Министерствата изхарчили 1 млрд. лв. над бюджетите си. Разходите на министерствата за поредна година надхвърлят чувствително одобрените от парламента нива. За 2014 г. министерствата и държавните комисии са изхарчили 7.24 млрд. лв. без парите по еврофондовете при първоначално одобрени от депутатите разходи в размер на 6.33 млрд. лв. Това прави разлика от 909 млн. лв., като е трудно да се разбере каква част от тези харчове са възникнали по обективни причини и колко се дължат на слаба финансова дисциплина. Разминаването се вижда от одобрения миналата седмица от Министерския съвет отчет за изпълнението на държавния бюджет за 2014 г. Отчетът е внесен за обсъждане в НС, като дебатите по него ще съвпаднат с подготовката на бюджет 2016 г.
Разликата от близо 1 млрд. лв. в одобрения от НС бюджет на министерствата и реално извършените от тях разходи през последните години е традиция. Част от нея се дължи на залагането на скрити разходи още на ниво приемане на бюджет, както и на отпускане на извънредни субсидии през годината. За целта се използват различни буфери, отново в разходната част.
По тази схема през 2014 г. почти всички първостепенни разпоредители с бюджет са надхвърлили одобрения им от парламента бюджет. Най-голямо е разминаването при Министерството на регионалното развитие, където в хода на годината се отпускат нееднократно крупни извънредни субсидии. За 2014 г. депутатите са одобрили разходна част на регионалното министерство в размер на 157.5 млн. лв., а реално са били похарчени близо 2 пъти повече - 439 млн. лв. С голямо отклонение през 2014 г. е и Министерският съвет, където годишните разходи са се оказали 166.9 млн. лв. при одобрени 73.6 млн. лв. В МС през 2014 г. имаше значителни извънредни разходи като продължаването на договора с "Майкрософт" за софтуера в администрацията, за което отидоха 23.2 млн. лв., както и изплащането на еднократно обезщетение от 10.4 млн. лв. по спечелено дело от "Лев инс". Извънредни разходи в МС възникнаха и покрай изборите.
Традиционно с по-високи разходи от одобреното в парламента е и вътрешното министерство, което е изхарчило 1.25 млрд. лв., при одобрени 999 млн. лв. При финансовото министерство харчовете са 332.8 млн. лв. при одобрени от парламента 276.65 млн. лв. Основната разлика при финансите идва от текущата издръжка, която е 55.3 млн. лв., при одобрени 16.87 млн., и капиталовите разходи, които са 24.26 млн., при одобрени 4.47 млн. лв. Откриването на отговора защо се е стигнало до преразходи при отделните министерства изисква сложни сравнения между документи, подготвяни по различни методики. За картината не помагат и формално приеманите отчети на програмните бюджети.
Подробните данни за изпълнението на бюджет 2014 г. онагледяват и други интересни тенденции. От числата става ясно, че общите постъпления от такси в държавата - държавни, съдебни, общински, започват да наближават прага от 2 млрд. лв. Постъпленията от държавни такси, които растат въпреки уверенията за намаляване на административното бреме, са стигнали 1.03 млрд. лв. От съдебни такси са събрани 105.5 млн. лв., от общински такси - 711.7 млн. лв. За сравнение приходите от корпоративния данък за бизнеса възлизат през 2014 г. на 1.61 млрд. лв. При разходите през 2014 г. сериозен буфер се появи в капиталовите харчове, които бяха планирани на 1.029 млрд. лв., а са изпълнени на 603 млн. лв.
Започва пълна проверка на топлофикации и заводски централи. Около 30 топлофикации и заводски централи, които работят на регулирания пазар на ток, ще бъдат проверени от експерти на енергийното министерство. Инспекцията започва от днес и ще продължи до петък. Целта е да се види колко от тях са монтирали уреди, с които в реално време ще се контролира производството им. Това съобщиха в отговор на в. "Сега" от Министерството на енергетиката. Освен експерти от самото министерство, в проверките ще се включат и техни колеги от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) .
Според последните нормативни промени от юли производителите на ток имат срок от три месеца да монтират уреди, чрез които производството да се следи в реално време. Срокът изтича на 15 октомври, но министерството иска отсега да е наясно кой докъде е стигнал и доколко се е съобразил с изискванията.
Монтирането на уредите, по замисъла на законодателите, трябва да ограничи злоупотребите от страна на производителите, при които е възможно неефективен ток да се изкупува на високи преференциални цени. Това бе една от основните мерки за намаляването на дефицита в Националната електрическа компания (НЕК) - тя да купува само високоефективното производство, а останалото да се търгува на свободния пазар. Данните за произведения ток ще пристигат при диспечерите на трите ЕРП-та, диспечерските управления по места и централното диспечерско управление на ЕСО в София.
Още през лятото от бранша обявиха срока за твърде кратък и допуснаха, че е възможно някои от централите да не успеят да се съобразят с него. "Срокът е малък, част от дружествата няма да се справят", коментира тогава председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев. От енергийното министерство не обясниха дали ще има санкции за производителите, които не монтират уредите в уречения срок. По закон обаче НЕК няма да изкупува тока, произведен по неефективен способ.
Кредитирането остава замръзнало. И догодина кредитирането ще остане почти замръзнало, прогнозира подуправителят на БНБ Калин Христов пред Reuters. Конкретната му прогноза е за ръст от 1.6% за 2016 г. при "почти нула" през тази. Всъщност числата от последната седмица показаха, че от началото на годината портфейлът от фирмени заеми се е свил с 350 млн. лв. Спадът обаче се обяснява от централната банка с изчистване на банковите баланси чрез отписване на кредити и продажба на проблемни заеми. Дори да няма спад, липсата на ръст е лош сигнал за българската икономика. Анемичният ръст при корпоративните заеми вече седем години означава, че компаниите правят по-малко инвестиции в активи.
Обяснението на банкерите е, че търсенето е слабо. На фирмите - че ситуацията още е несигурна. Допълнителни фактори са предстоящата проверка на активите в системата и подготвяните продажби на банки с гръцката собственост.
Защо няма кредити за бизнеса
Данните на БНБ за август сочат 10.03% спад в кредитирането на годишна база, което е съизмеримо с отчетените през юли 10.18%. Свиването отново е най-осезаемо при фирмените заеми, чийто обем за последния месец е намалял с 14.47% (при 14.58% през юли). Съществен фактор за това понижение обаче е изваждането на КТБ от статистиката от ноември 2014 г. Сравнението със статистическите данни от началото на годината също говори за затягане на кредитирането, като през повечето месеци данните показват намаляване на портфейлите, а общото понижение спрямо отчетеното в края на декември 2014 г. е с 349.7 млн. лв. С отчитането на отписаните от началото на годината несъбираеми кредити обаче балансът е по-скоро около нулата.
"Все още виждаме относително слаб ръст на кредитирането. Не става дума, че няма ликвидност или капитал, което да пречи на банките да кредитират. По-скоро проблемът е с търсенето", обяснява Христов пред Reuters.
От представители на бизнеса и сдруженията най-често посочват като причина за липсата на нови проекти несигурната икономическа среда. Засега никой публично не заявява, че има инвестиционна идея, но банките му отказват
Естествено част от замръзването идва и по линия на две групи банки, които държат голяма част от активите в системата. Първо, при тези с гръцка собственост годината беше повече от несигурна, а през последните седмици все по-често се говори за предстоящи продажби. В тази ситуация отпускането на кредити съвсем не изглежда приоритетно. Втората група е на институциите с български акционери. Техният фокус е по-скоро да преминат успешно през стрес тестовете - т.е. да прочистят сегашните си портфейли и да си осигурят ликвидност.
Гръцко пренареждане
Процесът по консолидация на българските банки ще продължи, казва още Христов пред Reuters. "Oпределено знаeм, че ще има голямо търсене на банки, които имат над 5% пазарен дял." И допълва, че централната банка има информация за проявен интерес от страна на инвеститори, "но това ще стане ясно с течение на времето." Според него единственият начин да се получи добра възвращаемост на капитала е да се получи по-голям мащаб. Този извод подуправителят прави на база слабия растеж при кредитирането в страната и увеличаващите се регулации в Европа.
Reuters припомня, че гръцките банки държат по-малко от 20% от активите на банковата система в България, но могат да бъдат принудени да се разделят с филиалите си тук в замяна на отпуснатата финансова помощ във връзка с дълговата криза в югозападната съседка.
През юли тази година стана ясно, че българското дружество на гръцката Eurobank - Пощенска банка, купува бизнеса на Alpha bank в страната. Сделката се очаква да приключи до края на годината след получаване на разрешения от регулаторите. Цената все още не ясна, но според гръцки медии и Reuters е 1 евро.
Шефът на Porsche оглави Volkswagen. Надзорният съвет на Volkswagen назначи ръководителя на спортната марка Porsche Матиас Мюлер за нов главен изпълнителен директор на германския автомобилен гигант на мястото на подалия оставка заради екоскандала Мартин Винтеркорн, съобщава Reuters. След заседанието в петък ръководството на компанията заяви, че скандалът с манипулираните тестове за замърсяването от дизелови двигатели е "морален и политически провал", но настоява, че само малка група хора са отговорни за това.
Връщане на доверието
"Под моето ръководство "Фолксваген" ще развива и прилага най-строгите стандарти за спазване на правилата и за управление. Приоритетът ми ще е да спечеля отново доверието към групата. Ще превъзмогнем тази криза", заяви Мюлер след назначаването му. Изборът на 62-годишния Мюлер бе очаквано, тъй като той веднага се очерта като фаворит за задачата да извади основаната през 1937 г. компания от най-тежката криза в историята й. Мюлер, който работи в групата на Volkswagen от 70-те години, е близък до фамилията Пиех-Порше, която контролира автомобилната компания.
Предизвикателствата пред новия директор са значителни, тъй като облаците над Volkswagen тепърва се сгъстяват. През миналата седмица германското транспортно министерство обяви, че компанията е манипулирала тестовете за вредни емисии и в Европа, Европейската комисия призова членките на ЕС да започнат разследвания по въпроса и да проявяват нулева толерантност към нарушенията, а в САЩ властите започнаха криминални разследвания срещу групата. Една от най-непосредствените задачи пред Мюлер е да възстанови доверието на клиентите и дилърите, които са изнервени от липсата на информация за това как ще им се отрази скандалът.
"Той е добър избор, макар че може би ще се окаже преходен изпълнителен директор, докато друг вътрешен кандидат като шефа на марката VW Херберт Дайс заслужи да заеме тази позиция", отбелязва Арндт Елингхорст, анализатор в консултантската фирма Evercore ISI.
Лична отговорност
Компанията е поставена и под политически натиск да действа решително, като германският канцлер Ангела Меркел призова ръководството бързо да възстанови доверието в сектора, който е ключов за икономиката на страната. След петъчното заседание членът на борда Олаф Лие заяви, че ще скоро ще има последствия и за други лично отговорни за скандала.
Според източници на Reuters компанията е взела решение да освободи шефа на операциите си в САЩ Майкъл Хорн и главните инженери на марките Audi и Porsche Улрих Хакенберг и Валфгнаг Хатц. Преди да получат сегашните си позиции в дъщерните дружества и двамата са заемали висши позиции в звеното за разработки, включително на двигатели на марката VW. Според информацията на Reuters Volkswagen ще създаде специална позиция за бизнеса в САЩ в борда, като фаворит за позицията е ръководителят на марката Skoda Винфрид Валанд.
Скандалът вече доведе до сътресения в цялата автомобилна индустрия, тъй като производителите се опасяват от спад в търсенето на дизелови коли и затягане на регулациите. Потребителите от своя страна се притесняват за представянето на автомобилите си и за стойността, на която биха могли да ги препродадат.
Засега други автомобилни производители не са уличени в използването на устройства и софтуер, чрез които да се манипулират тестовете за вредни емисии. Акциите на BMW обаче се обезцениха силно през миналата седмица заради съобщения в медиите, че нейни дизелови модели също не отговарят на изискванията. Компанията отрече тези обвинения.
НАТО ще пази Европа от навлизане на терористи от "Ислямска държава". НАТО трябва да насочи своите усилия към предотвратяването на терористични атаки и навлизането на членове на ИДИЛ (т.нар. "Ислямска държава") в Европа. Това заяви помощник генералният секретар на НАТО Сорин Дукару в интервю пред "24 часа". Той каза още, че няма конкретна рецепта за решаване на проблема с бежанската вълна, но алиансът оказва непрекъснато сътрудничество на засегнатите страни, включително и като създава кризисни центрове и разработва програми за противодействие на тероризма.
В момента работим за подобряване на разузнавателните си служби и ускоряване на процеса за вземане на решение за действие, допълни Дукару.
Според зам.-шефа на НАТО новите отбранителни способности на алианса ще помогнат за по-бързо и лесно предвиждане на хибридните заплахи и справяне с тях, преди да са възникнали.
След пороите идва и първият сняг в планините. След пороите през уикенда дъждът започва да спира още днес и утре, но остава облачно. От североизток ще прониква по-хладен въздух и температурите ще добият есенни стойности - едва до 14 градуса, на изток до 19.
На височина над 2300-2500 метра дъждът ще преминава в сняг и дори ще се образува тънка снежна покривка, дни след като това стана в Алпите, съобщи синоптикът от TV-MET Симеон Матев.
Там още на 23 и 24 септември имаше снежни бури, като във високите части на Германските и Австрийските Алпи се образува снежна покривка с дебелина до 50 сантиметра.
В сряда времето у нас ще се подобри, облачността ще започне да се разкъсва. В четвъртък ще е предимно слънчево, но по-хладно от обичайното за това време на годината. Сутрин ще е от 7 до 12 градуса, по високите западни полета - до 4-6 .
В петък, събота и неделя ще има разкъсана облачност. Валежи са малко вероятни, уточни метеорологът. Сутринта ще е студено, но следобед ще се стопля до 18-23 градуса.
Повишение на температурата ще има и на 5 и 6 октомври. Тогава ще е предимно слънчево с обичайните сутрешни мъгли в низините. Промяна се очаква на 7 и 8 октомври. Тогава от запад на изток ще се заоблачи, на много места ще падне дъжд, а температурите ще се понижат с 3-4 градуса.
През повечето дни на второто десетдневие на октомври времето ще е спокойно - сухо, с много слънчеви часове и температури около и над нормата. Най-високите стойности ще са около 20 градуса, а сутрин ще са близки до 10 градуса.
Условия за валежи и слабо захлаждане има на 14-15 октомври. Златната есен ще продължи и през третото десетдневие, но през втората му половина ще има по-чувствителни застудявания.
Вероятността за слани в низините е над 50%. Като цяло октомври се очаква да е с температури и валежи, близки до нормата. Средните минимални температури са от 6 до 11 градуса, а средните максимални - от 16 до 21.
При валежите пък нормата е между 45 и 70 л на кв. метър. Обикновено малко повече вали в южните райони и по планините - до 90 л на квадрат.
Тенденцията тази година е ноември да е с температури и валежи, близки до нормата, а декември да е малко по-топъл и с по-малко валежи от обичайното, каза още Симеон Матев. През втората половина на ноември и през повечето дни на декември има голяма вероятност за мъгли в низините и слънце и по-високи температури в планините. Това са тенденции за развитието на времето към този момент и е възможно да има промяна с приближаването на предстоящите месеци, уточнява метеорологът.
Изминалото лято имаше две лица, обобщи Матев. До 15 юли беше хладно с валежи около и над нормата. После обаче настъпи обрат и от 15 юли до края на сезона преобладаваше сухо и слънчево време с температури над обичайните - по-високи от 30 градуса в повечето дни. Най-високи стойности бяха отбелязани във Велико Търново, Русе, Сандански и Плевен, където живакът в термометрите достигна и надхвърли 40 градуса.
Въпреки високите температури в страната не бяха отчетени масови рекорди. Те бяха само в някои дни на малко места. Повечето температурни рекорди бяха подобрени през септември, като в началото и в средата на месеца на много места в Западна България бяха подобрени стойностите за съответните дни.
750 лева рушвет за фалшива регистрация на кола. Точно 500 лв. за офицера, 50 лв. - за този, който ще изготви фалшивите документи, и 200 лв. - за механика и посредника. По този начин бил разпределен рушветът от 750 лв., даден в столичния КАТ, за да се регистрира открит фургон като микробус.
Това било част от престъпна схема, за чийто бос се сочи Цветелин Цветков, полицейски инспектор в Пътна полиция-КАТ, става ясно от обвинителен акт, внесен в спецсъда. Тя действала от октомври 2012 до февруари 2013 г. Цветков насочвал проблемните коли в избран от него ден и час към канала за идентифициране и технически контрол, на който дежурял механикът Антон Ангелов. Никола Димитров изработвал фалшиви чуждестранни талони, с които неизправните возила били регистрирани у нас. Желязко Калинов бил посредник, който намирал собственици на автомобили и мотоциклети втора ръка, готови да платят за фалшива регистрация.
Бандата ще седне на подсъдимата скамейка на 5 октомври.
В обвинителния акт е записано още, че групата е прибрала и 300 лв. за "подмладяването" на два автобуса "Сетра". Собственикът им Илия Запрянов помолил Ангелов и Калинов да преправят годината на производство върху документите, като използват фалшиви регистрационни талони. Книжата били подготвени от Димитров, Ангелов организирал прегледите на автобусите на канала, а Цветков написал саморъчно "Да се регистрира с приложените документи" и се подписал. Така автобусите, произведени през 1994 и 1997 г., били регистрирани като излезли от завода през 2001 г. Групата си разделила подкупа в района на бензиностанция ОМВ на бул. "Цариградско шосе".
"Началникът се обади за този микробус, но има проблеми с регистрацията му, а за да премине успешно прегледа, е необходимо да платиш 100 лв." Така казал по телефона механикът на Даниел Лашов, който поискал да регистрира фургон като "товарен автомобил". След заплащане микробусът бил представен на първи канал за преглед и преминал успешно.
Бандата дала рамо и на Кирил Митов, собственик на автокъща, който пожелал да регистрира джип "Порше Кайен" като "товарен", за да се намали данъкът му и после да го продаде. За услугата Митов броил 300 лв.
Повратен момент в престъпната дейност се оказала регистрацията на пистов мотор "Хонда". Той бил купен за 2000 лв. от Атанас Кръстев от автокъщите на разклона за кв. "Горубляне", но бил стар, с технически неизправности и без документи за произход. Продавачът връчил листче на Кръстев, на което били записани номер на двигател, рама, цвят, модел, година, и му поръчал да търси Калинов.
"Обади му се и той ще ти помогне да минеш на канала в КАТ без проблем", казал продавачът.
На сутринта на 13 февруари 2013 г. Кръстев отишъл да регистрира хондата, придружен от механика Ангелов. Точно в този момент разследващите от "Вътрешна сигурност" на МВР нахлули в КАТ и го закопчали с белезници.
Полицаи и военни с 61% по-високи пенсии от останалите. Бившите военни и полицаи получават с 61% по-високи пенсии, отколкото останалите работещи. Това показва статистиката на НОИ за първото полугодие на 2015 г. Към 30 юни бившите униформени вземат средно по 542 лв. на месец, докато средната сума, която получават останалите хора с пенсия за стаж и възраст, е 335 лв. Основната причина за голямата разлика са по-високите заплати, върху които държавата е осигурявала военните и полицаите. Друг фактор е, че стажът им се приравнява към първа категория труд и при пенсиониране 3 години се зачитат за 5 години.
Статистиката сочи, че един пенсионер в България получава средно по 317,56 лв. на месец, което е с 4,2% повече спрямо първото полугодие на 2014 г. Сумата е осреднена от всички около 25 вида пенсии и добавките към тях, които се плащат у нас. Мъжете вземат по 380 лв., а жените - 271 лв., или с 40% по-малко. И тук причината за разликите са по-ниските доходи, върху които са се осигурявали дамите и по-краткият им стаж. Средната пенсия за инвалидност и общо заболяване е 232 лв.
Всеки четвърти от всички над 2,177 млн. пенсионери взема под 200 лв. на месец. Това означава, че близо 577 000 души преживяват с далече по-малко пари от необходимите за покриване на линията на бедност 286 лв. Над 83 000 възрастни получават между 700 и 840 лв., колкото беше таванът на пенсиите до 30 юни. От 1 юли таванът се вдигна до 910 лв.
Средната пенсия е най-висока в София - 383 лв., а най-ниска в Разград - 253 лв.
През първото шестмесечие на тази година са се пенсионирали 55 585 души. Около 57% от тях са получили пенсии за стаж и възраст, а 35% са спрели да работят поради болест.
Данък уикенд за служебна кола. Фирмите ще трябва да засекат доколко служебни коли, сгради, телефони и лаптопи се използват за лични нужди на собственика или служителите. За целта те ще могат да използват критерии като дни, километри, квадратура, количество, разговори и т.н. Това предвиждат промени в Закона за ДДС, подготвени от Министерството на финансите. Целта е точно да се определи до каква степен имущество на фирмата се използва за лични нужди и да се плати дължимото ДДС.
И в момента, ако на името на фирмата се купи телевизор или мебели, но вместо в офиса те се поставят в дома на собственика, за тях не може да се ползва данъчен кредит по ДДС, т.е. фирмата не може да си върне платеното ДДС. На практика обаче често има злоупотреби. Идеята на предложените промени в закона е да бъде проследено реалното използване на активите на фирмата. И за този дял от стоките и услугите, които се използват за лични нужди, да се плати ДДС. За целта се предлага всяка регистрирана по ДДС фирма, която възнамерява да използва стока или услуга на стойност над 700 лв., за която е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит по ДДС, едновременно за дейността и за лични нужди на собственика или служителите, да подаде декларация в НАП.
В декларацията трябва да се опише методика за разпределение на разходите за придобиване на стоката и услугата - какъв процент се използва за служебни цели и какъв за лични. Като фирмата сама трябва да определи критерия (дни, разговори, километри, квадратура, количество и т.н.) на база, на която смята за най-разумно да разпределя направените разходи, обясниха от Министерството на финансите. Като за вече наличните активи трябва да се подаде декларация до 29 февруари 2016 г. Например за служебните коли фирмата може да определи, че пет дни в седмицата се използват за служебни цели, а през уикенда за лични. За критерий може да се изберат и изминатите километри.
За мобилните телефони може да се отчете колко часа или дни в седмицата служителите са на работа. А ако собственик на хотел живее със семейството си в някоя от стаите, трябва да пресметне неговия апартамент какъв процент е от цялата квадратура на сградата, и да си плати ДДС-то. Ако една фирма плаща и месечните такси за телефоните на служителите си, дали се надхвърля прага за стойност на услугата над 700 лв., в които случаи ще трябва да се подаде декларация в НАП, зависи от това какъв е договорът с мобилния оператор. Когато в договора е определена такса за всеки мобилен телефон поотделно, при преценка дали да се приложи новата разпоредба ще се взема предвид размерът на тази такса, коментираха от МФ. Когато в договора е определена обща такса за повече от един мобилен телефон, то трябва да се вземе предвид така определената обща такса, която лесно може да надмине прага от 700 лв.
Предложеният праг от 700 лв. е твърде нисък според депутати от ГЕРБ и когато законът влезе за гласуване в парламента, вероятно ще бъде повишен, за да обхване само скъпите вещи като коли и хотели. Така обаче няма да се прекрати практиката да се купуват телефони и лаптопи на името на фирми, които се ползват основно за лични нужди.
С други промени в Закона за ДДС от данъка се предлага да бъде освободено предоставянето на медицинска помощ от хора, упражняващи медицинска професия съгласно Закона за здравето, т.е. притежаващи диплома за завършено висше образование по специалности от направленията "Медицина", "Дентална медицина" и "Здравни грижи".
Синдикатите искат: Ремонт на бюджета. Увеличените приходи в бюджета да отидат за посрещане на спешни и неотложни разходи в критични сектори. За това призова лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Според него актуализацията на бюджета за тази година е неизбежна. Той посочи, че има редица институции на бюджетно финансиране, които не са разчетени за 12 месеца и ако няма допълнително финансиране, се очаква ескалиране на напрежението.
"Драстичен пример е Агенцията за социално подпомагане, където служителите получават по-малко от тези, за които работят, т.е. хората на социални помощи", заяви Димитров пред Нова тв. Тежко е положението и в Агенцията за борба с градушките, където също се очертава да останат без заплати до края на годината. "Без актуализация на бюджета тези сектори ще избухнат през есента", предупреди Димитров. Той заяви, че вече е водил разговори с финансовия министър Владислав Горанов. Според лидера на КНСБ Горанов ще пристъпи към ремонт на бюджета след месец и половина.
Енергетиката е секторът с най-голямо огнище на напрежение и особено в Мини "Марица-изток", на които НЕК дължи над 400 млн. лв., сочат данните на синдиката.
Увеличението на цената на тока за индустрията с 18% от 1 август вече се отразявала негативно на фирмите. Пред "Стандарт" председателят на БТПП Цветан Симеонов заяви, че има фирми, които орязват персонал, за да посрещнат по-високите си разходи за производство, а други са спрели социалните придобивки за работниците си. "Очакваме след 1 ноември цената на тока да се върне на старото ниво", заяви в Добрич Симеонов. Той подчерта, че работодателските организации са отложили протестите си, но не са се отказали от тях. Синдикатите също предупредиха, че ако КЕВР не преразгледа решението си до 1 ноември, ще има напрежения.
"Големите притеснения на синдикатите обаче са свързани с липсата на кадри и ниските възнаграждения в реалния сектор", е мнението на Пламен Димитров. "Пазарът на труда в България се оголва драматично, демографията е катастрофа", коментира лидерът на КНСБ. В последните 6-7 години между 40 000 и 60 000 души напускат страната трайно всяка година, това прави по 100-170 души на ден, каза Димитров. 20% от завършващите средно образование пък са готови да напуснат страната трайно, като една от причините са ниските доходи. "Затова бизнесът трябва да преосмисли позицията относно заплащането, вместо да се оплаква от липса на кадри", заяви той.
Пипер с вода пълни лютеницата. Поне един час по-дълго се вари лютеницата, произведена от воднистите вносни сортове пипер. Освен загубата на време за продължителното клечене край казана, за производството на любимата червена вкусотия отиват и повече дърва, алармираха опитни домакини, които не са прекъснали традицията и всяко лято правят десетки буркани домашно производство.
Производителите на червен пипер използват 95% чужди сортове, коментира за „Монитор" Георги Василев, председател на асоциация „Български пипер. Зеленчукопроизводителите от ЕС вадят от градините големи количества, това много сваля цените и принуждава и нашите земеделци да се стремят към подобни резултати, коментира специалистът. А те се постигат с много вода и торове.
Сортът „Калифорнийско чудо", който се консумира в 90% от западните държави, членки на ЕС, има сухо вещество 4%, а нашата „Куртовска капия" има три пъти повече сухо вещество - 12%. Но цената и на двата сорта е една и съща, дори се стига до парадокса калифорнийското чудо да е по-скъпо от куртовската капия. За да получим всички полезни вещества, които се намират в този зеленчук, трябва да изядем четири пъти повече чужбински зарзават, уточни Георги Василев. Нашите производители гледат в последните години пипер със семена от Македония и Турция, които също са с високо съдържание на вода.
В края на септември цената на червения пипер на едро ще падне до 45 стотинки за килограм, прогнозира председателят на асоциацията. Няма обаче никаква гаранция до колко ще я надуят прекупвачите, които не са един или двама, каза още експертът. В България от десет години не е имало по-добра реколта от пипер, очакват се между 3 и 4 тона от декар, най-важното е колко ще бъдат червените чушки, който са най-важната съставка за любимата на милиони българи лютеница. Дори при пет тона добив от декар, ако пиперките са зелени и меланж, значи нищо не е направено, коментират специалистите. За да се получи повече червен пипер е необходимо производителите да оберат първите зелени чушки. Ако нямат пазар дори трябва да хвърлят стоката, но това се налага, за да може да почервенее по-бързо останалата част от пипера. „Технологията е добре известна на производителите, техните сътрудници и организатори също са наясно, но никой не иска да хвърля", според Василев.
Пиперът беше затормозен от продължителните горещи дни с температура над 30 градуса, а в тази ситуация той спира да расте, затова реколтата закъснява между 15 и 40 дни. Хората, които избързаха, ще се окажат с най-скъпата лютеница досега, защото вложеният пипер беше по 2 лева.
През тази година у нас се отглежда пипер на 43 хил. декара, като това количество е с 20% повече от миналата. Ако се прави обаче сравнение на площите с преди 10-15 години, намалението е 10 пъти.
Последен шанс за отчет на топломера. Само три дни остават за отчитане на топломерите на радиаторите. След 30 септември това няма да е възможно и всички абонати, които са пропуснали засичането на уредите, ще трябва да платят изравнителна сметка все едно са ползвали парното у дома на пълна мощност.
Освен това те ще платят солени сметки и за топлата вода, защото от юни действат нови правила на енергийното министерство. Според тях ако нямате водомер, той е повреден или не сте пуснали счетоводителя, ще ви се начисляват служебно по 140 л до 280 л на ден на човек. За апартамент от 65 квадрата това води до завишение на сметката с 1000 лева сметнаха преди време за „Монитор" от топлинния счетоводител „Нелбо". Според данните на „Техем" ако за една година апартамент с изряден водомер плаща по 480 лв. за топла вода на човек, то при липсата на уред за водата сметката за същото това жилище скача на 780 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |