Мъртва вълна удари южното Черноморие. Навръх Илинден мъртво вълнение удари Бургаско. "До вчера морето беше спокойно, но от тази сутрин задуха сулганът - вятърът, който вдига вълната. Морето стана много опасно, започна да дърпа навътре", разказаха спасители. Поверието е, че на Илинден водата взема най-много жертви.
"Всички сме на нокти. На децата разрешаваме да влизат само на метър от брега, а на възрастните - до кръста", каза в понеделник сутринта Петър Русев, който е на пост на плажа под Летния театър в Бургас. Знамето до обяд беше жълто, но по-късно беше сменено с червено и спасителите не пускаха никого във водата.
Суеверие и страх бяха обхванали и летовниците. Плажът на Бургас беше почти празен, хората предпочетоха басейните на хотелите. Морските вълци предупреждават туристите, които ходят на неохраняеми плажове, да са особено внимателни и да не се правят на герои поне още десетина дни, защото мъртвата вълна може да се появи във всеки момент.
По традиция мъртвакът се появява около 2 август - Илинден по стар стил. Тази година обаче избързал заради големите жеги. Опасното течение още не е стигнало до Варненско, защото там температурите на водата и въздуха са малко по-ниски, съобщиха спасители.
Досега не е имало година, в която денят на св. Илия да не е взел жертва в морето.
Според народните вярвания удавените са курбан за светията. От началото на годината по Южното Черноморие са се удавили осем летовници - българи и чужденци.
Съвети на спасителите
Мъртвото вълнение е много опасно, защото повлича в подводни ями и ако те хване в лапите си, трябва да плуваш не към брега, а успоредно на него, за да се спасиш. Ако плуваш успоредно, има шанс да се измъкнеш, съветват спасителите. Попадналият в течението в никакъв случай не трябва да се паникьосва и да гребе енергично, а трябва да се отпусне максимално и да се остави на вълната. Тя сама ще го отнесе на безопасно място, уверяват морските вълци.
До 2023 година: 105 млн. пътници ще превозва метрото. Столичното метро ще превозва по 105 милиона пътници на година до 2023 г. Целта е заложена в насоките за кандидатстване по оперативна програма "Транспорт", публикувани на правителствения портал за еврофондовете www.eufunds.bg. Според документа през 2013 година подземната железница е превозила 80 млн. пътници.
За да се постигне целта, през следващите 7 години се залага разширяване на софийското метро чрез изграждане на трети метродиаметър бул. "Ботевградско шосе" - бул. "Владимир Вазов" - център - жк "Овча купел". Планирано е и разширение на втория метродиаметър от метростанция "Джеймс Баучер" до кръстовището на бул. "Черни връх" с бул. "Хенрик Ибсен" и ул. "Сребърна". Средствата за метрото са предвидени в мярката "Инфраструктура за екологосъобразен градски транспорт", в която са заделени общо 341,3 млн. лева.
Целият бюджет на програма "Транспорт" е 1,604 млрд. евро. Заложено е 85% от финансирането на проектите да е с европари, а останалите 15% - от държавната хазна.
По 572 343 631 млн. евро са заделени в две водещи оси на програмата - "Железопътен транспорт" и "Магистрали и пътища". По първото перо се предвижда модернизация на железопътния участък Пловдив - Бургас, фаза II (включително и жп възел Пловдив, и жп възел Бургас). Общата му дължина е 111 км.
Друг проект е за модернизиране на жп линията София - Септември в участъка Елин Пелин - Ихтиман и Ихтиман - Септември с обща дължина 79 км, както и изцяло двойна линия и модернизиране на жп линията Радомир - Гюешево.
Поставя се за цел максималната скорост на влаковете да се повиши. В момента допустимата максимална скорост е 94,8 км/ч, докато през 2023 г. тя трябва да бъде до 137,30 км/ч.
С европарите за магистрали се предвижда изграждане на лот 3 от магистрала "Струма" Благоевград - Сандански. Става въпрос за участъка през Кресненското дефиле. Ще бъде финансирана и подготовката на проекти за магистрала "Черно море", и пътят Русе - Велико Търново, включително разширението на моста Русе - Гюргево.
По програмата са заделени и 57,9 млн. евро. за иновации в управлението и услугите в транспорта и още 40 млн. евро "Техническа помощ" за администрацията и за популяризиране на програмата.
"Eвроинс" купува гръцки застраховател. "Евроинс" специализира в покупката на оттеглящи се от България и региона чуждестранни застрахователи. Четвъртата сделка от този тип беше обявена в понеделник - застрахователното поделение на "Еврохолд" ще придобие гръцкото животозастрахователно дружество Crédit Agricole Life от френската едноименна банкова група. Сега покупката е на малко по-голямо дружество в сравнение с придобиванията от последите две години - бизнесите в България на HDI, QBE и Аchmea (InterAmerican). Crédit Agricole Life има активи за над 500 млн. евро, което е повече от тези на купувача.
Големи активи, ниска цена
Сделката беше съобщена от купувача - "Евроинс иншурънс груп" (ЕИГ), като цената не е обявена. Очаква се придобиването да бъде приключено до края на годината, като преди това трябва да се одобри от регулаторите. Дружеството на френската банка работи в страната от 2001 г. и по информация от "Еврохолд" е сред най-значимите в сектора на животозастраховането, с увеличаващ се пазарен дял. Сделката означава по-сериозно присъствие на ЕИГ в Гърция, след като преди близо година компанията започна да продава застрахователни полици и там.
Цената по сделката засега няма да бъде обявявана заради клауза за конфиденциалност, подписана с продавача, каза пред "Капитал Daily" Асен Христов, председател на надзорния съвет на "Еврохолд България" и основен акционер в българския холдинг. Според гръцкото онлайн издание Insuranceworld.gr преговорите са били за цена от около 10 млн. евро. В това влиза придобиването на активите, оценени на 500 млн. евро. В тях се включват резервите, всички инвестиции и парични средства на дружеството и по-голямата част от тях са инвестирани в книжа извън Гърция, каза Христов. Инвестициите са в различни инструменти, включително дългови и дялови ценни книжа, като дяловите са на стойност около 60 млн. евро, уточни той.
Закупеното дружество ще бъде преименувано, все още не е решено под каква марка ще продава полици, обясни Христов. Най-вероятно ще е "Евроинс Гърция", по подобие на останалите компании на ЕИГ, допълни председателят на надзора. Според него покупката ще е печеливша в перспектива. В официалното съобщение Асен Христов коментира, че са се възползвали от "несигурната икономическа ситуация в Гърция и изтеглянето на големи европейски финансови групи от пазара". Христов посочи, че придобиват компания "с добре разработен бизнес, при изгодни за нас условия".
Insuranceworld.gr съобщава, че през миналата година бизнесът на Credit Agricole Life се е свил с 18% на годишна база до 20.5 млн. евро премии. Предвид кризата в Гърция намалението е нормално, въпросът е дали то ще продължи и през следващите години. На теория има условия в подкрепа и на двата варианта - за спад и за ръст в животозастраховането. Когато доходите падат и населението обеднява, и сключените животозастраховки ще се свиват или поне за тях ще се отделят по-малко пари. Несигурността и недоверието в банките обаче може да предизвика друг ефект - повече хора да вложат пари в животозастрахователни продукти, защото за тях няма ограниченията за теглене, каквито сега важат за банкови депозити.
Гръцкият застраховател предлага класически животозастраховки, здравно и детско застраховане, както и пенсионни продукти. Според общата статистика на гръцкия надзор през първото тримесечие на годината активите на всички гръцки застрахователи са на стойност 16.64 млрд. евро.
ИПИ: Населението намалява, но не и общинската администрация. Въпреки че населението намалява в почти всички райони на България, броят на служителите в общинската администрация далеч не следва демографските тенденции. От 2010 до 2014 г. населението на страната е намаляло с 4%, докато броят на общинските служители едва с 0.1%. Това означава, че има ръст на общинските служители на 1000 души от населението: от 2.9 през 2010 г. до 3.02 през 2014 г. Областите, където има най-много чиновници спрямо местното население, са Видин, Добрич (без град Добрич), Кърджали, Смолян и Ямбол. Това показва кратък анализ на Георги Вулджев от Института по пазарна икономика (ИПИ) въз основа на данни на НСИ и официални отчети на общинските администрации.
По области
Населението на България е намаляло за 14 години с почти милион души: от 8.1 млн. души през 2000 г. до 7.2 млн. през 2014 г. Разбира се, темповете на намаляването не са равномерно разпределени в страната заради фактори като вътрешната миграция от по-малки към по-големи и по-развити населени места. За разлика обаче от броя жители размерът на общинските администрации по места не спада. Областите, където е най-висок броят на общинските чиновници спрямо местното население и където може да се предполага разхищение на общински ресурс (а съответно и на държавен ресурс през държавните трансфери към общините), са били едни и същи и през 2010, и през 2014 г. - Видин, Добрич (без град Добрич), Кърджали, Смолян и Ямбол. За област Добрич (без самия град) служителите в администрацията са били 7.18 на 1000 души от населението, за Кърджали 6.72, а за Видин - 6.22. Областите на обратния полюс, където общинските служители са били най-малко на 1000 души и през 2010, и през 2014 г., са Сливен, Русе, Варна, Стара Загора и Перник. Едва в четири области е имало свиване на общинските администрации спрямо местното население за дадения период. Това са областите Ямбол, Плевен, Варна и Сливен. Във всички останали области се наблюдава увеличение на показателя брой общински служители спрямо брой жители, най-голямо в Ловеч, Смолян и Благоевград.
По общини
Разбивка по общини показва, че през 2014 спрямо 2010 г. най-голям ръст на общинските служители спрямо местното население има в четири общини в област Бургас - Созопол, Средец, Сунгурларе и Царево, в Белица в област Благоевград и в Ковачевци в област Перник. При общините в Бургас това се дължи и на демографски промени, и на увеличение на общинските служители. В Ковачевци причината е единствено спад на населението, а в Белица, въпреки че населението се е увеличило, с цели 133% расте и съотношението на администрацията към броя жители.
Общините, в които броят общински служители на 1000 души през 2014 г. е по-малък спрямо този от 2010 г., са Брегово, Балчик, Стрелча, Пордим, Садово и Павел баня. От ИПИ отбелязват: "Постепенният спад в населението на България, както и въвеждането на е-услуги от общините предполагат и по-малко нужда от персонал от страна на местната администрация." Затова препоръчват да се вземат мерки за плавно съкращаване на размера на общинските администрации, най-вече в местата с най-отрицателни демографски процеси, където и нуждата от общински служители намалява най-бързо.
Борисов оряза 70% от съдебната реформа, но отчете 100% успех. Само три предложения за промени в конституцията имат шанс да минат през парламента. Това стана ясно след среща между премиера Бойко Борисов и лидера на АБВ Георги Първанов. Орязването бе отчетено като голям успех от управляващите, тъй като досега коалиционният партньор беше изобщо против да се пипа основният закон. Така реално съдебната реформа, за която от месеци правителството обяснява, че е невъзможна без поправки в конституцията, се сви до 30% от първоначалния проект. Числото беше потвърдено от Първанов, който съобщи след срещата: "На практика аз виждам стремеж да се редуцира конституционното предложение с 2/3".
От срещата на Борисов и Първанов се разбра, че отбоят от редица, прокламирани като ключови, изменения няма да засегне само три разпоредби - разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две камари, пряк избор на част от членовете му от всички магистрати, а не от техни делегати, и засилена роля на инспектората. От проекта най-вероятно ще отпаднат съкращаването на мандата на ВСС от 5 на 4 г., гласуването на назначенията на съдии и прокурори от отделните колегии, въвеждането на явно гласуване за членовете му по кадрови въпроси, съвещателният глас на правосъдния министър на заседанията на двете камари, сезирането на Конституционния съд от съдилищата и Висшия адвокатски съвет, изискването главният съдебен инспектор да има 10 години стаж като съдия, даване на власт на инспектората да проверява магистратите за почтеност, конфликт на интереси и за съдържанието на имуществените им декларации.
Въпреки драстичното отстъпление, поддръжници на съдебната реформа казаха пред "Сега", че направените компромиси са много тежки, но по-важно е нещо да мине, отколкото нищо да не се промени. Тази компромисна позиция беше демонстрирана от министъра на правосъдието миналата седмица. Тогава той се съгласи рязко да смени посоката на реформата, като се заеме спешно с промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) по искане на главния прокурор Сотир Цацаров, въпреки че кодексът беше изменен за последно преди 40 дни. Вчера обаче министърът заяви пред БГНЕС, че "ако реформата почне да изглежда изпразнена от съдържание, това няма да бъде в полза на никого". Иванов обясни, че фундаменталната промяна е разделянето на ВСС, в резултат на което съдии да назначават съдии, а прокурори - прокурори.
Тъй като на първо четене в петък конституцията ще се гласува ан блок, АБВ и ГЕРБ обявиха, че ще изготвят обща декларация, съдържаща текстовете, които биха получили подкрепата на възможно най-широк кръг парламентарно представени формации. Тя щяла да бъде гласувана в четвъртък. Във вторник предстои среща на Борисов с ДПС, а в сряда с БСП, които също ще бъдат убеждавани да гласуват декларацията. Не е ясно дали ще има преговори с БДЦ и "Атака". Сигурно е, че ако поправките минат на първо четене с поне 160 гласа, преди второ четене голяма част от тях ще отпаднат.
Бумащината с отпуските се увеличава, вместо да намалява. Три нови документа заменят графиците за отпуските. Депутатите отмениха ненужната бумащина по съставяне на план за почивките на служителите, но социалното ведомство въвежда два нови задължителни документа с още по-спорен смисъл. Това предвиждат промените в наредбата на социалното министерство, публикувана за обществено обсъждане. Промените са изготвени във връзка с последната актуализация на Кодекса на труда. Работодателят вече ще пише писмена заповед за пускане на служителите си в отпуск. Досега беше достатъчно да се подаде писмена молба от служителя.
До края на януари ежегодно отново на хартия всеки служител трябва да получи справка колко дни му се полагат през настоящата година, колко са отложените или неизползваните. Ново задължение има и за служителите. Те пък ще трябва да искат писмено да им се отложат неизползваните почивни дни за следващата година. Досега за отлагането не се подаваше молба - дните просто се прехвърляха.
"Изискването за писмено искане за отлагане на отпуска от служителя е само формално. Дните няма да се погасяват, ако това не е сторено, и ще се прехвърлят за следващата година. Давността за почивните дни остава две години", обясниха от социалното ведомство пред "Сега". Въвеждането на писмената кореспонденция за отпуските се прави, за да е по-лесно на инспекторите по труда да следят за нарушения.
Въпреки предложението на подчинените на Ивайло Калфин да бъде премахната давността за неизползваните дни, което депутатът от ДПС Хасан Адемов внесе, ГЕРБ успяха да опазят собствените си текстове. Така невзетият отпуск през тази година ще изгори в края на 2017 г., ако не е ползван. Мотивът на партията на Борисов бе да се гарантират правата на служителите, че ще излизат в отпуск и няма да се трупат десетки дни. Писменото уведомление в началото на годината също би трябвало да играе тази роля.
Служителят има право да излезе сам в отпуск дори и ако работодателят му не го пуска, ако го уведоми 14 дни предварително. Шефът също може да даде почивка на работниците си без тяхно съгласие по производствени причини - например няма поръчки за повече от пет дни или ако цялата фирма излиза в отпуск. Третият случай е, ако работодателят отправи писмена покана служителят да излезе в отпуск, но той откаже.
Болна осъди НЗОК за 120 000 лева, отказали ѝ много скъп препарат. Административният съд в София осъди здравната каса да плати 120 000 лв. обезщетение на жена с болест на Ходжкин заради отказ да се финансира лечението на заболяването ѝ, съобщиха от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ).
"Диагнозата е от 2011 г. Пациентката е минала стандартните химиотерапия, лъчетерапия и костномозъчна трансплантация у нас, но без ефект. През август 2013 г. става ясно, че единствената ѝ алтернатива е имунотерапия с лекарство, което тогава не се реимбурсира от НЗОК", обясни Христина Николова, адвокат по спечелените дела. Един курс с препарата струвал 60 000 евро. От Националната онкологична болница изпратили искане до шефа на столичната здравна каса за отпускане на сума за терапия на жената у нас. Той не отговорил, а препратил искането към надзорния съвет на НЗОК. Той отказал парите.
"Образувани бяха 2 дела - срещу мълчаливия отказ на директора на СЗОК, който по закон трябва да се произнесе, и срещу явния отказ на надзора на НЗОК, който няма право да се произнася по такива искания", обясни адвокат Николова. Първият отказ е отменен от съда, а вторият е обявен за нищожен.
Междувременно състоянието на жената се влошава, тя събира пари и заминава за Италия, където ѝ прилагат имунотерапия. Искът ѝ срещу НЗОК е за обезщетение за разходите по лечението. Лекарството се плаща от касата от 2015 г.
"Медикаментът не е бил в позитивния лекарствен списък в онзи момент, а НЗОК няма право да реимбурсира лекарства извън списъка. Предстои обжалване", коментираха от касата.
България отново на първо място в света по производство на лавандулово масло. България отново зае първо място в света по производство на лавандулово масло, измествайки Франция от дългогодишната лидерска позиция на пазара. Жътвата на лавандула у нас в момента е в разгара си, посочва Нова телевизия.
Дестилериите за преработка на лавандулово масло в Карловска област работят на пълна пара. Вече е факт и първото количество лавандулово масло. Тази година се наблюдава истински бум в отглеждането на лавандула. Много стопани засяха цели плантации и причината е в парите, които се печелят. На декар се изкарват по 300 лева.
Иван Чонлов например отглежда 180 декара лавандула в карловското село Климент. Добивите обаче са с 1/3-та по-малко спрямо миналата година заради обилните валежи и липсата на доста слънчеви дни. Въпреки по-малкото количество тази година, производителите са доволни, че качеството е високо. На много места прибирането на лавандулата от полето е изцяло механизирано. В Карловската долина обаче все още се жъне на ръка.
Иван е произвел от масивите си около 20 тона лавандулово масло. „От изваряването на 80 килограма сурова маса, получихме един килограм лавандулово масло", обясни той.
Тази година на световните пазари цената на лавандуловото масло стигна 100 евро за килограм. 90% от лавандуловото масло, което се произвежда в българските дестилерии, се изнася за Франция, Япония и Англия.
Стигнеш ли до пенсия, могат веднага да те уволнят. Работодателите вече могат да прекратяват трудовия договор на служители в пенсионна възраст. От тази седмица фирмите имат възможността да освободят старите си работници, при условие че те са навършили нужните години и стаж за пенсия. За целта началниците трябва да уведомят подчинения си месец по-рано. Така нареченото принудително пенсиониране беше отменено през 2011 г., а в началото на тази година от БСП поискаха то да бъде възобновено. Разчетите на червените депутати показваха, че мярката ще засегне около 220 000 работещи хора над 60 г. Според зам.-председателя на социалната комисия в парламента Светлана Ангелова от ГЕРБ промяната ще засегне значително по-малко хора. Когато един работодател е доволен от служителя си, той няма основание да прекрати договора му, обясни пред „Монитор" Ангелова. Промените в Кодекса на труда дават повече преимущества и на служителите, придобили право за пенсия. От вчера те могат да напускат работа без задължителното досега едномесечно предизвестие.
Промени има и при отпуските. Фирмите вече няма да правят предварителни графици за ваканция на служителите си. За сметка на това работодателите ще трябва да издават заповед, с която да пускат подчинените си в отпуск. Това предвижда нова наредба, която готвят от социалното министерство. Досега трудещите имаха нужда само от подпис на началника върху молбата на служителя. Заради отпадането на графиците сега се налага нова форма, чрез която инспекциите по труда да следят дали служителите не се експлоатират.
Остава правилото трудещите се да могат да прехвърлят полагаемият им се платен отпуск за следващите две години, след които почивните дни изгарят. За служителите, които не са използвали полагаемата им се почивка тази година, фирмите ще трябва да осигурят възможност за отпуск до средата на 2016 г. Това означава, че ако предприятието откаже почивка на служител през май 2016 г., той може да излезе в отпуск независимо от несъгласието на шефа си, при условие че е подал заявление 14 седмици преди почивните си дни.
От тази седмица всички служители, наети на трудов договор, ще могат сами да определят продължителността да работния си ден. Всяка фирма ще определя работни часове, в които служителите й задължително трябва да бъдат на работното си място, а остатъкът ще зависи от желанията на подчинените. Така началникът може да реши, че дневно всеки работник трябва да бъде в офиса поне 6 часа. Останали 2 часа работникът може да отработи, когато пожелае в рамките на седмицата, така че да натрупа законовите 40 часа.
До по-късно ще могат да работят и непълнолетните. Досега младежите между 16 и 18 г. можеха да се трудят до 20 часа вечерта, а от тази седмица - до 22 часа вечерта. Въпреки удължения час за работа, остават в сила останалите ограничения - работният им ден е не повече от 7 часа, а нощният труд е забранен. За трудещите се младежи под 16 г. остава в сила забраната да работят след 20 часа. По данни на Главна инспекция по труда, която издава разрешения за наемане на малолетни и непълнолетни служители, през първото полугодие на 2015 г. работодателите са назначили 1022 работници под 18 г. Най-често това са работодатели в сферата на ресторантьорството и хотелиерството, и търговията, които през летния сезон търсят предимно млади хора.
Жегата вдига сметките за ток с 10%. Жегата вдига потреблението на ток в страната с 10-12%. По прогнози на Централното диспечерско управление (ЦДУ) на Електроенергийния системен оператор вчера е бил най-горещият ден от началото на покачването на температурите у нас.
От данните на ЕСО става ясно, че най-голямото потребление през делничните дни се отчита към 14 и към 17 часа. Миналия понеделник например товарът в системата в тези часове е бил малко под 4300 мегавата. В края на работната седмица той вече е стигнал 4650 мегавата, съобщиха от ЕСО по запитване на „Монитор".
Този товар е с 5% повече от нормалния, тъй като среднодневната температура е била с 3,7 градуса над нормалната за месеца, или 25,2 градуса.
Максимумът, който се очаква да удари потреблението тези дни, е 4850 мегавата. Вчера данните в реално време на ЕСО, които не са окончателни, показваха товар между 4600 и малко над 4700 мегавата към 14-17 часа.
Най-горещият ден от миналата седмица е била неделята. Заради почивните дни обаче се отчита по-ниско натоварване на електроенергийната система от това през делничните дни, а именно - 4454 мегавата. Това прави консумация от 90,8 хил. мегаватчаса енергия, изчислиха от ЕСО. Среднодневната температура вчера е била 27,1 градуса при 26,4 градуса ден по-рано. От ЕСО обърнаха внимание, че тези данни не са окончателни, тъй като ЕРП-тата не са им подали цялата информация, което ще доведе до нарастване на товара и потреблението.
Оперативните данни на енергийния ни оператор за вчерашния ден показваха още, че двата блока на АЕЦ „Козлодуй" бяха натоварени напълно. Те осигуряваха една трета от производството. Вчера следобед 40 на сто от генерацията се падаше на ТЕЦ-овете (около 2500 мегавата). Фотоволтаиците даваха близо 9 на сто от производството, а ВЕЦ-овете - 10 на сто. Вятърните перки пък едва 0,3 на сто. Те обаче са един от най-големите проблеми на диспечерите, тъй като вятърът излиза в малките часове на денонощието, когато потреблението е на минимум.
Плащаме данъците за кола и жилище от сайта на НАП. Данъците за жилището и колата вече може да се плащат от сайта на НАП. За това е необходимо само да имате персонален идентификационен код. Доскоро от сайта на НАП можеше да се виждат задълженията към общините. А сега и плащането на данъците и таксите може да става директно от сайта. Необходимо е само да имате дебитна карта и регистрация в epay.bg. По същия начин могат да се плащат и други задължения към бюджета - за данъци, осигуровки и просрочени глоби, които се събират от НАП. С ПИК вече може да се подават и осигурителните декларации образец 7 (подава се от безработни и неосигурени за здраве на друго основание и при възстановяване на здравни права), и образец 5 (подава се от самоосигуряващите се, когато се осигуряват само във фонд "Пенсии"). Сред новите услуги, които може да се ползват с ПИК е и подаването на декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице, както и уведомления за сключване, изменения или прекратяване на трудови договори.
Персоналният идентификационен код (ПИК) вече може да бъде получен безплатно от всеки офис на НАП в страната. Досега кодът се получаваше задължително от офиса по постоянен адрес на гражданите и по регистрация на фирмите.
Издаването на ПИК е безплатно, отнема няколко минути, а с кода гражданите могат да подават данъчни и осигурителни декларации, да следят данъчната си сметка за задължения и плащания, да проверяват осигурителния си доход и да ползват редица други електронни услуги. Над 320а000 фирми и граждани вече имат персонален код. През изминалата данъчна кампания всяка трета декларация за доходите беше подадена по интернет с ПИК, над 2 млн. са справките за задължения и плащания, направени на сайта на НАП от началото на 2015 г. досега.
Вносителите на ток с 5% такса "сигурност". И вносителите на ток от чужбина ще плащат по 5 на сто от оборота си в новия Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Това решиха депутатите от енергийната комисия като приеха на второ четене промените в Закона за енергетика, които целят да се предотврати поскъпването на тока. Освен от вносителите, новата такта от 5% върху приходите от продажба на ток, ще се плаща от всички производители на електроенергия. "Изчисленията на регулатора сочат, че годишно тези 5% ще донесат 209 млн. лв., които ще отидат за покриване на дефицита на НЕК", заяви шефът на комисията Делян Добрев. Новата такса няма да може да бъде включвана от производителите или дистрибуторите в сметките за ток за бита и бизнеса, стана ясно вчера.
Депутатите приеха да отпадне преференциалното изкупуване на ел. енергия, поне 50% от която е произведена от животински отпадъци. Дейността на централите, които правят ток от тор, не се забранява и те могат да продават на свободния пазар. Макар едва 3 фирми да са инвестирали в преработка на биомаса в ток, дискусията около възможността за преференции бе най-ожесточена. Остава преференцията за ток от слънчеви панели до 30 киловата. Регламентира се и начинът, по който резултатите от проверките на АДФИ да намерят отражение в преференциалните цени. Дават се правомощия на КЕВР да анализира докладите на АДФИ и да определи индивидуални цени за съответния производител на ток от ВЕИ.
Премахва се и двойното подпомагане на производителите на ток от ВЕИ, които са изградили централата си с европейски средства, но не са обявили това и продават на преференциални цени.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |