Банките в България са в по-добро здраве. Българските банки са в много по-добро състояние, отколкото по времето преди кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ). Това заяви пред БНР американският икономист проф. Стив Ханке, известен като баща на българския валутен борд .
Икономистът се мотивира с това, че сега условията за отпускане на кредити в България са много по-затегнати. "Сега в България има по-сериозен надзор над банките, но заради това те станаха още по-внимателни с отпускането на кредити и с обезпечаването им. Ако погледнете кредитирането в България след кризата с КТБ, то се свива, не нараства. Сега да се вземе кредит в България е много трудно и всичко това е заради КТБ. Това е лошата новина. Добрата новина обаче е, че банковата система става по-силна. Аз направих някои изчисления за състоянието на системата и ми прави впечатление, че банките в момента са в по-добро здравословно състояние", каза Ханке.
Според него кризата в Гърция е много по-тежка, отколкото повечето хора очакват, но в България тя може да има и позитивен ефект.
"Много инвеститори обмислят варианта да се преместят в България, защото ситуацията е много по-добра от тази в Гърция. България е по-сигурно и следователно по-атрактивно място за правене на бизнес в момента. По-точно казано, от инвеститорска гледна точка, ако бизнесът трябва да се запази на Балканите, вероятно предприемачите ще си кажат: "Нещата в Гърция са толкова зле, че е по-добре да отидем в България." Това е позитивният ефект, каза икономистът.
Бензинът и дизелът вече са под 2 лева за литър. Навръх Бъдни вечер най-масовият бензин А95 и дизеловото гориво паднаха под границата от 2 лева за литър и се задържаха така през всички празнични дни. Цените варират между 1,96 и 1,98 лв., докато преди празниците достигаха до 2,01-2,04 лв.
А95 се предлагаше вчера на бензиностанциите на "Лукойл" за 1,97 лв. за литър. Такава беше цената и в "Шел", ОМВ и "Еко". Единствено на бензиностанциите на "Петрол" и на "Ромпетрол" най-масовият бензин се предлагаше за 2,01 и 2,03 лева за литър.
Дизелът също поевтиня до под 2 лева за литър. В "Шел" се предлагаше по 1,97 лв., в "Лукойл", ОМВ и "Еко" - 1,98 лв. за литър. Отново на бензиностанциите на "Петрол" цената му бе по-висока - 2,03 лв. за литър.
Отново най-евтино двете основни горива се предлагат в някои варненски бензиностанции, които се намират близо до обекта на бизнесмена Веселин Марешки "ВМ Петролеум". Прави впечатление обаче, че цените там не са променяни и са както преди празниците - 1,73 до 1,75 лв. за литър бензин или дизел.
Ситуацията беше очаквана, доколкото в седмицата преди Коледа котировките на петрола паднаха до 7-годишно дъно. Преди около месец председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев прогнозира, че ако нещата се задържат така, около Нова година цените на дребно на горивата ще паднат под 2 лева.
Непосредствено преди празниците обаче пазарната ситуация се промени. Цените на петрола отбелязаха повишение, след като Американският петролен институт съобщи за понижения на резервите на САЩ.
Фючърсите на американския лек суров петрол се повишиха с 0,83% до 36,44 долара за барел, а тези на европейския Брент - с 0,90% до 36,47 долара за барел. След като Конгресът на САЩ одобри вдигането на забраната за износ на петрол, разликата в цената между двата сорта на практика се сви до нула.
Прогноза: Цената ще достигне 70 долара за барел
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) прогнозира в годишния си доклад, че цената на петрола ще се възстанови до 70 долара за барел до 2020 г., като смята, че през 2040 г. може да достигне и 95 долара за барел. Основанието за тази прогноза е, че ръстът на предлагането на американски шистов петрол ще се забави драстично през следващата година, тъй като производителите ще намаляват разходи, за да се справят с ниските цени. В същото време на пазара не се очаква да се появят значими нови производители или да се засили добивът.
55,6 млн. лева повече обезщетения. Над 55,6 млн. лева повече обезщетения са изплатени в общото застраховане от началото на годината до края на октомври спрямо същия период на 2014 г. Това сочи статистиката на Комисията за финансов надзор.
За първите 10 месеца на годината са изплатени обезщетения за над 717,7 млн. лева. Най-съществен е ръстът на обезщетенията по застраховките, покриващи щети от пожари и природни бедствия, като към октомври по тях са платени 71,6 млн. Лева, или с 16,5 млн. лева повече.
Лек ръст има и в обема на обезщетенията по застраховките "Живот". По тях през разглеждания период са изплатени 108 млн. Лева, или с 3,7 млн. лева повече спрямо 2014 г.
Ако светът се промени тежко, Доган ще се върне в политиката. Последната визия на Ахмед Доган е, че не иска да се връща в политиката, твърди проф. Димитър Тадаръков, който е близък на почетния председател на ДПС.
В интервю за "24 часа" Тадаръков добави "Моето вътрешно чувство на приятел, което имам към него е, че ако наистина в България стане крайно тежко, неудържимо, невъобразимо, ако външният свят се промени изключително тежко и това надвисне над страната, мисля, че неговото политическо чувство ще го върне отново на политическия хоризонт, за да помогне на България".
Интервю с Димитър Тадаръков четете тук.
Застраховка "Гражданска отговорност" поскъпва. Застраховката "Гражданска отговорност" поскъпва от следващата година, обявиха застрахователи. Въпреки законодателните промени - полиците да се продават и през интернет, за да се спестят комисионни от брокери и посредници, цената няма да се понижи, съобщава bTV.
Причината за новите цени на полицата са поправките в Застрахователния кодекс, с които се повишиха лимитите за обезщетение при смърт на пътя.
Вместо до 1 милион, съдът вече ще може да отсъжда до 10 милиона лева кръвнина.
Брокерите пък твърдят, че въпреки възможността за сключване на застраховките по електронен път, цените ще останат същите.
Мотивът им - за да се обработят документите, застрахователите ще трябва да назначат повече служители, на които да плащат.
Това са и причините за плавното вдигане на цената на гражданската отговорност през 2016 г.
„Трудно е да се каже, но вероятно трендът от последните години ще се запази и ще е от 5 до 10 процента за цялата година. Т. е - няма да има шоково поскъпване, каквото се предвиждаше от 30 или 40%, а по-скоро ще видим същите цени, с които сме свикнали при гражданската отговорност", заяви Стоян Проданов.
Гръцки компании се местят в България. Гръцките фирми бягат от хаоса в своята страна към България. Хиляди компании търсят безопасен пристан, местейки своите централи в съседната страна, пише унгарският Heti Világgazdaság, цитиран от "Фокус".
От лятото насам, повече от 60 хиляди гръцки компании са открили местни представителства, открили са банкови сметки или са придобили номер по БУЛСТАД в България. Този процес се забелязва в последните пет години, но през 2015 г. е бил изключително интензивен. През последните месеци, заради банковите запори и другите ограничения, които затрудняват дейността им все повече фирми са готови да бягат.
Въпреки че България не се смята за идеална бизнес среда, през 2015 г. в страната са открити над 2500 гръцки компании, като в тях са наети над 40 000 местни жители.
Пускат златна столевка. Златна столевка ще пусне БНБ догодина. Юбилейната монета с образа на първия български екзарх Антим I ще зарадва колекционерите през ноември. Тя е най-скъпата сред възпоменателните пари, предвидени в плана на Централната банка за 2016 година. Първо ще видим сребърната десетолевка за 140-годишнината от Априлското въстание.
През април излизат и медните два лева, посветени на 150 г. от рождението на поета Пенчо Славейков. А през юни сребърна монета с номинал 10 лева ще отбележи годишнината от пускането в експлоатация на първата жп линия у нас. В края на годината в касите в БНБ ще влезе сребърна десетолевка с частично златно покритие в чест на свети Климент Охридски. През 2017 г. пък ще се радваме на златна монета за Благовещение.
Зърното поевтиня преди празниците. Цените на пшеницата, слънчогледа и царевицата отбелязаха лек спад преди празниците, заявиха производители. Търговията със зърнени култури е в застой, като земеделците в Добричко казват, че това е характерно явление преди коледно-новогодишните празници. В началото на декември царевицата е стигнала предложения от порядъка на 300 лв. за тон, слънчогледът се е продавал за 800-820 лв. за тон, а пшеницата - за 310 лв. за тон. В момента обаче спадът при царевицата е с 10-20 лв. за тон, при пшеницата почти няма промяна - цената е по-ниска само с 5 лв., а най-голям спад има при слънчогледа - до 780 лв. за тон.
Зърнопроизводителите са категорични, че към момента няма отражение върху търговията на изострените политически отношения между Русия и Турция. Русия заедно с Украйна са най-големите зърнопроизводители в Черноморския басейн, където е и нашата страна. Според стопаните, ако настъпи промяна, то това ще бъде в края на януари и през февруари догодина, когато по традиция има раздвижване на търговията със зърнени култури на международните борси. В момента както на вътрешния, така и на международния пазар търговията е вяла и според стопаните това се дължи на факта, че има достатъчно запаси със зърно и в страната, и в Европа.
Очакванията на земеделците са за леко покачване в цените след Нова година, когато основно сделки сключват мултинационални компании. И към момента малкото сключени фючърси с доставки догодина са именно от мултинационални компании, казват производителите. Сред основните фактори, които също оказват влияние на цените на зърнените култури по борсите, е и реколтата в южното полукълбо. "Засега сигналите за това каква ще бъде реколтата там са разнопосочни, но като цяло се очаква да има покачване на цените на фуражните култури, които към момента, спрямо друга година леко изостават. Пшеницата с хлебни показатели има добра цена и сега", заяви Стилиян Стоянов, председател на Асоциация на зърнопроизводителите в региона.
Доларът е героят на 2015 година. Политиката на водещите централни банки по света, поскъпването на долара, състоянието на петролния пазар и бежанската вълна са сред най-значимите събития за пазарите и икономиката през 2015 г., които ще бележат и 2016 г.
Тези теми коментира главният редактор на сайта bloombergtv.bg Димитър Вучев в седмичното обзорно пазарно предаване "Invest/Or" на Bloomberg TV Bulgaria. Тенденциите на пазара на мобилни устройства пък вълнуваха най-много технологичния свят през 2015 г., обобщи годината за сектора и другият гост в предаването - технологичният блогър Никола Балов.
В рубриката "Актив на седмицата" водещият Свилен Колев посочи американския долар като "Актива на 2015 г.". Тази година той е на път да поскъпне с около 10% спрямо еврото и респективно - спрямо лева.
В редовната рубрика заслужено внимание получи и българският капиталов пазар, чийто основен индекс SOFIX ще изпрати годината със спад от около 15%. Акцент бе поставен и върху пазара на облигации без инвестиционен рейтинг, които носят висока доходност, но и голям риск - той изпраща 2015 г. с първо понижение от финансовата криза насам на фона на отдръпването от по-рисковите активи.
2015 г. се оказва рекордна за Apple, колеблива за Samsung и добра за производителите на по-евтини мобилни устройства, които успяват да се конкурират успешно с по-големите играчи. Заради пренасищането на пазара обаче продажбите на смартфони са на път да изпратят годината с едноцифрен ръст от около 9,8% на фона на постоянното двуцифреното покачване през последните години. Тези теми в технологичния сектор през 2015 г. засегна Никола Балов.
„Тънки оферти" със скрити плащания останаха за ЧНГ. Нова година без новогодишна вечеря и пътуване до близка топла дестинация, но без включен транспорт, са част от офертите, които са останали четири дни преди 31 декември. Цените на подобни предложения изглеждат привлекателни на пръв поглед, но в действителност допълнителните плащания ги правят сериозен разход за закъснелите с планирането на празника.
Атрактивно предложение за посрещане на 2016 г. в Кушадасъ в петзвезден хотел на база ол инклузив, което веднага грабва кандидат-пътешественика, например е без включен транспорт, който иначе струва 105 лева. И ако начинът на пътуване може да е по избор, то заплащането на новогодишната вечеря от 120 лева задължително трябва да стане още в офиса преди тръгване.
Често офертите имат прикачен списък с нещата, които не влизат в стойността на предложението. Освен обичайните цени на билети за исторически забележителности, по празниците към тях се добавят и тържествените вечери, които са кулминацията на пътуването по това време от годината. В Сърбия срещу 39 евро допълнително към основната цена ще се наслаждавате на жив оркестър, богато меню и алкохол и безалкохолни на корем, обещават организаторите. 50 евро искат пък съседите от Македония за празнична вечеря в Струмица. Това на практика е повече, отколкото цената на цялото пътуване, което е 89 лева. Отделно от това се заплащат пътните такси в размер на 5 евро.
В българските оферти обаче не се срещат подобни подводни камъни и всичко е включено в цената. В балканската СПА столица Велинград може да се отседне в хотел с минерален басейн и да плати между 800 и 975 лева за три- или четиридневен престой със закуски, вечери, две от които празнични. Офертата е за двама човека.
Връщат 20% от ипотеката за строеж на жилище. Субсидии до 20% за ипотечни заеми, взети за строеж на жилищни кооперации и еднофамилни къщи ще се отпускат от пролетта, научи „Монитор". Кредитите ще се дават от търговските банки, като средствата за субсидията се осигуряват по обновената програма за енергийна ефективност в бита REECL чрез фонд „Козлодуй".
„Най-вероятно субсидията по жилищния заем ще е от 10 до 20 на сто", каза Борис Петков, мениджър в програмата. „Парите ще се дават за недовършени сгради от издаването на разрешението за строеж до въвеждането им в експлоатация. На всеки един от тези етапи ще може да се получава субсидия. Досега се субсидираха само потребителските кредити на отделни лица и сдруженията на собствениците. Те остават и се добавя ипотеката. Някои банки обаче не я отпускат преди завършване на грубия строеж. Затова водим разговори и уточняваме какви продукти могат да предложат те за физически лица, сдружения на собственици и фирми", поясни той.
По думите му най-вероятно един от акцентите ще е да се стимулира изграждането на нулеви сгради, или такива близки до този енергиен клас. Ще се разработят различни модели.
Обсъжда се вариант субсидирана ипотека по REECL да се дава и за основно обновяване на жилищна сграда, като потреблението на енергия от външни източници в нея се сведе до нула или почти до това ниво. Най-вероятно за проекти за най-високите нива на енергоефективност „А" и „А+" ще се даде по-голям процент на субсидията. Кредитната линия по програмата ще е около 20 млн. евро, а субсидията по нея 3-4 милиона. Новият етап на програмата няма да разчита на масовост, а на постигане на по-добри параметри на по-малък брой сгради. Подробностите по условията й ще бъдат станат ясни до 2-3 месеца.
Петков обясни още, че субсидирани ипотеки ще има и за екофирми, гарантиращи определена икономия на енергия. „Например на една сграда, чийто проект е стигнал до завършен груб строеж, идва такава фирма и се наема да монтира неща, които ще я направят енергоефективна - по-добра изолация и дограма, панели за топла вода или фотоволтаици на покрива. Всичко това ще е на базата на договор със собствениците за еско услуги. Подобно нещо е ново за България", обясни експертът.
По думите му, в сравнение с предишния етап на програмата субсидията от 30% за общо саниране на кооперацията се намалява на 20 на сто.
Проектите ще се разделят на 2. Едната част ще са еднофамилните къщи, а другата - по-големите. Това се прави в съответствие с директивите на ЕС за енергийно саниране, но с пазарни стимули.
Възстановяваме здравните права двойно по-скъпо. От утре всички българи с прекъснати здравни права ще трябва да платят два пъти повече, ако искат да си ги възстановят. До 23 декември действаше шестмесечният гратисен срок, в който все още можехме да си възстановим правата с плащането на здравните вноски за 36 месеца. От утре вече това ще става едва след плащането на вноските за 60 месеца.
Това означава, че ако сега човек с прекъснати здравноосигурителни права потърси медицинска помощ, платена от здравната каса, ще трябва първо да плати всичко дължимо от ноември 2010-а досега.
Минималната месечна здравноосигурителна вноска е 16 лева и 80 стотинки. За всеки неплатен месец обаче се начислява и лихва. Така възстановяването на правата по новите правила става срещу около 1400 заедно с лихвите.
В случай, че дължите пари за повече от 60 месеца, но нямате възможност да погасите всичко дължимо, възстановяването на правата на практика ще ви излезе по-евтино - около 1000 лв. Причината е, че данъчните ще ви вземат само главницата за 5 години назад, но не и лихвите. Тях ще платите най-накрая, когато издължите всички вноски.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |