Министерство на икономиката се ангажира да направи оценка на въздействието на законопроекта върху икономиката преди внасянето му в Министерски съвет, за да се прецени ефектът от прилагането му. Това каза министърът на икономиката Божидар Лукарски на представители на на големи компании и бизнес организации от хранително-вкусоват а промишленост по повод законопроекта за данък за общественото здраве, предложен от Министерство на здравеопазването за обществено обсъждане.
На срещата представителите на бизнеса изразиха опасенията си, че въвеждането на такъв данък би се отразило в отлив на инвестиции в бранша, увеличаване на сивия сектор, намаляване на работни места и фалит на малки и средни предприятия. Освен това от фирмите предупредиха, че има опасност от увеличаване на нелегалния внос на евтини и некачествени хранителни продукти от съседни страни, в които няма такъв данък и намаляване на приходите от ДДС и осигуровки.
По-рано от Българската стопанска камара (БСК) поискаха законопроектът да бъде включен за обсъждане на заседанието на Националният съвет за тристранно сътрудничество, насрочено за 29 октомври. БСК припомня, че предлаганият данък ще увеличи разходите за храна на най-ниско доходните групи, тъй като в резултат от скока на цените на т. нар. „вредни храни", закономерно ще поскъпнат и останалите хранителни продукти. От своя страна, това ще доведе до неефективна верижна индексация на социалните плащания и пенсии, увеличен дефицит на бюджета, по-високи нива на бедност, ръст на сивата икономика и фирмени фалити.
БСК напомня, че вдигането на данъците и акцизите без реформи в администрацията, публичните разходи и регулациите, ще предизвика съпротивата на легалния бизнес. В тази връзка предлаганите промени ще обслужат огромния финансов и лобистки ресурс, извличан от непрозрачните публични финанси, обществените поръчки и законодателството, което обслужва отделни интереси.