Пенсионните портфейли и застрахователите трябва да бъдат проверени до година. Комисията за финансов надзор (КФН) ще трябва "да организира извършване на преглед на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователите, който да е готов в следващите дванадесет месеца". Това става ясно преходните и заключителните разпоредби на внесения в парламента проект за Закон за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. В първоначалния вариант на проекта, предложен за съгласуване от финансовото министерство, такъв текст липсваше. Оценката трябва да е външна, както и при банките, но методологията ще е на местния регулатор.
Намерението за оценката на активите беше заявено още в Националната програма за реформи на правителството в началото на май. За разлика от детайлно изложения график на проверката за банковия сектор обаче там липсваше каквато и да е яснота за сроковете за небанковия. Сега в новия закон, който със закъснение трябва да транспонира едноименната европейска директива (014/59/ЕС), за КФН е предвиден същият срок, какъвто и за БНБ - 12 месеца от влизането му в сила. А тъй като срещу страната вече има стартирала наказателна процедура, заявката е приемането на закона да стане максимално бързо.
Каква ще е процедурата
В законовите текстове няма детайли какви точно ще са изискванията и сроковете, които ще прилага регулаторът. Аналогично на оценката на активите на банките и тук процедурата трябва да стане "при участие на независими външни лица и институции с висока професионална репутация". Докато за БНБ е разписано, че трябва да се използва методология, съответстваща на прилаганата от Европейската централна банка, при извършената от нея оценка на 15 ноември 2013 г. за КФН е посочено, че трябва сама да разработи методология в сътрудничество с компетентните европейски органи. Също както и при банките, изрично е предвидено, че разходите за проверката ще са за сметка на пенсионните дружества и застрахователите.
Голямата разлика е, че за небанковия финансов сектор не са предвидени и стрес тестове, с които да се провери какво ще стане при негативни сценарии за икономиката и пазарите. Според Националната програма за реформи до края на 2015 г. след дискусия с всички заинтересовани страни ще бъде създаден управляващ комитет, който да ръководи процеса. Комитетът ще се председателства от КФН съвместно с Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA), ще участват представители от МФ и БНБ, а ЕК може да изпрати свой наблюдател. От този комитет се очаква да организира и провеждането на оценка на въздействието (специален стрес тест за оценка на цялостния ефект) от влизане в сила на предложените законодателни промени, за които е даден срок до септември.
Извън това в програмата за реформи е дадена за пореден път заявка и за разкриване на действителните собственици на пенсионния сектор, като целта е да бъдат идентифицирани всички акционери, притежаващи повече от 1% от капитала. По график те трябва да са описани до средата на тази година - т.е. информацията трябва да е налична след две седмици. Това ще е важно, за да може при оценката на активите да се следи и за сделки и експозиции към свързани лица. КФН, както и наскоро приключилата работа временна парламентарна комисия по този въпрос не виждат съществени проблеми в портфейлите на пенсионните фондове въпреки индикациите за източване на някои от тях чрез инвестиции в свързани лица. При застрахователите също част от компаниите предлагат полици под себестойност и има подозрения, че изкуствено поддържат показателите си за платежоспособност и капиталова адекватност.
Засега няма яснота дали КФН е започнала работа по методологията. Според два източника от пенсионния сектор до момента КФН не е разговаряла с тях по темата. Липсва официална информация и за датата, към която ще се гледат балансите, докато за БНБ вече се знае, че проверката ще се извършва по данни към края на 2015 г.
Катар направи първа самостоятелна земеделска инвестиция в България. В края на май регистрираната в България "Катар мениджмънт ейджънси" е купила промишлени и земеделски имоти на стойност над 4.85 млн. лв. в област Варна. Сред закупените сгради са птицекланица, пилчарник, люпилня, три овчарника, промишлени и селскостопански постройки и поземлени имоти (виж таблица). Продавачи са фирмите "Еко пиле" и "Птицеком", част от "Инжстрой холдинг", който също е страна по няколко от сделките. Управителят на холдинга Пламен Стилиянов също участва като частен продавач.
Компанията купувач e собственост на Мохамед ал Тани, който носи фамилията на емира на Катар. В България тя има участие в още едно дружество - "България - Катар селскостопанска компания", в което си партнира със смолянската "Тексима трейдинг". Българско-катарското дружество изкупува агнета в страната, като идеята е износът да бъде не само за Катар, но и за Китай и Южна Корея. "Капитал Daily" не получи коментар за сделките от продавача и бъдещите планове на купувача, но от обема на закупените площи става ясно, че катарската компания вероятно ще разшири дейността си в овцевъдството и друго животновъдство.
С частник вместо с държава
Qatar Management Agency е регистрирано през 2008 г. и развива дейности в различни сфери - от IT и бизнес консултиране до услуги в сферата на търговията с бързооборотни стоки. В началото на миналата година дружеството открива клон в България, регистриран от Мохамед ал Тани. На този етап не е ясно дали развива проекти извън този за износ на месо от България.
Още през 2010 г. Катар обяви, че проявява интерес към българското агнешко месо, като две години по-късно гарантира и сериозността на намеренията си с депозит от 50 млн. долара в Българската банка за развитие. Докато българската администрация предложи вариант за износ, срокът на депозита изтече и парите се върнаха в Катар. Същевременно две фирми - българска и катарска, решиха да започнат свой проект. В края на 2013 г. е създадено съвместното дружество "България - Катар селскостопанска компания", в което си партнират "Катар мениджмънт ейджънси" и смолянската "Тексима трейдинг", 100% собственост на Янко Пашов. Само за половин година от създаването й - до средата на 2014 г., българо-катарският холдинг е направил износ на 10 хиляди агнета.
Активи за пилета
Птицекланицата на "Еко пиле" се намира в с. Игнатиево, област Варнa. Предприятието представлява сграда на три нива върху разгъната застроена площ 4465 кв.м. На първия етаж и втория етаж са разположени производствени помещения, а на трето - администрация. Част от финансирането на птицекланицата е било осигурено по програма САПАРД. В последните няколко години дружеството е било на загуба - за 2013 г. приходите му са били 272 хил. лв., а загубата е над 2 хил. лв.
Птицефермата "Птицеком" също има загуби в последните години, като за 2013 г. е отчела приходи от 858 хил. лв. и минус от 96 хил. лв. Според д-р Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България, от няколко години двете птицекланици не са в експлоатация. Той обясни, че капацитетът им не е бил голям и тъй като са били изоставени, трябва да се инвестира доста в тях, за да бъдат отново използваеми. Според Белоречков катарската компания вероятно няма да се занимава с птицевъдство и по-скоро ще използва имотите за друг вид животновъдна дейност, тъй като секторът тази година е в голяма криза.
Токът може да поскъпне още веднъж наесен. Три национални представителни организации на бизнеса - АИКБ, БСК и КРИБ, настояват за спешна среща с премиера Бойко Борисов във връзка с повишените цени на електроенергията, които трябва да влязат в сила от 1 юли. В отворено писмо вчера те заявяват, че ще поискат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и на председателя на КЕВР Иван Иванов, ако не бъдат предприети мерки за въвеждането на европейски практики при ценообразуването. Според тях токът ще поскъпне между 13 и 20% за преобладаващата част от активните предприятия в България и между 4 и 13% за най-големите енергоинтензивни производства. Това ще влоши допълнително тяхната конкурентоспособност и би довело до серия от фалити и заплаха за работните места на стотици хиляди работници и служители. От БСК се заканват да сезират прокуратурата за това правомерни ли са получените преференции за ВЕИ и високоефективно ли е производството на когенерациите. Писмото е подписано от още 5 сдружения, сред които асоциацията на металургичната индустрия, камарата на химическата промишленост и др. Окончателно решение КЕВР ще вземе на 30 юни.
На фона на все по-сигурното поскъпване на тока от 1 юли се очаква и ново увеличение на електроенергията от есента. Причината е, че сегашният скок с почти 2% за бита няма да е достатъчен, за да се решат проблемите в системата. Прогнозата е на Института за пазарна икономика, откъдето вчера отново заявиха, че у нас цената на тока изпълнява социални функции. Според икономиста Калоян Стайков енергийно бедните домакинства у нас са не повече от 25% и не бива заради тази 1/4 от обществото да се поддържат изкуствено ниски цени. Затова и решенията на енергийния регулатор не бива да са плод на социална политика. Трябва да се прави разлика между енергийна бедност и подоходна бедност, отбеляза той.
"Комисията много често се крие зад т. нар. "социално поносима" цена. Дори в момента виждаме едно доста срамежливо увеличение на цената на електроенергията, каквото видяхме и през лятото на миналата година", каза Стайков. По думите му заради ниската цена на тока потребителите все по-често избират този вид отопление, което е най-неефективният вариант. "Потреблението на електроенергия в домакинствата расте през годините. Ето го и обратния стимул - поддържане на изкуствено ниска цена до такава степен, че хора предпочитат да се отопляват с електроенергия, отколкото от топлофикация. Всички знаем, че и там има проблеми - цената не е единственото нещо, но със сигурност цената е допълнителен фактор, който оказва влияние в тази посока", допусна Стайков.
Лошото управление на водите заплашва да блокира парите по 3 програми. България е пред поредното сериозно предизвикателство по изпълнението на еврофондовете, предупредиха вчера икономистите от БАН. Пакет от мерки в сферата на екологията е условие за получаване на финансирането по 3 програми от ЕС за 2014 - 2020 г. - "Околна среда" (ОПОС), "Иновации и конкурентоспособност" и Програмата за развитие на селските райони.
"Предизвикателството е в управлението на водния ресурс. Плановете за управление на реките и водните басейни трябва да бъдат готови до края на годината. А през март България трябва да ги докладва в Брюксел", обясни Дочка Велкова от Икономическия институт на БАН. Ако това условие не бъде изпълнено, страната ни няма да получава средства по трите програми. Друго изискване е наредба за въвеждане на тарифи за водни услуги на принципа: "замърсителят плаща". "Европейската комисия иска да се гарантира адекватност на разходите - т.е. че те са оправдани със съответните приходи", добави Велкова.
Като драматично определи тя закъснението на страната ни по отношение на условието за изграждане на пречиствателните станции като част от поетите ангажименти още при присъединяването към общността. Сериозен проблем са и съоръженията, вече построени по програма ИСПА, защото те пък не били по изискванията на директивата и не пречиствали определени замърсители. Затова и Брюксел не отчита, че в тези градове има пречистване на отпадни води.
Както е известно, реформата във ВиК сектора също е важно условие за парите по ОПОС. Така задачите на България стават още по-сериозни. Новата ОПОС все още чака одобрение от ЕК, но вече е започнала работата по т. нар. "ранни проекти".
Според годишния доклад на учените към края на 2014 г. дейностите по ОПОС за периода 2007 - 2013 г. имат минимален ефект. След като приключат изпълняваните и сега проекти, ще бъдат отчетени по-големи ползи в сферата на екологията. Наддоговарянето обаче беше отчетено като добър ход на управляващия орган в Министерството на околната среда. Ефектът от инвестираните европейски пари в земеделието също е минимален, коментираха от БАН изпълнението и на селската програма.
Отнемат на ДАНС полицейски функции. Държавна агенция Национална сигурност вече няма да има никакви полицейски правомощия. Това предвижда постановление на Министерския съвет, с което се променя правилникът за прилагане на Закона за ДАНС.
Постановлението е прието на закрито заседание на кабинета миналата седмица, тъй като към него има секретни приложения. Откритата част от постановлението бе публикувана от правителствената информационна служба в петък. Промените се налагали заради изваждадето на ГДБОП от структурата на ДАНС и преминаването на антимафиотите отново към МВР. Те са предложени от министър-председателя Бойко Борисов, тъй като той пряко отговаря за дейността на ДАНС.
От правилника за прилагане на закона за ДАНС отпадат над 10 текста, които регламентираха полицейските правомощия на агентите и правото им да разследват престъпления. С промените агентите на ДАНС вече ще трябва да се обръщат към полицията, ако искат да бъде арестуван гражданин.
Служителите на ДАНС ще имат право да задържат единствено нарушители на сигурността на имотите на самата агенция, но отново ще трябва да викат полицай, става ясно от постановлението на Министерския съвет.
С отпадането на полицейските правомощия от правилника за прилагане на закона за ДАНС отпадат и всички текстове за правата на задържаните от агентите хора.
С промените се закрива звеното за служители под прикритие, но се запазва правото на ДАНС да ползва тайни агенти. Условията за тяхната работа обаче се облекчават значително - отпадат текстовете, които регламентираха издаването на фалшиви документи, задължението им да спазват напълно законите и пр.
Отпадат и възможностите да бъдат регистрирани фирми, които да осигуряват прикритие на агенти. Агенцията ще продължи да ползва служители на прикритие, но само в държавни органи и в юридически лица. Те ще се назначават на работа в проверяваните ведомства или фирми, а ДАНС ще ги компенсира, ако доходите им там са по-ниски от тези в специалната служба.
Новите правила ограничават правомощията на ДАНС и в контрола на обектите от стратегическо значение за националната сигурност. Досега тя имаше право на пълен контрол и проверки на тези обекти, сега това важи само за най-важните стратегически зони, но не и за целите обекти.
При проверките си в тези стратегически обекти агентите ще могат да иземват документация, да проверяват активите и да привикват на беседи хора, които имат отношение към проверяваните неща. При откриване на нарушения агентите вече ще имат право да налагат и административни наказания и глоби.
Под контрола на ДАНС попадат и частни фирми и граждани, които работят на територията на стратегическите зони от важните национални обекти - примерно реакторите на АЕЦ "Козлодуй".
Пътнически боинг излита вертикално за 8 секунди. През тази година "Боинг" отбелязва 100 години от производството на първия си самолет. И компанията реши да почете по достойнство годишнината, като пусна нов модел, който може да излита... вертикално. Е, не буквално, както би го направил хеликоптер например, но доста сходно с това на изтребител.
От "Боинг" броени дни преди авиоизложението в Бурже, пуснаха видео, в което последната модификация на новия модел 787-9 се засилва по пистата и само след няколко секунди излита под ъгъл от почти 90 градуса.
Кадрите от демонстрацията са впечатляващи. Надали обаче това излитане ще бъде използвано, когато машината е пълна с пътници, защото би означавало изключително голямо натоварване, което може да се понесе само от подготвени пилоти.
Подробности за технологиите, използвани при направата на 787-9, които позволяват вертикалното излитане, не се съобщават, тъй като били търговска тайна.
Всъщност първият полет на 290-местния 787-9 бе през втората половина на 2013 г., а доставките на самолета започнаха в началото на 2014 г. Това стана със закъснение от 4 години спрямо първоначално заложените графици. Но пък вече над 20 авиокомпании са поръчали близо 400 бройки от 787-9, което е около 40% от общото количество поръчани от модела 787 в момента.
Последният вариант с вертикално излитане може да превозва до 290 пътници и струва 250 млн. долара. С едно зареждане може да прелети малко над 15 хил. километра. Скоростта му е близо 940 километра в час, а максималната височина на полета е 13 километра. Дълъг е 63 метра и е най-тихият широкофюзелажен самолет.
Разходът на гориво е с 20% по-малък в сравнение с подобни модели. Изчислен в пари, разходът е 25,90 долара на морска миля. Това означава, че е с 11% по-рентабилен в сравнение със самолети от същия клас. Това става възможно заради композитните материали, които са 50% от всички използвани за направа на самолета.
Орландовци гори, Шекер махала пуши, Гърмен тлее. Над 200 полицаи с бронежилетки под униформите влязоха под строй в 7 ч вчера в ромските гета в столичния квартал „Орландовци". Десантът на силите на реда последва сблъсъци между роми и българи в събота и неделя. 34 души бяха отведени под стража във Второ РУ но СДВР. Един участвал в съботното меле, други били без лични карти и адресни регистрации. На братята Жони и Асен Коцеви (19 и 22 г.) са повдигнати обвинения за причинени телесни повреди на Валентин Радков, Стефан Манолов и Никола Петков, съобщиха прокурори. Съдът ще решава днес дали да им наложи постоянен арест. Заради боевете в съдебна зала ще бъдат заведени и Георги Коцев (25 г.), и Даниел Колев (17 г.).
Жони има вече две присъди за кражби.
„Издирваме още хора, носили брадви, тояги и камъни, които да бъдат използвани при сбивания", обясни шефът на националната полиция Христо Терзийски. Той добави, че в безредиците са участвали спортни хулигани.
Засиленото присъствие на ченгета в "Орландовци" продължава. Очакват се нови протести срещу ромските своеволия в 18,30 ч, не се изключват нови стълкновения. На всеки ъгъл в махалата дежури жандармерия с бронирана кола.
„Има етническо напрежение, как да няма", коментира редови полицай.
Клисарка от църквата „Света Петка" разказва:„Мога да напиша роман за премеждията с циганите, които съм преживяла. Те от Бога страх нямат. Нападнаха ме до олтара посред ден, за да задигнат свещника. Сто пъти влизат през камбанарията, за да крадат икони, задигнаха и климатика. Качват се по покрива да брулят ореха. Веднъж ги изгоних, а те ме причакаха на спирката с камъни. Българи ме спасиха от смърт тогава."
„Няма живот от циганите - добавя друга възрастна жена, застанала пред къща, обрана до шушка - без дограма, врати и керемиди. - С местните нямаме проблеми, а с пришълците в гетото. Няма вечер без обири и побои. Вечер мъжът ми ме чака на трамвайната спирка, че самичка може да не се прибера жива. Пушат на групи, гледат заплашително, бият без причина младежи, които ходят поединично. Никоя майка не може пусне детето си на улицата и в градинката.
„И ние патим от пришълците, а те за изборите се умножиха" - обажда се ром, 50-годишен на вид. - На мен ми дръпнаха от врата кръста със синджира, за малко да ме удушат."
Нетърпимостта към мургавите заселници избухна в стълкновения, след като в събота вечер те пребиха в парка светлокожи младежи, сред които дете. Причината: направили им забележка, че пускат оглушителна музика от колите си. Те си тръгнали с мръсна газ, но се върнали с железа, камъни, мотики и брадви. Седем души били ранени, един е в болница, бере душа. По този повод в неделя около 18 ч 30 граждани се събраха на протест пред читалището. Страстите се разгорещиха, когато край тях мина ромска каруца и от нея бе размахан среден пръст.
Час по-късно от кв. „Хаджи Димитър" пристигнаха момчета от футболни агитки, които скандираха: „Циганите на сапун!". Към 20,30 ч около 200 бунтари блокираха движението по ул. „Мара Бунева" и потеглиха в гневно шествие по ул. „Железница" към циганските къщи в квартал „Бенковски". Оттам се чуха викове: „Елате, де!" Полицейски кордон раздели враждуващитестрани, но една група го заобиколи и хукна през гората към ромите. Заваляха камъни от двете страни. Случаен мургав минувач бе пребит и отнесен с линейка. „Той не е виновен", защити го един от битите в събота български младежи. Пристигналите над 200 полицаи и жандармеристи разтърваха биещите си и предотвратиха кръвопролитието.
Синдиците на КТБ вече търсят просрочени дългове и по кредитни карти. Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев вече са започнали да търсят просрочени дългове и по кредитни карти и овърдрафти (кредитен лимит по дебитни карти), става ясно от редовния им седмичен отчет. През миналата седмица са били изпратени 25 уведомления до граждани заради просрочени дългове по такива продукти.
Данните показват още, че за времето от 8 до 12 юни за погасяване на кредити в КТБ са постъпили близо 64 хил. лв. Приблизително толкова бяха събрани и през предходната седмица.
Синдиците са предприели и нови действия срещу прихващания, които може да увредят имуществото на банката. Те са подали искова молба до Софийския градски съд (СГС), с която искат да бъдат обявени за недействителни 16 прихващания на обща стойност 13,1 млн. лева.
Сделките са били извършени от дружество със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), но името му не се споменава, защото е обект на търговска и банкова тайна. Компанията е изкупила спестявания от вложители и след това е направила 16 уведомления за прихващания срещу нейни дългове в КТБ. В такива случаи сделките може да се оспорват наведнъж, а не една по една, обясниха юристи.
Законът за банковата несъстоятелност позволява синдиците да атакуват в съда прихващания, които са били направени след обявяването на банката в неплатежоспособност. Това може да се прави, ако чрез сделките едни кредитори на банката се поставят в привилегировано положение спрямо други или се уврежда имуществото й.
Съдът определи дата на неплатежоспособност на КТБ 6 ноември 2014 г., когато беше отнет лицензът на кредитната институция. Тя обаче се обжалва от прокуратурата и БНБ. Институциите настояват датата да бъде 30 септември 2014 г., когато от отчетите на КТБ стана ясно, че има отрицателен капитал.
Ако бъде решено да се приеме по-ранната дата, ще може повече прихващания да се атакуват в съда. Според данни на БНБ към 6 ноември м.г. уведомленията за такива сделки възлизат на 779 млн. лв.
От писмен отговор на финансовия министър Владислав Горанов до депутата от ГЕРБ Методи Андреев става ясно още, че до началото на юни синдиците са завели 10 дела в съда. Целта е с тях да бъдат обявени за недействителни прихващания на стойност 10 млн. лв. Според юристи обаче в най-оптимистичния вариант решение на съда ще има в края на годината.
Все още не е сключен договор с компанията „Аликс партнърс", която трябва да проследи финансовите потоци от КТБ, пише в отчета на синдиците. Фирмата беше избрана от Фонда за гарантиране на влоговете в банки, но все още се преговаря по клаузите в контракта.
Отнемат наетите пасища от стопани без животни. Фермерите, които са наели общински пасища, но не отглеждат животни, а само получават помощи за единица площ, може да загубят договорите за ползване на терените. Това предвиждат промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които са подготвени от Министерството на земеделието. Целта е фермерите с животни да имат терени, на които да ги пасат. В момента има действащи дългосрочни договори, при които пасища и мери от държавния и общинския поземлен фонд са отдадени чрез търг освен на животновъди, и на стопани, които нямат животни, но са поели ангажимент да ги поддържат в добро земеделско и екологично състояние, каквато възможност съществуваше в стария вариант на закона.
Много животновъди обаче се оплакват, че нямат достатъчно земя, а големи площи, в които са разположени фермите им, се ползват от лица които нямат животни, но получават субсидии за площ. Затова с промените в закона се предлага всички ползватели на общински и държавни пасища, които нямат животни или техният брой не отговаря на ползваните площи, в срок до 1 февруари 2016 г. да закупят животни, чиито брой и вид да отговаря на наетите терени. Ако не изпълнят тези изисквания, договорите им ще бъдат прекратени от кметовете на общини или от шефовете на областните дирекции "Земеделие". При неизпълнение на това задължение кметовете и директорите на земеделските служби ще бъдат наказвани с глоби от 5 хил. до 10 хил. лв.
Добрата инфраструктура привлича инвеститорите. Необходими са качествени офис площи, за да посрещнат увеличения инвестиционен интерес към Пловдив. Това стана ясно по време на втората годишна среща на аутсорсинг идустрията. Градът вече се утвърди като индустриална столица и сега се фокусира и към новите бизнес възможности. По време на конференцията бяха дискутирани предимствата на градовете извън София и конкретно на Пловдив. Участниците се обединиха около разбирането, че водеща е инфраструктурната обезпеченост. Според данни на местната администрация, към момента над 4000 души са заети в тази индустрия, като се очаква броят им да нарасне значително през следващите няколко години. През тази година се забелязва промяна в търсенето на компаниите, които за първи път стъпват на пазара в България. Те все по-често проучват пазара в големите градове извън столицата.
От "Галакси Инвестмънт Груп" са убедени, че инвестицията в нова офис сграда ще съживи икономиката в града и ще помогне за разкриването на много нови работни места. Като пример беше посочен проектът "Офис Парк Пловдив", който е най-модерната бизнес сграда, която се строи в момента. Тази инвестиция е предпоставка за привличане на потенциални инвеститори. Очаква се сградата да привлече компаниите от ИТ бранша, които в последните месеци все по-често разглеждат Пловдив като нова инвестиционна дестинация. Инвеститорът в "Офис Парк Пловдив" е "Галакси Инвестмънт груп", която има опит в реализирането и управлението на подобни проекти. От компанията коментираха, че изключително залагат на развитието на Пловдив като аутсорсинг дестинация. Компанията стопанисва Роял Сити Бизнес Парк, в която се помещават компании от аутсорсинг бранша като "Scale Focus" и "Софика".
Според мнението на специалистите, новата офис сграда ще допринесе за развитието на града и откриването на работни места, като привлече компании, които все повече се спират на Пловдив като място за развитие и разширяване на своя бизнес. Аутсорсинг индустрията е от малкото индустрии, които бележи изключително бърз растеж в страната. Това са компании, които предлагат изнесени услуги за големи международни клъстери. Позитивите от бързото развитие на този сектор е, че създава нова ниша в страната, която дава възможност предимно на млади и добре образовани хора да работят в международна среда и да се развиват и то още по време на следването им. Това задържа младите хора в България и в градовете, където се развива тази индустрия. Пловдив е с огромен потенциал за развитие на сектора. Градът е университетски център, с 40 000 студенти и 7 университета.
Поевтиняването на храните върна дефлацията. След три месеца поред ръст на потребителските цени, сезонното поевтиняване на плодовете и зеленчуците през май върна дефлацията. Според обявените данни на НСИ животът у нас е поевтинял през май с 0,2 на сто в сравнение с месец по-рано. На годишна база обаче продължава да се отчита инфлация от 0,9 на сто. Изчислено по методологията на Евростат месечната инфлация у нас през май е 0%, а годишната е 0,2 на сто.
Най-голямото месечно понижение на цените от НСИ отчитат за храните и безалкохолните напитки - с 0,9 на сто месечно. По-конкретно с двуцифрени проценти на намаление на цените са плодовете и зеленчуците. Тази група заема и най-голям дял в потребителската кошница (близо една трета). На следващо място по процент на намаление на цените (0,6%) са развлекателни услуги. Те обаче формират едва 5 на сто от потребителската кошница. Здравните услуги, които са с дял 6,4% са поевтинели през май спрямо април с 0,2 на сто. При поддръжката на дома, цените на водата, тока и горивата НСИ е регистрирала спад в цените с 0,1%. Заради високия си дял в потребителската кошница (16,4 на сто) те оказват съществено влияние върху отчетена дефлация за май.
При всички останали групи се отчита поскъпване, като най-голямо то е за транспортните услуги - близо 2% месечно и за дрехите и обувките (0,7%).
Не така обаче стоят неща, когато сравнението се прави спрямо миналия май. Тогава, според данните на НСИ цените на храните бележат ръст от 1,6%, а тези на ток, вода, горива и поддръжката на дома - от 4,9 на сто.
За най-бедните домакинства у нас за които НСИ изчислява промяната на цените само на жизнено необходимите стоки и услуги, се отчита дефлация от 1% през май. От началото на годината обаче и за тях животът поскъпва - с 0,9%.
През май спрямо април храните за най-нискодоходните 20% от домакинствата у нас са поевтинели с 1,8%. Цените на нехранителните стоки са паднали с 0.1%, а на услугите са се запазили на равнището си от април.
Повече ученици във фитнеса, отколкото в библиотеката. 32% от учениците посещават поне веднъж месечно фитнес залата, а книга в библиотеката за същия период отварят едва 14 на сто. Това показва проучване на Центъра за образователни инициативи, проведено сред 820 ученици на възраст между 14 и 17 години.
19% от тийнейджърите са отговорили, че поне веднъж в месеца ходят на кино, а едва 6 на сто посещават школи по чужди езици, изкуства и други.
Болшинството от учениците - 63%, отговарят, че майките и татковците им имат високи очаквания от тях. В същото време смятат, че родителите ги подкрепят в изборите им.
Проучването поставя акцент и на отношението на обществото към образованието. Според 65% от учениците педагозите считат образованието за много важно и полезно. За 5% от анкетираните деца обаче преподавателите смятат образованието за безполезно.
Според 56% от учениците просветата е ценност за родителите им. 3% от децата смятат, че майките и татковците им считат образованието за безполезно. Относно управляващите тези дялове са съответно - по 33% и 10%.
28% от тийнейджърите отговарят, че учителите им имат пълна готовност да им помогнат при трудност. 7 на сто от децата смятат обаче, че педагозите не биха им се притекли на помощ. 37% от учениците имат пълен достъп до интернет в училище, а при 28% връзка с мрежата в клас има често.
41 души на ден стават инвалиди. Хората с увреждания у нас са се увеличили с близо 15 000 през миналата година. Това означава, че средно 41 души на ден са получавали увреждания. Това сочи статистиката на Агенцията за социално подпомагане, като тенденцията към увеличаване е трайна.
Общият брой на хората с увреждания е 524 000, като над 21 000 са деца. През изминалата година за техните нужди държавата е отпуснала 137 000 000 лева.
Освен това данните от първото тримесечие на тази година показват, че хората, които получават добавки за интеграция, са скочили с 9000 души, сравнено с предходната година.
Месечната добавка за социална интеграция се определя според индивидуалните потребности, съобразно степента на намалена работоспособност или вида и степента на увреждането.
Добавката е диференцирана и представлява парични средства, които допълват собствените доходи, добавят от агенцията.
С нея хората с нарушения успяват да покриват част от транспортните си разходи, своите обучения, балнеолечение, рехабилитация, наем на общинско жилище, храна или лекарствени продукти.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |