Снимка: Личен Архив
Успешното инвестиране на пазарите е свързано с контролиране на емоциите. Около тази теза се обединиха участниците в панел "Психология в инвестирането и лични финанси" по време на събитието "Силата на инвестициите. Експерти говорят за пазарите", провело се вчера в хотел InterContinental в София.
"Инвеститорите много често са лакоми. Стремежът към по-голяма печалба прескача финансовата дисциплина. Други отказват да излязат с години, без да търсят алтернативна инвестиция. Не превръщайте във фикс идея нещо, което няма да ви донесе доходност", посъветва г-жа Наталия Петрова, изпълнителен директор в "Конкорд Асет Мениджмънт".
"Липсата на добър дюдилиджънс е друга често срещана грешка на инвеститорите. При нас имаше инвеститори със значителен ресурс и задължително нашият подход е бил да ги съветваме да инвестират до около 10% от свободния си финансов ресурс. Всеки трябва да направи проучвания и да може да оцени степента, до която познава материята и знае как да инвестира. Днес не сме в ера, която работи само с микро филми. Поведението на тълпата е друг елемент от инвестирането и психологията. Защото другите инвестират... Следването на тълпата е голяма грешка. Ако чуем, че таксиметров шофьор, който говори за инвестиране в определен актив, веднага трябва да бягаме от него." Това съветва Виктор Манев, съосновател и партньор в ИМПЕТУС Капитал – управител на алтернативни инвестиционни фондове (ЛУАИФ).
Според г-н Манев днес има огромен обем от информация и с новите технологии имаме бърз достъп до високоскоростна търговия. С едно приложение можем да следим всички световни пазари.
Количеството информация обаче може да бъде и вредна според Васил Караиванов, преподавател в Софийския Университет. Информацията води до увереност, а след това идва ред и на най-красивите грешки. А щом човек държи в ръката си инструмента, с който достига до пазара – това е взривоопасна комбинация.
Добре е инвеститорите да внимават и когато купуват акции през популярни платформи за финанси. "Това е много близо до трейдинга и много хора не са подготвени за него. Всеки може да се подготви само с печалба и загуба на реални пари. Без този опит вие няма да можете да се усъвършенствате и съответно няма да се научите. Никой няма да се размине със загубите, ако има достатъчно финанси най-вероятно ще стане добър един ден, стига да издържи. В допълнение мои изследвания, направени с ядрено магнитен резонанс, сочат че различни части на мозъка се активират при търговия с демо и с реални пари", коментира д-р Боян Иванчев зам.-председател на "Адванс Екуити" АД .
Няколко книги за лични финанси и управление на пари, които всеки е добре да прочете:
Наталия Петрова препоръча на публиката по време на форума "The Little Book of Common Sense Investing", "Как да управляваме умно парите си на" на Стойне Василев и "Къде растат парите" на Деница Прошкова, подходяща за деца.
Васил Караиванов препоръча "Психология на инвестирането" и "Биология на инвестирането", която се очаква да излезе съвсем скоро. Д-р Боян Иванчев препоръча "Играчът" на Достоевски.
Събитието "Силата на инвестициите" се проведе с подкрепата на генералния спонсор "Конкорд Асет Мениджмънт", както и със съдействието на "Admiral Markets", "КОРАДО-България" и "Първа Инвестиционна Банка".
Още по темата: