100 милиона литра вино повече ще потече в избите. Двойно по-богата реколта от грозде ще приберат земеделските производители, а в избите ще потече със 100 млн. литра повече българско вино. Такива са очакванията на агроминистерството и бранша след старта на гроздобера.
"Тази година се очаква една изключително добра реколта от над 250 000 тона винено грозде, от която ще бъдат произведени над 175 млн. литра вино", посочи аграрният зам.-министър Васил Грудев.
"Произведеното вино ще се окаже със 100 млн. литра повече, защото производството през миналата година бе едва 75 млн. литра заради студената и дъждовна година и лошата реколта. За сметка на това тази година ще имаме най-добра реколта от последните 30 години насам", каза пред "Труд" Красимир Коев, шеф на Изпълнителната агенция по лозата и виното.
Добивите от декар също ще се окажат двойно по-големи - средно от 600 до 800 кг, като на пазара вече могат да се намерят сортовете сандански мискет и супер ран болгар, а до края на месеца ще излезе и керацудата. В района на Поморие в момента се берат белите сортове грозде - мускат, совиньон блан и шардоне.
Всичко това ще дърпа цените надолу, а изкупуването на ранните сортове стартира от 70 стотинки за килограм, което на места е с около 10% по-ниска цена от миналата година, посочиха производителите. Големите обаче имат собствени лозя и разчитат предимно на тяхното си производство. Качеството на гроздето още се "пече", защото зависи пряко от слънцето до края на този месец. "Ако времето се задържи без валежи до края на септември, лозарите ще отчетат добри добиви и качество, тъй като захарността на гроздовата продукция ще бъде по-висока", посочиха от Националната лозаро-винарска камара. Само преди година заради дъждовното лято реколтата от грозде се оказа с доста по-ниско качество и затова властите в Европейския съюз позволиха на винарите да добавят захар.
На фона на добрите данни за реколтата от статистиката на Министерството на земеделието става ясно, че в момента 19 нови изби са в процес на изграждане. Общо в страната функционират 260 винени предприятия, като от тях 65 са на чуждестранните инвеститори.
Европари
Над 133 млн. евро ще могат да усвоят българските предприемачи във времето от 2014 до 2018 г. Средствата ще се разплащат по три схеми. Всяка година ще се предоставят по 25 млн. евро за засаждане на нови лозя. Други 1,5 млн. лв. са предвидени за промоция на виното ни на пазари извън Европейския съюз - Китай, Русия, САЩ. Има заделени и общо 600 000 евро за години с лоши метеорологични условия, като например градушки, довели до прибиране на реколтата на зелено, уточни още шефът на агенцията по лозата и виното Красимир Коев. За хубавите години, когато кризисните средства няма нужда да се използват, парите не се губят, а се прехвърлят в следващата година за създаването на нови лозя.
Нови 68 декара за спорт в София. Правителството предостави на Министерството на младежта и спорта три имота - публична държавна собственост, с обща площ 68 дка. Терените и сградите в местността Къро в столичния район "Младост" са с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната. Мотивът на министрите за решението е "възможност за оформяне на обособен комплекс със зони за спорт и отдих, необходими за укрепване на здравето, физическата активност и масовото практикуване на спорт".
Идеята е теренът да бъде отдаден на трети лица, които имат интерес да инвестират в спорта и отдиха, поясниха от спортното министерството. Още нямало решение дали теренът ще се отдава под наем, на концесия или под формата на публично-частно партньорство. Оттам не потвърдиха, но и не отрекоха към този имот да има интерес от българската футболна звезда Димитър Бербатов. От години сегашният нападател на ПАОК търси имот в централната част на София, за да изгради своя детска футболна академия.
През 2013 г. Бербатов и мениджърът му Емил Данчев представиха пред Столичната община проекта. Те имаха желание да стопанисват конна база в Борисовата градина.
Според предварителните плановете в школата на Бербатов ще тренират поне 100 деца. Академията ще има 3 отбора, които ще участват в детско-юношеските първенства.
Големите държави в ЕС подкрепят единна минимална данъчна ставка. Въвеждането на единен долен праг за корпоративен данък за всички страни в ЕС започва да изглежда все по-възможно, въпреки че идеята среща съпротива от страна на държавите членки с по-ниски данъци, сред които и България. Във вторник финансовите министри на Германия, Франция, Италия и Испания са подкрепили въвеждането на минимална данъчна ставка в ЕС на специално изслушване пред комисията по избягване на плащането на данъци към Европейския парламент, съобщи Politico. Тази възможност е била обсъждана и миналата седмица на заседание на ЕКОФИН в Люксембург. Българското Министерство на финансите тогава съобщи, че България е против такова решение. Подобно е мнението и на държави с по-ниски корпоративни данъци, тъй като слагането на праг би нарушило конкурентните им предимства за привличане на чужди инвеститори. Засега приемането на долен праг изглежда трудно, но все повече показва разделението между големите и силни икономики и тези с преференциални режими и ниски данъци в ЕС.
Защо се предлага
Европейската комисия се захвана сериозно с предлагането на мерки срещу данъчното избягване след скандала Luxleaks през 2014 г. Тогава стана ясно, че Люксембург е дал възможност на редица мултинационални компании като HSBC, Heinz, Disney, Ikea, Amazon да договарят данъците, които плащат на държавата. Около 500 частни данъчни споразумения между Люксембург и корпорации между 2002 и 2010 г. бяха разкрити точно след като Жан-Клод Юнкер (бивш премиер и финансов министър на Люксембург) оглави Европейската комисия. През юни 2015 г. ЕК предложи нови данъчни правила, с които да направи възможността за мултинационалните корпорации да се възползват от вратички в законите и да избягват по-високите данъци в страни като Германия и Франция по-трудна. В плана имаше предложение за автоматична обмяна на информация между страните - членки на ЕС, по отношение на специални данъчни договорки като тези в Люксембург и за създаването обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД). Сега обаче започва да се разглежда и въвеждането на обща минимална данъчна ставка за всички страни в ЕС.
На заседанието на парламентарната комисия финансовите министри от най-големите икономики на еврозоната са заявили, че по-доброто сътрудничество между националните данъчни власти заедно с минимална данъчна ставка ще помогнат за справянето с агресивното данъчно планиране на мултинационалните корпорации. Според Politico един от членовете на парламентарната комисия е предложил дори създаването на европейска данъчна институция на министрите, но идеята не е получила особено одобрение. Изданието цитира думите на френския финансов министър Мишел Сапен: "Трябва да гарантираме, че всеки вид печалба ще се облага поне веднъж в ЕС." Испанският министър Де Гиндос също е уверил, че Испания е започнала действия за данъчно сътрудничество със съседите си в ЕС. Германия и Холандия пък вече се споразумяха през юли да увеличат обмена на данъчна информация.
Позицията на България
На последното заседание на ЕКОФИН (Съветът по икономически и финансови въпроси, където се срещат финансовите министри) на 11 и 12 септември са били разгледани възможностите за въвеждане на минимално ефективно данъчно облагане. Позицията на България е, че "концепцията за минимално ефективно данъчно облагане, от една страна, не кореспондира със съществуващите различия в икономическото и социалното развитие на отделните държави членки, а от друга страна, не е съобразена с различията в структурите на данъчните системи, с които се постигат националните цели за икономическо развитие, инвестиции, заетост и други". Така според българското финансово ведомство една такава стъпка може да се отрази неблагоприятно върху конкурентоспособността на ЕС като цяло и да доведе до отлив на капитали и инвестиции. Ниският корпоративен данък е едно от основните предимства за привличане на инвестиции в страната, при положение че иначе не можем да се сравняваме с по-напредналите икономически страни в ЕС. В момента у нас корпоративният данък е 10%.
Цената на природния газ пада с 14.26% от октомври. Природният газ ще поевтинее с 14.26% от началото на октомври, с което цената му ще стане 484.26 лв./1000 куб. метъра без акциз и ДДС. Това е предложението на работната група на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) във връзка с тримесечното изменение на цените на "Булгаргаз". Докладът на експертите беше разгледан на открито заседание в сряда, на което изпълнителният директор на газовото дружеството Пепи Иванов посочи, че е съгласен с предложеното изменение на цената. Първоначално от "Булгаргаз" искаха намаление от 13.65%, но още преди месец председателят на регулатора Иван Иванов коментира, че вероятно то ще бъде над 14%. Така за 2015 г. общото намаление на природния газ ще достигне близо 30% при едва 4.3% през 2014 г. Окончателното решение ще бъде взето от регулатора на 30 септември.
Основания за намалението
Основните фактори, които влияят върху изменението на цената на природния газ, са цените на алтернативните горива, които отчитат значителен спад спрямо третото тримесечие. Влияние върху доставните цени оказва и калоричността на природния газ, която е много по-висока спрямо последното тримесечие на миналата година. Това обаче е фактор, който води до увеличение на цената на природния газ. Въпреки това цените, по които "Булгаргаз" ще купува от "Газпром", са с 15% по-ниски спрямо тези за третото тримесечие.
Валутният курс на лева към щатския долар, който също влияе върху цената на природния газ, тъй като това е валутата, в която "Булгаргаз" купува, също отчита намаление от 1.74% спрямо настоящото тримесечие.
Обичайно за зимния период количествата, които "Булгаргаз" ще доставя на своите клиенти, се увеличават с 56% спрямо периода юли - септември.
(Не)очаквано намаление
От началото на октомври цената на топлофикационните дружества за произвежданата от тях топлоенергия също ще намалее. Най-голямо ще е то за абонатите на "Топлофикация - София", за които цената на топлоснабдителните услуги ще падне със 7.2% от началото на октомври. За останалите градове намалението ще е между 1.5% и 4.3%, като само в Пловдив цената ще се увеличи с 0.19%, което представлява 13 ст. за мегаватчас. Иванов обаче не можа да посочи какви са мотивите за това увеличение, тъй като експертите на комисията били наясно с конкретните изчисления.
Намалението на топлофикационните услуги не беше неочаквано на фона на падащата цена на природния газ, който е основен ценообразуващ фактор за тези дружества. Неочакван обаче беше подходът на експертите на КЕВР, които са изчислили намалението на цената на парното с по-малко от реалното намаление на природния газ от 14.26%. От доклада става ясно, че при изчислението на цените е взето прогнозно намаление на природния газ от 9.5%. По време на откритото заседание експертите на регулатора обясниха, че по този начин се залага буфер при евентуално поскъпване на природния газ през зимата, така че да не се налага през този период парното да се увеличава. Председателят на КЕВР Иван Иванов малко по-късно обясни, че навлизаме в период, в който има риск от увеличение на цената на природния газ. Той обоснова това с несигурното положение в Близкия изток. "Няма да позволя увеличение на цената през зимния период", посочи Иванов. Подобни опасения обаче едва ли ще се сбъднат, тъй като прогнозите на международните анализатори предвижда цената на петрола, от която е зависима и тази на природния газ, да продължава да пада.
От самите топлофикационни дружества нямаха възражения спрямо новите цени. Единствено изпълнителният директор на "Топлофикация - Варна" Тодор Николов коментира, че наложената такса от 5% върху приходите от производството на електроенергия се отразяват много зле на дружествата от сектора, и апелира това да бъде отчетено в цената.
С 25 млн. лв. на плюс
Освен топлоенергията КЕВР намалява и цената на произвежданата от топлофикациите високоефективна електроенергия, която се изкупува задължително от Националната електрическа компания. Според Иван Иванов по този начин на държавното дружество ще бъдат спестени 20-25 млн. лв., които обаче могат да се отразят в цената на тока за крайните клиенти от началото на ноември (3 месеца след последната промяна от началото на август). Иванов обаче не пожела да посочи дали може да се говори за понижение на цена задължение към обществото, която се плаща от всички потребители и за чието намаление настояват от работодателските организации. Дори и да е така, ако единствената предпоставка за намаление са въпросните 25 млн. лв., то ще бъде минимално.
Борисов прогнозира бежанска вълна от над 10 млн. души към България. Почти апокалиптична картина на бежанската криза описа премиерът Бойко Борисов преди заседанието на Европейския съвет в Брюксел. "България е заплашена от вълна от над 10 милиона мигранти и застава зад искане на съседна Турция за създаване на зона за сигурност в Сирия, която да спре миграционния поток в източника му", заяви премиерът, позовавайки се на писмо на своя турски колега Ахмед Давутоглу. От изявлението му стана ясно, че България и Турция са контактували активно по темата през последните две седмици. Главният прокурор Сотир Цацаров посети Турция преди 5 дни и изненадващо бе приет от турския президент Реджеп Ердоган. Подробности за разговорите им не бяха дадени. След тази среща правителството се отказа да праща 1000 военни на българо-турската граница.
Прогнозата на Борисов за 10-те милиона бежанци е много по-стряскаща от предупреждението на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) отпреди ден, че Европа може да очаква тази година един милион мигранти предимно от Сирия и Ирак.
"Колкото по-здраво затваряме границите, толкова натискът върху тях се увеличава. Готови сме да се справим, но проблемът е много по-дълбок. Това са много милиони имигранти. Имам писмо от премиера на Турция, тъй като през последните дни работихме доста заедно и те вече изнемогват с милионите бежанци на тяхна територия. От друга страна, времето се разваля и тези хора няма къде да се върнат обратно в Сирия и останалите държави. С турския премиер разсъждаваме върху варианта в Сирия да се създаде една зона за сигурност: веднъж - хората да са близко до родните си места, второ - каквото трябва да им се помага, да им се помага там и, разбира се, конфликтът там трябва да се прекрати час по-скоро", каза Борисов.
"Ако не можем да създадем такава зона, ще стане неизбежно за повече от 7 милиона души в Сирия да поемат по пътя към Европа, което още повече ще задълбочи сегашната хуманитарна криза и ще причини още по-сериозни политически осезаеми последици", пише в писмото на турския премиер Давутоглу до Борисов, цитирано от "24 часа". В бежански лагери по турско-сирийската граница в момента има почти 2 млн. сирийци.
"След разговорите, които проведох с г-н Туск, председател на Европейския съвет, и с канцлера Меркел бе лансирана идеята за учредяване на работна група с участието на ЕС и САЩ. Тази тристранна група би могла да изработи техническите аспекти като жилища, здравеопазване и образование, както и потока на хуманитарна помощ към тази зона за сигурност. Финансовата помощ също е решаваща за премахването на причините, в които се корени случващото се, и за намаляване на удара на кризата", пише Давутоглу.
Спестяванията в банките пораснаха с половин милиард лева за месец. Въпреки символичните лихви депозитите в банковата система у нас достигнаха 60.594 млрд. лв. в края на август, или 72.2% от БВП. Това показват оповестените вчера данни на БНБ. За месец вложенията са се увеличили с почти 500 млн. лв.
Най-голям принос в общия ръст на спестяванията имат депозитите на фирмите. За месец те растат с 258 млн. лв. до 16.698 млрд. лв. С други 158 млн. лв. пък са се увеличили влоговете на финансовите предприятия, сред които влизат пенсионни фондове и застрахователи. В края на август депозитите има са били 2.973 млрд. лв.
Гражданите обаче са вложили 3 пъти по-малко пари в банките в сравнение с юли. През август домакинствата са спестили едва 87 млн. лв. За сравнение само месец по-рано спестяванията на домакинствата се увеличиха с цели 256 млн. лв. В категорията "домакинства" статистиката на БНБ включва гражданите, самоосигуряващи се, партии, НПО.
За разлика от депозитите кредитите през август намаляват с 20 млн. лв. до 50.167 млрд. лв. Най-голям спад има при фирменото кредитиране - с 26 млн. лв. до 30.661 млрд. лв. Лек спад има и при заемите за домакинствата - с 4 млн. лв. Ипотечните кредити намаляват с около 4 млн. лв. Овърдрафтите са по-малко с 10 млн. лв. в сравнение с предходния месец. Потребителското кредитиране остава на нивата от юли, като отбелязва минимален ръст от 2 млн. лв., а другите кредити като селскостопански или автокредит се увеличават с 8 млн. лв. С 9 млн. лв. пък растат заемите за финансовите предприятия.
От БНБ изтъкват, че спадът на заемите е резултат от нетните продажби на кредити. На годишна база продадените кредити, предимно лоши, са 478.4 млн. лв., а само за август стойността им е 10.5 млн. лв. Според експерти разпродажбите са свързани със затягането на надзора в банковата сфера заради предстоящите стрес тестове на финансовите институции. Например само за месец - от юли до август, лошите потребителски кредити са намалели с 5.86 млн. лв. Необслужваните жилищни заеми пък са се свили с 5.07 млн. лв. В същото време лошите фирмени кредити се увеличават с 864 хил. лв.
Борисов: Зона за сигурност в Сирия. Предложение за провеждането на незабавна среща ЕС-САЩ-Русия, на която да бъде организирано обособяването на международна зона за сигурност в Сирия, направи в Брюксел българският премиер Бойко Борисов.
Преди това предложението е било съгласувано и с премиера на Турция Ахмет Давутоглу, който изпрати писмо с молба за съдействие до Борисов. Подобен призив за помощ е бил изпратен и до другите премиери на държавите от ЕС.
Целта на зоната за сигурност ще е да задържи бежанците максимално близо до родните им места, като в нея ще бъдат изградени лагери с човешки условия за живот. Финансирането можело да дойде от помощта, която ЕС и в момента оказва на бежанците, обясни идеята Борисов преди заседанието на европейските лидери. Според него в международната група трябва да се включат и арабските държави. "Нито един бежанец не са приели, а дават пари за джамии в Европа. Това не е редно", заяви българският премиер.
"Обособяването на международна зона за сигурност в Сирия не на всяка цена трябва да стане с военна операция. Сила трябва да се ползва срещу тези, които не разбират от добро. Ако се наложи обаче военна охрана на зоната, ние имаме контингенти къде ли не, можем да участваме", обясни още Борисов преди заседанието в Брюксел.
7 млн. души от Сирия могат да се насочат към България и ЕС, предупреди Борисов, като се позова на писмото от Ахмет Давутоглу. "Турците изнемогват и не могат вече да ги удържат. Времето се разваля и тези хора не могат да се върнат обратно и натискът върху границите ще стане огромен", каза още Борисов.
Премиерът планира в средата на октомври да посети Давутоглу в Истанбул.
България е сред страните, срещу които е стартирана наказателна процедура, защото не са обявили, че са въвели европейското законодателство за бежанците, съобщиха в сряда от Еврокомисията. Една от забележките е и за условията на живот в бежанските лагери у нас.
"Не вярвам да се стигне до глоби, харчим толкова пари и влагаме усилия да правим ограда, да охраняваме границата, включително и с военни. Имаме предели", бе коментарът на Борисов за наказателната процедура.
Според него Брюксел трябвало да отчете, че България има и много свои бедни хора. "Имаме стотици хиляди роми, за тях полагаме огромни грижи", каза още Борисов.
Официално: Без мобилни телефони в час, всяко училище с етичен кодекс. Забраната за използване на мобилни телефони в клас вече е официална. Това решиха депутатите с приети на второ четене текстове в Закона за образоването, съобщи БНР.
С новия закон на децата е забранено да използват мобилните си телефони по време на учебните часове. Учениците няма да имат право да участват в хазартни игри, да употребяват тютюн и тютюневи изделия, алкохол и наркотични вещества, да носят оръжие, както и други предмети, които са източник на повишена опасност.
Всяко училище ще трябва да изготви свой етичен кодекс, който да бъде публикуван на интернет страницата му.
В закона бяха описани правата и задълженията на учениците. Според текстовете учениците имат право да дават мнения и предложения за училищните дейности, включително за избираемите и за факултативните учебни часове. Учениците ще могат да участват в обсъждането при решаване на въпроси, засягащи училищния живот и училищната общност, в т.ч. училищния учебен план.
С промените децата ще имат право да получават съдействие от училището и от органите на местното самоуправление при изразяване на мнението си по въпроси, които пряко ги засягат, както и при участие в живота на общността.
Учениците ще са длъжни да носят ученическите си лични карти във и извън училище.
Други промени предвиждат министърът на образованието да одобрява неограничен брой учебници и помагала. Според сега действащите разпоредби министърът одобрява до три учебника по един учебен предмет за всеки клас.
Бум на жалбите срещу енергото. С 30 на сто са сокочили жалбите срещу ЕРП-тата само за последните шест месеца. Това стана ясно на заседанието на парламентарната комисия за наблюдение на дейността на КЕВР. На него от регулатора се отчетоха за свършеното от началото на годината до края на юни.
За този период общо 1700 души са се жалили от ЕРП-тата в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Най-много жалби има заради забавено присъединяване - 40 на сто от всички. В самите енерго дружества са постъпили 17 160 жалби за първите шест месеца на годината, като 7300 от тях са грешни сметки и отчети на електромерите и искания за проверка на уредите. ЕРП-тата са удовлетворили едва 22% от всички жалби.
От трите ЕРП-та номер едно по оплаквания от клиенти е Енерго Про, което обслужва Североизточна България. "Мрежата в Североизточна България е голяма като километри, а минава през малко населени места и често е недобре поддържана", обясни шефът на регулатора Иван Иванов.
Енергийният комисар Светла Тодорова каза, че тя е запозната с проблема с присъединяванията. Според нея е необяснимо защо дружествата не искат да разширяват бизнеса си. Тодорова допусна, че това е заради малките инвестиции, които КЕВР им одобрява.
Обещано: Парното няма да поскъпва цяла зима. Парното няма да поскъпва тази зима, а от 1 октомври дори ще поевтинее със 7,2% в София и с 1,5-4,3 на сто в останалата част намстраната. Това обеща шефът на КЕВР Иван Иванов след откритите заседания в комисията.
Иванов обясни, че изчисленото намаление на цените е по-малко от това, което би се получило, ако се вземе целия спад от 14,26%, който ще бъде одобрен за природния газ. При сметките за парното обаче е калкулирано намаление само от 9,5% за газа.
Оставихме буфер, защото зимата синьото гориво обикновено поскъпва. Така няма да се налага да увеличаваме цените нам парното по време на отоплителния сезон, обясни Иванов.
По-рано стана ясно, че природният газ ще поевтинее с 14,26% от 1 октомври. От "Булгаргаз" обявиха, че нямат забележки към изчисления от регулатора процент, въпреки че самите те настояваха за спад с 13,65 на сто. КЕВР ще вземе окончателно решение за новата цена на закрито заседание на 30 септември. Тя ще важи до края на тази година.
В края на октомври решават за по-евтин ток
В края на октомври КЕВР ще реши дали има основания за по-евтин ток. Новите сметки се налагат, защото НЕК ще спести 25 милиона лева от намалената средно със 7% цена на еленергията от топлофикациите. Последното е резултат на намалението на газовата тарифа от 1 октомври.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |