Правителството ще харчи рекордно много. Рекордно високи разходи на държавата и отказ от намаляване на чиновниците. Това са двете най-едри промени в първия бюджет на настоящия финансов министър Владислав Горанов, публикуван за обществено обсъждане в понеделник. Числата показват, че разходите на централния бюджет за първи път ще достигнат 21.5 млрд. лв., или 2 млрд. лв. над планираното за тази година. За да покрие разточителството си, държавата ще изземе през данъци повече от бизнеса и потребителите - около 1.5 млрд. лв., и ще натрупа още нов дълг, с който да покрие и планирания дефицит от 1.8 млрд. лв. Бюджетният дефицит ще бъде около 2% от БВП, или с 0.5 процентни пункта по-малко от заложения в средносрочната бюджетна прогноза.
Има и едно скандално предложение на финансовия министър - летище София да бъде отдадено на концесия, като очакваният приход от 600 млн. лв. да се получи еднократно и така да бъде изхарчен моментално от сегашното правителство. Като за капак с проекта на Закона за бюджета за 2016 г. се прави опит и да се суспендира законът за Сребърния фонд, като изрично се предвижда приходите от тази концесия да не влизат в него, какъвто е общият ред.
Къде ще е разточителството
Общото преразпределение през бюджета ще нарасне до 34.8 млрд. лв. От Министерството на финансите изтъкват, че въпреки огромната сума делът на преразпределението към прогнозния брутен вътрешен продукт остава под 40%.
Обяснението за планирания преразход е, че 1.7 млрд. лв. повече ще са капиталовите разходи, които се финансират авансово проекти по европейските фондове. Това обаче не е единствената причина. Отвъд еврофондовете се чете нежелание от страна на държавата да се справи с постоянно нарастващите разходи за администрация. Общо 17-те министерства ще получат около 400 млн. лв. повече спрямо 2015 г., а 220 млн. от тях са предназначени за допълнителни разходи за възнаграждения и осигуровки. Тази година финансовият министър записа в Закона за бюджета 10% по-ниски разходи за заплати и осигуровки, но ведомствата отказаха да се съобразят с това и дори някои настояваха за още пари. В крайна сметка бюджетът за 2015 г. ще бъде актуализиран, а почти всички министерства ще получат допълнителни пари за персонал, вместо да свиват разходите.
За първи път Министерството на вътрешните работи ще получи още със Закона за бюджета над 1.1 млрд. лв., или с 95 млн. лв. повече от 2015 г. Министерството на енергетиката също е сред големите печеливши с допълнителни 64 млн. В редиците на наградените са още отбраната, финансите образованието и транспортът, които ще получат по няколко десетки милиона отгоре.
Летище за еднократна употреба
Правителството залага и 840 млн. лв. повече неданъчни приходи. От обясненията в документа става ясно, че летище София ще бъде дадено на концесия догодина, като очакваното еднократно плащане ще е 600 млн. лв. В предишни концесии се е плащало през годините и сегашното решение може да свие конкуренцията, а оттам да намали и финансовия ефект за държавата. Още повече че при последните резултати на летището и отчетените едва 5 млн. лв. печалба за 2014 г. постигането на тази сума може да се окаже трудна дори и за максималните по закон 35 години концесия.
Но най-големият проблем е, че в Закона за бюджета е предвидено за прихода от летището да не важи правилото сумата да отиде в Сребърния фонд. Така сумата ще е на разположение на финансовия министър и ще бъде изхарчена сега за покриване на отказа от реформи и съкращаване на разходи, вместо стратегическият актив да носи регулярен приход. Без този еднократен приход дефицитът би скочил от заложените 2% от БВП на 2.7% (2.4 млрд. лв.).
„Албена" увеличава печалбата въпреки спада на туристите. "Албена" АД отчита ръст на печалбата към края на третото тримесечие въпреки по-малкия брой нощувки и по-ниските приходи. Това показва финансовият отчет на най-голямата хотелиерска компания в България, публикуван чрез БФБ - София. Според документа печалбата на дружеството към края на септември 2015 г. скача с 4% до 15.9 млн. лв. Ръстът идва въпреки по-малкото реализирани нощувки за периода. Те спадат с 5% до 62 хил. Приходите на "Албена" също са надолу на годишна база, като отстъпват с 3% до 69.4 млн. лв. Oбщите разходи на компанията намаляват с 5.9% на годишна база до 53.9 млн. лв. Освен това финансовите приходи на "Албена" са със 77 хил. лв. по-малко спрямо деветмесечието на 2014 г. Към края на септември 2015 г. те възлизат на 436 хил. лв. Финансовите разходи на "Албена" обаче растат с 291 хил. лв., или със 17.2% на годишна база, до 2 млн. лв.
Успех напук
Най-голямата хотелиерска компания в страната постигна по-висока печалба, въпреки че лято 2015 г. беше най-слабото за туристическия бранш от 2007 г. насам. Данни на Асоциацията на българските туроператори и туристическите агенти (АБТТА) показват, че туристите са намалели с 8% спрямо предишната година. Въпреки че хотелиерите свалиха цените заради очаквания отлив, предварителните прогнози сочеха към по-големи загуби. Според браншовата организация условията за развиване на туризъм в страната са неблагоприятни, тъй като сивият сектор достига 50%. Друг проблем е по-малкият брой руски туристи, който обаче до голяма степен успява да бъде компенсиран от ръста на германците.
В началото на сезона през юни изпълнителният директор на "Албена" Красимир Станев съобщи, че компанията ще инвестира 130 млн. лв. в развитието на едноименния курорт на Северното Черноморие. Планът на дружеството е за реконструкция и обновление на хотелите "Добруджа", "Кардам", "Доростор", "Камелия" и "Арабела бийч", които ще бъдат ребрандирани и вероятно ще имат нови имена. Успоредно с това се планира и изграждането на нов тенис център, както и построяването на топла връзка между хотелите "Фламинго" и "Добруджа". "Капитал Daily" не успя да се свърже с Красимир Станев и търговския директор на курорта Маргита Тодорова, за да разбере на какъв етап е развитието на плана за обновление на "Албена" и каква е оценката на компанията за резултатите през изминалия летен туристически сезон.
Песимистичните прогнози
Миналата година е една от най-лошите от финансова гледна точка в цялата 45-годишна история на курорта, посочи по-рано Красимир Станев, като причината бяха наводненията, спад от Русия и по-хладното лято. Прогнозата на изпълнителния директор беше, че 2015 г. ще е още по-тежка, като очакванията бяха за печалба от 6-7 млн. лв. Слабите резултати през 2014 г. принудиха акционерите на "Албена" да решат да не се изплащат дивиденти за нея, както и допълнително възнаграждение на членовете на съвета на директорите. Причината беше, че печалбата от малко над 8.4 млн. лв. беше доста под планираната. Мажоритарен акционер в компанията е "Албена холдинг" с 54.05% от капитала. Вторият най-голям дял в дружеството държи "Албена инвест холдинг" - 20.57. Останалите малко над 25% са разпределени между пенсионните фондове "Доверие" и "Алианц България", физически и юридически лица. През миналата година община Балчик продаде дела си от 7.16% в курорта за почти 16 млн. лв. през борсата.
Според междинния доклад за дейността на дружеството през третото тримесечие "Албена" е придобила 100% от капитала на "Фламинго турс" ЕООД и е отпуснала безлихвен паричен заем на компанията на стойност 100 хил. евро за срок до края на септември 2016 г. Oт началото на годината търгуваните на БФБ акции на "Албена" поевтиняват с над 17% до 47.5 лв. за брой. Статистиката показва, че спрямо същия период на 2014 г. пазарната капитализация на дружеството е спаднала с 9.5% до почти 203 млн. лв.
Изборите в София - 48 часа хаос, 5000 "заложници", неадекватна ЦИК. Хаосът при гласуването на местните избори и референдума бързо избледня на фона на апокалипсиса при приемането на изборните книжа на секционните избирателни комисии (СИК) в София. Над 5000 души се оказаха заложници на бавния и зле организиран процес по обработката на протоколите с резултатите от вота. Напрежението ескалира, десетина жени припаднаха, някои бяха откарани с линейки в болница. Това принуди правителството, омбудсманът и представители на политическите партии да призоват ЦИК да вземе мерки и да освободи хората. През целия ден обаче ЦИК остана безмълвна. Шефът на софийската общинска избирателна комисия Диляна Иванова даже нагло заяви, че "твърденията за хаос са чиста спекулация" и че "никакво напрежение няма".
Лошата организация бе предопределена от обективни причини - в новия Изборен кодекс членовете на столичната общинска избирателна комисия бяха намалени от 41 на 19. В София се гласуваше с четири бюлетини, а вотът за общински съветници предвиждаше и възможността за преференция. Ситуацията обаче допълнително се усложни и от факта, че системата на "Информационно обслужване" непрекъснато блокираше.
През целия ден вчера зала "Арена Армеец", където се предаваха изборните книжа, бе обградена от полиция. Отчаяните жени и мъже вътре се тълпяха на прозорците и показваха надписи с призиви SOS и "Помогнете, тук някой ще умре!!!". Някои изписваха и номерата на мобилните си телефони с надеждата медиите да ги потърсят, за да чуят разказите им за случващото се от първо лице. Членът на СИК Даниела Страшилова разказа пред "Сега", че чака от неделя в полунощ. "Не съм спала от 4 часа сутринта в неделя, когато тръгнах за секцията. Моят номер за предаване на протоколите е след 900, а в момента са извикани около 700 човека. Направо не ми се мисли какво ще се случи с хората, които са с номера след 1000", сподели Страшилова. Тя уточни, че последните в списъка на чакащите са с № 1600, което означава, че в най-добрия случай ще си тръгнат от залата в нощта на вторник срещу сряда. "Около мен е пълно с жени и с възрастни хора, на които им прилошава. Някой преброи, че досега медицинските екипи са оказали помощ на 27 души", описа отчайващото положение жената.
"Постоянно скандираме "Убийци" и "Оставка", но никой не се трогва. Молихме хората от ОИК да оставим чувалите с бюлетините на отговорно пазене при полицията и да си тръгнем, но не ни разрешават. В същото време представителите на ОИК и полицаите се смениха и на тяхно място дойдоха други", оплака се и Слави Дамянов. Според него причината за хаоса е намаленият състав на ОИК и фактът, че не достигат подготвени хора за обработка на протоколите. "На час се викат най-много по 40 представители на СИК-овете, като всяка група се бави вътре поне по час. Постоянно ни повтарят, че ще ни бъде платено като за още един работен ден. Все повече хора обаче вече искат да си тръгнат и без пари. В избори участвам от 2007 г., но такъв хаос не съм виждал", обобщи Дамянов.
Ситуацията се влоши допълнително от плъзналите слухове за починала жена. Самата ЦИК допълнително взриви обстановката, като ту потвърждаваше, ту отричаше информацията. От МВР и Спешна помощ категорично отрекоха. В крайна сметка се оказа, че седем души са настанени в болница.
НЕК вече дължи 1.5 милиарда лева на производители на ток. 1.5 милиарда лева дължи Националната електрическа компания (НЕК) на производителите на ток. Така общите й задължения вече са 3.6 милиарда лева. Данните, актуални към края на септември, бяха съобщени вчера от финансовия директор на компанията Румяна Кръстева по време на обсъждане за цените на тока за бизнеса от 1 ноември в Комисията за енергийно и водно регулиране.
Финансовото здраве на НЕК е от особено значение за подготвяното символично намаление на таксата "задължение към обществото", плащана от индустрията. Предложението на енергийния регулатор е тя да бъде намалена с по-малко от 1% - от 37.90 на 36.83 лв. на мегаватчас, въпреки че през лятото бе увеличена с над 100%.
Резкият скок на цената на тока за фирмите предизвика серия от протести, остри критики и призиви за оставки в комисията. През тази седмица национално представените работодателски организации ще се съберат отново, за да решат дали и кога ще има протести, ако цената се запази. В петък на закрито заседание енергийният регулатор ще вземе окончателно решение за цените за бизнеса и за бита. Отсега обаче е ясно, че промяна в цените за домакинствата няма да има.
Само на двете американски централи - "AES Гълъбово Марица-изток 1" и "Контур Глобал Марица-изток 3" - НЕК дължи 968 милиона лева. Към АЕЦ "Козлодуй" борчовете на дружеството надхвърлят 140 милиона лева.
На този фон в НЕК все още не постъпват средства от новосъздадения фонд "Сигурност на енергийната система", защото наредбата за неговата работа все още не е готова. От ведомството на Теменужка Петкова съобщиха за в. "Сега", че по документа се работи, като се очаква той да е готов до края на седмицата. От няколко месеца насам на всеки 30 дни във фонд "Сигурност" производителите на ток - частни и държавни, внасят по 5% от стойността на продадената енергия. Целта бе част от тези пари да отиват за подпомагане на НЕК при покупката на скъп ток. Предявяваме искания към Министерството на енергетиката, но плащания няма, каза Кръстева и добави, че месечните постъпления във фонда са около 24.5 милиона лева.
НЕК продължава да работи на загуба, като само за първите девет месеца на тази година тя е в размер на 311 милиона лева. "Невъзможно е към края на годината да имаме положителен резултат. Загубата ще бъде около 400 милиона лева", пресметна Кръстева. Коментарът й дойде в отговор на въпрос дали направените до момента промени в законодателството ще доведат до положителен финансов резултат.
ГЕРБ маха имунитета заради Сидеров. Да падне депутатският имунитет за престъпления от общ характер, предложи ГЕРБ часове след поредното изстъпление на лидера на "Атака" Волен Сидеров и заместника му Десислав Чуколов в НАТФИЗ в изборната нощ. За първото им нахлуване в сградата на академията в петък вечерта главният прокурор Сотил Цацаров поиска в понеделник сутринта сваляне на депутатския им имунитет и разрешение за задържането им.
Намерението на ГЕРБ е депутатите да не носят наказателна отговорност само за изказаните мнения и за гласуванията си в Народното събрание, съобщи председателят му Цецка Цачева малко след като получи искането на Цацаров.
Според сегашния чл. 70 на конституцията депутат може да бъде задържан и обвинен само за престъпление от общ характер, и то с разрешение на НС, освен ако сам не се откаже от имунитета си. При заварено тежко престъпление, т.е. което се наказва с над 5 г. затвор, разрешение за арест не се иска, но незабавно се уведомява парламентът. Когато НС не заседава, разрешенията за арест и обвинение дава шефът му.
ГЕРБ започва консултации с другите партии в парламента за отпадане на депутатския имунитет още във вторник. "Надяваме се да получим подкрепа", каза Цачева.
Поправката не е възможна в рамките на вече започналата процедура за промени в конституцията, свързани със съдебната реформа, които минаха първото четене и при които изтече срокът за нови предложения преди второто гласуване. За отпадането на депутатския имунитет ще има нова процедура за промяна в основния закон.
"В последните дни българската общественост е скандализирана от брутални прояви на народни представители, които злоупотребяват със статута си", коментира Цачева поведението на Сидеров и Чуколов. От името на ГЕРБ тя осъди действията им. "Те са в грубо противоречие на правовия ред, неспазване на закона, нарушение на демократичните устои на държавата и погазване авторитета на институциите", подчерта Цачева.
Според нея действащите текстове в конституцията затрудняват работата на правоохранителните органи при случаи като този със Сидеров.
Ако до сряда той и Чуколов не се откажат доброволно от имунитетите си, парламентът ще сформира комисия. Тя ще се запознае с исканията на главния прокурор и ще излезе с доклад, който ще бъде съгласуван в НС.
Волен Сидеров трябва да бъде респектиран с цялата строгост на закона, заяви лидерът на АБВ Георги Първанов и даде знак, че депутатите му ще подкрепят предложението на ГЕРБ за премахване на депутатския имунитет.
Органите на МВР се държаха мъжки, запазиха самообладание и трябва да ги окуража да действат по-строго по отношение на такива субекти, когато става дума за престъпление срещу обществения ред, каза Първанов. АБВ ще инициира срещи, разговори и дори решение на НС, защото то "трябва да покаже воля да се разправи с подобни субекти, които хвърлят тъмна сянка върху парламентаризма".
Оманският фонд е завел дело, иска 720 млн. евро за КТБ. Оманският фонд е завел дело срещу България заради КТБ, стана ясно в петък. Ответник е финансовото министерство. Оттам потвърдиха новината за "24 часа", увериха, че се готвят за сериозна защита и отказаха подробности.
Според информирани искът е подаден в арбитражен евросъд. Фондът иска да му се възстанови балансовата стойност на инвестицията в банката, както и да му бъдат изплатени наказателни лихви за времето от поставяне на трезора под особен надзор до датата на обявяване в несъстоятелност. Общата сума на претенциите експерти изчисляват на около 720 млн. евро. Оманският фонд притежаваше 30% от КТБ.
Бюджет 2016 - 5,3 млрд. лева нов дълг. Ден след първия тур на местните избори финансовото министерство публикува проекта за бюджет 2016. Според него догодина ще бъде поет нов дълг в размер до 5,3 млрд. лв. От тях до 3,9 млрд. лв. могат да бъдат взети по линия на споразумението за дилърство с четири банки, което беше сключено миналата годна. Парите ще са необходими за рефинансиране на стари задължения и за финансиране на бюджетния дефицит, мотивираха се от ведомството на Владислав Горанов. Таванът на държавният дълг обаче не трябва да превишава 26,6 млрд. лв., което е 30,1% от очаквания за 2016 г. БВП.
Според проектобюджета и 3-годишната прогноза на Министерството на финансите, която също беше публикувана вчера, икономиката на България ще нарасне с 2,1% догодина и брутният вътрешен продукт (БВП) ще достигне 88,28 млрд. лв. Прогнозата за ръста на икономиката се различава леко от данните, обявени преди месец от ведомството, в есенната макроикономическа прогноза на ведомството. Тогава в нея беше заложено увеличение на БВП от 2,3%.
Експертите от финансовото министерство обаче очакват добро развитие на икономиката през следващите години. Според 3-годишния план ръстът на БВП ще достигне 2,7 на сто през 2018 г. Двигател на растежа ще бъде вътрешното търсене, прогнозират от Министерството на финансите. Очаква се догодина темпът на нарастване на потреблението да се ускори до 1,3%.
Според прогнозите обаче през следващата година растежът на инвестициите ще се забави. Причината е стартът на европроектите по новата финансова рамка до 2020 г. и необходимото време за техническото им оформяне, отчитат от финансовото министерство.
На пазара на труда също се прогнозира оживление заради възстановяването на вътрешното търсене. Например безработицата догодина ще се понижи до 9,1% от сегашното й ниво от 9,9 на сто. През 2017 и 2018 г. се очаква тя да достигне дори още по-ниски стойности от съответно 8,5 и 8%.
Доходите на работниците от труд също ще се увеличават. За следващата година се очаква ръст на заплатите с 3,6 на сто.
Очаква се още догодина инфлацията да се ускори до 0,5%. През 2017 г. и 2018 г. тя ще бъде съответно 1 и 1,9%. От финансовото министерство посочват още, че планираното увеличение на акциза на цигарите ще има слабо влияние върху общото увеличение на инфлацията.
Според средносрочната бюджетна прогноза България няма да има балансиран бюджет до 2018 г. Като се има предвид предложената актуализация, дефицитът през тази година ще бъде 3,3%, а за следващата се очаква да бъде 2 на сто. За 2017 г. и 2018 г. той ще е съответно - 1,4 и 1%.
Дефицитът трябва да бъде намален с по-голяма стъпка догодина. Причината е, че се очакват близо 1,35 млрд. лв. повече приходи в бюджета спрямо актуализираната прогноза за 2015 г. В същото време се очаква разходите да се увеличат едва с 271,3 млн. лв. Така заложеният дефицит за 2016 г. е 2 на сто.
Полетите над България с 40% ръст. Полетите във въздушното пространство на България през това лято са се увеличили с 40% в сравнение с миналото. Това съобщиха вчера от „Ръководство на въздушното движение" (РВД).
Обяснението е във въведените ограничения за полети във въздушното пространство на Украйна, а по-късно и над Сирия и Ирак, което е изместило трафика над нашата страна. Другата причина са временните затруднения в обслужването на полетите над Румъния и Гърция.
През този август в сравнение с август 2014 г. обслужените полети са със 7% повече. За целия активен сезон трафикът надвишава 360 000 обслужени полета, а само през август българските авиодиспечери са гарантирали безопасността на полетите на повече от 90 000 самолета.
На 1 август е бил отбелязан абсолютен рекорд - над България са прелетели 3258 самолета за цялото денонощие.
Повече семейства с детски надбавки. Повече семейства с деца ще получават детски надбавки през 2016 г. Месечната помощ за едно хлапе пък се увеличава от 35 на 37 лв. Това предвижда проектобюджетът за следващата година.
От 1 юли 2016 г. ще влезе в сила нов подоходен критерий за достъп до месечните помощи - прагът на доходите на член от семейството се увеличава от 350 на 400 лв. По предварителни разчети се очаква броят на семействата, които ще бъдат подпомагани, да се увеличи с около 10 хил. В момента детски добавки получават 505 730 семейства със 755 343 хлапета. Ръстът в подпомаганите домакинства не е много висок, защото от средата на тази година социалното министерство предприе редица мерки, които затягат достъпа до детски помощи. Така например вече се прави подоходен тест на бащата при безбрачните родители, които живеят заедно. Бяха орязани и помощите за родители на непълнолетни майки, както и възможностите неправомерно майки студентки да ползват еднократни суми при раждане на дете.
От средата на 2016 г. ще се завиши и месечната добавка за семейства с едно хлапе - от 35 на 37 лв. За две деца помощта остана 85 лв., а за три се вдига от 120 на 130 лв. За семейства с четири деца ще се дават по 140 лв. месечно, а за всяко следващо дете надбавките ще растат с 20 лв. Догодина от 1 юли ще се увеличи и еднократната помощ при раждане на трето дете от 200 на 300 лв.
Минималната работна заплата догодина от 1 януари става 420 лв., а от 1 януари 2017 г. - 460 лв. Този размер ще бъде запазен и през 2018 г. Осигурителните вноски ще нараснат с по 1 процентен пункт от 2017 г. и 2018 г. В същото време осигуровката за втора пенсия в универсалните фондове се замразява на 5% в следващите три години.
Върху по-високи осигурителни доходи ще се осигуряват земеделските стопани и тютюнопроизводители от догодина. От 1 януари 2016 г. осигурителният праг се увеличава от сегашните 300 лв. на 330 лв., от 1 януари 2017 г. е планирано да станат 360 лв., а от 1 януари 2018 г. - 390 лв.
Индексирането на пенсиите от 1 юли догодина ще бъде с 2,5% по швейцарското правило. През 2017 и 2018 г. всички пенсии за трудова дейност ще бъдат преизчислени, като се завиши коефициентът, даващ по-голяма тежест на една година стаж. През 2017 г. този коефициент ще се завиши от 1.1 на 1.130, което на практика ще вдигне парите за старост с 2,7%. За 2018 г. е планирано коефициентът да стане 1.161 и така пенсиите да се увеличат с 2,8%. Одобрената пенсионна реформа предвижда коефициентът, отчитащ тежестта на една година стаж, да достигне 1.5, което по сметките на социалното министерство ще доведе до 40% ръст на пенсиите в сравнение с тази година. Този ръст обаче ще се случва плавно в годините в зависимост от възможностите на бюджета. От догодина с 2 месеца се увеличават пенсионната възраст и стажа за трета категория труд.
Раздават допълнително на министерства 388 милиона. 388 млн. лв. ще бъдат раздадени допълнително на министерствата през настоящата година. С проекта на бюджет за 2016 г. Министерството на финансите предлага и актуализация на бюджета за тази година. Наред с по-високите приходи от планираното, това се налага основно заради недостига на средства за заплати в редица министерства. През тази година ведомствата трябваше да свият разходите си за заплати с 10%, но повечето не са се справили с тази задача. Във ведомствата, в които има съкращения на персонала, пък са необходими допълнителни средства за изплащане на обезщетения. В резултат предвидените пари за заплати за 2015 г. няма да им достигнат и без актуализация много чиновници няма да могат да получат възнагражденията си. С актуализация на бюджета се предлага да се създаде резерв от 387,8 млн. лв. (0,5% от БВП). От тях най-много допълнителни разходи са предвидени за МВР - до 180 млн. лв. като само 60 млн. лв. от тях са за издръжка на ведомството - 40 млн. лв. от които ще отидат за плащане на дългове към доставчици - на отопление, ток, поддръжка на софтуер и др. Допълнителни средства се дават във връзка със засиления миграционен поток. Общо 80 млн. лв. от общата сума ще бъде за разплащане със служители - има начислени, но неизплатени обезщетения за близо 23 млн. лв., трябва да се покрият разходите за проведени операции, положен извънреден труд и осигуровки.
Министерството на отбраната ще вземе допълнително до 57,2 млн. лв., от които 48 млн. лв. ще се похарчат за персонал (въпреки съкратените близо 400 щатни бройки), а останалите са за издръжка на ведомството. Това са пари, които трябва да бъдат платени на Белгия за доставка на две фрегати, ловец на мини, резервни части и оборудване.
Министерството на правосъдието ще получи допълнително 19,2 млн. лв., въпреки че са съкратени 599 души. Парите са нужни за служителите в затворите и за охрана на магистратите и сградите на съдебната власт.
Министерството на здравеопазването се предвижда да получи 2 млн. лв. Съкратени са 1366 щатни бройки, но въпреки това са нужни още пари. Посочва се, че затварянето на домовете за деца е почнало по-късно от предвиденото и трябва да се платят разходи за обезщетения на освободените служители.
До 3,2 млн. лв. още се предвижда да получи за разходи за персонал Националната служба за охрана (НСО). Причината е, че не могат да се съкратят предвидените служители, защото съставът на службата не е окомплектован, а броят на охраняваните хора и обекти се увеличава.
Още 10 000 семейства с право на детски надбавки. Още 10 000 ще получат право на детски надбавки след увеличение на подоходния критерий за този вид помощ. Това предвижда проектобюджет 2016. Сега право на месечни помощи имат право семейства, чиито доходи не надвишават 350 лв. на член от семейството. От 1 юли догодина този праг се вдига на 400 лв. „В момента 500 000 домакинства получават детски надбавки, а след промяната очакваме броят им да се увеличи с 10 000", показват разчети на социалното министерство. В момента държавата отпуска надбавки на около 80% от малчуганите.
От началото на 2016 г. обаче влиза в сила ново изискване , което ще засегне родителите, които живеят на семейни начала, но не са сключили граждански брак. В момента при изчисляване на подоходния критерий за отпускане на детски надбавки се вземат предвид само доходите на майката. От догодина ще се изчисляват и приходите на бащата, при условие, че той и майката живеят на един адрес. По данни на НСИ през миналата година 58% от бебета са родени именно в семейства без брак. Това означава, че от средата на следващата година помощите на голяма част от родителите ще бъдат спрени.
Според проектобюджета от догодина размерът на детските надбавки ще зависи от броя на наследниците. От 35 лв. на 37 лв. ще се увеличи сумата за едно хлапе. За две деца помощта ще бъде 85 лв., за три - 130 лв., а за четири ще набъбне до 140 лв. За всяко следващо хлапе сумата ще се увеличава с 20 лв., а не, както сега, с 35 лв.
На по-високи доходи от юли 2016 г. ще се радват и пенсионерите. До 2019 г. парите за старини ще нарастват според ръста на осигурителния доход и инфлацията, или с т.нар. швейцарско правило.
През следващата година сумите на възрастните ще скочат с 2,5%. Така минималната пенсия ще бъде 161,38 лв., средната сумата ще достигне 331 лв., а максималната ще замръзне на 910 лв. През 2017 г. парите за старини ще се увеличат по нов механизъм, при който ще нараства тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1,1 на 1,13. Въпреки това увеличението не може да бъде с по-малко от 2,7% и 2,8 на сто за съответните години.
Според експертите от социалното министерство тази формула ще доведе до ръст с 40% на пенсиите в следващите години. По-високи доходи ще има и за работещите. От началото на 2016 г. минималната пенсия ще скочи от 380 лв. на 420 лв. През 2017 г. най-ниското възнаграждение ще достигне 460 лв.
Абитуриентите ни се стопиха с град като Чепеларе. Абитуриентите през настоящата учебна година са с 5331 по-малко в сравнение с предшествениците им. Така се затвърждава тенденцията през последните години все по-малък брой дванадесетокласници да излизат от училищата. Разликата между двата випуска е приблизително колкото населението на град като Чепеларе.
53 414 са записалите се зрелостници за настоящата учебна година, съобщиха за „Монитор" от Министерството на образованието и науката. Така випуск 2016 ще е с 5331 младежи по-малко от зрелостниците миналата година, които са били 58 745. Тазгодишните абитуриенти са родени през кризисната 1997-ма година, когато новородените са били около 64 хил.
Дванадесетокласниците обаче са с над 11 хил. по-малко дори и от тази цифра, което вероятно означава, че част от родените през 1997 година или не са се записали на училище, или са отпаднали от образователната система, или са заминали в чужбина с родителите си.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |