Управляващите се отказаха да приватизират държавните болници. Здравният министър Петър Москов бе принуден да се откаже от идеята си да пусне за приватизация големите държавни болници. От негово име премиерът Бойко Борисов обяви, че предвидените поправки в Закона за лечебните заведения, които отменят мораториума върху продажбата на 72 университетски и областни болници и санаториуми, ще бъдат оттеглени, за да има консенсус сред политическите сили по останалите промени в здравния сектор.
Изненадващо вчера сутринта на председателския съвет в парламента се появиха премиерът Борисов и здравният и социалният министър Петър Москов и Ивайло Калфин. Те са апелирали към всички ПГ да подкрепят предлаганите изменения в Закона за лечебните заведения и в Кодекса за социално осигуряване. От БСП са поискали да се оттегли цялата глава за приватизация на болниците, а министър Москов отговорил, че това е възможно, разказа след това съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов. Самият Москов обясни единствено, че инициативата за срещата е била на премиера, а целта е била министрите да аргументират пред депутатите реформите. Управляващите искат двата ключови закона да бъдат разгледани от НС преди лятната почивка.
По-късно по време на блиц контрола Борисов потвърди, че Москов е поел ангажимент да изтегли поправките за приватизацията, "за да търсим подкрепа във всички други сфери, максимално да реформираме системата".
Основната промяна в Закона за лечебните заведения, предложен от МЗ, е здравната каса да може да сключва селективно договори с болниците, а не както сега - с всеки, който поиска. За целта ще се направи национална здравна карта, в която ще се опише в кои области има излишък и в кои - недостиг на лекари и болници. На местата, където лечебниците са в повече, касата ще подбира кого да финансира чрез критерии, определени от МЗ. Освен това в градовете с излишък нови болници няма да могат да работят с НЗОК.
Новият дълг през 2015 г. може да се окаже по-малък от планираното. България може да се размине с част от планирания нов дълг за 2015 г. Данните за изпълнението на бюджета към края на май показват, че при липса на лоши изненади финансовото министерство ще може да покрие предстоящите падежи по стар дълг и заложения в бюджета дефицит, без да се налага да пуска повече емисии на държавни ценни книжа на вътрешния пазар. Ако МФ се откаже от бъдещи аукциони, новият вътрешен дълг ще бъде с около 650 млн. лв. по-нисък от заложеното. Това показва анализът на данните за изпълнението на бюджета, нивото на дълга и на фискалния резерв.
И през май новините за изпълнението на бюджета са добри. В края на месеца в хазната има излишък от 1.09 млрд. лв. при отчетен дефицит от 888.6 млн. лв. за същия период на миналата година. Голяма част от реализирания през тази година плюс - 529.5 млн. лв., идва от еврофондовете и възстановените солидни суми от ЕС за плащания, направени през миналата година. По националния бюджет е натрупан излишък от 561.6 млн. лв. Принос за него има доброто изпълнение по всички съставни бюджети - на държавата, на общините, на социалноосигурителните фондове, на университетите. От данъци за първите 5 месеца по държавния бюджет са събрани 7.1 млрд. лв. - с 551.6 млн. повече спрямо събраното към май 2014 г. Според прогнозните данни на МФ по консолидираната фискална програма ще бъде реализиран излишък и през юни. Към средата на годината МФ очаква салдото да бъде плюс от 850 млн. лв.
На фона на отчетеното положително салдо по бюджета към края на май размерът на фискалния резерв е 10.973 млрд. лв. (без бъдещите вземания от ЕС, които възлизат на 160.3 млн. лв. и също се добавят в резерва). Високото му ниво се дължи на две основни причини - взетия дълг на международните пазари през март (3.1 млрд. евро, от които 1.5 млн. евро бяха използвани веднага за покриване на мостови заем заради кризата в КТБ) и платените ударно от ЕК през март и април близо 2 млрд. лв. С такова ниво на фискалния резерв финансовото министерство ще може спокойно да поеме предстоящите плащания през годината за покриване на падежи на стар дълг и заложения в бюджета дефицит.
Банките през май: Печалбите и ликвидността растат. Ликвидността на българската банковата система към края на май се е покачила още, депозитите са нараснали минимално и печалбата е над миналогодишната. Това са основните послания, които могат да се очертаят от публикуваните във вторник данни на БНБ за първите пет месеца на година и съпътстващото ги съобщение.
Оповестяването им беше донякъде неочаквано, тъй като предходните месеци БНБ забави публикуването им с по 10-15 дни заради заради "новия европейски календар за докладване на надзорната отчетност от банките и необходимостта от проверка и анализ на данните за състоянието на банковата система". Изглежда обаче поради позитивните новини насред притесненията около Гърция централната банка този път не задържа публикуването.
Като цяло стабилно
Както и в предходните месеци съобщението на БНБ за състоянието на банковата система започва с данни за ликвидността. Тя се покачва от 32.9% на 33.6%, което означава че вече над 1/3 от активите на банките са в ликвидни средства. Това е много над нормативно изискваните и очевидно е предпазна мярка, налагана както от БНБ, така и от самите институции. Нивото е средно за системата и няма информация за индивидуалните показатели на отделните банки, каквато не се публикува дори и с тримесечните им отчети (които се очакват най-рано в края на юли).
Печалбата за петте месеца нараства с 83 млн. лв. до 447 млн. лв., като обаче съпоставката не е съвсем точна, тъй като за предходнта година данните включват и КТБ. Само в рамките на май също има повишение спрямо 2014 г. - с почти 15 млн. лв. до 72.5 млн. лв., но досега това е най-слабия месец от началото на годината.
"Основен фактор за подобрената доходност е повишеният нетен лихвен доход", гласи анализът на БНБ. За петте месеца той достига 1.13 млрд. лв., а само за май е 230 млн. лв. и леко се покачва спрямо април. За сметка на това и разходите за обезценка също се покачват до 76 млн. лв. За петте месеца те са общо 321 млн. лв., което е с 15 млн. лв. по-малко от отчетените за същия период на 2014 г.
Почистването на Алфа банк
Активите на банковата система спадат спрямо април с внушителните 1.7 млрд. лв. (2%) до 83.4 млрд. лв. Голямата част от това обаче се дължи на закриването на репо-сделка между гръцката Alpha bank и клонът й тук. Макар това да не е изрично посочено от БНБ то се вижда от данните, тъй като информацията за клоновете се публикува в отделна група и там с размера си гръцката банка доминира повечето показатели. Така ако се проследят отчетите за април и май става ясно, че клонът на Alpha е намалил задълженията си към централата с общо над 2 млрд. лв. Съответно от баланса се стопяват и 1.4 млрд. лв. корпоративни дългови книжа и около 400 млн. лв. корпоративни кредити. По информация на "Капитал" това са портфейли на централата в Атина, които чрез репо-сделка се озоваха в баланса на клона й в края на 2012 г. - вероятно с цел отчетите на майката да са по-здрави и така тя да мине европейските стрес-тестове по-лесно. Сега очевидно под натиск на БНБ сделката се обръща, за да се намали зависимостта на клона в България отцентралата.
Това е и причината за спада на кредитирането през месеца - обяснението на БНБ за намалението с 380 млн. лв. или 1.1% до 60.7 млрд. лв. е, че е "под влияние на извършени продажби на портфейли". Същевременно при кредитите за домакинства има сумарно лек ръст от 46 млн. лв. При ипотечните има лек спад от 6 млн. лв. докато при потребителските - ръст 20 млн. лв. Любопитното е, че двете числа не правят общата стойност, като според банкови експерти вероятно са правени рекласификации на кредити заради новите отчетни форми.
Дружество без история ще търси 40 млн. лв. от борсата. Големия за мащабите на българския пазар капитал от 40 млн. лв. ще се опита да привлече най-новото публично дружество - "Нео Лондон капитал". На последното си заседание Комисията за финансов надзор (КФН) одобри проспекта за публичното предлагане на новата компания. Компанията е собственост на частния съдебен изпълнител от Пловдив Величко Апостолов и се ръководи от съпругата му Красимира Вълчева-Апостолова. Плановете са на инвеститорите да бъдат предложени 400 хил. акции с номинал и емисионна цена от 100 лв. Според проспекта на компанията, изготвен от "Бенчмарк финанс", парите ще се инвестират в имоти в Лондон. Конкретни проекти, поне засега, обявени няма. Ако увеличението бъде успешно, набраните пари би трябвало да се разпределят по общо четири проекта в следващите две години. "Нео Лондон капитал" има едва 1000 лв. приходи за миналата година и никакви разходи. Така чистата му печалба си е 1000 лв. Величко Апостолов е негов собственик през дружеството Ен Ейч Си Ай, а в борда на директорите на най-новата публична компания освен Красимира Апостолова са адвокатско дружество "Богданов и Пенев" и Георги Тонков.
Неограничени възможности
Вариантите, посочени като възможност за инвестиции, са три - покупка на имоти, покупка на акции в дружества, създадени за изпълнение по проект или общо дружество с местен партньор от Великобритания. До момента новата публична компания не е развивала активна дейност - според Търговския регистър тя е създадена през април миналата година с капитал от 50 хил. лв. Поне половината от предложените акции трябва да бъдат записани, за да се счита емисията за успешна. Не е ясно дали собствениците на "Нео Лондон капитал" вече са преговаряли с потенциални инвеститори. До редакционното приключване на броя не успяхме да се свържем с Величко Апостолов. Представители на капиталовия пазар, които потърсихме за коментар, бяха скептични за емисията и възможността тя да привлече интерес извън единични, предварително договорени капитали.
Пазарен скептицизъм
"Похвални са амбициите на която и да е компания да набере 40 млн. лева от българския капиталов пазар. Похвално е и желанието да се реализират мащабни проекти на големи и конкуренти пазари, какъвто е имотният в Лондон", коментира Гено Тонев, портфолио мениджър в управляващото дружество "Юг Маркет фонд мениджмънт". Той уточни, че казаното от него важи, стига да има "поне нещо, за което да се хване човек в случая с "Нео Лондон капитал", освен описания в проспекта богат опит при изпълнение на строителни обекти и консултации на трети лица. Тонев посочи, че няма никаква информация за такъв опит в най-динамичния пазар на имоти в света, какъвто е Лондон. Мениджърът от "Юг Маркет" добави, че подобна "авантюра" ще изглежда несериозна дори ако е предложена от някои от големите дружества със специална инвестиционна цел, които имат богат опит в мащабни проекти.
Друг анализатор, когото помолихме за мнение, коментира, че подобни дружества са извън интересите му и не е гледал проспекта.
Емисията от 40 млн. лв. би била една от най-големите на БФБ. За сравнение - последното дружество, излязло на пазара с първично публично предлагане, е "Елана агрофонд". То успя да привлече 4.4 млн. лв., като се има предвид, че сред учредителите му е финансовият холдинг "Елана", който има дълга история и е един от основните участници на капиталовия пазар.
Проф. Николай Петров: Ако си пил и караш, плащаш лечението при катастрофа. Интервю с началника на ВМА и бивш министър на здравеопазването в служебното 88-о правителство:
- Ген. Петров, какво означава работеща болница да спре приема? ВМА го направи заради изчерпан месечен лимит.
- На практика - свиване на оборотите и падане на коефициента на полезно действие. Означава налични екипи, които не могат да изпълнят със съдържание работния ден. Но основната загуба е за пациентите, които бяха пренасочени за след време. Естествено, всеки престой води до загуба на форма, синхрон, рутина на медицинските екипи.
- Кое е по-доброто решение - болницата да спре приема или да продължава, натрупвайки надлимитна дейност?
- Във ВМА не спирахме 3 месеца, но след като надлимитната дейност стигна близо 500 000 лв., започнах да се притеснявам. Ако не бяхме ограничили приема сега, може би щяхме да минем 1 млн. лв. - как да обясня после защо съм го направил, след като нямам гаранция, че тази сума ще бъде платена?
Преди за изработеното над лимита идваше проверка на здравната каса и ако всичко е наред, плащаше сумата. Имаше гаранция, че ако си работил коректно, ще ти се плати. Сега няма. Затова подкрепям лимитите. Мярката е дисциплинираща и затова е добра, но в тези лимити трябва да се направи преглед на болниците според тяхната значимост, ниво на компетентност и мястото им като желание на пациентите. След това трябва да се направи преструктуриране в рамките на определения общ лимит. Някои болници се нуждаят обективно от по-голям лимит като ВМА, при други той може би трябва да се намали. Едно е да лекуваш леки случаи, които могат да бъдат отложени 1 или 3 месеца, друго е да лекуваш най-тежките. Имаме пациент с тумор на панкреаса, който обхваща стомаха и тънките черва и той кърви. Това ще бъде много голяма операция, случаят е спешен и не може да бъде върнат, а човекът е обиколил 8 болници преди ВМА. Значи има болници, които са особено важни и трябва да им се осигурят условия за работа.
- Получавате ли разбиране за това?
- Да. И се надявам на преразглеждане на дяловото разпределение на лимитите, за да получим глътка въздух. ВМА е на 3-о място по предпочитания на пациентите. На първите места са университетските "Св. Георги" в Пловдив и "Св. Марина" във Варна, които са добри и без алтернатива за 2 огромни региона. Сред всички останали ВМА е първа. Защо обаче не сме в челната тройка и по лимит?
Същият принцип важи и за разпределението на бюджетите по районни здравни каси. Район със 70 000 души разполага с бюджет като район с 500 000 души. Шаблонен подход е бюджетът за юни 2015 г. да се формира на база юни 2014 г. "с малко намаление". Той доведе до това, че структури, които тази година работят по-малко, получават повече, а други спират приема по принуда.
- Какъв лимит има ВМА?
- За софийската болница са 2 млн. лв. на месец, а за цялата ВМА - 3,9 млн. лв. За да работим добре, без постоянна задушаваща хватка, ни трябват поне още 500 000 лв. на месец. Никога не сме правили документални гимнастики, за да отчитаме пациенти. Това се прави там, където няма работа, а където си смазан от работа, нямаш време, нито сили и мотиви да го правиш. Ето, реанимацията пак е пълна и казахме в "Спешна помощ" да не карат пациенти, няма къде да ги сложим. Ако обаче 15 легла в дадена реанимация са празни, какво пречи да се прекарат през тях всички коремни операции за болницата и да се отчетат като интензивни пациенти? Това се прави на много места. При нас дори големи операции като чернодробните резекции и операциите на панкреас изобщо не стигат до реанимация, защото няма места заради много по-тежки пациенти. Въпрос на критерии е - тук в реанимация лежат мозъчни операции, и то не всички, големи ортопедични като счупен таз, белодробни заради проблема с дишането и много усложнени коремни операции. В други болници с разширени вени лежат в реанимация.
- Какъв е изходът?
- Контрол. Преди години дружеството по анестезиология предложихме експертна помощ на касата за проверки, после и други дружества го направиха. Просто видяхме, че ако недобросъвестни колеги някъде дърпат ресурс, а той е лимитиран за цялата специалност, страдаме всички. Като се оберат луфтовете, ще се даде въздух на сериозните болници.
До 30 лв. сянката на плажа, проверяват колко е свободната зона. Внезапни проверки за задълженията на концесионерите на плажните ивици по Черноморието да извършва МРРБ. Това разпореди преди дни Върховната административна прокуратура. Задължително трябва да си види и как се поддържа и безплатната част от плажовете.
Цената на сянката е гореща тема в началото на всяко лято, но в навечерието на сезона възникна скандал. Хотелиери в Слънчев бряг предложиха държавата да свали концесионните такси, като за сметка на това ивиците в комплекса да предлагат безплатни чадъри и шезлонги.
"Това бе напълно осъществима идея", убеден е хотелиерът Венелин Ташев. Той е сред тези, които смятат, че състоянието на ивицата и начинът на управление влияят пряко върху качеството на целия туристически продукт в комплекса. Ивиците са 3, отдадени са на концесия през 2001-2002 г. за срок от 20 г.
Цените на чадърите и шезлонгите са еднакви от най-южната до най-северната част в Слънчев бряг - по 8 лв. На повечето места се предлага чадър с 2 шезлонга за 24 лв.
Периодично между хотелиери и концесионери, или между хората, които извършват различните плажни дейности, избухват конфликти. Например хотелите на първа линия са недоволни от пяна партита, които започват по обед и продължават до 17-18 ч, тъй като пречат на следобедната почивка на други туристи. Те са много атрактивни - надуваеми басейни на плажа се пълнят с пяна и туристите се забавляват под звуците на силна музика.
На южния плаж в Несебър хотелите пуснаха жалба до МРРБ и Министерството на туризма заради начина, по който са разположени чадъри и шезлонги на ивицата.
Сезонът започна благоприятно за собствениците на леглови бази - с достатъчно място за безплатно плажуване, докато една сутрин осъмнали с подредени чадъри точно пред хотелите.
Миналата седмица от МРРБ оповестиха резултатите от проверката, която е била извършена на 17 юни. "Зоните за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите следва да са равностойни като достъп до морето със зоните с разположени от концесионера плажни принадлежности. Липсва обаче нормативно изискване за точното местоположение на съответните зони", се казва в протокола.За обезпечаване на това задължение концесионерът е длъжен да представи схема за местоположението на зоната от активната плажна площ и за свободно плажуване. Инспекцията по жалбата от Несебър показала, че свободната територия е повече от регламентирените 50% свободни площи.
Изборът на гуверньор може да е незаконен. Представители на бизнес средите и финансови специалисти са обезпокоени, че изборът на новия управител на БНБ може да се окаже незаконен. До тази ситуация ще се стигне, ако Конституционният съд (КС) потвърди, че процедурните правила при избора са противоконституционни. Това показва проучване на „ВМ Сървисис" сред 3 фокус групи, във всяка от които са включени по 8 представители на ръководни позиции в големи фирми.
При проучването шефовете на компаниите са споделили, че ако се стигне до такава ситуация, всички решения и действия на управителя на БНБ може да се окажат нелегитимни. Представителите на бизнеса не одобряват възможността да бъде избран гуверньор при сегашните процедурни правила, тъй като ще вкарат нестабилност в централната банка. Преобладаващата част от анкетираните - 18 души, смятат, че правилата създават условия за задкулисие и политически манипулации. Преобладава мнението, че всички депутати трябва да могат да номинират кандидати за БНБ. Недоволство има и към необходимия за избора кворум, който е половината от присъстващите депутати. Така при минимум 121 народни представители за провеждането на пленарно заседание новият гуверньор може да бъде избран с гласовете само на 61 от тях.
18 от анкетираните представители на бизнеса посочват още, че бъдещият управител трябва да е професионалист от България, а не прехвален специалист от чужбина.
Край на остъкляването и пипането на фасадите на блока. Остъкляването на балконите, санирането само на отделни апартаменти и всички останали дейности, които нарушават цялостния архитектурен вид на фасадата или засягат устойчивостта на жилищния блок, се забраняват. Това предвиждат поправки в Закона за етажната собственост, които кабинетът прие. За да влязат в сила, те трябва да се гласуват и от парламента.
В новите текстове не се казва нищо за вече остъклените тераси и другите заварени промени, но от регионалното министерство, което е изготвило промените, казаха, че те няма да се премахват принудително.
51% от съседите в блока вече ще могат да вземат решения за поставяне на рекламни пана или антени върху сградата. Същото важи и за решенията за присъединяване към топлофикация, водопровод или газопровод или за отказването от тях. В момента тези решения се вземат с гласовете на поне 67% от съседите. Решенията за саниране, както и досега, ще се вземат с мнозинство от две трети.
Увеличават се и глобите при неспазване на закона, които се налагат от управителите на етажната собственост и от кметовете. Вместо от 100 до 500 лв. санкциите ще са от 500 до 1000 лв. Кметът пък ще има право да разпореди влизане в частно жилище, ако собственикът не предоставя достъп при общи ремонти или обновявания. А ако кметът предпише ремонт на блока, той ще трябва да започне до три месеца. Съседите ще бъдат уведомявани за общо събрание на блока освен с бележки на видни места и по телефона, както и с електронна поща.
България започва подготовка за членство в еврозоната. България започва подготовка за членство в еврозоната. На вчерашното си редовно заседание правителството създаде координационен съвет за подготовка на страната за членство в еврозоната. Негов председател е министърът на фи-нансите Владислав Горанов, който е национален координатор на подготовката на страната ни за въвеждане на единната валута, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Сред основните функции на съвета ще бъде разработване на проект на национален план за въвеждане на еврото в България, изготвяне на предложение до Министерския съвет за определяне на целева дата за приемане на еврото, организацията и координирането на практическата подготовка на страната ни и ръководство и координиране на работата на експертните работни групи.
Членовете на съвета са заместник-министър на финансите, подуправител на БНБ, член на Комисията за финансов надзор, заместник-министри на икономиката, външните работи, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, правосъдието и други. Съветът ще се подпомага от експертни работни групи, които в рамките на своята компетентност непосредствено ще осъществяват практическата подготовка за членство на страната ни в еврозоната. Новината за спецсъвета идва в деня, в който валутният борд у нас навърши 18 години.
По всичко личи, че системата на паричен съвет, както още е известен режимът, ще остане до присъединяването на България към еврозоната. Така страната ни ще се превърне в една от малкото по света с толкова дълго действие на валутния борд.
Валутният борд беше въведен на 1 юли 1997 г., след като се отмени старият и се прие нов Закон за Българската народна банка (ЗБНБ). Чрез промените се измени вътрешната структура на централната банка, за да може тя да работи като паричен съвет. За целта бешe създадено управление „Емисионно", което фактически е паричният съвет у нас, припомня investor.bg.
Към края на май 2015 г. покритието на валутния борд е 176,1%, показват актуалните данни на БНБ. Това означава, че международните валутни резерви покриват точно 176,1% от всички банкноти и монети, които се намират в обращение.
Погват чейнджбюрата за измами. Масирани проверки в обменните бюра започват експертите от Комисията за защита на потребителите, съобщи вчера председателят на ведомството Димитър Маргаритов. Контролът ще се осъществява не само по Черноморието, където има съсредоточаване на повече потребители през летните месеци, но в селищата край границата заради събитията в Гърция, които ще повишат търсенето на евро в тази част на страната. От потребителската комисия ще проверяват дали са налице нелоялни търговски практики и ще следят внимателно да няма ощетени. Контрольорите ще следят за това дали не се правят опити да бъдат въведени в заблуждение потребителите чрез невярна информация, която се поставя около обектите. Имало е случаи срещу националните флагове се съдържа друга информация, например цените на магнитчетата с тези знамена, както и номера на игри, които носят награди. Това обаче може сериозно да влияе върху информирания избор на потребителя, който става жертва на измама, категорични са от КЗП. Чейнджбюрата се проверяват от служителите на НАП за нереални валутни курсове. Според нормативната уредба бюрата могат да търгуват валутата по курс, различаващ се най-много с 5% от фиксинга на националната банка за деня.
След проверките на безопасност на ролкови кънки, тротинетки и скейтборди, както и на други стоки за деца от КЗП се насочват към инспекция на велосипеди стана ясно вчера.
Досега от началото на активния летен сезон са направени 1300 инспекции в заведения за хранене, места за настаняване и по отношение дейността на туроператорите. Съставени са 124 акта за констатирани нарушения. Проверките са установили, че не се предлага навсякъде достъп до туристическия продукт на хора с увреждания - липсват рампи и адаптирани рецепции.
Друго често срещано нарушение е категоризацията, каза Маргаритов. Досега са издадени 12 заповеди за временно затваряне на туристически обекти по тази причина, като се очаква в най-скоро време да бъдат издадени още толкова възбрани.
Акцент е поставен също така и върху работата на заведенията с нощен режим на работа, където се установява качеството на предлаганите спиртни напитки според стандартите у нас. Пробите от заведенията се пращат в лабораторията към Националния институт за виното и спиртните напитки. Тепърва се очакват резултатите от тези проверки.
Освен постоянно действащите приемни в големите курортни комплекси, вече има разкрити и мобилни офиси, които обикалят по-малките селища край морето в най-активната част от сезона. 20 екипа работят в момента в тази част на страната, за да предпазват потребителите от нелоялни търговци. Получени са 30 жалби вече в приемните и са поискани 33 консултации. Най-честите оплаквания са за дублиране на резервации, липса на меню на български език, както и обявени различни цени пред обекта и вътре в менюто на заведението. В момента от комисията работят активно с Министерството на туризма за изработване на наредбата за категоризация, която вече мина и обществено обсъждане и вероятно скоро ще бъде факт.
С 10 на сто месечно расте броят на жалбите, които постъпват в КЗП, като броят им е над 6000 за последните 60 дни. През последните два месеца са направени над 8000 инспекции по различни направления, в резултат на които са съставени 700 акта за установени нарушения на законодателството в потребителската тематика.
Връзват с НАП цистерните с над 1000 литра гориво. Нови по-строги правила за контрол на ведомствените бензиностанции вече са в сила, след като на 30 юни в Държавен вестник са обнародвани промените в наредбата за отчитане на продажбите с фискални устройства, съобщиха от Министерството на финансите. Лицата, които зареждат течни горива за собствени нужди от стационарни подземни резервоари или неподвижно прикрепени към земята резервоари с вместимост над 1000 литра, трябва да регистрират и отчитат зареждането чрез електронни системи с фискална памет (ЕСФП), пише в наредбата. А данните трябва да се предават дистанционно на НАП. За тези лица има преходен период, за да приведат дейността си в съответствие с новите изисквания на наредбата до 31 август 2015 г. Най-често това са фермери или транспортни фирми, които зареждат с гориво собствените си селскостопански машини или камиони.
Лицата, които зареждат течни горива за собствени нужди от подвижни резервоари (мобилни автоцистерни), или зареждат съоръжения и инсталации за производство или отопление, ще подават данни в НАП чрез електронен документ за доставка на получените количества горива. Тези правила за изпращане на данни до НАП ще важат и за лицата, които зареждат течни горива за собствени нужди от съдове с обща вместимост до 1000 литра, ако общото заредено количество гориво за календарната година не превишава 2000 литра.
Въвежда се и промяна, съгласно която като задължителен реквизит на касовата бележка ще се изписва номер и дата на фактурата, но само когато се извършва плащане по доставка с непрекъснато изпълнение, за която има издадена фактура. Целта е да се знае точно за коя фактура е извършено плащането. Предвиден е преходен период от един месец от деня на обнародване на наредбата - до 30 юли 2015 г., в който трябва да се изпълнят изискванията на наредбата.
Павлова и строители с план за растеж. План за партньорство между държавата и строителния бранш ще чертаят днес в Стара Загора министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова и топкомпаниите от сектора. "Стандарт" и КРИБ събират на една маса министър Павлова и колегата й Тодор Танев със собственици и висши мениджъри на водещите компании в строителната индустрия. Целта на третата дискусия от националната кампания "Да! На българската икономика" е да се набележат стъпки за публично-частно партньорство в инфраструктурата и в професионалното образование. В дискусията, която ще се излъчва от 11 ч пряко в ефира на Канал 3, ще участват още кметове, ректори и директори на професионални гимназии.
Как да се облекчи режимът за инвеститорите в строителството, ще питат компаниите от бранша. Според тях разрешителните по света са заменени с уведомителен режим, а у нас се издават бавно и след дълго съгласуване.
Бизнес, ректори и власт ще дискутират още възможностите за по-тясно сътрудничество между наука и индустрия, както и за разкриването на повече стажантски програми за гимназисти и студенти във фирмите. На техните въпроси ще отговаря зам. социалната министърка Зорница Русинова.
Браншът ще повдигне въпроса, който многократно обсъжда с министър Павлова, за промяна на Закона устройство на територията, както и за създаването на специален раздел в Закона за обществените поръчки, който да регламентира само поръчките в строителството. Бизнесът се интересува и как може да се включи в усвояването на евросредствата на принципа на финансовия инженеринг.
Домакини на форума, който се осъществява с медийната подкрепа на в. "Преса", ще са кметът на Стара Загора Живко Тодоров и председателят на Българския форум за транспортна инфраструктура и шеф на катедра "Пътища" в УАСГ проф. д-р инж. Николай Михайлов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |