Снимка: Pixabay
Днес централната банка на Великобритания запази нивото на лихвите, в среда на хаос, свързан с Brexit. Решението лихвените нива да бъдат замлазени при 0.75% на годишна база, бе напълно очаквано от анализаторите. Всички членове на паричния комитет на Bank of England (BOE), водени от Марк Карни, единодушно гласуваха за запазване на лихвите.
Очакваше се това да е последното гласуване на BOE, преди Brexit, но премиерът Тереза Мей поиска от ЕС удължаване на срока. Това означава, че политиците в централната банка са оставени в ситуация на неопределеност, когато става въпрос за изпълнение на плана си за постепенно увеличение на лихвените проценти през следващите месеци.
"Икономическите перспективи ще продължат да зависят в значителна степен от характера и времето на оттеглянето от ЕС", заявиха от BOE.
Централната банка също така повтори, че цените могат да се движат и в двете посоки, ако има Brexit без сделка, като много от тях се страхуват, че така нареченият сценарий за "трудно напускане", може да доведе до забавяне на ръста на икономиката и пазара на труда в петата по големина икономика в света.
Продължава да стои възможността на 29-ти март да видим пълно безредие, при излизане на страната от ЕС, след като Брюксел все още не се е изказал официално по отношение на искането за отлагане на излизането на Великобритания от блока.
След решението на централната банка паундът отбеляза известен спад, като компенсира в последствие част от понижението си от 0.4%. В късния следобед паундът се разменя при нива от 1.3160 долара.
Отделно, резултатите от проучването на BOE, публикувани в четвъртък, установиха, че около 80% от предприятията смятат, че са подготвени за Brexit без сделка, което е сериозно повишение спрямо едва 50% през януари.
Почти 300 компании бяха интервюирани в проучването, като много от тях казаха, че има "граници на степента на готовност" за сценарий без сделка.
„Наистина, проучването през март също показа, че респондентите - дори и тези, които са се чувствали „готови“ - все още очакват спад на продукцията, заетостта и инвестициите през следващите 12 месеца да бъдат значително по-слаби при Brexit без сделка", се казва в анализ на ВОЕ.
Решението на BOE стана реалност ден, след като Федералният резерв изостави покачването на лихвените проценти през тази година, на фона на признаци на икономически спад.
Пазарните участници бяха подкрепени от решителната позиция на Фед в сряда, но забавянето на световния растеж продължава да оказва влияние върху доверието на инвеститорите.
Миналия месец BOE рязко понижи икономическата си прогноза за ръста на БВП през 2019 г. до 1.2%. За сравнение през ноември, банката очакваше повишение на икономическата активност от 1.7% тази година.
Намаляването на прогнозата за ръста, бе най-голямата след референдума за Brexit през 2016 г. Това също означава, че политиците в централната банка сега очакват Великобритания да расте с най-бавните си темпове след глобалната финансова криза.
За 2020 г. общият икономически растеж се очаква да се забави до 1.5%, от прогнозираните по-рано 1.7%.
Още по темата: