2,18 млн. лв. изхарчени за 7-и блок в АЕЦ през 2014 г. Компанията АЕЦ „Козлодуй - нови мощности" е успяла да изхарчи над 2,18 млн. лева за миналата година и е завършила със загуба от 646 хил. лева. Това показва отчетът на дружеството, публикуван в края на миналата седмица.
Според него компанията, 100% собственост на АЕЦ „Козлодуй", продължава да работи по план и да проектира изграждането на бъдещи блокове в централата.
Проектната компания беше създадена с решение на първото правителство „Борисов" през 2012 г., за да отговаря за изграждането на 7-и блок в централата.
През 2014 г. правителството на Пламен Орешарски избра за доставчик на новия реактор и изпълнител на проекта американската компания „Уестингхаус", като остави за следващото управление подписването на акционерно споразумение. Беше договорена цена на блока от 5,3 млрд. долара.
Второто правителство „Борисов" се отказа от идеята, защото „Уестингхаус" не иска да е стратегически инвеститор. Все още няма анализ за нуждата от нова мощност, както и за финансовите ползи от нея.
Общата сума, която е отделила досега АЕЦ „Козлодуй" за новия блок, е 14 млн. лева. По-голяма част от парите са похарчени за подготовка на проекта - провеждане на оценка за въздействие върху околната среда, предпроектно проучване и избор на площадка.
Румънци във фолио плячкосват по молове. Румънци, облечени със сака с хастар от алуминиево фолио, крадат в деветте мола в София, научи "Труд". Първите случаи за тази година са засечени по Великден, но търговците очакват бум на такива обири през лятото, когато магазините са пълни с туристи.
Във връхните дрехи на чужденците има тайни джобове, обшити с домакинско фолио, което пречи да се задействат детекторите на магазините. Задигат черна техника, маркови дрехи и парфюми. Дори да бъдат заловени, практиката на търговците е да ги карат да плащат тройно стоката, после ги пускат, разказаха криминалисти.
Възходът на биомасата. Шест централи с общо инсталирана мощност от 7 мегавата. Това се крие зад ръста от приблизително 206% на произведената енергия от биомаса за времето от началото на годината до 7 юни, сравнено спрямо същия период на миналата година, според оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Тази енергия в момента се изкупува най-скъпо. Дори след планираното намаление така произведеното електричество ще струва два пъти повече от цената за фотоволтаици на покриви. Към другият вид централи на биомаса - със суровина от дървесина, интересът падна, защото новите проекти вече няма да получават преференции от държавата, а ще трябва да продават енергията си по пазарни цени.
На пръв поглед незначителни, седемте работещи мегавата вероятно са апогея в развитието на този тип централи. Причината е, че законодателството вече дава преференциална тарифа само за централите на биомаса до 1.5 мегавата, които оползотворяват 50% животински тор и фотоволтаичните инсталации до 30 киловата. Според представители от сектора обаче заради ограниченото количество суровина капацитетът за изграждането на първите в България е не повече от 18 мегавата (в момента при 15 работещи мегавата те са 0.26% от производството на енергия в България според справка в ЕСО).
Централа - само при много животни
Причината централите на биомаса, използващи оборски тор, да останат едни от малкото подкрепяни от държавата е най-вече заради екологичните изисквания към животновъдите, според които около 6 месеца в годината те не могат да изхвърлят оборския тор в полето заради опасността от замърсяването на подпочвените води с нитрати. Поради тази причина те имат два варианта. Или да изградят съоръжения за съхранение, или да направят централа за производство на енергия от този тор. Според Димитър Зоров, председател на Националния съюз на говедовъдите в България, стойността на инвестицията и в двата случая е почти еднаква. По думите му обаче тя е по силите само на големите стопанства с поне 3 хил. животни. За инсталация от 1.5 мегавата са необходими 4 млн. евро. Според Зоров по-малките инсталации на практика са икономически неизгодни.
Кой инвестира
Самият Зоров, който е собственик на мандра "Пършевица", има централа за оползотворяване на оборски тор и силаж с мощност от 1.5 мегавата още от 2013 г. През септември 2014 г. централа със същия капацитет е изградена и в птицекомбината "Градус" в Нова Загора, сочи справка от регистъра на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР)
Друга централа за оползотворяването на животински тор е край пловдивското село Цалапица, собственост на "Биона газ", която също е за 1.5 мегавата. Съдружници в нея с равни дялове са "Атаро клима" и "М-тек", а инвестицията е 4 млн. евро. Последното дружество сред акционерите е Димитър Райчев, който управлява дружество на Йордан Каймаканов. Той е собственик на фермата с 1200 крави, откъдето ще идва суровината, и е баща на бившия областен управител на Пловдив, подкрепян от ДПС.
OMV подготвя съживяване на проекта "Набуко" през България. Контролираната от австрийската държава компания OMV може да построи газопровод, свързващ т.нар. "Турски поток" от българо-турската граница с централноевропейския разпределителен газов център в Баумгартен край Виена. Начело на проекта, преминаващ през България, Румъния и Унгария, щял да бъде Райнхард Мичек - бившият ръководител на газопровода Nabucco.
Това твърди австрийското издание Die Presse в ексклузивна статия, според която бъдещият главен изпълнителен директор на OMV Райнер Зеле планира с "Газпром" нов път за руския газ до Виена. Зеле ще поеме поста на една от най-силните енергийни компании в Централна Европа на 1 юли.
От 2009 г. насам той ръководи Wintershall - поделение на химическия гигант BASF и един от основните европейски партньори на руския газов гигант - и е откровен критик на санкциите на ЕС срещу управляващите в Русия. При представянето на Райнер Зеле председателят на надзорния съвет на OMV Рудолф Кемлер заяви, че доставянето на руски газ през Украйна може да се промени и е "много важно OMV да се включи в този процес и да можем да играем ключова роля в качеството си на важен пункт за доставяне на газ от Русия към Централна Европа".
"Nabucco е мъртъв, да живее Nabucco!"
С тези думи започва статията на Die Presse, в която се казва: "През 2013 г. официално бе погребан европейският тръбопровод, който трябваше да доставя каспийски газ през Турция и Балканите до Виена с цел да намали зависимостта на страните по пътя му от руския внос. Две години по-късно се увеличават признаците, че обявяването на тази смърт е било преждевременно и се обсъжда "нов Nabucco", но със съществена разлика - да доставя през Турция газ от Русия, а може би и от Иран".
Изданието казва, че три независими източника са потвърдили, че проектът ще се прокарва от Райнхард Мичек. Той ръководеше консорциума за закрития на 26 юни 2013 година от OMV газопровод, в който участваха с по 16.67% общо 6 компании, включително "Булгаргаз". От OMV искат да запазят максимално дълго в тайна новата си инициатива и не коментират нищо по зададените въпроси, допълва австрийският вестник. Няма реакция и от "Газпром".
Алексей Милер заяви преди половин година, че ръководеният от него руски газов монополист ще строи "Турски поток" до границата с Гърция (в статията се посочва пунктът Ипсала) независимо дали Европа ще изгради насрещна инфраструктура.
Предимството на австрийците
OMV има предимство при новата ситуация благодарение на опита, натрупан покрай Nabucco и краткото време, в което се говореше за съкратена версия на този проект под името "Набуко-Запад". OMV участваше и в плана за строителство на "Южен поток" на територията на Австрия чрез South Stream Austria - съвместно дружество с "Газпром", в което всяка от страните контролираше 50%.
Напоследък Европейската комисия започнала да убеждава руснаците, че е ненужно газопроводът им първо да минава през Турция като трета страна и че все пак той може да излезе на българския бряг, твърди "Ди Пресе". Посланието, изглежда, е стигнало до "Газпром", пише вестникът, защото компанията обяви, че засега ще строи в морето до точката, в която трасето може да продължи или към Турция, или към България.
България трябва да усвои 2 млрд. евро пряко сили до края на годината. До края на годината България трябва да представи пред ЕК разходи в размер на близо 2.1 млрд. евро, за да не загуби средства от старите оперативни програми. Отсега е ясно, че бюджетите няма да бъдат усвоени напълно, като премиерът Борисов е задал като цел да бъде постигнато ниво от поне 90%.
При оперативните програми 10% неизпълнение би означавало страната ни да изпусне около 667 млн. евро от бюджета на ЕС, става ясно от справка на екипа на вицепремиера Дончев за напредъка по еврофондовете до края на месец май. Наред с ударното разплащане на проекти по стария програмен период министерствата трябва да движат паралелно процедури и по новия програмен период.
Мобилизацията на администрацията в остатъка от годината следва да е максимална, за да няма загуба на средства. За сравнение - от началото на програмния период до края на май по всички оперативни програми са сертифицирани общо 4.4 млрд. евро, а само за оставащите 6.5 месеца България трябва да заяви пред ЕК за плащане 2.1 млрд. евро. Близо половината от тези средства вече са реално усвоени, но тепърва ще трябва да се проверяват и заверяват от МФ. От данните става ясно, че докато в някои министерства бюджетите са почти изпълнени, други трябва да направят чудо, за да не загубят крупни суми.
Най-много в оставащите месеци имат да наваксват оперативните програми "Околна среда" и "Регионално развитие". При "Околна среда" до момента са сертифицирани разходи за 728 млн. евро. В оставащите месеци следва да се отчетат 667 млн. евро допълнително, за да няма загуба на средства. Една от причините за изоставането е формална - по тази програма авансовите плащания са големи, но по регламент се отчитат при приключването на проектите и това намалява сумата. От МОСВ твърдят, че ще успеят да надхвърлят 90% усвояване на средствата, а отделни неизпълнени дейности ще бъдат прехвърлени към новия програмен период, за да не тежи завършването им на националния бюджет. Като рискови по програмата в момента се оценяват 11 проекта в сектор водоснабдяване и 3 в сектор отпадъци.
Ниско ниво на усвояване отчита и програма "Регионално развитие". До момента по нея са сертифицирани разходи за 845 млн. евро при общ бюджет от ЕС от 1.36 млрд. евро (62.09%). Като високорискови тук се оценяват 32 проекта на обща стойност 519 млн. лв. Ресорното министерство обаче взе мерки още в края на годината, като позволи обявяване на обществени поръчки за проекти от резервния списък. Готовност за стартиране на дейности има по нови проекти на общини на обща стойност 118.5 млн. лв. С тези мерки МРРБ очаква при приключването на програмата загубата да е сведена до 33 млн. евро.
Проблеми с отделни проекти има и по Оперативна програма "Транспорт", която дълго време вървеше изпреварващо, но възникнаха сериозни забавяния при отделни проекти. Към 31 май по нея са сертифицирани 1.1 млрд. евро, а до края на годината трябва да бъдат одобрени и пратени в Брюксел заявки за още 497 млн. евро. Транспортното министерство вече реши да иска от ЕК позволение да вдигне процента на европейско финансиране по програмата, което ще улесни усвояването на сумите.
Над 600 фирми доставят интернет у нас. Огромен брой доставчици и бързо увеличаващи се абонати - така изглежда пазарът на интернет услуги в България според годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията. През 2014 г. в КРС са регистрирани почти 900 фирми за предоставяне на интернет, като реално 640 са извършвали този вид услуги. Спрямо 2013 г. броят на работещите на пазара доставчици се е умножил с нови 4%, а клиентите им са се увеличили с близо 21% само за година, става ясно от доклада.
Това е и сектор, който се модернизира изключително бързо и налага високоскоростните връзки - делът на потребителите на широколентов интернет (30-90 Mbps) е с 6.3% повече, а използващите свръхбърз интернет (над 100 Mbps) са се увеличили над 4 пъти.
Неслучайно България от години е сред отличниците в световни класации за бърз интернет на достъпни цени. А преди дни излезе глобално проучване на Rotten WiFi - компания, която наблюдава обществените WiFi и 3G/4G мрежи - според което страната ни е в челната десятка по качествен безжичен интернет на публични места. Въз основа на данните, събрани от обществените WiFi горещи точки в 172 страни, Литва е класирана първа в света със средна скорост от 15.40, а България е девета с 9.67, изпреварена с малко от технологичен лидер като Сингапур.
Успехите на страната ни в този сектор имат просто обяснение - това е един от малкото пазари, който държавата някак пропусна да регулира, и нормалната конкуренция си казва думата.
Показателно е, че стотици компании се състезават да привличат клиенти с все по-достъпни цени и растящо качество на услугите. Прави впечатление, че най-много печелят позиции доставчиците, които предлагат пакети. В момента реално 10 фирми държат "лъвския пай" от пазара. Те осигуряват фиксиран широколентов достъп до интернет с 69.1% пазарен дял. Според наблюдателите обяснението е именно в пакетните услуги - абонатите там са нараснали с 50.2%.
1/3 от убитите на пътя в София на Околовръстното и "Цариградско шосе". Девет от 30-те загинали след тежки катастрофи в София от началото на годината са намерили смъртта си на Околовръстното шосе и на бул. "Цариградско шосе". Това показват данните на столичната Пътна полиция, предоставени на "24 часа".
7 са загиналите на околовръстното шосе и двама - на "Цариградско". Най-опасен там е участъкът на 4-и километър.
Разстоянието от Националния исторически музей до разклона за кв. Симеоново е отсечката с най-голяма концентрация на катастрофи на околовръстния път.
От началото на годината в София са станали 7636 катастрофи. Тежките са 479, като при тях са били ранени 566 души. Статистиката показва, че на ден в столицата стават по 3 катастрофи с пострадали.
От 29 юни приемат проекти на млади фермери. Приемът на проекти по мярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани" ще започне на 29 юни, съобщи зам.-министърът на земеделието Васил Грудев.
Индикативният бюджет за този прием ще е 35 млн. евро, което е около половината от целия ресурс по мярката от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
Младите фермери ще имат 1 месец за подаване на всички необходими документи за субсидията. Тя е общо 25 000 евро, които се плащат на 2 транша по 12 500 евро. Младите земеделски стопани могат да ползват безплатно услугите на националната служба за съвети в земеделието за изготвянето на бизнесплановете по проектите.
Очаква се огромен интерес към този прием, каза още зам.-министър Васил Грудев. В старата програма бяха подадени стотици проекти на млади фермери, които обаче не бяха одобрени заради изчерпания бюджет.
Огромен е бил и интересът към приключилия на 8 юни прием по мярка 4.1 "Инвестиции в земеделските стопанства".
Както "24 часа" писа, подадени са 3360 проекта с инвестиции за над 2,1 млрд. лв. Исканата субсидия е за 1,1 млрд. лв., като индикативният бюджет по приема е само за 300 млн. лв.
"Първият анализ на проектите показва, че повечето са много качествени и в приоритетните сектори - животновъдство, плодове и зеленчуци, биоземеделие", каза Васил Грудев. До края на програмния период през 2020 г. всички средства за инвестиции от ЕС и националното подпомагане в земеделието и селските райони ще бъдат за около 17 млрд. лв.
От спестовната книжка до онлайн банкирането. Преди повече от 50 години нашите баби са използвали основно един банков продукт - спестовна книжка. Когато попитах моята баба какво си спомня от банките, тя се замисли и обясни, че всички са внасяли по малки суми всеки месец на влог.
Днес, две поколения по-късно, прехвърляме пари от сметка в сметка, плащаме комунални услуги, заявяваме кредити чрез жестови команди през мобилните си телефони.
По данни на най-голямата банка в страната - УниКредит Булбанк, пет пъти повече клиенти за две години са започнали да извършват ежедневни банкови операции през мобилните си телефони. В същото време ръстът при използването на онлайн банкирането на годишна база е от 85%. Онлайн заявките за банкови продукти и услуги нарастват с около 40% на годишна база. 70% от ежедневните операции клиентите извършват изцяло чрез алтернативните канали за банкиране - онлайн или на зоните за самообслужване.
Но какви реални възможности и удобства за клиентите стоят зад тези цифри?
"Гражданска отговорност" с два клика
Банките се стремят непрекъснато да развиват и внедряват иновации в полза на клиента, така че 24 часа 7 дни в седмицата, без значение къде се намираме, да използваме максимален брой услуги. И то такива, за които и през ум не ни е минало доскоро, че ще ни ги предостави която и да е банка. Така за първи път в България УниКредит Булбанк предложи на клиентите си възможност да закупят застраховка "Гражданска отговорност" през онлайн банкирането. Шофьорите могат да направят сравнение между най-добрите оферти от водещите застрахователи в страната. В онлайн банкирането "Булбанк Онлайн" клиентите могат да изберат начина на плащане на "Гражданска отговорност" - наведнъж или на вноски, както и датата, от която да влезе в сила застраховката. След попълване на данните за моторното превозно средство, системата автоматично изчислява офертите на застрахователните компании. Полиците и стикерите се доставят по куриер на посочен адрес.
Чрез онлайн банкирането може да се закупи дори кола чрез банката, както и да заявим тест драйф на избрания автомобил.
Банкиране през таблети
УниКредит Булбанк вече създаде версия на мобилното си банкиране и за таблети. Потребителите могат да използват калкулатор на валути, да намерят най-близкия клон на банката и много друга полезна информация. След активиране, директно от устройството, клиентът има възможност да следи актуална наличност и движение по банкови сметки, информация по дебитни и кредитни карти и кредити. През тази година приложението дори ще бъде обновено с нова версия, която ще включва меню за плащане на битови сметки и възможност за автоматично заявяване на дебитни карти.
Правят инкубатор за наука и бизнес идеи. На бившите военни терени известни като "4-ти км" в столицата кипи бурно строителство. Поне 5 строителни бригади работят по изграждането на "София тех парк" - единствения по рода си научно-технологичен парк в България. На площ от около 300 дка край паркови площи, алеи, спортни площадки и паркинги ще се издигнат няколко сгради, които ще подслонят стартиращи иновативни компании, приложно-изследователски лаборатории, дискусионни и лекционни форуми и зали за демонстрации на нови технологии.
Държавното дружество "София тех парк" беше учредено през 2012 г., а негов принципал е Министерството на икономиката. Реалното строителство започна в средата на 2014 г. и се очаква да бъде завършено до края на тази година. Това е и крайният срок за усвояване на близо 50 млн. евро безвъзмездна помощ, получена по ОП "Конкурентоспособност".
"Всъщност проектът "София тех парк" не приключва, а започва в края на 2015 г.", казва Елица Панайотова, изпълнителен директор на дружеството. С построяването на сградите и тяхното оборудване се дава старт на реалното съществуване на научно-технологичния парк.
През втората половина на годината трябва да бъдат подбрани и сключени договорите с фирмите, които ще отворят своите офиси в един от обектите на тех парка - Бизнес инкубатора. "Идеята е той да стане хъб за стартиращи компании, както и за фондове и организации, готови да финансират и подпомогнат идеите им", разясни Филип Кирев, началник на кабинета на министъра на икономиката Божидар Лукарски и член на борда на директорите на "София тех парк". Наемите в Бизнес инкубатора ще бъдат съществено по-ниски от пазарните нива, но и подборът ще бъде много прецизен кой да се настани там. Това ще са стартъпи с иновативни бизнес идеи в следните икономически сектори - компютърни науки, биотехнологии и енергиен сектор. Защо тези три? Защото те са като хоризонтален интегратор на бизнес дейности от всички икономически сектори, обяснява Филип Кирев. Вече и земеделие не можеш да правиш без компютърни технологии, допълва той. Този бизнес инкубатор няма да е като многобройните други разкривани без особена ефективност в страната, посочва Кирев. Целта сега е специално насърчаване на иновативните сфери, а не абсолютно всички сфери на индустрията и бизнеса, допълва той. Предстои да се обяви обществена поръчка за организацията, която да изработи критериите по подбора и самата селекция на фирмите, които ще влязат в Бизнес инкубатора. Този оператор ще менажира инкубатора.
Бизнес инкубаторът, който ще бъде на разгъната площ от около 9000 кв. метра на 4 етажа, обаче няма да осигурява традиционните офиси. По-скоро това са големи споделени пространства, които може да включват ползването на едно или няколко бюра, разбира се, с всички съпътстващи комуникационни услуги, обясни Елица Панайотова. Целият първи етаж ще бъде с общи публични пространства, голямо фоайе с различни зони за срещи и разговори, тенис на маса и други забавления. Това е предприемаческата тенденция навсякъде по света - предоставяне на креативна среда от себеподобни, особено за иновативни компании, създадени от хипстъри и млади хора, казва Панайотова. За почасово наемане са на разположение и множество мултифункционални зали, както и електронна библиотека. От една страна, така стартиращите компании имат много по-ниски разходи от наемането на класически офиси. От друга - това е начин да се оптимизира пространството. На всеки етаж ще има обособени кухненски боксове, където може да се приготвят топли напитки и леки закуски. Особено ценно улеснение за прохождащите предприемачи ще са безплатните счетоводни, правни и маркетингови услуги, които ще се предоставят в Бизнес инкубатора.
В сградата ще има и нещо като хостел за предприемачите, които не са от София и дори от страната. Той ще се ползва и от гостуващи лектори или учени, които работят в лабораториите.
Пазим розовия домат „Идеал" с пари от Европа. Любимият салатен домат от сорта „Идеал", „Куртовската капия", зелето „Кьосе" и лукът „Асеновградска каба" са само част от дългия списък на застрашените от изчезване местни сортове, за които стопаните ще получат подпомагане с европейски средства, ако се нагърбят да ги отглеждат. „Черният" списък на изчезващите родни зеленчуци, плодове и китки има 220 позиции, но е отворен и може да се допълва при необходимост. Ако не се вземат мерки навреме, трапезата ни може да се лиши също така от кюстендилската хрущялка, ябълката петровка, която узрява първа още в края на този месец, жълтата и червената джанка, няколко сорта силистренски кайсии и дори петричките и сливенските праскови.
Застрашени са също така 26 сорта десертно грозде между които „Кехлибар" и „Чауш", без които не минава нито един селски двор с асми. Под заплаха са ягодите „Биляна", бялата маслодайна роза, българските сортове лавандула, ментата и невенът.
„За първи път през новия програмен период на Програмата за развитие на селските райони те ще получат закрила. Идеята е по този начин да се запази генетичният ресурс от стари български сортове", съобщи Лидия Чакръкчиева, главен експерт в Дирекция „Развитие на селските райони" в аграрното министерство. Това е възможно да стане по мярка 10 „Агроекология и климат" в направлението за опазване на застрашените от изчезване сортове растения. Бенефициенти могат да бъдат земеделски стопани - физически и юридически лица и еднолични търговци, както и научни институции. Максимално допустимата площ за подпомагане по направлението е 50 ха на земеделски стопанин. Размерът на годишното плащане е между 223 евро на хектар за полските култури и достига 787 евро за хектар овощна градина.
По 429 евро ще вземат зеленчукопроизводителите, които се наемат да запазят и за внуците ни уникалните български сортове зарзават, а за ароматно-медицинските култури подпомагането е 536 евро на хектар.
Освен това 34 застрашени от изчезване породи животни може да се опазват с пари от Програмата за развитие на селските райони, като това са предимно овце, кози, едър рогат добитък и няколко породи коне. Животните обаче трябва да са чистокръвни породи и да имат документ, доказващ произхода им. Източнобалканската свиня и дунавската бяла свиня също ще се подпомагат по това направление.
Другото направление по тази мярка е насочено към опазване на биоразнообразието. При него се подпомагат местообитанията на защитени видове, като става дума първо за опазване на зимуващите гъски. Предвидено е да се компенсират земеделските производители, в чийто ниви зимуват гъските и се хранят с есенните посеви.
Столът на пенсионирания чиновник празен 3 години. Въвеждане на мораториум от 3 години за назначаване на нов служител на мястото на пенсиониран или съкратен чиновник в държавната администрация. Такава идея е била обсъдена между депутати от ГЕРБ и синдикати при срещите им в НС във връзка с пенсионната реформа и хроничната липса на средства в бюджета за социално осигуряване. Предложението дошло от зам.-шефа на парламентарната група Красимир Велчев като първа стъпка към по-сериозни мерки за свиване на държавната администрация и оттам на разходите за бюрокрация.
Конкретният брой на годините, в които да не се назначава човек на освободената позиция, разбира се, може да бъде и друг, уточни пред „Монитор" Велчев. По време на разговорите с представителите на профсъюзите той поискал да се направи справка за това колко чиновници годишно излизат в пенсия и на база на тази информация да се определи времето на мораториума. Депутатът коментира, че евентуалното въвеждане на подобна мярка трябва да стане след сериозно обсъждане. Например тя нямало как да се приложи за абсолютно всички позиции, тъй като някои били ключови за съответната администрация и няма как да останат вакантни. Трябвало да се уредят и вариантите, по които след пенсионирането на чиновник дейностите му биха се разпределили сред останалите служители. Велчев обаче е категоричен, че такава мярка е абсолютно необходима, тъй като държавната администрация е твърде раздута и следва да се предприемат мерки, с които тя постепенно да се намали наполовина.
Депутатът даде пример и с чиновниците в НС, които според него били излишно много. Като шеф на комисията по вероизповедания и правата на човека той самият намалил броя на сътрудниците, въпреки че звеното върши дейност, която в предишния парламент бе разпределена между две комисии.
Такава идея с мен не е обсъждана, коментира пред „Монитор" вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин, който даде да се разбере, че предложението не му допада особено много. Според него би било абсурдно, ако например ключов одитор в дадена администрация излезе в пенсия и позицията остане вакантна в продължение на години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |