Правителството: 12% данък върху доходите в името на общините. Плоският данък от 10% е на крачка от вдигане. Причината е, че общините ще могат да събират нови 2% върху доходите на физическите лица. Новата тежест е предложена от Министерството на финансите чрез промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Решението ще се взима от общинските съвети и приходите ще отиват директно в местните бюджети, а държавата ще продължи да събира своите 10%. От Министерството на финансите уточниха, че досегашната държавна субсидия за общините ще остане в същия размер.
Това на практика означава, че общините, които решат да вдигнат данъка, ще натоварят допълнително както гражданите, така и бизнеса, който им плаща заплатите. Автоматично в тези региони ще се вдигне и данъкът на едноличните търговци, който сега е 15%. Ставката ще се определя всяка година с решение на общинския съвет и ще засяга хората с постоянен адрес на територията на съответната община, но засега фиксираният максимум е 2 процентни пункта.
Предложението идва на фона на постоянно заявяваното от ГЕРБ в предизборната кампания обещание, че данъци няма да се вдигат. И ако тази година наистина не остане време общините да си харесат новата възможност, то след година кметства може масово да се опитат да натоварят работещите и компаниите, за да имат повече ресурс за харчене.
Вместо споделяне - екстра облагане
Предложението за новия общински данък е отпреди година - то присъства в управленската програма на ГЕРБ като като част от мерките, свързани с децентрализацията. Според икономическия екип на най-голямата партия в управляващото мнозинство възможността общините да определят добавка върху подоходния данък е "в противовес на продължилото с години увеличаване на отговорностите на местните власти без реципрочен финансов ресурс". В кампанията преди година Менда Стоянова, която отговаря за данъчната политика в ГЕРБ и оглавява парламентарната бюджетна комисия, обясняваше, че самооблагането в общините трябва да е с конкретна цел и хората трябва да могат да казват искат ли да финансират конкретен проект, като дори говореше за възможен референдум в тези случаи. Сега подобни текстове в проекта напълно отсъстват.
В мотивите на министерството е посочено единствено, че с предложението се цели изпълнение на заложените в Стратегията за децентрализация приоритети и мерки, свързани с увеличаване на приходната база на общините чрез предоставяне на нови приходоизточници.
Отнемането на допълнителна част от доходите на хората по този начин не изглежда като даване повече власт на регионите. Това ще е един допълнителен ресурс, който ще бъде превеждан в местните бюджети, без да е ясно за какво ще бъде харчен. Освен върху заплати тежестта ще падне и върху всякакви други доходи на физически лица, като например наеми, както и различните окончателни данъци, като например върху лихвите по депозитите. Ще се облагат и с данък при източника чуждестранните физически лица.
Сдружението на общините пък от години настоява местната власт да получава част от сега събираните постъпления. Предлаганият сега вариант обаче не е за споделяне между държавата и регионите, а е за допълнително облагане.
В сегашния вариант изгодно за общините е предложено те да не се занимават със събирането, а с това да се заеме Националната агенция за приходите. В мотивите към законопроекта е записано, че това се прави "с цел опростяване на режима за физическите лица и за да не се създават допълнителни задължения за лицата за деклариране на данъка". Според източник на "Капитал", запознат с изготвянето на проекта, в работната група е дискутирано допълнителният налог да се събира от местните власи, но техни представители са изразили мнение, че не разполагат с необходимия административен капацитет.
Кметовете са предизборен пас
В ситуация преди местни избори, логично, трудно ще се намери кмет, който пряко да заяви на данъкоплатците си гласоподаватели, че смята да им увеличи данъците. Догодина обаче, когато на хоризонта са поне три години на харчене, преброяването може да е различно.
Настоящият кмет на Бургас - един от най-бързо развиващите се градове в икономическо отношение, коментира пред "Капитал", че той не би предложил подобно увеличение. "Лично аз не бих го въвел. Смятам, че няма да са много общините, които биха го направили. Просто икономически не е оправдано", смята кметът. Според него е добре общините да могат да събират част от данъка, но само ако тази част е в рамките на сегашните 10%.
България се отдалечава от икономическата свобода. България отстъпва с три позиции в ежегодния доклад на канадския институт "Фрейзър "Икономическа свобода по света 2015". Страната ни се нарежда на 42-ро място сред 157 държави и територии в световната класация, като година по-рано заемаше 39-а позиция. Докладът, който е разпространен от Института за пазарна икономика (ИПИ), представя картината през 2013 г. - последната година, за която има налични официални данни за всички държави. Изследването измерва свободния избор, конкурентните пазари, сигурността на частната собственост, принципите на правовата държава и други индикатори. В световен мащаб икономическата свобода слабо се увеличава от 6.84 точки миналата година до 6.86 от максимум 10 точки тази година. Начело на класацията отново е Хонконг, следван от Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария. Държавите на най-ниско ниво на икономическа свобода пък са Чад, Либия, Република Конго и Венецуела.
Отстъплението
Резултатът на България в тазгодишното изследване е 7.33 точки от максималните 10 точки, след като година по-рано беше 7.38 точки. Страна ни дели 42-рата позиция с Чехия, Ямайка и Швеция. Сред държавите от ЕС България заема 15-о място, като постига резултат, близък до средния за съюза - 7.36 точки.
Докладът на института "Фрейзър" разглежда няколко основни показателя за оценка на икономическата свобода. В категорията "Размер на правителството" България получава 6.88 точки при 6.99 точки година по-рано. Резултатът е благоприятстван от наличието на плосък данък, за което получаваме максималните 10 точки, но е намален заради нарастващия размер на правителствените разходи. Най-ниският резултат в тази категория отново е заради относително високото ниво на държавните трансфери и субсидии - 5.41 точки, колкото бяха отчетени и в предишното изследване на института.
България продължава да получава най-ниска оценка в категорията "Съдебна система и право на собственост" - 4.93 точки спрямо 4.98 точки година по-рано. Основните причини за това са ниските оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и за доверието в полицията. От всичките 42 индикатора в индекса най-ниската оценка за поредна година е за независимостта на съда - 2.22 точки от максималните 10 точки.
Докладът на института "Фрейзър" оценява високо достъпа до сигурни и стабилни пари у нас. В тази категория България от години получава най-високата си оценка. Въпреки това резултатът от 9.43 точки в тазгодишното изследване отстъпва леко спрямо постигнатите година по-рано 9.47 точки. Страната отново получава максималния брой точки за възможността за свободно поддържане на банкови сметки в чуждестранна валута.
Страната ни бележи ръст в свободата на международната търговия, която е оценена от експертите на "Фрейзър" със 7.62 точки спрямо 7.57 в предходното изследване. Резултатът отразява ниските мита в международната търговия, но и отрицателното влияние на регулаторните пречки. От ИПИ отчитат, че ако се подпише готвеното споразумение между САЩ и ЕС за свободна търговия, резултатът най-вероятно ще се подобри.
В категорията "Регулиране на кредита, труда и бизнеса" резултатът на България от 7.80 точки е следствие от относително слабото регулиране на кредитните пазари. Същевременно обаче увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) през 2013 г. сваля резултата на страната ни. Според оценките на ИПИ покачването на МРЗ през 2014-2015 г. и плановете за последващи увеличения може да доведат до по-нататъшно влошаване на оценките в последващите издания на индекса.
Фирмите ще трябва да се обясняват пред НАП за всяка покупка над 700 лв. Управляващите са на път да въведат абсурдни изисквания в режима за възстановяване на ДДС и да принудят всички фирми да се обясняват пред НАП за дребни и тривиални служебни покупки. Промени в Закона за ДДС предвиждат всички регистрирани по ДДС компании, които купуват стоки за служебно ползване на стойност над 700 лв. и си възстановяват данъка за тях, да информират изрично НАП, ако тези стоки могат да се ползват и за лични нужди.
Фирмите трябва да предложат разумна методика, по която да се прецени доколко този разход е служебен и доколко - личен. Под ударите на тези текстове заради ниския праг от 700 лв. ще попадне например покупката на масова офис техника като телефони, лаптопи, принтери, а липсата на критерии ще отвори широко вратата за противоречиво тълкуване на закона и двоен аршин, коментират експерти.
Новите текстове са включени в пакет от изменения в общо 6 данъчни закона, публикувани на сайта на Министерството на финансите (МФ). За поредна година министерството не изневери на традицията с един законопроект да изменя почти целия пакет от данъчни закони. Това спестява детайлното аргументиране на промените и ще затрудни дебата в парламента.
Според мотивите на МФ въвеждането на новия режим се налага заради съществуваща съдебна практика по тази тема на Съда на Европа. От текста не става ясно какви точно решения е взимал съдът. Други аргументи не се сочат, няма и оценка за евентуалния ефект.
Промените задължават регистрираните по ДДС фирми да декларират пред НАП всяка доставка на стока или услуга на стойност над 700 лв., която ще се ползва и за служебни, и за лични нужди на собственика, работниците или трети лица и за която е ползвано право за възстановяване на ДДС. Фирмите са длъжни да информират данъчните, преди да започнат да използват съответната вещ, като в декларацията представят методика каква част от извършените преки разходи са свързани със служебното ползване на стоките. Изисква се това разпределение да става по "разумен метод", като фирмите трябва да внимават, защото ще могат да предложат промяна в методиката не по-рано от 6 месеца след подаване на първоначалната декларация. Малко успокоение е, че декларациите ще се пращат по електронен път.
Компаниите, които не успеят да уцелят рецептата, рискуват сериозни последици. Ако фирмите не подадат подобна декларация или не начисляват ДДС съобразно представената методика, данъчните ще приемат, че покупката е направена само и единствено за лични нужди. Така възстановеният ДДС ще стане дължим, при това с лихви, считано от датата на придобиване на стоката. Нещо повече - новият режим ще засегне и заварените случаи. Финансовото министерство предлага промените да важат както за нови покупки, така и за всички стоки и услуги, при които ползването е започнало преди влизането в сила на закона. При тях фирмите ще имат срок до 29 февруари 2016 г. за изготвяне на методика.
Новата такса смет предизборно отсъства от пакета с данъчни промени. Противно на очакванията да предложи най-сетне текстове за новия начин, по който ще се калкулира такса смет през 2016 г., тази тема отсъства изцяло от публикувания от МФ законопроект за местните данъци и такси. Не е изключено тези текстове да се появят след местните избори с цел да се избегне натягането на напрежение.
Както "Сега" писа, законът предвижда изрична забрана такса смет да се изчислява на базата на данъчните оценки на имотите. Това в момента е масовата практика на общините. Вместо на базата на данъчната оценка според действащите текстове таксата следва да се определя на база на брой ползватели на имота или пропорционално спрямо друга основа.
Методиката как точно да става това дълго време бе обект на съгласуване, като в крайна сметка бе предложен вариант и за бизнеса, и за гражданите таксата да се определя съобразно площта на имотите. И този модел обаче би довел до сериозно поскъпване на такса смет при гражданите. Директното обвързване на таксата с количествата смет, което е най-логично, бе отхвърлено като трудно приложимо.
Какво точно ще предвижда окончателното решение, вероятно ще стане ясно след местния вот. По непотвърдена информация новата методика няма да се отлага, а ще се внесе на по-късен етап.
От 2016 г. държавата ще затегне допълнително режима за плащане на друг местен данък - върху превозните средства. Промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс предвиждат възможност за служебно издаване на акт за установяване на неплатен данък върху превозните средства на базата на поддържаните от общините регистри на автомобилите.
ФИФА изхвъпля ЦСКА и от «В» група. Новото дружество на ЦСКА няма да има право да участва и в "А" окръжна група този сезон, защото в момента е изтекъл срока за заявките и е теглен жребия на първенството. Това стана ясно на пресконференция на изпълнителния директор на БФС Борислав Попов.
Както е известно, до дни се очаква отговор от ФИФА какво да се прави със сегашния клуб, който се опитва да стартира процедура по несъстоятелност. До момента световната централа е отнела 15 точки от актива на червените като единствено се изчаква окончателното решение на ФИФА.
В момента срещу ЦСКА се водят двуцифрен брой дела за задължения като всяко едно от тях може да донесе подобна санкция.
От БФС обясниха, че примери като Глазгоу Рейнджърс, Берое и Лудогорец са неприложими при казуса ЦСКА, защото във всичките е имало договор за приемане на пасивите и активите от новия клуб.
В случая с шотландския гранд стана въпрос за фирма.
Всички служители на БФС, включително и Борислав Попов, са били наказани за гафа със сгрешената наредба, която бе приета от изпълкома в частта за задължителното присъствие на футболист до 21 г. 90 минути на терена.
2015 и 2016 г. най-горещи. 2015-а и 2016-а ще са най-горещите години на Земята. Това твърди доклад на британския институт по метеорология, съобщи в. "Гардиън".
Данните бяха оповестени само два месеца преди Конференцията на ООН за климата. Според доклада глобалното затопляне, комбинирано с явления като Ел Ниньо, води до изключително високи температури. Затоплянето на климата отново се ускорява след десетилетие на относителна стабилност.
След новата си поява през март екваториалното топло течение Ел Ниньо ще е най-интензивното в историята. Освен до общо затопляне то ще доведе и до голяма суша в Азия и в Австралия.
За сметка на това се очакват обилни валежи тази есен и зима в Калифорния, която страда от големи суши в последните 4 г. Лекото захлаждане, което сега се наблюдава в Атлантическия океан, ще предизвика по-малко горещи и по-сухи лета в Северна Европа.
Изпит за български паспорт. Български паспорт да се дава срещу изпит по история на България, конституционно устройство на страната и познаване на местната култура, предлага Министерството на правосъдието на Народното събрание. Очаква се идеята да бъде обсъдена в сряда на заседание на парламентарната Комисия по политиките за българите в чужбина.
Изпитът може да бъде въведен с промени в Закона за българското гражданство.
В момента задължително условие, за да кандидатства чужденец за паспорт на основание български произход, е да предостави документи, че има възходящи роднини българи. Това може да са актове за раждане, свидетелства за брак, кръщелни или дори стара военна книжка на дядо или прадядо. Преди година обаче се оказа, че Държавната агенция за българите в чужбина е издала удостоверения за произход на близо 2000 кандидати, без да са приложени изискваните по закон писмени доказателства, а само на основание декларация за национално самосъзнание, която не е регламентирана в нормативен акт. Това само засили публикациите в световни медии, че чужденци получават български паспорт срещу заплащане.
Преди да излезе във ваканция, по предложение на ВМРО парламентът прие на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България, според които произход ще се доказва и само с писмена декларация от кандидата. Идеята на правосъдното министерство цели да гарантира, че само хора, които се интересуват от България, ще получават гражданство.
От 1 януари 2005 г. до 30 юни 2015 г. в Министерството на правосъдието са подадени 120 174 молби от чужденци за придобиване на гражданство на основание български произход, сочи статистиката на Съвета по гражданството. От тях са отказани 20 703 молби. Най-честата причина за отказ са представени подправени документи за възходящи роднини българи, чието фалшифициране е установено от криминалистите. Има и случаи, когато кандидат пристига на интервю в министерството и заявява, че не е от българска народност, въпреки че Държавната агенция за българите в чужбина му е издала документ с обратно съдържание.
Процедурата по получаване на българско гражданство от подаването на документите до получаването на указ на вицепрезидента продължава в момента около 18 месеца, твърдят от Министерството на правосъдието. За сравнение за преписките, образувани между 2005 и 2008 г., срокът е бил средно 48 месеца.
Вицепрезидентът Маргарита Попова подписва средно 75% от предложенията на Съвета по гражданството. Съветът заседава 3 пъти месечно и през 2015 г. е разглеждал средно 595 кандидатури на заседание.
Заводът за боклук въодушеви властта. Еуфория обзе властта при откриването на завода за механично-биологично третиране на отпадъци до софийското с. Яна. Лично премиерът Бойко Борисов, министрите на здравеопазването и на екологията Петър Москов и Ивелина Василева дойдоха за откриването на завода, чийто строеж започна при кметуването на Борисов през 2007 г. Събитието почетоха зам. -председателят на ЕК Кристалина Георгиева и ръководителят на ГД "Околна среда" на ЕК Джордж Кремлис.
Борисов на няколко пъти благодари на лидерите на ЕК. Страната ни многократно бе критикувана от Брюксел за проблемите с боклука на София и дори бе стартирана наказателна процедура. Накрая с отпуснати над 250 млн. лв. от ЕК по оперативната програма "Околна среда" (2007-2013) проектът бе реализиран.
"Питат ме кой е любимият ми проект в столицата, не мога да преценя, но заводът е бил винаги най-специалният, защото е ключов за функционирането на града", каза кметът Йорданка Фандъкова.
"Със здравния министър Москов ще дойдем след 2 месеца, дали ще е така чисто и ще мирише хубаво. Това е действително много важно за хората", закани се Борисов. Заводът ще превръща отпадъците в RDF гориво. След време то ще се използва от софийските тецове и така се очаква и намаление на цената на парното, обещават от общината. Проектът на "Топлофикация София" за оползотворяване на продуктите от завода за боклук е все още на хартия, обясниха обаче от дружеството. Оттам допълниха, че в момента търсят финансиране.
Сега изкуствени макове, напролет - истински
"Всички са оказали своя принос и затова благодаря на моя приятел Станишев за маковете, които ми остави. Те стоят на входа, по това време на годината са изкуствени, но напролет цялото поле ще е в макове, защото то ни амбицира да направим най-доброто нещо, което е правено на Балканите. В Европа само Берн има по-добър завод", заяви Бойко Борисов при откриването на завода.
Пространството бе специално украсено с изкуствени макове по волята на самия премиер. "Искам около завода да има само макове. Да издирите тези на Станишев и да ги пресадите около завода", заръча Борисов на зам.-кмета по екология Мария Бояджийска през януари т.г.
Акцията на БСП
Той визира акцията на социалистите, които садиха макове по време на кметската кампания през 2011 г. Тогава с ромски оркестър, трикольорна лента за рязане, погача и студена вода кандидатът на БСП за кмет на София Георги Кадиев "откри" несъществуващия завод за боклука. Идеята бе да се покаже, че Борисов не е изпълнил предизборното си обещание още от времето, когато бе кандидат за кмет. На "откриването" присъства лидерът на БСП Сергей Станишев, който се снима с маковете на полето.
"Призовавам да бъдем повече отговорни и да не допускаме никога чрез политическите и личните амбиции на лидерите на партии да се подлагат на изпитание здравето и финансите на цял град. Това предприятие е 100% общинско и е 100% на софиянци. Няма мечки, вълци, лисици, знаете как заварих София", заяви вчера Борисов.
3000 лв. месечно за ток, за да смениш енергото. 3000 лв. месечна сметка за ток е абсолютният минимум, за да може една фирма да си намери доставчик на еленергия на свободния пазар. Това е сумата, над която търговците на ток проявяват интерес към един отделен клиент, съобщи вчера Венцислав Топузов, управител на портала energienpazar.bg.
За битовите абонати смяната на доставчика все още е като мисия невъзможна. По информация на Топузов към момента само енергото в Западна България - ЧЕЗ, е позволило излизане на свободния пазар чрез т.нар. стандартизирани товарови графици. Това са осреднени данни за почасовата консумация на ток от домакинствата. Такива са нужни, тъй като с обикновените електромери няма как да се отчита почасовото потребление. От ЕВН допускат излизането само след като се инсталира специален електромер, а от „Енерго-Про" не предлагат нито една от двете опции, каза Топузов.
За да могат по-малките фирми със сметки от по 200-300 лв. също да излязат на свободния пазар при изгодни условия, от енергийния портал започват да набират записвания от по-дребния бизнес в Западна България чрез онлайн платформа. Който иска да излезе на свободния пазар, може да подаде заявка до 31 октомври. От портала ще сумират всички постъпили заявки, след което ще пуснат общото количество на търговци, които да предлагат цени за целия пакет. Критерият за избор ще е най-ниска цена. Договорите между търговеца и всички фирми ще са типови, за срок от 1 г. с опция за продължаване и при фиксирани цени. „Очакваме в рамките на кампанията да се постигнат около 12-15% по-ниски цени за електроенергия в сравнение с цените, които фирмите плащат в момента на регулиран пазар", смята Топузов.
Заради вдигането на добавката „задължения към обществото" за свободният пазар (от 18,93 лв. на мегаватчас на 37,90 лв.), от 1 август той е станал по-малко изгоден за фирмите, съобщи енергийният експерт. Вместо да пестят 30% от сметката си на него в сравнение с регулирания пазар, след 1 август те вече икономисват двойно по-малко - 10-15%.
За бизнеса, който вече е на свободния пазар обаче няма никаква икономия, а поскъпване, като то отново се дължи на увеличението на добавката. Венцислав Топузов даде пример за фирма с 50 мегаватчаса годишно потребление на ток, или 1000 лв. месечна сметка за ток. За нея добавката „задължения към обществото" от 1 август скочи с 20 лв., което на година прави допълнителни 1000 лв. разход за еленергия, посочи той.
Към момента за битовите абонати е по-добре да не излизат на свободния пазар, смятат експертите на energienpazar. Причината е отново във вдигането на добавката „задължения към обществото". За регулирания пазар пък тя беше намалена от малко над 50 лв. до 37,90 лв. Така се оказва, че първият битов абонат, който излезе на свободния пазар през юли, към момента вече е губещ, коментира Венцислав Топузов. При средна сметка от 70 лв. месечно, след увеличението на добавката, той плаща с 5-10 лв. повече в сравнение с абонат със същата консумация на регулирания пазар, допълни той.
Енергийният експерт и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски" Атанас Георгиев коментира, че по-добрите цени, които в момента битовите клиенти получават на регулирания пазар в сравнение със свободния се дължи на кръстосаното субсидиране между цените за бизнес потребители и домакинства в мрежите ниско напрежение.
Към момента на свободния пазар има около 6000 потребители, допълни Георгиев. И предупреди, че пропускаме сроковете за премахване на всички регулирани цени.
Пускат влак стрела до Видин през Ботевград. Идеен проект, разработен преди време, предвижда от София до Видин да се пътува с влак, развиващ скорост от 160 км/ч, като за целта се изгради ново трасе през Ботевград, научи „Монитор". Това би позволило с по-малко спирания да се стига до крайдунавския град за около 2 часа.
„Между Мездра и София през Ботевград ще има нова двойна линия, а старата през Искърското дефиле ще остане само за крайградски влакове", пояснява инж. Иво Янакиев от Национална компания „Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). „Трасето през Ботевград ще е малко по-късо, но основното му предимството е в бързината - 160 км/ч. В Европа под влак стрела се разбира скорост над 250 км/ч. През дефилето в момента максималната е 70 км/ч", казва той. Според експерта важно е обаче и българските превозвачи да правят инвестиции за модерен подвижен състав. БДЖ не разполага с подвижен състав за скорост над 140 км/ч.
По новата линия ще има много тунели. Един от тях се предвижда да е 12 км и ще по-дълъг от Козница, който е засега е най-големият у нас. Ще е между Столник и Руска Бяла. „Подобни съоръжения трябва да се строят по евростандартите и за това излизат много скъпо. Изискванията са много високи. На всеки 500 м трябва да има проходи за евакуация. При необходимост да има и трета тръба между двете", обяснява експертът.
По думите му по новото трасе София-Столник-Ботевград-Мездра големите разлики във височината в Балкана ще се преодолява и с големи мостове. „Нямаме друг шанс. Съвременните жп линии изискват подобни съоръжения", поясни Янакиев.
Според него за реализация на новото трасе ще започне да се мисли, след като бъде завършена към 2023 г. модернизацията на отсечката Видин-Медковец, което означава, че поне до края на десетилетието няма да има влак през Ботевград. При наличие на средства може да се възложи подготовката на технически проекти.
Големият тунел би струвал около 20 000 евро на метър смята инженерът и добавя, че тунелът под Алпите при Сен Готар, дълъг 57 км, е започнат през 1999 г. „Вече е пробит. Сега го довършват и тестват и през юни догодина планират да го пуснат.
Финансира се изцяло от Швейцария, като след референдум там са решили да се увеличат акцизите за някои стоки. Цената му е излязла 13 млрд. евро. Половината от нея е за системи за безопасност", пояснява Янакиев.
Германци идват на почивка и отварят фирми в България. Чуждестранните вложения у нас непрекъснато се увеличават. Най-много са инвеститорите от Европейския съюз, сред които германци, италианци и гърци, които местят бизнеса си у нас.
В някои случаи предприемачите идват първо на почивка и след това решават да инвестират в страната ни. Това съобщи пред „Новинар" Юлиян Балчев, който е главен експерт в дирекция "Маркетинг и инвестиционно обслужване" към Българската агенция за инвестиции.
Той участва във форум за бизнес и туризъм в София, на който стана ясно, че за първите 6 месеца на 2015 г. в страната ни са инвестирани 800 млн. евро. Все повече гръцки фирми разширяват бизнеса си у нас, наблюдава се голям интерес и от румънски дружества, които преди не са били особено активни с вложения у нас.
В момента интерес да преместят производствата си в България имат фирми от областта на строителството, производители на асансьори, на дограми и врати. Идеята е да произвеждат у нас, а продукцията да отива за износ. Италиански предприемачи пък възнамеряват да отворят дружество за авточасти в страната ни.
Оказва се, че през първата половина на годината най-много пари у нас са налели инвеститори от Нидерландия, уточни Балчев. Инвестициите от чуждата държава за първите шест месеца у нас възлизат на 567,3 млн. евро. Следват вложенията, които идват от Австрия и Норвегия и възлизат съответно на 99,7 млн. евро и 87,7 млн. евро. Само през юни 2015 г. чуждите инвестиции у нас са нараснали със 178 млн. евро, при ръст от 127,8 млн. евро за юни 2014 г.
Експертите, които участваха на международния бизнес форум в София, се обединиха и около идеята за необходимост от развитие на балнео- и спа туризъм. Столицата е богата на минерални извори и това е огромно предимство, изтъкнаха експертите. Те припомниха още, че хотелите в града са най-евтините в Европа, въпреки че не отстъпват по база и качество на услугите.
Средната цена в хотелите в София е около 50 евро, докато в Белград например за настаняване дори при по-лоши условия трябва да платите около 70 евро, казаха още специалистите.
В челната десетка сме по усвояване на еврофондове. България е на престижното осмо място по усвояване на евросредства.
Статистиката сочи, че от предпоследното място сме се изкачили в челните позиции, а само през последната година бележим рекордни нива. Към момента за предходния програмен период 2007-2013 г. сме усвоили малко под 80%, като до края на годината средствата трябва да надхвърлят 90%. В началото на месеца България подписа меморандум със Световната банка за подкрепа при усвояване на еврофондовете.
Така международни експерти ще помагат за преодоляване на грешки при провеждането на обществени поръчки за европроектите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |