Новият държавен фонд: 777 млн. евро капитал и трима управители. Дългоочакваният нов фонд, който ще управлява всички финансови инструменти по новите европейски програми, беше представен официално, три месеца след като беше учреден с постановление на Министерски съвет. Вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов представиха първите трима членове на управителния съвет на фонда - Валери Белчев, Иван Даков и Мартин Дановски. Белчев ще бъде председател на съвета, докато Даков и Дановски са негови заместници. Представен беше и надзорният съвет, който включва ръководителите на всяка от оперативните програми, които предоставят средства във Фонда. Така в него влизат зам.министрите на регионалното развитие, икономиката, труда и социалните грижи, финансите и земеделието, ръководителката на "Околна среда" Яна Георгиева и съветникът на Дончев и бивш ръководител на одитното звено Добринка Михайлова.
Фондът ще събере 777.2 млн. евро от четири програми - "Конкурентоспособност и иновации", "Региони в растеж", "Околна среда" и "Развитие на човешките ресурси", като предстои да бъде решено каква част от Програма за развитие на селските райони също ще влезе в него. Той ще изпълнява функциите, които в настоящия период изпълняваха структури като Европейския инвестиционен фонд, Европейската инвестиционна банка и частни фондове и банки: ще изработва схеми за финансиране и кредитиране на проекти на общини и фирми, както и други финансови инструменти, които ще бъдат прилагани от банки и други финансови институции, избрани с конкурс.
Вместо те, ние
"Според нас слабост в стария период е липсата на връзка между реалните потребности на българския пазар и това, което се предлага от действащите инициативи", обясни Горанов. Основна цел на създаването на фонда е България да развие собствен капацитет и да не остане зависима от структури като ЕИФ и ЕИБ в управлението на такива инструменти, които ще заемат все по-голяма част от еврофинансирането. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев го подкрепи, като обяви, че организацията не е съгласна съвсем с твърдението, че досегашнихе схеми са успешни. "Трябва да се подкрепят проекти, на които малко не им достига, за да се финансират по стандартния начин през банков кредит или борсата. А не просто да се заменя скъп с евтин кредит, както досега".
Томислав Дончев обаче се разграничи от нападките към европейските финансови структури, като посочи, че България продължава да работи с тях - 102 млн. евро по Инициативата за малък и среден бизнес ще бъдат управлявани от ЕИФ, както и наследството на JEREMIE от първия програмен период. "Дори да търпи коментари, прилагането на схемите по JEREMIE според Европейската комисия е история на успеха", припомни вицепремиерът.
Според Дончев, няма нужда България да иска позволение от ЕК за това си решение, защото то е суверенно, но "имаме задачата да уверим партньорите, че сме на висота". Той индиректно призна, че Брюксел е имал колебания за това решение, като каза че "за да намалим съмненията на европейските колеги дали държавата има капацитет, бяха проведени преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Международната банка за развитие (МБВР) и ЕИБ". Трите институции ще помагат със съвети какви схеми да бъдат разработени и как да бъдат приложени, разказа пред "Капитал" източник, запознат с преговорите. "България да се опита да управлява тези средства сама е израз на самочуствие. Не всички държави се опитват да го правят", каза вицепремиерът.
"Ще работим напълно прозрачно"
Новият председател на управителния съвет Валери Белчев не говори много, като изглеждаше видимо притеснен от внезапното журналистическо внимание. Посочи само, че има 15 години опит в работата с финансови инструменти. "Ще се постараем да привлечем най-качествените кадри, за да създадем структура за пример. Всяка наша стъпка ще ви бъде комуникирана, ще се стремим да работим напълно прозрачно", обеща той. Другите двама членове на съвета не взеха думата. Белчев е предложение на финансовото министерство, съобщи източник, запознат с подбора.
Кои са управителите
Валери Белчев е представен като бивш служител на CCF HSBC, Credi Agricole Indosuez, Fortis и Societe Generale. До 2013 г. действа като изключителен партньор в България на "Ротшилд и Сие". През 2014 г. се присъединява към Българската банка за развитие, като началник на отдел "Бизнес развитие".
Иван Данков е в "МКБ Юнионбанк" от 1995 г. насам. Бил е директор "корпоративно банкиране" в банката, занимаващ се основно с финансирането на малки и средни предприятия.
Мартин Дановски е съветник по икономическата политика на Томислав Дончев. Бил е управител на маркетинговата група "Havas Worldwide" за Балканите и управляващ партньор на "Болкан Експерт Холдинг". Бил е ментор при старта на Laucnh Hub.
Облигационерите на БДЖ с ултиматум към Бойко Борисов. Облигационерите по втория по-голям облигационен заем на холдинг "Български държавни железници" стигнаха и до премиера Бойко Борисов в търсенето на решение кога ще получат парите си. Според източници на "Капитал Daily" те са изпратили писмо до премиера, с което търсят личната му намеса за бързото намиране на решение. След години просрочия от почти година въпросните 145 млн. лв. са обявени за незабавно дължими. Но не са платени и сега външните кредитори декларират, че ще започнат процедура срещу България.
Заплаха след бездействие
Конкретният повод за писмото е заявеното пред медиите нежелание от страна на финансовия министър Владислав Горанов да дискутира проблемите на железниците. На 2 октомври Горанов изигра по странен начин депутатите от транспортната комисия в парламента, като отказа да се появи пред тях за обсъждането на стратегията за оздравяване и развитие на "Българските държавни железници", одобрена през април тази години. Тя предвижда две основни неща: пари за инвестиции и пари за разплащане с кредиторите, като в нея се разиграват различни сценарии за необходимите суми. Въпреки че разговорите с Министерството на финансите и в момента продължават, документът все още не е получил официална подкрепа оттам.
Писмото до премиера е придружено от проект на жалба до Европейската комисия, в която пише, че България е нарушила европейското право в сферата на железопътния транспорт, тъй като от 2007 г. не е инвестирала необходимите усилия във финансирането и преструктурирането на БДЖ, така че те сега да са способни да преживеят условията на пазарната икономика и да си плащат дълговете. Т.е. възможно е срещу България да започне наказателна процедура, по която, макар и след години, ако бъде потвърдено нарушение, страната ще трябва да плаща нови санкции.
В писмото на облигационерите се напомня и че през последните години са проявили особено търпение и толерантност и не са предприемали действия, които биха били критични за БДЖ. Не само няма регулярни плащания, но без реакция отлежава и тяхната оферта за разсрочване на дълга.
Задължението от 145 млн. лв.
Облигационният заем за общо 120 млн. евро беше отпуснат на железниците през 2007 г. за покриване на стари задължения. Преди години обаче железницата започва да изпитва затруднения с плащането на задълженията, често пропуска вноски и към момента по заема остава да се изплатят още 145 млн. лв. След като дълго време компанията не успя да се споразумее с облигационерите за разсрочването им, от края на миналата година те са обявени за предсрочно изискуеми.
От лятото на тази година банката довереник - Българската банка за развитие, започна продажбата на вагони, които са обезпечение по заема. По реда на Закона за особените залози обезпечение са 5 хиляди товарни вагона и 25 дизелови мотриси. През май миналата година на общо събрание на кредиторите беше взето решение да започне разпродажбата на 3542 от товарните вагони и на мотрисите. Последните се използват от железницата за крайградските й пътнически превози, но не и въпросните 3542 товарни вагона. Търговете обаче не се радват на голям интерес.
Колко се искат от Горанов
От своя страна през тази години жп холдингът е изплатил 70 млн. лв. главници и лихви към различните си кредитори. Железницата обаче потърси помощ от страна на държавата със стратегията си за оздравяване. В нея се предвижда отпускане на пари от бюджета за инвестиции и за покриване на задължения. По първата точка в следващите 7 години желанието на компанията е да се отпускат вместо по 30 млн. лв. за капиталови разходи, както е в момента, по 60 млн. лв. Т.е. общо 420 млн. лв. за 7 години.
По втората точка при изчисляването на парите железницата е разиграла 3 сценария за развитието на бизнеса на железницата за 7 години напред: оптимистичен, реалистичен и песимистичен, като към тях са прибавени различни комбинации в зависимост от това дали ще има споразумение с кредиторите за разсрочване на задълженията, както и дали ще има продажба на "БДЖ - Товарни превози" или не. Според най-оптимистичната от всички комбинации на железницата ще й трябват от държавата грубо 130 млн. лв. за разплащане с кредиторите, а според най-песимистичния - 240 млн. лв.
Токът за бизнеса ще поевтинее символично с под 1% от 1 ноември. Комисията за енергийно и водно регулиране е готова да понижи предизвикалата брожения сред бизнеса добавка "задължения към обществото" и така да свали цената на тока за фирмите. Спорната добавка вероятно ще бъде намалена от 1 ноември от 37.90 на 36.83 лв. на мегаватчас. Облекчението е с 1.07 лева - едва 0.97%. Бизнесът нарече това "подигравка".
Таксата "задължения към обществото", която се налага заради скъпия ток на производителите с преференциални цени - ВЕИ и "американските" тецове в "Марица-изток", бе увеличена от 1 август двойно - от 18.93 на 37.90 лв. Точно това бе причината за безпрецедентната реакция на бизнеса - всичките големи работодателски организации се обединиха срещу рязкото поскъпване на тока, проведоха еднодневна стачка и обявиха готовност и за бъдещи национални протести.
"Основание за промяната е намалението на цената на природния газ с малко над 14% за последните три месеца", коментира Иван Иванов пред Investor.bg. Допълнително небитовите потребители на регулирания пазар, тоест малките фирми, щели да получат намаление на крайната цена на електроенергията в размер на около 2%. За битовите потребители понижение на крайната цена няма да има, защото комисията искала да си остави буфер, та ако природният газ поскъпне в края на годината, в разгара на зимния сезон, тарифите за домакинствата да не се пипат. "Хората предпочитат да имат предсказуемост и стабилност на тези цени, още повече че промяната трябва да е с по-малко от 0.5%", поясни Иванов.
Идеята за намаляване на добавката с под 1% трябва да бъде обсъдена и приета от регулатора до 30 октомври, за да може да влезе в сила от 1 ноември. Според председателя на комисията Иван Иванов този ход реално ще облекчи разходите на фирмите за енергия.
Символичното намаление, анонсирано от КЕВР сега, едва ли ще потуши недоволството, дори може да го разпали отново. Работодателите искат връщане на добавката на старите нива, а не 1% символична отстъпка. Те настояват и за оставка на шефа на регулатора Иван Иванов.
"Този 1 лв. не е никакво намаление, след като таксата беше увеличена с 21 лв.", коментира пред "Сега" председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Той смята, че е напълно възможно понижение на добавката с 15 лева, като резерви могат да се намерят и заради по-ниската цена на природния газ, и заради нормативните промени от лятото. "Да не забравяме, че през лятото на БЕХ бе вменено задължение да намали административните си разходи с 10%", обясни още Велев. Той допълни, че с промените в нормативната база от лятото на тази година е трябвало да се реализира намаление на общото количество скъпа енергия, изкупувано от фотоволтаици, а на практика се отчита увеличение с 26 млн. лв. "С това предложение все едно няма никаква промяна и от него няма да има никакъв ефект", коментира и председателят на Асоциацията на индустриалните потребители на ток Константин Стаменов.
Данък "вредни храни" вероятно няма да влезе в сила през 2016 г. Финансовият министър Владислав Горанов индиректно намекна, че предложеният от здравното министерство данък върху продукти, съдържащи вредни съставки, няма да е факт за бюджетната 2016 г. От думите на Горанов стана ясно, че законопроектът е на много начален етап, далеч от готовност да бъде внасян в парламента. В същото време още идната седмица МС ще гласува и внесе в Народното събрание проектобюджет 2016.
Още не съм се запознал със законопроекта, към днешна дата предпочитам да не заемам позиция, коментира Горанов по повод отправени от бизнеса критики към предложените от здравното министерство текстове. При вече публикуван за обществено обсъждане законопроект Горанов допусна, че МЗ в момента води информационна кампания именно в опит да се намери най-правилното и балансирано решение. "Когато то бъде намерено, ще вложим ресурс в анализа", заяви Горанов. Той не коментира по същество предложената от МЗ структура на данъка - с облагане на крайните продукти с разнообразие от ставки, но предупреди, че трябва да се подхожда внимателно към промени, които могат да насочат пазара в една или друга посока. Целта на този данък не е да донесе приходи в бюджета, обратно - липсата на постъпления би означавала успех на данъка и по-здравословно потребление, обясни принципно Горанов. В същото време МЗ обяви очакван ефект от данък от 150 млн. лв. и дори има предложение за целевото му изразходване.
Изказването на финансовия министър идва на фона на силно напреднала бюджетна процедура. Очаква се идната седмица МФ ударно да съгласува и внесе в кабинета и парламента проектобюджет 2016. Крайният срок за това по закон е 30 октомври. Законът за публичните финанси забранява да се извършват промени в данъци, без те да са залегнали в държавния бюджет. По силата на тези текстове, ако законопроектът за новия данък не бъде прокаран навреме за бюджетната 2016, но мнозинството настоява той все пак да влезе в сила от 1 юли 2016 г., ще трябва да се прави и актуализация на бюджета.
Предпазливата позиция на МФ бе предшествана от остри критики от страна на бизнеса към законопроекта. Според работодателски организации данъкът ще доведе до ръст на сивата икономика, повишаване на цените на храните и нивото на бедността, както и до фалити на фирми. Спорно е и доколко той ще може да се администрира и контролира. МЗ предлага да се облага краен продукт, а не самите вредни суровини, като за различните видове храни и вредни съставки се предлагат различни ставки. Това ще направи данъка много труден и за събиране, и за контрол, изтъкват данъчни експерти. Именно сложното администриране е една от причините у нас да не се допуска диференциране на ДДС извън намалената ставка за туризма, каквито призиви е имало неведнъж.
Смяната на часа вдига избирателната активност. Един час повече време за размисъл, преди да отидем до урните, дава смяната от лятно към зимно часово време тази неделя. Точно в 4 ч в нощта срещу изборите часовникът се връща с час назад. Това може да повиши избирателната активност, смятат политическите стратези.
Според една от теориите, на която стъпват електоралната социология и политологията - тази на Марк Франклин, обяснение кой гласува дава т.нар. модел на наличните индивидуални ресурси. Или казано по- просто - в изборите участват предимно хората, които имат времето и средствата за това.
Събуждайки се в изборния 25 октомври в обичайното време - например около 9 ч сутринта, хората ще си преместят часовника с час назад и ще могат да го употребят именно да отидат до урните, е логиката на прогнозата за по-висока активност. Още повече че времето рязко захладня и не предполага пътувания за уикенда.
Влияние оказват и образованието, професията, общественият статус, политическата мотивация. Сравнителните анализи доказват, че по-склонни да гласуват са активните в бизнеса и обществената дейност. Хората, за които обикновено неделята е единственият почивен ден. И когато тя се окаже с 1 час "в повече", те са по-склонни да го употребят, за да изразят позицията си чрез правото си на вот, коментират специалистите.
Все пак смяната на времето води до известен физически дискомфорт, напомни националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова. Затова е по-добре да се гласува рано, а през останалата част от деня хората да почиват и да се адаптират, казват специалистите по обществено здраве.
25 000 тютюнджии отиват в сивия сектор, ако вдигнат осигуровките. 25 000 тютюнопроизводители ще са принудени да отидат в сивия сектор, ако бъдат вдигнати осигуровките им. Това заяви в четвъртък Цветан Филев, председател на В момента в България имало регистирани 50 000 производители на тютюн.
Ако минималните осигуровки бъдат вдигнати със 7,5%, както е последното предложение на вицепремиера Ивайло Калфин, половината от тях щели да бъдат принудени да се дерегистрират, твърди Филев.
Данните на асоциацията показвали, че средно един производител отглежда тютюн на площ от 6 дка. Годишният добив бил в рамките на 1,2 тона. При най-висока цена на продукцията годишният доход бил около 5800 лв. От него в момента минимум върху 3600 лв. трябвало да се платят осигуровки. Ако те се вдигнат, сумата се увеличавала на над 3900 лв.
Този скок ще принуди хората да не се регистритат като земеделски производители и да продават тютюн на контрабандисти. Те ще платят примерно към 6000 лева на стопанин, а след това ще продадат тютюна на нелегалния пазар за 30 000 лева без да плащат акциз и ДДС, твърди Филев.
В крайна сметка от вдигането на осигуровките хазната щяла да загуби, тъй като, от една страна, половината от производителите щели да минат в сивия сектор, а от друга, продукцията им ще се пласира контрабандно и бюджетът ще се лиши от приходи от акциз и други данъци.
Изчисления показват, че ако близо половината от произвеждания тютюн мине в сивия секор и се използва за направата на цигари, които да се продават нелегалон, това ще доведе до загуба от няколстотин милиона лева годишно.
Държавата можела да загуби стотици милиони левове от това. От Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010, са изпратили и писмо до премиера Бойко Борисов по повод минималните осигурителни прагове за 2016 г.
В него се припомня, че в края на 2014 г. Министерският съвет е приел увеличаване на минималните осигурителни прагове и минималния осигурителен доход за земеделските производители, в това число и за тютюнопроизводителите, от 240 на 420 лева. Това
доведе до сериозно напрежение в нашия отрасъл, твърди Филев.
И допълва, че след преговори и с цел да се облекчи данъчното бреме върху десетки хиляди български семейства, които са самоосигуряващите се регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители, се постигнало съгласие минималните осигурителни прагове да бъдат 300 лв.
Само година по-късно отново се говори за увеличаване на тези прагове, което неминуемо ще доведе до отлив от земеделска дейност и увеличаване на хората, разчитащи на социални помощи, както и преминаване на една известна част от тях в сивия сектор, се казва още в писмото до премиера.
От асоциацията на тютюнопроизводителите искат отговорните институции да покажат държавническо поведение и да вземат правилното решение минималните осигурителни прагове и доходи на тютюнопроизводителите да не бъдат променяни през 2016 г. и да останат 300 лева. Браншовата организация допълва, че в голяма част от най-бедните общини на България единствено може да се отглежда тютюн.
Такива били общини от областите Благоевград, Смолян, Кърджали, Хасково, Ямбол, Монтана, Силистра, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Русе.
Баба Дочка преметна ало измамници, пробута плик с вестници на изнудвачите. Юнашка баба заложи капан на ало измамници, успя да ги надхитри по телефона и накрая им пробута плик, пълен с нарязани вестници, вместо исканите 6000 лева. Белезниците щракнали върху ръцете на 48-годишния измамник Н. К. когато получавал плика с "тлъстата пачка". Театърът се разиграл в сряда в Нова Загора.
75-годишната старица получила обаждане на домашния си телефон по познатата схема "трябват ми пари, за да капарирам бяла техника". В мъжкия глас баба Дочка отначало "разпознала" свой приятел от ученическите години. Първата реакция на жената била: "Как, бе!? Такива пари нямам, но за теб ще намеря от приятелки и ще ти ги дам."
Дочка хем се трогнала, хем се усъмнила. Въпреки влошеното си здраве, отишла до магазин за техника, за да разбере на място каква е тази техника. Там окончателно й станало ясно, че е жертва на телефонни измамници. Умната баба веднага се обадила в полицията.
Заедно с криминалистите се прибрала у дома да чака второто обаждане. Старицата казала на измамника, че уж е събрала 1500 лв., но той я изненадал и я накарал да му опише банкнотите по номинал и сериен номер. 75-годишната жена не загубила самообладание и половин час диктувала измислени номера, често кашляла и викала: "Болна съм, чедо, и очилата ми ги няма". Така успяла да го забаламоса.
Полицаите искат награда за смелостта
"Ако има начин, бихме завели тази жена във всички пенсионерски клубове, за да видят връстниците й, че така трябва да постъпват", коментираха полицаите от Нова Загора. Баба Дочка ще бъде предложена на вътрешния министър Румяна Бъчварова за награда "Гражданска доблест". Криминалистите не могат да нахвалят бабата, която се държала изключително убедително, артистично и смело с измамниците.
В момента обаче възрастната жена е в болница с много високо кръвно заради вълненията, които е преживяла. Близките й са много притеснени дали престъпниците няма да си отмъстят на Дочка. Тя живее сама и почти няма съседи. Роднините вярват, че полицията и съдът ще защитят и пазят жената. Арестуваният измамник има криминални регистрации.
Таксиджия бивш катаджия наби полицай. Бързо производство е образувано срещу 46-годишен таксиметров шофьор, който наби полицай пред Народното събрание към 21 ч в сряда. Катаджия направил забележка на Борис Тасев да премести таксито си, спрало на пешеходна пътека. Шофьорът от "ОК Супетранс" обаче ударил полицая в гърдите. Веднага таксиджията бил арестуван. Полицаят се отървал с охлузвания.
Нападателят бил бивш служител на КАТ и "Сигма". Тасев бил осъден през 2003 г. за убийство в състояние на афект. Присъдата била 3-годишна и той я изтърпял. В момента се водел реабилитиран.
"Уволнен е дисциплинарно от МВР през 2003 г. заради влязлата в сила присъда. Убийството не е било извършено при или по повод изпълнение на служебни задължение и е по непредпазливост", каза шефът на СДВР Младен Маринов.
Проверка показала, че Тасев нямал пътна книжка, удостоверението му за психотест било изтекло през 2014 г. и на фискалния бон не било изписано неговото име като данъчно задължено лице. Заради това Тасев ще бъде глобен 1800 лева, казаха от агенция "Автомобилна администрация".
"В свидетелството за съдимост на шофьора пише, че не е осъждан. Досега не е имало проблеми с този водач", коментира Людмил Лазаров, управител на "ОК Супертранс". Той потвърди, че удостоверението за психологическа пригодност на шофьора е изтекло, тъй като станал пропуск в компанията.
Министерството на транспорта обмисля таксиджиите да минават на психотест веднъж годишно, а не на 3 г., както е сега. Има идея и всяка година да представят свидетелство за съдимост.
Софиянка направи мъжа си милионер. Софиянка опроверга вица, че една жена може да направи мъжа си милионер само ако той е милиардер. 43-годишният Петър Димитров се сдоби с 1 633 366 лева само месец след като напуснал фирмата, в която работел като компютърен специалист. Заслугата е на половинката му Веска, която му казала 6 числа и го пратила да пусне фиша в тотопункта на бул. "Гоце Делчев" и улица "Орехова гора" в столицата. Така Петър се оказал вторият късметлия, който заедно с овчаря Здравко Траянов от Петричко е уцелил печелившата комбинация за джакпота в играта "6 от 49" от миналата неделя. Вчера двамата щастливци дойдоха в централата на спортния тотализатор, за да оформят документите за печалбите.
Двамата печеливши са дали банкови сметки, по които ще им бъдат преведени по 500 хиляди лева. Останалите пари от поделения джакпот ще им се дават на равни месечни вноски, като крайният срок за изплащането е до 7 години.
Петър ще използва печалбата, за да подкара собствен бизнес. Със съпругата му обмислят и да закупят ново жилище.
Все още няма ясни планове за бъдещето 59-годишният доскорошен овчар Здравко Траянов, който няколко дни бе потънал в пълна неизвестност. Той играл близо 40 години с едни и същи числа и най-сетне късметът му се усмихнал, след като два пъти се разминал нелепо с печалбата. Първо негов приятел си купил салам с парите, които Здравко му дал, за да му пусне фиша. Оказало се, че овчарят е познал изтеглените числа, но напразно.
Вторият път бил на зъболекар, преди да пусне печеливш фиш, но мистериозно го загубил.
Този път овчарят заръчал на работодателя си Стоян Милев да му пусне фиша миналата събота в централния пункт на тотото в Петрич. В понеделник сутринта си взел квитанцията и захвърлил гегата на пастир, напуснал работа и изоставил грижите за 180-те овце в стадото. В тотото той сподели, че са изписани и лъжи по негов адрес, но е вярно, че ще даде 1000 лева на шефа си.
Бизнесът: Не вдигайте осигуровките. Бизнесът категорично се обяви срещу административното вдигане на минималните осигурителни доходи в секторите, където не са водени преговори между неговите представители и синдикатите. И четирите национални работодателски организации - КРИБ, БСК, БТПП и АИКБ, не приемат намерението на социалния министър Ивайло Калфин да наложи 7,5% ръст на осигурителните прагове за всички недоговорени сектори. Те са почти половината от общо 84.
Първоначалният вариант предвиждаше от увеличението да бъде изключен тютюневият бранш, но премиерът Бойко Борисов заяви, че това няма да бъде прието.
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България е против увеличението, заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев. Предложението за вдигане на осигурителните прагове не е дискутирано с работодателите, обясни той. Според него подобно предложение не може да се прави без предварително обществено обсъждане. Имаме чувството, че г-н Калфин е назначен на работа в някой от синдикатите, щом като сам решава да вдига осигурителните прагове, допълни председателят на най-голямата работодателска организация. Кирил Домусчиев съобщи, че работодателите ще искат предложението да бъде обсъдено публично с всички заинтересовани страни. По отношение на осигуровките в тютюневия бранш Домусчиев уточни, че в производството на цигари минималните заплати са в пъти по-високи от минималното възнаграждение за страната и едно вдигане на осигуровките няма да донесе повече приходи в бюджета.
"Настояваме в недоговорените сектори да се замразят осигурителните прагове или да се търси договаряне на ниво национално представителни работодателски и синдикални организации, след като няма желание на браншово ниво да се водят преговори", обясни за "Стандарт" и Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ. В много от случаите такива споразумения не могат да се сключат, защото няма синдикална организация в съответния бранш. "Недопустимо е бизнесът да бъде наказван с ръст на доходите за това, че няма с кого да преговаря", коментира Иванов.
От двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", пък твърдят, че в повечето случаи преговори не се водят, защото работодателите не желаят.
Социалният министър не е провел обещаните разговори със заинтересованите страни, преди да обяви, че ще наложи навсякъде ръст на минималните осигурителни доходи, недоволстват още работодателите. "В подобни разговори щеше да се изясни, че не само в тютюневия сектор има спад на производството", посочи Димитър Бранков от БСК. Камарата, както БТПП и АИКБ, дори настояват да се премахне практиката ежегодно да се договарят минимални осигурителни прагове. "Ефектът от тях е негативен. Във всички браншове и предприятия, където имаме високи средни заплати и висок среден осигурителен доход, там ефектът е близо до нула. В малките и средните предприятия от търговията и услугите, строителството, туризма, както и в регионите с ниско заплащане, ефектът е натоварване на разходната част на бюджетите", посочи Бранков. Заедно с високите цени на електроенергията това действа в посока на съкращаване на заетостта - основно на нискоквалифицирани работници, млади хора и майки с деца", обясни Бранков.
Холивуд затваря улици срещу 50 лв. на час. Само 50 лева на час ще струва на холивудски или боливудски кинаджии, ако решат да затворят средностатистическа улица в центъра на София. Причината е, че таксата е 1,70 лева за блокирането на 15 квадрата, колкото е паркомястото на синя зона. При отсечка от 30 коли това прави 51 лева. Парадоксалното е, че в провинцията има градове, където сумата е в пъти по-висока. За сметка на това обаче горе долу същите като в столицата са цените в Бургас (виж каретата). Това показа проверка на „Монитор" за тарифите, при които кинаджиите снимат в различните градове на страната. Цифрите сочат, че за миналата година от филми и реклами, правени по софийските улици, в общинската хазна са влезли 140 935 лева. В същото време за продуцентски къщи от ранга на тези в Холивуд или в Боливуд снимането у нас излиза повече от евтино.
Тютюнопроизводителите: Спрете политическото говорене на гърба ни. Противопоставяме се на политическото говорене на гърба на тютюнопроизводителите и подкрепяме индустрията, която преработва нашата суровина.
Това заявиха в своя позиция от Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010. „Не приемаме лица, които не са създали едно работно място през живота си и се опитват да оплюват фирмата Булгартакак, която създава хиляди работни места", каза Цветан Филев, председател на асоциацията по повод изявлението на Радан Кънев за повишаване на минималните прагове. Хаосът тръгна, след като вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин предложи скок на осигурителните прагове в индустрията.
"Ние като тютюнопроизводители я подкрепяме и не сме съгласни в сектора на преработката на нашата тютюнева суровина да се увеличава минималния осигурителен праг", уточни Филев. Преработвателите на тютюн и в частност Булгартабак плащат на служителите си заплати в петорен и шесторен размер по-голям от минималната работна заплата за страната, припомни той и допълни: „Подкрепяме индустрията, защото производители на тютюн, търговци и преработватели сме като скачени съдове и сме в една лодка.
Заедно се стремим да създаваме работни места, икономика, препитание на гражданите на страната и не сме съгласни с някой, който си позволява по политически причини да използва проблемите в сектора.", категоричен е Филев.
Минималният осигурителен праг на земеделците, който в момента е 300 лева, да се запази и през следващата година. За това настояват още в писмо до премиера Бойко Борисов и земеделския министър Десислава Танева от Националната асоциация на тютюнопроизводителите- 2010.
В отрасъла веднъж вече е имало сериозно напрежение, след като през миналата година Министерския съвет прие минималните осигурителни прагове и осигурителен доход за земеделските производители да скочи от 240 на 420 лв. По-късно в резултат на диалог с бранша бе постигнато съгласие минималните осигурителни прагове да бъдат 300 лева. Това се отнасяше за десетки хиляди български семейства, в които има самоосигуряващи се земеделски стопани и тютюнопроизводители, които едва си изкарват прехраната с приходите от селско стопанство, напомнят в писмото си от асоциацията. Известно е, че около 20 % от тези стопани са тютюнопроизводители.
Само година по-късно отново се говори за увеличаване на тези прагове, което неминуемо ще доведе до отлив от земеделска дейност и увеличаване на хората, разчитащи на социални помощи и мнозина ще преминат в сивия сектор, предупреждават още от НАТ 2010.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |