Над 350 уловки в договори за бързи кредити. Над 350 неравноправни клаузи в договори на фирми за бързи кредити е открила при проверки Комисията за защита на потребителите (КЗП), съобщи председателят ѝ Димитър Маргаритов.
Експерти превеждат "неравноправни клаузи" в официалния език на Маргаритов като "уловки" , които поставят потребителя в неизгодна ситуация. Те могат да се крият в общите условия, допълнителните споразумения и въобще във всеки текст и с най-малкия шрифт.
Резултатите от проверките на инспекторите са много важни у нас, и то точно сега, тъй като според проучвания всеки пети българин тегли кредит, за да посрещне Коледа и Нова година. Всеки втори пък купува подаръците през декември.
Проверени са споразуменията и общите условия към договорите на 45 фирми за бързи кредити, а КЗП е наредила неравноправните клаузи да бъдат отстранени, съобщава още шефът на комисията. Почти половината от дружествата - 21, са ги премахнали, без да е нужно да се завежда иск в съда.
За 17 от фирмите сроковете все още не били изтекли, като се очаква и те да прецизират клаузите. Срещу 6 от дружествата обаче ще бъдат предявени искове заради отказа им доброволно да отстранят неравноправните си клаузи.
Какви са нарушенията
"Много често търговците се изкушават да включват в общите условия клаузи, които правят кредитите предсрочно изискуеми, и то при неизрядност към трети лица, което е недопустимо", обясни Маргаритов.
Например някои кредитори слагали условия да се плащат редовно сметките към мобилни оператори. И кредитът можел да стане предсрочно изискуем, ако потребителят е длъжник към такава компания.
В други случаи кредитор изисквал от клиентите да платят лихвите до края на периода, а не само тези за времето, в което ползват заема. "Категорично потребителят не може да се поставя в подобно положение спрямо търговеца и да плаща нещо, което не дължи", обясняват от КЗП.
Търговците опитвали чрез общите си условия да включват и различни такси. Например потребители били задължавани да заплатят за това, че са били уведомени по телефона, че закъсняват с погасяването на месечната вноска. В закона за потребителския кредит обаче е записано, че се забранява събиране на такси и комисиони за действия, свързани с усвояването на кредита и с управлението му.
Установени са и случаи, в които търговци правят опит за ограничаване на автономията на договаряне на клиентите им с трети лица, ако това би влошило финансовото и икономическото им състояние. Друг е въпросът, че преценката за това кога и как се влошава финансовото и икономическо състояние на един кредитополучател, също в част от анализираните от нас клаузи, е обтекаемо формулирано и чисто субективно като преценка, обясни Маргаритов.
Ако фирмите откажат да поправят условията си си, КЗП доказва в съда, че тези условия са невалидни. Следващата стъпка обаче е потребителите, засегнати от клаузите, да съдят фирмите за възстановяване на сумите.
"Те могат да бъдат лесно осъдени, когато имат влязло в сила съдебно решение, че клаузите са нищожни", смятат експертите от КЗП.
Договорът за бърз кредит може да се развали до 14 дни след сключването му, обясняват от КЗП. Потребителят трябва да прати уведомление до кредитора и да върне получената сума заедно с начислена лихва за периода, през който е ползвал парите. Това трябва да е до 30 дни след датата на подаване на заявлението.
От КЗП съветват хората да проверяват общата сума за връщане, лихвения процент, годишния процент на разходите по кредита (ГПР), срока на договора, размера и броя на погасителните вноски, както и комисионите и таксите на финансовата институция. Тази информация се предоставя от кредитора чрез Стандартен европейски формуляр.
Най-точният показател за сравняване цената на два кредита е ГПР, който включва договорената лихва, дължимите такси и комисиони към небанковата финансова институция.
Право на потребителя е изцяло или частично да погаси кредита си по всяко време. Кредиторът може да изиска такса единствено при договорите за кредит с фиксиран лихвен процент в рамките от 0,5 до 1% от предсрочно погасената сума.
Според Закона за потребителския кредит той няма право да събира такса за предсрочно погасяване при договорите за потребителски кредит, уговорени с променлив лихвен процент, и при договорите за кредит под формата на овърдрафт.
Въпреки констатираните нарушения обаче от КЗП отчитат, че едва 3% от всички оплаквания през 2015 г. са срещу такива компании и банки. Те вече са започнали преглед на договорите на банките, а предстои такъв и на застрахователните дружества.
Бюджет 2016: КТБ, дългове и досиета. "Заложеният дълг от 5,3 млрд. лв., който може да поеме страната догодина е максималният възможен. Те включват бюджетния дефицит и погашения на стари дългове. Има заделен буфер от ликвидност за евентуални неблагоприятни развития във финансовата система и в икономиката ни"
Така финансовият министър Владислав Горанов лично защити пред депутатите записания в бюджета ца 2016 г. таван за нов дълг догодина и заделените буфери за финансовата стабилност. Независимият депутат Велизар Енчев заяви: "Имам чувството, че ни подготвяте за ново КТБ, ако имате такива опасения, споделете ги.» Това предизвика финансовият министър към дълга и емоционална реч.
"Видях, че много хора, които уважавам, но не мога да ги припозная като изкушени от финансовата тематика, бяха готови да се изкажат по този член. В интерес на обществото е дебатите по финансови теми да не са спекулативни. Можем да си говорим доктринално за ролята на капитала, но не бива да всяваме безпокойство и дисбаланси във финансовата система. Ролята на оценката на активите на банките е да върне доверието във финансовата система, което бе загубено. Отговорността се носи от хора в тази зала, ако щете и от мен. Затова използвах подканата за коментар, за да ви помоля прецизно и внимателно да водите този дебат. Парите не са собственост на акционерите, а на вложителите. Банките не са враг на вложителите. Опитът да се подклаждат страхове е недалновиден. Ако не искате държавата да има инструменти за въздействие върху тези процеси, премахнете ги. Понякога акционерите на банките не могат да понесат отговорност, какво са виновни хората за това. Ако прецените, че хората трябва да останат беззащитни, това решение може да бъде взето от вас", завърши Горанов.
След серия от отхвърлени предложения залата утвърди тавана за нов дълг. За да бъде покрит рискът от финансови сътресения заради предстоящите стрес тестове на банките и оценка на активите, бе решено да се определи лимит от 1,4 млрд. лв. дълг за стабилизиране на финансовата система. Бе гласувана и възможност държавата да дава гаранции на Фонда за гарантиране на влоговете, в т.ч. и по заеми от външни кредитори до 900 млн. евро, или 1,8 млрд. лв. Бюджетът може да издава гаранции в полза на Българската банка за развитие до 1 млрд. лева. Преди това, депутатите увеличиха с 370 млн. лв. парите за социално подпомагане и грижи. Планираната за това сума е 11, 897 млрд. лв., от които 8,727 млрд. за пенсии. За образование са предвидени 3,121 млрд. лв., с близо 80 млн. повече. За здравеопазване са заделени 3,94 млрд. лв., което е ръст от 54 млн. лв.
Изненадваща бюджетна субсидия от 175 млн. лв. ще получи БДЖ догодина. БАН и фонд "Инвитро" обаче се разминаха с увеличение на бюджета си. Повече пари за инвитро поискаха РБ. Като се позоваха на демографската криза, те настояха бюджетът на фонда да се удвои и от 12 да стане 24 млн. лв. Залата не се съгласи. Предложения от три парламентарни групи с мотив "Повече пари за академичната наука", също бяха отрязани.
През 2016 г. ДАНС също трябва да се вмести в 97,3 млн. лв. въпреки, че БСП поиска 10 млн. лв. отгоре, АБВ 4 млн. лв. Димитър Лазаров от ГЕРБ - само 2 млн. лв., а ДПС - 40 млн.
Опозицията се пробва Държавната агенция "Разузнаване" също да получи повече от предвидените 20,7 млн. лв. Гласуването обаче я остави в планираните от бюджетната комисия пари.
МВР отново получи рекоден бюджет от 1, 1 млрд. лв. Залата реши за битка с престъпността и опазване на обществения ред да бъдат похарчени 628,8 млн. лв., за защитата на границите и контрола над бежанците- 161.6 млн. лв., а за пожарната безопасност и защитата на населението при извънредни ситуации - 193,5 млн. лв.
Също толкова пари депутатите отредиха за социалното министерство - 1,1 млрд. лв., което е с 370 млн.лв. повече от 2015 г.
Другото силово министерство- на отбраната получи малко по-малко от МВР - 1,003 млрд. лв. Депутатите ги разпределиха така - за отбранителните способности 932 млн. лв., а за съюзна и международната сигурност - 70,7 млн. лв.
Две ключови ведомства - образователното и здравното също не получиха корекции в първоначалните си бюджети. Така догодина образователното ще се вмести в 445,7 млн. лв., а здравното - в 436,5 млн. лв., което е с 1,5% повече, в сравнение с парите му от 2015 г. Правосъдното министерство получи 205 млн. лв.
Оживление предизвика искането на Георги Божинов от БСП, който настоя Комисията по досиетата да не получи пари, защото "тя вече трябва да си е свършила работата, а досиетата и парите за тях да отидат в държавния архив, където им е мястото." Предложението не бе прието.
До редакционното приключване на броя, дебатите продължаваха.
Австрийската Kronospan ще инвестира 300 млн. лв. в нови фабрики. Австрийската компания Kronospan ще направи една от най-големите индустриални инвестиции в България - през следващите три години ще вложи 300 млн. лв., а като начало догодина ще изгради ново производство на ПДЧ плоскости за 75 млн. лв. във Велико Търново. Планът е на финала двата български завода на групата да имат над двойно по-голямо производство. Сега дървопреработвателни предприятие в Бургас и търновската фабрика имат годишни приходи от 175 млн. лв. и голяма част от продуктите са за износ в региона.
Търновската нова линия
Производителят на плоскости "Кроношпан България" ще изгради нов завод за 75 млн. лв. във Велико Търново, съобщиха от компанията. Тази седмица дружеството получи строително разрешително от общината. "Кроношпан" работи в града от осем години, а разширението на дейността идва, след като през юни закупи производствената площадка на вече неработещото "Дървообработване-ВТ".
Проектът предвижда изграждането на изцяло нова линия за производство на плочи от дървесни частици (ПДЧ) с последващо ламиниране. Инвестицията включва инсталиране на нова преса с дължина 43 метра, която според дружеството е най-модерната и нова технология в света. Освен това компанията ще изгради производствено и складово хале с над 27 хил. кв.м застроена площ, където ще бъдат инсталирани линии за производство на ламинирани плоскости. Строителните и монтажните работи трябва да приключат до края на юли 2016 г. Новите инсталации позволяват бъдеща инвестиция в производство на кухненски плотове, уточняват от "Кроношпан България". Инвестицията се финансира със собствени средства и банков кредит, обясниха от компанията.
"Очакваме с новата линия да предложим най-високото качество на пазара за този вид материали", каза изпълнителният директор на компанията Николай Банков за "Капитал". По думите му подобрените качество и ефективност ще позволят на предприятието да разшири пазарното си присъствие в страната и региона, като преобладаващ дял ще има износът. Над 70% от произведената продукция ще се продава в съседни на България страни. В завода са наети 90 души, които са бивши работници на "Дървообработване-ВТ".
Изборът на Велико Търново за изпълнение на проекта е заради местоположението на града. "Логистично Велико Търново е с централна локация не само в България, но и в региона, което ще ни осигури бърз и икономичен достъп до местния и ключови външни пазари", каза Банков. Той добави още, че заводът разполага и с железопътна връзка, която ще бъде използвана активно.
Големият проект
Новият завод в Търново е първата фаза от по-голям проект на компанията, който предвижда за три години да бъдат инвестирани над 300 млн. лв. След приключване и на втория етап на проекта капацитетът за производство на ПДЧ ще се увеличи над два пъти.
Планираните инвестиции ще бъдат направени в нови технологии за производство на различни видове дървесни плоскости. Целта е да се отговори на все по-високите изисквания на пазара за модерни, качествени и щадящи природата продукти, уточниха от компанията.
Българският проект е част от инвестиционната програма на Kronospan да модернизира предприятията си в региона. В момента се изграждат също нови линии за ПДЧ в заводите на австрийската компания в Сърбия и Хърватия.
Новите фабрики
"Кроношпан" работи във Велико Търново от 2007 г., когато закупи цех за плочести материали от "Дървообработване-ВТ". Компанията направи цялостна модернизация на линията, като инвестицията надхвърли 30 млн. лв. През юли тази година пък дружеството закупи и останалата част от производствената площадка (земята и сградите) и така разшири общата площ на завода си до над 120 хил. кв.м. Това й осигури необходимата площ за изграждане на новата инвестиция, както и за предвидените бъдещи инвестиции.
Новият план на завода е изготвен така, че да има възможност и за изграждане на нова линия за производство на плочи от дървесни влакна със средна плътност, познати на пазара като MDF плоскости, която ще е първата по рода си в България, казаха от компанията. Оттам уточниха още, че към момента имат получено разрешение за изграждане на такава линия за производство на MDF плоскости в Бургас, но все още не са взели окончателно решение къде да бъде инсталирана новата мощност.
За последните 18 години компанията е инвестирала над 130 млн. евро в страната. Според отчета на дружеството през 2014 г. инвестициите са се увеличили с 29% на годишна база и са били 7.7 млн. лв., като средствата са вложени в имоти, машини и оборудване. Финансовите данни (виж таблицата) показват леко понижаване на продажбите и печалбата, което от дружеството обясняват главно със спада в продажните цени на един от продуктите им - плоскости от надлъжно ориентирани дървесни частици.
Разходите в бюджет 2016 г. растат с 2 млрд. лв. След като депутатите одобриха късно вечерта във вторник основните параметри на държавния бюджет за 2016 г., в сряда те продължиха с гласуването на бюджетите на министерствата и различните държавни агенции. Повечето искания на опозицията, най-вече от БСП и ДПС, бяха за увеличаване на средствата (например за ДАНС, за БАН, за "БДЖ Пътнически превози"), но бяха отхвърлени. Въпреки това държавните разходи се увеличават с 2 млрд. лв. спрямо миналата година, без да се виждат планирани реформи.
Приходите и разходите растат
Очакваните приходи в бюджета също се увеличават с около 2 млрд. лв. до 20.624 млрд. лв., като най-голямата част от тях са от ДДС и от акцизи. Преките разходи ще достигнат 10.946 млрд. лв. спрямо 9 млрд. през 2015 г., а предвидените бюджетни трансфери остават на нивото от тази година - 10.5 млрд. лв. Половината от тях - 5 млрд. лв., ще отидат за държавното обществено осигуряване, 2.7 млрд. за общините и 1.06 млрд. лв. за здравната каса. Заложеният дефицит в бюджета е 1.8 млрд. лв., а икономическият растеж - 2%. Предвижда се и поемане на държавен дълг от 5.3 млрд. лв.
Одобрени бяха повече средства за заплати на персонал в министерствата на земеделието и на енергетиката. Жельо Бойчев, депутат от "БСП - лява България", припомни, че преди няколко месеца енергийният министър Теменужка Петкова е обещала в парламента, че разходите за администрация в нейното министерство ще се намалят с 10%, но това не се е превърнало във факт. Сега обаче за заплатите на персонала там ще бъдат отделени 300 хил. лв. повече от миналата година. Актуализирането на заплатите в земеделското министерство обаче ще стане за сметка на икономии по други пера вместо на отпуснати допълнителни средства.
Без нови разходи
Друга оспорвана дискусия беше тази за намаляването на бюджета на ДАНС от 107.9 млн. лв. през 2015 г. до 97.3 млн. лв. през 2016 г. От БСП, АБВ, ГЕРБ и ДПС поискаха увеличаване на средствата заради бежанската вълна и терористичната заплаха, но всички предложения бяха отхвърлени. Атанас Мерджанов от БСП обърна внимание, че на фона на това, което се случва в Европа, от правителството не отпускат достатъчно средства за агенцията за националната сигурност, докато междувременно необосновано завишават бюджета на Националната служба за охрана (НСО) с 2.5 млн. лв.
Георги Свиленски от БСП се обяви против идеята очакваните 600 млн. лв. от концесията на летище София да бъдат разпределени към БДЖ, вместо да отидат в Сребърния фонд. Според него допълнителните средства за железницата трябва да дойдат от бюджета, а не БДЖ да става заложник на летището. Искането на БСП и Патриотичния фронт за увеличаването на субсидията на "БДЖ Пътнически превози" не беше прието. Така през 2016 г. субсидията ще бъде 175 млн. лв.
Опозицията поиска повече пари за БАН, за социално подпомагане, университети и други, но и те бяха отхвърлени. Не беше прието предложението на ДПС за отпускането на още 50 млн. лв. за пречиствателни станции в населени места с население между 2 и 10 хил. души, както и на 30 млн. лв. за укрепване на речните брегове. Въпреки това в бюджета на Министерството на земеделието и храните са предвидени 15 млн. лв. за защита на вредното въздействие на водите, които ще се насочат към "Напоителни системи". Още едно предложение на ДПС - за допълнителни 20 млн. лв. за изграждането на инфраструктура в помощ на иновациите в цялата икономика, не беше прието.
Отхвърлено бе и предложение на реформаторите за увеличаване на даваните от бюджета средства за ваучери за храна на работещите от 240 млн. лв. годишно на 260 млн. лв., което беше получило подкрепа в комисия.
Обсъжданията и гласуването продължиха и след редакционното приключване на броя на "Капитал Daily".
Тунел на "Струма" поставя абсолютен рекорд по скъпо строителство у нас. Пробиването на тунел от 2 км по магистрала "Струма" заедно с още около 2.5 км подходи към него се очертава да бъде най-скъпото пътно строителство у нас. Прогнозната цена от 250 млн. лева без ДДС е посочена в обявата за избор на строителна компания, която трябва да изпълни общо 4.5 км от аутобана към Гърция. Досега рекордът за най-висока цена се държеше от магистрала "Люлин".
Националната компания за стратегически инфраструктурни проекти - звеното към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което отговаря за новите магистрали, вече пусна обществена поръчка. Тя е за проектиране и строителство на част от трасето, в което основната работа е прокопаването на тунел при село Железница. Както в. "Сега" писа, преди време държавата се отказа от идеята да строи 15-километров тунел през Кресненското дефиле. Приет беше алтернативният вариант от редуващи се виадукти, къси тунели и открити участъци. Оставащите участъци от "Струма" между Благоевград и Сандански от 64 км са разделени на три отсечки. Това са Благоевград-Крупник, Крупник-Кресна и Кресна-Сандански. Проектът за тунел "Железница" е част от лота Благоевград-Крупник. За него беше взето решение да бъде отделен в самостоятелен проект.
Прогнозната стойност е определена на 250 млн. лева без ДДС. Това са около 128 млн. евро и се получава цена от около 25.6 млн. евро на километър.
Най-скъпото пътно строителство у нас досега е 20-километровата магистрала "Люлин". При нейното строителство имаше неколкократни корекции и в крайна сметка цената стигна до около 200 млн. евро. Тя се състои основно от тунели и затова е сравнима с участъка, който трябва да се изгражда на "Струма". В крайна сметка километър от трасето на "Люлин" прехвърли 10 млн. евро на километър.
Според обявата се търси изпълнител за общо 4.46 км от аутобана - 2 км тунелна част с две еднопосочни тръби и 2.46 км открит път. Така този тунел ще стане най-дългият в България, като в момента първенството се държи от тунела "Витиня" и неговите скромни 1.1 км. Ще се изпълняват и изкопни и асфалтови работи, ще се правят отводнителни системи, ще се изграждат интелигентна транспортна система, диги, бетонови и стоманобетонови подпорни стени с обща дължина от около 670 м, 3 мостови съоръжения с обща дължина 660 м, селскостопански подлез и пътища за достъп.
Заложените параметри за "Струма" изглеждат доста завишени не само спрямо "Люлин". Любопитно е, че най-дългият автомобилен тунел в света, макар и прокопан само с една тръба, струва в пъти по-малко от прогнозата за българския. Това е норвежкият "Лаердал", който свързва Осло с Берген и е завършен през 2000 г. Дълъг е 24.5 км. Той е доста сложно съоръжение, с отбивки - пещери на всеки 6 километра. Оценките за строежа на "Лаердал" варират по различните източници между 100 и 139 млн. евро. Или между 4.1 млн. и 5.7 млн. евро на километър. Дори и да отчетем факта, че българският тунел ще се състои от 2 успоредни тръби, т.е. ще се прокопават реално два тунела, разликата в цената в полза на норвежкия продължава да е в пъти.
При така оповестените прогнозни цени не е ясно какво ще спести държавата. А когато правителството се отказа от скъпия вариант за 15-километров тунел през Кресненското дефиле, оценяван на близо 1 млрд. евро, основният мотив бе да се спестят средства, с които да се продължи строителството на участъци от магистрала "Хемус" след Ябланица.
От регионалното министерство коментираха пред "Сега", че това е само предварителен бюджет и че е важно какво ще предложат строителите в офертните книжа. Според обявата ще се търси икономически най-изгодната оферта, като цената ще има по-голяма тежест. Офертите ще се събират до 25 януари. Кандидатите осигуряват гаранция от 1% от прогнозната стойност. Трябва да докажат и финансов ресурс от 20 млн. лева за материали, консумативи и заплати.
Имотите в София носят почти 5 пъти по-висок доход от влог в банка. През годината жилищата в София са донесли на собствениците си средна доходност от отдаването им под наем от около 5.4%. В същото време от влог в банка в момента се печелят около 1.25% годишно. Имотният пазар в столицата се възстановява с бързи темпове и през 2015 г. отбелязва 30% ръст на сделките спрямо година по-рано.
Една от причините за оживлението на имотния пазар са именно символичните лихви по депозитите в последната година. Това изкара на пазара не само купувачите на имоти, които имат нужда от нов дом, но и инвеститори, които търсят по-висока доходност в сравнение с депозитите. Според данните на брокерите в момента около 15-20% от купувачите придобиват имоти с цел инвестиция.
В последните месеци в столицата има засилено търсене на апартаменти от купувачи, които искат да ги отдават под наем, сочи публикуван вчера анализ на агенция "Бългериън пропъртис". Месечните наемни цени на двустайните жилища в София варират между 300 и 550 евро. При тристайните наемите са между 400 и 800 евро на месец, а многостайните апартаменти се предлагат от 900 евро на месец. Най-голяма доходност носят жилищата в южните квартали, като "Витоша", различни части на "Младост", "Манастирски ливади", а също и в престижните квартали в полите на Витоша. При отдаване на такъв имот собственикът обикновено печели над 6%. Нива на доходност от над 5% могат да се постигнат в "Лозенец" и кварталите "Хиподрума", "Бели брези" и "Медицинска академия". Към тях има висок интерес заради близостта с голям брой офис сгради по бул. "България". Имотите в кв. "Стрелбище" също постигат висока доходност заради близостта си до Южния парк. Най-висока доходност обаче би постигнала инвестицията в ново строителство - между 6 и 6.5% в зависимост от типа апартамент и района.
Бум на алергии от цветни дрехи. Текстилните бои са най-новият алерген, който тази година бе включен в стандартната серия за тестуване, прилагана у нас и в Европа. Просто казано това е изследването, с което се открива към какво пациентът има непоносимост.
„Алергиите към текстилните бои надминаха критичната граница от 2% от населението на Европа. Затова те бяха поставени на последното 30-о място в т.нар. стандартна или базова европейска серия (от тридесет вещества), установяваща към какви агенти сме чувствителни."
Това съобщи вчера за „Труд" доц. Жана Казанджиева, председател на секцията по дерматоалергология в Българското дерматологично дружество, която работи в столичната университетска Александровска болница.
„Осем дисперсни текстилни бои водят до алергии. Това са няколко вида жълто, оранжево, червено и синьо", посочи водещата специалистка. Става дума за точно определени червени бои (например т.нар. дисперсно червено номер 1 и 17 в концентрация от 0,5%), за няколко вида синьо (дисперсно синьо номер 35 в концентрация 0,5%, но и номер 106 и 124 само, че в концентрация 0,1%), за няколко вида оранжево (дисперсно номер 1 и 31 също в конценрация от 0,5%) и жълто (номер 3 в концентрация 0,5%).
Всички тези видове бои имат потенциала да отключат т.нар. текстилен дерматит, чиято изява е екземата. „Разбира се, не всяка дреха в описаните цветове може да го причини. Имат се предвид най-вече дрехите от изкуствени влакна. Ако сега някой от читателите ви каже: „Аз не нося такива блузи или панталони", нека си погледне спортния екип за фитнес или джогинг. Именно той, ярко оцветен в червено или жълто например, води до алергия към текстилни бои", обясни доц. Казанджиева.
Други рискови дрехи с изброените цветове са униформите - в транспорта, във фирмите за чистота, във всички комунални служби, на инспектори, на работещи в различни предприятия, за персонала във влакове, автобуси или самолети.
Проявата на текстилния дерматит се наблюдава най-често по тялото там, където най-силно се изпотяваме. Това са зоните под мишниците, лакетните и задколенните сгъвки, ингвиналните гънки, шията. „А при текстилните бижута екземата изниква върху зоните, където е поставена примерно текстилната огърлица или гривна", каза още доц. Казанджиева.
Сред непреходните алергии е тази към никел, която засяга все повече хора. Установено е, че се наблюдава при над 20% от населението на Европа или при всеки пети жител. „И как няма да е така, като почти всичко, с което влизаме в контакт във всекидневието ни, е с никел. Да започнем от никеловите монети, компютрите и лаптопите, мобилните телефони, колани, токи, верижките на часовниците, всички много атрактивни, но евтини бижута с вложен никел в тях, дори електронните цигари (макар и още да са поставени под въпрос)", изброи специалистката по дерматология от столичната Александровска болница. Примеси от никел има дори в бялото злато и когато то се носи 2-3 години в комбинация с изпотяване, също може да се стигне до проблеми.
Най-тежката проява на кожните алергии е генерализираният обрив по цялото тяло. Най-страшно е, ако тя е професионална, може да се стигне до там, че човек да се откаже от работата си. Например непоносимост към бои или дерматологични продукти може да сложи край на работата на фризьори и козметици. А на лекари и сестри - ако имат алергия към гумени ръкавици или лекарствени вещества.
Русия показа как Ердоган получава петрол от халифата. Турция е основният получател на петрол от територия под контрола на „Ислямска държава" (ИД) в Сирия и Ирак, обяви вчера руското министерство на отбраната, като илюстрира твърденията си със сателитни снимки.
Зам.-министърът Анатолий Антонов твърди, че в престъпната търговия било замесено висшето ръководство на Турция, посочвайки президента Реджеп Ердоган и семейството му. На територията на южната ни съседка от Сирия и Ирак ежедневно влизали необезпокоявани хиляди цистерни с гориво. „Лицата на турските ръководители са оцапани целите с петрол", каза Антонов.
Началникът на оперативното управление на руския ГЩ Сергей Рудской уточни, че Ердоган се снабдявал с черно злато по три маршрута - западен, северен и източен. Западният бил захранван от петролни полета край джихадистката бърлога Рака. Оттам главно през нощта пътували бензиновози за турските средиземноморски пристанища Искендерун и Дьортьол. По северния маршрут се доставял петрол от Дейр аз Зур до турския град Батман. А по източния - сирийски и иракски нефт бил каран в Джизре.
Антонов оцени петролните приходи на халифата на $2 млрд. годишно. Благодарение на руските въздушни удари обаче обемът на търговията спаднал от 3 млн. на 1,5 млн. барела на ден. За 2 месеца били унищожени 43 рафинерии, 23 преразпределителни комплекса и 1080 цистерни. Странно било, че въпреки наличието на западни разузнавателни дронове в региона водената от САЩ коалиция не се интересувала от петролния алъш-вериш на Ердоган.
„Турският цинизъм е безграничен! Какъв блестящ семеен бизнес е това!", възкликна той. И посочи, че синът на Ердоган Билал е начело на една от най-големите петролни компании в Турция, а зет му Берат Албайряк е министър на енергетиката. Същите канали се използвали за трафик на оръжие за ислямистите в Сирия. Именно тях се опитал да опази Ердоган, сваляйки руския Су-24 на 24 ноември. За последната седмица от Турция в отреди на ИД и фронта "Ан Нусра" били прехвърлени 2000 бойци, 120 т боеприпаси и 250 автомобила.
„Никой няма право да клевети така Турция", реагира вчера Ердоган от Катар. И увери, че ако Русия даде „истински" доказателства, нямало да остане и минута повече на президентския пост. Но в противен случай този, който го обвинява, трябвало да подаде оставка.
Водят Камерън на границата. Дейвид Камерън лично ще се убеди колко надеждно България пази границата си от наплива на бежанци. Британският премиер ще посети един от двата гранични пункта на браздата с Турция - при Малко Търново или при Елхово, научи "Стандарт". Медиите на Острова пуснаха серия от материали за оградата, която България вдигна. Камерън пристига днес на двудневно посещение. Той ще разговаря на четири очи с премиера Бойко Борисов веднага след като кацне в късния следобед. Очаква се двамата да обсъдят реформите в Европейския съюз, миграционния натиск и сигурността на външните граници на ЕС. Веднага след срещата с Борисов Камерън ще посети "София тех парк", където се провежда конференция, организирана от британското посолство. Утре Борисов ще заведе госта си в Бургас.
Обсъждат смени на министри. Смени на министри, излъчени от реформаторите, се обсъждат в управляващата коалиция. Камъчето изплю лидерът на ДСБ Радан Кънев. Той призна, че е сондирал рокади. Разговорите му обаче не довели до конкретни предложения. "Инициатива на РБ за смяна на наши министри няма, въпреки че сме водили определени разговори към този момент", изпусна се в кулоарите на парламента реформаторът. И веднага прехвърли топката към премиера Бойко Борисов: "Персоналните промени в кабинета са инициатива на премиера. Такова предложение няма".
Оказа се обаче, че предложение не само има, но и е дошло от самия Кънев. Това разкри друг представител на Реформаторския блок - Даниел Вълчев от Движение България на гражданите (ДБГ). В петък на заседание на председателския съвет на РБ от името на ДСБ Радан Кънев е поискал сваляне на политическото доверие от образователния министър Тодор Танев. Позовал се на решение на своята партия. От ДБГ обаче се възпротивили. "Идеята да се поиска оставката на един министър сигурно е правилна, но въпросът е друг - министърът е институция и е редно, когато искаш да престанеш да го подкрепяш, най-малкото да го извикаш", обясни Вълчев аргументите си. По думите му професорът е станал лош, защото е уволнил един-двама партийни активисти. Ден преди това - в четвъртък, Кънев е изпратил есемес на просветния министър, с който го уведомил, че прекъсва отношенията си с него, научи "Стандарт". Причината - освободил парламентарния секретар Ралица Кирилова, която е била назначена по личната препоръка на тъмносиния политик. Танев няма да бъде сменен, твърдят наши източници от правителствения екип.
В края на миналата седмица примерът Бойко Борисов извикал Радан Кънев и директно го попитал дали той или негови съпартийци имат нещо общо със скандала "Яневагейт" и опитите за дестабилизация на властта, съобщи сайтът "Епицентър". Кънев потвърди пред "Стандарт", че е имал среща, но отказа да съобщи темата на разговора.
Признанията му за обсъждани рокади в кабинета бяха направени, докато самият Кънев бранеше друг реформаторски министър - правосъдния Христо Иванов, от критиките на АБВ. На извънредна пресконференция лидерът на партията Георги Първанов поиска оставката му заради "скандала с ЕК по казуса "Яневагейт" и го обвини, че е "основната пречка да се случи съдебната реформа". "С болка и съжаление трябва да отбележим, че сме единствената държава в ЕС, в която министър или е позволил да бъде употребен в грозна спекулация, или сам е спекулирал с ЕК", допълни заместникът му Румен Петков. Самият Иванов лаконично заяви, че още никой не му е искал оставката, и избяга от журналистите. "България е преживяла много министри на правосъдието, Христо Иванов не е нито най-добрият нито най-лошият, но за една година министерството му не е внесло нито един законопроект", коментира и Даниел Вълчев.
От две седмици в парламента се говори, че заради скандала с ремонта на МиГ на мушка е и военният министър Николай Ненчев.
Без повече пари за заплати в КЕВР и ядрения регулатор. Депутатите не разрешиха Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да изхарчи с 1,3 млн. лв. повече за заплати догодина. Такова предложение беше направено от група депутати от всички партии, включително ГЕРБ. Увеличаването на разходната част на бюджета на КЕВР предизвика бурни дебати в пленарната зала.
"Който не храни собствения си регулатор, храни енергийната мафия", каза от трибуната депутатът от Патриотичния фронт Искрен Веселинов, който председателства комисията за наблюдение над КЕВР. Мартин Димитров от РБ мотивира подкрепата си за предложението с новите функции, които се възлагат на регулатора.
Менда Стоянова от ГЕРБ обаче ги контрира. Тя даде за пример Сметната палата, която се издържа с 15 млн. лв. В бюджета на КЕВР има 11,5 млн. лв. Защо КЕВР да не може да се справя с бюджета си, попита тя. На това депутатът от БСП Таско Ерменков я обвини, че заблуждава депутатите. 11,5 млн. лв. са приходите на КЕВР, а разходите за заплати са 4,6 млрд. лв., посочи той.
Според Валери Симеонов от Патриотичния фронт пък в енергетиката има редица изключително тежки нарушения, които не са доказани, заюото КЕВР е нямала средстава да ги установи. Въведени са ВЕИ централи нез да бъдат построени изобщо. Плащали сме на американските ТЕЦ-ове за студен резерв, без да работят, обяви още от трибуната Симеонов.
Дискусия предизивика и предложението за увеличаване на разходите за заплати на Агенцията за ядрено регулиране. Става въпрос за ръст с 400 хил. лв. Предложението беше направено отново от група депутати от различни партии. То беше защитено и от ГЕРБ в лицето на Валентин Николов. Той обясни, че парите са необходими, тъй като на ядрения регулатор му предстои удължаване на лицензията на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй", както и лицензиране на линейни ускорители в болници. С това ще се реши проблема и със забавеното лицензиране на рентгените. Въпреки това предложението беше отхвърлено. Така АЯР ще разполага с 4,2 млн. лв. за харчене, от които 2,2 млн. лв. - за персонал.
Борисов попитал ребром Радан дали стои зад пуча срещу Цацаров. Премиерът Бойко Борисов е попитал ребром лидера на ДСБ Радан Кънев дали стои зад опита за преврат срещу главния прокурор Сотир Цацаров, който се разигра миналата седмица.
Това се е случило по време на дълга среща в края на миналата седмица. Премиерът Бойко Борисов потвърди пред Агенция "Монитор", че е имал разговор с Кънев във връзка със скандалите със записите на разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова, но без да разкрие повече подробности.
Според Епицентър.бг по време на срещата премиерът и лидер на ГЕРБ е попитал директно Кънев дали той или негови съпартийци имат нещо общо със скандала. Лидерът на ДСБ безуспешно се е опитал да убеди Борисов, че нито той, нито правосъдният министър имат нещо общо с манипулацията на сайта „Медиапул", че Брюксел иска отстраняването на обвинител №1, докато трае разследването на записите по „Яневагейт".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |