Снимка: БГНЕС
От 7 май бъдещите пенсионери ще могат да попълват новия образец за отпускане на пенсия, чрез който експертите на Националния осигурителен институт (НОИ) ще изчисляват по служебен път кой размер на пенсията е по-благоприятен - по старата или по новата методика. В същото време възрастните хора, които вече са подали заявление след 31 декември 2018 г. за пенсиониране ще имат 6 месеца, за да поискат преизчисляване на пенсията. Това произтича от приетите промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), които влизат в сила от 4 май, който е почивен ден, а първият работен ден е 7 май.
Вижте още: До 2023 г. бъдещите пенсионери ще избират как да им се изчисляват пенсиите
За улеснение, НОИ ще възстанови със съответните подобрения комбинирания калкулатор, за да може хората сами да проверят коя им е по-изгодната сума. Със сигурност той ще заработи от 7 май, но от осигурителния институт уверяват, че това може стане и по-рано, за да се ползва и през предстоящите почивни дни.
Законодателната промяна
Според измененията в КСО, НОИ е задължен да изчислява по-благоприятната пенсия за бъдещите пенсионери до 1 януари 2023 г. При подаването на документи за пенсиониране се предоставят доказателства за 3 години стаж отпреди 1997 г., известни като „златните години". След 2000 година в базата на осигурителния институт има пълна информация с данните за всички осигурявали се след тази година.
Така че, обновеният калкулатор автоматично ще изчислява и в двата варианта - и по старата, и по новата, а кандидатите за пенсиониране ще имат право да избират, но при всички случаи НОИ ще е задължен да дава по-високата сума. Ако хората забравят да отбележат, че искат пенсията им да се преизчислява по старата формула, но предоставят документи за златните години, експертите на НОИ ще смятат и двете. Ако им липсват документи за трудов стаж експертите ще проверят и в архивите на НОИ.
За желаещите да се пенсионират по новата методика няма да е нужно да правят отметки и да носят документи. Пенсионерът директно ще получи пенсия, определена по новата методика.
Освен експерти консултации в поделенията на НОИ, ще бъдат открити мобилни приемни в градовете без териториални поделения. Там ще се направят графици, за да може хората да знаят, кога ще дойдат експертите.
Защо се стигна до законодателните промени
Още през 2015 година, когато всъщност се приема промяната в КОС за изчисляване на пенсиите, така че от началото на 2019 година да отпднат трите години преди 1997 година по избор, става ясно, че много хора ще бъдат ощетени. Това са около 31% от всички пенсиониращи се след 1 януари 2019 година, сочи проучване на НОИ, огласено през март.
И тогава (преди 4 години), и през март (тази година) мотивите са едни и същи: тъй като преди 1997 година не е имало максимален осигурителен доход, кой е заложен във формулата за изчисляване на пенсиите, освен това, регистрите са непълни, а „стимулите" за измама - големи. Никой обаче не се сеща за ощетените.
Всъщност ощетените ще бъдат много хора - за жените, които ще се пенсионират до 2037 година (тогава те ще са навършили 65 години и 37 години трудов стаж) и за мъжете, които ще се пенсионират през 2040 година (тогава ще са навършили 65 години и 40 години трудов стаж). Ако се позовем на прогнозата на НОИ, че от новото изчисление ще бъдат засегнати 31% от бъдещите пенсионери, това всъщност ще бъдат около 330 000 мъже и жени.
Разчетите на НОИ сочат, че през 2019 година се очаква да пожелаят да се пенсионират заради навършени възраст и стаж 67 881. Приблизително по толкова годишно се очаква да се пенсионират и през следващите 18-21 години или около 1.081 млн. души общо. От тях 31% са именно въпросните ощетени 330 000 мъже и жени, които са работили и са се осигурявали преди 2000 година.
И след като всичко това стана известно, ощетените поискаха намеса на управляващите. След среща на премиера на 19 март със синдикатите и ръководството на НОИ, Борисов нареди на група народни представители от ГЕРБ да внесат законопроект за изменение на КСО, който бе приет по бързата процедура и влиза в сила от 4 май.
Веднага след приемането на второ четене на промените в КСО, от НОИ обясниха, че няма да има забавяне при отпускане на новите пенсии, заради правото на избор по коя методика да бъдат изчислени. Срокът за отпускане на пенсия за стаж и възраст е 4 месеца от деня на подаване на заявлението.
Още по темата:
Томислав Дончев: Неверни са спекулациите, че ще се намаляват пенсиите
Правителството може да даде заден ход за изчисляване на новите пенсии (обновена)
Недостигът за пенсии и обезщетения спада под 4 млрд. лв. през 2019 година