Бизнесът сезира Брюксел за тока. Жалба до Европейската комисия прати заради тока бизнесът у нас. Четирите работодателски организации - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, сезират Брюксел, че е нарушено правото на Общността относно държавните помощи. Става дума за изкупуването на електрическата енергия от Националната електрическа компания от двете американски топлоцентрали - "AES Гълъбово" и "Контур Глобал"- Марица-изток 3". Държавата изкупува тока на фиксирани цени, които са по-високи от пазарните заради договор от 2001 г.
Подобни констатации бяха вече установени и от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в нейно решение от 3 юли 2013 г., както и от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (сега КЕВР), която също сезира за държавна помощ Европейската комисия.
Работодателите настояват комисарите от ЕК да установят нарушението, както и да предоставят информация за хода на процедурата по сигнала за същите нарушения, изпратен от КЕВР. Това ще даде възможност българската страна да предовогори условията по изкупуване на тока от двете централи.
Четирите организации, които организират голям протест срещу високите цени на тока за бизнеса на 30 септември в София, искат и въвеждането на мораториум върху задължителното изкупуване на ток по преференциални цени. Той трябва да важи за обекти, които са въведени в експлоатация след 1 октомври 2015 г. Работодателите не пропускат за пореден път да поискат оставката на шефа на КЕВР Иван Иванов.
Четирите организации поканиха официално КНСБ и КТ "Подкрепа" да се включат в протеста срещу високите цени на тока. Заради тях анализ на "Ърнст енд Янг" сочи, че на улицата ще останат близо 107 000 души.
37 компании готвят инвестиции у нас. 37 чужди инвеститори проучват сериозно възможността за проекти у нас. Работим по потенциални 37 преписки, а сме в процедура за сертифициране на 7. Това заяви за "Стандарт" изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев. 37-те компании са с различни профили, но ежедневно задават въпроси от всякакъв характер. Като каква фирма да регистрират в България, какви са изискванията за регистрацията, подават информация на какви терени искат да се установят, обясни Янев. Като се избере теренът, започват въпросите - има ли необходимите ток, вода, газ и т.н. След това се влиза в разговори със съответната община и кмет до каква степен ще подпомогнат проекта с цел да се реализира строителството на съответната база. 7-те проекта в процедура за сертифициране са здравеопазване, балнеология, производство (едната компания - за цялостно изграждане на производствена база за тежко минно оборудване, специализирани машини, подемни машини), логистика, услуги, допълни Янев. За 37-те компании, които са в процес на договаряне - секторите са машиностроене, ИТ, логистика, производство на авточасти за автомобилната индустрия и т.н. Предстои официалното връчване на сертификат клас А на "Аркомат - България" ЕООД, заяви Стамен Янев. Инвестиционният проект на компанията включва разширяване на производствената й дейност с изграждане на фабрика в Карлово за производство на кабелни снопове/комплекти за автомобили - инсталации за фарове, мигачи, стопове, стъкла, климатици и др. Инвестицията възлиза на 1,95 млн. лв. С проекта ще се открият 30 нови работни места, допълни Янев. Фирмата "Аркомат - България" ЕООД е основана през 1999 г. в град Казанлък с предмет на дейност автомобилни кабелни системи - производство, експорт и търговия.
Минималните осигурителни доходи ще скочат рекордно. Поредно вдигане на цената на труда очаква бизнесът през 2016 г. Вече е сигурно, че за над половината от секторите минималните суми, върху които се осигуряват служителите, ще нараснат средно с 8%, вероятно с толкова ще скочат и при останалите браншове. Догодина ще се вдигне и осигурителната вноска с един пункт, продължава и рязкото увеличение на минималната работна заплата. Всички тези административни движения нагоре могат да спрат съживяването на пазара на труда и да преместят работодатели в сивия сектор.
Рекордно много
Средното повишение на минималните осигурителни доходи за 47-те икономически дейности, в които работодатели и синдикати са постигнали споразумения, е 8%. Това е най-високият ръст на минималните прагове от 2009 г. насам, когато имаше рекордно високо увеличение от 26.6%. За останалите 38 сектора, където споразумения не бяха постигнати, тепърва ще се обсъжда възможността административно да се разпростре този среден процент, обявиха от социалното министерство. Част от причината за високия скок е, че сметките за увеличението на осигурителните прагове при нискоквалифицираните работници са направени на база предвижданото ново увеличение на минималната работна заплата от 1 януари 2016 г. до 420 лв. спрямо 360 лв. в началото на 2015 г. Това ще бъде трето увеличение на минималната заплата в рамките на 12 месеца, след като през юли тя беше вдигната до 380 лв.
Рисковете
Високото увеличение на минималните осигурителни доходи (МОД) и минималната работна заплата (МРЗ) може да постави под риск започналото миналата година възстановяване на пазара на труда. В края на 2014 г. имаше значително увеличение на новите работни места (около 58 хил.). От 1 януари 2015 г. обаче минималните прагове бяха вдигнати средно с 4%, а МРЗ - с 6%. През първите две тримесечия на 2015 г. се регистрира забавяне при възстановяването на пазара на труда, като новооткритите работни места започнаха да се свиват. Все още дори не е отчетен ефектът от повторното вдигане на МРЗ от 1 юли с още 20 лева, а вече предстои ново повишаване на цената на труда. Това вдигане засяга най-нискоквалифицираните служители и младите хора.
И докато рисковете са ограничени за няколко по-добре икономически развити градове в страната, където малка част от хората работят на минимални осигурителни доходи, голяма част от работниците например в Северозападна България, които се трудят на минимално заплащане, могат да останат безработни или да минат към сивата икономика и да започнат да получават възнагражденията си на ръка. Васил Велев, председател на АИКБ, предупреди, че заради повишаването на цените на тока социалните придобивки на работниците вече се съкращават, а може да се очакват и съкращения на персонал и увеличение на цените на дребно на някои стоки.
По-високите минимални осигурителни доходи ще увеличат тежестта върху бизнеса допълнително, особено върху по-малките предприятия, което действително може да доведе до загуба на работни места, ръст на безработните сред най-уязвимите групи в обществото, а това означава и повече държавни разходи за обезщетения и социално подпомагане. Ръстът е и доста висок предвид факта, че страната все още не може да се отърси от дефлационните процеси през последните две години, а производителността на труда остава най-ниска в ЕС.
Пасивното управление на Сребърния фонд отново го оставя почти без приходи. Сривът на международните капиталови пазари през последните седмици и намалените лихви по банковите депозити по никакъв начин не са засегнали Сребърния фонд, чиято цел е да "подпомага и гарантира устойчивостта на държавната пенсионна система". Това показва редовният му отчет към края на август, в който се вижда, че както и в предишни години, фондът няма абсолютно никакви приходи от лихви. Причината да няма загуби е липсата на инвестиции - всичките 2.534 млрд. лв. са на депозит в БНБ и не носят никакви лихви.
Ако бюджетът даде
За тази година единственият му приход са 88.6 млн. лв., преведени през второто тримесечие. По закон във фонда отиват приходите от приватизация, ако не е направена през Държавната консолидационна компания, влизат и постъпления от такси и концесии, както и бюджетен излишък за годината. Предвид липсата на излишъци и слабата приватизация Сребърният фонд няма кой знае какви приходи в последните години. В следващите месеци може да се очакват постъпления в него, но те ще бъдат свързани с прехвърляне от частната към държавната пенсионна система. С промените в Кодекса за социално осигуряване желаещите да се откажат от допълнително осигуряване в универсален фонд могат да преминат изцяло към държавната система. Парите от личните им партиди ще бъдат внасяни в Сребърния фонд (точното му име е Държавен фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система), където персонални сметки няма.
Историческо бездействие
През миналата година фондът има 113.4 млн. лв. вноски, които са трансфер от бюджета. Сумата е наполовина по-малко от тази през 2013 г. и близо три пъти под стойността от 2012 г. Последната година, в която са получавани приходи от лихви, е 2011 г. По закон фондът има управителен съвет, в който влизат министрите на финансите, на труда и социалната политика, представители на работодатели и синдикати. Те трябва да одобряват инвестиционна стратегия на фонда, инвестициите на парите му, критерия за избор на банки, в които се правят депозити, да правят разчети на очаквана доходност, както и да наемат портфолио мениджъри, които оперативно да се занимават с инвестициите. Досега за съществуването му от 2008 г. насам нищо подобно не се е случило.
Парите във фонда ще могат да се използват през 2018 г., за да покриват големите дефицити в държавната пенсионна система, или поне това беше първоначалната идея. С темпа на натрупване на средства и с растящите дефицити, ако не се направят кардинални промени, парите ще стигнат за запълване на дупката на Националния осигурителен институт за по-малко от година.
Фирми наемат стажанти за директори с 1150 лв. заплата по европрограма. Фирми наемат стажанти за директори - младежи до 29 години без опит, на завидната заплата от 1150 лв. Всички разходи на работодателите - за възнагражденията, социалните и здравните осигуровки - се поемат от ЕС за шест месеца. Процедурата е "Младежка заетост", финансира се от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" и според правилата й заплатата за младите хора трябва да е в размер на минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност. Затова и няколко от одобрените от Агенцията по заетостта работни стажантски места са с възнаграждение далеч над средното за страната и за ръководни постове.
Абсурдното е, че стажантите директори трябва да имат задължително наставник, който да ги ръководи през шестте месеца. За поста финансов директор например това може да е самият управител или главният счетоводител, обясниха от Агенцията за заетостта, които ръководят схемата. Изискванията за наставника са той да е на трудов договор и да има поне три години опит по съответната специалност, за която ще помага на младежа.
Така за 1150 лв. габровска фирма ще си назначи стажант за поста търговски директор. Фирма от Велико Търново - "Аглика Комерс", е одобрена с две стажантски места - за шеф на маркетинг отдел и за мениджър покупко-продажби, като и двете позиции са със заплата от 1150 лв. Ботевградска фирма също търси шеф на отдела си за продажби и маркетинг със същото възнаграждение. Ловешка фирма има по две одобрени места за три позиции - експерт продажби, инженер-механик и технически сътрудник. Фирма "Кимпо" в Гоце Делчев е одобрена с две места - за управител продажби и маркетинг за 1150 лв. и за счетоводител с 840 лв. Всички те са със заплата от 950 лв.
В Русе пък се търси стажант за финансов директор за 902 лв. месечно. Справка в регистрите показва, че самата фирма - "Метаморфозис 87", е собственост на младеж по критериите на програмата - Мартин Попов е на 26 години, едноличен собственик. Фирмата му е с широк обхват на дейност - от фотоуслуги за населението, фотореклама, счетоводни услуги, хотелиерство, туризъм, недвижими имоти, пчели и рибни продукти, гъби, охлюви, експлоатация на заведения за обществено хранене и много други.
Агенцията по заетостта подбира безработните младежи - те трябва да са до 29 г. и да са регистрирани в бюрата по труда. С предимство са младите, които имат регистрация от над 3 месеца, обясниха от АЗ. Освен това кандидатът не трябва да е работил през последните 12 месеца във фирмата. Ако на интервюто обаче работодателят и кандидатът за съответната позиция не се харесат, фирмата може да избере сама кого да назначи, стига да отговаря на изброените условия.
Фирмите са поискали да наемат стажанти на разнообразни позиции - свободни места има за пекари, готвачи, продавачи, сервитьори, бармани, геодезисти, счетоводители, камериерки, рехабилитатори, заварчици, шлосери, бояджии и пр. Заплатите варират между 380 лв. (за технически сътрудник) до 840 лв. за счетоводители и специалисти продажби.
Общините ще могат да облагат допълнително гражданите. Всяка община да може да облага допълнително хората, които са с адресна регистрация на нейна територия. Това предлага Министерството на финансите, което пусна за обществено обсъждане промени в няколко данъчни закона. Ставката ще се определя с решение на общинския съвет всяка година и ще е между 0 и 2%. Ако предложението бъде одобрено, всяка община ще може да облага хората, които са с адресна регистрация на нейна територия. Ставката ще се определя с решение на общинския съвет всяка година и ще е между 0 и 2%. За да не се натоварват допълнително общинските администрации, налогът ще се събира от НАП и ще постъпва в техните бюджети, се обяснява в мотивите към законопроекта. Според тях това е реална стъпка към децентрализация и ще насърчи общините да провеждат по-ефективна политика и да защитават интересите на гражданите. Подобни идеи се обсъждат от години, но за първи път се материализират в конкретно законово предложение. От обясненията на финансовото министерство не става ясно дали общинският данък ще е за сметка на орязване на ставката за задължения към НАП, или ще е добавка към нея.
Таванът за плащанията в брой да бъде намален от 15 000 на 5000 лева, предлага Министерството на финансите (МФ). Това е записано в преходните и заключителни разпоредби в проект за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които бяха разпространени за обществено обсъждане в събота. Намаляването на сумата за кешови сделки ще стане с промяна в Закона за ограничаване на плащанията в брой.
Новият праг на плащанията в брой ще помогне в борбата със сивата икономика, пише в мотивите на МФ. Той е в съответствие с наложилата се практика в страните от ЕС, където прагът за плащане в кеш се ограничава в диапазона от 2000 до 3000 евро, посочват експертите на министерството.
Предложението на МФ е на територията на България плащанията да стават само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност, равна или надвишаваща 5000 лв. Задължително по банков път ще се плаща и когато сумата е под 5000 лв., но е част от договор, който надхвърля определения минимален праг. Ограничението ще важи и за плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност надхвърля 5000 лв. по курса на БНБ за съответния ден.
Самият проект за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане трябва да въведе някои европейски правила. Той въвежда обща система за облагане на дружества майки и дъщерни дружества в различните страни от ЕС. Предвидени са и промени при държавните помощи за регионално развитие, които също ще подлежат на данъчно облекчение.
Искат промени в закона, за да се плащат режийни и за празните апартаменти в блока. Промени в закона за етажната собственост, които да задължат инвеститорите да сключват договори за управлението със собствениците на жилища в новопостроени сгради, предлагат брокери и професионални домоуправители.
Аргументите - все повече апартаменти в тях остават празни месеци и дори години след Акт 16, което оскъпява разходите по поддръжка и управление, защото те се поемат от собствениците, които живеят в имотите си.
По сградите има довършителни работи, често липсват индивидуални партиди за електричество, за вода, за отопление, газификация и др.
Остават непочистени замърсявания от строителството, невинаги е облагородено пространството около нея, трудно откриване на някои собственици, смятат професионални домоуправители. Живеещите в апартаментите не се познават помежду си.
В същото време законът изисква новата етажна собственост да се сформира по инициатива на минимум 30% от собствениците.
„Писмен договор между инвеститора и собствениците може да реши част от проблемите по първоначалното организиране на етажната собственост в новите блокове", смятат от агенция Arco Real Estate.
Заради честите конфликти отделни агенции дори вече са създали специални отдели, които поемат управлението на сградите до вземането на решение от собствениците на жилищата за това как да продължат да управляват своята лична и обща собственост в сградите, установи "24 часа".
Според действащия закон за управление на етажната собственост сключването на такъв договор в момента е задължително само за сградите в затворени комплекси.
Експертите от брокерски агенции и професионални домоуправители препоръчват този текст да се прилага за всички новопостроени сгради, за да се избегне натрупването на проблемите.
Производен от ненаселеността на новата сграда са тези с неравнопоставеността между собственици, които ползват имота си по предназначение, и тези, за които той е инвестиция и дори не го отдават под наем.
Според действащия закон, таксите за поддръжка се изчисляват върху броя живущи в жилищата, а не на брой собственици. Това според специалистите, е неприложимо за новопостроените сгради, в които дълго време обитаеми са минимален брой имоти.
В същото време обаче разходите са завишени заради първоначалните ремонтни дейности, които текат в апартаментите. Така се стига до момент, в който таксите реално се събират на напълно доброволни начала и се определят субективно заради липсата на законово основание.
Без съдействие от страна на инвеститора, което сега не е разписано в закона, процесът по първоначалното организиране на етажната собственост ще остане хаотичен, смятат брокери. В същото време липсата на контрол и поддръжка в сградата точно в този период може да доведе до сериозни проблеми и щети в общите части и бързо влошаване на средата, като се компрометират и направените вложения- както за инвеститора, така и от всеки собственик.
10 държави засекли браят Галева след бягството им с 50 млн. лв. Oколо 1700 осъдени престъпници, избягали от българското правосъдие в последните 20 години, се издирват и в момента в България и по света, сочат данни на прокуратурата. Това са убийци, рекетьори, наркобосове, похитители и други опасни бандити, които, вместо да изтърпяват наказанието си, се наслаждават на свободата си.
В много от случите тези подземни тартори харчат натрупани от престъпления милиони и тънат в лукс в най-екзотичните кътчета на земното кълбо, където и да ги заловят, няма да ги екстрадират у нас. Повече от 10 г. тече дебатът защо в България не успяват да бъдат вкарани зад решетките най-знаковите престъпници. От началото на 2015 г. отново серия от бягства повдигнаха въпроса какви нови законови промени ще гарантират справедливо възмездие за всеки, пристъпил закона. За да насочим вниманието към проблема и решаването му, в поредицата "Бегълци от правосъдието" ще ви разкажем за някои от най-прочулите се или останалите в сянка бандити, които успяха да се изплъзнат от наказание, какви пробойни в законите използваха и защо не са в затвора.
Сигнали от 10 държави, че са засекли дупнишките бизнесмени, са проверявани от изчезването им до днес.
12 декември 2011 г., София, трима върховни съдии се събират на заседание, за да решат ще влязат ли в затвора вече прочулите се Братя Галеви, които са подсъдими като тартори на банда за рекет. Магистратите са категорични, че Галеви са виновни, но обсъждат намаляване на присъдите на дупнишките бизнесмени, без да подозират, че изобщо няма да се стигне до излежаването им.
Декември 2011 г. на отдалечените на хиляди километри Вирджински острови, Сейшелите и остров Гърнси почти едновременно започва масиран трансфер на пари от различни банкови сметки на свързани офшорни фирми.
По същото време бившите барети Пламен Галев и Ангел Христов привидно си живеят живота без никакви притеснения. Те са на почивка в Гърция и провеждат конферентни разговори с Вирджинските острови. Тези беседи не би трябвало да усъмнят случаен наблюдател, защото дупнишките бизнесмени официално са представители на няколко офшорни фирми от тези задморски територии на Великобритания.
Това, което привидно изглежда като лъскав живот на заможни предпиемачи, обаче е трескава подготовка на бягство от страната. Вместо обичайните бизнес разговори за нови инвестиции всъщност "братята" от Дупница изпразват всичките си банкови сметки в далечните екзотични острови Гърнси и Сейшелите, Вирджински острови, както и авоарите си в сигурна финансова институция в Швейцария. По-същото време Галеви са в южната ни съседка не на почивка преди коледните празници, а за да подготвят "изпаряването си" по най-сигурния начин.
Пламен Галев и Ангел Христов са започнали често да пътуват до Гърция, като всеки път минават през ГКПП Кулата, за да са сигурни, че ще пресекат вътрешната за ЕС граница безпроблемно. Вече са намерили хора, които да им изработят неразпознаваеми фалшиви документи под чужди имена, избрани са и няколко средно скъпи автомобила, които "не бият на очи" и са купени на името на фиктивни собственици. С тези возила бившите командоси планират да се "изпарят" от страната за часове, без да бъдат засечени.
5 месеца по-късно трескавата подготовка се превръща в перфектно изпълнен план на едно от най-успешните бягства от правосъдието в България. С авоари за повече от 50 милиона в непроследими сметки на повече от 10 банки в четирите краища на света и без следа изчезват осъдените на 5 години за рекет Братя Галеви, разказват спецполицаи, които са се опитвали да хванат дирите на осъдените престъпници в първите часове след изчезването им.
3 години по-късно, вместо да търкат наровете на някой затвор в България, те си живеят живота между Дубай и Република Южна Африка, като дори и да ги хванат на едно от тези места, няма да ги екстрадират, обясняват антимафиоти, които са ги разследвали.
"24 часа" научи, че за последните 36 месеца в българските служби са били получавани повече от 10 сигнала за местонахождението на Галеви в различни държави както в Европа, така и в Африка, Азия и Южна Америка, но така и до твърдо локализиране и искане за екстрадиция не се е стигнало до момента.
Освен "изпраните" 35,5 милиона лева, прехвърляни от счетоводителката Христинка и безработния инвалид Методи, Галеви са успели да изнесат от страната още близо 15 милиона лева, научи още "24 часа" от разследващи. Общата сума от над 50 милиона се съхранявала в отделни сметки в различни банки в поне 10 държави, като авоарите се местели на определен период от време, обясниха запознати. До момента е установено, че пари на Галеви са прехвърляни през Швейцария, Канада, Литва, Латвия, Обединени арабски емирства, Великобритания, Вирджински острови, Кипър, Сейшели, Китай и ЮАР.
Плюс 2% данък върху доходите в общините. Общините ще могат да облагат с данък доходите на жителите си. Ставката ще е от 0 до 2% и ще бъде горница над събираните от държавата 10%. Това предвижда проект на Министерството на финансите за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се изменя й Законът за данъците върху доходите на физическите лица.
Всяка година до 31 октомври общинските съвети ще определят размера на данъка за следващата година. При липса на решение ще се прилага нулева ставка. Постъпленията от налога ще влизат в общинските бюджети.
Разширяването на приходната база на общините ще създаде възможност за повишаване на ефективността, по-пълно съобразяване с местните потребности и предоставяне на повече и по-качествени услуги на населението, твърди финансовото министерство. Според неговите експерти новият приходоизточник ще повиши отговорността на местните власти за по-ефективно и ефикасно изразходване на средствата при спазване на засилена финансова дисциплина.
"Законопроектът е положителна крачка, въпреки че нашата идея беше държавата да намали събираната от нея ставка, за да не се увеличава данъчното бреме", коментира изп. директор на Сдружението на общините Гинка Чавдарова пред "Труд". „Сега местните власти не получават никакви приходи от развитието на икономиката и създаването на работни места. Общинските съвети ще преценяват размера й в съответствие с доходите на хората", добави тя. "Хубаво е, че промяната се прави преди началото на новия управленски мандат, защото е важно новите управляващи да знаят с какви бюджетни параметри ще разполагат", каза още Чавдарова.
"Винаги съм подкрепяла реалната децентрализация и възможността част от данъците, които се плащат на териториите на общините, макар и малка, да бъде връщана в общините. Какъв ще бъде методът тепърва предстои много да се обсъжда", коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Варненският градоначалник Иван Портних обяви, че промяната дава възможност за гъвкавост на общините, но подчерта, че е поел ангажимент да не повишава данъците през 2016 г. "Всичко е въпрос на разчети и на това как се харчат средствата. Видя се, че има резерви", каза Портних.
143 000 000 евро щети от руското ембарго. Най-малко 143 млн. евро са щетите за българския бизнес от руското ембарго за внос на стоки от Европейския съюз, по оценки на родни предприемачи и държавни ведомства. От тях поне 93,2 млн. евро са загубите в агросектора, а 50 млн. - в машиностроенето. Загуби отчита и туризмът, тъй като гостите от Русия намаляха с 20% това лято.
В агросектора най-засегнати се оказват млекопроизводителите, при които щетите се изчисляват на 51 млн. евро. Следват производителите на плодове и зеленчуци с 23,5 млн. евро, а загубите на преработвателите на месо и месни продукти са 18,7 млн. евро. Числата са на Министерството на земеделието и храните, като изчисленията обхващат периода от август 2014 г. до юли т.г.
Щетите за родните производители на млечните стоки не идват от нереализиран износ за Русия, а са косвени - пазарът у нас се оказа залят от по-евтини млечни продукти от други страни членки на ЕС, които са били произведени за експорт към Москва.
Амстердам се мести на "Графа". Столичната улица „Граф Игнатиев" ще се превърне в пешеходна зона по подобие на централната алея на Амстердам. През следващото лято ще започнем обновяването й, съобщи преди дни кметът на София Йорданка Фандъкова.
Идеята на архитектите от А.Д.А. е „Графа" да стане втората „Витошка", но с трамвай. Пазарът за зарзават в градинката пред църквата „Св. Седмочисленици" пък ще се премести на отсрещния тротоар. Нещо повече - архитектите предлагат плодове и зеленчуци да се продават само в петък. Грозните маси ще се сменят с елегантни стъклени конструкции, които ще се прибират. Вечер те ще се превръщат в кафе тераси с масички и столове, а мястото ще може да се използва и за културни събития.
Подобна ще е и съдбата на пл. „Славейков", където пазарът за книги ще работи от петък до неделя.Там ще се монтират кокетни стъклени павилиони, които също ще могат да се местят.
В останалите дни пространството ще се използва за отдих. Емблематичната пейка на Пенчо и Петко Славейкови ще се запази на сегашното си място, а фонтанът отново ще къпе площада. Решението в кои дни ще работят двете тържища обаче ще вземе градският парламент през есента.
Улиците „Шишман" и „Солунска" ще бъдат преустроени като споделени пространства с единна повърхност за пешеходци, велосипедисти и автомобили. Едновременно ползването на улицата ще става с нова организация на движението. В зоната ще се подменят настилките, ще има нови места за отдих, дръвчета и кашпи с WI-FI зони. Ще бъде подменено и осветлението.
Площадът пред храм-паметника „Св. Александър Невски" също ще се превърне в пешеходна зона. В пространството, заключено в карето „Васил Левски", „Цар Освободител" и ул. „Раковски", ще се въведе ограничение от 30 км в час. Архитектите от АДА предвиждат в паважа на площада да се вградят златни плочки с имената на видни българи от миналото.
Зад паметника на Цар Освободител ще се изгради подземен паркинг за депутатите, а за гражданите ще има такъв на ул. „Оборище". Бронзов макет на центъра на София пък ще блесне до сградата на БАН. Общината ще кандидатства с проектите още през тази по ОП „Региони в растеж". Идеята е след 2 г. сърцето на София да е модернизирано.
Обновяват още 3 стари виадукта по аутобаните. От пролетта трябва да започнат ремонти на поне още 3 виадукта в старата част на автомагистрала „Тракия" и един на „Хемус", научи „Монитор". Според шефа на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Лазар Лазаров по аутобана към Бургас трябва да се ремонтират поне още 2 виадукта близо Елин Пелин, които не са в добро състояние. Той смята, че това ще може да стане, ако се отпуснат пари от бюджета.
„По „Тракия" и за догодина ще останат да се ремонтират още доста отсечки от старата част на аутобана", каза още Лазаров. „От тунела при Траянови врата до 61-и км настилката трябва да се обновява, защото е стара", добави той. По думите му по същата причина да се полага нов асфалт и в участъка след Пловдив.
Пътният шеф припомни, че догодина ще бъде ремонтирано дясното платно в посока Варна на виадукта „Елешница" на автомагистрала „Хемус" „На съоръжението вече е направено обследване, но още не е изготвен още проект за самия бъдещ ремонт", уточни той и увери, няма да има проблеми мостът да издържи и тази зима.
„През следващия строителен сезон ще трябва да се подмени настилката и фугите, защитаващи конструкцията им от вода на останалите съоръжения по „Хемус", обясни Лазаров. „Други големи ремонти по тази част на автомагистралата догодина, освен втората част на виадукта при „Елешница" няма да отваряме", прогнозира той.
Шефът на АПИ каза още за „Монитор", че тазгодишните ремонти по „Тракия" и „Хемус" ще завършат до 1 ноември. „Целта ни е това да стане до въвеждане на зимната поддръжка, която започва в началото или в средата на ноември. Всички виадукти, по които в момента се работи също ще бъдат готови. Изключение прави този на 67-и км на „Тракия". Там ремонтът е по-сложен заради подмяната на хоризонталната конструкцията на съоръжението. То ще бъде пуснато изцяло до края на годината", допълни Лазаров.
По думите му известните на всички бабуни и кръпки по автомагистралата преди Пазарджик ще останат в историята още от тази есен. По „Хемус" ремонтите откъм Варна трябва да приключат най-късно между 1 и 15 ноември.
„Общата цена на всички тазгодишни ремонти, започнали през пролетта, заедно с виадуктите е 100 млн. лв. с ДДС, но не мога да кажа какви са точните стойности за отделните обекти. Най-скъпи са мостовете. Най-много пари ще отидат за този на 67-и км на „Тракия", както и тези на 61-и, 63-и км и 77-и. Само лявото платно на виадукта на „Елешница" на „Хемус", който сега се работи е някъде около 7 млн. лв.", поясни Лазаров.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |