Бизнесът поиска: Операция „Чисти ръце" за играчите с тока. Своеобразна операция „Чисти ръце" трябва да извади на светло всички висши държавни чиновници и депутати, които имат ВЕИ или връзки с търговци на ток, с американските тецове или със заводски централи. За това призова председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев по време на дискусия в парламентарната комисия по енергетика.
Велев заяви, че когато се говори по енергийни проблеми, е много важно да се знае кой от какви позиции го прави. „И в нашата организация имаме хора, които притежават ВЕИ, но когато говорим за енергетиката, не се съобразяваме с тях, а с обществения интерес", каза Велев. Призивът му бе подкрепен от КРИБ и БСК, както и от синдикатите. Президентът на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов дори заяви, че според него половината депутати имали ВЕИ и трябвало да си го признаят веднага. Присъстващите на заседанието представители се направиха, че не го чуват.
Единствено вицепремиерът Томислав Дончев започна изказването си с декларацията, че той или членовете на семейството му не притежават „нито ВЕИ, нито ВЕЦ, нито ТЕЦ, нито АЕЦ".
През януари по време на една от дискусиите по енергийни въпроси в пленарната зала също се чу подобен призив. Тогава само един депутат - Красимир Велчев (ГЕРБ) - призна официално, че притежава 12 соларни панели на покрива си.
Работодатели и синдикати днес бяха при депутатите, за да кажат дали подкрепят предстоящите промени в енергийния закон, договорени преди ден с правителството. Една от тях ограничава изкупуването на ток от ВЕИ по преференциални цени до определен размер, друга ще прекъсне плащането на тока по тази тарифа за зелени централи, строени с евросубсидии, а трета въвежда такса „задължения към обществото" и за износа на еленергия.
И трите предложения получиха всеобщото одобрение на присъстващите, единствено синдикатите не приемат оскъпяването на износа на ток, защото щели да пострадат държавните дружества в енергетиката. Председателят на комисията Делян Добрев предупреди, че от трите предложения ще се спестят едва около 10 млн. лв. за година и ефектът им върху системата ще е минимален, но предстоели още промени.
Часове преди заседанието на комисията в пленарната зала беше одобрена промяната, която позволява на енергийния регулатор да отложи с 1 месец новите цени на тока и вместо от 1 юли те да влязат в сила от 1 август. Успоредно Реформаторският блок внесе в деловодството на парламента предложение за промяна на закона, което позволява и 6-месечно отлагане на цените.
Депутатите пуснаха приватизацията на болниците. Разходите на болниците са озаптени. „В края на първото шестмесечие т.г. те са изразходили 52% от средствата за годината, т.е. само с 2% над бюджетния план", съобщи здравният министър д-р Петър Москов преди заседанието на здравната комисия. Той посочи, че след като дейността на лечебните заведения се вписва във финансовата рамка, не се налага да се намаляват цените на клиничните пътеки. Анализите показаха, че през април, май и юни болниците са харчили с 10% по-малко, отколкото през предходните месеци, на което се дължи стопирането на разходите им.
Новината дойде 2 дни след като премиерът Бойко Борисов предупреди, че през т.г. няма да разреши през октомври лечебните заведения отново да пратят чек за 200-300 млн. лв. в парламента и той да трябва да го осребри.
Проблемът е с лекарствата. Там усвояемостта към 30 юни е 63%, т.е. с 13% над рамката. Към 31 май те са 110 млн. лв., но според Москов с приетите преди дни задължителни отстъпки от фирмите сумата ще се стопи наполовина. А в оперативния резерв на НЗОК все още има 93 млн. лв. (към 31 май), припомниха от надзора. За да се гарантира строг контрол, д-р Джевдет Чакъров от ДПС посочи, че с колегите си са готови да подкрепят поисканите от управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов в пъти по-големи санкции за болниците. Сега са 200-500 лв., а Комитов настоява да стигат 20 000 лв.
С 12 гласа „за" (ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ), 6 - „против" (БСП, ДПС и "Атака"), и 1 „въздържал се" (БДЦ) депутатите от комисията гласуваха промените в Закона за лечебните заведения. Те предвиждат налагането на Национална здравна карта, която ще посочва с колко болници НЗОК да сключва договор и разрешава приватизация на лечебни заведения. Предвижда се да се продават по пазарни цени държавни или общински терени, които са пустеещи, гаражи, градинки и др.
Лихвите по заеми и депозити са рекордно ниски. Силното спадане на лихвените проценти продължава и през май - компаниите вече могат да теглят нов кредит в левове при 5.4%, новите ипотечни заеми за домакинствата в левове слизат под 6%, а депозитите на физически лица в левове вече носят под 1.5% годишно. Най-новите данни на БНБ показват понижения и в останалите сегменти на банковата дейност. Общата посока е надолу както в корпоративния сегмент, така и при банкирането на дребно. И очакванията са тенденцията да се запази най-вече заради ниските лихви в Европа.
Засега обаче това не води до някакъв сериозен ръст на кредитирането в икономиката, макар банкери да говорят за първи признаци на съживяване на инвестиционната активност. Известно раздвижване има при алтернативните инвестиции през последните месеци, каквито са взаимните фондове, заради по-високата доходност, която носят. Растат и депозитите на домакинствата.
Конкретните спадове
За последната година банковите лихви са се понижили между 0.7 и 2.3 процентни пункта (пр.п.), като само за последния месец спадовете в отделните сегменти и валути са с между 0.08 и 1.8 пр.п.
При заемите за бизнеса средната цена на новоотпусканите заеми от месеци е под стойностите, наблюдавани по време на кредитния бум преди кризата, т.е. нивата са рекордно ниски за България. Само за година финансирането за фирми е поевтиняло с 1.45 пункта при левовите заеми и 1.26 пр.п. при евровите.
Подобна е и ситуацията при жилищното финансиране за домакинствата, където през последните години цената на кредитите в левове първо се изравни с тази на евровите ипотеки, а впоследствие заемите в местната валута станаха и по-изгодни. При потребителските кредити общата тенденция също е на понижаване, макар и с по-бавни темпове, но в началото на 2015 г. и при тях средните лихвени проценти са почти съизмерими с предлаганите преди кризата.
По-бързо при депозитите, по-бавно при кредитите
Понижаването на доходността по депозитите е тенденция, която се наблюдава на пазара още от 2009-2010 г. след затихването на депозитната война. През последните месеци обаче темпът осезаемо се ускори заради изливането на близо 3.7 млрд. лв., колкото бяха гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка, чийто лиценз БНБ отне на 6 ноември 2014 г. В огромната си част след изплащането им от фонда за гарантиране на влоговете в банките тези средства се върнаха в банковата система, като увеличиха бездруго високата ликвидност в сектора. Фактор, който се оказва предизвикателство в условията на все още замръзнал кредитен пазар и ниски или отрицателни основни лихви в страната и в еврозоната.
Според наблюденията на БНБ, посочени в последното издание на бюлетина "Банките в България", към края на 2014 г. високата ликвидност не пречи на печалбите на финансовите институции в страната, тъй като темповете на намаляване на лихвите по депозитите, а оттам и на разходите на банките за лихви, продължават да изпреварват тези на поевтиняването на отпусканите кредити. Това запазва спреда между лихвите по кредити и по депозити, като резултатът се вижда и в надзорните данни на централната банка - нетният лихвен доход в системата и към април продължава да нараства спрямо миналата година. Според анализатори може да се очаква тази динамика да се запази и в следващите месеци до провеждането на оценката на качеството на активите на българските банки следващата година. Идеята е, че банките ще се стремят да натрупат максимално печалба през 2015 г., за да си осигурят капиталов буфер, в случай че проверката покаже необходимост от отписване на лоши кредити.
В тази връзка очакванията на главния икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов отпреди няколко седмици са спредът между лихвите по депозити и кредити да се задържи на достигнатите към момента нива поне до края на 2015 г. Междувременно лихвите и по кредити, и по депозити ще отбележат известен спад, но с не повече от 0.5 пр.п. годишно. "Лихвите по кредитите ще започнат да намаляват с по-бързи темпове след средата на следващата година, като в дългосрочен план, изглежда, е налице немалък потенциал за по-нататъшен спад, а с това и за редуциране на спреда между лихви по депозити и кредити", прогнозира той.
Излишъкът в бюджета надхвърля 1.1 млрд. лв. за полугодието. Излишъкът в бюджета ще е над 1.1 млрд. лв. за първите шест месеца на 2015 г., обяви финансовият министър Владислав Горанов в бюджетната комисия в четвъртък. Данните са предварителни, а салдото почти съвпада с резултата от предходния месец. Без да дава повече подробности, финансовият министър съобщи, че причината за поредния месец с излишък е по-голямата събираемост от страна на Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници". Общо приходите и помощите са достигнали 16.2 млрд. лв., като изпълнението спрямо заложения план е 53.3%.
Повече приходи
За разлика от предишните месеци през юни положителното влияние на европейските фондове към излишъка се свива, съобщи министърът. "Постъпленията от европейските фондове намаляват, но това е нормално. Голямото възстановяване беше в началото на годината. Сега нещата влизат в обичайния си график", обясни Горанов. Според него е възможно общият размер на приходите и помощите да надхвърли с 2 млрд. лв. планираното за годината.
Наличните данни за юни показват, че НАП е събрала с 905 млн. лв. повече спрямо същия период на 2014 г., а митниците - с близо 150 млн. лв. "Това преизпълнение нямаше как да се случи, ако не бяха приети необходимите законодателни промени. Те повишиха капацитета на държавата да си събира приходите", каза Горанов. Той също така смята, че положителното развитие при изпълнението на бюджета ще се запази до края на годината, което пък ще помогне дефицитът в края на годината да е по-малък от заложения в консолидирания бюджет.
Риск за бюджета
Финансовият министър обаче смята, че има един съществен риск пред държавния бюджет и това е Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). "За съжаление бюджетът на здравната каса представлява сериозен риск за изпълнението на фиска", смята Горанов. Той припомни ситуацията от миналата година, когато дефицитът в бюджета на касата надхвърли 400 млн. лв. и в крайна сметка това отново трябваше да бъде покрито от държавния бюджет. Според него "наесен може отново да има дебат за бюджета на здравната каса".
Горанов посочи, че мерките, които се предлагат в здравния сектор, трябва да подобрят ефективността на разходите и да направят системата предвидима. "Някои от тези мерки са забавени, а други не дават нужния ефект. Трябва да сме внимателни", предупреди министърът. Според него за поредна година наблюдаваме бързо изразходване на годишния бюджет на НЗОК. "Важно е да се започне този дебат. Ще продължаваме да настояваме за такъв относно здравния бюджет като общо изпълнение", каза Горанов.
Ципрас се отказал от данък "офшорки" за българските фирми. Европейската комисия ще се произнесе до 18 август по спора между България и Гърция за налагане на извънреден 26% данък върху сделките на наши фирми, стана ясно вчера. Междувременно финансовият министър Владислав Горанов обяви в парламента, че Атина сама се отказва от въпросния данък, който бе планиран за въвеждане от септември т.г.
През март Гърция обяви, че ще наложи специален данък от 26% за фирми от държави с ниски данъци, изброени в нарочен списък. Така България попадна в "черната" данъчна листа на Атина заедно с известни офшорни зони като Кайманите и Вирджинските острови. Страната ни реагира остро на гръцката инициатива и подаде жалба в ЕК, защото данъчното нововъведение нарушава законодателството на ЕС, като третира държава членка като офшорна зона. В списъка на Атина попаднаха още две страни от евросъюза - Кипър и Ирландия.
Европейската комисия вече е изслушала представители на България и Гърция по данъчния спор. "Позицията на гръцката страна не беше обоснована, като единствено се твърдеше, че се ползват най-добрите практики за борба с укриването на данъци и агресивното данъчно планиране, без да се посочат конкретни примери", съобщиха от нашето Министерство на финансите. Въз основа на представените от двете страни разяснения Брюксел ще се произнесе по жалбата на София до 18 август.
В документ от 22 юни министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас предлага премахването на данъка, с който се облагат сделките с три държави, между които България, съобщи вчера пред парламентарната бюджетна комисия министър Владислав Горанов.
Разбира се, всички новини и решения, идващи от Атина, са предпоследни, така че засега няма причина България да оттегля жалбата си.
За новия данък се говори от месеци, но детайлите не са ясни, защото трябваше да бъде приета наредба за прилагането му. През май все още течеше обществено обсъждане и се очакваха предложения и допълнения по проекта. Самият данък бе планиран да заработи от 1 септември.
В момента обаче Атина продължава да преговаря с кредиторите си по пакети с данъчни и други предложения, за да получи финансиране и да се спаси от фалит. Данък "офшорка" е детайл от тези преговори.
Спорният данък бе предложен от гръцкото МФ. Идеята е предварително да се плаща 26% данък върху разходи на физически и юридически лица с данъчна регистрация в страни с преференциален данъчен режим, включително България.
КЕВР казва днес за отсрочката на тока. Днес Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да обяви дали ще отсрочи с 1 месец новите цени на тока. Вчера депутатите одобриха промяна в Закона за енергетиката, която позволява решението да бъде отложено с 30 дни. През това време трябва да влезе в сила наредбата за компенсиране на големите индустриални предприятия за увеличението на така наречената такса "задължения към обществото", а държавните дружества в енергетиката да съкратят разходите си с 10%. Наред с това трябва да станат ясни и резултатите от финансовата инспекция в зелените централи, както и дали ще се стигне до отнемане на лицензиите на някои от тях.
Въпреки отсрочката и евентуалното отлагане на цените големите заводи и предприятия ще спрат работа между 11 ч. и 12 ч. днес в знак на протест срещу скъпия ток за бизнеса. Фирмите настояват за запазване на цените до Нова година и за ударна реформа в сектора.
"Ако прецени, комисията може да отложи решението за ценовия модел за електроенергетиката, за да се съобрази с новите обстоятелства, които ще доведат до различни изходни данни и съответно до различен краен резултат, прилагайки същия модел на регулатора", каза вчера шефът на енергийната комисия в НС Делян Добрев. От левицата обаче не харесаха промените. "Това, че ще се опитате в рамките на този месец да обвините всички, но не и да признаете вашите грешки, няма да свали отговорността на вас като правителство, персонално като министър на енергетиката", обърна се Красимир Янков от БСП към министъра Теменужка Петкова.
Според Петкова обаче кабинетът не е бездействал. "Предприехме законодателни промени, които са доста смели и които с подкрепата на всички парламентарни групи станаха факт и благодарение на които смятам, че започна процесът по оздравяване на сектор енергетика", обясни тя. Част от мерките са свързани с това, че НЕК вече няма да изкупува тока от неефективните производства - нещо, което през годините бе обект на сериозна критика от ЕК.
Преди ден самата Петкова призна, че всъщност НЕК не знае каква част от енергията, която изкупува, е високоефективна и каква - не. "Към настоящия момент КЕВР издава сертификати дали съответната енергия е високоефективна, или не. За да може да се реализира изцяло този модел, в наредбата сме предвидили да се издават месечни сертификати за ефективно производство. Това ще позволи на НЕК в рамките на месеца да изкупува само високоефективното производство. А сегашният модел предвижда това да се случва само в края на годината", казва тя пред "Капитал дейли".
Съдят Цветан Василев задочно. Последното, което се очаква по делото КТБ, е назначаването на счетоводната експертиза. Това ще бъде направено до края на месеца. Всичко друго е сърбано, заяви главният прокурор Сотир Цацаров.
Основното, което счетоводната експертиза трябва да изясни, е начинът, по който е функционирала банката. Досега тя не е назначена, тъй като е трябвало да бъдат осигурени средства за възнаграждението на експертите.
Цацаров обяви, че е възможно част от тези експерти да бъдат привлечени и като експерти по делото. Главният прокурор каза, че няма информация за това какво се случва с делото за екстрадиция на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев, но всички допълнителни документи, които са поискани от Сърбия, са предоставени.
Ако процедурата по екстрадицията на Василев продължава да се бави прокуратурата ще внесе в съда делото за източване на 206 млн. лева от КТБ и ще го съди задочно.
"В първия мониторингов доклад на Европейската комисия в работата ми като главен прокурор, бе препоръчано извършването на функционален одит на прокуратурата. Той бе извършен, а планът за действие е приет от ЕК. При цялото ми уважение към битността на министъра в предното му битие на активист на НПО, нямаме нужда от подобно нещо. Освен това аз не виждам вариант, при който прокуратурата ще бъде подложена на одит от международна организация, при положение, че такъв е направен и ЕК го е приел".
Така главният прокурор Сотир Цацаров коментира идеята на правосъдния министър Христо Иванов за извършване на независим одит на работата на държавното обвинение.
Според него са важни оценката на ЕК и нормалните граждани. "Иначе, че някой си е решил да си захрани организациите с нещо, да си го прави. Това е свободна държава. Но какво ще правим? Ще правим одит шест месеца. После сигурно пак ще изменяме Закона за съдебната власт. Тогава накъде? А онези неща, които ги има в по-нормалните държави, където делата свършват една идея по-бързо, това кога ще го правим?, каза той.
Главният прокурор Сотир Цацаров разкритикува за пореден път промените в съдебния закон. "Законопроекти не могат да се правят на тъмно. Не може да се каже, че третият законопроект е плод на работа на работна група. Самият министър на правосъдието заяви в началото, че законопроектът е дело на политическото ръководство на министерството. Политическото ръководство е министърът и тримата му заместници. Следователно този законопроект е тяхно дело. Те носят отговорността за всичко това", каза Цацаров.
Становището му по проекта съвпада с това на Асоциацията на прокурорите - нужни са спешни поправки в процесуалните закони.
Двамата с министър Христо Иванов имали "тактически противоречия". "Не приемам подхода, в който първо правим стратегията, после промени в Конституцията, после съдебния закон, сглобявайки два законопроекта - единият на съсловна организация, другият - за електронното правосъдие от проекта на г-жа Диана Ковачева", подчерта Цацаров.
Погват коли с BG номера в Италия. Феноменът с непрекъснато нарастващия брой коли с български номера в Италия, за да се пести от данъци и застраховки, е на път да изчезне. Италианският парламент в момента обсъжда поправки в пътния кодекс, които предвиждат да се сложи край на хитрината постоянно живеещи на Апенините италианци и чужденци да карат возила с чужда регистрация.
От няколко дни в комисията по транспорта на Камарата на депутатите се обсъждат няколко поправки на пътния кодекс. Една от тях е свързана с въвеждането на нови правила за използване на коли с чужда регистрация от граждани, живеещи в Италия. Според председателя на комисията Микеле Мета новите норми може да бъдат одобрени съвсем скоро.
Предвиждат се много по-строги мерки срещу хитреците на пътя. Една от тях е отнемане на документите на колата за срок от 30 дни. Ако става въпрос за взета на лизинг или под наем без водач чужда кола, която циркулира в Италия, тя ще бъде задължена да бъде регистрирана на Ботуша в срок до 60 дни.
До всичко това се стига след стотиците случаи най-вече с италианци, които карат коли с чужди номера, предимно български, без дори да са стъпвали в страната ни. По този начин италианският бюджет губи милиони евро от несъбрани глоби за най-различни нарушения.
Губеща страна обаче са и шофьорите на италиански коли, понесли щети в инцидент с български номер. Обезщетението е в пъти по-ниско от българската компания, ако изобщо се стигне до него.
Според всекидневника "Ил ресто дел карлино" всяка година 15 000 глоби за пътни нарушения в Италия остават неплатени именно заради чуждестранните номера на колите, които са ги извършили. Много често причина за това е трудността да се достигне до истинския собственик на колата. Друга пречка е и липсата на готовност у чуждите власти да предоставят лични данни на гражданите си.
България е много предпочитана страна от италианските шофьори, тъй като, регистрирайки колите си там, те пестят десетократно от годишен данък и поне 5-6 пъти от застраховка.
Особено разпространен е феноменът в Милано и в северната област Емилия Романя. Специален сайт дори предоставя помощ в сдобиването по легален начин с български номер.
Само преди дни полицията в Болоня разкри поредната измама с десет коли с български номера. Първоначално те били регистрирани на Ботуша, след това заличени от автомобилния му регистър, за да бъдат изнесени в България. После били регистрирани там и дадени за ползване под наем в Италия.
Друг трик е, когато чужди граждани, резиденти в Италия - много често българи, македонци и румънци, избягват от задължението да регистрират колите си в Италия една година след жителството си в нея. В много случаи българинът, живеещ в Италия, регистрира колата си на името на свой роднина в България, така че прескача клопката с италианските данъци и застраховки.
220 волта по Иванов. Един от най-близките съратници и съименник на Иван Костов - Иван Иванов, застана наскоро начело на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Той бе избран почти единодушно с гласовете на ГЕРБ, РБ, ПФ, ДПС и АБВ на важния пост. Само няколко седмици по-късно обаче не толкова единодушно Иванов се сблъска за първи път с депутатите, както и с част от министрите. Заради цената на тока. И не само. Срещу него се изправи и почти целият бизнес у нас, който поиска бързи реформи. А промените не са непознати за Иванов, тъй като той е бил депутат 16 години. Шефът на КЕВР е сред учредителите на ДСБ, а челните й редици напусна около година след Командира. През 2014 г. той се оттегли от националното ръководство на партията с мотива, че иска да съхрани "принципите, които е носил и са го ръководили през годините - в живота и в политиката". Оттогава досега Иванов работи в Лабораторията за управление на рисковете към НБУ, където е и Иван Костов. Това е своеобразният "мозъчен тръст" на тъмносиньото лоби в Реформаторския блок и политиката.
Иван Иванов има дълъг бекграунд както в сферата на политиката, така и в енергетиката. Той завършва висше в Техническия университет в София. След това работи там като преподавател, а по-късно става доцент и доктор в областта на техническите науки. Освен това Иванов преподава във висшето техническо училище в Тунис и във висшето инженерно училище по електроника и електротехника в Париж. През 1997 г. за първи път влиза в Народното събрание като депутат от ДСБ. Бил е народен представител 16 години или 4 мандата, като най-дълго е бил в комисията по енергетика. Цялата ми професионална и политическа дейност е свързана с българската енергетика, казва самият Иван Иванов. Подписката срещу строежа на магистрала "Тракия" от три неизвестни португалски фирми и създаването на инициативния комитет за референдум за строежа на "Белене" са част от инициативите, които той е подкрепял. Бях и срещу построяването на "Южен поток", защото не се спазват правилата на ЕС, добавя той.
Като политик твърди, че общественият интерес за него е над всичко. "Има над сената в Дубровник един надпис, който за мен е кредо - човек, който влиза в обществения живот, трябва да забрави личния интерес и да се отдаде на защитата на обществения", добавя той. И обеща да спазва правилото и в КЕВР. "Полагам всички усилия и да не допусна проникването на корпоративни интереси в комисията. Дали ще успея, не мога да кажа, защото тя има 9 членове и всички трябва да мислят по този начин", казва той.
Сред непосредствените задачи, които си поставя като председател на КЕВР, са "повишаването независимостта, авторитета и капацитета на комисията","финансовото оздравяване на НЕК, либерализиране на енергийния пазара и създаване на електроенергийна борса". Иначе в свободното си време се радва на своето семейство, природата и марките. Женен съм над 40 години, имам син и дъщеря, един внук и две внучки, но чакам още, смее се той. Много обича българската природа, особено Родопите и Пловдив. Там се зареждам с енергия, обяснява Иванов. Хобито му е филателията, печелил е дори международни награди. Колекцията му е посветена на диворастящите гъби. 156 страни са издали марки на тази тема, той има почти всички. Най-трудно ми беше да се добера до част от марките, издадени от Централноафриканската република и Конго, а те бяха едни от първите на тази тема, признава той. Не се притеснява, че хобито му е на изчезване заради напредъка на технологиите. С интернет намалява значението на марките като средство за кореспонденция, но ще продължат да се колекционират, убеден е той. По-скоро го тревожи фактът, че заради работата напоследък няма много време за хобито си.
Разчитаме на Великобритания за енергийната сигурност. Миграцията, енергетиката и ситуацията в Гърция обсъдиха премиерът Бойко Борисов и министър-председателят на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия Дейвид Камерън. Двамата се срещнаха днес в Брюксел преди заседанието на Европейския съвет. Те дадоха висока оценка на двустранните отношения и отбелязаха силното политическо доверие между двете правителства, съобщиха от пресцентъра на правителството.
„Подкрепяме завършването на единния общ пазар в областта на услугите, енергетиката и дигиталния пазар", заяви по време на разговора премиерът Борисов. Намирането на решения на поставените от Великобритания въпроси е от непосредствен интерес и за нашата страна. Той сподели мнението си, че може да бъде приложена регулация в британската социална система, която да ограничи „социалния туризъм", каза още той. „Ние държим на силно Обединено кралство в рамките на силен Европейски съюз", допълни Борисов.
България може да разчита на британска подкрепа за инициативите, насочени към укрепване на енергийната сигурност на страните от региона на Югоизточна Европа, сред които и междусистемните връзки, стана ясно още по време на срещата.
Министър-председателят на Великобритания прие поканата за официално посещение в страната ни през ноември тази година, съобщиха още от пресцентъра на правителството.
По-рано Борисов заяви пред журналисти, че е поискал помощ от Дейвид Камерън за миграционния натиск.
Зрее доматена война заради евтиния внос. Доматени реки може да потекат през следващата седмица в района на Петрич, където вече е залято с македонска и гръцка продукция. Това стана ясно вчера от думите на Красимир Кичуков, председател на Асоциацията на оранжерийните производители в България, който се включи в открития ден, организиран от организацията на борсата в пазарджишкото село Огняново. За подобна вероятност потвърди и Георги Кафтанов. На този етап производители от тази част на страната изчакват да видят какво ще се случи, но от следващия понеделник картината мое да се промени и да започне изхвърляне на продукция. В момента там има домати на много ниски цени, но няма потребление поради огромното количество вносен зарзават. Предлагат се домати и от Европейския съюз и от трети страни - Македония, Албания и Турция. Цените започват от 12-13 цента до 1,60 лева, уточни той. След като по тържищата се засича стоката от няколко производители, на пазара е станало страшно, по неговите думи. Има огромно задръстване и нереално занижаване на цените на зарзавата.
Искахме на този открит ден в Огняново да покажем безопасните български храни, каза още Кичуков. Българите да имат възможността да опитат пресните зеленчуци и да направят сравнение с тези, които идват от 3000 км. В момента страната е залята от македонски домати, които идват на 40 ст. килото. „Нека да излезе някой от министерството и да каже дали е възможно да има такава цена, при положение, че за тези зеленчуци трябва да бъде платено ДДС, картонените опаковки, както и транспортните разходи. При това положение сметката показва, че такъв домат трябва да излезе от техните производители по 20 стотинки. Става дума за контрабанден внос", категоричен е производителят, защото минималните производствени разходи са около 80 ст.
Десетките оранжерийни производители на домати и краставици от цялата страна продаваха вчера по 50 ст. килограм домати в знак на протест срещу вноса на зеленчуци. С 10 стотинки по-евтино от килограм гръцки можеха да се купят и краставици, родно производство. Хората бяха недоволни от субсидията, която била 5 пъти по-малка в сравнение в миналогодишната. Предоставяната сега помощ от 250 евро на декар е направо смешна, негодуваха собствениците на оранжерии. Стопаните изразиха недоволство и от натиска, който им оказват големите вериги от хипермаркети, защото предпочитат да внасят домати за сметка на българските.
НС разреши отлагането на цените на тока. Само за ден Народното събрание успя да приеме промените в Закона за енергетиката, които позволяват едномесечна отсрочка за цените на тока и парното. На първо четене „за" отлагането гласуваха 16 депутати, 12 бяха против, а девет се въздържаха. Против законопроекта гласуваха само от БСП. Няколко минути по-късно отсрочката мина и на второ четене в пленарна зала.
Отлагането ще влезе в сила в последния възможен ден - на 30 юни, до която дата Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябваше да вземе решение за новите тарифи на електро и топлоенергията. По време на изслушването на КЕВР в НС в сряда обаче стана ясно, че те ще одобрят новите цени на парното идния понеделник, а ще отложат с месец само решението си за тока.
От Патриотичния фронт, които в сряда поискаха отлагане на новите цени, докато не бъдат извършени реформите в енергетиката, обясниха, че подкрепят едномесечната отсрочка, но си запазват правото да искат ново удължаване на срока, в който КЕВР трябва да се произнесе.
„Заради намаляването на цената на тока с 5% миналата година се натрупа дефицит в НЕК за три месеца на стойност 300 милиона лева", каза в пленарната зала министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По повод планираното орязване на административните разходи в държавните енергийни фирми с по 10% годишно Петкова коментира, че никой не говори за намаляване на възнагражденията на специалистите в сектор "Енергетика".
Основната цел на отлагането е да може да влезе в сила наредбата, с която се очаква производствата с над 2 гигаватчаса годишно потребление да плащат с от 30 до 85% по-малко за зелен ток. Другите цели е намиране на източници за 10% намаляване на разходите в държавната енергетика и завършване на проверките във ВЕИ централите за злоупотреби.
Въпреки че кабинетът се съгласи да разшири обхвата на наредбата от сегашните 30 гигаватчаса, бизнесът обяви, че днес твърдо ще спре производства за един час от 11 часа. Това не е протест срещу кабинета, а срещу случващото се в енергетиката от 25 г. насам, обясниха работодателите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |