Снимка: iStock
Теодор Минчев
Ако търсите доход от инвестиции на финансовите пазари, то определено времената са трудни. Лихвените проценти остават много ниски, а дългосрочните лихвени проценти спаднаха значително, след като Федералният резерв съобщи, че тази година няма да повишава лихвите.
Но ако искате да изградите източник на доход, притежаването на правилните акции в дългосрочен план може да се изплати значително.
Отличен пример за това са акциите на McDonald's. Сега инвеститорите получават тримесечен дивидент от 1.16 долара на акция, което се равнява на годишна доходност от 2.48%.
Тази доходност може да не е много впечатляваща, но надхвърля доходността от 2.43% на 10-годишните американските държавни ценни книжа, а собствениците на акции от компанията могат да се надяват и на повишение в цените на акциите, ако дивидентът продължи да се увеличава.
Ако сте закупили акции на компанията преди пет години - на 25 март 2014 г., щяхте да платите 95.91 долара за акция. Тримесечният дивидент към този момент е бил 81 цента, или доходност от 3.38%.
Ако не сте реинвестирали дивидентите (което прави математиката много по-лесна), доходността на закупените през март 2014 г. акции сега ще бъде 4.84%. Това е доста сериозно повишение на дивидентната доходност, да не говорим за почти удвояване на цената на акциите.
Както не веднъж съм споменавал, инвестирането в дивидентни компании, с постоянно растящ дивидент е един от най-важните и критични фактори за успех на финансовите пазари и още по-важно в периоди на ниски лихви.
Имайки това предвид, поглеждайки към най-новата история на дивидентните аристократи от индекса S&P 500 ето кои са компаниите с ръст на дивидентите от 10%, или повече:
Данни: Factset
Индексът на дивидентните компании "аристократи" от S&P 500, се състои от 57-те компании в S&P 500, които са увеличили редовните си дивиденти за най-малко за 25 последователни години. Това е единственото изискване - няма значение колко е висок настоящият доход от дивидент на акциите.
Идеята е, че ръководните екипи, които продължават да възнаграждават акционерите, вероятно ще покажат да правят това и в бъдеще.
Индексът на дивидентите аристократи на ProShares S&P 500 - NOBL, е начин да се възползвате от тренда на ръст на дивидентите.
Връщайки се към приходите, ето 20-те дивидентни аристократи в S&P 500, чието най-скорошно увеличение на редовно плащаните дивиденти е било най-високо:
Ето кратко резюме на мненията на анализаторите от страна на брокерите за тези акции, както и кави са очакванията за ръста в акциите им през следващата една година:
Данни: Factset
Така че само девет от тези компании имат рейтинг „купува“, или по-висок еквивалентен рейтинг от повече от половината от анализаторите, в момента. От друга страна, много е важно да се има предвид, че рейтингите се базират на 12-месечни ценови цели.
Една година е кратък период за сериозен дългосрочен инвеститор, особено този, който търси дивидентни печалби да се увеличават значително за период от много години. Но това все още е сигнал за разминаване между начина, по който компанията вижда своите перспективи в сравнение с това как анализаторите на брокерските фирми го оценяват.
Връщайки се към нашия петгодишен пример за McDonald's, още на 25 март 2014 г., само 12 от 27-те анализатори, анкетирани по това време от FactSet, са имали рейтинг„купуват“, или по-висок рейтинг за акциите на компанията, докато останалите са имали неутрални оценки.
Тогава консенсусната цена е била 103.52 долара, което е давало потенциал за поскъпване на акциите от "само" 8%.
Така че, ако се интересувате от някоя от тези 20 компании като производители на дългосрочни доходи, следващата ви стъпка е да направите собствени проучвания и да създадете собствено мнение за това, доколко стратегията на компанията ще им позволи да се конкурират и просперират през следващото десетилетие.
По-добър растеж в дългосрочен план
Индексът на дивидентите Aristocrats на ProShares, беше създаден през 2013 г., така че няма много дълъг исторически период, за да се прави сравнение между неговото представяне и това спрямо широкия щатски индекс.
За петте години до 22 март инднексният фонд е върнал на инвеститорите 66.5, спрямо 66.2% за Vanguard S&P 500 ETF.
Ако оставим ETF-а на заден план и погледнем индексите за по-дълги периоди, е ясно, че дивидентските аристократи са се отличавали с далеч по-добро представяне от това на индекса.
Ето сравнение на 10-годишните доходи за индекса S&P 500 за дивидент аристократ и S&P 500:
Източник: FactSet
Още по темата:
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция следващите години?