Премиерът към кметовете: Вдигайте данъци и такси. Премиерът Бойко Борисов призова кметовете на областните градове да вдигат данъци и такси. Командата идва месец след изборите и подобна тема въобще не е споменавана от Борисов преди вота. Като лидер на партия премиерът може и да има влияние над избраните от ГЕРБ кметове, но по закон изпълнителната власт няма право да се меси в политиката на местната - право на всяка община е да определя данъчните си ставки. Самата ГЕРБ пък е записала в програмата си, че няма да вдига данъци.
Борисов обясни новия си апел с това, че държавата няма да има достатъчно средства заради нарастващите разходи за сигурност. В бюджета за догодина обаче такова увеличение не е записано, а за общините дори са предвидени повече пари - 2.66 млрд. лв. или със 176 млн. лв. повече от тази година.
Сплашване по Борисов
Подиум за новия курс беше конференцията "Перспективите пред местната власт и новия програмен период", организирана от Сдружение "Граждани за европейско развитие на България" и фондация "Ханс Зайдел". На него присъстваха кметовете на ГЕРБ, които от 94 се увеличиха на 129 след местните избори през октомври. Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че този път са поканени и областните кметове, които не са от ГЕРБ. "Защото знаем, че развитието на всеки град минава през призмата на областния център", посочи Цветанов. На откриването на конференцията дойдоха и кметовете на областни градове от Реформаторския блок - на Добрич - Йордан Йорданов, на Монтана - Златко Живков и на Плевен - Георг Спартански. Поканата уважи и преизбраният кмет на Пазарджик - независимият Тодор Попов, който е и председател на Сдружението на общините. На откриването не дойде единствено кметът на Кърджали Хасан Азис от ДПС.
Общините са изключително важни за финансовата ни дисциплина, започна премиерът Бойко Борисов изказването си. Той предупреди кметовете да внимават с обществените поръчки, защото финансовите корекции са за сметка на бюджета и през 2015 г. "дадохме огромни пари".
След това Борисов обясни на присъстващите, че заради големите средства, които ЕС отделя и ще отделя занапред за сигурност, е още по-важно как местните кметове ще изпълняват бюджетите на общините си. "Ето, Европа даде 1.8 млрд. евро за Африка и 3 млрд. евро за Турция. След терористичните актове програмите на правителствата рязко завиха в сферата на въоръжаването и сигурността. Стотици милиони ще отдели и България. Знаете колко консервативни бяхме в бюджета за тази година, но през 2016 г. ще трябва да дадем за сигурност, за службите, за съоръженията по границите", каза премиерът. И добави, че средствата идват директно от бюджета и няма как да се финансират от друг източник.
"Ако и вие сте калпави, и вашите пари трябва да дойдат директно от бюджета," посочи Борисов. Той обяви, че след изборите кметовете са заявили искания за нови 160 млн. лева. "Дадохме ви възможност да си вдигнете данъците с 2%. Скочиха нашите партньори от Реформаторския блок, отменихме го. Сега не искате да си съберете данъците и таксите, защото искате да сте готини, добри. И ние искаме", продължи премиерът. От сега нататък богатите градове трябва сами да си осигурят средства за инвестиции чрез разумно използване на инструментите, наречени местни данъци и такси.
В изказването си премиерът намекна, че може да се очаква и поскъпване на билети за градския транспорт. "Абсурдно е билета за метрото да е 50 цента, да даваме 20 млн. лева дотации всяка година на "Метрополитен", каза Борисов. По думите му сега има ново метро, нови трамваи, нови тролеи и предстои трети метродиаметър в София, който също ще бъде дофинансиран от държавата.
Той обяви, че е склонен да започне дискусия за финансова децентрализация и дори нулеви ставки за малките населени места. "Който иска да отиде на село, да развива бизнес, няма да плаща. На жълтите павета няма как да е същото", допълни той.
Четири извода от обсъждането на бюджета на София за 2016 г. В понеделник сутрин Столична община в лицето на зам.-кмета по финансите Дончо Барбалов се изправи срещу гражданите по темата за бюджета за догодина. Миналата седмица стана ясно, че финансите на столицата ще се свият с 20% през следващата година. Гражданите получиха четири дни, в които са се запознаят с документа и да дадат мнението си по него. Въпреки традиционния за всяко обществено обсъждане хаос, от срещата научихме някои важни неща за развитието на столицата през 2016г.:
1. Предизборната година приключи и общината може да си отдъхне от амбициозни проекти
Отделените за капиталови разходи пари през 2016г. намаляват с 360 млн.лв. (или 50% от целия бюджет) в сравнение с планираното за 2015г. Не е съвсем ясно кои проекти ще се случат и кои не, защото общината събра гражданите на единственото обсъждане, без да предостави пълна информация за капиталовата програма. Ясно е само, че европейското финансиране намалява с 200 милиона, а единстените европроекти за догодина остават третия лъч на метрото (180 млн.лв.) и ремонт на училища и детски градини (15 млн.лв.)
Дончо Барбалов обясни другата част от свиването на бюджета с намалено усвояване на заеми. "Но това е напълно нормално, защото тази година приключиха много големи проекти - например заводът за механично-биологично третиране на отпадъци," коментира Барбалов. За сега обаче не се вижда какво ще запълни дупката на приключилите в предизборната година проекти, а и общината не изглежда да бърза с новите идеи.
2. През 2016г. няма да се гони по-висока събираемост на данъци
Напук на искането на премиера Борисов, от приходната част на бюджета личи, че София не планира да събира повече данъци догодина, а дори напротив - приходът от данък върху превозните средства например трябва да намелее с 4.5 млн.лв. Дончо Барбалов обясни разминаването с факта, че общината вече има "много по-прецизни данни" за броя на автомобилите в столицата, на базата на които прави плановете си. През 2016г. не се планира и промяна в събираемостта на данък върху недвижимите имоти, но според Барбалов се работи за свързване с имотния регистър, което ще покачи събираемостта му.
Общинският съветник Марта Георгиева пък посочи, че според сметките в бюджета, СО ще събере такса "куче" от 5208.3 домашни любимеца, въпреки че по неофициални данни домашните кучета в София са около 250 хиляди - проблем, който общината неглижира с години.
3. Разходите за администрацията растат, но това е добре
През 2016г. разходите за заплати и издръжка на общинската администрация се покачват с три милиона лева (от 61 млн.лв. на 64 млн.лв.), а тези за заплати издръжка на Столичния общински съвет се увеличават с 15% (от 2.7 млн.лв. на 3.1 млн.лв.). Заместник-кметът по финансите обясни, че в първия случай това се дължи на увеличението на заплатите на педагогическия персонал.
Относно повишението при СОС той коментира, че причината са увеличените разходи за съдебни дела, което също не е лоша новина, тъй като СО печели голяма част от тях.
4. Ще има повече прозрачност в общинския бюджет, но не съвсем
За първи път общината се ангажира да публикува в машинно-четим формат информация за бюджета. На въпрос на фондация "Форум" дали планира редовното публикуване на цялата финансова информация за СО в такъв формат обаче, Дончо Барбалов отговори с "категорично не" и че това може да се случи само за "публичната информация". Той не се ангажира и с организирането на други обществени обсъждания на бюджета за догодина, въпреки че СО даде на гражданите по-малко от седмица да се запознаят с документа и да дадат мнения по него, без дори да разполагат с пълната информация за всяко от перата на бюджета.
80% от българите не искат данък "вредни храни". Ново проучване разкрива, че предложеният от министър Петър Москов данък "вредни храни" среща масово неодобрение. 80% от българите смятат, че не е работа на държавата да ни наказва с данъци и че всеки сам трябва да решава коя храна е полезна и коя не, показва национално представително изследване на международната агенция TNS.
64% от анкетираните категорично не одобряват храни и напитки да се товарят с допълнително облагане само защото са по-солени, сладки или мазни. Освен това хората изобщо не вярват, че наказателният данък за определени продукти ще постигне рекламираните от д-р Москов цели - по-здрава и по-стройна нация и повече пари за спорт и профилактика. Всъщност едва 26% от българите очакват, че приходите от налога "вредни храни" реално биха отишли за спортни зали и площадки и за кампании за здравословно хранене. Обратно, 79% са убедени, че авторите на идеята не са загрижени за здравето на хората, а се опитват да докарат повече бюджетни приходи, за да могат да харчат повече. В коментар за тв "Блумбърг" бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев посочи, че в бюджета на ресорното министерство за догодина парите за профилактика, промоция, диагностика и лечебни дейности са намалени, а в същото време административните разходи са увеличени значително - с 1.7 млн. лева.
А икономистът Красен Станчев прогнозира, че поскъпването на "вредните" храни би върнало българите към "икономиката на бурканите" от края на 80-те години на миналия век, когато е бил и пикът на потреблението на сол. Компании, които произвеждат у нас, ще затворят заводите, смята доц. Станчев. Около 80% от участниците в проучването на TNS се опасяват точно от това - че данъкът ще удари съвестните фирми, които ще трябва да свиват бизнеса си и да съкращават работни места, а други ще се опитат да "избият" данъка, като влагат по-евтини, но и по-некачествени съставки.
Близо 500 проекта се наредиха на опашка за пари по "Конкурентоспособност". Бум на проекти по мярката за покупка на нова техника по програма "Иновации и конкурентоспособност" отчитат от министерството на икономиката. Това е първата отворена процедура от новия програмен период 2014 - 2020 г.
Тази мярка бе особено атрактивна и в миналия програмен период, когато парите по нея бяха изчерпани светкавично. Сега за нова техника може да се кандидатства три пъти. Но само в рамките на първия краен срок, изтекъл наскоро, са подадени 844 предложения за над 435 млн. лева. От подадените проектни предложения ще бъдат финансирани 202 на стойност 116.5 млн. лв., съобщи вчера икономическият министър Божидар Лукарски. По думите му договорите се очаква да бъдат подписани до Коледа.
В резервния списък на проектите по тази мярка ще бъдат включени 498 предложения, които са били одобрени. За тях обаче средствата по мярката са били изчерпани и затова те не са стигнали до финансиране. "Ще се търси възможност за увеличаване на бюджета на процедурата с приблизително 100 милиона лева. В случай, че бъде взето такова решение, ще могат да бъдат допълнително финансирани още проекти от резервния списък", добави Лукарски. Става дума основно за фирми от секторите храни, напитки, облекло, текстил и др.
ИНТЕРЕС
Заради допълнителните 5 бонус точки, които се даваха на фирмите от Северозападна България, близо една трета от одобрените за финансиране проекти са на фирми, регистрирани в този регион, отчете Лукарски. Проектите от най-бедния район на България са 152, а 63 от тях са предложени за финансиране.
Борисов възмутен от протестите: Има пари за порше, няма 8 лева за винетка. "Престанете да се правите на добри. Местните данъци и такси са инструмент, с който може да си оправите бюджетите. Стига популизъм." Това заяви премиерът Бойко Борисов на кметовете на дискусия за местната власт и новия програмен период, организирана от сдружение ГЕРБ и фондация "Ханс Зайдел".
Борисов изброи, че правителството е дало над 0,5 млрд. лв. допълнително за коледни надбавки, увеличение на заплатите на учителите, МВР, отбрана и др.
"Абсурдно е метрото в София да продължава да е 50 евроцента, или 1 лев. Продължаваме да държим скъпи градове - безбезработица, с огромни дотации от държавата, за да става по-луксозно, с повече естакади, тунели и да привличаме хора от по-малките населени места към големите. Къде в Европа го има това? Като искаш да живееш във Виена или в Мюнхен, данъците са други.
За малките населени места съм готов да отидем и на нулеви ставки, за да задържим хората там. Но като искаш да си на жълтите павета, да се возиш на метро, да имаш естакади, да живееш на "Витошка", не може таксата да е като на село. Не е популярно, не е хубаво, на никого не му харесва. Но другото е още по-абсурдно - да дотираме метрото всяка година с 20 млн. лв., за да се возят хората евтино", заяви Борисов.
Той напомни предложението на правителството за 2% общински данък върху доходите, което беше отхвърлено. Борисов направи експеримент и поиска кметовете, чиито общини имат дългове, да станат и почти всички се изправиха. "Имате дългове, но не си ги събирате, а искате, като дойдете при мен, да ви извадя пари.
Защото искате да сте готини, добри. Разбирам, но и ние искаме да изглеждаме така. Престанете с популизма. Първите заявки от кметове са за 160 млн. лв.", каза Борисов. И посъветва кметовете добре да си помислят, преди да отидат при него, защото сега за държавата имало нови предизвикателства - отбрана, служби за сигурност, съоръжения по границата и др. Премиерът предупреди, че ще иска от всеки кмет да се обоснове колко данъци е събрал, и отчете, че до момента държавата е с над 2,3 млрд. лв. повече приходи.
Борисов посъветва кметовете да внимават с европроектите и обществените поръчки. Той не скри, че очаква тежки финансови корекции от ЕС, защото Европа трябвало отнякъде да намери милиардите евро, гласувани за Африка и Турция заради кризата с бежанците.
"Обществените поръчки - не се изкушавайте. Всичко се наблюдава. Да не дойдете после: "Сгреших, оле, майко." От една страна, ви наблюдават службите, от друга, Европа. Все някъде ще я закъсате. Затова прозрачно, ясно и чисто. Предупреждавам ви", отсече Борисов. И подчерта, че в момента България е давана за пример, защото е с под 2% грешки в проектите и е втора по усвояване на евросредства. Накрая се пошегува с кметовете и попита: "Добре ли ви наплаших?"
Премиерът: В комунистически Китай всичко се плаща, а тук - с поршета на протест за винетките!
"В комунистически Китай - там няма нещо, което да не се плаща. 100 км да се движиш по магистрала в Китай струва 10 лв. Там да отидеш до Бургас и да се върнеш са ти 80 лв. А тук за 8 лв. увеличение на винетките на месец се правят протести.
Направили сме 300 км нови магистрали. С поршета на протест! Само да го запалиш поршето, докато вкара бензин в цилиндрите, и е изхарчил 12 лв. А за 8 лв. протестират."
Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод протестите срещу поскъпването на винетките. Той участва в конференция за перспективите пред местната власт и новия програмен период.
"Обърнете внимание какво става в София - километрични задръствания с по един човек в кола. Ако има статистика средно по колко коли има в едно семейство... И всички ги изкарват сутрин. Да, докато бях кмет, можеше да кажем, че имат основание - най-младият тролей беше колкото мен. Много млад и запазен, но минал 40-50 г. Сега всички тролеи са нови, отоплени, климатизирани, красиви. Има нови автобуси, трамваи, метро по всички точки на София. Сега продължаваме и третия лъч", каза Борисов.
"Защо не изговорим истината такава, каквато е - че само в България има неплатени магистрали и сме ги направили с 10-15% средства от данъкоплатците. И магистралите ще са безплатни. Но едно и също ли е да чистиш 2 две платна от снега от Нова Загора до Сливен и да чистиш 6? Продължаваме да дотираме МРРБ за пътища за малките населени места. Но поне там, като създаваш удобства, лукс, той се плаща. В един самолет, като се качиш - има бизнес класа и обикновена. Като искаш да седиш сам на седалка, ще си платиш по-скъпо", каза Борисов.
Петкова: Цената на тока ще се определя от търсенето и предлагането, не от КЕВР. Пълната либерализация на енергийния пазар трябва да се случи в началото на 2016 г., това е наш ангажимент, почти навсякъде в Европа вече е установена. Ще се случат качествено нови неща - на практика цената на електрическата енергия няма да се определя от ДКЕВР, а от търсенето и предлагането. Обикновеният потребител ще може да избира доставчика си, а между тях пък ще има конкуренция. Това обясни енергийният министър Теменужка Петкова пред БиТиВи.
Цената на тока
"Имаме консултантски договор със Световната банка да изберем модел за пълна либерализация. Няма риск някой да остане без електричество, потребителите могат да сменят доставчика си без такса, само трябва да са приключили задълженията си към предишния доставчик. Смисълът е в това да няма трима достаавчика. КЕВР ще определя само таксите за пренос.
Не мога да се съглася с прогноза, според която цената на тока ще се увеличи с 30%. Цената ще се определя само от търсенето и предлагането. Практиката в съседните страни показва, че в самото начало има леко повишаване на цената, но след това е паднала на нива по-ниски от тези преди да се въведе либерализацията", коментира Петкова относно предстоящата либерализация на пазара за електричество.
Доставките на газ
"Нямаме причина към този момент да се притесняваме за доставките за газ. Предприели сме всички нужни превантивни мерки", обясни министърът по повод въпроса за евентуална газова криза.
Южен поток
"На пристанище "Бургас" продължават да стоят тръбите за "Южен поток", чакаме решението на нашите партньори от "Газпром". Проектът беше спрян от страна на ЕК заради съмнения, че не са спазени основни директиви", припомни Петкова.
ВСС „опраска" Христо Иванов. Висшият съдебен съвет (ВСС) отхвърли бурно предложението на Христо Иванов да бъдат „опраскани" двама влиятелни прокурори и „опраска" (по израза от „Яневагейт") самия него, разобличавайки участието му в скандали и интриги.
Правосъдният министър внесе предложение в съвета за образуване на дисциплинарка срещу градския прокурор Христо Динев и прокурор Боряна Бецова заради прекратена преписка.
Главният прокурор Сотир Цацаров обаче забеляза, че в искането си министърът се позовава не на факти, а на публикации. И изброи сайтовете "Съдебни репортажи", "Медиапул", "Биволъ" и "Клуб Z". Уточни, че по темата е публикуван и „анонимен" материал в "Капитал", чийто автор предположи, че е дъщерята на вътрешния министър Румяна Бъчварова или журналистът Росен Босев. „Няма кой друг да е, защото те следят съдебната тема", каза главният прокурор. И напомни, че именно Бецова е отказала да образува разследване по сигнал на "Протестна мрежа" от Ивет Добромирова, Антоанета Цонева, Асен Генов и други. Подчерта, че на шеста позиция в списъка бил именно Христо Иванов. И запита дали предложението му не е продиктувано от този факт.
„Стигнахме дотам в предложението да казвате, че прокурор Бецова е извършила престъпление, като се позовавате само на медийни публикации - възмути се Цацаров. - Прокурор Бецова не е толкова черна, колкото си мислите. Ако не защитя всичките си прокурори, по-добре да си тръгна, но ще ви доставя удоволствие и няма да го направя. Нямаше да бъде толкова емоционален, ако прокурор Бецова не беше днес в съдебната зала (по делото „Бисеров" - б.а.). На ваше място бих се срамувал от това, което съм направил."
Намеси се и членът на ВСС Елка Атанасова: „Много от нас са били обект на журналистически публикации, в които фактите не са били верни. Това, че е излязло в медиите, не означава, че е било така. Да образуваме производства срещу колегите, които да минат през целия ад, да тръпнат при изслушването какво ще решим... Трябва да променим практиката си."
Предложението на Иванов бе отхвърлено с 16 гласа "за", един "против" и 6 "въздържали се". То бе свързано с проверка срещу бившия министър на инвестиционното проектиране от кабинета „Орешарски" Иван Данов. Публикации през 2013 г. твърдяха, че от 2004 до 2005 г. е получил 15 000 евро от френските социални служби като безработен, въпреки че работел.
„Има съобщение от Франция, че няма неправомерно овладени суми", коментира Бецова.
„Няма да си дам оставката", каза Иванов, преди да влезе във ВСС.
4340 лв. таван за заплата в енергийния регулатор. Нов опит да се въведе таван на заплатите и допълнителните бонуси на членовете и служителите в администрацията на държавни регулаторни органи ще направят депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов. "На мушка" са Съветът за електронни медии (СЕМ), Комисията за финансов надзор (КФН), Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
В момента регламенти има за председателите в регулаторните органи. С промени в Закона за радиото и телевизията в този за КФН избраниците предлагат и заплатите на членовете и служителите на изброените комисии да са обвързани с тази на председателя на Народното събрание, която в момента е около 4340 лв. - три средномесечни заплати в обществения сектор плюс 55% от сумата.
За членове на СЕМ "таванът" в законопроекта е закован на 90% от възнаграждението на шефа на НС - около 3900 лв. В КЕВР предложението е максимумът за член да не надхвърля парите на парламентарния шеф, т.е. 4340 лв., а за всички регулатори да има изискване служителите да не вземат повече от 80% от заплатата на председателя на органа - 3120 лв.
Депутатите искат да въведат и максимум на "бонусите". Идеята е допълнителните пари да се определят по публична методика и да зависят от свършената от служителите работа. Отново обаче се въвежда таван - сумата да не надхвърля месечната заплата, а в повечето регулатори бонуси да се позволяват само при преизпъление на бюджета на институцията.
Цацаров: Има сценарий, но няма да съм жертвата. Скандалът "Яневагейт" с изтеклите записи е сценарий. Лидерът на една политическа партия се опитва да разклати властта, докато текат дебатите за промени в конституцията. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров преди извънредното заседание на Висшия съдебен съвет.
"Това е заговор срещу мен и съдебната система", отсече Цацаров. И заяви, че не се чувства застрашен, няма да се оттегли и не приема изтеклите записи като атака срещу себе си. "Това е атака срещу много неща, сред които съм и аз", уточни обвинител номер 1. Без да споменава името на Радан Кънев, Цацаров отговори задочно на изказване на шефа на ДСБ от предния ден. "Лидерът на тази политическа сила не е човек, който ще ме призове да си изчистя името, защото аз няма от какво да се срамувам. Нито е човекът, който ще ме определя за жертва. Бих го посъветвал да се концентрира върху себе си", категоричен бе прокурор номер 1.
Според него, зад записите стои специално задействан сценарий, който ще продължи да действа, докато текат дебатите за промени в конституцията. "Сценаристите не са във Франция, а са тук и са в София", каза Цацаров. По думите му лидерът на една политическа партия се опитва да разклати властта, докато текат дебатите за промени в конституцията. На въпрос дали става дума за Радан Кънев, главният прокурор заяви: "Лидерът на тази политическа сила не е човек, който ще ме призове да си изчистя името, защото аз няма от какво да се срамувам. Нито лидерът на тази политическа сила е човекът, който мен ще ме определя за жертва. Бих го посъветвал да се концентрира върху себе си", каза още Цацаров.
Той е убеден, че "има политическа сила, която има пълен интерес този шум да продължи. Тази политическа сила се упражнява в продължение на близо 2 години вече върху българска прокуратура".
БДЖ продава имоти, вагони и автомобили. "Холдинг БДЖ" ще пусне за продажба до средата на декември 1300 товарни вагона чрез "Българска банка за развитие", научи "Стандарт". Вагоните са заложени по Втория облигационен заем по реда на Закона за особените залози. До месец и самият холдинг ще обяви за продажба други 1100 вагона, както и локомотиви за скрап. Наскоро БДЖ обяви за продажба и 69 камиони, трактори и леки автомобили БМВ, Ауди, Мазда, Форд и ВАЗ.
Обсъжда се и продажбата на имоти, които също трябва да бъдат обявени преди Коледа. Сред тях е сградата на транспортна полиция на бул. "Княгиня Мария Луиза" в София, от която униформените вече се изнасят. Ще се продават и някои от почивните станции, като тези в Банкя, Хисаря и в местността Фичоза край Варна, както и един пансион в центъра на Велико Търново.
С приходите от продажбите ръководството на холдинга се надява да погаси част от задълженията си, които към 30 септември бяха 502 млн. лв. През октомври БДЖ изплати част от тях. Според последните данни, холдингът дължи 104 млн. лв. към германската KFW, 143 млн. към облигационерите, 40 млн. лв. към Европейското дружество за финансиране закупуването на подвижен жп състав "Еврофима", както и 7 млн. лв. към родна банка. Холдингът дължи и 37 млн. лв. на финансовото министерство по заеми от 1995 г., теглени с държавни гаранции, както и малко над 100 млн. лв. на НКЖИ.
Част от дълга към НКЖИ ще бъде погасен чрез прехвърляне на почивна станция в Родопите на компанията.
Много локомотиви и вагони има за продажба и поделението "БДЖ - товарни превози", което не получава разрешение за това от агенцията за приватизация. Процедурата по приватизацията му беше прекратена от кабинета "Орешарски", откогато компанията изгуби над 40% от товарите си. Според запознати, последната оценка на "БДЖ - Товарни превози" е 85 млн. лв.
5000 опасни коли кръстосват улиците. Около 4-5 хиляди опасни автомобила кръстосват българските улици. Колите са внесени от Съединените американски щати и не отговарят напълно на нашите изисквания за движение по пътищата. Въпреки това те са получили протоколи, с които могат да се регистрират в КАТ. Документите са издадени от новооткрити фирми, а прокуратурата вече проверява законността на работата им. Това съобщи за „Монитор" н.с. инж. Драгомир Мицов, изпълнителен директор на „Технотест", които са партньори на Съюза за технически надзор (TÜV). По думите му колите крият сериозни рискове, тъй като имат много разлики с тези, които са предвидени за европейските пътища.
Похарчихме над 66 млн. лв. на Черния петък. Над 66,26 млн. лв. сме изхарчили да плащаме в магазини с дебитни и кредитни карти или сме изтеглили от банкоматите, за да пазаруваме по време на Черния петък. Това сочат данните на БОРИКА, предоставени на „Монитор". От общата сума над 19 милиона се падат на плащанията през ПОС терминали, а от банкомати са били изтеглени или преведени над 47,192 млн. лв., уточняват от картовия оператор.
Седмица по-рано, по-миналия петък, когато редица сайтове и магазини вече бяха обявили намаления общата сума по транзакциите през карти възлезе на 55,142 млн. лв., като почти 43 милиона от тях се падат на банкоматите. Увеличението на транзакциите в Черния петък, спрямо предходния последен работен ден на седмицата е почти 6,5%, а на сумите по тях - с 16,8 на сто. На банкоматите обаче е отчетен спад на транзакциите от почти 2%, но сумите по тях са скочили с 9 на сто. Плащанията на ПОС терминалите в магазините или в сайтовете бележат ръст от 15,7%, а на сумите по тях - с над 36 на сто, сочат още данните на БОРИКА.
В Черния петък на 2014 г., който е бил на 28 ноември, от картовия оператор са отчели транзакции за 62,352З млн. лв., като 47 милиона са реализирани през банкомати. Спрямо миналата година общо операциите с карти са се увеличили с 3.05%, а сумите по тях с 6.27%. Транзакциите през банкомати отчитат спад от почти една десета, но сумата по тях нараства символично с 0.2%. На годишна база плащанията през ПОС терминал са се увеличили с 22,55%, а сумите по тях са скочили с над една четвърт. От картовия оператор отчитат трайна тенденция на нарастване на ПОС транзакциите.
От Visa - България съобщиха за „Монитор", че в Черния петък от България към чужбина са били направени плащания за около 1 млн. евро. Основната част от тях са към Италия, Великобритания, Германия, Франция, Испания и Австрия.
От един от сайтовете за онлайн пазаруване еMag, съобщиха, че една четвърт от продажбите в „Черния петък" са били осъществени през мобилни устройства. Най-много са се купували телевизорите, мобилните телефони и таблетите. От Fashion days в четвъртък, петък и събота са отчели намаления за над 15,5 млн. лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |