Допълнителна слабост на инфлацията може да накара Федералният резерв на САЩ да намали лихвените проценти, дори ако икономическият растеж запази своята инерция, това прогнозира вчера Джеймс Булард, президент на Федералния резерв на Сейнт Луис.
Рискът на ФЕД да изпусне целта си за инфлация от 2% и търговската война са две основни макроикономически предизвикателства пред бъдещата политиката Комитет за отворена парична политика (FOMC), каза Булард в презентация, подготвена за аудитория в Клуба на чуждестранните кореспонденти в Хонконг.
Федералният резерв запази нивата на лихвените проценти по-рано през май, когато председателят Джером Пауъл заяви, че няма "никакъв наложащ случай" за намаляване или повишаване на лихвените проценти.
Булард обаче заяви още, че "коригиране на лихвените нива надолу дори и при относително добри реални икономически резултати може да помогне да се запази доверието в целта на FOMC за инфлацията".
"Подобна политика може да се превърне в по-привлекателен вариант, ако данните за инфлацията продължат да разочароват," каза той.
Освен Булард и Чарлз Евънс, ръководител на Фед Чикаго, изрази през последните дни загриженост относно неуспеха на Фед да достигне целената инфлация. Според Булард, настоящата 2019-та година е поредната, в която целената инфлация ще бъде пропусната.
Булард каза още, че всяка корекция на политиката ще бъде в отговор на входящите данни, а не продължение на процеса на нормализиране на нивата на лихвите, който бе спрян по-рано тази година и след повишението им с 225 базисни пункта, от почти нулеви нива.
Булард направи сравнения с период на нормализиране на лихвите - преди две десетилетия, когато повишение на лихвите с 300 базисни пункта - между началото на 1994 и 1995 година, не доведоха до увреждане на икономическите перспективи.
Ръководителят на Фед очаква споразумението за търговия между САЩ и Китай да бъде постигнато в близко бъдеще, но предупреди, че ако това не стане, със значителни бариери, които се издигат и поддържат, могат да се променят "моделите на световната търговия в средносрочен план".
Тези нерешени търговски спорове и инфлация под целта "подсказват, че FOMC трябва да стъпва внимателно, за да подпомогне икономическата експанзия", каза още Булард.
От макроикономическа гледна точка Китай трябва да се съгласи на "всичко, което се иска" в преговорите, защото това ще доведе до вътрешен икономически бум.
"Те ще установят доверие в търговията в Китай и ще уверят чуждестранните инвеститори, че могат да инвестират в Китай и да бъдат третирани по подходящ начин. Ако това се случи, ще видя синьо небе за китайската икономика", каза Булард.
"Не само САЩ се съмняват в Китай. Много глобални играчи по целия свят са установили, че това е трудно място за правене на бизнес."
В интервю за телевизия "Блумбърг" по-рано в сряда, Булард каза, че тарифите е възможно да останат за "около шест месеца".
По отношение на опасността Китай да продаде големия си запас от щатски държавни ценни книжа, Булард смята, че заплахата не е толкова голяма, защото на Китай ще е трудно да ги замени с други активи.
Още по темата:
Ще запази ли Фед размера на водещите лихви
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Централните банки по света готови да последват Фед?