Гърция затвори банките, но все още има шанс за сделка. С решение от късните часове на неделния ден Гърция затвори банковата си система за 6 работни дни (до 6 юли включително) и наложи ограничения върху достъпа до сметки и движението на капитали. Понеделник обаче донесе и положителна новина: първите реакции от Европа са, че все още има шанс за сделка, с която страната да продължи да получава международна помощ и да избегне изпадането в несъстоятелност. Всички обаче искат първо да видят резултата от референдума в неделя за отношението на гърците към предложенията на кредиторите. И ако той е положителен, финансирането ще е възможно. При "не" гърците сами ще изберат фалита.
На по-мека позиция, изглежда, е и премиерът Алексис Ципрас. Financial Times разпространи цитат от негово писмо до всичките му колеги в еврозоната, с които ги призовава да преосмислят решението на финансовите министри от събота да спрат преговорния процес и да не се удължава помощната програма. Това се съдържа в последния параграф от писмото, в който се казва още: "(Преосмислянето) ще допринесе за общата ни цел да постигнем взаимно изгодно споразумение за осигуряване на фискално и финансово устойчиво обслужване на дълговете, което ще върне Гърция към растеж в рамките на еврозоната."
Меркел е за солидарност, но и силно евро
"Ако гръцките власти поискат още преговори след референдума, Германия няма да има нищо против", отбеляза германският канцлер Ангела Меркел. "Все още сме готови да помогнем, ако това се поиска", каза тя. Вицеканцлерът и министър на икономиката Зигмар Габриел заяви, че ако гърците в неделя гласуват с "не", това ще бъде ясен вот срещу оставането на страната в еврозоната. В сряда, когато формално ще е изтекла сегашната помощна програма на ЕС, ЕЦБ и МВФ, в Бундестага ще има дебати за гръцката криза.
"Европейските лидери направиха компромиси в предложението си към Атина за справяне с дълговата криза, но стана ясно, че гръцкото правителство не е склонно да стори същото", заяви още германският канцлер Ангела Меркел в понеделник след среща с лидерите на парламентарните групи в Бундестага, цитирана от онлайн изданието на германското списание "Шпигел".
Според нея на Гърция е било отправено щедро предложение, но правителството в Атина на практика е прекратило преговорите с решението си за референдум на 5 юли. Меркел заяви, че от гръцка страна не е имало воля за компромис. "Собствените усилия на Гърция и солидарността на европейските й партньори вървят ръка за ръка. В противен случай еврото ще се срине, а ние не искаме това", каза тя. Все пак канцлерът обеща, че ще се направи всичко необходимо за защита на единната валута.
Юнкер застана зад гласуването с "да"
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви: "От наша страна вратата продължава да е отворена. Това не е краят на процеса. Не означава, че сме блокирани в задънена улица."
Срам ме е да казвам това за пореден път - че сме в последните минути за сключване на сделка, допълни той на пресконференция в Брюксел. "В петък не знаех, че гръцкото правителство ще прекъсне преговорите. Аз казах, че бях готов до последно да се боря да намерим заедно решение."
Той допълни, че се чувства разочарован и предаден, след като гръцките власти неочаквано са напуснали масата за преговори в петък, още преди да се е стигнало до споразумение. Той подчерта в понеделник, че е абсолютно право в една демокрация да се проведе референдум, и призова в неделя гърците да гласуват с "да". По думите му така те ще покажат, че подкрепят Европа.
Председателят на ЕК същевременно призова гръцкото правителство да обясни на гражданите си залога на този референдум, както и цялата истина около преговорния процес. Той отбеляза, че в обсъждания пакет няма съкращения нито на пенсиите, нито на заплатите, както и че съкращенията са с 12 милиарда евро по-малко в сравнение с предишния план.
Спокойно за банките, притеснения при износителите. Първият ден на банковата ваканция в Гърция не доведе до активности в българските клиенти на финансовите институции. Логично, защото три от тях са местни дружества, всички са ликвидни и от месеци са прочистени от гръцки облигации и трансфери натам. Преките ефекти са по две линии: поскъпване на българския дълг и несигурност при някои български компании-износители към Гърция.
"Капитал" се допита и до икономисти, анализатори и представители на бизнеса. Според повечето ще има краткосрочен негативен ефект от гледна точка на търговските взаимоотношения между двете страни и на лихвените нива по българския дълг. За банките специалистите са на мнение, че там проблеми не можем да очакваме, тъй като през последните 5-6 години са взети достатъчно мерки в тази посока.
Дългът поскъпна
Най-прекият ефект е видим в първия ден от гръцката банкова ваканция. Доходността по еврооблигациите, емитирани на международните пазари през юни 2014 г. (кабинетът "Орешарски"), е с най-голям ръст сред всички държави от Източна Европа. По данни на Bloomberg на вторичния пазар повишението е с 30 базисни пункта до 3.26%.
Проявление от гледна точка на вътрешния държавен дълг вероятно няма да има, тъй като не е предвидено да се продават ДЦК през юли. Министерството на финансите все още не е публикувало емисионния календар за следващия месец, а за да има предстоящ аукцион, той трябва да е публикуван 30 дни по-рано. През идните седмици обаче е възможно пазарите да се успокоят и България да не трябва да плаща повече като заема пари.
Въпрос за милиони
Гърция от години не е основен търговски партньор на страната, но все пак говорим за милиарди. През 2014 г. износът ни към южната съседка е бил 2.9 млрд. лв., като най-много продаваме облекла (254 млн. лв.), зърно (194 млн. лв), дървен материал (180 млн.лв), електрическа енергия (150 млн. лв.), мляко и млечни продукти, яйца, хартии и картон и слънчогледово олио. Разбивка на данните на НСИ показва, че за първите три месеца на 2015 г. износът ни за Гърция се е увеличил до 705 млн. лв. спрямо същия период на 2014 г., когато е бил 622 млн. лв.
Производители, чийто пазар е основно Гърция, казаха пред "Капитал", че вече има проблеми с разплащанията. Други разказаха, че има механизъм за плащане, просто е нужно още едно одобрение за плащането.
Търговец на електроенергия не очаква да има проблем с износа на ток. Причината е, че продуктите от първа необходимост, както и тези, които са важни за сигурността на страната няма да бъдат ограничавани. Според него проблемът ще е свързан по-скоро с неплатежоспособността на клиенти в Гърция, което неизбежно ще се прехвърли в забавени плащания.
Гръцката криза може да удари малкия и средния бизнес у нас. Българският бизнес е умерено притеснен от задълбочаващата се криза в Гърция. В неделя правителството на Алексис Ципрас обяви банкова ваканция до 7 юли. Това ще доведе до проблеми с плащанията по сделки между наши и гръцки фирми. Най-уязвими са малките и средните фирми, които не могат да си позволят дълго време да кредитират своите партньори. Не се очаква ограниченията да се отразят върху банките с гръцко акционерно участие в България, съобщи вчера БНБ.
Най-уязвими са износителите, коментираха вчера от работодателските организации. Не е ясно как ще вървят преводите на българските банки, които са с гръцки произход, защото основните им операции минават през Гърция, тревожат се от Българската стопанска камара. Изпълнителният председател на БСК Божидар Данев напомни, че едно от основните пера в износа ни за Гърция е металургията. "Гърция е петият ни по значимост търговски партньор и свиването на тамошната икономика ще се отрази негативно", обясни Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Освен метали наши фирми изнасят за Гърция ток, дрехи, текстил и др. И докато по-големите предприятия могат да си позволят да чакат, по-дребните фирми, зависими от гръцки контрагенти, могат сериозно да закъсат. "Ние съветваме компаниите да имат едно наум. Ситуацията е нова и за нас като работодатели", обясни Велев пред "Сега". Според Александър Димитров от БТПП със сигурност ще има забавяне в плащанията. "Когато партньорът ви е затруднен, явно ще му трябва време, за да се ориентира и съвземе", каза той.
Според заместник-председателя на БСК Камен Колев е добре фирмите да имат резервни варианти, в случай че Гърция фалира и излезе от Еврозоната. "Имаме пресния пример с руската рубла, която се обезцени преди няколко месеца, и фирми, които търгуваха с Русия, загубиха пазара там, защото стоките им се оказаха скъпи. Нещо подобно ще се случи, ако Гърция се върне към драхмата", посочи Колев.
Икономистът от Института "Отворено общество" Георги Ангелов също смята, че банковата ваканция в Гърция ще се отрази негативно върху търговията. "Трябва да се има предвид обаче, че голяма част от сделките между двете страни се осъществяват от гръцки фирми, които търгуват помежду си, и затова е трудно да се прогнозира ефектът", посочи икономистът. "Преди кризата Гърция беше експортна дестинация номер 1 за България, но фирмите ни постепенно се пренасочиха към други страни и днес износът към Гърция е само около 6%. България вече не е толкова зависима и от гръцките инвестиции, а през последните години около 10 хиляди гръцки компании са се преместили в България. Т.е. гръцката криза води до преместване на малки фирми в България, а влошаването на кризата ще ускори този процес", посочи Ангелов.
Бизнесът губи надежда след 5 месеца на оптимизъм. За първи път от 5 месеца насам бизнес климатът у нас се влошава. През настоящия месец предприемачите в търговията на дребно и колегите им от сектор "услуги" са по-песимистично настроени спрямо тези в промишлеността и строителството. Това показват данните на националната статистика за юни спрямо май.
Мрачното настроение сред мениджърите идва на фона на кризата в Гърция, но е породено основно от несигурната икономическа среда и слабото търсене у нас. Така през юни общият показател на бизнес климата се понижава с 0.7 пункта спрямо предходния месец.
Показателят "бизнес климат в търговията на дребно" се понижава с 2.7 спрямо май, което се дължи на влошените оценки на търговците за сегашното състояние на предприятията. Прогнозите им за развитието на бизнеса в отрасъла през следващите шест месеца обаче са по-благоприятни - очакванията им за обема на продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца остават оптимистични, макар и по-резервирани в сравнение с май.
Подобна, макар и не толкова мрачна е ситуацията в сектора на услугите. През юни оптимизмът на мениджърите се стопява с 0.9 пункта заради неблагоприятните очаквания на фирмите за следващите шест месеца от годината. Мненията им по отношение на настоящото търсене на услуги са по-резервирани, като и в очакванията им за следващите три месеца се наблюдава известен песимизъм, посочват от НСИ.
Единствено по мнение на строителния бранш активността в този сектор се подобрява в сравнение с предходния месец. Прогнозите на предприемачите за следващите три месеца също са благоприятни.
До Гърция с повече кеш и пълен резервоар - всичко за кризата. Българите, които пътуват в Гърция, трябва да носят достатъчно пари в брой, а шофьорите - да се запасят с бензин, за да не останат на пътя.
От понеделник до 7 юли банките в южната ни съседка са затворени. Няма пари в банкоматите около Солун, в Халкидики и други дестинации. Гърците може да теглят само до 60 евро на ден, а чужденците зависят от лимитите на своите банки. Хотелиери и ресторантьори искат пари в брой. Дори дават между 20 и 30% отстъпка, ако им се плати кеш и без касов бон.
Хората в Гърция се презапасяват с храна. Пред магазини и бензиностанции се вият опашки, някои затварят.
Над 1 млн. гърци може да не получат пенсиите си.
Тази вечер е падежът по вноската от 1,6 млрд. евро, която Гърция трябва да плати на МВФ. Ако това не се случи, фондът ще смята, че страната е във фалит. Шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви, че се чувства предаден от гръцкото правителство. Германският канцлер Ангела Меркел е готова да преговаря с Атина след референдума на 5 юли.
Обмислят 10% по-ниски цени за болниците. Надзорният съвет на здравната каса отново обсъди намаление на цените на клиничните пътеки, но по-ниско от първоначално поисканите близо 19%, стана ясно след извънредно заседание. Има идея за намаление на всички пътеки с близо 10%, научи "24 часа".
Това е една от възможните мерки срещу очертаващия се дефицит с около 110 млн. лв. в болничната помощ.
Има такова предложение, но предстоят още обсъждания идната седмица, за да се види какви са доказателствата за ефекта от такава мярка, обясни д-р Бойко Пенков, зам. здравен министър и член на надзора на НЗОК.
Намалението на пътеките вече е по-трудно, тъй като с влезлия в сила нов Закон за здравното осигуряване правителството не може да променя цените с постановление. Това може да стане само при преговори с лекарския съюз. Освен това намаление на пътеките можело да доведе до доплащане от пациентите. Законът давал повече правомощия в контрола на касата и строгите мерки срещу нарушенията щели да доведат до намаляване на разходите.
Търсят се още вътрешни резерви срещу дефицита, каза д-р Димитър Петров, подуправител на НЗОК. Това включва орязване на административните и инвестиционните разходи.
Общото събрание на всяка областна болница заедно с борда на директорите може да решава за приватизация, после ще се иска разрешение от МЗ и правителството, каза зам. здравният министър и член на надзора на НЗОК д-р Ваньо Шарков. Приватизацията бе приета на първо четене на промените в Закона за лечебните заведения в здравната комисия в НС. Някои депутати, както и неправителствени организации обаче предлагат структуроопределящите болници да останат под забрана.
Може да се продава цяло лечебно заведение или части от него на един или различни инвеститори. Това включва и санаториумите, а списъци с разрешени и забранени няма. С предимство са работещите в заведението лекари и наематели - такива са например джипитата и специалистите в ДКЦ, които наемат кабинетите си. Няма да се приватизират спешните отделения, които са ангажимент на държавата.
Гръцкият пожар: Катастрофа или ново начало за Европа. Европейските лидери и ултралевият гръцки премиер Алексис Ципрас си обявиха война заради свикания от него за неделя - 5 юни, референдум за предлагания от международните кредитори на Гърция пакет „пари срещу реформи".
Ципрас първо обяви в неделя вечерта, че еврогрупата и ЕЦБ се опитват да „смажат волята на гръцкия народ". А след това отправи нова настоятелна молба до лидерите на останалите 18 членки на еврозоната и председателите на ЕК и ЕП да удължат с един месец приключващата днес спасителна програма за Гърция, за да може да напълни гръцките банки с пари. Подобна молба бе отхвърлена в събота от еврогрупата, след като СИРИЗА обяви, че ще прави референдум.
Вчера Ципрас звънна на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер и му обясни, че със спирането на помощите ЕС недопустимо се опитва да повлияе на гърците преди вота. И Юнкер избухна по-късно на пресконференция: „Ще кажа на гръцкия народ, който дълбоко обичам, че ако отхвърли предложенията ни, цялата планета ще види в това отдалечаване на Гърция от еврозоната и от Европа, не бива да се самоубивате, защото се страхувате от смъртта!"
С последните думи той цитира първия германски канцлер Ото фон Бисмарк пред Райхстага на 9 февруари 1876 г., който ги е употребил по отношение на тогавашно решение на Франция превантивно да увеличи числеността на армията си.
Юнкер продължи с твърдия тон, като заяви, че ЕС няма да излиза с нови спасителни оферти за Гърция, защото сегашните не са „просто глупаво затягане на коланите". Но допълни, че вратата за преговори остава отворена, защото също както през 80-те години, и сега Брюксел не искал „Платон да е в Б групата". Преговорите с кредиторите обаче не били игра на чифт-тек, защото в случая „или всички печелят, или всички губят". „Сблъскването на една демокрация с други 18 не е поведение, подобаващо на великия гръцки народ", предупреди Юнкер и завърши на гръцки: „Няма да разочароваме гърците, дано и те не ни разочароват."
В Берлин Ангела Меркел отхвърли молбата на Ципрас за удължаване на заемите, предаде кореспондентката ни Ваня Енчева. „Няма законово основание за това", заяви канцлерката и предупреди, че не може само Европа да прави компромиси, защото така ще си навреди сама в дългосрочен план. Отстъпки трябва да има и от гръцка страна: „Ако изгубим способността си за компромиси, Европа ще е изгубена!"
Вицеканцлерът Зигмар Габриел, както и френският президент Франсоа Оланд и италианският премиер Матео Ренци заявиха, че гръцкият референдум ще е всъщност за оставане в еврозоната.
За да контрира намесата на ЕС в кампанията преди референдума, СИРИЗА обяви, че градският транспорт в Атина ще е безплатен до понеделник.
Младите искат да са чиновници. Над 28 000 младежи са били включени от 2010-2013 г. в програми за временна заетост. Въпреки това не е била постигната целта младежката безработица да спадне до 16% и тя е 28,4 на сто. Това сочи анализ на Сметната палата, оповестен вчера на форум за младежката заетост. Според данните на Сметната палата през изминалата година безработните младежи са намалели с 10 хил. души, но броят им остава висок.
Според бизнеса причината за тази тенденция се дължи на диспропорциите в заплащането между държавния и частния сектор. Младите хора предпочитат да са чиновници, а не да работят в реалния сектор, каза Божидар Данев от БСК. Според президента на КНСБ Пламен Димитров минималната заплата не е достатъчно атрактивна, за да накара младежите да тръгнат на работа.
Социалният министър Ивайло Калфин също коментира, че ако бизнесът се нуждае от български млади кадри, трябва да започне да дава по-високи заплати. Според него сред част от младежите липсва мотивация да си търсят работа, тъй като родителите им ги издържат.
Гърците на банков туризъм. Гърците го удариха на банков туризъм. Съседите ни от понеделник могат да теглят до 60 евро от банкомат. Банките пък са затворени поне за седмица. Затова много гърци минават границата, за да си откриват сметки в чужбина. "В Гоце Делчев банковите клонове са пълни с комшии. Повечето са бизнесмени средна ръка, които не искат да държат по няколко хиляди евро под дюшека", обясниха местните хора. Същата е ситуацията в Петрич и Сандански. Много гърци се подлъгали, че могат да преборят лимита като теглят в България, но ударили на камък. Родните банки вече се готвят да посрещнат наплива от юг. "Ние сме една от страните с най-ниски данъци в Европа. Затова е нормално, че България ще бъде първата държава, която бизнесмените от Гърция ще потърсят", коментираха вчера банкови служители в София.
Предлагат се специални оферти за спешни трансфери на средства, които елините имат да взимат от клиенти в чужбина.
Бизнесът с Гърция само в брой
"Такава страшна картина не помним в Гърция - банкоматите от полунощ в понеделник не работят, банките са затворени, бензиностанции хлопват кепенци заради липса на гориво. В паника сме и се чудим как да спасим парите си". Това твърдят Тасос Карагеоргис и приятелят му Янис, които са дошли на зъболекар в Гоце Делчев. Стоматологът тук им излиза три пъти по-евтино отколкото в Кавала, където живеят. "Нестабилността побърква сънародниците ни, само миналата седмица са изтеглени 2 милиарда евро. Малко са тези, които са ги прехвърлили в банки в съседните страни. Повечето ги държим под ключ в къщите и офисите си", казват двамата мъже, които са успели да си вземат парите от банките. Тези, които не са имали този късмет, вземат заеми от приятели. По изнесени данни близо 45 милиарда евро са в "бурканбанк". "Дори една застраховка на колата не можеш да подновиш, защото застрахователният агент трябва да я регистрира в банка, а банките не работят. Лудница е, всички се страхуват, объркани сме", казва Тасос. Той произвежда аспержи, наскоро предал голямо количество продукция в Германия. Изрично помолил германските си партньори да не превеждат дължимата сума в Гърция. "Че може да не ги видя тези пари. А до Германия със самолет се стига бързо. Винаги ще мога да си ги взема", обяснява Тасос. Той и Янис не пропускат да напълнят резервоара с по-евтино гориво, купили са си и някои хранителни продукти. "На границата не ни дават да прекараме повече от стек цигари, че при нас са от 4 евро нагоре. Не ни дават да харчим много пари в България, за да ги харчим в Гърция", споделя Янис.
Подобно на Тасос, и другите гръцки фирми, които работят у нас, отказват преводи на пари от България към гръцките им сметки, въпреки че тези транзакции са разрешени. Плащанията от Гърция към чужбина обаче временно са преустановени. Очаква се банките в страната, включително клоновете на чуждестранните, да останат затворени до 6 юли. Финансовият министър на Гърция може да намали или удължи банковата ваканция. Банкоматите започнаха да работят вчера следобед, като тегленията са ограничени до 60 евро на ден. Но много от машините бяха заредени само с банкноти от 50 и 100 евро. Така, ако човек се опита да изтегли 60 евро, банкоматът съобщава, че операцията не може да бъде извършена. Това допълнително вся паника сред жителите на южната ни съседка. Плащанията с кредитни или дебитни карти и онлайн транзакциите са позволени, но само в Гърция, не извън границите на страната. Ограниченията за теглене на пари от банкоматите не важат за чуждестранните туристи. Ограничителните мерки не се отнасят до онези, които използват дебитни или кредитни карти, издадени извън Гърция, се казва в съобщението на правителството, което очевидно иска да успокои туристите в Гърция в разгара на летния сезон. Финансовият министър обаче има право да въведе ограничения и на чуждите карти. След като гръцкото правителство забрани превеждането на пари зад граница, специална комисия ще одобрява транзакциите, за които се смята, че са от обществен интерес, включително медицински разходи и внос на лекарства. По време на банковата ваканция няма да се начисляват лихви по кредитите, чиито падежи са в този период.
Изплащането на пенсиите ще е изключено от наложения капиталов контрол. Вчера десетки пенсионери отчаяно се редяха пред банкови клонове, но така и не получиха пари. Банките, които нарушават правилата по капиталовия контрол, ще бъдат глобявани с до 10% от всяка транзакция, която е в нарушение. Междувременно стана ясно, че градският транспорт в Атина ще е безплатен до 6 юли. Министерското решение важи за метрото, градските автобуси, електрическата железница и тролеите в гръцката столица, но не и до транспорта, свързващ столицата с предградията, и до междуградския транспорт.
Ваканция на половин цена, ако плащаш кеш
Ваканцията в Гърция може да излезе на половин цена, ако плащаш кеш, съобщиха очевидци. Кризата в южната ни съседка принуди огромен брой търговци и хотелиери да предлагат устно и на място огромни отстъпки на клиентите си, ако те се съгласят да платят в брой дължимите си сметки, видя журналист на BIG5.BG. Стотици търговци в района на Солун и Халкидики предлагат на почиващите отстъпка до 50% от дължимата им сметка при положение, че гостите на ресторант или хотел са съгласни до покрият направените от тях разходи в кеш. Стига се до парадоксални ситуации, в които лично собствениците на ресторанти идват на масата и директно свалят значителни суми от сметката на своите клиенти, само и само за да вземат сумата в брой. "Касовите апарати на комшиите не са вързани с данъчните, като у нас. Затова гърците предпочитат плащането в брой", заяви Румен Драганов от софийския борд по туризъм.
Не разчитайте на банкоматите, носете си пари в брой, съветва и българското външно министерство. Посолството ни в Атина пък предупреждава за повишено търсене на горива в Гърция. Част от бензиностанциите са затворени и може да се очаква неритмично снабдяване с горива, особено в по-малките населени места.
Свиването на колана удари бизнеса. Свиването на колана и пестенето на пари от гражданите удари бизнеса. През юни бизнес климатът се влошава заради по-неблагоприятните условия в търговията на дребно и услугите, сочи анкета на НСИ сред шефовете на фирми. Това се случва на фона на кризата в Гърция и след като пет поредни месеца бизнес климатът се подобряваше.
В промишлеността и строителството бизнес климатът остава приблизително на нивото от предходния месец. Влошаването на бизнес климата в търговията на дребно се дължи на по-негативните оценки на мениджърите за настоящото състояние на фирмите. Прогнозите им за търговията през следващите 6 месеца обаче са благоприятни.
Мениджърите в услугите имат по-негативни очаквания за състоянието на фирмите през следващите 6 месеца. Мненията им за настоящото търсене на услуги също са по-резервирани. Общото между мениджърите от всички отрасли е, че очакват цените да се задържат през следващите месеци, а най-големият проблем пред бизнеса е несигурната икономическа среда.
Багери влязоха в Гърмен, роми плашат, че ще се запалят. Багери влязоха вчера в прочулата се от няколко месеца ромска махала „Кремиковци" над гърменското село Марчево. Точно в 12,30 часа по обед машините започнаха да бутат четирите определени за незаконни къщи. От ранна утрин и пред камерите на 3 национални телевизии останалите в махалата 100-на роми опитваха всякакви хватки, за да отложат събарянето.
Първо влязоха в постройките си заедно с децата, като заявиха, че няма да излязат от стаите, дори багера да ги затрупа, после се заканиха, че ще запалят сами къщите си и ще тръгнат да палят целия Гърмен. Пробваха се и с размахването пред камерите на подписка в тетрадка с над 100 имена, която незнайно как и откъде се появи, след като самите роми отдавна признават, че са неграмотни. С подписката се искаше събарянето да се отложи за 2-3 месеца. Около 12 часа по обед полицаи заградиха с лента определените за събаряне четири къщи, а плътен кордон от техни колеги отцепиха тази част от циганската махала за по-голяма сигурност. Към 11 часа десетина от мургавите мъже показно блъснаха една от многото дървени колиби, демонстрирайки, че сами започват да събарят къщите. Оказа се, че тази колиба не е в списъка определена за събаряне. Когато багера навлезе в махалата млада циганка понечи да хвърли няколкомесечно бебе под машината, но се отказа и се включи в многолюдния хор от псувни и клетви адресирани към тези, които събарят къщите им, като ги оставят на гол баир.
„Няма да мърдаме оттук, пак ще си вдигнем колиби на същото място", тръшкаха се ромите.
Областният управител на Благоевградска област Бисер Михайлов, шефа на ДНСК, както и директора на Областната дирекция на полицията Христо Разсолков контролираха на място изпълнението заповедта на ДНСК. „Постъпихме човешки и сега, като отложихме с 1 час акцията и дадохме възможност на хората да си свалят дограмите, извадят покъщнината, както и всичко по-ценно като материал. Закона трябва да се спазва от всички, повече няма място за компромиси", каза губернаторът Бисер Михайлов. Шефът на полицията Разсолков допълни, че засиленото полицейско присъствие ще продължи докогато трябва.
По време на акцията цялата циганска махала беше обградена от 6 автомобила жандармерия, 3 пожарни коли и 2 линейки. Следващите 2 от общо 124-те незаконни къщи трябва да бъдат съборени на 13 юли.
Иван Кременлиев, председател на инициативния комитет от жители на община Гърмен категорично заяви вчера сутринта, че ако 124-те незаконни къщи не бъдат съборени в най-скоро време протестът на цялото население ще премине в гражданско неподчинение.
Според социалния министър Ивайло Калфин бутането на незаконните постройки не може да реши проблема с интеграцията на ромите. „Когато бутнете четири къщи и изгоните хората на улицата, единственото, което може да се задейства, е социалната система, която не решава този проблем", заяви Калфин. Той припомни, че кметовете на общините трябва да решат къде ще настанят бездомните роми.
Новите цени на тока в сила от 1 август. С един ден по-рано от очакваното Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши да даде месец отсрочка за новите цени на тока. Това стана възможно, след като в извънреден брой на „Държавен вестник" в събота беше публикувана законовата поправка, която позволява отлагането. Новите цени на еленергията ще бъдат окончателно определени на закрито заседание на регулатора най-късно на 31 юли. Въпреки че имаха право, от КЕВР решиха да не отлагат влизането в сила на новите цени на парното.
Решението за парното и топлата вода обаче не беше публикувано вчера, както беше обявено по време на откритото заседание на 10 юни. Цените ще бъдат определени днес и ще влязат сила без забавяне - от 1 юли.
Ако няма сериозни промени това означава намаляване на цената в София и Бургас с около 6%, в Пловдив- с над 1%, а в останалите градове - скок в различна степен.
Председателят на КЕВР Иван Иванов обясни пред „Монитор", че отлагането с един ден на решението за парното се налага, защото от КЕВР са поискали доказателство от топлофикациите за сключените от тях договори за предоставяне на топлинен товар и в момента по този въпрос още постъпват данни от дружествата. От топлинния товар зависи и количеството еленергия, които те ще произведат от когенерационните си мощности.
Отлагането на тарифите на електроенергията е мотивирано от КЕВР с очакваното приемане на наредбата, която трябва да намали тежестта на зелената енергия за бизнеса. Издаването на тази наредба е счетено от регулатора като важно обстоятелство, резултатите от чието предстоящо финализиране биха могли да окажат влияние върху формирането на цените в сектор „Електроенергетика". От КЕВР очакват действия от изпълнителната и законодателната власт, които в срок до един месец да дадат възможности за намиране на резерви за оптимизиране на разходите, съответно на цените на електрическата енергия.
Междувременно вчера приключи общественото обсъждане на въпросната наредба. Във варианта, публикуван за обсъждане, се предвижда праг на потреблението над 30 гигаватчаса годишно за ползване на отстъпка от 85% от частта от добавката, която се пада на зелените централи. След като стана ясно, че при това положение от преференцията ще могат да се ползват само 27 предприятия, бизнесът реагира остро и се стигна дори до изключване на мощности миналия петък.
Какъв ще новият праг на потреблението за ползване на преференцията ще стане ясно, след като тримата министри - на енергетиката, на финансите и на икономиката, я подпишат в окончателния й вариант. Според изявления на официални лица най-вероятно прагът ще бъде смъкнат до 2 гигаватчаса.
От Министерството на енергетиката казаха, че ще обобщят всички постъпили предложения по наредбата в максимално кратки срокове. Оттам се надяват да успеят да я изпратят до финансовото министерство още днес. След това наредбата ще отпътува към Брюксел за задължителната нотификация.
След колко време ще бъде получено одобрението никой не може да каже. До получаването му обаче бизнесът ще плаща пълния размер на добавката „задължения към обществото". Единствената надежда на компаниите е, че ЕК може да отговори положително на запитването от българска страна дали влизането в сила на наредбата може да стане от 1 август, ако нотификацията не бъде получена до тази дата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848960 |
GBP | 2.338450 |
CHF | 2.096510 |