НАП ще отписва служебно всички задължения с изтекла давност. От 2016 г. Националната агенция за приходите (НАП) ще може да отпише служебно всички задължения на граждани и фирми с изтекла абсолютна давност. Това се прави за пръв път, като се очаква сумата да е впечатляваща. НАП засега не е готова да предостави информация за размера на тези задължения. Отписването на изтекли по давност публични дългове досега бе възможно само след изрично заявление.
Това е една от ключовите промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), която влeзе в сила от тази година. ДОПК бе изменен в редица текстове, като голяма част от промените целят да улеснят работата на приходните агенции. Въвеждат се все пак и някои правила за облекчаване на бремето върху данъкоплатците.
Абсолютната давност изтича след 10-годишен срок (считано от годината, следваща тази, в която е била дължима сумата), независимо от това дали държавата е предприела мерки по принудително изпълнение. Изключение от 10-годишния срок за давността има само за задължения, които са отсрочени или разсрочени. И в НАП, и в общините има дълги списъци на длъжници с изтекли по давност задължения, които не са отписани. В същото време проблемът за давността излезе остро на дневен ред при въвеждането на единната сметка на НАП за плащане на данъци и осигуровки. Впоследствие тя бе разделена след решение на Конституционния съд на принципа за покриване на най-старото по дата задължение. При него могат да се платят и задължения с изтекла давност, ако не са били изрично отписани. Както "Сега" писа, от 2016 г. на принципа покриване на най-старото по дата задължение ще се събират и задълженията за местни данъци и такси, тоест проблемът с давността стои и за тях.
Народното събрание не позволи на данъчната администрация да привиква на устни разпити задължените лица и обясненията пред данъчните ще продължат да се дават писмено по досегашния ред. Сред новите ограничения в работата на данъчните е и въвеждането на максимален срок за провеждане на данъчни проверки. Те трябва да приключват в 6-месечен срок, като той може да се продължава максимум с нови 6 месеца. ДОПК вече изрично задължава НАП да предоставя удостоверения за наличие или липса на задължения на други администрации с оглед прилагането на практика на комплексно административно обслужване.
На фона на отделни ограничения данъчната администрация получава допълнителни инструменти за събиране на публичните вземания. От 2016 г. кръгът на отговорните за укриване на факти и обстоятелства за дължими данъци и осигуровки се разширява чувствително. Отговорност за това ще носят не само органът на управление и управителят, но и прокуристите, търговските представители, търговските пълномощници. Отпада и изпращането на покани за доброволно изпълнение на длъжниците с просрочени задължения. Аргументът за отмяната е, че длъжниците така или иначе получават съобщение от публичния изпълнител с опция за доброволно плащане в 7-дневен срок. Данъчната администрация все пак може да уведоми длъжника писмено или по телефона за възможните последствия, преди да започне принудително изпълнение.
Нова агенция ще заверява парите за земеделие. След лошия опит от серия провалени през годините търгове за избор на сертифициращ орган земеделското министерство ще създаде нова изпълнителна агенция, която да следи харченето на европарите. Работата на органа е важна, тъй като той заверява земеделските субсидии. Новото звено ще работи към министерството на Десислава Танева, предвижда постановление на Министерския съвет, което бе публикувано за обществено обсъждане. В мотивите на постановлението се посочва, че така ще се избегне рискът от "неблагоприятни за страната последици", т.е. от загуба на средства. Агенцията ще контролира разпределението на средствата от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Според регламентите на ЕС сертифициращият орган може да бъде публичен или частен, определен от страната членка. Когато е частен, изборът се прави чрез обществена поръчка. У нас обаче поръчките често се провалят най-вече заради обжалване на процедурите, което създава рискове при разплащането на парите за земеделие.
През 2014 г. например след поредица от провалени търгове се наложи министерството да избере одитор с пряко договаряне само и само България да не изгуби европари. Подобен проблем имаше и миналата година, когато търгът бе обжалван и спрян, а ведомството избра с договаряне без обявление одитор за периода 16 октомври 2014 г. - 15 октомври 2015 г.
Делян Пеевски купува и 50% от "Техномаркет". След поредицата от сделки на своето дружество "НСН инвестмънт", чрез които депутатът от ДПС Делян Пеевски изсветли част от участията си в цигарения бизнес, в началото на 2016 г. дойде време и за чисто нова придобивка. В първото заявление за концентрация, подадено в Комисията за защита на конкуренцията, става ясно, че компанията, собственост на политика (90%) и майка му Ирена Кръстева (10%), иска да придобие контрол над "Техномаркет България", което оперира едноименната верига магазини за техника. В съобщението на антимонополния регулатор не се разкрива за какъв дял става въпрос и кой е продавачът, като само се уточнява, че става дума за до 50% акционерно участие. Всички по-малки акционери в компанията обаче отрекоха да са продавали дела си, от което следва, че става въпрос за участието на бизнесмена Едоардо Миролио, който притежава половината от акциите на компанията. Според два независими източника именно той е продавачът.
В кръг около КТБ
Преди затварянето на Корпоративна търговска банка "Техномаркет България" беше придобита от свързаното с мажоритарния й собственик Цветан Василев Domtech Holding чрез кредити от нея. Макар и тогава още Пеевски и Василев да бяха партньори, веригата се приемаше за част от бизнесите на банкера. Въпреки това обаче компанията си сътрудничеше активно с (и индиректно финансираше) медиите на Пеевски/Кръстева, като беше един от най-големите рекламодатели в тях.
След разпада на империята КТБ контролът над "Техномаркет" остана у основателя й Николай Китов и неговите партньори Евгений Гълъбов и Ангел Велев, като последните двама влязоха в мениджмънта точно покрай участието на Василев. В края на 2014 г. те успяха да рефинансират част от дълговете към банката, а друга част бяха погасени чрез цесии и прихващания, чрез които като най-голям акционер с 50% влезе един от големите вложители в КТБ - италианският бизнесмен с български паспорт Едоардо Миролио. Така към последното общо събрание през септември освен Миролио тримата споменати имат дялове от по 11-12%, а 15% дял има и Domtech.
Никой не казва "Аз продадох на Пеевски"
Чий дял купува Пеевски не е обявено официално. Факт е обаче, че поне няколко страни имат потенциален интерес да продадат. Сделките на Едоардо Миролио, чрез които той спаси голяма част от депозитите си в КТБ, са атакувани от синдиците пред съда и има опасност те да бъдат развалени. Според информация на "Капитал" "Техномаркет" е едно от дружествата, спрямо което синдиците на КТБ са предявили искове по противоречивия нов член 60а от Закона за банковата несъстоятелност, който предвижда възможност да искат "връщане на получено имущество с произход от банката срещу всяко трето лице". По неофициална информация искът на синдиците бил насочен именно към придобитите от Миролио акции чрез увеличение на капитала. Затова за него при приемлива оферта има изгода да продаде дела си и така да елиминира риска да изгуби дела си или да води дългогодишни съдебни битки за него. Пред "Капитал" Едоардо Миролио отказа коментар, но по неофициална информация на изданието вероятно той е продавачът по сделката.
Възможност има и искането пред КЗК да е част от договорена сделка със синдиците. Заради необслужвани дългове към КТБ те на два пъти през юли и август направиха опити да продадат остатъчния дял на Domtech. Към въпросните 15% обаче нямаше инвеститорски интерес при цени около 6 млн. лв., вероятно отчасти заради несигурността около битките между акционерите в "Техномаркет" и синдиците на КТБ. По неофициална информация на "Капитал" синдиците не са започнали нова продажба на този дял от компанията и ако се прави такава отново ще е чрез търг.
Поне още месец данък "Уикенд" ще е с неясни правила. Прилагането на данък "Уикенд" ще е неясно още поне един месец. Причината е, че в проекта на финансовото министерство за правилника към Закона за ДДС липсва каквато и да е конкретика за механизма и методиката, новите редакции по-скоро няма да бъдат добавяни, а и няма обявена дата за приемането му. Освен това от Националната агенция за приходите (НАП) обещават методология до края на януари. Указанията са нужни на фирмите, но има риск и в тях да има спорни моменти, които няма да бъдат обсъдени със засегнатите компании.
Проектът на правилника предстои да бъде окончателно изготвен от финансовото министерство, после одобрен от Министерския съвет, а накрая обнародван в Държавен вестник. Дотогава данъчните служители ще се позовават само на общите разпоредби в Закона за ДДС, влезли в сила от 1 януари 2016 г. Там е записано само, че при едновременно използване на стоки или услуги извън дейността на съответната фирма се дължи ДДС за частта за лична употреба. В закона и в правилника няма минимален праг за стойността на стоките, което значи, че и най-дребните предмети трябва да бъдат следени и отчитани. Това ще създаде нова ненужна бюрокрация за стотици хиляди компании и риск от субективно третиране от страна на НАП.
От пресцентъра на Министерството на финансите обясниха за "Капитал", че във варианта на правилника към ЗДДС, който предстои да бъде внесен за гласуване в МС, отново няма да има разписани детайлни правила, по които да работят данъчните. Такива би трябвало да бъдат изготвени от НАП и приходната администрация ще се ръководи по тях, допълват от ведомството.
По време на заключителната годишна пресконференция на Министерството на финансите в края на декември директорът на Националната агенция за приходите Бойко Атанасов обеща "да няма никаква промяна в поведението на администрацията", а "бизнесът по никакъв начин няма да усети тежест или различно отношение от страна на НАП". Той също така пое ангажимент приходната агенция да е готова с ясна методология и указания, както и с принципите, които данъчните ще съблюдават при прилагането на разпоредбите при извършването на ревизионните производства.
Компаниите обаче са притеснени от липсата на конкретика в публикувания преди повече от две седмици първи вариант на правилника именно заради липсата на яснота. В становището на КРИБ, с което "Капитал" разполага, е записано, че има редица обстоятелства, които не са регламентирани и могат да доведат до объркване, а оттам и до финансови загуби за бизнеса. Такива се очакват и заради необходимостта фирмите да платят за ъпдейт на счетоводния си софтуер. А тъй като в правилника е записано, че неговите разпоредби ще действат от началото на февруари, на практика компаниите разполагат с изключително краткия срок от един месец.
Работодателската организация изтъква, че в проекта за прилагане на Закона за ДДС е предвидено само изменение в справка-декларацията и дневника за продажбите. Там е записано, че ще има отделна клетка 23, съответно колона 16, в която регистрираните по ДДС компании да декларират начисления от тях данък. В проекта обаче не са описани никакви детайли, механизъм или методика как ще се определя данъчната основа, респективно начислява ДДС, когато една стока и/или услуга се използва едновременно както за независима икономическа дейност, така и за лични нужди на собственика, на работниците и служителите, или за цели, различни от независимата икономическа дейност, се казва в становището.
КРИБ: Необходими са промени
Според работодателската организация има и други пропуски, които Министерството на финансите трябва да попълни, преди да внесе правилника за гласуване от правителството. Те са свързани с определянето на данъчната основа, върху която следва да се начислява ДДС за личното ползване.
На първо място в становището е записано, че в Закона за ДДС и в правилника за прилагането му не е регламентирано дали следва да се начислява ДДС за лични нужди, ако при вноса, покупката или придобиването на стоката/услугата не е ползван данъчен кредит (например за придобиване на стока, която още към момента на покупката е било ясно, че е за безвъзмездна доставка, или лек автомобил 4+1, за който е забранено правото на данъчен кредит).
Тук се дава пример с решение на Съда на Европейския съюз, който в конкретно дело е приел, че при ползването на автомобил - дълготраен актив, предназначен отчасти за лично и отчасти за професионално ползване, данъчно задълженото лице има възможност да направи избор. За целите на ДДС то може или да включи изцяло този актив в имуществото на своето предприятие, или да го запази изцяло в частното си имущество, като по този начин го изключи напълно от системата на ДДС, или да го включи в своите стопански активи само в частта, която се използва ефективно за професионални цели. Данъчните експерти са на мнение, че според решението на съда би могло да се приеме, че ако регистрираното по ЗДДС лице не е ползвало кредит за придобиването на стоката или при получаване на услугата, впоследствие не следва да начислява ДДС, ако използва тази стока/услуга за безвъзмездните доставки на услуги, приравнени на възмездни.
Като друга слабост в проекта на финансовото министерство е изтъкната липсата на правила, които да казват ясно дали в данъчната основа при лично ползване ще се начислява ДДС и върху разходи, за които не е бил начислен данък, като работна заплата, осигуровки и т.н.
В изменението на правилника може да се регламентира и методика за основните положения при разпределяне на преките разходи по видове стоки и/или услуги, когато те се използват и за лични цели. Не съществува пречка тази методика да бъде разписана и като документ, който да бъде публично оповестен, смятат експертите на КРИБ.
Друг проблем, който ще се окаже практическо затруднение за бизнеса да раздели ползването и да определи съответно частта за своите бизнес нужди, за която има право на данъчен кредит и не следва да начислява ДДС, е отпадането на задължението на министъра на финансите да изготвя методика. Липсата на методика за разпределяне на преките разходи, свързани както с независимата дейност, така и с лични цели, би могла да стане обект на субективно тълкуване от страна на администрацията и потенциални данъчни задължения както по ЗДДС, така и по ЗКПО и ЗДДФЛ на бизнеса, поради неприемане на определения от самото лице механизъм за разпределение.
В проекта биха могли да бъдат регламентирани и необходимите документи и доказателства, за да се приеме, че стоките/услугите се използват само за независимата икономическа дейност и не е налице лична употреба по видове стоки и услуги (например за автомобилите с право на данъчен кредит пътни листове, от които са видни изминатите километри), пише още в становището на КРИБ.
Първото бебе във Видин чак на четвъртия ден от 2016 г. Първото бебе във Видин за 2016 г. се роди чак на 4 януари сутринта, съобщиха от МБАЛ "Св. Петка".
Момченцето тежи 3,7 кг, родено е по естествен път и се казва Филип. То е второто дете в семейството.
Малкият Филип ще получи парично дарение от кмета на Видин Огнян Ценков, който обяви преди Нова година, че ще даде на първото новородено 500 лв. лични пари.
В другата болница във Видинска област - в Белоградчик, първото бебе също е момченце. То се родило в 5 часа и 59 минути на 1 януари и е с тегло 3,4 кг. Това е първата рожба на 20-годишната майка.
През миналата година във видинската болница са проплакали едва 380 бебета, а през 2014 г. броят им е бил над 400.
През 2015 г. по данни на статистиката Видинска област е на последно място по брой раждания в страната.
В нея са родени само 395 бебета, 380 от които - в МБАЛ "Св. Петка" във Видин, другите са проплакали в Белоградчик. Раждаемостта е над 37 пъти по-ниска от София, където са се родили близо 15 хил. бебета.
Женската "А" група за президент се води от Фандъкова. Има само един вариант Бойко Борисов да се кандидатира за президент тази есен - ако реформаторите излязат от управлението.
Това се подразбра от интервюто на министър-председателя пред Би Ти Ви.
На вечния въпрос дали ще играе за президент, Борисов даде познатия отговор, че е обещал 4-годишен мандат на управление, но остави "заплахата" : "Ако другите партии се дръпнат и ни оставят сами, тогава вече ще водим друг разговор."
Борисов отвори сезона на залаганията за свои и чужди, като на 1 януари пред "Труд" каза, че ГЕРБ има 5 имена за кандидат-президенти, а вчера сутринта те се увеличиха на 10, като включи и тези за вицепрезидент.
Борисов каза още, че очаква отговор от Росен Плевнелиев дали ще поиска втори мандат. Нарече го "прекрасен президент" и декларира, че е "истински щастлив, че и като министър, и като президент съдбата ме събра да работя с него".
Хора от ГЕРБ очакват Плевнелиев да обяви своите намерения най-рано напролет. Сигналите, които идват от негови приятели и съидейници, са, че няма да иска втори мандат, а се оглежда за кариера извън България. Човешката трагедия, която преживя семейството със загубата на най-големия от синовете му, е едно от обясненията. Другото е, че той е харесван в Европа и САЩ и е възможно да получи покана за важен пост в международна финансова институция. Неофициални източници споменават, че Плевнелиев е бил сондиран дори за шеф на ООН от свои колеги в Източна Европа.
Затова ГЕРБ може да посочи жена за кандидат-президент. На първо място по степен на вероятност е столичният кмет Йорданка Фандъкова, следвана от шефа на парламента Цецка Цачева.
По-малки са процентите за поста да се състезава Румяна Бъчварова, която доста често изнервя партийните фактори в ГЕРБ, а съвсем невъзможно е младата Лиляна Павлова да бъде кандидатирана - освен ако не бъде променена възрастта от 40 г. за кандидата.
Постът на държавен глава е малък за възможностите и желанията на Кристалина Георгиева, която най-вероятно ще търси развитие в Еврокомисията, затова и в ГЕРБ не я споменават като фаворит сред кандидатите.
В мъжката "А" група за президент смело може да бъде поставен и Цветан Цветанов. Бившият вътрешен министър е оправдан по всички дела, които му се стовариха, след като преди 5 г. името му се завъртя като вариант за държавен глава.
Настоящият парламентарен шеф на ГЕРБ няма нужда от политическа реабилитация, но пък с премиер Борисов биха били тандем, който се допълва.
Вицепремиерът Томислав Дончев и зам.-шефът на ГЕРБ Димитър Николов са също приемливи фигури за наследници на бизнесмена и бивш строителен министър Плевнелиев. Общото между двамата е, че са бивш и настоящ кмет. Не са от най-близкото обкръжение на Борисов, но също като Фандъкова привличат фенове с различни партийни пристрастия. Дончев не е имал време след Нова година да се изкаже по кандидатпрезидентски теми. Митко Николов най-вероятно ще повтори това, което от месеци се чува - че бургаският кмет отказва да стане съсед на Борисов на "Дондуков".
Оттук нататък започват сметките. В ГЕРБ смятат, че Борисов може и да увеличи бройката, за да се завъртят още имена на уважавани хора, но в крайна сметка изборът ще е Фандъкова или Борисов, ако ситуацията действително се промени.
Шенген пред срив, шест държави върнаха границите. Принципите на Шенген и пътуването без граничен контрол в Европа са "в опасност", заяви вчера говорител на германското външно министерство. Часове по-рано Швеция въведе проверки за влизащите от Дания, а Дания - за влизащите от Германия. Така страните от Шенген, извършващи контрол по свои граници заради безпрецедентния мигрантски поток стават 6 - Австрия, Германия, Дания, Норвегия, Франция и Швеция.
Швеция обяви, че ще връща пътниците, които не притежават необходимите документи. Тяхната проверка сериозно ще затрудни придвижването по моста Йоресунд, свързващ двете страни, по който дневно минават около 20 000 души. Пътуването с влак, което в момента отнема 40 минути, ще бъде удължено с около 30 минути. Причината е, че се премахва директният влак от Копенхаген до Малмьо или Лунд в Швеция, пасажерите ще трябва да се прекачват, за да им бъдат направени проверки на документите. Първоначално това ще става на датска територия, а по-късно вероятно и в Швеция.
Премиерът на Дания Ларс Льоке Расмусен заяви, че шведските мерки ще причинят сериозни затруднения на трафика и обяви, че страната му въвежда гранични проверки с южната си съседка Германия. Засега те ще се извършват до 14 януари, но е възможно срокът да бъде удължен. Министърът на транспорта на Дания Ханс Кристиан Шмит пък би тревога, че проверките ще гълтат по 134 000 евро дневно и намекна, че сметката би трябвало да я плати шведското правителство.
Говорителят на германското външно министерство Мартин Шефер припомни, че шенгенската система за свободно придвижване, "едно от най-големите постижения на ЕС", е в опасност". "Решение на бежанския проблем не може да бъде намерено на границата на страна А и страна Б, трябва общоевропейско решение", заяви Щефен Зайберт, говорител на канцлерката Ангела Меркел.
До момента 6 страни от Шенген - Норвегия, Швеция, Австрия, Германия и Франция и Дания, са възстановили граничните проверки.
МВР купува коли за 27 милиона лева. МВР ще обнови полицейския автопарк с коли за 27 милиона лева. Това става ясно от обществена поръчка, публикувана в края на миналата година на сайта на вътрешното министерство.
Все още не е ясен броят на патрулките, които ще бъдат закупени. Той ще бъде определен след подаването на офертите от фирмите. Предложената от участниците цена за един автомобил с включено обслужване за 5-годишен период не може да е по-висока от 28 000 лева с ДДС, пище в документа. Сметки показват, че парите ще стигнат за около 1000 автомобила.
Най-добрата оферта ще се определи от цената на един автомобил, разхода му на гориво, сервизното обслужване и гаранционния срок. Автомобилите трябва да са с бензинови, дизелови двигатели или с хибридна технология - двигател с вътрешно горене и електрически двигател. Те трябва да отговарят на всички стандарти и изисквания, валидни в Европейския съюз.
Обновяването на патрулките в МВР започна през 2001 г. Тогава Емануил Йорданов връчи ключовете на 300 автомобила "Опел Астра", които смениха старите лади. Парите за закупуването им бяха осигурени от търговското дружество на министерството "БМВ". Емануил Йорданов дори бе проверяван от прокуратурата дали е нарушил Закона за обществени поръчки. През 2011 г. фирма "БМВ" също закупи автомобили "Опел Астра". Тогава пак не бе обявена обществена поръчка, тъй като не били използвани бюджетни средства.
Kурортите пълни, училищата празни. С пълни курорти и празни училища започна първата работна седмица на новата година.
Много нашенци решиха да си удължат празниците до Йордановден и Ивановден. Тенденцията се запазва - родните хотели да са пълни с гости от Балканите и Русия. В Пампорово основно гостите са от Македония, Сърбия и Турция. А в Банско и Боровец към тях се прибавят и руски и гръцки гости.
Сръбската и руската Коледа традиционно се празнува на 7 януари и затова курортите ни ще продължат да са пълни поне до края на седмицата.
Резервациите за целия месец януари са добри и очакваме отличен зимен сезон, прогнозираха туроператори. Гостите търсят качествен продукт и места с добро обслужване, обясниха от бранша. България е търсена и на европейския пазар, като англичани вече се записват да празнуват следващата Нова година в Боровец. Българите традиционно предпочитат освен на ски да прекарват празниците и в спа хотелите ни. Най-търсени през тази година са хотели в Сандански, Хисаря и Велинград.
Бум в ски курортите се очаква в края на януари и първата седмица на февруари, когато са училищните ваканции в Сърбия и Турция. Семейства предпочитат този период за зимната си ваканция и заради по-ниските цени в сравнение с пакетите за празнуване на Коледа и Нова година.
В същото време 52 училища в страната не отвориха врати заради студа и снега. Най-много деца не влязоха в класните стаи по морето. Дървена ваканция обявиха 14 школа в област Бургас и 13 във Варна, съобщиха от просветното министерство. Очаква се и утре да е неучебен ден в Долни Чифлик, Аксаково, Аврен, Тополовградско. В Дългопол и Ивайловградско ваканцията ще продължи и в сряда. Заради падналия сняг и минусовите температури десетки села в цялата страна останаха за няколко часа без ток.
Преговаряме с Москва за цената на допълнителния газ. "Булгаргаз" ще преговаря цената на газа, който получава извънредно от 1 януари, за да осигури гориво за абонатите на "Овергаз", да не е по-висока от договорената за обичайните доставки на руско синьо гориво за България. "Булгаргаз" ще инициира и проведе преговори с "Газпром Експорт" за неприлагане на санкциониращата клауза по двустранния договор, според която извънредните допълнителни количества газ за България се продават на друга, по-висока цена. Това заяви шефът на международния отдел на обществения доставчик Кирил Мицев пред БНР. Преговорите най-вероятно ще се проведат след 11 януари, когато приключва коледният празничен цикъл в Русия, допълни Кирил Мицев. От 1 януари "Булгаргаз" купува от "Газпром Експорт" среднодневно по 1,5 млн. куб. метра природен газ над договорените количества, за да компенсира спрените доставки за "Овергаз Инк", посочи Мицев, като точните количества допълнително доставен газ ще бъдат ясни в края на януари. Освен това, поради ниските температури, предизвикали технологичен спад на налягането в националната газопреносна система, от Нова година се теглят и по 3 млн. куб. м синьо гориво средно на ден от подземното газохранилище в Чирен, обясни още Кирил Мицев. Това не са извънредни количества, тъй като "Булгаргаз" е предвидил до края на януари да изтегли 90 млн. куб. метра от Чирен, обясни още експертът. Нямаме никакво намерение тези количества да бъдат увеличавани, категоричен беше Кирил Мицев. Според експерти, ако компанията продължи за черпи същото количество и след това, резервите в хранилището ще стигнат до средата на март. Ако се налага, ще купуваме допълнителни количества от "Газпром Експорт", но няма да теглим повече от Чирен, категоричен бе Мицев. Към 3 януари вечерта в газохранилището "Чирен" е имало около 383 млн. куб. м природен газ.
Нашенци хукнаха в Европа на шопинг за евтини дрехи. Започнаха шопинг екскурзиите за евтини дрехи и обувки от зимните разпродажби в Западна Европа. Най-евтиното пътуване от София до Милано е малко под 200 евро, като цените на част от офертите достигат 800 лева. Обикновено при подобен воаяж туроператорите са подготвили посещение на аутлет центрове откъдето нашенци се прибират натоварени с евтини вещи. Зимните разпродажби в Западна Европа започват от средата на тази седмица и ще продължат до началото на март. В повечето държави датата за начало на големите намаления се определя от браншовите организации на търговците.
През тази година намаленията в Италия започват днес и ще продължат шест седмици. Съвсем обяснимо е и най-много екскурзии да бъдат организирани до Милано. В столицата на модата се очакват около 200 хил. души в първите дни на разпродажбите. В началото отстъпките са скромни -между 10 и 30 на сто, но в края на сезона достигат до 70%. Във фирмените бутици обаче рядко намалението пада под 20-25 на сто. За по-търпеливите, които сами организират пътуването си, през февруари двупосочният билет до Милано излиза 100 лева ако се резервира отсега. За края на тази седмица обаче стойността му е малко над 200 лева, което едва ли ще притесни запалените шопинг маниаци с възможности.
В парижките магазини цените намаляват драстично от 7 януари, а още в осем сутринта, както всяка година, тълпи от купувачи ще окупират магазините за луксозни стоки. Скъпите брандове обаче обявяват намаления само за някои групи продукти. Разпродажбите във Франция свършват в края на февруари. Цените на екскурзиите от София до френската столица обаче са по-солени - те започват от 424 евро и гонят хилядарка в европейска валута.
Разпродажбите във Великобритания започнаха още преди Нова година. За любителите на пазаруванията Лондон е идеалната дестинация с повече от 30 000 магазина. Там още в началото на февруари отстъпките може да достигнат 80%. От нашата столица до главния град на Острова може да се стигне за около 200 лева, ако се хване тънка оферта от авиопревозвач. В Германия разпродажбите също са започнали още в края на миналата година, а по това време намаленията са в своя пик. През този сезон около 7 млн. човека посещават Берлин, повечето от които ходят там, за да пазаруват изгодно. На 7 януари започват разпродажбите и в Испания.
Върховото потребление на ток е било на 31 декември - 1883 мегавата. Върховото потребление на електроенергия в Югоизточна България по време на празниците е било на 31 декември 2015 г. - 1883 мегавата. Това съобщиха от дружеството "EVN България", което снабдява с ток района.
Върховият товар една година по-рано - на 31 декември 2014 г. е бил 1951 мегавата. За периода 31 декември 2015 г. - 3 януари 2016 г., клиентите в Югоизточна България са консумирали 126 534 000 киловатчаса електроенергия. Стойностите са близки до потреблението за същия период година по-рано - 127 048 000 киловатчаса.
Новогодишната консумация надвишава тази за Коледните празници, когато за периода 24 декември - 27 декември 2015 г., клиентите на дружеството са консумирали 98 548 000 киловатчаса електроенергия.
По време на Коледните и Новогодишните празнични и почивни дни сътрудници на "EVN България" са отчитали показанията на електромерите по редовен месечен график, информират още от дружеството.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |