Кабинетът ще похарчи близо 2 млрд. лв. за неясни цели. Проектобюджетът за 2016 г. е на път да счупи рекорда за най-неясно формирани разходи. Целият ръст на приходите догодина ще отиде за разплащане на ново строителство и за ремонти, като няма никаква яснота за какви точно обекти са заложени милиардите разходи. На фона на това заявените от коалиционните партньори приоритетни сектори като образование и национална сигурност бледнеят.
Това показва прегледът на предложените от финансовото министерство параметри за догодина. Както "Сега" писа, със закона за новия бюджет държавата ще актуализира и бюджета за 2015 г. В новия вариант за тази година се допуска по-голям дефицит и по държавния, и по консолидирания бюджет.
С 1.5 млрд. лв. повече ще бъдат приходите по държавния бюджет догодина, показва сравнението с актуализираните числа за 2015 г. Част от този ръст се дължи на еднократно постъпление от концесионирането на летище София, от което се чакат 600 млн. лв. В законопроекта изрично е предвидено този приход да не постъпва в Сребърния фонд. По правило част от приходите от приватизация, концесии, както и от евентуално преизпълнение на бюджета, отиват именно в този фонд. Ако приспаднем това еднократно постъпление, приходите ще са с ръст от около 900 млн. лв. над очакваното за 2015 г.
"Този план изглежда консервативен. Допуска се, че след ръста от 2015 г. не следва да се очаква същото темпо, но като че ли приходите са подценени", коментира икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов. Сметките показват, че при данъчните приходи се залага ръст от 740 млн. лв. на фона на преизпълнение на прогнозите за 2015 г. в размер на 720 млн. лв. Финансовото министерство не си е направило труда да оцени ефекта от отделни промени в данъчните закони като по-високи акцизи върху горива и цигари. Данък "Вредни храни" изобщо не присъства като източник на пари в хазната.
Срещу предвидените допълнителни приходи финансовото министерство предлага ръст на разходите от 1.5 млрд. лв. Цялото увеличение отива за завишаване на капиталовите разходи - т.е. разходите за ново строителство и ремонт. За 2016 г. за капиталови разходи по държавния бюджет, без да са включени еврофондовете, се залагат рекордните 2,57 млрд. лв. Спрямо 2015 г. капиталовите разходи са завишени с 1.7 млрд. лв. Това е безпрецедентно високо за последните години ниво. При това в момента няма никакъв начин да се разбере за какво точно ще се харчат парите.
Сметките показват, че за капиталови разходи на министерствата, на държавните агенции и комисии ще отидат едва 413 млн. лв. Други 243 млн. лв. са предвидени за капиталови трансфери към предприятия като НКЖИ, пощите, БДЖ. За какво ще се харчи останалата част от сумата до близо 2.6 млрд. лв. няма яснота. Според експерти ръстът е прекалено сериозен, за да се обяснява със залагането на буфери в бюджета и парите вероятно ще се ползват за разплащане на два вида договори - по безплатното саниране и по неприключени навреме европроекти, които ще останат за сметка на държавния бюджет. Възможно е в списъка с обекти да попадат и недопуснати от ЕС разходи като например строителството на магистрала "Хемус". "Виждаме едно изтласкване на разходи. Понеже разходите по линия на еврофондовете ще са по-малко, те вдигат рязко други разходни пера. Можеше да се приложи друг подход - да не се допуска толкова високо харчене и да има по-малък дефицит", коментира финансистът Любомир Дацов.
Лихвите по заемите за гражданите изненадващо се повишиха през септември. Неочакван ръст на лихвите по заемите за домакинства през септември отчете БНБ. За месец банките са увеличили средната лихва по жилищните заеми в лева от 5.61% на 5.72%, а по тези в евро - от 5.71% на 5.84%. Увеличение има и при ставката по потребителските кредити в левове - от 7.07% на 7.12%. Средната лихва по потребителските заеми в евро обаче спада от 10.87% на 10.72%. През септември лихвата по левовите заеми до 1 млн. евро също се покачва леко от 5.83% до 5.85%. Ставката по левовите кредити над 1 млн. евро расте от 4.81% до 5.74% за месец.
Данните са изненадващи на фона на непрекъснатия спад на лихвите от пролетта на тази година насам. Банките са свръхликвидни, а депозитите продължават да се увеличават. В последните месеци банките бяха принудени да предлагат на пазара кредитни продукти с облекчени условия, за да предизвикат интерес.
Според експерти обаче няма причина да се смята, че тенденцията за намаление на лихвите вече е пречупена. Причина за леките завишения най-вероятно е изтичането на летните промоционални оферти на някои банки. Очакванията са през следващите месеци спадът на лихвите да продължи. По думите на кредитния консултант Тихомир Тошев в периода октомври - декември традиционно банките активизират промоциите си. По данни на Централната банка през изминалия месец кредитирането се е раздвижило. След месеци на затишие през септември обемът на отпуснатите заеми нарасна с 241 млн. лв. до 50.4 млрд. лв. Очаква се банките да продължат да стимулират тегленето на заеми, конкурирайки се с по-ниски лихви.
ДОХОДНОСТ
Септември изненада приятно и гражданите, вложили средствата си в банките, като донесе малко по-висока доходност по депозитите на домакинствата. Лихвата по влоговете в лева за домакинства е нараснала леко от средно 1.47% до 1.51%, но остава далеч под средните 2.75%, плащани преди година. Доходността по евровите депозити в евро също отбелязва минимален ръст - от 1.20% на 1.24%. Преди година гражданите са могли да получат срещу парите си лихва от 2.56%.
Правителството мълчи за концесията на летище София. Най-добрият начин да скриеш важна информация е в официален документ, докато общественото внимание се занимава с друга тема. Това, изглежда, е стратегията на финансовото министерство, което публикува проектобюджета си за 2016 г. насред изборния хаос и на стр. 78 в съпътстващата го средносрочна прогноза вмъкна една публично неоповестена сделка, без каквато и да е обосновка, разчет и обяснение. В документа е заложено летище София да бъде отдадено на концесия, като очакваният приход от 600 млн. лв. ще се получи еднократно и ще бъде изхарчен моментално от сегашното правителство.
Решението е скандално по няколко направления. Първо, така разписана, концесията, от една страна, би ограничила конкуренцията, тъй като кандидатите ще трябва да предложат огромна сума пари накуп. Второ, би изконсумирала целия ефект от един ключов актив наведнъж и би лишила бюджета от постъпления през следващите 35 години на концесията. Трето, сделката се съпътства с потъпкване на логиката на закона за Сребърния фонд, който предвижда в него да попадат приходите от концесии, но този текст изрично е отменен за конкретния случай с текст, вмъкнат в проектозакона за бюджета. И, четвърто, всичко става потайно, като втори ден след публикуването на бюджета нито финансовият министър Владислав Горанов, нито транспортният Ивайло Московски желаят да обяснят за какво ще бъдат изразходвани средствата и до редакционното приключване на броя не отговориха на въпросите на "Капитал Daily".
Едно изказване на транспортния министър Ивайло Московски от септември в парламента обаче дава един от възможните отговори. "Надяваме се концесията на летище София да бъде достатъчно голяма, за да може да покрива задълженията на железниците", заяви той на 16 септември пред депутатите от ресорната комисия. Едновременно с това сумата от 600 млн. лв. силно напомня тази, нужна на железниците за оздравяването им. Ако сценарият е такъв, това би означавало, че поредното спасяване на БДЖ ще е за сметка на летището, тъй като залагането на толкова висока еднократна цена най-вероятно ще се отрази негативно на възможностите от държавата да иска от концесионера и инвестиции в него. Проблеми от това решение може да има и за бюджета.
В името на БДЖ
Преди месеци железницата излезе с план за оздравяването си. В нея се предвижда отпускане на пари от бюджета за инвестиции и за покриване на задължения. По първата точка в следващите 7 години желанието на компанията е да се отпускат вместо по 30 млн. лв. за капиталови разходи, както е в момента, по 60 млн. лв. Т.е. общо 420 млн. лв. за 7 години. По втората точка при изчисляването на парите БДЖ е разиграла три сценария за развитието на бизнеса си за 7 години напред: оптимистичен, реалистичен и песимистичен, като към тях са прибавени различни комбинации в зависимост от това дали ще има споразумение с кредиторите за разсрочване на задълженията, както и дали ще има продажба на "БДЖ - Товарни превози" или не. Според най-оптимистичната от всички комбинации на железницата ще й трябват от държавата грубо 130 млн. лв. за разплащане с кредиторите, а според най-песимистичния - 240 млн. лв.
Планът до момента обаче не намира официалната подкрепа на финансовия министър. И така на 16 септември се стигна до изказването на Московски, който заяви, че Министерството на финансите отказва да рефинансира задълженията на железниците, въпреки че може да се намери ресурс и че поради това е трябвало да се търси ресурс вътре в системата, а единственият такъв е летище София. "Разчитаме на успешна външна концесия именно с идеята да предоставим средствата на железницата", заяви той, цитиран от агенция "Фокус", като посочи още, че има уговорка и с министър-председателя Бойко Борисов и се надява министърът на финансите Владислав Горанов да я спази и приходите от концесии, които отиват в държавния бюджет, да бъдат отпуснати за покриване на задълженията на железниците.
Същевременно в разходната част на бюджета такава операция не е предвидена, а субсидията за капиталови разходи към БДЖ си остава 30 млн. лв. Така че, ако целта на упражнението е летището да се използва, за да се запълнят дупките в БДЖ, това явно ще става заобиколно.
eMAG получи разрешение за покупката на Fashion Days. Един от най-големите електронни магазини в България, eMAG, получи разрешение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да придобие сайта за продажба на дрехи и модни продукти Fashion Days. Решението на антимонополния регулатор по въпроса беше обявено в понеделник.
Сделката всъщност е част от стратегическа промяна на структурата на компаниите в региона, които имат общ собственик - базираният в ЮАР фонд за инвестиции в електронна търговия Naspers. В неговото портфолио влиза и онлайн аукционът OLX - наскоро ребрандираният бивш "Продавалник". Покупката на Fashion Days от eMAG беше обявена през май, когато придобиващата компания подаде документите за одобрението й от КЗК. Макар и да засяга двама от големите онлайн търговци в страната, тя не променя реално пазарната ситуация, защото те и досега са част от една група, в която влиза и трети такъв.
Разделени заедно
Основните ефекти от придобиването всъщност са вътрешноструктурни за компаниите. Собственикът на eMAG е румънската Dante International, която занапред ще бъде притежател на всички регионални звена на Fashion Days - софийското, румънското, унгарското и италианското. Централата на сайта за продажба на дрехи и модни продукти ще се премести от Швейцария в Румъния, където е централният офис на eMAG. В България ситуацията се запазва - тукашното дружество "Фешън дейс шопинг" ще продължи да обслужва местния пазар. Двата онлайн магазина ще се развиват както досега - отделно и като марки, и като сайтове.
"Двата сайта ще продължат да оперират самостоятелно и въз основа на утвърдените си бизнес модели. И двата бранда са добре познати на пазара и всеки от тях е силен в своята вертикала", коментира Ева Вучева, изпълнителен директор на Fashion Days Group, пред "Капитал Daily".
"На този етап не планираме никакви големи промени в оперативната дейност на двете компании. Fashion Days и eMAG отчитат добри ръстове и искаме да запазим положителната тенденция", казаха от eMAG.
Същото потвърди и Ева Вучева, която допълни, че не се планира и промяна на юридическата форма на дружествата в България, нито пък консолидиране на финансовите резултати.
"Стратегията на Fashion Days остава непроменена - номер едно модна дестинация. Работим усилено върху продукта, както и върху портфолио от предлагани стоки", каза директорът на Fashion Days. Залагаме изключително много на мобилните приложения и вече виждаме отлични резултати - към момента 43% от продажбите ни са направени през мобилни устройства", допълни тя.
Големи и още по-големи
Онлайн търговецът eMAG е собственост на румънската Dante International, като успява да се утвърди като най-големия сайт за е-продажби в региона. Дружеството развива дейността си Румъния, Унгария и България. През 2012 г. фондът Naspers придобива 75% от дяловете в компанията. През септември същата година започва и дейността на сайта за е-търговия в България. По данни на eMAG тя успява да достигне 50% пазарен дял в категорията "електроника и IT" само за първите година и половина от дейността си.
Fashion Days е основана през 2009 г., когато е регистрирано едноименно дружество в Швейцария. Фокусът на сайта е онлайн продажби на дрехи и модни стоки, като дейността е съсредоточена основно в рамките на Централна и Източна Европа. Дружеството стартира в Румъния и впоследствие навлиза и в Чехия, Словакия, Словения, България, Унгария и Полша. В началото компанията оперира чрез модела на затворените онлайн клубове за пазаруване (flash sales), но от средата на 2014 г. платформата функционира повече като стандартен електронен магазин за мода с продукти на склад и значително съкратено време за доставка. В края на 2011 г. фондът Naspers става мажоритарен собственик на Fashion Days, което е малко преди да влезе и в eMAG.
8 души докараха хаоса със заложниците в "Арена Армеец". 8 от членовете на ЦИК са отказали да увеличат състава на общинската комисия в София и така са отговорни за заложническата драма, която се разигра в последните 2 дни в "Арена Армеец".
На 28 август Румяна Сидерова е внесла в ЦИК проекторешение, с което предлага да се увеличи съставът на общинските комисии в София, Пловдив и Варна, за да могат по-бързо да обработят данните от преброяването. То е заради писмо от столичния кмет Йорданка Фандъкова, което предупреждава, че с ОИК от 19 души ще се стигне до хаос.
8 от членовете на ЦИК обаче гласуват "против" - Мария Мусорлиева ("Атака"), Севинч Солакова (ДПС), Владимир Пенев ("Атака"), Георги Баханов (ГЕРБ), Ерхан Чаушев (ДПС), Иванка Грозева (НДСВ), Йорданка Ганчева (ГЕРБ), Ивайло Ивков (Реформаторски блок). Техните мотиви са, че увеличение само в 3-те града нарушава Изборния кодекс и трябват по-големи състави на всички общински комисии, за което обаче няма достатъчно бюджет.
Още:
Кошмарът в "Арена Армеец" приключи. Напуснал залата: Излизам след 50 часа
Най-голямото задържане на хора в спортен обект след Чили 1973 г.
Рекорден бюджет в историята на България. През 2016 г. бюджетът ще похарчи с 2 милиарда лева повече в сравнение с тази година. За да бъдат покрити увеличените разходи, планът е да се съберат 2,4 млрд. лв. повече, като от тях 1,5 млрд. ще са от данъци. Това е записано в проектобюджета за 2016 г., предложен от финансовия министър Владислав Горанов за обществено обсъждане.
Общо догодина държавата планира да събере 20,6 млрд. лв. при 18,2 млрд. лв. за тази година. За да се изпълни напрегнатият план за приходи, през 2016 г. фирмите трябва да отделят за хазната със 100 млн. лв. повече - разчетите за корпоративен данък са за 1,7 млрд. лв., при 1,6 млрд., планирани за тази година.
Най-голямо увеличение се очаква да има от ДДС, като приходите от него трябва да са с 670 млн. лв. повече от очакваните за тази година. От акциз, основно заради по-високите ставки за цигари и горива, в хазната трябва да влязат с 490 млн. лв. повече.
Планираната от финансовия министър Горанов разлика между приходите и разходите за 2016 г. трябва да бъде 1,8 млрд. лв., което е около 2% от БВП. Значително се завишават капиталовите разходи за 2016 г. - до 2, 6 млрд. лв. при 858,7 млн. лв. тази година, показват сметките на държавата.
За да бъде покрит изцяло рискът от каквито и да било финансови сътресения заради предстоящите стрестестове на банките и оценка на активите, министър Горанов предвижда "да се финансират и програми за финансова стабилизация и предоставяне на извънредна публична финансова подкрепа по Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции, включително и чрез Българската банка за развитие".
Лимитът за този ресурс е определен на 1,4 млрд. лева. Предвидена е и възможност държавата да дава гаранции на Фонда за гарантиране на влоговете, в т.ч. и по заеми от външни кредитори до 900 млн. евро, или 1,8 млрд. лв.
В проекта е записано още, че бюджетът може да издава гаранции в полза на Българската банка за развитие в размер до 1 млрд. лева.
С 570 млн. лв. се увеличават парите за социално подпомагане и грижи - планираната за това сума е 11, 897 млрд. лв., от които 8,727 млрд. за пенсии.
За образование предвидените средства са 3,121 млрд. лв., с близо 80 млн. повече. За здравеопазване са заделени 3,94 млрд. лв., което е ръст от 54 млн. лв.
Повечето министерства ще получат допълнителни средства за 2016 г.
Финансовият министър Владислав Горанов предвижда за догодина повече пари за образование, здравеопазване и култура.
Изключение е Министерството на околната среда и водите, което ще разполага с 43,4 млрд. лв., колкото и през тази година. Комисията за защита на конкуренцията също трябва да се вмести в 3,591 млн. лв., колкото бе тазгодишният ѝ бюджет.
В проектобюджета са предвидени допълнителни 3 млн. лв., които Министерството на туризма трябва да насочи за национална туристическа реклама.
Културното министерство получава с 12,8 млн. лв. повече, а образователното - с 28 млн. лв. Бюджетът на транспортното министерство ще е с 26 млн. лв. по-голям от тазгодишния, а за здравното се планират 1 млн. лв. повече - то ще разполага с 436,5 млн. лева.
Регионалното министерство получава 10 млн. лв. повече спрямо настоящия си бюджет. През 2016-а ще разполага с общо 326, 6 млн. лв. С около 10 млн. лв. повече трябва да получи и Държавен фонд "Земеделие", за да покрие разходи за 366, 5 млн. лв.
Финансовият министър предлага администрацията на президента да запази 6 млн. лв. бюджет.
600 лева заплата за младите учители. Основната заплата на учителите в средното образование ще се увеличи със задна дата от 1 октомври с около 70 лева или 12,6%. Това обяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева след 45-минутна среща с премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов.
В момента с минимална заплата от 530 лева са постъпващите на работа в училище, които току-що са завършили университет. С повишението тяхната заплата става 600 лева. Средната заплата на учителите ще се вдигне до 890 лева. Увеличението засяга и детските градини, които са част от средното образование, поясни Такева.
В сряда Министерският съвет ще отпусне 20 млн. лева допълнително за образованието. Допълнителни 96 млн. лева за учителски заплати са заложени и в бюджета за 2016 г., съобщи финансовият министър Владислав Горанов. С промяната средната учителска заплата ще надвиши с 5% средната брутна заплата за страната.
„Образованието е приоритет и се опитваме максимално да задоволим нуждите му в бюджета", коментира Горанов. Той допълни, че не може да остави хората в министерствата на отбраната и полицията без заплати и затова е предложил актуализацията на бюджета за тази година с близо 400 млн. лв.
В бюджета за догодина е заложен и ръст с 10% на заплатите в Агенцията по заетостта, Агенцията за социално подпомагане и Главната инспекция по труда, където отдавна има напрежение заради ниските възнаграждения.
Заплатите в НАП и митниците също ще растат, но със символичните 5%. Синдикатите настояват на следващ етап то да достигне поне 8%, съобщи лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
Магистратите плашат с протест финансовия министър. Съдии, прокурори и следователи заплашват да излязат за протест, ако финансовият министър Владислав Горанов не оттегли предложението си той да определя възнагражденията в съдебната власт ежегодно със закона за бюджета.
Пет съсловни организации - Асоциацията на прокурорите, Съюзът на съдиите в България, Камарата на следователите, Българска съдийска асоциация и Асоциация на българските административни съдии са изпратили отворено писмо с такова послание. Получатели са шефът на парламента, премиерът, Горанов и министърът на правосъдието.
В изпълнение на чл. 218 от Закона за съдебната власт, който предвижда минималната заплата на магистратите да е равна на две средни заплати в бюджетната сфера, през септември Висшият съдебен съвет реши да увеличи възнагражденията с 12%. Горанов тогава призова кадровиците да преразгледат решението си, а преди ден предложи с преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета за 2016 г. заплатите в системата да се определят всяка година с бюджета.
Според петте съсловни организации предложението на Горанов поставя магистратите в икономическа зависимост от законодателната власт и е опит за провеждане на целенасочена политика, демонстрираща налагане на силово решение, и е проява на неуважение към съдиите, прокурорите и следователите.
Висшият съдебен съвет негодува: Посягат на нашата независимост
Изпълнителната власт поставя в зависимост съдебната. Такъв извод беше направен на извънредно заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Поводът предложения със 70 млн. лв. по-малко бюджет за съдебната власт от Министерството на финансите от посочения от ВСС по-рано.
„Да се говори, че ВСС не прави съдебна реформа, а само иска пари, е популистко изказване", заключи Милка Итова.
Обсъдено бе и предложението на министъра на финансите той да определя заплатите на магистратите. "Това е груба намеса на изпълнителната власт в съдебната", каза шефът на Върховният касационен съд Лозан Панов.
Михаил Кожарев уточни: „Това значи зависимост от волята на парламента, ще се увеличи зависимостта на съдебната власт от другите две власти. По този начин ще се премахне една от най-сериозните гаранции за независимостта, а именно нейната финансова независимост."
Чуха се и мнения, че се прави всичко възможно за оптимизация на разходите. Съветът бил единствената институция, която не залага средства за незаети щатове. А сега окрупнява и съдебната карта анализира натовареността. Членовете взеха решение да се оплачат на редица европейски институции, сред които и Европейската комисия (ЕК), за нарушени международни стандарти в независимостта на съдебната власт.
Сидеров без броня. Волен Сидеров остава без броня. Създаването на временна парламентарна комисия, която да се произнесе по искането на главния прокурор Сотир Цацаров за сваляне на имунитета и арест на лидера на "Атака" и колегата му Десислав Чуколов е първа точка от пленарното заседание днес. Председателката на НС Цецка Цачева внесе предложението, след като Сидеров заяви вчера, че няма сам да се откаже от защитата си. До седмица комисията ще се произнесе, уточни Цачева. Депутати от всички партии прогнозираха, че имунитетът му ще бъде свален. Първите консултации снощи показаха, че има съгласие в управляващата коалиция за промяна в конституцията, която да премахне депутатската защита. Това съобщи в интервю за "Стандарт" председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов. Междувременно Волен заяви, че е готов да се извини на студентите от НАТФИЗ.
Само за минути той стана известен като "мъжа, който удари Сидеров в изборната нощ пред НАТФИЗ". Във видеото човекът, който с майсторско кроше насини окото на националиста, бе разпознат като Камен Попов. А в момента срещу него се води съдебно производство за нанесен побой по хулигански мотиви. В интернет мъжът е популярен със завидна биография на националист и родолюбец. Попов е бивш симпатизант на Българския национален съюз на Боян Расате, а преди 6 години на парламентарните избори във Великотърновска област е бил водач на листа. Сега е член на Национален форум "Обединение" - група, определяща се като патриотична, но разочарована от Расате. Попов може да бъде видян на мотор в доста от походите на рокерите, посветени на национални каузи или против ромската престъпност. Като например този в Гърмен. Извън патриотичните изяви той има добър бизнес, хотелиер е и собственик на спортен клуб. Бил е и президент на българската бушидо федерация. Не е бил състезател, но тренира традиционно японско джуджутсу. Фен е на Русия и на Путин.
"Съвсем случайно попаднах в това меле. Трябваше да проверя търговски обект, който имаме в района. Вървях си по ул. "Гурко" и "Раковска" и изведнъж ме връхлетя една тълпа. Следях какво се случва по телевизията, но не мога да кажа, че нарочно съм отишъл там. Попаднах по случайно стечение на обстоятелствата. Вървях по тротоара. Там има пешеходен парапет, който възпрепятства минаването на улицата". Това заяви в ефира на "Здравей, България" Камен Попов. Той категорично отрича да е нападал лидера на "Атака" умишлено. "Ние просто се срещнахме. Не можах да видя нищо, защото бях повален на земята. Това, което виждате вие на видеото, това виждам и аз. Нямам толкова детайлни спомени. Всичко се случи много бързо. Не съм бил изнервен. Просто се сблъсках с една тълпа, която връхлетя върху мен", обясни той. Камен Попов твърди, че познава Сидеров от медиите. "Разбрах, че доста неприлично се държи в много ситуации. Такова бе поведението му на ул. "Раковска", после в НАТФИЗ, на летище Бургас", изброи той изцепките на Волен Сидеров. на въпроса защо все пак е ранил лидера на "Атака", Камен Попов отговори: "Той си беше ранен отдавна".
Данък "чипс" закрива 4300 работни места. Работодателски и синдикални организации се обявиха срещу въвежднето на данък "вредни храни". Те настояват законопроектът, предлаган от министрите на здравеопазването Петър Москов и спорта Красен Кралев, да бъде обсъден на съвета на тристранно сътрудничество.
Опитът да се определят храни, производството на които е подчинено на европейските правила, като опасни за здравето, е мащабен удар срещу преработвателната промишленост, износа и хранително-питейната индустрия, посочват от БСК. "Няма как да бъде определено кое е вредна храна и кое не, защото ако е вредна, няма да е храна и не би трябвало да се консумира", каза и Пламен Димитров, президент на КНСБ. Проектозаконът предвижда с данък да бъдат облагани всички храни, които съдържат сол, захар, кофеин и хидрогенирани мазнини над определени норми. Това ще доведе до фалити на фирми, закриване на поне 4300 работни места и поскъпване на всички храни, прогнозират от работодателските и синдикалните организации. Фирми от хранително-вкусовата индустрия обявиха, че ако данък "вредни храни" се приеме, ще търсят правата си пред европейските институции. Според браншовите асоциации на хлебари, производители на безалкохолни напитки, захарни изделия, месни продукти и растителни масла, въвеждането на новия данък няма да има здравен резултат. Според тях проблемите на хората с наднормено тегло са заради неактивния начин на живот и няма научни изследвания за това, че консумацията на определени храни води до затлъстяване.
Край на роуминга в ЕС от 15 юни 2017 г. Роуминг таксите за ползване на мобилни телефони в рамките на Европейския съюз падат от 15 юни 2017 година. Това стана ясно по време на гласуването в Европейския парламент в Страсбург на новия пакет за телекомуникации на испанския евродепутат от ЕНП Пилар дел Кастийо, съобщи БТА.
Според приетия текст таксите за роуминг за обаждане, изпращане на SMS и използване на интернет в чужбина в рамките на ЕС ще бъдат забранени от 15 юни 2017 г. Друг важен елемент в законодателния текст е, че от 30 април 2016 г. таксите за роуминг не може да надвишават 0,05 евроцента на минута за обаждания, 0,02 евроцента за SMS и 0,05 евроцента на мегабайт интернет. Гласуването е голяма победа за потребителите в Европа и жизненоважна стъпка към завършването на един от ключовите проекти на ЕС - единният цифров пазар. Освен отпадането на роумнига гласуваният регламент включва в един от членовете си принципа за мрежовата неутралност.
Според него доставчиците на услуги за достъп до интернет се задължават да третират еднакво целия интернет трафик, без да блокират или забавят достъпа до съдържанието, приложенията или услугите, независимо от подателя и получателя. Изключение е възможно само при съдебна заповед, за спазване на закон, предотвратяване на претоварване на мрежата или борба с кибератаки. Освен това евродепутатите гарантираха, че интернет доставчиците ще трябва да предоставят на потребителите, които възнамеряват да подпишат договор за стационарен или мобилен интернет и ясно обяснение за скоростта на изтегляне и качване, която те могат да очакват (в сравнение с рекламираната скорост). Всяко значително несъответствие ще отваря пътя за мерки като прекратяване на договора или компенсация.
Българските евродепутати Мария Габриел, Ева Паунова, Андрей Ковачев, Владимир Уручев, Емил Радев и Андрей Новаков подкрепиха отпадането на роуминга, съобщиха от пресслужбата на ЕНП-ГЕРБ.
Плащаме бакшиш за таксито през телефона. Вече можем да плащаме таксито си чрез мобилния ни телефон и да добавим процент бакшиш за шофьора. Сумата може да бъде по наш избор - 3, 10 или 20% от сметката за превоза.За да можем да ползваме този начин на плащане, е необходимо само да свалим съответното приложение и да се регистрираме. Същият софтуер има и в телефона на водача, през който той приема плащането. Дори да решим да му платим обаче на ръка трябва преди това да отбележим това в приложението на нашия телефон, през който сме повикали таксито и сме избрали кой да ни вози. Системата позволява и да оценим шофьора, съобщи Атанас Шарков от фирмата, внедрила нововъведението у нас.
Данни на една от най-използваните у нас платформи за финансови операции през интернет сочи, че за последните 3 години онлайн плащанията бележат значителен ръст. През 2013 г. той е бил 37%, през миналата - 57%, а от началото на тази вече е 82 на сто. Все повече хора плащат сметките си чрез интернет, като с това осигуряват удобство и не губят време. Половината от тях извършват онлайн транзакции поне един път в месеца, а 22% пазаруват редовно през сайтове в интернет, обясни Ваня Манова, директор на представителството на един от картовите оператори в България.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |