Новите синдици в КТБ: С малко опит и спорен контакт. Ново трио ще е отговорно за събирането на милиардите от КТБ. В петък във фалиралата банка са били назначени двама нови синдици - варненският адвокат Ангел Донов и счетоводителката от Троян Кристи Маринова. Отстранена е водещата досега фигура Росен Ангелчев. В банката остава Лазар Илиев.
Проблемът с новите назначения е, че и двете попълнения не изглежда да имат необходимия опит, за да успеят да разплетат и съберат имущество от най-голямата фалирала банка в българската история. А за Маринова има информация за контакти със съмнителен адвокат брокер. Така, ако досега имаше съмнения, че синдиците на КТБ действат селективно и не атакуват всички лоши длъжници равномерно, сега рисковете се увеличават.
Фондът за гарантиране на влоговете, който предлага и контролира синдиците, не е мотивирал официално защо се е спрял точно на тези две имена от наличните над 30.
Призната грешка, последвана от странни назначения
Официално причината за отстраняването на Росен Ангелчев от КТБ е подадената от него молба за оттегляне по лични причини, но публична тайна е, че имаше недоволство по отношение на качеството на работата му. Забележките са най-вече по отношение на прихващанията след цесии за повече от 800 млн. лв., които се очакваше да бъдат развалени през съда, но активност по тази линия така и не последва. Има и съмнения в проявявана селективност при преследването на длъжници на банката, като срещу някои не са предприемани адекватни действия. Разочароващ е и напредъкът в събирането на вземания на банката, като според отчетите им от април до септември са върнати около 42.6 млн. лв. В същото време близо 8 хил. институции, фирми и граждани имат да получават повече от 5 млрд. лв. от КТБ, като само Фондът за гарантиране на влоговете в банките е ощетен с 3.7 млрд. лв.
Противоречиви изглеждат обаче и новите двама синдици, които идват на мястото на Росен Ангелчев в КТБ. Те са добавени в списъка на БНБ с лицата, имащи право да са синдици по банкова несъстоятелност, през октомври. Тогава бе направена актуализация, при която базата от правоимащи се увеличи от 25 души на 32-ма, без да стане ясно на какви принципи е бил направен подборът от новите седем лица. Оскъдните биографии на варненския адвокат Ангел Донов и счетоводителката от Троян Кристи Маринова не дават надежда за качествен напредък в събиране на вземанията на КТБ.
Счетоводител със съмнителен контакт
Кристи Маринова е икономист от Троян. Тя е управляващ съдружник в местна счетоводна къща, която обслужва банки и компании, работещи в областта на финансите, производството, търговията и услугите, се казва в официално разпространеното от фонда съобщение. Като главен счетоводител Кристи Маринова е участвала в производства по несъстоятелност и ликвидация на търговски дружества, включително публични предприятия, пише още в биографията на назначената за синдик на КТБ. Имена на дружества и банки отсъстват от официалната справка. В Google излиза само едно голямо троянско предприятие с главен счетоводител Маринова - "Машстрой", което обаче от години е в ликвидация.
Според източник на "Капитал" Кристи Маринова е близка до ловешкия адвокат Момчил Мондешки, който е припознаван като "вратата" към Търговското отделение на СГС. Маринова е представлявала пред Търговския регистър фирмите "Монд Металс", "Солид-85", "Пропърти груп 74", "Агротекнолъджи", които са собственост на брата на Мондешки - 30-годишния Mладен.
Защитата на правото на собственост в България се влошава. България отбелязва рязко влошени резултати при защитата на правото на собственост, като оценките й са под средните за света. По този показател страната се нарежда на 68-мо място в света и на 12-о място (от общо 19) в региона на Източна Европа и Централна Азия - между Македония и Хърватия. Това показва тазгодишното издание на международния индекс "Право на собственост", представен в България от Института за пазарна икономика. Индексът оценява защитата на собственост по света, като в изданието за 2015 г. са включени 129 държави. Държавите са оценявани в три области - правна и политическа среда, право на физическа собственост и право на интелектуална собственост. Средният резултат в света е 5.3 т. от максимални 10 т., а на първо място в класацията отново е Финландия, следвана от Норвегия, Нова Зеландия, Люксембург и Сингапур. Защитата на частната собственост (кражба на активи, неправомерно прехвърляне на фирми и т.н.) е важно условие за развитие на бизнес и предприемачество в една икономика. Изследванията показват, че колкото по-голяма е защитата, толкова е по-голям просперитета на една държава и нейните граждани.
Проблемът: Съдебната власт
Основната причина за резултата на България е сериозното намаление на оценката за "независимост на съдебната власт" - индикаторът, при който традиционно България има изключително ниски резултати (виж таблицата). Спадът не е учудващ, като се имат предвид скандалите в съдебната власт по обществено значими казуси и дела в последната година - съмнения в случайното разпределение на дела, данни за конфликт на интереси при конкретни търговски дела, немотивирани и непоследователни решения на ВСС, аудиозаписи, в които висши магистрати твърдят, че изпълнителната власт упражнява влияние върху съдебната чрез лобита във ВСС, и т.н., коментират от ИПИ. Това предопределя и ниските резултати по индикаторите "върховенство на закона" и "контрол над корупцията".
Влошените оценки за правната среда пък водят до липсата на ефективни механизми за защита на правото на физическата и на интелектуалната собственост. Така например най-ниската оценка при правото на интелектуална собственост за поредна година е при пиратството на авторски права. То продължава да е широкоразпространено и по никакъв начин правораздаването не му влияе.
Връзката с благосъстоянието
Защитата на правото на собственост влияе върху благосъстоянието - колкото по-лоша е тя, толкова по-малко инвестиции, по-ниски доходи и по-бавен икономически растеж, показва изследването. При съпоставката на резултатите от индекса и икономическото представяне на държавите се забелязват сериозни разлики. Така например държавите от най-горната една пета на класацията се радват на 24 пъти по-висок доход на човек от населението в сравнение с тези от най-долната една пета.
Само 1366 от над 28 000 нелегално влезли бежанци са останали у нас. Над 1000 души са напуснали центровете на Държавната агенция за бежанците само в седмицата преди атентатите в Париж, показва статистиката на МВР. От 25 септември досега общият брой на заминалите нелегално към Западна Европа е 6702-ма души. От януари до края на септември избягалите са 17 481.
Тези стряскащи числа показват какъв огромен поток хора минава всекидневно през границите ни със Сърбия, без да бъде спрян от полицаите. МВР твърди, че от началото на годината е задържало на западната граница 9315 души, на границата с Турция - 9536 души, а във вътрешността на страната - 10 369 души. Те обаче явно са успели отново да избягат - по последна информация в центровете на агенцията за бежанците има само 1366 души.
Обясненията за изчезването на чужденците са две - или през браздата минават канали, за които МВР си затваря очите, или Гранична полиция се проваля в охраната. От началото на годината към 1 ноември броят на влезлите в страната чужденци е 28 038, като само за месец броят им се е увеличил с около 7000 души, сочи статистиката.
На въпрос как са влезли тези 28 хил. души, вътрешният министър Румяна Бъчварова вчера отговори: "Ние нямаме плътно полицейско присъствие. Имаме 30 км ограда и охраняваме границата с 900 полицаи, 500 от които командировани." Тя не даде обяснение за ситуацията в граничните райони със Сърбия и Румъния.
Арестите на дирекция "Миграция" на МВР са претъпкани и в тях има 4% повече хора, отколкото позволява капацитетът им, стана ясно вчера. В момента там са затворени 980 души. По закон задържаните се разпитват и проучват от ДАНС и ако не са съмнителни и подадат молба за бежански статут, в рамките на 15 дни биват прехвърлени в бежански център. Там режимът е свободен.
626 от арестантите бяха задържани през последната седмица. Само в събота и неделя при акция в цялата страна бяха арестувани 320 нелегални чужденци. Вчера още 15 души бяха спипани до пазарджишкото село Калугерово. МВР не е установило сред заловените заподозрени в тероризъм, съобщи главният секретар на МВР Георги Костов. "Сред тях обаче има такива, които отговарят на определени параметри на издигнатия рисков профил", каза той пред БНР. Часове по-рано в телевизионно интервю той твърдеше, че е установено, че няма подозрителни сред задържаните.
1200 служители на МВР са ангажирани с извънредните мерки за сигурност, обясни Костов. "Риск съществува, но той е в контекста на потенциалния терористичен риск, който съществува във всички страни на Европейския съюз, в контекста на последните събития в Париж. Действителна заплаха обаче няма регистрирана както от МВР, така и от другите правоприлагащи и правоохранителни структури. Не е констатирана заплаха и от някоя от партньорските служби", каза той.
Повече контрол над инвалидните пенсии ще има най-рано през 2017 г. Затягането на контрола при отпускането на инвалидните пенсии и ограничаването на злоупотребите се отлагат най-рано за 2017 г. Това стана ясно от думите на социалния министър Ивайло Калфин. Той твърдеше, че до април тази година заедно със здравното министерство ще представят концепция за реформа в системата на ТЕЛК. Сега обаче се оказва, че концепциите ще са две, а мерките, които засят Националния осигурителен институт, ще започнат да действат най-рано през 2017 г. Догодина ще се пишат промените в законите.
Последното предупреждение за страната ни, че спешно е необходима реформа за инвалидните пенсии, дойде от Международния валутен фонд. Бизнесът у нас също отдавна алармира, че около 1.5 млрд. лв. годишно се източват с инвалидни пенсии. От НОИ също признават, че при висока безработица и затягане на условията за пенсиониране хората търсят вратички чрез този вид пенсия. На фона на намаляващия брой на пенсионерите у нас инвалидните пенсии за последните 15 години се увеличиха с почти 300%. В последните няколко години всяка трета нова пенсия е инвалидна.
Идеята на Калфин е НОИ да може да праща хората с ТЕЛК на повторни медицински изследвания при съмнения за фалшиви решения. В момента експертите от осигурителния институт проверяват само изрядността на документите, но не могат да изискат повторна експертиза. "Така, ако в системата веднъж влезе едно фалшиво решение на ТЕЛК, не може никога да бъде хванато", коментира Калфин. Според данните НОИ обжалва едва 2% от решенията на ТЕЛК. Министърът ще предложи да има две комисии - едната ще е медицинска, която ще преценява степента на увреждането. Втората ще е трудова - тя ще преценява дали и какво може да работи човекът със съответния ТЕЛК. Отпуснатите вече инвалидни пенсии няма да се спират, докато не изтече решението за ТЕЛК. Намеренията на социалния министър са хората, които могат да работят, да бъдат подпомагани за това. Не е ясно как ще става това обаче, при положение че и в момента работодателите отказват да наемат хора с увреждания. "Хората си крият ТЕЛК-овете, за да ги вземат на работа", заяви министърът. Здравното министерство би трябвало да разработва мерки за подобряване на работата на комисиите, стана ясно от обясненията на Калфин.
НАП започва лотария с касови бележки. Лотария с касови бележки стартира НАП. Тя ще продължи до 11 декември 2016 г., като целта е да се намали сивата икономика, като се насърчи издаването на документи при покупка.
Голямата награда е автомобил, а всяка седмица ще се тегли смартфон, а веднъж месечно - телевизор.
В лотарията може да участва всеки, навършил 14 години. Името на първия късметлия ще стане известно на 20 декември т. г. Всички награди ще се обявяват и връчват в телевизионни предавания, уточняват от НАП.
За участие всеки трябва да регистрира касова бележка на сайта kasovbon.bg. Няма изикване за стойността на покупката, няма и ограничения на броя на регистрираните бележки.
Голямата награда е автомобил, ще раздават и телефони и телевизори
Лотария с касови бележки за 65 атрактивни награди обявиха в понеделник Националната агенция за приходите и финансовото министерство.
Лотарията е инициатива на данъчните, чиято цел е да насърчи гражданите да изискват касови бележки при покупките си. С това те едновременно защитават правата си при евентуална рекламация и осигуряват контрол над търговците. Играта ще продължи една година, а голямата награда е лек автомобил. - Опел Астра. Всяка седмица ще се тегли по една седмична награда- смарт телефон, всеки месец- телевизор, и веднъж в годината - лека кола. Според правилата, в лотарията може да участва всеки, навършил 14 години. Името на първия късметлия ще стане известно на 20 декември т. г. Всички награди ще се обявяват и връчват в телевизионни предавания, уточняват от НАП.
Пропуск до наградите може да е всяка касова бележка за покупка на стока или услуга, която е направена след датата на старта - 16 ноември 2015 г. За да си осигури участие по правилата, всеки желаещ трябва да си направи профил на сайта на кампанията kasovbon.bg. През профила си учасатникът може да регистрира касови бележки. При данните за боновете задължително се изискват дата, час и стойност на покупката. Няма ограничения в броя на регистрираните касови бележки- колокото е по-голям, толкова по-големи са шансовете на участника да спечели една от наградите. Всички регистрирани касови бележки обаче трябва да се съхраняват до края на играта, защото наградите се връчват само срещу тях. Търговците, издали печелившите касови бележки, ще бъдат щателно проверени. Всяка касова бележка може да участва самостоятелно в жребия за седмична награда. Боновете, които са участвали в дадена седмица не могат да участват през следващите, но могат да участват в месечния жребий и в жребия за годишната награда. Аналогично на това правило е и, че касовите бележки, които са участвали в жребия за даден месец, не могат да участват в жребия за награда през следващите месеци, но ще са в битката за годишната награда.
Победителите се определят на лотариен принцип всяка неделя в телевизионно предаване, излъчвано в национален ефир. Месечните победители се определят в последната неделя на месеца. Първият месечен победител ще бъде изтеглен на 10.01.2016 г., а човекът, който взема колата ще го разбере в края на 2016 г. Организаторите ще се свържат с победителите ден след жребия. Спечелилият трябва да върне отговор до 2 дни, прилагайки в имейла сканирано или фотокопие на касовата бележка. Наградата се получава лично до 7 дни от изтегления жребий.
Борисов: Не съм ястреб, по-сдържано към Русия. Бойко Борисов последва примера на световните лидери и посъветва да се промени тонът на българските политици към Русия.
"Аз не съм такъв ястреб. Трябва внимателно да си мерим думите. Виждате, че и на срещата на Г-20 най-големите лидери в света се държат доста сдържано с Русия." Това заяви българският премиер във Варна на въпрос дали подкрепя изявлението на президента Росен Плевнелиев, че Русия води хибридна война срещу България. Така Бойко Борисов деликатно се разграничи от твърдата антируска позиция на държавния ни глава.
Дни преди Париж да бъде окървавен, Росен Плевнелиев даде интервю пред британския вестник "Индипендънт", което обаче бе публикувано часове след атентатите във Франция.
Българският президент предупреждава, че Русия е насочила поглед към Балканите, за да започне хибридна война, целяща дестабилизация на цяла Европа.
Плевнелиев призова САЩ и НАТО да контрират растящата заплаха от руска агресия.
Хибридната война, за която говори Плевнелиев, включва финансиране на партии и организации в чужди държави, водене на пропагандни кампании.
След атентатите в Париж обаче отчетливо се забелязва променено отношение на Запада към Русия. Това особено бе видимо вчера на срещата на Г-20, която се провежда в турския град Анталия.
Френският президент Франсоа Оланд до няколко дни ще се срещне с руския си колега Владимир Путин и с Барак Обама, за да обмислят общи действия срещу "Ислямска държава".
За разлика от миналогодишната среща на Г-20 в Австралия, когато западните лидери демонстративно избягваха Путин, в Анталия руският президент се превърна едва ли не в най-популярния лидер, пише и агенция "Блумбърг".
Всички искаха да общуват с него, разказва и руската представителка на форума в Анталия Светлана Лукаш. Срещата минавала в много дружелюбна атмосфера, всички лидери там общували на равна нога. "Не забелязах каквито и да било моменти, че в миналото е имало лед, който сега се е пропукал", добави тя. За 45-минутната среща с Обама Лукаш разказа, че двамата си разменили "проблясъци на усмивки". Били се навели един към друг, за да се чуват по-добре сред околния шум.
Ако на преговорите Обама - Путин в Ню Йорк на Общото събрание на ООН американската страна очевидно не желаеше да излиза от рамките на протоколните снимки, сега журналистите наблюдаваха организираното от турската страна излъчване на срещата им, макар и без звук.
Президентите се държаха доста непринудено и правеха усилия да се чуват помежду си.
"Уолстрийт джърнъл" отбеляза, че след срещата между Обама и Путин коментарите на Белия дом показват "промяна на тона" на американската администрация по отношение на действията на Русия в Сирия.
Преди три дни германският канцлер Ангела Меркел отново повтори, че Европа не може да реши конфликта с "Ислямска държава" без участието на Москва.
Американският президент Обама покани руския си колега Путин в обща коалиция срещу Сирия.
В началото на октомври президентът на Европейската комисия Юнкер посъветва Европейския съюз да възстанови практическите си отношения с Русия, за да не позволи на САЩ да диктуват политиката на континента. "Русия трябва да бъде третирана прилично", бе съветът на Юнкер.
Много външнополитически наблюдатели говорят за сценарий на сближаване на Запада и Русия пред лицето на общия враг - "Ислямска държава".
В тази посока бяха и думите на бившия външен министър Соломон Паси часове след атентата пред bTV: "Само НАТО няма да се справи с тази задача (войната с тероризма - б.р.). Трябва да обърнем поглед към Русия. Съветът НАТО-Русия трябва да възобнови своята работа".
Разходите за алкохол и цигари растат най-бързо. Разходите на домакинствата за алкохол и цигари се увеличават най-бързо. През третото тримесечие всеки българин е похарчил за това перо средно по 53,93 лв. Сумата е с 5,50 лв. или с 11% повече в сравнение със същия период на 2014 г. Това показват данните на НСИ за домакинските бюджети.
В същото време семействата продължават да свиват разходите си за нови дрехи и обувки. През периода юли-септември всеки е похарчил средно по 37 лв. за обновяването на гардероба, или малко над 12 лв. на месец. Сумата е с над 17% по-малка спрямо година по-рано. Разходите за храна и безалкохолни напитки са се увеличили с едва 1 лев и са станали 380 лв. на човек за тримесечие, което е по по-малко от 130 лв. месечно. Разходите за сметки за дома са се увеличили с 4,3% и са стигнали 194 лв. средно на човек.
Според данните на НСИ доходите на домакинствата се увеличават по-бързо от харчовете. През третото тримесечие средният доход на едно домакинство е бил 3026 лв. Това прави по 1262 лв. средно на човек (по 420 лв. на месец) или с 5,6% повече на годишна база. В същото време разходите са се увеличили с 1,9% и са стигнали 1168 лв. средно на човек.
В номинално изражение доходите от заплата в семейния портфейл са нараснали с 8,3% и от 649 лв. през третото тримесечие на м.г. са станали 703 лв. на лице от домакинството. Постъпленията от пенсии са се увеличили с 9 лв. на годишна база и са били 324 лв. на човек. За периода юли-септември всяко домакинство е изтеглило по 100 лв. от спестяванията си. Намаляла е и стойността на взетите заеми, а вложените на депозит пари са се увеличили до средно 73 лв.
Данък градина може да отпадне. Управляващите може и да се откажат от данък „градина", стана ясно от думите на зам.-председателя на бюджетната комисия в парламента и депутат от ГЕРБ Диана Йорданова. Той предвижда да се облагат земеделски земи, които се намират в строителните граници на населените места и предназначението им не е променено. Налогът беше приет на първо четене в парламента.
„Данък градина за нас не е най-целесъобразното и не би донесло кой знае какъв ефект. Това ще бъде едно от нещата, които ние ще предложим да отпадне", каза Йорданова пред БНР.
Против въвеждането на налога се обявиха и други народни представители от управляващото мнозинство. Според шефа на земеделската комисия в парламента и депутат от Реформаторския блок Румен Христов няма разлика между нивите извън населените места, които в момента не се облагат, и тези, които са в рамките на градовете и селата. По думите му фискалният ефект също няма да е особено голям. „Не подстрекавам към неплащане на данъци, но ако собственик на един декар земя не плати 5-те лева, какво правим, завеждаме дело, съдим го и как си събираме тези пари?", коментира той. Депутатите от БСП също са против въвеждането на налога, защото според тях така ще бъдат засегнати най-бедните представители на обществото.
Значителна редакция в парламента претърпяха и други предложения за промени в данъчните закони. Миналата седмица депутатите отхвърлиха поправките на ГЕРБ в Закона за местните данъци и такси, според които трябваше да се въведе нов налог за таксиметровите превози. Текстовете предвиждаха всяко такси да се облага с данък между 400 и 1000 лв. годишно. Управляващото мнозинство в Народното събрание преразгледа и предложението на правителството за повишаване на акциза за пропан-бутана, който се използва за отопление. Между първо и второ четене на Закона за акцизите и данъчните складове беше решено ставката на горивото да остане нулева.
Европа връща границите. Европа връща границите. Временно замразяване на Шенгенското споразумение се готви да поиска Франция. Това е една от мерките, които съюзът обмисля в отговор на зловещите атентати в Париж, отнели живота на 129 души. Президентът Франсоа Оланд призова снощи за бързото въвеждане на контрол по външните и вътрешните граници на съюза. На браздата между Франция и Белгия вече има полицейски пункт, който проверява преминаващите. Страни от цял свят започнаха да затягат мерките за сигурност. Германският полицейски синдикат поиска подкрепа от армията за охраната на границата с Австрия. В Гърция отрядите за борба с тероризма и разузнавателната служба са приведени в състояние на най-висока готовност. Увеличена е охраната на обществени места.
Парижкият джихад дойде от Брюксел
Париж: Подготвят атентат срещу папата
Дянков: Милионерите в България се родиха за една нощ. Книгата на Симеон Дянков и Андерс Аслунд "След Стената. Преходът в Източна Европа" излиза в България. Бившият вицепремиер и известният шведски икономист са съставители и редактори на първия по рода си обобщен поглед върху икономическия преход след края на комунизма. Книгата излиза у нас на 16 ноември по повод на годишнината от началото на промените. Премиерата е на 24 ноември в Националния археологически музей с участието на Симеон Дянков и на Иван Милкош - вицепремиер и министър в няколко правителства на Словакия. Промените в различните държави за последния четвърт век са представени в книгата от водещи политици - участници в събитията. Бившият премиер и президент Вацлав Клаус е автор на изследването за Чехия, текстът за Полша е на Лешек Балцерович, за Естония - на бившия премиер Март Лаар. Промените в Словакия са разгледани от Иван Миклош, в Грузия - от Михаил Саакашвили, в Унгария - от финансовия министър Лайош Бокрос, в България - от Симеон Дянков. "Стандарт" предлага на читателите със съкращения част от "българската" глава.
Политическият и икономическият елит в България до голяма степен си остана същият през тези 26 години. Това задава първата особеност на прехода в страната. Като последица усилията за реформи бяха следвани от застой или от връщане назад. Хора от бившите тайни служби поеха контрол над значителна част от икономиката, включително в банковия сектор и износа. Влиянието в банките им позволи да присвоят валута и да я използват за начален капитал. Това, което Маркс нарича "първоначално натрупване на капитали", в България стана за една нощ. Новосъздадените местни групировки започнаха кървава гангстерска война за влияние над каналите за наркотици и оръжие (и за контрол в енергийния сектор). Такова не бе възможно без протекции от политици, полицаи и митничари.
Битките за надмощие минаваха под знака на бивши комунистически водачи. В една от тях - за апетитни договори за руски енергийни доставки, през октомври 1996 г. беше убит Андрей Луканов - министър-председател в началото на прехода. Луканов оглавяваше българо-руската газова компания "Топенерджи", която трябваше да изгради тръбопровод от Бургас до Гърция и Македония. Луканов беше спряган за създател на "червената мафия" в България чрез осигуряването на достъп до банкови заеми за стотици милиони на няколко десетки човека, свързани със старите служби. Според очевидец на една от срещите Луканов казал на избраните: "Назначавам ви за милионери". Между 1996 и 2008 г.
във войната за влияние между групировките бяха убити около 300 човека
Завземането на икономическата собственост от кадри на старите служби и свързаният с това възход на организираната престъпност е третата особеност на прехода в страната. Бившите комунисти бяха на власт през близо 11 от 26-те години на преход. През това време свързани със старите служби хора управляваха значителна част от икономиката, банковия сектор и медиите, като България ту почваше, ту спираше реформите. Нито едно правителство не успяваше да повтори мандат след поредните избори. Това задава и четвъртата особеност на прехода в България: силното политическо противопоставяне и невъзможността за приемственост.
Броим със 128 лв. повече за храна. Харчовете на българите за храна са скочили със 128 лв. от 2010 г. насам, въпреки че до тази година страната ни официално се водеше в криза. Според последните данни НСИ през трите летни месеца разходите за храна на едно домакинство са били средно 912 лв., срещу 784 лв. през същия период на 2010 г.
В същото време от НСИ отчитат, че при основни групи храни потреблението намалява. За последните 5 години тримесечната консумацията на хляб и тестени изделия на човек от домакинствата е паднала с почти 5 кг, на прясно мляко - с 1,2 л, на захар с 400 г, на олио с над половин литър, на зеленчуци с 2,5 кг, на картофи с 600 г. На месни произведения остава на същото ниво от 3,4 кг. Почти идентично е положението и при яйцата. Ръст от половин кило има само при месото. В сравнение с 2010 г. ядем повече кисело мляко, както и пресни или замразени плодове.
Спрямо третото тримесечие на миналата година има лек спад на консумацията на повечето основни храни, но и ръст при месото. Ядем със 700 грама по-малко хляб, с 200 г надолу е консумацията на картофи и захар. Най-голямо е понижението в консумацията на пресни и замразени плодове от 19,6 на 17,3 кг на човек и то в месеците с най-голямо изобилие от тях. При зеленчуците е отчетен спад от 1,2 кг в тримесечната консумация.
Данните на държавната статистика сочат още, че от юли до края на септември 2015 г. средните разходи на домакинствата за транспорт са били 192 лв., за съобщения - 121 лв и за алкохол и цигари - 129 лв. Спрямо същото тримесечие на 2010 г. най-голям ръст е отчетен при разходите ни за данъци от 73 на 136 лв или с над 86%. В същото време обаче се заделят повече пари за банкови влогове.
Средната сума за целта се е увеличила с 33 лв. до 73 лв., или с над 82 на сто. Вноските за погасяване на кредит или дадените заеми на други хора също бележат значителен ръст от 43% от 72 на 103 лв., сочи още официалната статистика.
В сравнение с лятото на 2010 г. харчовете ни за жилището, водоснабдяване, ток и горива са скочили с една четвърт от 295 на 370 лв. Това е повече от съществено увеличение - с над 25 на сто. Общите суми давани за потребителски нужди на домакинство са се увеличили от 1818 на 2343 лв. или с почти 29%. Общите разходи на семействата пък са нараснали с над една трета до 2802 лв. С почти толкова обаче са по-големи и общите доходи на домакинствата в последното тримесечие и достигат 3026 лв. срещу 2303 преди петилетка.
През лятото на 2013 г. бе отчетен баланс между ръста на тримесечните разходи и приходи на домакинствата с по около 12,3 на сто. Следващата година доходите паднаха минимално с 0,1% срещу лек ръст на общите разходи от 0,3 на сто. В последното тримесечие на годишна база повишаването на разходите е символично - с 2 лв. Общите доходи на домакинствата обаче са се повишили със 109 лв., или с 3,7%, отчита още НСИ.
Губим наградата от лотарията на НАП, ако не си четем редовно мейла. НАП ще се свърже с победителите по мейла, използван за регистрацията в сайта www.kasovbon.bg. Според правилата на лотарията печелившият трябва да отговори най-късно до 2 дни след получаването на мейла на данъчните с потвърждение за желание за получаване на наградата. Както и да приложи сканирано или фотокопие на касовата бележка, с която е спечелили. Затова е много важно да сте попълнили вярно датата, час и стойността на покупката, когато регистрирате касовата бележка. Иначе, ако има разминаване с данните в самата касова бележка, няма да получите наградата.
Награда се губи и ако победителят не отговори до 2 дни или не изпрати касовата бележка. В такъв случай от НАП ще се свържат със следващия участник, изтеглен като резерва.
Резервните участници ще се теглят при тегленето на печелившите за всяка награда. В случай, че и те не отговарят на правилата, ще бъде извършено повторно теглене в 7-дневен срок.
Получаването на наградата ще става лично в телевизионно предаване по БНТ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |