Работодателите искат отмяна на минималните осигурителни доходи. Определяне на минимални осигурителни доходи (МОД) по икономически дейности е система, която все повече вреди на икономиката и на пазара на труда. Това е становището на четирите национално представени работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ. По време на обща пресконференция във вторник те се обявиха против административно увеличение в дейностите без споразумения, равно на средното договорено досега. Данните на работодателските организации показват, че общото средно увеличение на минималните прагове в 48-те дейности със споразумения е 7.5%, а ако има административно увеличение - 8.6%.
Работодателите искат тази година социалното министерство да остави без промяна праговете в недоговорените сектори, а след това тази система да отпадне напълно. "Настояваме осигуряването да е върху реалните заплати, а не върху административно определени прагове, които практически узаконяват сивия сектор и създават нелоялна конкуренция", каза председателят на АИКБ Васил Велев. Според него преди 10 години от праговете е имало необходимост, защото делът на сивата икономика е бил голям. "Минималните прагове на практика узаконяват пасивността на регулаторните органи", смята Велев.
Бойкот на работодателите
Четирите работодателски организации предупредиха, че ако все пак МТСП вземе решения да вдигне праговете и при недоговорените икономически дейности, те просто ще спрат да участват в преговорите. "Все по-трудно убеждаваме нашите членове да участват в преговорите", каза председателят на АИКБ. Той предупреди, че четирите работодателски организации са взели решение, ако техните искания не бъдат взети предвид, да напуснат преговорите. "Смятаме да се оттеглим, защото ако не присъстваме, няма да има с кой да преговарят", обясни Велев. Той е на мнение, че ако и тогава министерството вдигне административно праговете, поне ще е видно, че държавата управлява икономиката.
Според него има сектори, в които минималните прагове са вдигнати нереално много. Такива са месопреработвателната индустрия (24.3% повишение спрямо 2016 г.), производството на млечни продукти (17.9%) и производство на мебели (13.3%). "В тези сектори производителността на труда със сигурност не е нараснала толкова много", смята Велев. Също така се оказва, че има сектори като Централния кооперативен съюз и железопътния транспорт, където увеличението е с по-малко от 1%. Според работодателите усредняването при такава разлика би нарушило баланса, би довело до повишаване на сивия сектор и безработицата.
Негативни резултати
Според резултати от социологическо проучване, поръчано от работодателите, повишаването на МОД ще окаже негативно влияние върху крайните цени на стоките и услугите, върху заетостта и сивата икономика. Около 23% от запитаните представители на фирми са отговорили, че крайните цени ще скочат, 36% очакват да има съкращаване при нискоквалифицираните работници, а над 40% са на мнение, че ще има преназначаване на хора на длъжности с по-ниски прагове. Близо ¾ от анкетираните са на мнение, че ще има "посивяване" на трудовите взаимоотношения, увеличаване на разходите за труд и масово назначаване на хора на непълно работно време.
Оказва се, че в периода 2000 - 2015 г. минималната заплата в България е скочила с над 450% и единствено Румъния е пред нас по този показател. Също така се оказва, че МРЗ в България е около 50% от средната. За сравнение, средното съотношение в ЕС е около 40%. Това според Васил Велев е обезкуражаващо за по-висококвалифицираните служители, които в един момент започват да получават съвсем малко над нивото на нискоквалифицираните.
Демографската криза е сред големите рискове пред българската икономика. Българската икономика се оказа устойчива на външни шокове като кризите в Гърция, Сирия, Русия и Украйна, но демографската криза ще изостря тепърва проблемите пред нея. Ако производителността на труда в страната не започне да се увеличава с над 3%, какъвто в момента е средният годишен ръст, то България няма да успее да достигне средния стандарт на живот в ЕС в рамките на сегашното поколение. Това стана ясно от презентация на Световната банка на тема "Потенциал на България за устойчив растеж и споделен просперитет" в дискусия, организирана от Висшето училище по застраховане и финанси. Според Световната банка има три основни области, в които трябва да се направят големи промени: управление, умения на работната ръка и ефективност на публичните разходи.
Как да настигнем средните доходи в ЕС
Основният проблем, който Световната банка посочва в анализа си, е, че поради очертаващото се рязко намаляване на населението в трудоспособна възраст е необходим по-висок ръст на производителността от сегашните 3% годишно, за да успее България да достигне средния жизнен стандарт в ЕС в рамките на сегашното поколение. Целта трябва да бъде поне 4 или 5%, за да може да се случи това в следващите 23-24 години.
Подобни темпове не са невъзможни, смятат от Световната банка. От такъв порядък е ръстът например в съседна Румъния. За целта на България й е необходим по-бърз, по-приобщаващ и по-устойчив икономически растеж. За жалост след добрите темпове в периода 2000 - 2007 г. от 2009 г. насам ръстът на БВП на България е под 2%.
Къде е нужна промяна
За да се трансформира икономиката, големи промени са нужни в три основните области. Първо, трябва да се подсили институционалната и законната рамка за "добро управление".
Вторият момент е подобряването на уменията и работоспособността на населението. Тони Томпсън, постоянен представител на Световната банка в България, даде за пример, че всяка година огромна част от най-добрите 20% от завършващите средно образование в страната заминават в чужбина, а от оставащите 80% голям част са на практика неграмотни. Това означава, че ако образованието се подобри, бързо ще се подобри и производителността.
Трябва да се обърне внимание и на подобряването на ефикасността на публичните разходи. Всички тези предизвикателства се отразяват пряко на конкурентоспособността на България и на достъпа до ключови публични услуги - здравеопазване, образование, пенсионна система. Необходима е и по-голяма стабилност след честата смяна на правителства в последните години и кризата с КТБ.
Ефектът на кризите в съседство
Според част от участниците в дискусията анализът на Световната банка звучи доста мрачно, докато ситуацията не изглежда толкова лоша особено предвид външнополитическите обстоятелства (кризите в Гърция, Русия, Украйна, Сирия).
Доц. Даниела Бобева, бивш вицепремиер по икономическите въпроси в кабинета "Орешарски", наблегна на това, че България има стабилна монетарна и фискална политика от 1997 г. насам. Тя посочи, че преди кризата, когато икономическият ръст беше доста по-висок, институциите и корупцията са били същите, каквито са и в момента, и че са необходими по-конкретни и специфични за българския контекст предложения за решение на проблемите.
Доц. д-р Станислав Димитров от ВУЗФ спомена и ролята на пенсионната реформа, като посочи, че Световната банка е била един от основните участници в изработването на пенсионния модел от 1999 г. и попита дали промените тази година не са стъпка назад. Ангел Джалъзов, зам.-председател на КФН, изказа мнение, че проблемът с пенсионната система идва от демографската ситуация в страната, а самият модел сам по себе си не е толкова важен.
Европа е заплашена от бунт на бежанците. Ситуацията с наплива на бежанци към Европа излиза от контрол. Унгария е под пълна блокада и дори обяви извънредно положение в два южни района по границата със Сърбия, съобщиха световните медии. Огромни опашки има не само по унгарската, но и по австрийско-германската граница заради засиления граничен контрол. Българското външно министерство препоръча вчера да не се пътува с кола или влак през Унгария към Австрия, Словакия и Германия, а да се използват обходни маршрути през Румъния, Словакия или през Сърбия и Словения. Само за едно денонощие полицията задържа 77 нелегални имигранти на българска територия.
Най-сериозна е ситуацията в Унгария. Решението на правителството да затвори границите със Сърбия доведе до бунт на недоволни имигранти. Последният път, използван от мигрантите - жп линията Суботица-Сегедин, бе затворен в понеделник вечерта. Унгария закри и въздушното си пространство над 20-километров участък по сръбската граница на височина до 1350 м. Целта на мярката е да гарантира безопасното използване на въздушното пространство от полицията, армията и службите за спешна помощ за справяне с мигрантската криза.
Тълпа от стотици мигранти се опита да събори бариерата, издигната от унгарската полиция на главното шосе от Сърбия, и скандираше "Отворете границата". На граничния пункт "Хоргош 2" от сръбска страна има голям брой бежанци, които искат да влязат в Унгария, като потокът им не секва. Само през вчерашния ден около 100 имигранти все пак успяха да прережат оградата от бодлива тел и да влязат в Унгария, но веднага бяха арестувани от полицията. Те са заплашени от затвор до три години, според новия закон за нелегално преминаване на границата, който вчера влезе в сила.
Част от бежанците на унгарско-сръбската граница са започнали гладна стачка. Те са издигнали плакати "Без вода, без храна, докато границата не бъде отворена". Унгария предупреди, че ще връща бежанците в Сърбия.
Говорителката на Върховния комисариат на ООН за бежанците Мелиса Флеминг разкритикува новите мерки в Унгария и предупреди, че заради тях вероятно ще бъде открит нов маршрут за бежанците, търсещи убежище в ЕС. Те сигурно ще преминават през територията на Хърватия, където обаче на границата със Сърбия им голям брой мини, останали от юговойните. В късния следобед вчера унгарският външен министър Петер Сиярто съобщи, че Будапеща планира да построи ограда и по границата с Румъния, за да се справи с евентуална промяна на маршрутите на мигрантите.
Около 800 мигранти са тръгнали пеша от Истанбул към Одрин. Те са основно сирийци, предава кореспондентката на БНР в Истанбул. Мигрантите искали да стигнат до границите с България и Гърция и да се прехвърлят в Европа, но турските сили по сигурността не им разрешили да отпътуват с автобуси от автогарата. Затова решили да тръгнат пеша. Спрени са автобусните превози от Истанбул до Одрин. Над 500 души са се струпали на истанбулската автогара с надежда да намерят превоз. Други 250 души са на автогарата в Одрин.
Германия, Австрия и Словакия настояват да бъде свикана извънредна среща на високо равнище на ЕС следващата седмица заради бежанската криза, след като вътрешните министри не успяха да стигнат до съгласие за квотното разпределение на имигрантите в страните членки. Вътрешните министри обаче се споразумяха за създаване на допълнителни центрове за приемане и регистрация на бежанци, които да заработят в най-кратки срокове. Министърът на външните работи Даниел Митов категорично заяви, че няма шанс България да стане разпределителен център за бежанци, съобщи "Дарик". Той посочи, че правителството ще настоява бежанските центрове да са разположени извън границите на ЕС, каквото по негови думи е мисленето на голяма част от страните членки.
Данъчни експерти отхвърлят новите правила за ДДС като абсурдни. Предложените от финансовото министерство промени в Закона за ДДС, които ще задължат фирмите да декларират в НАП всяка покупка на стока над 700 лв. за служебна и лична употреба, няма да са работещи. Компаниите, които злоупотребяват с възстановяване на ДДС, ще продължат да го правят, а тези, които спазват закона, ще бъдат натоварени с невъзможен за прилагане и контролиране режим.
Такива са коментарите на данъчни експерти и представители на бранша на счетоводителите по повод на публикуваните от Министерството на финансите (МФ) промени в Закона за ДДС. Както "Сега" писа, новите текстове задължават фирмите да информират НАП, ако закупени от тях вещи на стойност над 700 лв. за служебно ползване с възстановено ДДС ще се ползват и за лични нужди. В този случай те трябва да представят методика, с която да определят преките разходи по "разумен" път, отчитайки степента за лично и служебно ползване на вещите. Това трябва да се извърши и за закупени преди влизането в сила на закона стоки, които още са в употреба.
Според данъчния адвокат и бивш зам.-министър на правосъдието Илонка Райчинова новите текстове биха създали единствено затруднения и се правят от хора, които нямат досег с реалния бизнес. "Защо трябва да се изработват сложни методи за измерване на времето и начина на използване на активите? Това би довело до сериозни усложнения и, разбира се, на всеки ще му хрумне, че е по-лесно да го избегне", коментира Райчинова.
По думите й новите правила ще са не само трудно изпълними, но и неподлежащи на контрол. "Има държави, които въвеждат подобни ограничения, но по различен начин. В Белгия например облагането на автомобил с ДДС е 2 към 5, защото се приема, че в събота и неделя се ползва за лични цели", обясни Райчинова. Тя допълни, че законът за ДДС е синхронизиран с европейските директиви и няма логика на администрацията да се вменяват нови и спорни правомощия, когато тя се справя трудно и с настоящите си задължения. Райчинова изрази и съмнение, че съдът на ЕС се е произнасял в полза на подобен режим, както изтъкват в мотивите за промените от МФ.
От бранша на счетоводителите също не вярват новите текстове да проработят. "Самите данъчни ползват служебните си телефони и за лични нужди. Потъваме в едно постоянно приключение с промените в ДДС", коментираха неофициално експерти. Според тях фирмите няма да декларират нищо заради риск да бъдат натопени или проверени от НАП, а контролът ще е субективен. "Промените целят да се спре възстановяването на ДДС за лични покупки, маскирани като служебни, но те няма да проработят. Предлага се изключително субективен режим, просто няма как да се разграничи употребата за лични нужди. Така тези, които се съобразяват със закона, ще бъдат натоварени с още една тежест, а останалите ще продължат да не изпълняват закона", коментира и икономистът Калоян Стайков. Критики към режима изказват и работодателските организации. Те обаче още не са готови със становищата си по пакета от данъчни промени.
На този фон финансовото министерство и вчера запази мълчание за очакваните ползи от новия режим. Така не стана ясно на колко възлизат според МФ щетите от неправомерно възстановяване на ДДС по тази линия и колко пари се очаква да събере допълнително хазната от новата мярка. От МФ обясниха единствено, че прагът от 700 лв. за деклариране на подобни покупки не е предпочетен случайно и "се равнява на прага за същественост при заприходяване на дълготрайни материални активи за данъчни цели". Над този праг фирмите са длъжни да отразят актива като данъчно амортизируем. От неофициални обяснения се разбра, че няма техническа пречка прагът да се завиши.
Маркират с червено вредните храни. раните с наднормено съдържание на сол, захар, кофеин може да бъдат маркирани с червено, за да се улесни информираният избор на родителите. Автомати с "джънк фуд" в училище не трябва да има.
Това съобщи здравният министър д-р Петър Москов на дискусия "Здрави в училище", организирана от "24 часа" и "Труд". Той и министърът на спорта Красен Кралев обявиха старта на правителствената програма "За здраво поколение", която ще създава условия за здравословен начин на живот на младите.
Маркирането на храните в зелено - без здравен риск, и в червено - за обозначаване на съдържание извън здравните препоръки, било практика в Англия. Въвеждането на подобна мярка и у нас се обсъжда в рамките на законопроекта за обществен данък върху нездравословните храни, който ще бъде представен в МЗ идната седмица.
"Категоричен съм, че автомати за храни под общото наименование "джънкфуд" не трябва да има в училище. Ако в тях се продава минерална вода например, няма да имам нищо против", каза Петър Москов.
От първия учебен ден районните здравни инспекции (РЗИ) са започнали масирани проверки какво се предлага в училищните бюфети.
"Получих сигнал, че в училищен бюфет се продават енергийни напитки", съобщи д-р Султанка Петрова, член на парламентарната здравна комисия. Тя призова за по-ефективен контрол, както и за обучение на работещите с храна за деца. Те нямали достатъчно квалификация, остро липсвали подготвени кадри.
"Когато в храна или напитка съдържанието на сол, захар или кофеин е половината от общото съдържание, това не трябва да продължава по този начин", обясни министър Москов. Според него индустрията първоначално е получила противоречиви сигнали за намерението на МЗ. "Сега сме на експертно ниво с нейни представители и по-скоро срещаме разбиране. Не става дума за храни от първа необходимост като хляб, мляко, месо. Говорим за неща, без които можем: чипсове, енергийни напитки, безалкохолни напитки с безумно съдържание на страшни неща за здравето. Нека в съответната напитка количеството захар да падне в здравословното ниво и няма да плащат допълнително - толкова е просто", обобщи здравният министър. Обсъжданият данък върху нездравословните храни е между 5 и 10%.
Може ли здравният министър да забрани рекламата по телевизията на подсладените безалкохолни и енергийните напитки с цел предпазване на децата, попита Борислав Зюмбюлев, главен редактор на "24 часа".
"Тезата за рекламата по телевизията е интересна и обещавам да работим в тази посока", коментира д-р Москов.
"Резултатите в здравословното хранене не се постигат със забранителни списъци, а с всекидневно показване на добрия пример първо в семейството", каза проф. Донка Байкова от Факултета по обществено здраве на Медицинския университет - София.
Правителствената програма "За здраво поколение" цели създаване на условия и среда за здравословен начин на живот на младите, каза д-р Москов. Тя координира усилията на всички институции и ще се финансира чрез бюджетите на министерствата на спорта и на здравеопазването. Целта е създаване на контракултура, че здравословното хранене и двигателната активност са модерният начин на живот. Ще има информационна кампания за родители.
През следващата седмица ще бъде отворена фейсбук страница "За здраво поколение", която ще бъде комуникационната среда между експерти и родители, каза още Москов. Там ще се подават и сигнали за нарушения.
Как село Мировяне осъмна с хашиш за 73 млн. лева от Мароко. Морякът често е като изгнаник, принуден да живее далеч от брега и семейството си. Лишава се доброволно от много неща, но не от свободата си. За петима наши моряци, нарочени за дребни риби в международна афера, свободата обаче трета година губи очертания. Ту се смалява до стените на ареста, ту изглежда като прозорец на килия.
Съдбата на мъжете се заплита с пътуване на кораба "Оушън лайън" през април 2012 г. В трюм номер 2 един ден става нещо необичайно. Трима механици се затварят вътре и се отдават на трескава работа. Трюмът е пълен с палети с гипсокартон и минерална вата. Моряците ги разопаковат и вадят по 10 листа от палета. С дрелки и триони отварят в средата правоъгълни кухини - за тайници.
Работят с шаблон, скован от ламиниран паркет, купен в Алхесирас - най-голямото пристанище в Испания. За 2 дни скривалищата са готови, а през нощта чувалите с боклука са хвърлени в морето.
"Оушън лайън" е на рейд край пристанище Сеута. Сутринта на 23 април в него са прехвърлени 498 пакета, увити в сизалови чували. Малцина знаят какво има вътре. Приемат на честна дума, че това са резервни части. Трима от посветените пъхат пакетите в издълбаните кухини, покриват палетите с найлон и го прилепват с електрически пистолет за горещ въздух. Така товарът на външен вид е като стария. Корабът продължава пътя си в открито море и през юни стига безпроблемно до рибното пристанище в Бургас. Моряците с облекчение се прибират по домовете си, но не задълго. След 3 месеца - между 29 септември и 3 октомври 2012 г., те са арестувани при операция "Сахара". Във вторник те трябваше да се изправят пред спецсъда в София за трафик на хашиш за близо 73 млн. лв., но делото се спъна още на старта. Подсъдимите са 10, но организаторът на наркоканала не е сред тях. Издирват го с Интерпол, досега без резултат. За наркотрафика са обвинени само негови помощници и синът му, който бе докаран от затвора в 10,45 ч във вторник в зала 5 на съда. 7 от разследваните се явиха сами, защото вече са на свобода срещу по-леки мерки за неотклонение (подписка и гаранции от 5000 до 50 000 лв.). Двама обаче се оказаха нередовно призовани и делото се отложи с 40 дни.
Операция "Сахара" започва след изтичане на информация в чужбина за голяма наркодоставка от Мароко през България за Холандия и Белгия, които са сред държавите с най-голямо потребление на хашиш.
На 29 ноември 2011 г. в ГДБОП в София е получен сигнал от Европол, че се подготвя превоз на наркотици с товарна "Скания" със софийска регистрация. По ГКПП-тата у нас такъв камион не е засечен. Антимафиотите започват да търсят собственика и да проследяват контактите му.
Засичат и съмнителни преводи на пари по сметка в България. Половин година по-късно - на 1 юли 2012 г., на ГКПП Видин-ферибот е спрян камион с полуремарке с регистрационен номер като онзи, търсен по-рано. В него митничарите откриват 132 пакета с хашиш, увити в зебло и кафяво тиксо.
Спецполицаи с маски пазят заловения хашиш в склад в софийското село Мировяне. След приключване на съдебния процес дрогата ще бъде изгорена.
В документите за товара от гипсокартон като изпращач е посочена българска фирма, а като получател - белгийска. Но в кабината на камиона е намерен адрес в Холандия. Спецченгетата се усъмняват, че хашишът е бил за там и че някъде е скрита още дрога. Три дни по-късно те откриват 366 пакета хашиш в софийското с. Мировяне, селото на Пената. Оказва се, че наемател на склада е Людмил Герасков, на 56 г. За ГДБОП той не е случаен човек. Попадал е в разработки и по-рано и според антимафиоти би могъл да измисли схема за доставка на дрога. Проверяван е за трафик на 4,2 т хашиш през 2005 г. Тогава в Солун са задържани трима българи. Герасков обаче се измъква. Покрива се навреме и при акцията в Мировяне и още е в неизвестност.
Избори в цайтнот правим на 25 октомври. В една избирателна секция в голям град с районни кметове ще могат да гласуват максимум 468 избиратели при регламентирания по закон 13-часов изборен ден, показа проучване на „Труд". Това ще затрудни секциите с повече гласоподаватели, ако повечето от тях решат да се разходят до урните.
Според експеримент, възложен от Конституционния съд през 2009 г., минималното време, за което един избирател може да подаде гласа си, е около 50 секунди, без да се брои престоят в кабината за гласуване. Експертизата приема, че технически са могли да гласуват 936 избиратели в една секция. Експериментът е правен за гласуване за парламент, когато се пуска една бюлетина. На предстоящите избори в кварталните села на големите градове - София, Варна, Пловдив, ще гласува с по 5 бюлетини - за кмет на община, за общински съветници, за районни кметове, за кмет на селото и за референдум. В градовете с райони и най-малките населени места бюлетините ще са 4, а в най-масовия случай 3 - за кмет, съветници и референдум. В най-добрия случай избирателите или комисиите ще изпаднат в цайтнот - термина от шахмата, когато играч няма време да обмисля ходовете си.
Бюлетините ще се пускат в 2 различни урни - за местни избори и за референдум. Дори и да не смятаме времето, прекарано в тъмната стаичка, а то няма да е малко заради отбелязването на преференция за съветници, ще ни трябват поне 100 секунди. Те ще са необходими на комисията, за да намери името в списъците, да скъса и даде бюлетини и т.н. Това ще рече, че в една секция ще могат да гласуват максимум 468 души.
От ЦИК препоръчват, където е възможно, да се поставят по 2 тъмни стаички, за да се съкрати времето. Избирателите обаче пак ще губят време за проверка на бюлетини и подписи пред двете урни. Говорителят на комисията Камелия Нейкова не очаква да има проблеми от този тип.
19% от гимназистите искат да емигрират в чужбина. Близо 19% от гимназистите, завършили тази година образованието си у нас, планират да напуснат България. Това показа проучване на Икономическия и социален съвет (ИСС), проведено сред 2130 ученици, завършили образованието си в български училища. Около половината от заявилите желание да емигрират планират това да се случи в следващите 2-3 години, а 10% от тях - още сега.
Същевременно 70 на сто от абитуриентите от малките населени места желаят да заживеят в големите областни градове, като най-предпочитана е столицата.
Според председателя на ИСС Лалко Дулевски и в двата случая става въпрос за ученици от елитни гимназии, с висок успех, чиито родители също са добре образовани.
Липсата на работа и ниското заплащане е основен мотив децата да мислят за смяна на местожителството. Освен това всеки четвърти ученик не вижда бъдеще в България заради лошото висше образовение. Според анкетираните ниското качество на образованието е по-страшно дори от лошите пътища и здравеопазване, от корупцията.
16% от децата, които се канят да напуснат страната, искат да живеят в България, но се сблъскват с проблеми, които според тях едва ли ще се решат в близко бъдеще.
От ИСС посочват, че се откроява тенденция младежите от по-малките населени места да планират да напуснат страната заедно със семействата си. А учениците от големите градове предпочитат да направят тази крачка сами. Според проучването 70% от заявилите желание да напуснат страната планират да отидат при свои близки в чужбина.
Един среден областен град изчезва на година. За последните 6-7 години, откакто започна икономическата криза, ежегодно от страната ни трайно излизат между 50 и 70 хил. българи. Това каза вчера президентът на КНСБ Пламен Димитров. „Един среден областен град изчезва на година", обобщи Димитров. Според думите му на ден имигрират между 150 и 170 българи.
„Отиват и по-голямата част от тях не се връщат. За съжаление тази демографска катастрофа, в която се намира страната, се задълбочава", каза той. Като причина за негативната тенденция Димитров посочи липсата на нормални доходи.
Борисов: България може да вложи средства в "Набуко Уест". България иска да бъде възобновен проектът за газопровод „Набуко Уест" и е готова да вложи собствени средства в реализацията на проекта. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който вчера откри конференцията "Енергийна сигурност и енергийна инфраструктура в Югоизточна Европа". В нея участие взе и заместник-председателят на ЕК, отговарящ за енергийния съюз, Марош Шефчович.
Според Борисов тези инвестиции ще се изплатят в рамките само на няколко години от транзитните такси.
"Аз съм твърд почитател "Набуко Уест" да се възобнови, да мине през България", увери участниците на конференцията Бойко Борисов. Той доразви идеята си, като обясни, че скъсеният вариант на провалилия се европейски проект „Набуко", може да е една от тръбите, която да стига до българския газов хъб. И припомни, че българският газов оператор „Булгартрансгаз" вече е вложил много средства в модернизирането на компресорните си станции. Така ще трябва да се инвестират само 1-2 тръби по старите трасета, обясни Борисов. Премиерът подчерта, че на българския хъб ще бъдат добре дошли всички големи и малки компании.
Вицепрезидентът на ЕК Марош Шефчович обаче смята, че България първо трябва да реализира проектите за газовите връзки със съседните страни.
Само ако има различни източници на газ, може да се говори за газоразпределителен център, каза Шефчович. По думите му държавите от региона трябва да съдействат за създаването на газов хъб у нас.
Шефчович припомни, че три от общо седемте одобрени енергийни проекти, които са били одобрени за реализиране на ниво ЕС в следващите няколко години, са български. Това са газовите връзки със Сърбия, Турция и Гърция.
По отношение на последната премиерът Бойко Борисов изрази надежда, че в неделя Гърция ще излъчи стабилно правителство. Така ще може да бъде подписано окончателното инвестиционно решение за газовата връзка, което вече неколкократно се отлага.
Бойко Борисов коментира и „Южен поток". И към днешна дата няма нито един документ, че проектът е прекратен, каза той. В същото време тръбите стоят на пристанищата, а компанията си действа за получаване на разрешителни, подчерта премиерът. Страната ни се намира в буфер между санкциите към Русия и санкциите на Русия към нас, обясни още министър-председателят. Това не може да бъде проблем само на България, но и на ЕК, каза Борисов.
Плащаме за селска къща колкото за топ хотел. Хотели с пет звезди по морето изравниха цените на офертите си с предложенията за отдих в селските къщи за циганското лято до края на септември. В момента има оферти за нощувка със закуска по 30 лева на човек и по курортите, и в провинцията, а наемането на цяла къща от по-голяма компания излиза около 130 лева на ден, показа проверка на „Монитор".
За четирите почивни дни покрай Деня на Независимостта обаче почти няма свободни места в обектите за селски туризъм, качествените къщи са пълни до края на месеца, останали са малко свободни места и за Коледа и Нова година, съобщи за „Монитор" Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села. Ръстът в селския туризъм през това лято е около 20%, домакините успяват да спечелят гостите си не само с легло и закуска, но и с допълнителни атракции като занаятчийство, конен спорт, велопътешествия и други. Най-находчивите собственици предлагат и СПА услуги.
Хотелите в селските райони са около 1300, като техния брой се е увеличил повече от 2,5 пъти от влизането ни в ЕС. От всички туристи, почивали у нас това лято, около 14,5-15% са били предпочели селата, уточни още Борисов. Има промяна в профила на туристите и все повече хора с високи финансови възможности избират почивката далеч от курортната шумотевица, констатира той. Една от причините за тези нагласи е по-високата гаранция за качеството на храната и услугите.
Най-посещавани са обектите близо до културно-историческото наследство, все по-често гостите се захващат да варят лютеница и да правят баница, а чужденците не се притесняват да стават в ранни зори, за да доят овце и кози.
За дългия уикенд, който предстои, все още има свободни оферти за повечето морски хотели, които предлагат и ол инклузив услуги. Неповторими преживявания обещават и от планинските курорти. На повечето места там обещават бонуси, които все по-често имат значение при крайния избор, коментират специалистите. Това най-често са спа процедури или безплатно настаняване на децата.
За закриване на сезона в Слънчев бряг реномиран четиризвезден хотел кани гости на ол инклузив срещу 43 лева на ден, само 21 лева излиза престоят със закуска и вечеря в крайбрежен хотел в Балчик.
В Банско пък може да се отседне само срещу 36 лева, като офертата включва нощувка, закуска, обяд и вечеря, и балнеоложки глезотии.
Съседите от Гърция, където се очаква да отидат не малка част от българите по време на почивните дни, също са подготвили изгодни предложения. Най-ниската оферта е за тридневен престой без допълнителни екстри, включително закуска, е 88 лева на човек в апартамент на брега на морето. 400 лева излиза петдневен престой в четиризвезден хотел на Халкидики на база ол инклузив, като редукцията на цената е 23% и важи само за септемврийските празници.
Очаква се за четирите почивни дни над 350 000 българи да тръгнат на път, като 70 хил. ще минат граница. Над 100 млн. лева ще похарчат нашите сънародници в последния дълъг уикенд за годината.
По-евтини хапчета за кръвно и сърце. Хапчетата за сърце и кръвно ще струват по-евтино в аптеката. Вероятно от догодина пациентите ще доплащат по-малко, когато се лекуват от най-тежките и смъртоносни болести - като рак или сърдечно-съдови заболявания. Това става ясно от проект на наредба на Министерството на здравеопазването (МЗ). Идеята е касата да плаща терапията за по-малко диагнози, но пък да покрива по-голям процент от стойността на лечението на най-масовите.
МЗ обяви и критериите, по които НЗОК ще отсява медикаментите. Касата ще плаща повече за шестте водещи диагнози за смъртност, хоспитализиране или инвалидизиране в страната за последните 3 г. Приоритетни ще са и терапиите при нелечими заболявания, които водят до поне 50% нетрудоспособност.
6 млн. евро от Брюксел за млекарите ни. България ще получи 6 млн. евро подкрепа за кризата в млечния сектор. Това стана ясно по време на неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Люксембург, на който присъства и земеделският ни министър Десислава Танева. Общият пакет, разпределен между страните членки, е в размер на 420 млн. евро. "Изключително важен е фактът, че средствата не са от бюджета за кризи, а допълнителен ресурс, който трябва да подкрепи незабавно фермерите. Оценяваме, че част от предложенията, които направихме още през декември миналата година, когато поставихме въпроса с кризата в млечния сектор, ги виждаме отразени в пакета", заяви по време на съвета Танева. Тя предложи за тези от мерките като обвързаната подкрепа за животновъдство, при които са минали всички проверки, средствата да могат да се платят авансово на 100% веднага след 16 октомври, а не след 1 декември. Министър Танева сподели, че от 1 септември тази година България има наложена пълна забрана от Русия за износ на растителни продукти. "За нас в дългосрочен план е много важно веднага да се започнат разговори от Европейския съюз с Русия за отпадане на ембаргото. Колкото по-дълго продължава това ембарго, трудностите за нашите фермери и възстановяването на техните позиции на предишни пазари би било по-трудно", подчерта още земеделският министър. Относно предложените от комисията пазарни мерки за подобряване на млечния сектор Танева поясни, че трябва до приемане на законодателно предложение по схемата "Училищен плод" да бъдат увеличени ставките за млечен еквивалент до размер, който покрива най-малко 80% от всички разходи за доставка на млякото и млечните продукти по схемата. "При тези условия схемата би имала голям успех както в социален аспект, възпитание на здравословно хранене на младото поколение, така и за производителите", категорична бе министър Танева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |