Снимка: iStock
Големият срив на фондовия пазар през 1929 г. беше тежко събитие за инвеститорите, което доведе до спад на стойността на акциите от 89% през следващите три години. Той се състоя в края на октомври 1929 г. и неговия 90-и рожден ден е време да си спомним ключовите уроци за инвеститорите, които днес се подготвят за следващия голям срив, пише Марк Колаковски от Investopedia.
Петте ключови урока са следните:
Стратегията "купувай и дръж" дългосрочните инвестиции не гарантира доходност
Дори през последните десетилетия това можеше да е губеща стратегия. Dow Jones беше най-следеният барометър години наред, преди настъпването на Голямата депресия. От върха си през септември 1929 г. до дъното през 1932 г. индексът се срина с 89%. Трябваха му 25 години - до ноември 1954 г., преди той отново да достигне стойността си от преди срива.
През този период на теория инвеститорите, които държаха акциите си, трябваше да получават дивиденти и да възстановят част от загубите си. Но само 7% от домакинствата от средната класа са посочили в анкета на Федералния резерв, че предпочитат да инвестират в акции, вместо да спестяват в банки, спестовни сметки или недвижимо имущество.
Плащането на големи премии, за постигане на растеж, може да бъде рисково
Макар акциите на много компании да имаха норма на цената на акция спрямо доходността от нея (P/E) между 14 и 19, по време на настъпването на Голямата депресия този индикатор за много от бизнесите беше значително по-висок. Например Radio Corporation of America, макар да не изплаща дивиденти, постигна P/E от 73.
Освен това много инвеститори през 1929 г. са склонни да плащат огромни такси, за да поверят парите си на някои от инвестиционните мениджъри звезди. В статия от The Magazine of Wall Street се посочва, че е "разумно" да се плаща такса между 150 и 200% над нетната стойност на активите на един фонд "ако предишните постижения на ръководството показват, че той може да постигне доходност от 20% или по-висока."
Следващият крах може да настъпи ненадейно
Сривовете често са ненадейни. Малко или никои от пазарните анализатори през 1929 г. не очакват такъв. Сред изключенията е икономистът Роджър Бабсън, който препоръчва на инвеститорите да зарежат акциите още от 1926 г. През следващите три години Dow Jones нараства със 150% до върха си от 1929 г.
Борсите могат да се сринат, въпреки че печалбите на частните компании растат
През 1929 г. корпоративните печалби растат значително по-бързо от цените на акциите им, които, както стана ясно по-горе, се търгуваха при относително разумна оценка според историческите стандарти. Но през 2019 г. много от компаниите декларират спад на печалбите.
Достигането до дъното може да отнеме значително по-дълъг период от време, отколкото повечето експерти мислят
Dow Jones се срина с 23% на 28 октомври и с още толкова - ден по-късно. Тези дни останаха известни като "Черния понеделник" и "Черния вторник". След масовото разпродаване от предишната седмица, към този момент индексът беше изгубил 40% от върха си от 3 септември 1929 г. Най-изявените пазарни анализатори от тези времена мислиха, че най-лошото е отминало, но, както стана ясно по-горе, мечешкият пазар се задържа три години.
Източник: Money.bg
Още по темата: