Сделките за полугодието: Слаба пролет, но с оптимизъм за годината. След силното начало - успокояване на темповете. Така най-кратко изглеждаше второто тримесечие на 2015 г. на пазара на сливания и придобивания в България. Докато на международната корпоративна сцена активността продължи да процъфтява благодарение на наличното евтино финансиране и стремежа за ускоряване на растежа в редица сектори, на местния пазар темпото поне на пръв поглед като че ли намаля осезаемо. Сделки не липсват, но броят им е значително по-нисък от отчетеното за януари-март. Според наблюденията на анализатори обаче активността се запазва, просто сделките не са приключени. Доказателство за това е началото на юли, когато бяха обявени приключването на сделката за НУРТС и на придобиването от "Евроинс" на гръцки застраховател, на бизнеса на Алфа банк от Пощенска банка, както и набирането на окончателни оферти за "Близу", която ще е една от най-големите продажби за годината.
Оживени преговори
"След оживлението през първото тримесечие на 2015 г., когато в България се случиха доста сделки, някои от които знакови, като германската инвестиция в "Амета" и американската в "КАИ груп", през второто тримесечие имаме спад на броя сделки", обобщава Климент Начков, който е старши сътрудник в консултантската компания Entrea Capital. Според наблюденията на дружеството през първите три месеца на годината са били сключени около 40 сделки, докато в периода април-юни броят е само осем, а на обявените - шест. По думите му обаче зад този спад не стои конкретна причина и най-вероятно той се дължи на това, че в началото на годината са завършени много сделки, които са започнали през 2014 г., а текущите в момента преговори все още не са се материализирали в приключени сделки.
"Тенденцията, която беше започнала за раздвижване на пазара на сливания и придобивания, определено продължава", коментира от своя страна и Атанас Бангачев, партньор в българския офис на CMS Cameron McKenna. По думите му активност има в почти всички сектори, но в основната си част подготвяните сделки са на доста ранен етап.
Запазване на сравнително висока активност отчита и Юлиан Гиков, който е управляващ директор на "Райфайзен инвестмънт" и директор за Югоизточна Европа. Според него за цялата 2015 г. ще има 30-40 по-значими сделки, а обемът на пазара може да надмине 550-600 млн. евро тази година, като значително отклонение нагоре би могло да се наблюдава покрай евентуално преобразуване собствеността на активи, свързани с КТБ.
Горещите сектори
Вече традиционно за последните години сред секторите, които генерират съществен интерес, са информационните технологии. IT секторът отчете най-голямата сделка за миналата година, но макар и по-малки като обем, сделки в него имаше и в началото на 2015 г. През второто тримесечие липсваха значителни придобивания, но според наблюдателите на пазара инвеститорският интерес се запазва. "Става дума за добре развити български компании, които търсят партньор за развитие", обяснява Бангачев. Според друг консултант приближава IT сделка, в която чужд инвеститор ще придобие местно дружество.
По думите на Климент Начков производството и хранително-вкусовата промишленост също остават във фокуса на инвеститорите. "Като цяло очакваме 2015 да е малко по-добра от 2014, надяваме се до края на годината да се случат още няколко знакови сделки, подобно на тези през първото тримесечие", казва той.
Като особено интересен сектор Гиков очертава още телекомуникациите. Там очакванията са до края на годината собственика си да смени "Близу", но по думите му не липсва и консолидационен апетит сред останалите играчи на пазара - включително по-малки участници с по 15-30 хил. абонати. "Големите национални оператори - трите телекома и "Булсатком" - също осъзнават, че сега е моментът да се позиционират", посочва той.
Тук най-голямата очаквана сделка е за БТК. Компанията собственик не обслужи заем за 150 млн. евро и вероятно през есента ще има структурирана сделка за смяна на контрола върху телекома.
Сделки се очакват и в сектора на финансовите услуги. Макар и не за цели банки (извън малката "Токуда"). "До края на годината очаквам продажби във финансовия сектор, свързани най-вече с изхода на чуждестранни собственици от България. С по-малък шанс е материализирането на сделки в активни процеси в банковия сектор, но можем да видим транзакции на лизинговия пазар. Евентуалното успешно приключване на някои активни процеси по продажба на активи в застрахователния сектор значително да измени структурата му в посока консолидация на пазара - там очаквам поне две по-значими сделки", прогнозира Гиков.
"Развитие има и в енергетиката, най-вече на вторичния пазар на възобновяеми енергийни източници, а освен това някои от играчите, които навлязоха на първичния пазар, търсят излизане", казва още Гиков. Тъй като приватизация няма, надеждите са нови инвеститори да влязат по линия на концесиите. Най-големият обект на хоризонта е "Летище София", но той ще бъде предложен догодина.
По-малко мляко и червено месо са били произведени през 2014 г. в България. 2014 г. не е била толкова благоприятна за българското млекопреработване и месопроизводство, колкото 2013 г. Количеството преработено мляко продължава да намалява спрямо предходните години, спада производството и на повечето основни млечни продукти в страната като кашкавал, кисело и прясно мляко. Изключение от тенденцията е бялото саламурено сирене, чието производство нараства. Увеличава се и произведеното бяло месо. Производството на червено месо обаче пада под 100 000 тона, което не се е случвало от 2001 г. насам. Това показват данните за дейността на млекопреработвателните предприятия и кланиците, публикувани от Министерството на земеделието и храните.
Мляко
Общото количество преработено мляко през 2014 г. намалява спрямо това през 2013 и 2012 г. и достига близо 516 млн. литра. За сравнение, през 2012 г. то е било с почти 50 млн. повече: 562 млн. литра. От него 93% е било краве (но количеството му спада), 4.9% овче, 1.5% - козе, и 0.6% - биволско. Производството както на киселото, така и прясното мляко спада. Затова пък предприятията са увеличили производството на бялото саламурено сирене (с общо 8881 тона). От другите продукти спад на количеството спрямо предходната година има при течните пакетирани млека, ароматизираните заквасени млека (с или без плодове) и млечните десерти, докато ръст се наблюдава при пакетираната сметана и топените и пушени сирена. С над 60% нарастват произведените сирена от биволско и смесено мляко, но тяхното количество е значително по-ниско спрямо тези, произведени от краве мляко.
Най-много количество мляко (157 млн. литра) се произвеждат в Южния централен район, Северният централен район пък е водещ в производството на бялото саламурено сирене.
Бяло месо
Потребителите в България се насочват все повече към консумацията на птиче месо. През 2014 г. вътрешното потребление на птиче месо, субпродукти и втлъстен черен дроб е нараснало с около 8.6% спрямо това през 2013 г. Вносът на бяло месо се е увеличил с 12.1%. Местните предприятия също са изнасяли повече навън, но износът нараства с по-малък процент (5%) спрямо предходната година. Северният централен район е водещ в производството на бяло месо в страната с дял от 54.7%, следван от Югоизточния район.
Червено месо
Общото производство на червено месо в страната през 2014 г. намалява спрямо предходната с 6.5%, като минава под границата от 100 000 тона и стига 98 232.2 тона (кланично тегло). За последно толкова ниско количество се е произвело през 2001 г. Това се дължи на спада на производството в стопанствата. Същевременно промишленото производство на червено месо през миналата година е нараснало в сравнение с предходните две и достига 61 879 тона. Общите данни (промишлено производство плюс това в стопанствата) показват, че намалява производството на месо от свине, както и от говеда. Макар и с минимални количества се увеличава произведеното месо от овце, кози, биволи и еднокопитни.
Вътрешното потребление на червено месо се увеличава с 6417.5 тона и достига 245 191.3 тона, като най-голямо е увеличението при консумацията на свинско месо. През 2014 г. българите са консумирали 201 955.1 тона свинско месо, като повече от половината от него е било вносно. Така свинското оглавява класацията за най-търсено месо в страната, следвано от птичето и говеждото. Потреблението на говеждо месо леко се увеличава също, като около половината от него се внася от чужбина. Данните на министерството на земеделието показват, че почти цялото овче и козе месо са били местно производство.
Надзорът на безплатното саниране се оказа платен. Консултантските услуги за надзор на безплатното саниране в държавната програма не са предвидени във финансовите разчети на правителството. За това алармира председателят на Камарата на строителите в България инж. Иван Бойков пред в. "Сега".
"При структурирането на дейностите и мерките по енергийна ефективност, които покрива националната програма, не са заложени средства за задължителния строителен надзор на тези обекти. Проблемът е, че и общините не са предвидили средства в бюджетите си", обясни Бойков. Оказва се, че общините нямат и експертен капацитет за това да организират работата и да наемат фирми надзорници. Всъщност става дума за контрол по изпълнението на строително-ремонтните дейности.
В момента в общините се правят обследванията на сградите, които вече са сключили договори с Българската банка за развитие (ББР). При една от последните работни срещи във Варна са били поставени проблеми, възникнали в хода на работата. Сред тях е именно този за непредвиденото финансиране за строителен надзор на всички обекти, който е задължителен по закон за строежите от първа до четвърта категория. В тях попадат всички многофамилни жилищни сгради независимо от начина на строеж, застроената площ и броя етажи.
По Националната програма за безплатно саниране правителството гласува финансиране от 1 млрд. лева, които ще отпуска ББР. От своя страна банката е натоварена с ангажимента да осигури чрез кредити от външни финансови институции средствата за покриване на строителните дейности. Реално държавата дава гаранции за този кредитен ресурс, а заемите ще се изплащат от бюджета през следващите години.
Справка в регистъра на ББР на заявените искания за участие в програмата показва, че в него са записани 1354 сдружения. А вече подписаните договори между банката и собствениците са за 1220 сгради. Последните контракти са сключени през миналата седмица със сдружения в Хасково, Варна, Габрово, Сливен, Благоевград, Сливница, Симеоновград и Видин.
Санирането на първата сграда вече започна - на 23 юни в Благоевград, където регионалният министър Лиляна Павлова даде старт на строителните дейности. На 2 юли ББР получи одобрение на първите 150 млн. евро заем от Банката за развитие на Съвета на Европа. Предстои ББР да договори и следващите траншове по националната програма.
Според данните над 20 хиляди жилищни сгради в България имат нужда от мерки за енергийна ефективност. От тях малко под 19 хиляди са панелни. Става дума за жилищно строителство по т.нар. индустриален способ отпреди 1989 г. На този фон експерти коментираха, че заявените сгради за саниране до момента дори са малко.
Държавата ще дава субсидии за газификация. Субсидия с определен размер за покупка на газов котел обмислят вицепремиерът Томислав Дончев и министрите на екологията, на регионалното министерство и на енергетиката. Идеята е с предвижданите стимули да се разшири Националната програма за енергийна ефективност, съобщи пред в. "Сега" Томислав Дончев. Той не уточни размера на помощта, тъй като тя все още се обсъжда и прецизира. Целта е да се постигне ускорена газификация, която да замени мръсното отопление на въглища и други твърди горива, заради които България често пъти попада сред наказаните от ЕК.
Неотдавна експерти алармираха, че расте броят на хората, които се топлят на твърдо гориво, дори в големите градове. Причината е, че за тях инвестицията в природен газ е твърде голяма, въпреки че самото отопление е едно от най-евтините и екологично чисти. "Замърсяването на въздуха с фини прахови частици е проблем. В зависимост от ресурса, който имаме, ще продължим с мерки за подобряване на автомобилния парк. Много по-тежко предизвикателство обаче е използването на твърдо гориво за отопление в бита. Там мерките не са нито евтини, нито лесни", каза наскоро Дончев.
В момента под 3% от българските домакинства се отопляват и ползват природен газ, което е проблем. В ЕС средното ниво е над 36%. По думите на Дончев в момента стимулите за газификация се уточняват, но през септември те ще бъдат представени в окончателния си вид. Тогава ще станат ясни и критериите, на които ще трябва да отговарят домакинствата, които ще имат право на кандидатстване. По програма "Околна среда" пък се предвижда да се отпускат нисколихвени кредити за слънчеви колектори на еднофамилните жилищни сгради. "Но говорим за колектори, а не за ВЕИ инсталации", поясни Дончев.
Според шефа на Института за енергиен мениджмънт Славчо Нейков е нужно да се търсят всякакви възможности за подпомагане на битовата газификация, включително и да се използват европари. "Както се намират способи за санирането, така трябва максимално бързо да се намерят механизми за подпомагане на битовата газификация, защото тя също е пряко свързана с енергийната ефективност", коментира той пред в. "Сега".
Москва изтегли тайнствения Луврие и май сменя БСП и "Атака" с нова партия. Белгиецът с руски паспорт Пиер Луврие с честитка от Лондон се отказа от БТК, двата военни завода и мултиплексите в България.
"Пиер Луврие се оттегля от придобиването за 840 милиона евро", гласи официалното съобщение. Инвеститорът с 20-годишна кариера, която в момента се развива главно на руския пазар, дойде през март с бляскава пресконференция.
На нея той обяви, че е купил за 1 евро от Цветан Василев в комплект 43% от БТК, "Дунарит", "Авионамс", мултиплексите НУРТС и "Фърст диджитъл" и пийпълметричната агенция ГАРБ. Тогава Луврие твърдеше, че всички тези бизнеси нямат нищо общо с изчезналия в Сърбия собственик на Корпоративна търговска банка.
В четвъртък мистериозният инвеститор призна, че не е получил "съгласие от всички заинтересовани страни" и е върнал покупките на собственика.
Когато Луврие изгря в България, авторите на конспиративни теории предрекоха, че чрез него започва мощно икономическо навлизане в България на "Путиновия Сорос" - олигарха Константин Малофеев.
Собственикът на Маршал Кепитъл - фонд, който САЩ и Европейският съюз санкционираха заради подкрепата, давана на руските сепаратисти в Украйна, определя себе си като "самонаправил се милионер и благотворител".
Той е част от групата на религиозно-консервативния бизнес елит на Кремъл, който смята, че влиянието на Русия може да се върне в Европа чрез финансиране на културни и политически проекти.
Другото крило на бизнес елита около руския президент Владимир Путин се олицетворява от олигарха Генадий Тимченко, която предлага за да зачертае България от интересите на Русия. Той стана по-радикален особено след провала на проекта "Южен поток". Според агенция Ройтерс, компанията на Тимченко "Стройтрансгаз" бе посочена като строител на българския участък в "Южен поток" през 2014 г. Тимченко, чието богатство се оценява на 14,1 милиарда долара, също като Малофеев е в списъка на санкционираните лица от САЩ заради действията в Украйна.
Така или иначе белгиецът руснак Луврие си тръгва, но не е ясно какво се случва с друг проект, в който са той и партньорът му за "инвестиции в технологичния сектор" Малофеев - ТВ7. През март, когато бе обявено голямото придобиване на активи от Луврие в България, в телевизията на Цветан Василев бе представен като нов собственик Джак Хеник, който пък е продуцент на руската телевизия Царьград ТВ на Малофеев.
През април като собственик на ТВ7 бе представен гръцкият бизнесмен Яник Карагеоргис, който също е свързан с православните си канали в родината с "Путиновия Сорос" Малофеев. Официално към екипа се присъедини и бившият вече соцлидер Николай Малинов, който се отказа от издаването на вестник "Дума".
Според осведомени председателят на движение "Русофили" подпомага финансирането на ТВ7, но реално оперативното управление е в ръцете на близкия до Василев Асен Асенов, шеф на бургаската фирма "Праймедия". От обкръжението на банкера беглец твърдят, че Николай Малинов е имал срещи с Цветан Василев в Белград, които обаче не са довели все още до разплитане на възела около собствеността на ТВ7. Затова е възможно бившият соцактивист да се оттегли от този проект и да се насочи към създаването на нова, проруска телевизия в България.
Оспорват прихващане за 25,9 млн. евро в КТБ. Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев са предприели нови действия по оспорване в съда на прихващания, които може да увредят имуществото на банката. Това става ясно от редовния им седмичен отчет, публикуван на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, съобщи "Труд"
Синдиците са подали в Софийския градски съд молба срещу акционерно дружество, с която се иска направените от него прихващания да бъдат обявени за недействителни. Едното е на стойност 25,9 млн. евро, а другото - 2,2 млн. долара. Сделките са били направени преди отнемането на лиценза на банката, докато тя е била под специален надзор.
В края на миналата година бяха направени спешни промени в Закона за банковата несъстоятелност, които позволиха да се оспорват в съда и такива прихващания. Първоначално в съда можеха да се атакуват само сделки, направени след обявяването на датата на неплатежоспособност.
По данни на БНБ по време на специалния надзор в КТБ до отнемането на лиценза й на 6 ноември 2014 г. са подадени изявления за прихващания на стойност 779 млн. лв. Отделно от това синдиците са подали молба в съда и срещу друго дружество, което е направило прихващане за 12,3 млн. лв.
Полицаите с лепенки и номер на униформите. Полицаите и жандармеристите, които охраняват протести, мачове и други масови прояви, ще носят на униформите си шестцифрен идентификационен номер. Това предвижда проект на инструкция за вида на личния знак на служителите в МВР, пуснат за обсъждане в сайта на вътрешното ведомство.
Новата маркировка представлява лента от тъкан плат с размери 13 см на 4 см, тъмносиня за полицаите и черна за жандармеристите. На нея ще се бродират 6 цифри с бял конец, високи 3 см, широки 1, 5 см и дебели 0, 5 см. Първите две цифри ще сочат номера на частта, от която е ченгето.
Номерът ще се поставя на капака на предния десен джоб на униформата със самозалепваща лента. Целта е номерът да не се захабява при прането или химическото чистене на униформата, както и да се използва при няколко вида якета и ризи, които носят полицаите. Не става ясно как тези лепени номера ще издържат при уличен натиск и дали с тях няма да се злоупотребява от самите ченгета по метода "скъсан пагон".
Със същата инструкция се готви и нов личен знак за работещите в МВР. Това са сегашните метални значки, които се носят заедно със служебните карти. Знакът ще се изработва от лек метал с бяло покритие и ще е върху кожена подложка. Той ще е с формата на щит и в центъра с изображение на лъв и меч. Номерът на знака ще е пореден и няма да е същият като шестцифрения идентификационен номер. Новата инструкция ще отмени стара от 1996 г., която не е била публикувана.
ДАНС купува черни якета и клинове
Агентите на ДАНС очакват до 29 юли оферти за изработване на 103 черни полушуби (якета) с бродиран надпис "ДАНС" и 206 клина с поларни подплати. Това става ясно от сайта на агенцията, където е обявена обществена поръчка с прогнозна стойност от 60 841,67 лв. В същата цена трябва да влязат 309 черни фланелки с дълги ръкави и още 309 с къси, както и 103 зимни шапки и 103 чифта кожени ръкавици. Униформите ще са необходими при съвместни акции на агентите с полицията, митниците и други служби.
500 работници, наети с договори за 1 ден. Близо 500 еднодневни трудови договори за наемане на работници в селското стопанство са издадени само за 4 дни. Това показва справка на Главната инспекция по труда, която заверява и отчита контрактите. Договорите бяха регламентирани с последните промени в Кодекса на труда и се прилагат от началото на миналата седмица.
Най-много договори са издадени в Добрич (201), Силистра (99) и Шумен (84). В Пловдив и Бургас са сключени по 50 контракта.
С еднодневни договори могат да наемат работници единствено регистрирани земеделски производители при това само за прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят и лавандула. С един работник могат да се сключват еднодневни договори за не повече от 90 дни годишно.
Възнаграждението за един ден труд е около 18 лв. От тях 4 лв. се удържат за вноски за пенсия и трудова злополука, а останалите 14 лв. са надницата за работещия. Хората, които работят по този начин няма да губят право на социални помощи, увериха от
социалното министерство. Ведомството очаква до края на година с такива договори
да се наемат между 60 000 и 100 000 души.
Дрога менте подлудява туристи по морето. Калпава дрога подлудява туристите по Черноморието и ги превръща в животни. Наркотикът бил приготвян от дилърите в домашни лаборатории по рецепти, взети от интернет и с некачествени подръчни средства и материали. Това твърди психиатърът от УМБАЛ „Света Марина" във Варна д-р Александър Попов.
"Проблемът е не толкова в изграждането на зависимост, колкото психиатричните състояния, които може да предизвика употребата на некачествената химия. Стига се до шизофренни прояви, а понякога и до хоспитализиране в клиника", предупреждава специалистът. Картината е много ярка в курортните комплекси, където чужденците купуват евтина дрога и я смесват с алкохол менте, след което не знаят на кой свят се намират.
Много чужденци идват у нас именно заради евтиния алкохол, а в повечето случаи той е менте, категорични са лекарите по курортите. Отровни се оказват и наркотиците, които почиващите си пазаруват в нощните заведения. Затова често изпадат в тежки психически и физически състояния, когато прекалят или ги смесят.
„Това нещо е по-опасно от дрогата. Скапва ти мозъка" обяснил един от оцелелите след препиване с такъв алкохол.
Според медиците опасната комбинация от калпава дрога и менте алкохол обяснява и зачестилите инциденти в един от най-големите курорти у нас - Златни пясъци. Туристите там често изпадали в неадекватно състояние, голяма част от тях осъмвали в арестите, а други се борят за живота си в местните болници след опасните запои.
Заради зачестилите инциденти марихуаната започнала да се възприема като нещо безвредно и безопасно, посочват специалистите, които се сблъскват с проблема. Според тях обаче тревата също е много опасна тъй като води до зависимост и отключва психиатрични проблеми. Напоследък дилърите я предлагат, като предварително я варят с химикали и резултатът е убийствен с въздействието си върху психиката на употребяващия. Последният случай във Варна беше преди няколко дни с 21-годишен младеж. След продължителна употреба на такава марихуана той бе приет на лечение във варненска болница с психоза и в много тежко и неадекватно състояние. Според доц. д-р Снежа Златева, завеждащ клиниката по токсикология към Военноморска болница - Варна, пациентът не знаел как се казва, не можел да си спомни и рождената си дата. Тенденцията в последните години, особено в курортите, е зависимост от няколко вида наркотици, смесени с алкохол.
2 млрд. лв. за пътища и чиста вода. Над 2 млрд. лв., събрани в повече спрямо 2014 година от борбата с контрабандата и сивата икономика, отиват за асфалтиране, пречиствателни станции, ключови проекти и попълване на дупки в бюджета, обяви премиерът Бойко Борисов. Той изрази задоволството си, че към момента страната ни има възможност да усвоява пари по всички оперативни програми на ЕС, като между кметовете, техните екипи и министерствата е създадена вече много добра координация за това, а управляващи не делят местните управници на „наши и ваши"
Вчера Борисов откри пречиствателна станция в Раковски за 58 млн. лв. и с удовлетворение подчерта,че септичните ями вече няма да тровят подпочвените води и хората в района ще могат да ядат чисти плодове и зеленчуци. Като идвах насам, гледам всички полета са засадени и се поливат. Отпадните води вече не се вливат в нивята. И сомовете в реките ще са по-малко блажни, пошегува се Борисов видимо доволен от видяното.
Министър-председателят каза още, че според него една от причините българинът да е най-болен е че десетилетия наред живее в среда със септични ями, без пречистване, като всички отпадни води се вливат в реките и това дава своето отражение.
Борисов се спря и на възстановеното доверие на ЕК към България. С времето се натрупва доверие между Брюксел и нашите агенции и министерства. Аз съм убеден, че ще завършим 2015 година с над 93-94% усвояемост, такава, каквато обещах преди няколко години. Изграждането на пречиствателни станции е хубаво, защото подобни проекти пряко отиват до хората, чрез тях се подобрява чистотата на водата, подобрява се инфраструктурата, а отпадните води не отиват в реките, коментира Борисов. Той отчете също така, че 107 млн. лв. от постъпилите в хазната допълнителни средства вследствие на борбата с контрабандата са отишли за тютюнопроизводителите, а с други 100 млн. лв. пенсионерите са били зарадвани с добавки за празниците. 300-400 млн. лв. са отишли към общините, за да си оправят улиците, които не са били асфалтирани от десетилетия. Само приходите от данъците са над 1 млрд. лв. от началото на 2015 година, а от митниците над 300-400 млн. лв.
Не пипаме парите от дълга които стоят във фискалния резерв и подпират валутния борд. През последната година и половина пресякохме контрабандни канали и от тях взехме 2 млрд. лв. С тези пари дофинансираме европейските проекти. Десетина души може и да не харесват това, отбеляза премиерът. И изчисли в допълнение, че „експериментът „Орешарски" е коствал на държавата 10-11 млрд. лв.". Дефицитът е заварен на близо 4%, а сега е под 3%. Тези пари от борбата с контрабандата първо отиват да напълнят дупката на дефицита. И като се добави и ситуацията с КТБ - 3,7-3,8 млрд. лв. живи пари вече са дадени от фонда, с гаранция от страна на държавата 1 милиард, отчете премиерът.
Борисов подчерта, че кабинетът работи усърдно по изграждането на нови обекти, като всяка седмица в страната се открива нова пречиствателна станция. Всеки ден излизат нови и нови неща и проекти, според плановете през следващата година дните няма да ни стигнат. Имаме по две-три откривания на ден, заяви Борисов.
Зверовете на пътя с гражданска за 415 лв. Базовите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за леки коли варират между 157 лв. и 415 лв. в зависимост от мощността на двигателя, от града, в който са регистрирани, и опита на шофьора зад волана. Цената обаче може значително да се намали или да скочи драстично заради редица отстъпки и завишения в тарифите на застрахователите. Затова, ако искате да изберете най-изгодната за вас оферта, трябва да прегледате всички тарифи на компаниите заедно с допълненията към тях, или да се обърнете към застрахователен брокер, който ще ви ориентира в предложенията на пазара.
Най-често компаниите дават отстъпки за липсата на виновно причинени щети и наложени наказания за произшествия на пътя. Най-често тези отстъпки са около 10%, но могат да достигнат и до 30% от цената на "Гражданска отговорност" при някои компании. Застрахователите дават и други, доста разнообразни отстъпки от цената. Например при някои дружества има отстъпка от 3% за шофьори на възраст над 50 г. При други компании можете да получите отстъпка от 10%, ако автомобилът е над 10-годишен, или пък да ползвате намаление, ако шофьорът има стаж зад волана над 2 години.
Завишенията в цените също са разнообразни. Например 2% допълнително към цената за шофьори със стаж под 2 години. Или пък завишение на тарифата със 75% за шофьори, които още не са навършили 25 години. Някои компании завишават цената и ако шофьорът е причинил катастрофа. За едно пътнотранспортно произшествие (ПТП) повишението на тарифата е само с 5%. Но ако шофьорът е направил три катастрофи, цената на "Гражданска отговорност" скача двойно, а за четири и повече ПТП-та, завишението е със 150%.
Най-високи са цените на "Гражданска отговорност" на колите, които са регистрирани в София. Това е разбираемо, тъй като в столицата има най-голям трафик и съответно се случват повече ПТП-та. За автомобили с обем на двигателя от 1300 куб.см до 1500 куб.см цената на задължителната застраховка обикновено е между 175 лв. и 227 лв. За колите с обем на двигателя между 2000 куб. см и 2500 куб. см цената най-често е между 325 лв. и 341 лв. За по-мощните коли цената стига до 415 лв.
За другите по-големи градове - Пловдив, Бургас и Варна, цената на полицата за автомобили с обем на двигателя от 1300 куб.см до 1500 куб. см е между 163 лв. и 211 лв. За автомобилите с обем на двигателя от 2000 куб. см до 2500 куб. см цената е между 310 и 330 лв.
За по-малките населени места застраховката за коли с малък обем на двигателя най-често е в рамките на 160-200 лв., а за по-мощните коли цената е 200-300 лв.
Подуправителите на БНБ спрели атака на 14 банки. Подуправителите на БНБ са пресекли заедно с правителството атаката на 14 банки миналата година по време на кризата с КТБ. Това е станало ясно по време на изслушването на екипа, предложен от новия гуверньор Димитър Радев в бюджетна комисия в парламента. Новоизбраният управител на Българската народна банка предложи за подуправители двама от досегашните - Калин Христов - за управление "Емисионно", и Димитър Костов - "Банков надзор". А Нина Стоянова бе предложена за ръководител на управление "Банково".
Тримата трябва да бъдат гласувани от депутатите тази седмица. "Упреците от страна на РБ, че това са хора, които са работили в БНБ по време на фалита на КТБ, са неоснователни", отбелязаха вчера народни представители от няколко парламентарни групи. И посочиха, че тиражираната банкова ваканция миналото лято е била с цел създаване на паника. Но от изслушването на номинираните от Радев за подуправители в бюджетна комисия станало ясно, че 14 наши банки са били обект на атака по същото време. И само навременната реакция на БНБ, финансовото министерство и ЕК е предотвратила готвения сценарий за фалит на банковата система.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.879880 |
GBP | 2.315470 |
CHF | 2.071410 |