МВФ очаква световната икономика да нарасне с 3.3% през тази година, спрямо предходните й очаквания за ръст от 3.5%. Търговското напрежения и потенциала за по-строга монетарна политика от Фед, са сред основните рискове, посочени от фонда и в основата на новото понижение на прогнозирания ръст.
„Балансът на рисковете остава в посока надолу”, се казва в доклад на МВФ. "Неуспехът в разрешаването на търговските различия... би довел до по-високи разходи за вносни междинни продукти и капиталови стоки и по-високи цени на крайните стоки за потребителите."
От МВФ добавиха още, че очакват икономиката да се увеличи с 3.6% през 2020 г.
Докладът на МВФ идва в монет, когато Конгресът на САЩ се бори да одобри Споразумението между САЩ и Мексико и Канада (USMCA), подписано от президента Доналд Тръмп и неговите мексикански и канадски колеги, което ще замени съществуващото Северноатлантическо споразумение за свободна търговия (NAFTA). Междувременно администрацията на Тръмп се опитва да сключи друга търговска сделка с Китай.
USMCA беше подписано на 30 ноември, но все още не е получило одобрение от Конгреса и ще бъде трудно за администрацията да го получи чрез законодателния орган. Сделката трябва да премине през контролираната от демократите законодател и беше критикувана от сенатора на републиканците Чък Грасли. Той отбеляза, че тарифите за мексикански и канадски стоки трябва да бъдат отменени след ратификация на сделката. Тръмп обаче не показва желание да го направи.
Ако сделката между трите страни премине, последиците за икономиката на САЩ ще бъдат огромни. Канада и Мексико са два от трите най-големи търговски партньори на САЩ и съставляват 30% от търговията на САЩ през 2018 г., според данни на Бюрото за преброяване на населението.
"По-високата несигурност на търговската политика и опасенията от ескалация и реципрочни мерки, биха намалили бизнес инвестициите и нарушили връзките за доставки, както и да забавят растежа на производителността", според МВФ. "В резултат на това депресираните перспективи за корпоративната рентабилност могат да влошат настроенията на финансовите пазари и да забавят растежа."
САЩ също се опитват да постигнат споразумение с Китай, най-големия й търговски партньор. Само Китай съставлява около 16% от търговията на САЩ за изминалата година. Но докато преговорите между двете страни продължават, перспективите изглеждат обещаващи.
На 27 март Ройтерс съобщи, че Китай е постигнал безпрецедентен напредък по въпроси като принудителни трансфери на технологии, които са поставяли сериозно препятствие по време на преговорите със САЩ. Тръмп също заяви в четвъртък, че „ще знаем през следващите четири седмици“ дали ще има сделка между двете най-големи световни икономики.
Очевидният напредък в търговските преговори в САЩ и Китай повиши световните акции през тази година. Фондът iShares MSCI World се търгува с над 15% повишение през 2019 г., докато широкият щатски индкес S&P 500 също се повиши с повече от 15%.
Неуспехът в сключването на сделка обаче би навредил на икономиката на САЩ и би подкопал усилията на Китай да съживи икономиката си, предупреждава МВФ. Икономиката на Китай отбеляза ръст от 6.6% през изминалата година, което бе най-слабото му представяне от близо 30 години.
Друг риск за световния икономически растеж, според фонда, е промяната в паричната политика на централните банки, особено на Федералния резерв на САЩ.
Федералният резерв промени позицията си по отношение на лихвената си политика по-рано тази година, премахвайки всички очаквания за дори едно увеличение на лихвения процент. Това допринесе за най-голямото повишение на S&P 500, през първото тримесечие, от 1998-ма година насам.
МВФ обаче заяви: „Пазарният път на очакваните лихвени проценти остава под прогнозите на Федералния комитет за открита парична политика, което повишава възможността за пазарна преоценка на очаквания път, ако икономическите данни на САЩ останат силни. Това може да доведе до по-високи лихвени проценти в САЩ, подновяване на поскъпването на долара и по-строги финансови условия за нововъзникващите пазари и развиващите се икономики с уязвимости в баланса."
Други рискове, изтъкнати от МВФ, включват Brexit без сделка, политическа несигурност, тъй като няколко страни по света провеждат избори и геополитическото напрежение в Източна Азия.
Още по темата:
Пътят на следващата финансова криза
Следващата финансова криза дебне зад ъгъла
Защо щатските индекси могат да са лоша алтернатива през следващите години?