Печелившите и губещите в изборите. Почти всички административни центрове, половината кметства и една трета от общинските съветници. Резултатите на ГЕРБ от местния вот са безспорно впечатляващи. Реформаторския блок се представи добре и макар, че загуби няколко сини крепости, успя да запази други и да спечели нови. Така коалицията между партньорите се очертава като стабилна въпреки малкия семеен скандал в нощта след балотажа.
С изненадващите загуби, които ДПС претърпя в знакови за движението места като Исперих, Гърмен и Кубрат, лидерът Лютви Местан ще трябва да обуздае до известна степен претенциите си да бъде втора сила и да участва (макар и непряко и неофициално) във властта.
Стопяването на БСП продължава. Дори тя сама определи резултатите си като "тежка загуба", а липсата на опозиция няма как да е добра новина за политическата ситуация в страната.
Очевидният победител
Общо 1727 общински съветници, или една трета от всички в страната, 129 кметове в общо 265 общини, като 22 от тях са в областни центрове. Това е отчетът на ГЕРБ и след втория тур на местните избори, представен от председателя на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов. Макар ГЕРБ да загуби пълното си мнозинство в Столичния общински съвет, в страната партията се представя доста по-добре от последните местни избори. Тогава тя е спечелила 1601 съветници и 94 кметове. На практика ГЕРБ преизпълни заложените си цели от над сто кметове в страната и между 18 и 20 в областни центрове. "Тези избори ясно показаха, че с ГЕРБ никой не може да се мери", беше равносметката и на премиера и лидер на ГЕРБ след втория тур на местните избори.
На косъм, но пловдивският кмет Иван Тотев също успя да удържи победата над бившия кмет Славчо Атанасов. Самият Тотев коментира, че е изненадан от ниската избирателна активност, която според него му е изиграла лоша шега. Демографските данни от екзит половете на "Алфа Рисърч" обаче показват друга тенденция: въпреки официалната подкрепа за Тотев от страна на РБ и на местния кандидат, който излезе на трето място с 15% от гласовете - Дани Каназирева, мнозинството избиратели и на РБ, и на всички останали партии са подкрепили Атанасов. Дори 13% от гласоподавателите на ГЕРБ са гласували за него.
Я малко по-скромно
Победата на Георг Спартански, подкрепен от РБ, в Плевен срещу кандидата на ГЕРБ Димитър Стойков бе най-голямата радост за десния блок и тя бе изтъквана многократно. Премиерът бе видимо ядосан от тези коментари, което го провокира да заяви, че е положил "огромни усилия да загубим този град" в името на "толерантността". И призова реформаторите да бъдат "малко по-скромни".
Освен Плевен обаче реформаторите успяха да запазят Монтана и Карлово, а в Добрич младият кадър на ДБГ Йордан Йорданов изненадващо спечели, след като на първия тур имаше едва около 20%, а под 1% не достигаше на претендента на ГЕРБ Детелина Николова да спечели четвърти мандат. Наполовина в актива на РБ е Кюстендил, където Петър Паунов бе подкрепен и от РБ, и от ГЕРБ.
Реформаторите обаче загубиха стари крепости, сред които Свищов, Петрич и Хасково. От коалицията все пак отчитат и още победи - в Симеоновград, Перущица, Калояново, Мизия, Чепеларе и 4 столични района.
Интересна динамика се развива обаче вътре във самата формация, след като депутатът Настимир Ананиев, зам.-председател на партията на Меглена Кунева, обяви, че резултатите показват, че ДБГ е най-голямата партия в блока, като нейни са победителите в Добрич и Плевен, както и в Чепеларе.
ДПС се вижда на крачка от втора сила
ДПС загуби местните избори в знакови места като Гърмен, Исперих и Кубрат. От големите областни центрове за партията остана само бастионът Кърджали, след като на балотажа не успя да спечели изборите в Търговище. Бившият кмет на Гърмен и депутат от ДПС Ахмед Башев загуби от досегашния кмет Минка Капитанова. Бастионът на ДПС Исперих, откъдето Местан откри предизборната кампания, падна за пръв път от 25 години. Независимият Бейсим Раси се наложи над Бейсим Шукри, издигнат от ДПС.
Лидерът на движението Лютви Местан опита да оправдае загубата, като изброи успехите: 32 кметове на общини, 761 общински съветници, 864 кметове на малки населени места, разширяване на географията с пробив в общинските съвети - Свищов, Елена, Твърдица, Кюстендил, Мъглиж, Бяла, Гълъбово, Даскалово, Сливен, Твърдица. Според него партията му е на крачка да бъде втора политическа сила в страната и е щяла да бъде, ако не била уседналостта и въведената преференция, големият брой невалидни бюлетини, както и фактът, че ДПС не си е позволила "да купи нито един глас". Местан отчете загубите и заяви, че уроците ще бъдат научени и те ще спечелят тези градове обратно. "Нашата сила е в това, че умеем да губим и да четем знаците", заяви той.
Внимателно подходи към ДПС в изказването си Бойко Борисов, който обърна специално внимание на българските мюсюлмани и заяви, че "освен ДПС и ГЕРБ е гарант" за тях. "С този етнос трябва да бъдем много толерантни, много внимателни", добави обаче той.
Червена катастрофа
БСП не успя да вземе нито един областен център и нито един столичен район. Партията спечели едва 60 общини в страната и все още е втора сила. Но дори в левицата не си правят илюзии. "Тежка загуба" бе кратката оценка на БСП за резултатите. "Не може да има друга оценка на изборните резултати след втори тур, тя се споделя от всички членове на ръководството", заяви лидерът на БСП Михаил Миков. Тази оценка обаче "не кореспондира с внушенията за заличаването на БСП от политическата карта", пожела да уточни веднага Миков.
Еднолично Горанов отряза социални придобивки на военни и полицаи. Направени в последния момент промени в проекта за държавен бюджет за 2016 г. могат да доведат до масови протести на полицаи, служители на ДАНС, военни и надзиратели. Малко преди заседанието на Министерския съвет в петък, на което беше разглеждан проектът, от Министерството на финансите са променили преходните и заключителните разпоредби на закона. Новите текстове предвиждат промяна в Закона за МВР и ресорния военен закон, с която се орязват значително т.нар. социални придобивки на работещите в сектор "Сигурност".
Свиването на привилегиите по принцип е добър ход, но начинът, по който са направени, ще предизвика хаос в системата. Промяната е станала без знанието и съгласуването с ресорните министри - на вътрешните работи, на правосъдието и на отбраната.
Високопоставен източник от изпълнителната власт коментира неофициално пред "Капитал Daily", че ходът на Владислав Горанов е атака срещу министрите Румяна Бъчварова и Христо Иванов.
Предложенията на Горанов ще доведат до масово напускане на полицаи, надзиратели, военни и работещи в службите за сигурност, прогнозират експерти, т.е. скоростно ведомствата ще се обезкръвят от опитни служители. Някои от синдикатите в МВР вече реагираха на предложенията със заплахи за протести.
Във вторник сутринта ще бъде проведена среща при финансовия министър, на която ще присъства вътрешният и представители на синдикатите, научи "Капитал Daily" .
Какво се предлага
От Закона за МВР (който засяга освен полицаите и надзирателите в затворите) отпада допълнителното заплащане за прослужено време, което в момента е 2% върху основната заплата за всяка година стаж. Добавката за храна за работещите в МВР вече няма да се определя с подзаконов нормативен акт на министъра, а това ще става всяка отделна година със Закона за държавния бюджет. Безплатното пътуване с градския транспорт ще остане само за служителите с полицейски функции, пожарникарите и Гражданска защита. Полагаемият платен отпуск е намален от 30 на 20 дни на година. Таванът на обезщетението, което служителите на МВР и съдебна охрана получават при пенсиониране, се сваля от 20 на 5 брутни заплати.
Мярката би помогнала да се ограничат разходите за двете силови министерства, които всяка година искат все повече пари за издръжка. Бюджетът на МВР за 2015 г. е 1.032 млрд. лв., като 90% от средствата са предвидени за заплати, осигуровки, бонуси, обезщетения. Те обаче се оказаха недостатъчни и с актуализацията ще бъдат дадени още 180 млн. лв. При Министерството на отбраната ситуацията е подобна - 73% от близо милиардния бюджет е за персонал. И това министерство ще получи близо 60 млн. лв. от актуализацията. С бюджета за 2016 г. са предвидени още повече средства.
Решение набързо със скоростен ефект
Това е поредното предложение на правителството, което страда от порока, видим от началото на мандата - взимат се решения набързо, без предварително обсъждане, анализ, съгласуване, ясен план за действие и комуникация. Така се получи с промените в пенсионната система, с подоходния данък в полза на общините и др. В крайна сметка под обществения натиск отпадат и някои добри решения, каквото е това с оптимизацията на разходите на силовите ведомства.
"Освен 20-те заплати, които ще се намалят по предложение на министър Горанов, се намалява и заплатата ни с процентите за прослужено време. Много от колегите в МВР имат над 20 години, което означава, че заплатата им ще падне с 40%", коментира Галентин Грозев от синдикалния алианс "Сигурност" пред БНР. По неговите думи ще се намалят и дните за отпуска - от 30 на 20 основни, което е в противоречие с Кодекса на труда, защото за ненормиран работен ден се полагат 5 дни допълнително на 20-те.
Прокуратурата предлага пияните шофьори да не лежат в затвора. За шофиране след употреба на алкохол да не се влиза в затвора, а то да се санкционира само с глоба и евентуална конфискация на автомобила. Това предлага прокуратурата в анализ за пътнотранспортните произшествия за периода 2010-2014 г. Според държавното обвинение в делата срещу пияни шофьори в момента се ангажира твърде голям ресурс, който би могъл да се насочи в борбата с тежката престъпност. Анализът на държавното обвинение идва няколко седмици, след като от МВР предложиха промени в Закона за движение по пътищата, с които се увеличават глобите за пияни шофьори, както и периодът, в който те ще са без книжка.
"Декриминализацията на някои деяния и преминаването към административно-наказателна отговорност би могло да повлияе благотворно на безопасността на движението. Има възможности за по-бързо, по-ефективно и спестяващо ресурси за системата постигане на добри санкционни резултати по административен ред, както и за избягване на дублиране на функциите на държавните органи", пише в доклада. Подобно предложение вече е правено веднъж през 2010 г. Според прокуратурата обаче то е актуално и към днешна дата. Оттам подчертават, че така или иначе при повечето дела за пияни шофьори наказателната отговорност се заменя с административна и така свидетелството за съдимост остава чисто.
Според държавното обвинение трябва да се предвиди и конфискация на автомобила на нарушителите, когато случаят е тежък - над 1.8 промила алкохол в кръвта. Другият вариант е да се въведе глоба, равностойна на цената на колата, ако шофьорът не е собственик.
Прокуратурата отбелязва, че в последните години има ясно изразена тенденция периодично да се увеличават наказанията за престъпления по транспорта, като пределът им е вече достигнат. "Необходимо е преосмисляне на системата за наказания, с ориентация повече към административни, но достатъчно тежки наказания - високи по размер глоби, лишаване от правоуправление на МПС, допълнителни изисквания за възстановяване на това право", пише в анализа.
В момента за шофиране в пияно състояние може да се даде присъда дори до 5 години затвор, ако нарушителят вече е съден един път.
Пробацията е най-често налаганото наказание за пътнотранспортни произшествия, сочи статистиката на държавното обвинение. Над 54% от делата за катастрофи са приключили с такава присъда. Условни присъди са дадени в малко над 25% от случаите. Глоби се налагат в 14.4%. Едва 4.5% от осъдените са пращани в затвора. Най-често делата за катастрофи приключват със споразумения. Чрез тях се признава вина и се намалява предвиденото от закона наказание.
Макар че МВР настоява да се криминализират дори гонките, предложението им срещна сериозен отпор от страна на главния прокурор Сотир Цацаров, който обяви, че е привърженик на административните мерки. В унисон с неговите виждания от прокуратурата смятат, че трябват още промени и в Закона за движение по пътищата. "Все още има архаични, загубили своето значение санкции, като "глоба в размер на 10 лв.", пишат в анализа си те. От държавното обвинение посочват и друг проблем - има голяма разлика в това как два закона третират едно и също престъпление. Те дават пример с наказанието за блъскане на пешеходец на пътека. Според НК то може да стигне дори до 10 години затвор.
Банките са свили разходите си за депозити с една трета. Банките в България са намалили разходите си за изплащане на лихви по депозити с над 33% през последната година. Плащанията им са се свили с 357.6 млн. лв., сочат последните данни на БНБ. Това е и основната причина за сериозния растеж на печалбата на банките. През първите 9 месеца на 2015 г. трезорите са спечелили общо 795 млн. лв. Сумата е със 194 млн. лв. повече в сравнение с деветте месеца на 2014 г. и с 49 млн. лв. повече от печалбата им за цялата 2014 г.
Към края на септември миналата година трезорите са изплатили 1.059 милиарда лева на вложители. Година по-късно тези разходи вече са 701.1 млн. лв. Така въпреки ръста на депозитите за последната година разходите на банките за изплащане на лихви са се свили сериозно. Причината е в драматичния спад на лихвените нива по влоговете за последната година. Тъй като лихвите по кредитите също са намалели, има и спад на приходите на трезорите по това перо. Те обаче намаляват само със 7% до 2.764 млрд. лв.
Приходите на банките от такси и комисиони също растат. Събраните от фирми и граждани суми под формата на такси за различни услуги за първите 9 месеца на тази година са 758.3 млн. лв., или със 63 млн. лв. повече, отколкото година по-рано.
Само през септември банките са спечелили 82 млн. лв. Това обаче е един от слабите месеци за системата. През август например те добавиха 99 млн. лв. към печалбата си, а най-силен беше януари, когато трезорите спечелиха над 120.6 млн. лв. Най-печелившата банка за деветмесечието е ДСК с 246.8 млн. лв. Втора е Уникредит Булбанк, която е спечелила 242.9 млн. лв., а на трето място е Пощенска банка - с печалба от 71.6 млн. лв.
Новите кметове на всички общини. ГЕРБ е големият победител в местните избори. Партията на премиера Бойко Борисов печели в 21 областни града и има 1727 от общо 5181 общински съветници. ГЕРБ ще управлява и по-голямата част от 264-те общини в България.
РБ взема 4 областни града - Монтана, Добрич, Кюстендил и Плевен, а ДПС запазва Кърджали.
БСП е големият губещ - без нито един областен град, отстъпва позиции и в по-малките населени места.
Вижте новите кметове на общини в графиките.
149% повече ток от биомаса за 10 месеца. 149,49% е ръстът на производство на тока от биомаса от януари до 25 октомври в сравнение със същия период на 2014 г., сочат данните на Електроенергийния системен оператор. Бумът се обяснява и с високите цени, на които се изкупува еленергията, произведена от оборски тор. Общо произведената еленергия в страната е 39 760 009 мвтч, което е ръст със 7,59%. Потреблението на ток в страната се е увеличило с 3,52%. Износът е увеличен с 24,45%, или за 10 месеца са експортирани 8,9 млрд. квтч. Продължава да расте производството на ток от ВЕИ. Освен бума с биомасата, със 17% е увеличението при вятърните централи, присъединени към мрежата на ЕСО, и с 20,86% - за присъединените към мрежата на разпределителните дружества.
От решението за цените на тока от 1 ноември на КЕВР пък става ясно, че за еленергията на топлофикациите, ВЕИ-тата и на американските "Марици" за година трябва се платят над 2 млрд. лв. Средната цена на тези 13,5 млрд. квтч, които по закон се изкупуват, е 15,4 ст. за квтч, при 3 ст. за тока, АЕЦ "Козлодуй" и 6,79 ст. на "Марица-изток 2".
Втори ден сайтът на КЕВР не бе възстановен, а решението за цените влиза в сила след публикуването му на страницата на регулатора.
Полицейски бунт заради орязани привилегии. Полицейски синдикати заплашиха с блокиране на пътища, ако бъде премахнато вземането на 20 заплати накуп при пенсиониране. Според служители на МВР Министерството на финансите е включило в проекта за Закон за държавния бюджет за 2016 г. предложение за орязване на привилегиите на униформените.
"Категорично настояваме да се отмени параграф 10 от Допълнителните разпоредби на проекта за Закон за държавния бюджет, съдържащ предложение възнагражденията на служителите на МВР да бъдат намалени с над 40% месечно, както и да се премахват вече постигнати социални придобивки", обявиха от Синдикален алианс "Сигурност". Според тях това ще доведе до масово напускане на над 2/3 от полицаите и пожарникарите.
"Освен 20-те заплати, които ще се намалят, се намалява и заплатата ни с процентите за прослужено време. Много от колегите в МВР имат над 20 години, което означава, че заплатата им ще падне с 40%. Отделно от това ще се намалят дните за отпуска", коментира Галентин Грозев от синдиката. Негов колега допълни, че се предвижда при прекратяване на служебното правоотношение държавните служители да имат право на еднократно парично обезщетение в размер на 50% от брутното месечно възнаграждение за всяка прослужена година, но не повече от 10 брутни заплати. Вероятно същите правила ще има и за военните.
От Министерството на финансите отказаха коментар. Очаква се днес сутринта да се проведе среща между полицейските синдикати и министър Владислав Горанов.
От "Сигурност" настояват за среща с премиера Бойко Борисов и с надяват той да вземе мерки, за да се реши въпросът.
"Напомняме на министър Владислав Горанов, че напрежението в служителите на МВР е изключително силно и в голямата си част е провокирано от непрекъснатите му опити да настройва обществото срещу нас и да унищожава МВР. Той не е нито е вечен на своя пост, нито може да си позволява да нарушава законите на Република България безнаказано", се казва в гневна декларация на синдикалния алианс.
Ако не бъде премахнато предложението, полицаите заплашват, че в сряда в 18 часа ще има протести пред областните дирекции на МВР в страната, както и демонстрация на пътя София-Русе, край Плевен. Изпратено е и уведомление до столичния кмет Йорданка Фандъкова за протест на кръстовището на булевардите "Цар Борис III" и "Овча купел".
Банките с 32% ръст на печалбата за девет месеца. Близо година след кризата с КТБ банковата система у нас отчита рекорден финансов резултат. Печалбата на кредитните институции достига 795 млн. лв. към септември по данни на БНБ. Това е повече от финансовия резултата за цялата 2014 г. и увеличение с 32,3% спрямо същия период на 2014 г., когато печалбата е била 600 млн. лв.
Главната причина за добрия финансов резултат са понижените разходи на банките за лихви, съобщават от БНБ. Действително през последната година доходността по депозитите се сви почти наполовина. Така в момента средната лихва по новите фирмени влогове в левове е 0,65%, а в евро - 0,80%. Доходността при домакинствата е малко по-висока, като за новите срочни депозити в левове тя е 1,51%, а в евро - 1,24%. Само година по-рано средната лихва по депозитите на населението беше над 2,50%. Така към септември тази година разходите на банките за лихви са 701 млн. лв. През същия период на 2014 г. кредитните институции са платили над 1 млрд. лв. по това перо.
Експертите от централната банка отчитат още, че трезорите у нас повишават приходите си от такси и комисиони. Те са над 758 млн. лв. за първите девет месеца на годината спрямо 695 млн. лв. за същия период на 2014 г.
Друга причина за увеличаващата се печалба на банките е, че вече им се налага да отделят все по-малко средства за обезценка на необслужвани кредити. За първите девет месеца на тази година такива заеми са на стойност над 611 млн. лв., което спрямо същия период на 2014 г. е по-малко с 9,5 на сто. Тенденцията за намаляване на проблемните заеми също продължава, като към септември те възлизат на 10,8 млрд. лв.
Активите на банковата система достигат 85,5 млрд. лв. към септември. Само през третото тримесечие на годината те се увеличават с 1,6 млрд. лв. Делът на петте най-големи банки у нас в общите активи е 56,7%. Това са Уникредит Булбанк, ДСК, ПИБ, ОББ и Райфайзенбанк.
Първанов кани БСП на танц. Лявото е ударило дъното. Това обяви Георги Първанов. И покани на нов политически танц БСП и другите леви партии у нас. "Отправям ново предложение - за незабавен диалог между лидерите и ръководствата във всякакви форми, но без предварителни условия", заяви Първанов. Той призова за ляв фронт, който да издигне обща кандидатура на президентските избори догодина. "Ако Израел и Палестина могат да преговарят без предварителни условия, то няма как да се съглася, че ние тук ще преговаряме с предварителни условия. Тази практика не е работеща", отсече лидерът на АБВ. Той съобщи, че партията му е готова да инициира широка дискусия за характера на "новата, съвременната патриотична левица".
Защото резултатите от изборите са показали, че отношенията в лявото трябва да бъдат равностойни.
Търговските вериги: Данък "вредни храни" ще ощети хазната. Въвеждането на данък "вредни храни" ще доведе до поскъпване на много храни, увеличаване на сивия сектор и намаляване на приходите в бюджета. Това гласи становище на Сдружението за модерна търговия (СМТ), което представлява 11 от най-големите търговски вериги в страната.
Въвеждането на "Данък за общественото здраве" ще навреди на един от най-важните сектори на икономиката - хранителната индустрия, и в същото време няма да генерира очакваните позитивни ефекти, посочват от сдружението. От СМТ смятат, че новият данък ще доведе до повишаване на цените на редица храни, които са част от ежедневното меню на много българи с по-ниска покупателна способност. Така те ще потърсят тези храни на по-ниски цени и ще купуват от производители в сивия сектор, които поради неплащане на данъци и осигуровки имат ценово предимство от поне 30%. Логичният ефект ще бъде по-малко приходи в хазната, се посочва в становището. От сдружението предупреждават, че това се е случило в Унгария - според проучване на PricewaterhouseCoopers, облагането на определени храни е довело до "посивяване" на сектора с около 10%, а загубата на приходи от ДДС се оценява на 25,6 млн. евро.
"Данъкът изкривява пазара на храни и ограничава свободния избор на потребителите като дискриминационно се опитва да контролира тяхното поведение в противоречие с принципите на пазарната икономика", пише в становището. Освен това ще бъдат закрити работни места поради намалените продажби, най-вече в малки и средни предприятия, заявяват от СМТ. Опитът в държави, въвели подобно данъчно облагане, показва, че то не е довело до очакваните резултати не само за хазната, но и от здравословна гледна точка. За пример е дадена Дания - такъв данък е въведен през 2011 г. и е отменен през 2013 г., тъй като очакваните резултати не са били постигнати. Освен че потребителите не са променили хранителните си навици, ръстът на цените на основни продукти като маргарин и масло е довел до поскъпването на много други стоки, в чието производство те се влагат.
От сдружението смятат, че механизмите за определяне на това кои храни са "вредни" са неясни. Категоричната им позиция гласи, че в магазините у нас не се продават "вредни храни" и това се следи от Българската агенция за безопасност на храните. Освен това, стриктно се прилагат и изискванията на ЕС за етикетите.
"Не допълнителното данъчно облагане, а информираният избор ще помогне за изграждането на по-добри хранителни навици у хората. За това са необходими две условия: потребителите да знаят кои храни са здравословни и какво купуват", коментира изпълнителният директор на СМТ Йордан Матеев. "По отношение на информацията, в България се прилагат изискванията на ЕС за етикетиране. Сега остава да работим още по-активно за образоване на хората", допълни той.
Студенти подбиват цените на частните уроци. Студенти с много добра подготовка по математика или литература подбиват цените на частните уроци, давани от дългогодишни и опитни преподаватели. По този начин бъдещи висшисти подпомагат следването си, а нивото им на преподаване удовлетворява родители и ученици, особено ако се отнася за деца от по-малките класове, показва проверка на „Монитор" в Русе.
За един час бъдещите висшисти обикновено искат по 8-10 лева. За кандидатстване след 7-и клас или за университет обаче се търсят услугите на утвърдени преподаватели, но и цените в този случай са доста по-високи. Най-скъпата тарифа в Русе за два астрономически часа по математика например е 40 лв.
Традиционно най-солени излизат частните уроци, давани от професори и доценти от елитните ни университети. Така например индивидуалният урок при преподавател от Софийския университет по български език и литература или история пък варира между 35-45 лв. В същото време обаче може да се намери двойно по-евтино обучение.
Стандартният урок по български език и литература за кандидат - студенти или кандидат - гимназисти пък е около 15- 20 лв. за два часа, коментира пред „Монитор" директорката на 31 СУЧЕМ и учителка по български език Николина Николчева. Така на практика, частните уроци по един предмет за една учебна година гълтат по около 1000 лв. от семейния бюджет.
Фактурите за тока пак по две цени. Битовите клиенти на енергото ще бъдат сюрпризирани с фактури за тока за ноември, които пак ще са по две цени. Това ще се случи, независимо че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) запази крайната цена на електрическата енергия за битовите абонати от 1 ноември. Причината е, че от шестте цени, които формират крайната тарифа на тока за битовите клиенти, КЕВР е решила да промени четири, но без да пипа крайната сума, която се получава. Това става ясно от решението на регулатора от неделя за цените на 1 ноември.
И за трите енергодружества КЕВР е увеличила цената за самата електрическа енергия
както по дневната тарифа, така и на нощната. В същото време е намалена цената за пренос на тока през мрежата ниско напрежение. Малко надолу е свалена и цената пренос на тока през далекопроводите високо напрежение. Тя се получава от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), но също фигурира във фактурата, получавана от енергото.
Без промяна е оставена цената за достъп до мрежата на ЕРП-то, както и до тази на ЕСО. В крайна сметка при събирането на компонентите крайната цена на тока остава без промяна в сравнение със сега действащата.
Както увеличенията, така и намаленията са със стотни и хилядни от стотинката. Така например, ако досега цената на активната дневна енергия от ЧЕЗ е била 12,709 стотинки на киловатчас без ДДС, от 1 ноември тя вече е 12,724 ст. За ЕВН аналогичното изменение е от 12,430 ст. на 12,445, а за Енерго Про - от 13,466 стотинки до 13,482 ст. Съответно преносът през мрежата високо напрежение поевтинява от 0,856 ст. на 0,853 ст. Цената на преноса на средно и ниско напрежение намалява със стотни от стотинката.
Тези промени са и причината трите ЕРП-та- ЧЕЗ, ЕВН и Енерго Про, да дадат право на хората да се самоотчетат, защото са длъжни да го направят, когато има промяна на цените, а такова на практика има. ЧЕЗ дори съобщи, че мобилизира отчетниците си. Както при всяка смяна на цените, информацията за консумацията във фактурите ще бъде разделена на два отделни периода - потребление по стари цени до 31 октомври 2015 г. включително и потребление по нови цени от 1 ноември 2015 г.
Цената на тока за бита от 1 ноември трябваше да падне с около половин процент, но КЕВР реши да я запази на нивата от 1 август, за да има буфер за зимния сезон. Намаление в рамките на 2% беше дадено само за малките фирми, които все още са на регулирания пазар на ток. За компаниите, които се снабдяват с електричество на свободния пазар това намаление е в рамките на 1,07 лв. на мегаватчас. То идва от по-ниската цена на добавката „задължения към обществото", през която се плаща скъпия ток от ВЕИ, американските ТЕЦ-ове, топлофикациите и заводските централи. Новото й ниво е 36,83 лв. на мегаватчас без ДДС, като 22,51 лв. от нея са за покриване на разходите на НЕК за тока от зелените централи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |