Само за месец хазната натрупа близо 1.9 млрд. лв. дефицит. През декември 2015 г. хазната е натрупала рекорден за последните години дефицит на месечна основа - минусът в сметките на държавата е нараснал с 1.88 млрд. лв. Така, с отчетения към края на ноември дефицит от 406.4 млн. лв., бюджетната година приключва с отрицателно салдо от 2.287 млрд. лв. Ударните разходи в последния месец на годината очаквано водят и до чувствително намаление на размера на фискалния резерв.
Това показва прегледът на предварителните данни за изпълнението на бюджета към края на декември 2015 г. От числата става ясно, че хазната приключва годината с изпълнени на 100% разходи, а дефицитът е по-нисък от планираното заради леко преизпълнение на приходите.
Според предварителната прогноза на Министерството на финансите бюджетната 2015 г. е приключила с приходи в размер на 32.3 млрд. лв. при заложени след актуализацията на бюджета 31.65 млрд. лв. Преизпълнението при приходите идва както по линия на постъпленията от ЕС, така и по националния бюджет. При разходите почти няма разлика между план и изпълнение - харчовете са стигнали 34.55 млрд. лв. при заложени при актуализацията 34.52 млрд. лв. По-доброто изпълнение на приходите води и до по-нисък дефицит - в размер на 2.7% при заложени 3.3%.
Финансовото министерство все още не е предоставило информация каква част от дефицита се дължи на националния бюджет и каква част - на еврофондовете, при които се натрупаха плащания в последния момент заради приключването на стария програмен период. За сравнение към края на ноември - последния месец, за който има подробни данни, дефицитът при еврофондовете бе 324 млн. лв., а по националния бюджет - 82.5 млн. лв. Негативен принос за дефицита тази година към ноември имаха и общините, които отчетоха минус от 80.6 млн. лв. при традиционно отчитани през този месец излишъци в предходни години.
Ударните разходи през декември са се отразили и на размера на фискалния резерв, показват данните на МФ и БНБ. Към края на годината фискалният резерв, държан в БНБ, възлиза на 5.98 млрд. лв. при 8.64 млрд. лв. към края на ноември. Извън парите в БНБ резервът държи суми и в търговски банки, включително дадената ликвидна подкрепа на ПИБ. С отчитането на тези суми общият размер би стигнал 6.6 - 6.8 млрд. лв. Част от резерва са и бъдещите вземания от ЕС, но данни към края на декември за размера им няма. Впечатление тази година правят солидните излишъци към края на ноември по бюджетите на разпоредители като държавните вузове, БАН, обществените медии. При тях се отчита общ излишък от 250 млн. лв. при 85 млн. лв. за същия период на миналата година.
Премиерът Борисов поръча 4.5% ръст на икономиката. Премиерът Бойко Борисов поръча тази година БВП да достигне 4.5% при заложени в държавния бюджет 2.6 на сто. Това стана на вчерашната церемония за връчването на първите 202 договора по програма "Иновации и конкурентоспособност", в която той участва заедно с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на икономиката Божидар Лукарски.
"Пожелавам ви успех, защото ръст от 3% на икономиката не ни задоволява и истински се надявам през новата година да отидем на 4.5%. Това зависи от вас - с тези пари да създадете работни места, да вдигнете конкурентоспособността, оттам и износът, и ръстът на икономиката се вдига", каза Борисов на мениджърите на 27-те фирми, които получиха договорите си. Обръщайки се към тях, премиерът изтъкна, че му е омръзнало да слуша оплаквания.
Както преди четири години, така и вчера премиерът призова фирмите да дойдат и да вземат парите. "Над милиард стоят, трябва да си изготвите проекти и да дойдете да си вземете безвъзмездно парите. Днес над 116 млн. живи пари влизат в малките и средните предприятия. На практика днес показваме как се прави българските фирми да са конкурентоспособни и иновативни", допълни Борисов.
Вицепремиерът Дончев не коментира дали приема очакванията на премиера като задача. "От оценки за ръст от 0.6 - 0.8 на сто за 2015 г. се доближаваме до почти 3% ръст, което е повече от три пъти над направените прогнози", каза той и отдаде успеха на "колективното усилие". "Парите се движат и тръгват към бизнеса една година по-рано, отколкото по предишната оперативна програмата "Конкурентоспособност", каза Томислав Дончев. Той отчете, че фирмите от Северозапада са били особено активни сега - получени са 57 проекта на фона на нула през миналия програмен период.
Борисов пък директно определи 2015 г. като "изключително успешна" по отношение на европейските средства. "Преди години най-оптимистичните ни прогнози бяха да завършим програмния период 2007-2013 г. на 80 - 82% усвояване. Към момента сме на 95 - 96% усвояване на еврофондовете. Утре (днес, бел.авт.) съм във фонд "Земеделие", където 3.5 млрд. са отишли при нашите производители, които са на 99% усвояване", доложи Борисов. Той благодари на ЕК за коректността към страната ни в изплащането на "всички фактури" към края на 2015 г., които София е изпратила на Брюксел.
Защо "Газпром" притиска "Овергаз". Ако ви кажем, че в края на 2015 г. не се е случило нищо кой знае какво, едва ли ще ни повярвате. Все пак премиерът Бойко Борисов заподозря заговор срещу правителството, свързан с прекъсването на газовите доставки към "Овергаз". "Те ни поставиха до стената", драматично обяви Борисов пред бТВ, след като стана ясно, че в края на миналата година "Газпром експорт" не е потвърдил заявките на българското дружество за януари. "Овергаз" е единствената друга компания освен държавната "Булгаргаз", която внася газ у нас, като освен това е най-голямото газоразпределително дружество. "Можеха да излязат 200 хил. на улицата и да кажат: при минус 15 децата измряха от студ."
"Няма никаква, повтарям никаква опасност за крайните клиенти в България", каза за "Капитал Daily" председателят на КЕВР Иван Иванов, който поддържа контакт с всички заинтересовани страни. Причината най-малкото е в това, че "Овергаз" внася около 1.5 млн. от общо 10-12 млн. кубически метра газ, които се потребяват в зимните месеци. Т.е. не е трудно да се поеме от "Булгаргаз", макар и това да доведе до допълнителни разходи. Затова и проблемът всъщност беше решен изключително експедитивно - на 31 декември беше подписан договор между държавната компания и "Овергаз" за доставка на газ.
Самата кореспонденция между двете дружества започва още на 3 декември по инициатива на частната компания, която първоначално настоява за договор за заместващи доставки, т.е. ако има прекъсване, позовавайки се на статута на държавната компания като обществен доставчик. В крайна сметка "Булгаргаз" предлагат стандартен договор за доставки на 8 декември, който е приет от частното дружество малко преди новата година. Единственият проблем идва от това, че "Газпром експорт" обявяват в последния момент, че няма да доставят газ на "Овергаз", и то не в кореспонденция с него, а с "Булгартрансгаз", че обявява нулеви количества. Т.е. твърдението на Борисов, че "Газпром" нямат никаква вина", е, меко казано, некоректно. А драмата е предизвикана по-скоро от паническите изявления на служители на Българския енергиен холдинг.
Цялата шумотевица има две причини. Първата е законодателна, тъй като в България не е разписано ясно кой играе ролята на доставчик от последна инстанция за търговците в страната. При електропроизводството това е НЕК, но за "Булгаргаз" не са разписани такива задължения. Втората и по-важна причина е бракоразводна - част от явно трудната раздяла между "Газпром" и дъщерното й "Овергаз инк".
Газ, партенки...
Хронологията на прекъсването на доставките е най-логично да започне от съобщението на руското министерство на външните работи, цитирано от руската агенция ТАСС. "Бихме искали да отбележим, че по информация на руската компания "Газпром" доставките на руски природен газ за България продължават без проблем по линията на държавната компания "Булгаргаз"... С компанията "Овергаз", чрез чието сътрудничество досега се осигуряваха не повече от 10% от годишното потребление на газ, продължават преговорите по урегулиране на натрупалите се през последните години търговски въпроси."
Съобщението е странно, защото такава информация би трябвало да дойде от самия "Газпром", а не от руското дипломатическо ведомство. Вярно, че руският газов гигант често е продължение на руската политика с други средства, но в случая става дума за търговски спор. С подобна намеса изглежда сякаш проблемите на газовите доставки не са се обсъждали между "Газпром" и неговото дъщерно дружество в България, а между властите в София и тези в Москва. И вече не изглежда да става дума само за търговски спор, нито за редовна практика на объркани заявки, както твърдят от "Овергаз".
Една от версиите е, че "Газпром" е недоволен от това, че в последната година "Овергаз" започна да навлиза на пазарите на големите индустриални потребители, които не са присъединени към неговата мрежа. То използва факта, че получава с около 10% по-ниски цени за газа си от "Газпром" и по този начин може да предложи доста конкурентни условия на доскорошните клиенти на "Булгаргаз". Отстъпката обаче е била дадена от руската компания за крайните клиенти на "Овергаз", за да разшири продажбите си. В предновогодишното интервю на изпълнителния директор на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен той дори открито призовава Комисията за защита на конкуренцията да се намеси. За "Булгаргаз" отнемането на клиенти е изключително опасно - ако дружеството изгуби и един голям платежоспособен потребител, то ще остане само с тези, които никой не иска, и скоро ще стигне до фалит. От действията на "Овергаз" губи и "Газпром", който иначе би продавал по-скъпо на "Булгаргаз". В случая обаче става дума за много малки обеми, за да предизвикат такава реакция от руския газов гигант.
Само чужди компании обжалват търга за "Хемус". Класирането в търга за дострояване на две отсечки от магистрала "Хемус" с дължина 59 км и на цена от почти 1 млрд. лв. се обжалва от две чужди компании. Това става ясно от справка в регистъра на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Първата позиция - за участъка Ябланица - Угърчин, се оспорва от класираната на трето място италианска компания "Серенисима конструциони". Втората - за отсечката между Угърчин и Плевен, се обжалва от отстранената турска компания "Ташяпъ Иншаат Тааххют Санайи ве Тиджарет".
Нито един от българските участници в търга не е възразил срещу избирането на обединение "АМ Хемус лот 1" ("Джи Пи груп", испанските "Конструксионес Табоада и Рамос","МР сивил уъркс" и проектантската "Трансконсулт-22") и обединение "ПСТ Хемус 2" (свързваната с депутата Делян Пеевски "ПСТ груп", "Хидрострой", "Пътстрой Бургас" и "Евро алианс тунели"). Това съвпада с тенденцията от последните години големите български строители да не обжалват мащабни обществени поръчки.
Двете жалби са с дати 23 и 28 декември, а антимонополната комисия има 45-дневен препоръчителен срок да се произнесе, който най-вероятно ще бъде спазен, коментираха от КЗК. Жалбоподателите не са поискали спиране на процедурата, така че държавата може да сключи договори с избраните изпълнители, ако реши.
Регионалният министър Лиляна Павлова коментира пред bTV, че първо ще се изчака произнасяне на КЗК и евентуално на съда и едва тогава ще се пристъпи към сключване на договори. Чуждестранните компании не бяха открити за коментар.
"Обжалванията отнемат между 3 и 6 месеца и най-късно след 6 месеца ще има възможност да бъде потвърден изборът на фирмите изпълнители. Това са договори за инженеринг и фирмите ще имат между 6 и 9 месеца да допроектират. Успоредно с това може да се извършва и отчуждаването на терените, а реално строителство може да започне през 2017 г.", коментира Павлова. По договор проектирането и изграждането трябва да приключат за 32 месеца, т.е. до края на 2019 г. отсечката трябва да е готова.
Златната магистрала
Италианската и турската компания, обжалващи класирането, дадоха едни от най-ниските цени за изпълнение. Всъщност офертата на отстранената "Ташяпъ Иншаат Тааххют Санайи ве Тиджарет" за 36 км отсечка от Угърчин до разклона за Плевен и Ловеч е с 50 млн. по-ниска от класираната на първо място на свързваната с Делян Пеевски и Първа инвестиционна банка строителна компания "ПСТ груп" и партньорите й. "ПСТ Хемус 2" предложи минимална цена от 479.3 млн. лева за строежа и максимална 499.9 млн. лв. Цената на обединението на "Джи Пи груп" е 277.4 млн. лв., но не повече от 297.9 млн. лева без ДДС. Така двата участъка излизат в най-добрия случай 756.7 млн. лева без ДДС. Прогнозната цена в обявлението на конкурса беше двойно по-ниска.
"Цените са по-високи от индикативната стойност, защото тя беше обявена през 2013 г. без реален проект как ще е преминаването по трасето, по което има над 3 км тунели и над 10 км виадукти, които са скъпи съоръжения. Реалните проекти бяха налице лятото на 2015 г.", обясни отново министър Павлова пред bTV. Запитана дали са верни медийните твърдения, че избраните изпълнители са фирми, свързани с генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев и с депутата от ДПС Делян Пеевски, Павлова избегна отговор и посочи, че това са консорциуми от фирми, в които влизат както български, така и международни компании. "Те са подали надлежно необходимите документи и са доказали, че имат изпълнени проекти от аналогичен размер", каза министърът на регионалното развитие.
222 бебета кръстени на Крисия. 222 от родените у нас през 2015 г. момиченца са били наречени Крисия - най-вероятно на любимката на България от детската Евровизия.
Преди тя да стане популярна, това име въобще не е било сред 20-те най-предпочитани.
Георги и Виктория остават най-популярни сред родителите, обявиха от националната статистика. Следват Алексдандър и Мартин за момче и Мария и Никол за момиче.
От топ 20 при мъжките имена са изпаднали традиционните Васил, Йордан, Тодор, Стоян и Атанас. Иван, Николай, Никола, Димитър и Даниел остават сред актуалните. За дъщерите си родителите харесват и Александра, Габриела, Дария, Рая, Йоана, София, Симона и Елена.
При мюсюлманските имена най-разпространени и през 2015 г. са Емир и Мерт при момчетата - Елиф и Мелек.
371 хил. българи ще празнуват на Ивановден утре. Най-много обаче у нас имен ден честват на Цветница - 382 хил. жени и мъже.
Ученици си делят бензина, за да ходят на училище с коли. Дванайсетокласниците в София масово ходят на училище с коли, показа проверка на "24 часа". Повечето току-що са изкарали книжка и сядат зад волана, защото училището им е далеч.
Двама такива младежи в последните месеци предизвикаха катастрофи с жертви. 18-годишният Дани ал Келани уби мъж на Витоша и избяга с мощния си мерцедес. Дори се скри в Румъния, но полицаите го заловиха. Съдът обаче го пусна под домашен арест.
Внукът на космонавта Георги Иванов - Крис Антъни, пък блъсна баничарка, в която се возела 73-годишна жена. След удара тя почина на място. Младежът още няма обвинение за смъртта ѝ, тъй като се чакат резултати от автотехническата експертиза.
Един от учениците с коли засичаме в 7,30 ч сутринта в столичния техникум "Киров". 19-годишният Петър паркира мерцедеса си точно срещу входа на училището. Не носи раница, а тетрадка в задния джоб.
"Идвам с колата, защото живея в "Дружба", иначе трябва да пътувам над час и половина", казва той. Ученик е в 12-и клас, книжката изкарал през лятото. Старият му мерцедес е подарък от баща му. Колата е комби и не е много мощна. За бензин Петър пести от джобните си.
Точно до него паркира стара бяла корса. От нея слизат 3-ма младежи. Шофьор е 19-годишният Слави. Той е "ветеран" в карането - има книжка от 2014 г. Колата получил от дядо си, след като изкарал курсовете. Има късмет, че в неговия квартал - "Младост", живеят още двама негови съученици - взема ги и тримата си делят бензина. Твърдят, че така им излизало по-евтино, отколкото с градския транспорт.
Съученикът им Димитър Плачков също пристига на колела. За разлика от приятелите си обаче той е с велосипед. Идва от центъра и казва, че така пътят е много по-забавен, а и по бул. "Цар Борис III" има велоалея, така че пристига безопасно. На входа на училището има рамка за велосипеди, но на нея са спрени само два.
В столичното 2-о СОУ ситуацията не е по-различна. Там учениците от горните класове са втора смяна. В 13,25 ч пред портите на гимназията се заковава старо, но мощно BMW. Даниел слиза и грабва една тетрадка. Оказва се, че младежът сам си е купил колата.
Работил две лета като барман, за да спести пари за нея. Признава обаче, че майка му и баща му са му дали пари за книжката и му помагат за бензина.
Мощен джип BMW X5 се отличава и на паркинга до Нов български университет. Той обаче не е собственост на някоя чалга певица, която следва висше по психология във вуза, а на 19-годишната ученичка от НСОУ "София" Петя.
Тъмни пари в МВР, Бъчварова разреши даренията. Вътрешното министерство официално може да получава дарения от общини и фирми, които са 100 процента на държавата. Това става ясно от заповед на вътрешния министър Румяна Бъчварова, която е качена на интернет страницата на ведомството. Документът е с дата 12.08.2015 г. В него се казва, че се утвърждават правила и се „отменя заповед за забрана за сключване на договори в МВР от 04.07.2013 г. С нея вътрешният министър Цветлин Йовчев от кабинета „Орешарски" забрани изцяло даренията.
Не става ясно на каква основа и с какви правила МВР е вземало дарения близо шест месеца през 2015 г. „Труд" вече писа, че от края на февруари до края на септември 2015 г. МВР е получило горива, техника и други консумативи на стойност 2 583 708 лева. Тези данни са публикувани и на страницата на ведомството.
От пресцентъра на вътрешното ведомство обясниха, че според чл. 249 от Закона за МВР имат право на дарения от общини, държавни фирми и от международни организации. Известна практика за заобикаляне на закона обаче е частници да даряват пари, имоти и горива на общините, а те - на полицията, за да пази реда.
От отчета се вижда, че най-много се дават горива и пари за купуване на резервни части за колите, както и друг вид техника. Държавните „Мини Марица-изток" ЕАД и ТЕЦ „Марица-изток 2" са дали на МВР - Стара Загора пари два пъти - 12 000 лв. и 32 000 лв. Спонсори на полицията са и много малки общини, които няма как да получават големи приходи в хазната си от данъци и такси.
Бюджетът на вътрешното ведомство всяка година се актуализира няколко пъти. В края на миналата година бяха дадени допълнително 180 млн. лв., за да бъдат изплатени обезщетенията на пенсионираните полицаи, които вземат до 20 заплати при напускане.
Търсят се продавачи, ИТ специалисти и финансисти. Специалисти по информационни и комуникационни технологии, финансисти, математици, физици и преподаватели ще са най-търсените кадри с висше образование през 2016 г. Това показва проучване на Агенцията по заетостта сред работодатели.
Сред професиите, изискващи средно образование, най-голям глад ще има за продавачи, готвачи, сервитьори, бармани, фризьори, козметици. Ще се търсят още шофьори, оператори на машини, работници в шивашката и хранителната индустрия, дървопреработването. Хората, които са учили само до 8-и клас, ще имат най-голям шанс да работят в селското, горското и рибното стопанство, в добивната и преработващата промишленост, строителството.
Изследването показва, че всяка десета фирма предвижда обучение на своите служители в следващите 12 месеца. Най-желани са курсовете за счетоводител, охранител, помощник-възпитател, сервитьор и барман. Около 13,5% от предприятията смятат да наемат служители през 2016 г. Ще се разкрият 143 765 работни места.
Данните от проучването са част от проекта на националния план по заетостта за догодина, който е на етап междуведомствено съгласуване. Бюджетът му е 73 млн. лв. Очакванията са, че с тях 21 000 безработни ще започнат работа по програми, които се субсидират от държавата. Други 11 000 души ще се обучават. Приоритетно ще се назначават младежи (до 29 години), хора в предпенсионна възраст и с увреждания, трайно безработни.
По програма „Старт на кариерата" например 1100 млади висшисти без опит по специалността ще карат стаж в администрацията. Заплатата им ще е 500 лв. на месец. По схемата за асистенти на хора с увреждания ще се осигури работа на 2700 души на 5-часов работен ден. Безработни на възраст над 58 години ще бъдат наемани за период до 24 месеца като ментори на започващи служители. Целта е да съберат стаж за пенсия. По една от мерките за предприемачество безработни ще могат да получат до 2500 лв. за старт на собствен бизнес.
Спират 350 000 коли без застраховка. До два месеца близо 350 000 автомобили у нас може да бъдат спрени от движение. Причината е, че те нямат сключена задължителната застраховка "гражданска отговорност". Става въпрос за 12 на сто от целия автопарк. Нарушителите попадат под ударите на промените в Кодекса за застраховане, които са в сила от 1 януари. Според тях КАТ трябва да отнема регистрацията на всяка кола без "Гражданска". "На практика това ще се случи в близките 2 месеца", заяви пред "Стандарт" шефът на Пътна полиция Бойко Рановски. През януари ще бъдат извършени последни тестове, а през февруари ще започне реалното спиране на автомобилите. Сега от Гаранционния фонд подават колите без застраховка всяка седмица. Обменът на данни се извършва на дискове. До 6 месеца това ще става онлайн, след като системите на фонда и КАТ бъдат свързани.
Фирмите сами избират ред за данък "уикенд". Фирмите сами трябва да изберат метод, по който да облагат с ДДС използването на служебни коли и сгради и за лични нужди, научи "Стандарт". За колите например фирмите може да отчитат колко километра се изминават за лични нужди и колко за служебни, или колко време се ползват за работа и колко за семейни ангажименти. При къщите може да се отчита каква площ се ползва за лични нужди и каква за офиси и складове. До три седмици от НАП ще изготвят указание как компаниите да формират данъчния кредит по ДДС при използване на служебни активи и за лични нужди за да не се стига до ревизионни актова и облагане с лихви, каза говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров. Той обясни, че от 20 години има изискване да се плаща ДДС за фирмени активи, които се ползват и за лични нужди. И са направени стотици ревизии, в които се коригира данъчния кредит за фирмени активи. Новото от 2016 г. е, че в данъчните декларации по ДДС има отделен ред, в който се посочва размерът на ДДС-то, което компанията начислява заради лично ползване на служебни активи. Така данъчните ще затегнат контрола. Росен Бъчваров потвърди думите на финансовия министър Владислав Горанов, който наскоро заяви, че държавата няма да контролира използването на служебни мобилни телефони или таблети, а мярката се отнася до използването на големите фирмени активи, като коли и имоти.
Обраха инкасо кола на голяма банка. Полицията издирва четирима въоръжени и маскирани мъже, които са задигнали торби с пари в "Люлин" - 7 тази вечер, съобщи БЛИЦ, позовавайки се на свидетели на престъплението, което станало около 18,30 часа. Според запознати, задигнати са над 100 000 лева. Според агенцията е обрана инкасо кола на голяма българска банка. От МВР потвърдиха пред БЛИЦ за случая. Сигналът за обира е постъпил в полицията в 18,30 часа.
Обирджиите на банков клон в "Люлин"-7 са избягали пеша, след като нарамили чувалите с парите, съобщи БЛИЦ позовавайки се на запознати със случая. Двама от тях нахлули в клона, а други двама въоръжени и маскирани са чакали отвън.
Престъплението е станало в края на работния ден, когато клонът затварял, парите били приготвени в чували за прехвърляне в инкасо автомобила.
Фондовата борса отчете спад с близо 12%. За първи път от 2011 г. Българската фондова борса (БФБ) отчете годишен спад. За цялата 2015 г. основният борсов индекс SOFIX потъна с близо 12%. Ако през декември не беше постигнат ръст (5.8%), спадът можеше да бъде дори още по-голям.
Индексът SOFIX достигна най-ниската си стойност на 10 декември, когато регистрира понижение с над 17 на сто спрямо края на предходната година. SOFIX изпрати 2014 г. с ръст от 6% след впечатляващата 2013 г., когато се увеличи с 42 на сто. Индексът завърши 2012 г. с повишение от 7% след понижения от 11% през 2011 г. и 15% през 2010 г. През 2009 г. SOFIX се увеличи с 19% след краха от 80% през 2008 г., когато започна световната икономическа криза.
Стойността на всички търгувани акции през 2015 г. падна с 4% до 7 млрд. лв. Общо реализираният оборот на регулирания пазар на БФБ през миналата година е 336 млн. лв., което е спад с 55% спрямо оборота за 2014 г. в размер на 740 млн. лв. Броят на сключените на борсата сделки падна с 51% до 56 хил., сочат данните от статистиката на БФБ.
Изминалата година беше тежка за повечето капиталови пазари по света. Основните борсови индекси на Турция, Сингапур и Полша също се понижиха. Индексите на фондовите борси в Австрия, в Германия и във Франция са се повишили през изминалата година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |