Прекарват срещу 2% парите на бежанци. ДАНС използва 30 агенти под прикритие във войната с трафика на бежанци. Това са хора, които също държат канали за прекарване на мигранти към Европа. Обикновено "пържат" конкуренцията, за да могат да останат само те на пазара. Между 700 и 850 евро на човек струва да те натоварят на такси или бус и да поемеш към обетованата земя Германия. Дали ще стигнеш е въпрос на късмет. Защото може да те захвърлят в първото село в Сърбия. Това разказаха за "Стандарт" в Малкия Бейрут в София - кварталът на имигрантите край Женския пазар, разказаха хора от Женския пазар. Досега от големите играчи в трафика е екстрадиран само един - Назър, собственикът на известна дюнерджийница край Лъвов мост. "Останалите всъщност ползват чадър от българските служби", разказва ни мъж, който се представя за Абдул.
Ако дойдеш тук след месец, няма да видиш нито едно от лицата, които си засякъл днес, всички са поели към Европа". Това разказва сириецът Абдул, чийто бизнес е да събира свои сънародници и да им осигурява трансфер към по-богатите европейски държави. България е като проклятие за тях, защото трудно могат да намерят препитание или да разчитат на нормални помощи. "Тук, в София, са хората, които са направили погрешен избор да спестят пари и да тръгнат към Европа, прекосявайки я граница по граница. Защото уж излиза по-евтино да плащаш само по 700 евро за преминаването в една страна, но никога не знаеш къде ще се скъса връзката и дали ще намериш нови каналджии, за да продължиш на север", казва Абдул. "Подхване ли те каръкът, трудно ще стигнеш до Германия", продължава той. Цифрите от Гранична полиция, че 30 на сто от мигрантите, които се опитват да напуснат България през сръбската граница, вече са залавяни при опит да влязат у нас от Турция, потвърждават тезата му. "Това са бежанци, които така и не са успели да попаднат на голям канал, който да ги прекара до Германия без риск от залавяне", казва Абдул.
Преди да потеглят нелегално през сръбската или румънската граница, бежанците се крият в крайните квартали - "Надежда", "Люлин" или в ромските гета, най-вече в кв. "Христо Ботев". "На Женския пазар идват, колкото да изядат по един дюнер или хумус и да обменят идеи как да бъдат трансферирани на север", казва Абдул. Според него големите канали тръгват още от Сирия, в краен случай от Турция. Цената е твърда - по 10 000 евро на човек. Ако в семейството има малки деца, тарифата скача до 15 000 евро. Този канал ползват по-богатите сирийци.
Тръгват без пари, най-много с по 300-400 евро в джоба
Големите парични трансфери, до 100 000 евро на човек, се прехвърлят през границата от специално обучени хора срещу 2% комисиона. "Използва се старата система "Хауала", разкрива Абдул. "Слагаш парите при човек в кафене на ул. "Фатех" в Истанбул. След това, когато стигнеш крайната точка, ти казват къде да отидеш и си прибираш авоарите, за да започнеш нов живот", уточнява сириецът. В София такава роля на разпределител на финансите играе кафене до Мюфтийството. Държи го язидът Фалах, според мълвата. Докато разпитваме хората из махалата, въпросният Фалах минава покрай нас по "Пиротска". Висок е 1,70 м, облечен в червена тениска и с посребряла коса. Очите му бродят трескаво наляво-надясно, но трудно би могъл да си представиш, че на ден през ръцете му минават стотици хиляди евро. В центъра на София няма как и да го видиш в луксозното му черно БМВ X6, тук той е просто пешеходец. "На Женския пазар той не е бизнесмен, той е благодетелят, който пръв е дошъл в София и подава ръка на изпадналите в беда сънародници", коментират имигрантите.
€1,66 млрд. от ЕС ни чакат до Коледа. 1,66 млрд. евро от ЕС (заедно с националното съфинансиране) трябва да бъдат разплатени до края на годината, за да не загубим пари от Брюксел по първия програмен период 2007-2013 г. Това става ясно от данните за усвоените средства от ЕС до края на месец август.
По оперативните програми на ЕС, Програмата за развитие на селските райони и програмата за рибарство до края на август са договорени 11,9 млрд. евро. Това е с 6,5% повече от общата сума на средствата по програмите като целта на това превишение е дори някои от проектите да не се реализират, да не се загубят пари от ЕС.
По всички програми на ЕС договорените средства са повече от предвидените бюджети, като най-голямо е превишението по ОП "Околна среда" - с 25%.
Реално изплатените суми до края на август са 9,5 млрд. евро (с националното съфинансиране), или 85,1% от общата сума на средствата по всички програми на ЕС. Същевременно реално получените средства от ЕС са на обща стойност 7,315 млрд. евро, което е 79,44% от парите, които се полагат на България за периода 2007-2013 г. Така остава да получим още 1,893 млрд. евро от ЕС, за да бъдат усвоени всичките пари от Брюксел за първия програмен период.
С една позиция нагоре до първото място по най-добро усвояване на парите от ЕС се изкачва ОП "Околна среда". До края на август по нея са разплатени 1,635 млрд. евро, или 95,25% от бюджета на програмата. По ОП "Околна среда" обаче от Брюксел са възстановени само 900 млн. евро (65% от средствата, които страната ни може да получи), което я нарежда на последно място по този показател. На второ място по разплетени средства с 1,119 млрд. евро, или 92,23% е ОП "Развитие на човешките ресурси". На трето място се нарежда ОП "Техническа помощ" с разплатени 50,2 млн. евро, което е 91,94% от бюджета на програмата. На следващите две места с много близък резултат се нареждат ОП "Административен капацитет" и ОП "Конкурентоспособност", по които са изплатени съответно 155,8 млн. евро (89,54%) и малко над 1 млрд. евро (88,89%). Разплатените до края на август средства по ОП "Регионално развитие" са 1,362 млрд. евро (85%), а по ОП "Транспорт" - 1,58 млрд. евро (78,9%). По Програмата за развитие на селските райони вече са разплатени 2,51 млрд. евро (79,31%), а по програмата за рибарство - 62,77 млн. евро (75%).
Първият открит мол в България се продава заради дългове. Година след като наемателите в бургаския мол "Странд" бяха помолени да напуснат, търговският център излиза за продажба на търг заради неплатени данъци към общината, а обявена минимална цена е 33.3 млн. лв. Продажбата от частен съдебен изпълнител е интересна, тъй като това е първият мол от отворен тип в България - концепцията напомня голяма търговска улица с магазини, заведения, обществени зони и забавления. Очакванията на инвеститорите обаче, че новият мол ще внесе разнообразие в търговските площи в града, не се оправдаха и той работи само една година при силната конкуренция в морския град. По различни оценки в центъра са вложени над 40 млн. евро, като част от тях бяха осигурени от КТБ. Именно фалитът й през миналото лято накара мениджмънта на "Странд" да помоли наемателите "временно" да освободят обектите.
Сега началната цена за близо 30 дка терен и сградата на мола е 33.3 млн. лв. Дългът към общината е много малък - само 448 082 лв., според обявление в регистъра на частните съдебни изпълнители, но имотът е ипотекиран в КТБ и ако продажбата е успешна, повечето пари ще отидат за погасяването на ипотеката. Длъжникът е акционерното дружество "Странд Бургас". Според представители на пазара обаче трудно ще се намери купувач на тази цена.
Данъци и такси
От община Бургас обясниха, че натрупаният дълг са публични вземания от данък върху имоти и такса битови отпадъци на терена и сградата в града. Според обясненията на местната власт, след като дължимото е било забавено, още в началото от дружеството са поискали разсрочване на плащанията, но вноски не е имало. По тази причина от общината са предали събирането на неплатените данъци на съдебен изпълнител. След образуването на изпълнителното дело начинът на събиране на дълга и евентуално разсрочване се правят пред изпълнителя, добавиха от местните власти.
В документите за продажба няма информация колко точно е дългът към КТБ, такива данни няма и в партидата на дружеството в Търговския регистър, в Имотния също няма резултати за вписана ипотека от името на "Странд Бургас". Пред "Капитал Daily" един от управляващите дружеството - Мариела Остенд, заяви, че няма да коментира нищо по повод продажбата на мола.
И една ипотека
Частният съдебен изпълнител Янко Бъчваров предположи, че ако се стигне до продажба, парите ще стигнат основно за погасяване на ипотеката, а тъй като дългът към общината не е чак толкова голям, той също ще бъде изплатен без проблем. Бъчваров разказа, че когато е отишъл да описва магазините, молът вече не е бил действащ, търговците са се изнесли преди това, а обектите са били празни. По думите му поисканата цена е много близо до данъчната оценка на имота. Според последните промени в Гражданския процесуален кодекс началната цена при първа публична продажба на имот не може да е по-ниска от данъчната му оценка. Ако няма кандидати, се насрочва втори търг на 80% от първата цена. При липса на оферти и за втория търг се прави нова оценка.
Държавата ще улесни достъпа на чужди специалисти до трудовия пазар. Висококвалифицирани чужденци за приоритетни сектори в България като информационните технологии и аутсорсинга ще получават по-лесно и бързо разрешителни за работа. Това предвижда предложението за изменение на наредбата за издаване на "синя карта" за чужденци, внесено в края на миналата седмица от министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова и министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Ако проектът бъде приет, чуждите граждани ще получават разрешителни, без на компаниите да се налага да доказват, че няма безработни български кандидати за същите позиции. В случая става въпрос за специалисти извън ЕС - основно от Русия, Украйна, Македония и др.
Защо се налага
Нуждите на все по-бързо нарастващия ИТ сектор у нас се увеличават, но липсват достатъчно квалифицирани кадри. Това сочат както данни на проучвания, цитирани в доклада на Калфин и Бъчварова, така и данните, изнесени на последната аутсорсинг конференция в Пловдив миналата седмица. Според Елена Маринова, президент на софтуерната компания "Мусала софт", проблемът е в целия ИТ сектор и не засяга в частност България.
През 2014 г. броят на заетите в сектора е 28 хиляди души, а ръстът е от 19.5% спрямо предходната година. В същото време през първото полугодие заетите са 30 хиляди души и се очертава отново около 20% ръст, докато според прогнозите за 2020 г. се очаква заетите да достигнат 60 хиляди. В момента в този отрасъл работят 165 фирми, които произвеждат 3% от БВП на България.
Според доклад на Европейската комисия броят на незаетите работни места за висококвалифицирани специалисти в областта на информационните технологии расте със 100 хиляди годишно. В доклада на Калфин и Бъчварова се цитира и национално проучване сред работодатели в България, според което през следващите 12 месеца се предвижда да бъдат открити над 5600 работни места за специалисти и техници в областта на IT. По данни от проучването планираните обучения в областта на информатиката през следващите 12 месеца са около 2600.
Само от началото на 2015 г. до края на юни на около 70 чужденци вече са дадени разрешения за работа. Повече от половината от тях са IT специалисти, компютърни инженери и програмисти. В основната си част кадрите са от Украйна, Русия, САЩ, Индия, Македония и Турция. По данни на Агенцията по заетостта (АЗ) от 2011 г. до момента 140 граждани са получили "синя карта" за висококвалифицирана работа. Според Маринова, когато нараства броят на специалистите в IT сектора, повлиява позитивно и на други индустрии, като създава нови работни места, които да отговарят на нуждите на високоплатените служители. Според общите настроения привличането на чуждестранни експерти в аутсорсинг и софтуерната индустрия няма как да повлияе негативно върху местните специалисти.
Какво ще се промени
Според индустрията в момента процесът по даване на "синя карта" трае между шест и девет месеца. Идеята на проекта на кабинета е да скъси сроковете наполовина и да олекоти процедурата. Ако бъдат направени промените, вече няма да се налага работодателят, който желае да наеме чуждестранен специалист, да прави двуседмична проверка на пазара на труда и да доказва, че за обявената позиция няма кандидати български граждани. На работодателите няма да се налага и преди наемане на чужденец да представят пред бюрото по труда и АЗ справки от НАП за действащите трудови договори в компанията за месеца. Новите правила, ако предложението бъде прието, ще важат особено за професии, в които българският пазар изпитва недостиг на висококвалифицираи служители, а чужденците ще бъдат наемани за не по-малко от 12 месеца и на заплата, не по-ниска от три пъти средната за България.
Заплатите в София растат 7 пъти по-бързо от тези в Ловеч. Областите Кърджали, Силистра и Смолян са единствените, в които средната заплата намалява през второто тримесечие на годината спрямо 2014 г. От началото на годината Шумен отбелязва значително увеличение - за април, май и юни годишният ръст е 6.7%, но в първите три месеца средните заплати в областта скочиха с 22%, което бе рекорд. Столицата обаче остава недосегаема по отношение на възнагражденията - в София средно се взема с 37% повече от средната заплата за страната. Няма шанс столицата да бъде настигната, защото тук заплатите растат например седем пъти по-бързо, отколкото в Ловеч. Това показва информационният бюлетин за доходите и жизнения стандарт към август на социалното министерство.
За столицата средната заплата е 1202 лв. - с над 11 на сто по-висока, отколкото е била през второто тримесечие на миналата година. Положително е, че в 25 от областите възнагражденията растат, макар някъде процентът да е минимален. Три области обаче не могат да се похвалят с увеличение, напротив - в Смолян отчитат намаление от почти 3% спрямо миналата година. В Кърджали намалението е 0.9%, а в Силистра - малко над 1%.
Най-малко получават във Видинско - средно 600 лв. Това е около 68% от средното възнаграждение за страната. Все пак за година статистиката отчита с малко над 5% увеличение. В началото на годината ръстът бе едва половин процент (570 лв. средна заплата за областта за първото тримесечие). Други области с ниски средни заплати са Благоевград - 608 лв., Силистра - 615 лв., Смолян - 626 лв., Кюстендил - 627 лв.
В 17 области през второто тримесечие на 2015 г. средните заплати са до 80% от отчетената средна работна заплата за страната. В девет области отчетените средни заплати са между 80 и 100% от средната заплата за страната, а само в две области средната заплата е по-висока от тази за страната - София и Враца. Във Враца заплатите се теглят нагоре от АЕЦ "Козлодуй". В Плевен, Габрово и Перник най-много се доближават до темпото на столицата, защото в трите области заплатите растат с над 9%. Дори и с този ръст обаче в Перник заплатата е стигнала 666 лв., в Плевен е 673 лв., а в Габрово - 755 лв.
Новините са добри за област Ямбол, тъй като в началото на годината там имаше най-сериозно намаление на средното възнаграждение - с почти 3%, сега областта се стабилизира и отбелязва завиден ръст на заплатите от 8.6%. За второто тримесечие средната заплата за областта е 657 лв. Наетите обаче намаляват с около 200 души до 31 700.
От социалното министерство следят и пазара на труда. По техни данни през второто тримесечие на годината заетите българи над 15 г. са 3.011 млн. души. От тях работодателите са 3.5%. Въпреки ръста на заетите работодателите намаляват с около 2000 до 104 хил. души.
Половината домакинства в България не се отопляват нормално. Около 46% от домакинства у нас не се отопляват нормално. По този показател България е първа сред страните в ЕС. Това показва доклад за енергийната ефективност, изготвен от консорциум, ръководен от INSIGHT_E и финансиран от Европейската комисия (ЕК). В доклада се оценява как държавите членки дефинират въпроса за енергийната бедност и уязвимите потребители, както и какви мерки са въвели, за да се справят с проблема.
На второ място след нас са Литва и Кипър, където проблеми с отоплението през зимата срещат около 30-35% от хората. Следват Португалия, Малта и Италия. В тези държави процентът варира между 20 и 30. Проблемите обаче не са само при отоплението, но и при охлаждането през лятото. Според доклада България е държавата с най-голям дял на жилищата, които не се охлаждат през лятото (40-50%). По този показател след нас се нареждат Гърция и Португалия (30-40%).
Докато проблемът с охлаждането не е толкова голям, то този с отоплението през зимата е сериозен. Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов също неведнъж е изтъквал проблемите с енергийната бедност. По думите му страната ни е шампион по този показател и дори се нарежда след държави като Таджикистан и Узбекистан. Според него в България 60% от домакинствата са енергийно бедни, а през последните години енергийните помощи са намалели три пъти. Един от последните доклади на Световната банка пък посочи, че проблемът у нас е още по-сериозен. В него делът на енергийно бедните български домакинства е изчислен на 61%. Анализът се базира на методика на британския закон за топли домове и енергийна икономия. В него е записано, че за енергийно бедни се смятат семействата, чиито разходи за отопление са над 10% от доходите им.
Тази методика обаче бе разкритикувана от експертите на Института за пазарна икономика (ИПИ). Според Калоян Стайков директното й преписване не е правилно. "Във Великобритания повечето домакинства са газифицирани и разходите за отопление не са толкова различни. У нас обаче различните домакинства използват различни методи за отопление - топлофикация, на дърва или с ток", коментираха от ИПИ.
Одитори във всички ведомства и общини с бюджет над 10 млн. лева. Одитни комитети с 3 до 7 членове, които да следят за всички рискове при управление на пари от бюджета и еврофондовете, предвиждат промени в закона за вътрешния одит, внесени в парламента. Те са разработени от експертите на финансовия министър Владислав Горанов и са одобрен от МС.
Спецзвената за вътрешен контрол ще са задължителни за президентството, парламент, МС, всички министерства, НОИ, НЗОК, фонд "Земеделие". Трябва да ги има и в общини и ведомства с бюджет над 10 млн.лв., и в търговски дружества с над 50% държавно участие и оборот над 10 млн.лв., включително и в лечебните заведения, предвижда проектът. Новите звена ще са подчинени пряко на ръководителите на съответната институция, ведомство, община или търговско дружество.
Минимум половината от експертите, които ще работят в тях, трябва да не са на щат в съответната институция, а за тяхното уволнение ще се иска изрично съгласие на финансовия министър.
Одитните комитети ще анализират всички специфични рискове при управлението на финансовите ресурси в съответната институция, ще осъществяват непрекъснат контрол за това дали разходите се извършват по правилата. Те ще са задължени да правят предложения за промени, които да повишат ефективното използване на бюджетите и евросредствата и за елиминиране на рисовете от злоупотреби. Поправките в закона дават право на комитетите да проверяват по специален ред и лица извън организацията, която контролират, ако са получатели на средства от нея. Експертите в тях ще работят и с класифицирана информация при спазване на определени правила за достъп. Ако преценят, те могат да препоръчат рискови дейности или такива, които изискват специална квалификация, да се възлагат на външни за организацията организации или лица.
Обект на непрекъснат контрол от тях ще бъде спазването на правилата при обществени поръчки, ограничаване на неефективните разходи, опазване интересите на държавата при участие в смесени дружества чрез апорт на собственост или финансови средства, както и ефективното управление на свободните пари.
Вдигат пенсиите на учителите, вземат ги още от октомври. Пенсиите на всички учители ще бъдат увеличени, след като от 15 август влязоха в сила част от промените в Кодекса за социално осигуряване, приети през лятото.
Това съобщава в новия си брой седмичникът "Клуб 100", цитирайки информация от НОИ.
Смятано от 15 август, ще бъдат преизчислени пенсиите на бившите учители, които са навършили вече възраст 60 г. и 8 месеца за жените и 63 г. и 8 месеца за мъжете. Досега те получаваха намалена пенсия пожизнено заради по-ранното си пенсиониране. Според новите текстове пенсия в намален размер те ще получават единствено до навършване на нормалната пенсионна възраст за трета категория.
Реално с промените още следващия месец бившите учители, които са навършили редовната пенсионна възраст, ще получат пълния размер на пенсията си. Останалите, които още нямат навършени 60 г. и 8 месеца за жените и 63 г. и 8 месеца за мъжете, ще получат увеличението си, след като ги навършат. Не е нужно хората да ходят до НОИ, увеличението ще става автоматично.
С новите текстове от пенсионната реформа бе въведен и стимул за учителите да не се пенсионират рано. Те ще получават добавка от 0,33% към пенсиите си за всеки месец, в който са останали да преподават, въпреки че са навършили възрастта за ранно пенсиониране. С промените бе заковано, че учителите могат да излязат в пенсия до 3 години по-рано от общата пенсионна възраст.
Преизчисление могат да поискат и над 50 000 души, пенсионирани от началото на 2015 г. до 15 август, обясниха от НОИ. От 15.08.2015 г. се връща отмененото през миналата година правило, че пенсиите се отпускат от датата на уволнението за пенсиониране. Изчисленията се правеха от датата на подаване на документите в НОИ и така всички оттеглили се от работа тази година всъщност не са получили пенсии за период между 2 и 6 месеца, през които са придобили право на пенсия, били са освободени от работа, но не са били подали заявлението си в НОИ.
За 15 години: Един депутат и един прокурор в затвора за корупция. Принцип на съдебната реформа у нас е да не се променя нищо, но шумно. С тези думи един млад български юрист, завършил във Франция, обобщава наблюденията си върху несбъдващото се обещание на политическата класа да подобри правораздаването у нас така, че то да смаже корупцията и престъпността.
Само едно доказателство, че той, за съжаление, е прав: за последните 15 години, след всички водени у нас знакови дела за корупция, част от които наблюдавани от Брюксел, с ефективни присъди в затвора са пратени едва двама души - един депутат (бивш) и един прокурор (също бивш). Това поне показва прегледът на „Труд" по публикации за най-значимите съдебни процеси от 2000-а до 2015 г.
Едва от януари т.г. ние можем да се похвалим пред Евросъюза, че зад решетките изкупува вината си народен представител - Митхат Табаков. А преди месец и първи представител на съдебната власт беше пратен в килия - Румен Пенев, прокурор от Шумен.
Русе става българо-румънски център на Дунавската стратегия. До месец в Русе ще се открие съвместен технически секретариат на България и Румъния по Дунавската стратегия, съобщи в крайдунавския град министърът на туризма Николина Ангелкова. Двете страни, които са съкоординатори по приоритетна ос 3 "Туризъм, култура и връзка между хората", ще изпратят съвместното си предложение до Европейската комисия.
Съгласно подписаното споразумение до идния май в Шанхай ще заработи общ офис и туристически-информационен център на двете страни. Асоциацията на румънските туроператори и хотелиери са привествали идеята за кръгла маса в България с представители на министерства и туристическия бизнес за развитие на целеви пазари.
Министър Ангелкова ще предложи на колегата си Ивайло Московски да обсъдят "всякакви възможни мерки, включително и по-облекчен режим за жителите на пограничните райони", които да улеснят посещението им в съседни градове по двата бряга на Дунава.
До края на т.г. министър Ангелкова ще посети Индия. Преговаря се от идния януари да се направят още 5 допълнителни 5 филма в България за индийски туристи. "Досегашните копродукции са на първо място по гледаемост, имаме информация, че изключително много индийци искат да посетят страната", уточни Николина Ангелкова.
Министърът на туризма смята, че с последните два месеца има шансове да се навакса отливът на руски туристи от Черноморието. "Потвърждава се прогнозираният спад от 15%, а при зимния туризъм за първите 7 месеца той е 2%", обясни Ангелкова. Предстоят финални разговори с Руската национална агенция по туризъм за следващия летен сезон.
Николина Ангелкова преряза лентите на обновените центрове на селата Николово и Тръстеник по ОП "Развитие на селските райони". Тя откри нов фонтан в село Острица, нова детска площадка в село Пиперково и кът за отдих в село Караманово.
76 страни в света с по-скъп бензин от нашия. България се нарежда на 104-о място сред 180 страни в света по скъп бензин. При дизела сме още 22 места напред в класацията - на 126-о място. Това показват данните на международния специализиран портал globalpetrolprices. На стотинки разлика от българските цени купуват бензина си в Коста Рика, Бурунди и Чили, а при дизела около нашите нива са Естония и Куба. Към момента по големите вериги бензиностанции у нас литър А-95 се продава за 2,09-2,10 лв., а дизелът се предлага за 2,11-2,12 лева.
На европейска сцена обаче нещата изглеждат доста по-добре за България. В момента страната ни е трета по евтин бензин след Австрия и Литва. При дизела сме осми, показват данните на energy.eu. В сравнение с комшиите си тук плащаме най-евтино за бензина.
Бюлетините двойно по-скъпи. Двойно по-скъпо спрямо предишните местни избори през 2011 година ще излезе на държавата отпечатването на бюлетините за предстоящия вот на 25 октомври. Администрацията на МС и БНБ са си стиснали ръцете за цена от 0,217 лв. без ДДС за бройка, сочи доклад на комисията на „Дондуков" 1, натоварена с поръчката за изработването на изборните книжа.
Не само цената, но и броят на изборните книжа ще бъде рекорден. Общо 19 млн. бюлетини ще бъдат изработени срещу 4,123 млн. лв. за първия тур на предстоящия вот. Общо 6 печатници ще се погрижат за изготвянето на книжата.
Бюлетините трябва да бъдат доставени под полицейски конвой в областните центрове в страната до 21 октомври, или четири дни преди изборите. За втория тур, който ще се проведе на 1 ноември, ще трябва да се действа много бързо с отпечатването и разкарването на бюлетините из страната.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |