8% по-слабо лято. Лято 2015 е довело 8% по-малко чужди туристи в страната. Това показват данните за трите ключови месеца от сезона. За бизнеса година е слаба, защото хотелиерите свалиха предварително цените и това е свило приходите им средно с 10-20% спрямо предишната година. Това са минус няколкостотин милиона, тъй като морският туризъм генерира около 2-2.5 млрд. евро годишни приходи.
Новината на сезона е, че германецът отново е турист номер 1 на българското Черноморие, но това е, защото руските пътуващи са намалели с една четвърт.
Числата на сезона
Август се оказва като миналогодишния - има скромен ръст от 0.4% спрямо същия месец на предходната година. Но данните за трите най-важни месеца за летния сезон - юни, юли и август, показват, че общо туристите са намалели със 7.9% на годишна база. Спадът на руските туристи е 24.3%, а на украинските - 19%. И докато той беше очакван, неприятна изненада представлява големият срив при румънските (с 32.5%), чешките и австрийските (почти 15%), френските и скандинавските туристи. Германия е отново най-големият ни пазар, но дори и там има леко свиване на броя на посетилите България - с 1.7% спрямо летните месеци на 2014 г.
И през юли, и през август по над 500 хил. българи са пътували с различни цели в чужбина, което е рекордно висок брой от 2009 г. насам. Повечето от тези, които са почивали навън, са избрали за дестинация съседните Гърция и Турция (виж карето). Това показват данните за пътуванията, които Националният статистически институт публикува в понеделник.
Стабилно на германския пазар
Август е бил по-добър месец от юли и особено от юни с привлечени 933 793 чуждестранни туристи, което е с 0.4% повече от август 2014 г. Въпреки това за втора поредна година България не успява да привлече над 1 млн. чуждестранни туристи през август след рекордните за сектора 2012 и 2013 г. Според Венцислав Танчев, управител на "Сънтурс", сезонът приключва според очакванията за 20-30% спад на рускоезичните туристи, но за радост има известно наваксване на германския пазар. Като една от причините той изтъква атентата в Тунис в края на юни, което е довело до пренасочване на английски, немски и белгийски туристи към България с цени, сходни с тези в Тунис. Калин Сутев, представител на REWE Touristik за България, също коментира, че немският пазар е бил сравнително стабилен през тази година, но резултатите са до голяма степен постигнати благодарение на голямо намаление на цени от страна на туроператори и хотели с цел да се привлекат обратно туристи, които са започнали да предпочитат Турция.
Радостен факт е, че се увеличават туристите от Полша, където потенциалът е голям. Ръст има и на македонските, турските, сръбските и израелските посетители. Освен на руски говорещите пазари обаче България губи позиции и сред румънците, чехите, словаците и французите.
Спадът в броя туристи и по-ниските цени водят до понижаване на приходите с около 15-20% за всички хотелиери по Черноморието, смята Венцислав Танчев. Неговата компания "Сънтурс" очаква ръст на приходите между 1.5-2%, но най-вече благодарение на ръста на немски и полски туристи.
БЕХ търси още кандидати за заем от 650 млн. евро. Българският енергиен холдинг (БЕХ) публикува повторна покана към потенциалните кандидати за предоставянето на заем в размер на 650 млн. евро. Средствата са необходими на БЕХ, за да може неговото дъщерно дружество НЕК да се разплати с ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", на които дължи над 900 млн. лв. Това е условието, за да може намалението на цената по дългосрочните договори между НЕК и централите да влезе в сила, за което беше постигната договорка още през пролетта. Според условията, които самата БЕХ поставя, средствата от заема трябва да бъдат усвоени най-късно до средата на ноември.
По-малко кандидати
От БЕХ обясниха, че причината холдингът да публикува повторна покана е, че кандидатите, които са подали документи за участие, са под 5. Според законодателните изисквания при дружества с над 50% държавно участие, които обявяват обществени поръчки, е необходимо да бъде публикувана повторна оферта. В този случай срокът за подаване на заявление за участие е само пет дни и изтича на 2 октомври. Ако дотогава няма нови кандидати за участие в процедурата, БЕХ все пак има право да избере между тези, които вече са проявили интерес.
До приключване на процедурата от холдинга заявиха, че няма да коментират броя на участниците или детайли за хода на избора.
И облигации
Първоначалната покана за участие в конкурса за избор на финансова институция за структурирането на заема от 650 млн. евро за срок от 5 години беше публикувана в началото на септември. Тогава от холдинга обявиха, че търсят и финансов консултант, който да пласира облигации на същата стойност, както и мостово финансиране за обявената сума. Подобен подход беше използван от БЕХ и през 2013 г., когато отново заради дълговете на НЕК се наложи да бъде издадена облигационна емисия за 500 млн. евро. Тогава холдингът също направи опит да осигури заем на същата сума, но той се провали, тъй като само Deutsche Bank подаде окончателна оферта. Впоследствие обаче и тази банка беше дисквалифицирана заради неплатена гаранция за участие.
Финансова кондиция
Въпреки че БЕХ е в по-лошо финансово състояние, отколкото през 2013 г., анализаторите очакват интерес от страна на инвеститорите. В средата на септември обаче Fitch понижи за втори път кредитния рейтинг на холдинга от BB на BB-, като на дружеството е поставена негативна перспектива. Подобно понижение с една степен имаше и през март. Основните мотиви на агенцията за това намаление са очакванията, че финансовите показатели на БЕХ през тази и следващата година ще бъдат по-слаби. Според консолидирания отчет на дружеството за 2014 г. също се отчита значително влошаване на резултатите спрямо предходната година. Така например отчетената загуба е в размер на 274 млн. лв., което е увеличение от 13 пъти. Краткосрочните търговски и други задължения също са нараснали значително и са достигнали близо 1.9 млрд. лв. при 1.436 млрд. лв. за 2013 г. Въпреки това от Fitch отчитат, че тарифният дефицит на БЕХ ще намалее вследствие на предприетите законодателни и регулаторни мерки за това. Друг положителен фактор, отчетен от агенцията, е намалението на плащанията от страна на НЕК по дългосрочните договори с двете американски централи, което ще влезе в сила, след като им бъдат платени въпросните 900 млн. лв.
Без дивидент
За да улесни БЕХ в търсенето на заемните средства, стана ясно, че държавата ще се откаже от дивидента си от дружеството и за 2015 г. Със същата цел в края на юли капиталът на БЕХ беше увеличен с близо 240 млн. лв. от средствата от индивидуалната печалба за 2104 г. Така капиталът на дружеството беше увеличен до 3.188 млрд. лв.
Закъсали стари европроекти ще бъдат спасявани с пари от новите програми. Забавени проекти, които трябваше да бъдат завършени с европари от приключващия програмен период, ще бъдат спасявани с ресурси от новия - 2014-2020 г. Заради огромно закъснение, трупано при няколко правителства, 11 големи ВиК проекта за стотици милиони левове са далече от приключване и няма как да се вместят в последния срок за получаване на средства от Брюксел по оперативна програма "Околна среда 2007-2013" - края на тази година. ЕК е разрешила България да черпи пари от новата ОП "Околна среда" за 2014-2020 г., за да може да се довършат важните проекти, съобщи вчера министърът на околната среда Ивелина Василева. На "брюкселски език" това се нарича "фазиране". Основните рискове са при строежа на пречиствателни станции.
Новината е добра, доколкото пречиствателните станции все пак ще бъдат достроени с еврофинансиране и няма да се наложи да се спасяват със средства за сметка на българския данъкоплатец - става дума за 233 млн. лева. Но има и негативни страни - България ще загуби безвъзвратно тази сума от стария евробюджет, а със същите милиони ще олекне ресурсът на "Околна среда", отреден за страната ни за нови екопроекти до 2020 г. Това е "данъкът", който България ще плати за мудност и стари грешки, трупани през годините при управлението на няколко правителства. Бюджетът на старата програма е 3.4 млрд. лв., а на новата - 3.5 млрд. лева. Основният ресурс до 2020 г. отново е за водни проекти.
"В началото на октомври критериите ще бъдат одобрени и общините ще могат да кандидатстват за довършване на обектите", обясни Василева. Според нея предстои месец на интензивно строителство до края на октомври, когато трябва да приключи физическото изпълнение на проектите, а до края на 2015 г. следва отчитане на плащанията. 11-те обекта, за които ще се иска фазиране, са в различна фаза на изпълнение, но все далече от финал - между 4 и 65% извършени строителни дейности. Сред тях са проектите на Банско, Белене, Шумен, Ямбол, Раднево, Тервел, Видин, Враца и Силистра, които няма как да бъдат приключени до крайния срок - 31 октомври.
При изпълнението на европроектите първоначално плащанията по извършени дейности се правят от държавния бюджет, а ЕК проверява разходите, заверява ги и чак тогава превежда евромилионите. При фазирането общините ще трябва да кандидатстват отново за дофинансиране на всеки проект от новия програмен период. "Това ще става с опростена апликационна форма", обясниха от МОСВ пред в. "Сега". Така държавният бюджет ще чака по-дълго Брюксел да му осребри разходите, които е поел по закъснелите проекти. Засега от екоминистерството не могат да кажат колко време ще тежат на българската хазна тези 233 млн. лева.
Освен по "Околна среда" фазиране беше обявено и по програма "Транспорт", където също има сериозно забавени жп проекти.
Линейките се бавят при едва 4.5% от повикванията. Само 4.5% от повикванията са отчетени като забавени от екипите на спешна помощ, сочи одит на Сметната палата за системата на спешната помощ в периода 2010 - 2014 г. Общо изпълнените повиквания за периода са 3.5 милиона, но забавени са едва 159 000. Данните обаче са от рапортите на самите центрове за спешна помощ към здравното министерство.
Освен това у нас в момента няма нормативни изисквания и стандарт за времето за пристигане на линейките. Според стандарта за спешна помощ диспечерите във филиалите не бива да се бавят повече от 1 минута, след като получат и обработят сигнал от тел. 112, за да възложат случая на линейка, която също трябва да тръгне към адреса до 1 минута. Време за изпълнение на сигнала обаче няма. Одиторите цитират експертни мнения, според които оказването на спешна помощ е най-ефективно в рамките на 15-20 минути. Според нормата до 1999 г. спешните повиквания трябваше да се обслужват за не повече от 20 минути.
Най-често забавени повиквания има в София-град и област, във Варна, Плевен и Ловеч. Според рапортите на филиалите преобладаващата част от закъсненията са по вина на оператора - 4.47 на сто. Незначителна е частта на забавените от медицинските екипи повиквания - 0.09 на сто. Одитът също констатира проблемите и удълженото време за реакция след въвеждането на единния тел. 112, който замени телефона за спешна медицинска помощ 150. Операторите на 112 не са медицински лица и се случва да не доуточнят симптоми на пациента, по-често се бъркат адреси, няма пълна връзка между информационните системи на 112 и спешната помощ, което отнема време за обработка на сигнала от специализираните диспечери в бързата помощ.
Контрольорите на Сметната палата са анализирали и фишовете за отчети на 7 центъра за спешна помощ. Според тях времето за обработка на повикванията е до 2 мин. в преобладаващата част от проверените фишове. Най-бързо се обработват повикванията в ЦСМП-Пловдив и Кюстендил. Изчисленията на одиторите сочат, че най-бързо организираният център е този в Пловдив, където 90 на сто от всички случаи се обслужват до 15 мин. от обаждането. След това са Благоевград, където в 90 на сто от случаите линейката пристига до 20 мин., Варна (до 23 мин.) и ЦСМП-Кюстендил (до 25 мин.). Центровете София-град и Софийска област достигат до ниво 90 на сто след 30-ата минута.
Сметната палата цитира и анкета сред пациенти, обслужени през 2014 г., според която най-често времето за пристигане на медицинския екип е между 10 и 15 мин., като закъснение от повече от 20 мин. отбелязват 15 на сто от анкетираните. Затруднения при комуникацията с диспечера отчитат 15 на сто от анкетираните. Преобладаващата част от хората изразяват задоволство от работата, отношението и комуникацията с медицинския екип, като 70 на сто оценяват цялостната организация в обслужващия център като добра и биха се чувствали спокойни, ако същият екип обслужва техен близък. Оплакванията са предимно свързани със състоянието на линейките и оборудването.
София с 21 кандидати за кметове, в Симитли - 1. София е рекордьор по кандидати, които искат да я управляват. Въпреки че безспорен фаворит тук е Йорданка Фандъкова, за изборите на 25 октомври в столицата са регистрирани 21 претенденти за кметския пост.
Цифрата за София не е най-голямата в изборната история на града. Рекордните 40 кандидати са се борили на кметските избори през 2003 г. През 2011 г. са били 25-ма, а само през 2009 г. цифрата е по-малка - 18 кандидати.
Средно между 8 и 12 са регистрираните за кмет в областните градове.
На второ място в тази класация е Пловдив, за който са регистрирани 16 кандидати. Тук, в Самоков и в Лом в битката срещу кандидатите на ГЕРБ се включват бивши депутати на Бойко Борисов. В Пловдив срещу Иван Тотев излиза Здравко Димитров, в Лом срещу Пенка Пенкова играе Пламен Цеков, а в Самоков срещу Венета Галева се кандидатира Цветан Сичанов.
Сливен и Русе също се оказват атрактивни за управление градове, защото кандидатите за кметския стол в двата града са по 14. Следва ги Добрич с фаталните 13 претенденти.
Дали заради очаквана победа на настоящите кметове Димитър Николов и Иван Портних още на първи тур, но Бургас и Варна попадат в списъка по средата, съответно с по 11 и 10 кандидати.
От общините единствено за Симитли няма конкуренция. Там е регистриран само настоящият кмет Апостол Апостолов.
По същата причина ГЕРБ вече отчете избрани свои 14 кметове на кметства - 7 в община Аксаково, двама в Аврен, както и в Джебел, Ветрино и Берковица. И две панагюрски села са със старите си нови кметове - Баня и Левски.
Селският управник с най-голям стаж в България пак е кандидат. Делчо Митев е кмет на хасковското с. Брягово от 1976 г. и в трудовата му книжка няма никакъв друг запис освен "кмет". Тогава е навършил 25 г. и сяда в стола от студентската скамейка. Той отново е кандидат от БСП и ако спечели, ще кара 13-и мандат.
Вечният кандидат за кмет на Ловеч е Иван Първанов. От 1995 г. той неизменно е в надпреварата. Явявал се е от много партии и като независим. При броенето обаче никога не е мръдвал от последното място. Сега го издига "Нова алтернатива".
В скандала с раздаването на "Верту" в 41-ото НС скритата камера улови и тогавашния депутат от "Атака" Кирил Гумнеров като мераклия за скъп телефон. Той се сдоби с прозвището Вертуто, а в момента е кандидат за кмет от коалиция "Избор за Ловеч".
В Ботевград и Пазарджик ще има битка на адашите. Срещу Георги Георгиев, който иска нов мандат от името на "Обединени за бъдещето на Ботевградска община" излиза съименник, издигнат от Българската социалдемократическа партия. В Пазарджик кметът Тодор Попов, който се явява пак като независим, ще играе Тодор Попов от Движение за европейска интеграция.
Сензация: Вода тече на Марс. Течаща вода е открита на Марс, разкри американската агенция за космически изследвания НАСА на пресконференция, съобщи Ройтерс. На Червената планета има вода, която се стича по каньоните там през летните месеци, твърдят учените.
Историческата новина бе обявена на пресконференция във Вашингтон от Джим Грийн, директор на планетарни науки на НАСА, Майкъл Майер от програмата за изследване на Марс, Луджендра Оджа от института "Джорджия" в Атланта, както и други учени.
"Марс много прилича на Земята. Там се е случило нещо, което е довело до загубата на водата. Задаваме си въпроса имало ли е живот на червената планета и ако "да", то оцеляло ли е нещо. Днес това, за което говорим, действително е много вълнуващо, защото дава посоката при отговора на тези въпрси", съобщи един от учените на пресконференцията.
Едно от откритията на агенцията е свързано с влажността на въздуха. "Марс не е сухата планета, както мислехме", казват учените. Като това е само една част от хидрологичния профил на червената планета. На Марс е настъпила голяма промяна на климата, заради която, вероятно е изчезнала водата.
Учените забелязали и черни петна по повърхността на планетата, които се променяли според сезона. Предстои да стане ясно какви точно са тези петна.
Изследователят Луджендра Оджа открива първото голямо доказателство за наличието на вода на Марс, след като изучава снимки от повърхността на планетата през 2011 г. Според изследванията на Оджа може да се смята, че има течаща вода, а дори и океан под повърхността на Червената планета. Водата се издига до нивото на земята по време на по-топло време.
20 млрд. лева за строителство. Над 20 млрд. лева ще бъдат инвестирани в строителния сектор през следващите 7 години от еврофондовете, държавните ведомства и общините. Това заяви вчера вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев на форум, организиран от Камарата на строителите в България. Половината от тези пари ще са от еврофондовете.
Към момента над 80% от инвестициите в публична инфраструктура се извършват чрез европейски средства, посочи пък министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Според нея е важно да има финансиране и чрез публично-частни партньорства. „Строителният бранш може да разчита на 12 млрд. лева по линия на регионалното министерство до 2022 г.", обеща Павлова. По думите й 3 млрд. лева от оперативна програма „Региони в растеж" ще се инвестират в пътища, като 380 млн. лева от тях ще отидат за инфраструктурата на малките населени места.
Приоритетни ще са 5-6 проекта, сред които довършването на лот 3 от автомагистрала „Струма", доизграждането на „Хемус", както и строителството на участъците София - Калотина, София - Видин, Русе - Търново и тунелът под връх Шипка, посочи Павлова. За развитие на строителството в пограничните райони ще бъдат инвестирани 920 млн. лева чрез програмите за трансгранично сътрудничество.
По програмата за енергийна ефективност по думите на Павлова вече има одобрени почти 1500 сгради. „2016 г. ще е пикът на реализацията на проекти по програмата за енергийна ефективност. Започнахме с 1 млрд. лева и се надявам да можем мащабно да увеличим тези средства ", каза тя.
За железопътна инфраструктура са предвидени близо 680 млн. евро от оперативна програма „Транспорт", каза пък транспортният министър Ивайло Московски. От тази сума 320 млн. евро са за модернизация на линията до Бургас. Финансиране има и за третия метродиаметър на столичното метро.
Нуждите във ВиК сектора според екоминистъра Ивелина Василева възлизат на над 12 млрд. лева, но по програма „Околна среда" са предвидени 2,3 млрд. лв.
233 млн. лева за рискови проекти
233 млн. лева са нужни за успешното завършване на рисковите проекти по старата оперативна програма „Околна среда", съобщи екоминистърът Ивелина Василева вчера.
„С Европейската комисия договорихме възможността те да бъдат продължени с финансов ресурс от новата оперативна програма. Предстои да се одобрят критериите и да се даде възможност на общините да кандидатстват, за да довършат проектите си", обясни Василева.
Рискови са 11 проекта по приоритетна ос „Води", както и два проекта по приоритетна ос „Отпадъци" на програмата. Физическото изпълнение на проектите, изпълнявани по старата екопрограма, трябва да приключи до края на октомври.
19 от 29 бензиностанции с нарушения. Над 65,5% от бензиностанциите по магистралите „Тракия", „Струма" и „Хемус" в участъците им в Западна България са с нарушения. Това показа проверка на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Тя бе извършена през август по разпореждане на Бойко Борисов, но данните се огласяват чак сега, защото е трябвало време да бъдат обработени.
При инспекциите било установено, че на 19 от 29-те проверени обекта колонките и нивомерите не отговарят на законовите изисквания. При измервателните средства липсвали законно поставени пломби, както и знаци на контролните органи. От агенцията обясниха, че неотговарящите на изискванията колонки са спрени от употреба, а на нарушителите са дадени предписания.
През миналата седмица от агенцията съобщиха, че през август са проверили всички бензиностанции по „Тракия" между тунела „Траянови врата" и Бургас. Там в 9 от 33 проверени бензиностанции бяха открити нарушения. 15 от средствата за измерване не бяха в съответствие с правилата.
Връхлитат ни урагани и потопи. Урагани и потопи ни връхлитат днес. Опасното време изправи на нокти държавата и накара ресорните ведомства да вземат спешни мерки. Заради очакваните бедствия в Бургас беше обявен червен код за порои и силен вятър. Синоптиците предупредиха за рекордни количества валежи. Вятърът ще бъде силен, а по крайбрежието и ураганен. Вълнението на морето може да достигне 5 бала. Червеният код означава, че има сериозна опасност от наводнения, съществува и риск за живота на хората, припомниха специалистите. И допълниха, че при тази най-висока степен на предупреждение са възможни евакуации и сериозни затруднения в транспорта, много вероятни са и прекъсвания в електроснабдяването, комуникациите и водопреносната мрежа. Заради намалената видимост шофирането също е опасно.
Вторият по сила, оранжев код, е обявен за четири области - Ямболска, Сливенска, Шуменска и Варненска. Днес там се очакват валежи със сумарни количества за денонощието до 50 л/кв.м. За други 9 области в страната е в сила оранжев код също за интензивни валежи и силен вятър. Това са Хасково, Стара Загора, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград, Силистра и Добрич. За Кърджали кодът е жълт за силен вятър с пулсации до 25 м/сек. Заради очакваните бедствия спецекипи започнаха още вчера да разчистват реки и дерета. Превантивни мерки бяха взети в Бургас, където се очаква сериозно повишаване на нивата на водоемите. Специално сформираните екипи, в които работят и хора, лишени от свобода, премахват натрупаните наноси, храсти и високите треви от тези части на коритата, в които оттичането на водата може да бъде затруднено и да предизвика наводнение.
Работните групи на общината вчера бяха съсредоточени в една от важните точки в морския град. Те разчистваха началото на канала, който свързва езерото Вая и Черно море. Осигуряването на добра проводимост на водното съоръжение е важна мярка, която ще предотврати заливането на главния път за Созопол и Южното Черноморие, когато нивото не езерото се повиши драстично, обясниха експерти. През следващите дни екипите ще почистват района при най-ниската точка на дерето в квартал "Долно Езерово", където при обилни валежи се събира голямо количество вода от околните местности. Другата седмица започва планирано почистване в квартал "Лозово".
Извадените от реките и деретата клони и храсти се събират на купчини. След като изсъхнат, се извозват до сметището. Там, където наносите не могат да бъдат изчистени само с ръчен труд, се използва техника за изгребване на тинята от коритата. Вчера шефът на АПИ Лазар Лазаров коментира усложнената обстановка вследствие на лошото време. "Започнаха силните дъждове, придружени с градушки. Беше свалена голяма листна маса, която е довела до запушване дренажните системи и отводнителните колектори", каза той. Лазаров подчерта, че работата по подготовка за зимата продължава. "На много места направихме силови укрепвания - подпорни стени, заграждения със стоманени мрежи. Има още какво да правим по отношение на обезопасяването", каза шефът на АПИ.
Студ до сряда, 20 градуса в петък
Застудяването, което започна през последните няколко дни, ще продължи, прогнозират синоптиците. Днес температурите няма да превишават 12 градуса. Във сряда се очаква валежите да спрат, но ще остане хладно. Повече слънце ни очаква в четвъртък и петък. В последния ден от работната седмица живакът в термометрите ще скочи до 20 градуса.
Дават пари от ЕС за отглеждане на тикви. Пари от ЕС ще се дават за отглеждане на тикви и елда. Комитетът за наблюдение на ПРСР 2014-2020 г. включи отглеждането на медоносни растения за осигуряване на паша на пчелите в мярката "Агроекология и климат". В списъка с допустими за подпомагане растения са елда, нахут, рапица, слънчоглед, памук, синап, кориандър, босилек, анасон, невен, чубрица, диня, пъпеш, краставица, тиква и др. Зам.-министърът на земеделието Васил Грудев е категоричен, че така ще се осигури запазване на биоразнообразието и ще се подпомогне пчеларският сектор. По мярката могат да кандидатстват физически и юридически лица със сключен договор с пчелар с минимум 20 пчелни семейства. С цел осигуряване на ефективна паша, разстоянието от пчелините до площите, на които ще се извършва паша, трябва да е до 1 км. Подпомагането е в размер на 143 евро на хектар обработваема площ. "Амбицията ни е новата мярка да започне да се прилага от следващата кампания за директни плащания през 2016 г.", каза зам.-министър Грудев.
Същевременно МЗХ публикува проекта на наредба за изменение на правилата за прилагане на мярка 214 "Агроекологични плащания" на ПРСР 2007-2013. Основните изменения са свързани с прилагането на направление "Въвеждане на сеитбообращение за опазване на почвите и водите". Поставят се нови срокове за взимане на проби от почвите, както и нови правила за размера на площите, от които трябва да се вземат проби. Въвеждат се нови минимални изисквания към минералните торове и продуктите за растителна защита.
Автокъщи и сервизи крият 5 млрд. лв. оборот. 5 млрд. лв. въртят на тъмно в автосервизите и автокъщите у нас. На толкова според експертите възлиза сивата икономика в сектора. Над 90 на сто от автосервизите у нас са фантоми и не плащат данъци и осигуровки на служителите, като сумата възлиза на 2,5 милиарда лева годишно.
Аналогична е ситуацията със сивата икономика при продажбата на употребяваните автомобили. Борсите за колите втора ръка продават към 250 хиляди коли на година. При средно 10 хил. лв. за една кола, това пак прави оборот от 2,5 млрд. лв. Продажбата на голямата част от тях се прави като сделка между физически лица. Така се заобикаля плащането на ДДС. За да се изказа секторът на светло, по предложение на финансовия министър Владислав Горанов НАП започва масови проверки по големите борси за стари коли.
Заплатите в България растат най-бързо в ЕС. Заплатите в България растат с най-бързите темпове в Европейския съюз, но не работниците са облагодетелстващите се то това, съобщава Вloomberg, цитиран от Фокус. След десетилетия на компании, плащащи на служителите си официално възможно най-малко правителството удвои минималната заплата откакто балканската държава се присъедини към ЕС през 2007 г., принуждавайки бизнеса да повиши официалните възнаграждения. Мярката увеличи събиранията на държавата от приходи и данъците върху доходите, докато най-бедната държава на търговския съюз - изчислено чрез продукция на глава от населението - се бори със сивата икономика, изчислявана на една трета от официалната.
Усилията на правителството същи така увеличават приходите цялостно, като средната месечна заплата се е покачила до 868 лв през юни от 802 лв година по-рано. Ръстът на заплатите спрямо инфлацията ще бъде водещ за ЕС - 4,6% за тази година, според базирана във Филаделфия фирма за човешки ресурси.
Ако плащам на работник 1000 лв месечно и декларирам само 200, и минималната заплата стане 400 лв, аз ще трябва да декларирам 400. Повишаването на минималната заплата и минималните осигуровки отчасти принуждават бизнеса да изкарват заплатите на светло", казва Георги Ангелов, главен икономист на института Отворено общество.
И макар годишният БВП на глава от населението да е само 45% от средния за ЕС, правителството повишава минималните доходи с цел да доведе стандартна на живот по-близо до този в богатите страни-членки. Минималната заплата се е покачила от само 180 лв през 2007 г., до 380 през тази година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |