Не може да се направи такава съпоставка между акциза за цигарите и данъка върху вредните храни. Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов при изслушване на днешното заседание на НСТС, цитиран от darikfinance.bg.
Той подчерта, че при цигарите нямаш избор, защото си пушач, когато обаче става дума за данък обществено здраве, то той не е свързан с определена храна, която е вредна или полезна, а с количеството сол, захар, кофеин или трансмастни киселини в нея. Когато то е над определено ниво, което гарантирано води до това, че децата ни и ние боледуваме, това влиза в обхвата на данъка за общественото здраве.
Москов цитира данни от Унгария, чиито модел ние следваме. Тези данни показват, че само през първата година от въвеждането на данъка, потреблението на храни, които съдържат такова вредно количество от тези вещества е спаднало средно с около 27%. Освен това 40% от храните, които са попаднали в обхвата на този данък, са реформулирали рецептите си, т.е. намалили са количеството захар, сол, и са паднали под обхвата на данъка.
От страна на бизнеса идеята за този данък, обаче беше сериозно атакувана по време на Съвета за тристранно сътрудничество. Според представители на бизнес организациите данъкът само ще доведе до отрицателен ефект върху бизнеса и икономиката на страната. Липсата или поскъпването на тези продукти ще бъде заменен от вносни от Румъния, където държавата е намалила драстично ДДС.
Според други представители на бизнеса, единственото нещо, което ще последва от въвеждането на този данък е да поскъпне храната за най-бедните. На това мнение са и представителите на синдикатите, според които това, че хората се хранят с некачествена храна, не е по техен избор, а защото това е най-евтината храна и те не могат да си позволят да се хранят с по-здравословната и скъпа храна.
Синдикатите пък са на мнение, че правителството трябва да приготви и повече пари за безработица, защото тя ще се увеличи пряко заради този данък, тъй като малките производители ще трябва да съкращават производство и да намаляват работниците си.
От браншовите компании в хранителната промишленост бяха категорични, че този закон с нищо няма да помогне за здравето на потребителите, но пък ще нанесе сериозна вреда на бизнеса. Причината е, че фирмите и към момента произвеждат продукти, които са съобразени с изискванията на ЕС за качество. На всичкото отгоре правителството от половин година говори, че на пазара се продавали вредни храни, което допълнително оказвало негативно влияние върху пазарите им.
От бизнеса предпочитат да бъдат въведени стимули за намалената употреба на вредни вещества, вместо да се преминава към рестриктивни мерки.
Москов заяви, че в 11 страни има вече въведен подобен данък. По думите му у нас българчетата са на второ място в Европа след холандчетата по употреба на енергийни напитки. Според него тази мярка самостоятелно няма да е достатъчна, необходимо е да бъде съпроводена и с мащабна информационна кампания.
С парите от данъка, Москов заяви, че ще се ремонтира училищната спортна база, ще се инвестира в програми за профилактика и програми за детското здраве и за ново хранене на децата в училищата.
Идеята на бизнеса е да се обложат само отделните продукти, например маргарина, солта, захарта и самите производители да преценят дали да ги използват и в какво количество.
Смисъла на въвеждането на този данък не е в това да се прибират пари от бизнеса. "Аз като здравен министър ще бъда щастлив, ако приходите от този данък бъдат 0. Това според него ще означава, че всички сме променили начина си потребление, а производителите - че са преформулирали рецептите си", приключи той.