Снимка: iStock
Отварянето на финансовия пазар в Китай, на стойност 45 трилиона долара, към международни инвеститори може да започне през следващата година - стъпка по стъпка. Това се очаква да се случи в момент на търговски преговори със САЩ и забавяне на световната икономика и е много вероятно да окаже подкрепа на цялата китайска икономика според пазарни наблюдатели.
Започвайки със своите застрахователни и фючърсни пазари, управляваната от Комунистическата партия финансова индустрия ще се отвори към институции като Goldman Sachs Group Inc., JPMorgan Chase & Co. и BlackRock Inc, които ще се конкурират за дял от огромния китайски пазар.
Президентът Си Дзинпин се стреми да смекчи най-стръмното забавяне от началото на 90-те години на втората най-голяма световна икономика. Не само, че чуждестранните фирми ще донесат със себе си свеж капитал, но политиците очакват новите играчи да принудят "позаспалите" китайски монополисти за направят дейността си по-ефективна и да станат по-отзивчиви към пазара.
Китай е в етап, в който регулаторите и правителството са убедени, че местният бизнес може да се справи със заплахата от чуждестранна конкуренция според Пол Шулте, основател на Schulte Research, базиран в Сингапур и бивш ръководител на стратегическото звено за инвестиции в Азия за Nomura Holdings Inc. Фирми като Goldman и JPMorgan „търсят разширяване, сливане, покупка, растеж в следващия цикъл - не в този.“
Чуждестранните финансови фирми могат да насочат между 7 и 8 трилиона юана (1 трилион долара) активи в страната през следващите няколко години, заяви Хуанг Цифан, вицепрезидент на Китайския център за международни икономически обмени.
Според предположенията на Bloomberg Intelligence прогнозите за печалби на международните финансови институции са за 9 милиарда долара на година до 2030-та година само в сектора на търговското банкиране и ценните книжа.
Ето хронологично ръководство за стъпките, които се очакват да бъдат предприети при либерализирането на китайския финансова пазар:
Застрахователен сектор
Със започването на новата година чуждестранните застрахователи могат да кандидатстват за създаване на собствени звена в Китай със 100% собственост, предлагащи животозастраховане, сегмент, който представлява три четвърти от китайския застрахователен пазар.
Съвместните предприятия - от които ICBC-AXA Assurance Co. е най-големият - донесоха 8% от общите премии на сектора през миналата година, но не растат толкова бързо, колкото местните конкуренти, според Fitch Ratings.
Местните фирми доминират на пазара с огромните си дистрибуторски мрежи и милиони агенти, водени от China Life Insurance Co. и Ping An Insurance (Group) Co. Сред желаещите да разширят присъствието си е германският застраховател Allianz SE, който през 2018 г. получи зелено светлина за създаване на първия изцяло чуждестранен застрахователен холдинг.
Други, включително Cigna Corp. и Standard Life Aberdeen Plc., не са заявили намерение да търсят самостоятелни дружества, като Cigna нарича партньорството си с China Merchants Bank Co. „печеливша формула.“
Пазарът на фючърси
Също така в първия ден на годината задграничните фирми ще могат да създават свои собствени подразделения за търговия с фючърси на претъпкан пазар, където близо 150 местни играчи са комбинирали печалби от само 3,4 милиарда юана (485 милиона долара) през първата половина.
Засега чуждестранният интерес е ограничен в Китай за правене на необезпокоявани залози срещу пазара и квоти, наложени върху индексни и стокови фючърси. Това може да се промени бързо, ако властите продължат напред с широк кръг от промени в пространството на дериватите.
Понастоящем чуждестранните компании имат малко присъствие на фючърсния пазар в Китай. JPMorgan притежава 49% от съвместно предприятие, докато UBS Group AG контролира фючърсно дъщерно дружество.
Управление на активи
Управлението на активите е по-гореща тема. Чужденците ще могат да кандидатстват за лицензи за стартиране на дружества за управление на взаимни фондове, изцяло притежавани от тях през април или да изкупуват местни фондове.
„Ръстът на взаимните фондове в Китай може да изпревари световния през следващото десетилетие. Прирастът на инвестиционното банкиране и ценните книжа може да нарасне с развитието на капиталовите пазари на страната. Чуждестранните играчи трябва да се справят с предизвикателства, включително конкуренция за талант и регулаторни пречки.", смята Шарни Вонг, старши анализатор в Bloomberg.
Залозите са големи, като домакинствата седят на около 90 трилиона юана в инвестиционни активи. Но конкуренцията е сериозна.
Чуждестранните хеджфондове, които вече са в бизнеса в Китай, срещат трудности към натрупването на активи, които гравитират към местните активи. Три години след отварянето на пазара, BlackRock, Man Group Plc и 20 други фирми, лицензирани да управляват т. нар. Частни фондове за ценни книжа управляват само 0.2% от 2.5-те трилиона юана в активите на хедж фондовете.
Конкуренцията може да бъде по-лесна за постигане на по-широкия масов пазар, където местната индустрия се опитва да се отдалечи от продуктите с гарантирана възвръщаемост, предлагани предимно от държавните банки.
Брокерско и инвестиционно банкиране
Сеизмичното изместване ще започне към края на 2020 г., след като на 1-ви декември на световните инвестиционни банки бъде разрешено да работят самостоятелно.
Докато някои правят бизнес в Китай повече от десетилетие, опосредствайки сделки за корпоративните титани на нацията по целия свят, поемането на пълен контрол ще позволи на фирмите от Уолстрийт да диктуват плановете за разширяване и да се отдалечат от културните сблъсъци с местните партньори.
Те ще срещнат фрагментирана конкуренция, тъй като 131-те брокери на Китай са сравнителни малки с комбинирани активи, равни на това, което Goldman Sachs притежава. И все пак неотдавнашния натиск на регулаторите за изграждане на местни гиганти за инвестиционно банкиране означава, че конкурентният пейзаж на пазарите на акции в Китай за 21 трилиона долара и пазарите на облигации може да станат по-предизвикателни.
Обръщайки се към повече от дузина делегати, включително бившия министър на финансите на САЩ Ханк Полсън и изпълнителния директор на Credit Suisse Тиджан Тиам в Пекин през ноември, президентът Си беше категоричен, че либерализацията на финансовите услуги ще продължи при условията на Китай. Нацията ще остане бдителна, за да гарантира, че запазва своя „финансов суверенитет“, каза той.
Още по темата: