КФН търси консултант за стрес тестове. Комисията за финансов надзор (КФН) обяви обществената поръчка за избор на консултант, който да изготви методология и да участва в прегледа на активите и стрес тестовете на пенсионните фондове и застрахователите в страната. Процедурата е аналогична на тази, през която се подготвя да премине банковият сектор, и е резултат на отправени през февруари препоръки от Европейската комисия (ЕК). Резултатите от проверките трябва да бъдат готови до края на август, 2016 г., като България ще бъде втората страна в Европейския съюз (ЕС) след Румъния, която подлага на стрес тестове компаниите в застрахователния сектор. Проверките в северната съседка показаха недостиг на 1.6 млрд. леи (356 млн. евро) капитал за покритие на поетия от дружествата риск съгласно счетоводните принципи по "Платежоспособност 1". Общо за четири дружества бяха засечени дефицити, сред тях е и румънското поделение на българския застраховател "Евроинс иншурънс груп".
Кой ще пише правилата на проверките
Изготвянето на методологията ще бъде поверено на компания с международен опит, която е изпълнявала поне три подобни задания, управлявала е проекти в поне пет регулирани финансови институции в ЕС и разполага с поне 600 хил. лв. оборотни средства. Кандидатите ще трябва да покажат, че разполагат с квалифициран екип, в който има CFA експерти и актюер.
Желаещите да участват в търга ще трябва да представят офертите си до 26 ноември, като внесат гаранция за участие в размер на 16 хил. лв., определена на база на индикативната стойност на поръчката от 1.6 млн. лв. КФН разполага с общо 2 млн. лв. ресурс за организиране на прегледа на активите и стрес тестовете, след като през септември получи допълнителен транш от правителството.
За разлика от банките, където ще бъдат проверявани 22 институции с активи за над 80 млрд. лв., в небанковия сектор проверката ще засегне 29 фонда за допълнително пенсионно осигуряване с активи за повече от 8.8 млрд. лв. и осигурени 4.3 млн. души към полугодието на настоящата година, както и 46 застрахователя, които в края на полугодието управляват активи за 5.6 млрд. лв. Всеки от тях ще трябва да избере и да плати от собствения си бюджет на одитор, който да провери активите му и да тества устойчивостта му в съответствие с критериите, заложени в методологията, която предстои да бъде изготвена. В Румъния тази процедура показа, че само един застраховател разполага с достатъчни резерви за покриване на щети при извънредни ситуации. При всички останали бяха направени различни предписания за попълване на капитала.
Българските очаквания
В застрахователния сектор все още не е започнала активна подготовка за предстоящите проверки. Ако тестовете установят недостиг на резерви, дружествата ще бъдат задължени да осигурят този ресурс или чрез вноски от акционерите, или по други начини. Затова и една от възможностите е печалбите за годината да останат неразпределени, но тъй като няма изрична инструкция за това от регулатора, решението ще е в ръцете на акционерите.
Представители на бранша коментираха за "Капитал", че очакват проверките да установят дупка от стотици милиони левове, като най-затруднени в набирането на капитал ще бъдат някои местни дружества. Прогнозите на експертите са за установяване на недостатъчни резерви в общото застраховане, докато в животозастраховането може да бъдат установени несъответствия между поетия риск с продадените полици и покритието с адекватни по срочност финансови инструменти. Прогнозата на сектора е, че тук недостигът ще е по-малък от румънския.
"Неохим" излезе на печалба към края на септември. Торовият производител "Неохим" отчете печалба за деветмесечието, след като година по-рано финансовите му резултати бяха отрицателни. Причината за това е изпреварващият ръст на приходите, главно от продажби, спрямо разходите.
Междувременно компанията съобщи, че е приключила плановия си годишен ремонт и в момента работи при високо натоварване. По-ниската цена на природния газ, който е основна суровина за производството на торове, от октомври вероятно ще има допълнителен положителен ефект върху резултатите на дружеството.
Резултати
Приходите на дружеството са нараснали с близо 38% (виж таблицата), като ръстът идва главно от по-високите продажби и подобрените резултати по перо "Други". В същото време леко намаляват приходите от услуги. Разходите за материали (основно природен газ) също нарастват, което явно е свързано с увеличените обеми на производство и продажби. От компанията не коментираха финансовите данни. Всичко това е довело до положителен финансов резултат, след като преди година продажбите спаднаха и дружеството излезе на загуба.
Цената на природния газ е един от основните фактори, които влияят върху резултатите на торовия завод. Затова може да се очаква, че намалението в цената на синьото гориво от октомври ще се отрази положително върху представянето на дружеството през последното тримесечие на годината. Като рисков фактор се определят също валутните промени, най-вече на щатския долар, тъй като дружеството има активен обмен с чуждестранни доставчици и клиенти, се посочва в междинния доклад.
Към нови пазари
Основният пазар на компанията остава Европа, където дружеството рязко увеличава продажбите си за деветте месеца на 2015 г. (виж таблицата). От компанията не уточниха към кои страни е насочен износът, но от документите може да се съди, че главният европейски пазар е Турция. Първо, "Неохим" има две дъщерни дружества там и, второ, компанията определя като свой приоритет "навлизане в ЕС". Освен това значението на курса на долара за финансовите резултати на дружеството също насочва към това заключение. Продажбите в Северна Америка, където "Неохим" стъпи за първи път миналата година, през 2015 г. намаляват. В същото време обаче рязък скок се наблюдава на пазарите в Азия и Африка, където дружеството утроява продажбите си.
Краят на ремонта
Преди седмица "Неохим" е приключил плановия си годишен ремонт и цеховете за амоняк и азотна киселина са възстановили работата си. Заводът вече работи с натоварване около 90%, а след стабилизиране на режимите производствените мощности ще бъдат натоварени максимално, съобщиха от компанията. По принцип предприятието се стреми да натоварва мощностите над 80%, което води до по-ниска себестойност на изделията. Активно заводът работи между шест и девет месеца годишно, а през лятото се правят текущи ремонти. Тази година в ремонта са били инвестирани над 10 млн. лв., което е обичайната сума за подобни дейности в предприятието.
Бежанците в Гърция и Италия отказват да се местят в София. Гърция и Италия изпитват трудности да намерят желаещи сред регистрираните там бежанци, които да бъдат преместени доброволно в България. Затова в момента бежанският център в столичния кв. "Враждебна" стои свободен в очакване на първите чужденци, които ще се осмелят да дойдат у нас, научи "Сега" от източници от Държавната агенция за бежанците (ДАБ).
Общежитието във "Враждебна" беше определено за мястото, където да бъдат настанени 300 души от общо 1549, които България трябва да приеме до края на 2016 г. съгласно приетия от Европейския съюз план за разселване на търсещите убежище в Европа. Първите 500 трябва да дойдат до края на годината, съобщи вътрешният министър Румяна Бъчварова. Поради слабия интерес обаче броят им е бил намален. За всеки пристигнал агенцията ще получи по 6 хил. евро.
Засега обаче чужденците бойкотират плана на ЕС. Според източници от ДАБ те отказвали да ходят и в Австрия и Швеция. Всички се стремят към Германия, което обрича европейския план на провал.
В момента агенцията за бежанците може да си позволи лукса да държи лагера във "Враждебна" празен, защото много от настанените в различни бази вече са напуснали страната. В момента капацитетът на лагерите е запълнен на едва 27%. За сравнение - преди месец запълването беше 48%, а през август - 67%. Прогресивното опразване на общежитията очевидно е част от щурма към Западна Европа.
Сега в цялата страна са настанени общо 1366 чужденци, показват най-новите данни на агенцията. В Харманли има 636 души при капацитет от 2710. В общежитието в столичния кв. "Военна рампа" са настанени 104 души, в Пъстрогор - 166, в с. Баня - 30, и в кв. Овча купел - 730. Обяснението за рязкото намаление е, че всички регистрирани напускат България независимо дали са получили бежански статут, или чакат края на процедурата.
Статистиката на агенцията показва, че през септември са били регистрирани 2074 души от 20 държави, а статут е бил предоставен само на 433-ма. Сравнено с данните през другите месеци, има леко увеличение на потърсилите закрила. Това означава, че очакваната голяма вълна през студените месеци минава транзит през България.
Трафикът всъщност не престава, но МВР избягва да дава всекидневни данни за него. Вчера се разбра за поредната гонка между две коли с 36 афганистанци между Нови хан и Вакарел, при която единият шофьор отново е успял да избяга. Полицията редовно изпуска трафикантите, когато преследва повече от една кола, без да може да даде обяснения как се случва това. Каналът, минаващ през Нови хан, е бил за Видин и оттам за Западна Европа. Влизащите в България в момента са основно млади мъже от Афганистан, които очевидно пресичат границата в участъка между Лесово и Резово, където няма камери.
Вчера ДАНС съобщи, че ще експулсира, вместо да съди, петима чужденци трафиканти с аргумент, че застрашават националната сигурност. Те били заловени при масовата операция в страната преди изборите. Петимата имали ключова роля в каналджийските мрежи от Турция през България към Западна Европа, снабдявали нелегално влизащите с фалшиви документи за самоличност и организирали прехвърлянето им през границата. Единият разпространявал наркотици и фалшива валута.
Банките не дават заем на БЕХ без държавна гаранция. Въпреки че 12 банки проявяваха интерес да кредитират Българския енергиен холдинг (БЕХ), вчера се оказа, че нито една от тях не иска да отпусне мостови кредит от 650 млн. евро без да има държавна гаранция. Преди около месец холдингът обяви две процедури - за търсенето на заем и за кандидат, който впоследствие да емитира облигации за същата сума.
Парите от искания от БЕХ заем впоследствие ще бъдат предоставени на Националната електрическа компания (НЕК). С по-голямата част от тях електрическата компания трябва да плати на американските тецове в "Марица-изток", към които вече е натрупала задължения от почти 970 млн. лева. Едва след това плащане ще влязат в сила споразуменията с двата теца за по-ниска цена на тока, изкупуван задължително от НЕК. Засега последният срок е края на ноември, но досега той бе удължаван на няколко пъти.
Все пак двама от кандидатите за облигациите са внесли оферти, но в тях те настояват за държавна гаранция, съобщи "Капитал дейли". От БЕХ също потвърдиха, че са постъпили две оферти, свързани с избора на инвестиционен консултант по сделката за емитиране на облигации, но не дадоха повече подробности.
Неотдавна министърът на енергетиката Теменужка Петкова обяви, че по кредита няма да има държавна гаранция. Вчера от ведомството не коментираха липсата на сериозен интерес към процедурата. Според Петкова в момента НЕК полага огромни усилия, за да разплаща текущите си задължения. Това обаче невинаги се получавало, защото дълговете на компанията вече надхвърлят 3.5 млрд. лева. Преди два дни финансовият директор на НЕК Румяна Кръстева заяви, че дружеството не може да разчита и на подкрепа от новосъздадения енергиен фонд "Сигурност", тъй като наредбата за неговата работа все още не е готова.
Едва вчера енергийното министерство публикува проекта за наредбата - четири месеца след като Народното събрание одобри създаването на новата структура. Документът предвижда и данъчните да могат да събират средства в енергийния фонд, в случай че даден производител откаже да преведе дължимата сума към него. Във фонда влизат 5% от приходите от произведения и продаден ток от всички производители на енергия. До момента там са събрани 22.8 млн. лева. Те трябва да се използват за подпомагане на финансово закъсалата НЕК при покупката на скъп ток от американските централи и ВЕИ производителите.
Два пъти не уцелиха с гранатомет Алексей Петров по погрешка. Алексей Петров се измъкна невредим, след като двама души стреляха по бронирания му "Мерцедес S класа" с гранатомети РПГ-22 "Нето". Екшънът се разигра в четвъртък сутринта близо до дома на бившия съветник в ДАНС в столичния кв. "Кръстова вада".
Нападателите се измъкнали с червен "Опел Вектра", а полицията ги търси в цялата страна. Възможно е обаче колата да е модел "Астра", тъй като свидетелите не са видели добре.
Около 8,40 ч Петров тръгнал с бронирания си мерцедес по бизнес дела. Возел се на задната седалка, а охраната му не била с него .
Колата излязла от улица "Арарат", където живее бившият командос, и завила по ул. "Проф. Минчо Лалков". Изминала около 200 м, когато, скрити в храстите на ул. "Светослав Минков", двамата бандити стреляли по мерцедеса.
Едната граната обаче изобщо не улучила автомобила. Другата се забила в дясната врата на бронираната лимузина, но заради малкото разстояние не избухнала, научи "24 часа". Същото се случило и с гранатата, която подминала автомобила.
Секунди след това червен "Опел Вектра" отпрашил с мръсна газ, разказа Виктор Коцев. Мъжът живее на метри от стрелбата и видял, че автомобилът е комби. Направило му впечатление, че в колата са двама души.
Охраната на Петров дори успяла да види регистрационния ѝ номер. Според сайта "Гласове" той е 6840. Това обаче надали ще е от полза на полицията, тъй като вероятно табелите са крадени, твърдят запознати.
Именно гардовете на Петров подали сигнала за стрелбата в 8,54 ч, съобщи в парламента вътрешният министър Румяна Бъчварова. Тя бе извикана от депутатите, за да докладва за случая.
Не е в интерес на разследването да има изтичане на информация, но разглеждаме инцидента като изцяло криминално деяние, посочи Бъчварова. Организирано е издирване в цялата страна - търси се автомобил, за който е установено, че е бил на мястото на произшествието. Разпитват се свидетели, каза още Бъчварова пред депутатите.
"Давай да го караме в болница", разкрещяла се жената на Петров, след като колата се върнала пред дома му. Той обаче категорично отказал, тъй като му нямало нищо, разказа Коцев. Мъжът обясни, че вторият взрив е бил по-силен от първия. Най-вероятно именно той е уцелил дясната предна врата на мерцедеса.
На мястото пристигнаха около 30 полицаи, както и екипи на ДОТИ. След няколко часа те успяха да обезвредят гранатите, заседнали в колата на Петров и в близка постройка, в която не живее никой.
Гранатометите били намерени на метри от стрелбата. Те са прибрани от полицията и се проверяват за отпечатъци.
Къде сме по жертви на катастрофи. 1,25 милиона души загиват всяка година по света при пътни катастрофи, показва нов доклад на Световната здравна организация, цитирана от "Икономист".
В глобален план това е факторът, който убива най-много хора сред 15-29-годишните. Освен че вземат човешки жертви, катастрофите са и икономическо бреме, което коства средно 3% от БВП, а за по-бедните държави - до 5%. В държавите с ниски и средни доходи се движат половината от световните превозни средства, но там са 90% от общите жертви на пътя.
Докато в държавите с високи доходи нивото на смъртност от пътни катастрофи е 9,3 на 100 000 души, в държавите с ниски доходи то е 24,1 на 100 000 души, е установило проучването на СЗО.
"Икономист" предлага и карта, на която държавите са разположени според нивото на смъртност и според брой превозни средства на 100 души. От нея се вижда, че най-високо ниво на смъртност от катастрофи в глобален план има в Тайланд, като 3/4 от тях са на мотоциклетисти. Конго е пример за страна, където има много висока смъртност от катастрофи, въпреки че автомобилите са много малко.
Пример за обратното съотношение е Финландия - най-много автомобили спрямо дял от населението в света и въпреки това - ниска смъртност.
С ниво на смъртност 8,3 на 100 000 души България е под средното световно ниво. Но трябва да се има предвид, че данните са за 2013 г., когато докладът отчита общ брой загинали на пътя у нас 601 души.
По брой на превозни средства - 48,5 на 100 души, сме около средното ниво за Европа. Словакия е с приблизително същия брой автомобили, но с по-ниска смъртност.
В Хърватия смъртността е по-висока спрямо по-малко коли на дял от населението.
Гърция има по-висок дял на загинали на пътя, но при доста повече коли на дял население. В Румъния има по-висока смъртност, като колите спрямо дял население са по-малко.
Само за три години след 2010 г. 16 милиона нови моторни превозни средства са излезли на пътя, като половината от тях са в по-бедните страни, които имат и по-ниски стандарти за пътна безопасност, отбелязва "Икономист".
Най-високо е нивото на смъртност в Африка - 26,6 на 100 000 души. А в Европа колите на дял население са 10 пъти повече, отколкото в Африка.
СЗО препоръчва законодателни стандарти за рисковите фактори: скоростта в населените места, шофирането след употреба на алкохол, каски за мотоциклетистите, използването на колани.
Очарователна депутатска глупост: Да вземат книжка за летни гуми през зимата. Депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок предлагат зимните гуми да станат задължителни за колите за периода от 1 ноември до 1 април.
Предложението е вписано в проект за промени на Закона за движение по пътищата, който бе внесен преди около 2 седмици в парламента и целеше да увеличи значително глобите за шофиране в пияно състояние и за превишаване на скоростта.
Това е поредната депутатска глупост, коментираха бесни шофьори пред "Труд". Заради сбърканата организация на движението, лошото обучение и постоянния тормоз на хората по улици и пътища от катаджии стават повечето катастрофи, бяха категорични те.
Според проектотекста, ако автомобил е без зимни гуми през есенно-зимния период, шофьорът е застрашен от отнемане на книжка за 1 до 6 месеца и глоба от 50 до 200 лв. При повторно нарушение книжката може да се отнеме за 1 година, а глобата да стане 300 лв.
Поправката била гласувана на първо четене. До влизането й в сила наказание няма. Ако гумата обаче е износена или разкъсана, санкцията е 50 лева.
Междувременно КАТ обяви, че започва акция "Зима" в цялата страна. Попитани за тази акция, шофьорите изругаха с думите: "Ченгетата пак си намериха начин да ни тормозят и да си пълнят джобовете."
Над 14% невалидни бюлетини за съветници. Над 14% са невалидните бюлетини за общински съветници, съобщи проф. Михаил Константинов. Той оглавява фирмата "Информационно обслужване", която преброява изборните резултати.
Недействителните бюлетини за общински съветници са били 463 695. В София бракът е 8,96%, или 36 894 невалидни бюлетини от 411 907 гласували, според протокола на Общинската избирателна комисия. До редакционното приключване на броя в ЦИК все още нямаха официални обобщени данни за страната. Недействителните при референдума са едва 4.52%.
"Българите продължават да се бъркат с преференциите. Много отбелязват преференция, но не посочват партия. Други отбелязват странни комбинации от преференции и комисията решава, че това е сигнализация - и се получи този голям недействителен вот", обясни Константинов. Според него 175 562 са недействителните бюлетини за кметове на общини. Това са 5,32 на сто от всички бюлетини, което било нормално за европейските страни.
Друга причина за многото невалидни бюлетини е, че на гласоподавателите са им давани по една от всички видове - за кмет, общински съвет, районен, селски кмет и референдум. Ако те са пуснали празна бюлетина за някои от видовете избори, тя е невалидна, обясниха от ЦИК.
"Очевидно има грешки в протоколите на секционните избирателни комисии. Всеки, който иска, може да обжалва резултата", призова вицепремиерът Томислав Дончев. От РБ вече обявиха, че ще изискват повторно преброяване в няколко града заради съмнения за неотчетени преференции и подозрително много грешни бюлетини.
Бизнес и синдикати: Повече пари за образование, не за отбрана. Бизнесът и синдикатите се обявиха против отпускането на допълнителни средства за сектор Сигурност за тази и следващата година, без насреща да са извършени реформи. "За пореден път виждаме отказ от реформи, увеличават се разходите за издръжка на персонал без подобряване на услугата", каза Камен Колчев от КРИБ на заседание на тристранката, на което бяха обсъдени проектите за актуализация на бюджета за тази година, и проекта на бюджет за 2016 г. "Не възприемаме добре актуализацията на тазгодишния бюджет за издръжката на МВР и Министерство на отбраната с близо четвърт милиард, както и планираното увеличаване на разходите за догодина особено за въоръжаване, които ще бъдат за сметка на нов дълг", заяви председателят на АИКБ Васил Велев. "В същото време образованието и науката остават недофинансирани, и ако трябва да избираме въоръжаване или образование, избираме образованието", каза Велев.
Според работодателите заложеният икономически растеж за 2016 г. от 2,1% е прекалено оптимистичен и той едва ли ще надвиши 1,5%. "Подценени са редица външни фактори като забавянето на китайската икономика, гръцката криза, санкциите ЕС-Русия, бежанската криза и скокът на цената на тока за бизнеса", каза Васил Велев. Според бизнеса върху ръста на БВП негативно ще повлияе и вдигането на минималната заплата от 380 на 420 лв. Работодателските организации поискаха да се промени облагането с данък смет за бизнеса и то да бъде в зависимост от количеството отпадъци, вместо да зависи от данъчната оценка на имота. Бизнесът поиска да се завиши от 5000 лв. на 50 000 лв. прагът за частично ползване на данъчен кредит по ДДС за фирмени коли, които се ползват и за лични нужди.
Тристранката отхвърли бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2016 г. Работодателите се обявиха против вдигането на минималните осигурителни прагове в секторите, в които не са водени преговори. "Посочените 7,5% не са правилно изчислени. Без влиянието на минималната заплата, която се вдига административно от догодина, реалният среден ръст е 6,2%", посочиха от АИКБ. Вицепремиерът Ивайло Калфин обеща да започнат разговори за нов механизъм за договаряне на осигурителните прагове и минимална заплата. "Трябва да се обединим около икономическите параметри, които да влияят върху определянето им", заяви Калфин.
Бизнесът настоя и за отмяна на антикризисната мярка да плаща първите три дни от болничните. Друго тяхно искане е да не се отлага реформата в инвалидните пенсии. Имаме готовност скоро да представим мерки за затягане на контрола в инвалидните пенсии, каза Калфин. Синдикатите настояха да се завиши минималното обезщетение за безработица от 7,20 лв. на ден на 12 лв.
GSM "пържи" поколението ни. Мобилните телефони и цигареният дим се отразяват не само на нас, а и на поколението ни. Дори и ако са пасивни пушачи, мъжете рискуват вдишваният от тях дим да се отрази върху бъдещите им деца и да предизвика сериозни и необратими генетични изменения. Това е доказано от български учени в Института по биология и имунология на размножаването /ИБИР/ към БАН, разказа неговият директор проф. Мария Иванова.
Пасивните пушачи също рискуват да имат болно поколение. Изследването, направено от ИБИР, включва 60 мъже до 35-годишна възраст. Изследвани са както активни пушачи, така и такива, които просто пребивават в среда, в която димът от цигарите е неизменно присъствие.
"Нашите изследвания са свързани с влияние на цигарения дим върху репродуктивната система при мъжете. Анализирахме как повлиява цигареният дим върху структурата на ДНК и доказахме, че се наблюдава промяна в нея", разказва проф. Иванова. Учените установили, че в сперматозоидите настъпват изменения, които понякога са фатални и би могло да се отразят на бъдещите им деца. В някои от случаите става дума за възможно развиване на алергии, а при други - за по-сериозни заболявания, разказва проф. Иванова.
Изследването показва, че при пасивно пушещите мъже става дума за 3% от сперматозоидите, а при активните пушачи - до 5%. Това обаче далеч не са ниски стойности, както би могло да се предположи. Причината е, че в момента като цяло се снижават критериите за биологичните характеристики на сперматозоидите - ако в предишни години СЗО е имала по-високи изисквания, днес те са сериозно редуцирани. "Ако в един инвитро център един еякулат има 30% подвижни сперматозоиди, но 5% от тях са увредени, това означава, че в крайна сметка рискът от това да се появи увредено поколение е по-висок от 5%", пояснява тя. Рискове, естествено, има и при жените, макар че тук вече говорим не за български изследвания, а за такива, които са правени в световен мащаб.
Друго изследване, правено в рамките на проект за обучение на докторанти и млади учени и финансирано с евросредства, пък е тествало "пържи" ли джиесемът, носен в джоба, възможността да имаш поколение. Става дума за изследване на влиянието на излъчвания от мобилните телефони върху сперматологичните параметри, свързани с биологичната пълноценност на оплодителните клетки. "Колегите са третирали с вълни от мобилен телефон проби в инвитро условия и са ги съпоставили с нетретирани проби. Използвана е високоспециализирана апаратура за анализ - спермокомпютърен анализатор, с която са регистрирани сериозни разлики в двете проби. Тези разлики са предимно в скоростта и начина движението на сперматозоидите. По принцип те извършват три вида движения - направо, въртеливо и спираловидно, като се движат с различна скорост. При облъчване с вълни от мобилен телефон обаче тези характеристики се променят, разказва проф. Иванова. На първо място, телефоните твърдо повлияват скоростта на сперматозоидите - движенията им стават по-хаотични, пасивни или лениви и забавени.
"Ако искате да имате добър резултат от оплождането, те трябва да притежават добро движение, да имат съхранена енергийна обезпеченост и структурна цялост и да имат нормална структура на ДНК. Това се изисква, за да има оплождане и да има здраво поколение. За да се извърши успешно оплождане, мъжките гамети трябва да имат много добри и високи скоростни параметри", разказва професорът. "Това е все едно състезание с две коли - едната мощен спортен автомобил, който развива 200 километра в час, а другата - способна да развие едва 30 км/ч. Който е третиран с GSM лъчения, скоростта му не може да е повече от 30 километра в час", пояснява тя. Пробите са били облъчвани от 30 сантиметра разстояние, което е еквивалентно на това да носиш мобилния си телефон в джоба на панталона.
"Вярно, че при нашите изследвания те се облъчват извън организма, в инвитро условия. Ако процесът става в организма, там вероятно е възможно да се повлияе и на самото съзряване и сформиране на сперматозоидите", разказва проф. Иванова. Това би могло да означава и по-големи поражения, въпреки че самият организъм има естествени регулаторни механизми и самият той унищожава увредените клетки. "Може би в бъдеще ще бъдат направени опити да се види и как джиесемът повлиява в ин виво условия", казва проф. Иванова.
Хакерската атака срещу ЦИК струвала $10 хил. Хакерската атака, която удари сайта на ЦИК в деня на изборите, струвала 10 хил. долара. Това съобщиха за „Монитор" от анонимна хакерска организация, създадена, за да се бори срещу подобни престъпления. Екипът, съставен предимно от млади момчета, направил собствено проучване, за което им съдействали и специалисти от МВР, които паралелно с това водели и официално разследване по случая. Те установили, че нападението е било реализирано от IP адреси, ситуирани във Виетнам, Турция и САЩ, както и от други точки на света.
Това обаче не означава, че хакерите са били на тези места. Те просто са ползвали адреси на хора, които дори не предполагат, че са участвали в атаката. Най-вероятно киберпрестъпниците са били в Румъния. Те обаче били много добре прикрити и стигането до тях било почти невъзможно.
Хакерите използвали компютри, които генерирали милиони посещения към избран сайт от нереални адреси. Те успели да създадат над 65 млн. едновременни потребителски сесии към портала на ЦИК, което е равносилно на опит на 65 млн. потребители да влязат в страницата в един и същи момент. Те допълниха, че контактът с кибербандитите ставал изцяло онлайн, така ставало и плащането.
За да стигнеш до тях, трябва да влезеш в специален сайт, до който няма достъп всеки. За целта се инсталира браузър, който е непроследим, тъй като се закача за случайно избрано IP от някоя страна от Близкия изток. Сайтовете, които продават дрога онлайн, използват същата програма.
Всяко трето пиле на трапезата вносно. Всяко трето пиле на трапезата ни е чуждоземско, сочат данни на предприемачите от птицевъдството. Според Иван Ангелов, собственик на птицеферма, най-голям и евтин внос у нас се реализира от Полша и Бразилия. „Националната субсидия на килограм пилешко месо у нас е 6 ст., а в Полша - много пъти по-голяма", твърди той за това там производството е нараснало от началото на годината със 17%. „От Бразилия пък могат да си позволят да внасят на ниски цени, защото ползват евтини фуражи за храна на птиците и получават експортна субсидия", уточни бизнесменът. От най-голямата латиноамериканска държава у нас се внася предимно замразено месо. „От Полша у нас се доставят охладени пилета, които влизат в България на цена от 1,16 евро за килограм", поясни Ангелов и добави, че за радост у нас се продават повече български пилета, докато при свинското месо консумацията се осигурява на 100% от импорта.
Според експерти от бранша България е единствената в Евросъюза, където при производството на пилешко месо категорично е забранено добавката на трупно и рибно брашно. „За това очакванията ни са за още по-голяма консумация на пилешко и пуешко месо у нас", прогнозира проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България. По думите му страната ни е една от малкото в Европа, които ваксинират птиците срещу салмонела и така гарантира по-висока безопасност на храните от птиче месо, факт, известен на повечето от купувачите на наша продукция зад граница.
Експертни данни сочат, че за последните 4 години България е изнесла птиче месо за над 1 млрд. лв. Най-голям дял имат пилешките и патешките разфасовки, патешкият черен дроб. Отрасълът е с най-голяма степен на концентрация и висока технологичност в родното животновъдство, смята анализаторът Стилиян Гребеничарски.
Данните показват още, че страната ни е износител на яйца за разплод и там се конкурираме основно със страни от ЕС - Холандия, Белгия, Чехия, Полша. Големят шанс за родното птицевъдство бе, че в отговор на евросанкциите срещу нея Русия не забрани доставките на този продукт от Европа. Руснаците импортират около половин милиард разплодни яйца годишно. Освен РФ, традиционни и основни пазари в този сегмент за България са и Украйна, Румъния, Гърция, Германия.
Веселин Илиев от Българска стопанска камара посочи, че страната от години е втори износител в света на патешкото месо и дроб. „Основният пазар е Франция, която е първи износител, но на преработени продукти и от там внасяме готов пастет", обясни браншовикът.
Родните птицевъди очакват за 2016 година ръст на производството на месо и яйца да е 2-3 на сто. Стагнацията в пазара обаче се компенсира с малко по-ниските цени на фуража през последните 2 години у нас. Именно те са предотвратили катастрофа в птицевъдството у нас, обясниха от бранша. Те припомниха, че производството на птиче месо е на едно от първите места по икономически показатели в Европейския съюз в същото време е силно зависимо от цените на фуража и соевия шрот.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |