2 млн. българи ще плащат по-високи осигуровки през 2016 г. Въпреки че и тази година осигуровките не се повишават като размер, работещите и бизнесът ще понесат по-голяма осигурителна тежест заради рекордното увеличаване на минималните осигурителни прагове. Социалните осигуровки остават 17.8%, като 9.9% плаща работодателят, а 7.9% - служителят. Увеличението на минималната заплата с 40 лв. до 420 лв. обаче води до рекорден ръст на минималните осигурителни прагове със средно 8.6%. Това засяга сектори, в които работят близо 2 млн. българи, а НОИ очаква допълнително 80 млн. лв. от осигуровки.
Така, въпреки че осигуровките не се увеличават през 2016 г., заетите ще плащат повече за социални вноски. Минималният осигурителен доход не може да е по-нисък от 420 лв. По данни на Националната агенция по приходите към края на годината 52 хил. българи са се осигурявали на 380 лв., което означава, че техните осигуровки ще се увеличат с 11%.
"Ръстът на минималните прагове ще засегне всички осигурени лица, за които се прилага минималният осигурителен доход, защото освен договорените увеличения в 48 икономически дейности имаше и административно увеличение. Към момента става дума за 1.958 млн. лица. Общият брой на осигурените е малко над 2.7 млн. души, който включва осигурените в публичния сектор и самоосигуряващите се лица. Там, където административното увеличение от 7.5% не достигна минималната заплата, праговете бяха приведени към нея, затова общото увеличение е 8.6%", обясни пред "Сега" управителят на НОИ Бисер Петков.
Запазват се нивата на минималните доходи за самоосигуряващите се, като най-ниският остава 420 лв. Не се променя и максималният осигурителен доход от 2600 лв. Заради запазването на максималния осигурителен доход остава и таванът на пенсиите от 910 лв.
НОИ очаква близо 5 млрд. лв. от осигуровки. Размерът на обезщетенията не се променя. Сумата за отглеждане на дете през втората година от майчинството остава 340 лв., а минималното обезщетение за безработица - 7.20 лв. на ден.
България е получила 167 млн. евро аванси по новите европрограми. Европейската комисия е превела на България малко над 167 млн. евро по оперативните програми за новия бюджетен период 2014-2020 година. Това става ясно от справка на Министерството на финансите. Данните са към 31 ноември м.г. Цитираните милиони всъщност са аванси по осем от деветте европрограми, които страната ни ще изпълнява в периода до 2020 г. Най-големият транш - 33.7 млн. евро, е за ОП "Развитие на човешките ресурси". Само за една от програмите - за подпомагане на малки и средни предприятия, предварителен превод от Брюксел все още няма.
За новия 7-годишен период България разчита на близо 7.53 млрд. евро от европейските фондове за развитие, сближаване и подпомагане. Към тях страната ни трябва да додаде почти 1.3 млрд. евро съфинансиране от националния бюджет.
Преведените дотук аванси на практика са едва около 2.2% от сумата, която Европейската комисия е определила за България в рамките на общия бюджет на ЕС за периода 2014-2020 г. Както и в стария програмен период и сега се очертава сериозно закъснение в усвояването на еврофондовете - същинската работа очевидно ще започне през 2016 г. Това обаче не е само български проблем, просто ЕК направи промени в правилата и целият процес по писане и одобряване на програмите на страните членки за новия бюджетен период се забави.
За стария бюджетен период 2007-2013 г. имахме да оползотворим малко над 6.614 млрд. евро по линия на еврофондовете. По последни, но неокончателни данни България ще успее да усвои 95% от тях.
Сумата за усвояване през 2014-2020 г. е с около 900 млн. евро по-голяма. В стария период страната ни изпълняваше седем оперативни програми, в новия ще работи по девет. Освен познатите европрограми (някои са с леко променени имена) сега има три дебютиращи - ОП "Наука и образование", ОП "Инициатива за малки и средни предприятия" и ОП "Фонд за европейско подпомагане на най-нуждаещите се". Отново с най-висок бюджет са двете програми, отговорни за модернизация на голямата инфраструктура - "Транспорт" и "Околна среда", съответно с 1.6 и 1.5 млрд. евро подкрепа от еврофондовете.
С авансите вече има и плащания към конкретни бенефициенти по новите оперативни програми за общо 20 млн. евро, като 3 млн. са участие на българския бюджет. По ОП "Иновации и конкурентоспособност" например са отчетени над 4 млн. реални плащания по проекти.
"Газпром" отказа доставки на дъщерното си "Овергаз". Раздялата на "Овергаз" с руската "Газпром", която държи половината от капитала на българската компания, става с трус. Часове преди Нова година съвсем неочаквано "Газпром" обяви, че спира доставките за единственото частно газоразпределително дружество в България от началото на януари. В ролята на спасител влезе държавният доставчик "Булгаргаз".
От официалните информации не стана ясно каква е причината за отказа от доставки - имаше твърдения за просрочени задължения, но те бяха отхвърлени. Резултатът обаче е ясен - "Овергаз", която досега доставяше 10% от количествата в страната, при това вероятно на по-изгодни цени, вече ще трябва да купува по-скъпо от държавната "Булгаргаз", която пък ще е монополист във вноса. България още няма алтернативи на руския газ освен малкото местно количество от Галата.
Разминаванията в твърденията
Според "Овергаз" официално уведомление за спирането от руската страна е получено едва на 31 декември вечерта. Няколко дни преди това обаче Балканският диспечерски център е показал, че от 1 януари 2016 г. доставките за "Овергаз" са нулеви, което е единствената индикация, накарала компанията да поиска помощ от "Булгаргаз", за да осигури природния газ за клиентите си.
Действията на "Газпром" доведоха до коментар от страна на "Овергаз", че това е "опит да се открадне един бизнес".
От руска страна единственият коментар по повод на спрените доставки дойде от руското външно министерство, откъдето посочиха, че преговорите между "Овергаз" и "Газпром" продължават за изчистване на натрупаните в последните години търговски въпроси.
От самата "Овергаз" обаче посочиха, че нямат задължения към своите руски партньори и че договорът им за доставка на природен газ изтича през 2017 г.
От последния консолидиран финансов отчет на дружеството, публикуван в Търговския регистър за 2013 г., се вижда, че "Овергаз инк" има задължения към свързани лица в размер на близо 180 млн. лв. и общо приходи за 110 млн. лв. Не е ясно обаче как сумата на дълговете се е променила през последните две години и дали има някаква връзка с неочакваното спиране на доставките на природен газ.
Ситуацията, в която "Овергаз" изпадна, дойде заедно с решението на акционерите в дружеството да се разделят от пролетта на 2016 г. В момента в него 50% държи "Овергаз холдинг" на Сашо Дончев, 49.51% са на "Газпром експорт", а останалите 0.49% - на самата "Газпром". В началото на декември между тях е подписано споразумение, че руските партньори ще се оттеглят, като продадат дела си на "Овергаз холдинг".
Държавата в действие
С намесата на премиера Бойко Борисов държавата подсигури доставките на природен газ за клиентите на "Овергаз". "Булгаргаз" получи уверение от "Газпром", че ще получи нужните количества природен газ. Те обаче ще бъдат с 10% по-скъпи от договорените доставки за държавното дружество. Според Коен тази разлика трябва да се поеме от "Овергаз".
Напрегнатата ситуация в навечерието на 2016 г. накара ръководството на БЕХ да обвини "Овергаз", че не е съобщила за този проблем по-рано. "Не може някой да държи 200 хил. души заложници затова, че не се е обърнал навреме", посочи Жаклен Коен, изпълнителен директор на държавния холдинг. Борисов пък отхвърли възможностите за конспирации, като посочи, че не е нормално няколко часа преди хиляди домакинства и предприятия да останат без газ, "Овергаз" да уведомява за ситуацията.
По думите на Коен Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да бъде сезирана за това по какви цени "Булгаргаз" и "Овергаз" са получавали природния газ от "Газпром".
Българските корпоративни лидери на 2015 г. Най-големият сред гигантите. Класацията на най-големите компании в България "Капитал 100" традиционно се оглавява от "Лукойл Нефтохим Бургас". Изминалата 2015 г. не беше изключение, въпреки че през последните две години бизнесът на петролното дружество се свива. За 2014 г. приходите му, на базата на които се изготвя и подреждането на корпоративните гиганти в класацията, намаляват до 6.5 млрд. лв. в сравнение със 7.6 млрд. лв. година по-рано. Зад спада стои най-вече понижаването на цените на горивата в световен мащаб (през 2014 г. цената на петрола падна с над 40%), което изтри общо около 1.5 млрд. лв. от приходите на най-големите български компании в сектора.
През май бургаската рафинерия, която е част от управляваната от президента Вагит Алекперов руска група "Лукойл", завърши най-голямата чужда инвестиция в България - комплекс за преработване на тежки остатъци, в чието изграждане са вложени 1.5 млрд. лв.
Като цяло общите приходи на дружествата от топ 100% се свиха с 2.5%, но резултатите на най-динамичните 50 компании бяха още по-добри и в сравнение с предходната година - през 2014 г. бизнесът на най-бързорастящите се увеличи с 51% при 43% година по-рано. Шампион сред тях въпреки трудната среда в енергийния сектор е търговецът на електроенергия "Ес И И пауър трейдинг", чиито приходи за годината са се повишили с внушителните 225% до 88 млн. лв.
В подреждането за най-голяма печалба традиционно изненади няма и челните позиции са за холдингови компании. За поредна година лидер е Българският енергиен холдинг (БЕХ), чиято неконсолидирана печалба за 2014 г. е 266 млн. лв. В челото на класацията по активи също няма промяна - номер едно за пореден път е Националната електрическа компания, която управлява активи на обща стойност 5.1 млрд. лв.
Най-динамичните сред малките
Асеновградската "Машин комерс" е тазгодишният лидер в класацията на най-динамично развиващите се малки и средни български компании "Гепард". Предприятието е успяло да повиши приходите си за 2014 г. с 1127.56% до 4.3 млн. лв., а по думите на управителя му Тодор Кавръков, който прие наградата за водещата позиция в подреждането, големият растеж е резултат "изцяло на инвестициите, които правим, и спечелените нови поръчки". "Машин комерс" е търговското дружество на друг от "гепардите" на изминалата година - базираната също в Асеновград компания "Милко", която произвежда високотехнологични металорежещи машини за металургията и оръжейната промишленост и която заема престижната 13-а позиция в класацията с ръст на приходите си от 387%. Собственик на двете фирми е българският гражданин от ливански произход Абдул Карим Мохамад Хассун.
Второто място в класацията, която се изготвя на базата на постигнатия от малките и средните компании в страната ръст на приходите за 2014 г., е за базираната в Несебър "Мъркюри дивелъпмънтс". Нейната дейност е в сферата на туризма, като за 2014 г. бизнесът й е пораснал 950.63% до 5.8 млн. лв.
Челната тройка в подреждането, което тази година включва над 1500 предприятия, отчели ръст на приходите си в поне две поредни години, се допълва от казанлъшката "Фригокооп". Тя се занимава с превоз на лесно развалящи се плодове и зеленчуци и през 2014 г. е реализирала приходи в размер на 7.3 млн. лв., което е с 906.8% повече спрямо година по-рано.
Начело на подреждането по рентабилност е производителят на електроенергия "БАД гранитоид". Постигнатата от него норма на печалба за годината е 68.55 стотинки на всеки лев приходи, а общият финансов резултат е 8.2 млн. лв.
Лидерът на борсата
Само две години след излизането си на борсата куриерската компания "Спиди" вече е начело на класацията К50 на "Капитал". Тя подрежда най-добрите публични дружества според няколко критерия, сред които общият обем и годишният ръст на реализираните от тях приходи за 2014 г., пазарната им капитализация, ликвидността и маржът на печалбата. Изминалата година беше поредната силна в развитието на куриерското дружество, което придоби от френската GeoPost 100% от "Геопост България" и румънската DPD. Продавачът от своя страна стана вторият по големина акционер в "Спиди", като купи 25% дял в компанията чрез увеличение на капитала. Основен акционер на "Спиди груп" с 66.11% е Валери Мектупчиян, а останалите близо 10% са свободно търгувани. Сделката с GeoPost сложи началото и на стратегическо партньорство между двете дружества, които възнамеряват заедно да разширяват дейността си на Балканите.
През 2014 г. пазарната капитализация на "Спиди" се увеличи от 97.8 на 158.9 млн. лв. миналата година, а ликвидността й се подобри над два пъти. Приходите за годината са 81.3 млн. лв., като нарастват с 22.02% на годишна база, а печалбата расте с 9.35% до 9.7 млн. лв.
Начело в подреждането по общи приходи сред компаниите на борсата остава "Химимпорт", чийто оборот за 2014 г. е 1.87 млрд. лв., или 12.18% повече спрямо 2013 г. С най-голяма печалба за изминалата година е друг холдинг - "Златен лев", който отчита общ финансов резултат от 4.15 млн. лв. при загуба от 310 хил. лв. година по-рано. Компанията с най-голяма пазарна капитализация към края на 2014 г. е фармацевтичната "Софарма" с оценка от 512.2 млн. лв.
Водачът в банковия сектор
В турбулентната за финансовата система 2014 г., белязана от колапса на Корпоративна търговска банка (КТБ), за трета поредна година управляваната от Виолина Маринова Банка ДСК остава начело на годишната класация на К10. За подреждането на финансовите институции "Капитал" използва собствена методология, която включва различни показатели, разделени в четири групи - стабилност и риск, ефективност и рентабилност, устойчивост и динамика, размер. Всички те участват с различно тегло при изчисляването на крайния резултат, като се отчита както доколко е значим съответният показател, така и доколко в практиката той бива изкривен от еднократни ефекти или счетоводна политика.
В отделните подкатегории през 2014 г. водачи са съответно Уникредит Булбанк за "Стабилност и риск", Ти Би Ай банк за "Ефективност и рентабилност" и Прокредит банк (България) за "Устойчивост и динамика".
Извън общото класиране на банките "Капитал" подрежда и клоновете на чуждестранните финансови институции в страната. За целта се използва същата методология, но с леки изменения, които произтичат от факта, че клоновете нямат обособен капитал. Лидер сред клоновете в тазгодишното издание на "К10" е клонът на ING Bank, която заема водещите позиции и в трите подкатегории - за стабилност, за устойчивост и за ефективност.
Всеки българин с право на ранно пенсиониране. Всеки българин независимо какво работи вече има право на ранно пенсиониране. Това стана възможно с влизането в сила на основната част от промените в Кодекса за социално осигуряване, което стана от 1 януари 2016 г.
До една година по-рано от навършване на възрастта за пенсия ще могат да се пенсионират вече и работещите в масовата трета категория труд, предвижда една от промените в пенсионната реформа на Ивайло Калфин, която влезе в сила от началото на 2016 г.
Досега ранно пенсиониране бе възможно само за т.нар. категорийни работници като миньори, шофьори в градския транспорт, летци, работещи в атомната електроцентрала или опасни химически производства.
За да излязат до една година по-рано в пенсия, хората от масовата трета категория трябва да имат нужния към момента осигурителен стаж.
Пенсията им обаче ще бъде намалявана с 0,4% за всеки месец, недостигащ за навършване на нормалната пенсионна възраст. И това орязване ще е пожизнено. Въпреки това и намалените пенсии ще се увеличават с индексирането от 1 юли всяка година.
Ранното пенсиониране за трета категория труд бе въведено като компенсация за увеличаването на възрастта за пенсиониране. Според Националния осигурителен институт тази година се очакват поне 11 хил. души, които да се пенсионират по-рано от навършване на възрастта им за пенсия.
От 1 януари възрастта за трета категория се увеличи с 2 месеца и вече е 60 г. и 10 месеца за жените и 63 г. и 10 месеца за мъжете. Тя ще продължи да нараства и в следващите години, докато стигне 65 г. и за двата пола. Това ще се случи по-късно при жените, които ще започнат да се пенсионират на 65-годишна възраст чак през 2037 г. Мъжете ще достигнат тази възраст през 2029 г.
След 2037 г. в реформата на Ивайло Калфин е предвидено възрастта за пенсия да започне да се увеличава автоматично всяка година в зависимост от увеличението на продължителността на живота. Не е заложен обаче критерий колко точно трябва да бъде.
От 2016 г. бе увеличен и изискуемият за пенсия осигурителен стаж, който е 35 г. и 2 месеца за жените и 38 г. и 2 месеца за мъжете. Това изискване също ще се увеличава всяка следваща година до 2027 г., когато нарастването ще спре на 37 г. осигурителен стаж за жените и 40 г. осигурителен стаж за мъжете.
От 1 януари започна и увеличение на възрастта за т.нар. късно пенсиониране без достатъчно осигурителен стаж. Тази година тя ще е 65 г. и 10 месеца и ще расте до 2023 г., когато трябва да стане 67 г.
За 4 дни минават 4 циклона, носят и опасност от лавини. Четири средиземноморски циклона ще преминат през страната до сряда. Това са много бързи циклони, които ще минават за едно денонощие, като първият беше в събота срещу неделя. Тези явления са причината времето да е динамично в следващите дни и с по-интензивни валежи. Това съобщи метеорологът и управител на TV-MET Петър Янков.
Снеговалежът ще продължи над цялата страна, като утре ще бъде главно в Източна България. Валежите ще спрат за малко следобед, но следващият циклон в нощта на 4 срещу 5 януари ще донесе нови, основно от мокър сняг.
"Очакванията са снежната покривка да се увеличи с нови 8-10 см. В планините ще е 25-30 см. За любителите на зимните спортове е много важно да се внимава, тъй като мокрият сняг ще създаде лавинна опасност в Рила и Пирин", обясни Янков.
На 6 януари нов средиземноморски циклон ще донесе отново валежи, но този път от дъжд. Те ще спрат още на следващия ден, но ще стане още по-студено.
Минималните сутрешни температури ще са между минус 5 и 0 градуса, а максималните - между 3 и 7 градуса. През уикенда времето ще се стабилизира, но в неделя вечерта се очакват нови превалявания.
През първата работна седмица на януари най-много ще са валежите в югоизточните райони. Сумарно за 4-5 дни там ще паднат между 50 и 70 литра на квадратен метър.
Бойко Борисов пред "Труд": ГЕРБ има петима за президент, аз няма да се кандидатирам. ГЕРБ има пет възможности за кандидат за президент, съобщи премиерът и лидер на партията Бойко Борисов в първото си интервю за 2016 г. пред главния редактор на „Труд" Петьо Блъсков.
Борисов уточнява, че още не е споделял номинациите си със своите съпартийци.
„Чакам да видя към юни, юли в какво състояние ще е държавата, кои сектори ще са по добре, за да си направя сметка дали мога да оголя някой от тях, като взема потенциален кандидат за президент", обяснява министърпредседателят.
Ако не ни бяха спретнали пуча, „Южен поток" вече щеше да се строи
Имаме пълната подкрепа на Камерън, Меркел и Оланд за газовия разпределител „Балкан"
ГЕРБ, а не ДПС е балансьорът в парламента
Половината свят плати 1,36 млрд. евро за Висшата лига. Висшата лига сключи договори за около 1,36 милиарда евро, с които продаде тв правата за следващите 6 години в половината свят. Американският пазар е осигурен с нов контракт, Тайланд, Китай, Африка, Бразилия и Скандинавия също вече знаят кой и за колко ще им предава мачове от най-интересното първенство. Общата стойност на правата само за страните извън Великобритания е умопомрачителна.
Очаква се след сключването на останалите договори за делегиране, включително за Европа и България, сумата да стигне 4 милиарда евро за 6 сезона.
През сезон 1992/1993, първи във Висшата лига, цената на правата сумарно за цял свят са стрували 13 милиона евро за година. Днес излизат към 660 милиона. Тоест увеличение от около 50 пъти.
Битката за титлата през този сезон допринася за мегасделката. След 20 кръга не е ясно кой е фаворит, макар букмейкърите да сочат за такъв „Манчестър Сити" (сега трети с 39 т., води „Арсенал" с 42).
Новата сделка за правата струва към 100 милиона евро годишно само за Щатите, като изследване показа, че всеки 11-и в страната гледа поне по един мач на уикенд от Англия. А преди 10 г. статистиката сочеше, че едва един на 90 тв зрители наблюдаваше двубоите.
Правата за Хонконг, Тайланд и Скандинавия са с удвоени стойности. Не е ясно дали така ще се отрази новата ситуация и на цената за България, където също предстои предоговаряне.
Друго проучване сочи, че Норвегия е №1 по интерес към английските мачове - там 65% имат любим отбор на Острова и гледат двубоите.
Планът Юнкер идва в София. Планът Юнкер, от който българските фирми могат да спечелят еврофинансиране, идва в София. Форум ще покани инвеститори и компании от други страни членки, които вече реализират подобни проекти, да споделят опит с родния бизнес. За реализацията на идеята би съдействала вицепрезидентът на ЕК Кристалина Георгиева, съобщи самата тя в първото си за тази година интервю за български вестник. Партньори на събитието ще са "Стандарт" и КРИБ. На форума чужди и родни експерти и фирми ще обсъдят какъв тип проекти са възможни за осъществяване у нас. "Най-добрият начин да стимулираме българския бизнес и българските банки да се включат в Плана Юнкер е да им покажем какво финансират тези вече генерирани 50 млрд. евро свеж инвестиционен ресурс и по какъв начин Планът Юнкер помага проектите да бъдат реализирани", коментира Кристалина Георгиева.
Бизнесът посрещна 2016 г. с надежда. Плах оптимизъм, че 2016 г. ще бъде по-добра за икономиката ни, показват бизнес анкети на работодателските организации. Половината от анкетираните от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) близо 500 фирми, очакват да увеличат приходите си от износ, макар и да са притеснени от нестабилността в глобалната среда. От БТПП припомнят, че при миналогодишното проучване всяка втора компания също е прогнозирала ръст на износа си за 2015 г., но реално само 37% са го постигнали. По-песимистично са настроени фирмите, които оперират само на местния пазар, тъй като те не очакват раздвижване на ниското вътрешно потребление. Все пак 52% от запитаните са отговорили, че очакват да запазят приходите си от продажби на нивата от 2015 г.
Неяснотата по отношение на цените на енергията и суровините и очакванията за повишаване на регулаторната и данъчната тежест са сред основните причини за скептичните очаквания на бизнеса в анкетата на Българската стопанска камара (БСК). Допитването е направено сред 734 фирми. 40% от тях са на мнение, че през 2016 г. ще сме свидетели на свиване на икономиката ни, докато 27% очакват да бъде отчетен растеж. Тези резултати са по-песимистични в сравнение с допитването преди година, когато делът на оптимистите беше по-голям. Като цяло фирмите са притеснени от идеите за въвеждане на данъците "уикенд" и "вредни храни", от поскъпването на винетките, както и от повишените разходи за персонал след административното увеличение на осигурителните прагове и на минималната заплата от 1 януари.
Само 23% посочват, че планират през 2016 г. инвестиции в нови мощности, а 27% - в нови продукти и иновации. Акцентът в инвестициите на болшинството от фирмите през новата година е поставен върху развитието на човешкия капитал, показва анкетата на БСК. Според допитването на БТПП, 25% от фирмите планират през 2016 г. да наемат допълнително персонал, докато за 2015 г. делът им е бил над 30%. В същото време липсата на квалифицирана работна ръка остава една от големите пречки за растеж на компаниите, заявяват една трета от фирмите. Най-сериозен е дефицитът на тесни специалисти и изпълнителски състав, както и на управленски кадри. Над половината от участниците в анкетата на БСК не предвиждат да взимат нови кредити през 2016 г. Интересът към ползване на средства от фондовете на ЕС е непроменен от анкетата преди година. Една от причините фирмите да се въздържат от изпълнение на европроекти е липсата на ресурс за авансово финансиране, съмнения в обективността на оценяването на проектите и тежките процедури.
Счупихме рекорда по ниска раждаемост от 70 години насам. Раждаемостта у нас удари дъното от 70 г. насам. През миналата година на бял свят са се появили малко под 60000 бебета, което е по-малко дори от новородените след края на Втората световна война. Според статистиката дори в кризисната 1997 г. в България са проплакали 4000 бебета повече спрямо миналата година.
Според регистъра на ражданията на здравното министерство колко по-развита икономически е една област, толкова по-висока е раждаемостта. Традиционно в столицата са се родили най-много деца - 15 185. На второ място е Пловдив с 6854 бебета, а на трето Варна, където са проплакали 3695 момичета и момчета. В най-бедния град у нас - Видин, средно се е раждало по едно дете на ден.
И тази година десетки новородени ще се борят за приза „Бебе на 2016-а година". В Пловдив претендентите за титлата се борят две момченца, приплакали точно в полунощ на 1-ви януари. Тъй като системите на двете болници, в които се родилите бебетата не допускали да бъдат вписани четири нули, то и двете момченца били записани в първата секунда на новата 2016 година, обясниха дежурните лекари пред Агенция Монитор.
„Въобще не съм изчислявала кога да се роди. Събрахме се на трапезата със семейството в Новогодишната нощ, за да празнуваме и малко след това ме докараха в болницата. Оказа се, че имам разкритие и родих в полунощ", се смее щастливата майка на Илкай Дерели Селвер. Малкият Илкай ще влезе в битка за приза с Бойко, кръстен на премиера Бойко Борисов.
„Бойко ще го кръстя, че той ни дава детските. Пари ни дава, а може и апартамент да ни даде", казва 20-годишната майка Златка. Въпреки крехката си възраст Златка от пловдивския квартал „Столипиново" има още две деца. „Не ща да раждам повече. Стига толкова", категорична е майката. Тя и мъжът й, с когото живеят на семейни начала, са неграмотни и безработни. Многолюдното семейство се издържа благодарение на социални помощи и роднини.
В Добрич първото пеленаче за тази година е родено в 10 сутринта. Майката на малката госпожица е 16-годишна и това е второто й дете. Първото бебе в Петрич също е родено от малолетна.
До 3 бона глоба за ски учител менте. До 3 бона глоба може да отнесе ски учител менте, който не е вписан в списъка на правоспособните ски учители за повторно нарушение. За първото газене на закона санкцията е 1000 лева. В Националния туристически регистър всеки ще може да провери правоспособността на обучаващия го в планината и да бъде сигурен в неговите компетенции. Регистърът ще съдържа имената и данните за контакт на ски учителя (адрес, телефон, електронна поща), извършените промени във вписаните обстоятелства, номер на идентификационната карта и заповедта за вписване и съответно заличаване. След включването в регистъра министърът на туризма ще издава идентификационна карта на вписаното лице. Ски учителите ще са длъжни при упражняване на професията да я носят на видно място. В противен случай ще се налага глоба от 500 лв., а ако нарушението се извърши повторното, сумата ще се удвоява. Предвижда се придобилите правоспособност ски учители да предлагат своите услуги чрез училището, към което са наети.
Едни от основните изисквания за бъдещите учители в зимните ни курорти са средно образование, липса на присъди и добро физическо и психическо здраве, става ясно от проекта на наредба за упражняване на професията, публикувана на сайта на Министерството на туризма за обществено обсъждане. Компетенциите, които трябва да притежават зимните учители, включват педагогика, психология, физиология, планинарство, биомеханика и първа помощ и сигурност в планината.
Професионалното обучение за придобиване на правоспособност за упражняване на професията ски учител включва теоретична и практическа подготовка. Предвижда се и ски учителите да имат специализации по алпийски ски, ски бягане и сноуборд, за които ще се получава удостоверение за правоспособност. Те ще се определят по нива във възходящ ред - А, Б и С, както и в зависимост от броя и сложността на извършваните дейности. За да се получи сертификат от по-горно ниво, инструкторът трябва да има поне две години стаж на предходната позиция, както и отново да премине курс за повишаване на квалификацията.
За записване за курс кандидатът трябва да подаде писмено заявление до съответната обучаваща организация, както и документите, описани в самата наредба.
Ски училището трябва да има подходящо помещение за извършване на дейността си, а директорът трябва да е с висше образование и ниво на квалификация - категория С, предвижда още проектът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |