Общините ще могат да харчат на поразия. Държавата е на път да натовари данъкоплатците с поредната крупна сметка за лошо управление - дълговете на общините. Финансовото министерство предлага закъсали местни управи да могат да бъдат спасявани със средства от централната хазна. Парите ще се дават под условие - предприемане на оздравителни мерки, но могат да доведат както до субективни намеси на централната в местната власт, така и до допълнително влошаване на финансовата дисциплина и безконтролно харчене от страна на общините.
Това става ясно от публикувани за обществено обсъждане промени в Закона за публичните финанси. Очаква се промените да бъдат гласувани ударно в парламента и новият режим да започне да се прилага още от март. Според Министерството на финансите (МФ) предложените промени в закона се налагат заради извършен анализ на изпълнението на бюджетите на общините. Той очертал редица проблеми, но от мотивите не става ясно какви точно са те и колко общини засягат.
Косвена представа за натрупаните в общините проблеми дават предложените от МФ изменения в лимитите за неразплатени разходи и просрочените задължения, които местните управи могат да имат в края на годината. В момента поетите от общините ангажименти за разходи не бива да надхвърлят 30% от средногодишните разходи за предходните 4 години. МФ предлага това ограничение да се завиши на 50%. Просрочените задължения няма да могат да надхвърлят 5% от разходите на общината за последната година. Няма данни каква част от общините не се вместват в старите ограничения и защо се налага завишаването им.
Общини, които не покриват 3 от общо 5 ограничителни условия, ще бъдат приемани като общини с финансови трудности. Оценката ще се извършва ежегодно от кметовете в срок до 10 март, като те ще са длъжни да уведомят общинския съвет при неспазени показатели и да стартират процедура за финансово оздравяване. Общинският съвет ще приема план за финансово оздравяване и ще може да възложи на кмета да иска безлихвен заем от централния бюджет. Финансовият министър ще решава дали да приеме искането за заем и при условия, които сам ще определя. Той ще може да спира траншове по заема, ако планът не се изпълнява. При трайно подобрение пък министърът ще предлага на кабинета заемът да се трансформира в безвъзмездна субсидия.
В момента закъсалите общини могат да получат безлихвен кредит от бюджета, но трябва да го върнат най-късно до края на следващата година. Грантове не се предоставят.
Новият ред за подпомагане на общини крие рискове. Така например отделни общини могат да бъдат толерирани за сметка на други. Ще се размие и отговорността - бюджетът ще плати, без значение как се е стигнало до кризисната ситуация, а част от дълговете могат да се дължат на финансови корекции по еврофондовете и на нарушения, коментираха експерти. Открит според тях остава и въпросът какво се случва при провал на оздравителните планове въпреки наливането на безлихвени заеми. Законът не дава яснота дали такива общини ще се закриват, или ще се сливат с други. Според икономиста Георги Ангелов от "Отворено общество" плюс на проекта е повишаването на прозрачността за публичните финанси и въвеждането на задължение за периодично отчитане на изпълнението на бюджетите, но има риск от допълнително разпускане на бюджетната дисциплина заради възможност за покриване на загубите от централния бюджет. Спорно според специалистите е и предвиденото прилагане на закона още от тази година и евентуалното ангажиране на ресурс, който не е предвиден. Изменя се устройствен закон за публичните финанси. Би следвало новите фискални правила и новият режим да важат от 2017 г., коментираха депутати.
Конституционният съд може да върне интригата в казуса КТБ. Цветан Василев и фирмата му "Бромак", както и "Бългериън акуизъшън къмпани" на Оманския фонд, които са големите акционери в Корпоративна търговска банка (КТБ), може да се върнат със закъснение в "играта", стига да има нещо останало от банката дотогава. Конституционният съд (КС) вчера образува дело по искане на Върховния касационен съд (ВКС) по въпроса за ограничените права на акционерите в Закона за банковата несъстоятелност. Това се случи само ден след като ВКС сезира КС за текстове в този закон, които противоречат и на конституцията, и на европейското законодателство. За докладчик по делото е определен бившият омбудсман Константин Пенчев.
Дотук се стигна, след като бившите изпълнителни директори и основните акционери в КТБ оспориха решението на Софийския апелативен съд, с което през юли м. г. за началната дата на неплатежоспособността на КТБ беше определен 20 юни 2014 г., когато банката затвори врати и спря плащанията. Те атакуваха и отнемането на лиценза на банката.
Върховният административен съд (ВАС) обаче прецени, че жалбите са неоснователни. Аргументите бяха повече от странни - акционерите и отстранените директори нямали правен интерес. Така собствениците на КТБ бяха отрязани по делото за отнемане на лиценза на банката. Те не бяха допуснати да представляват банката и в последвалото производство по несъстоятелност.
В понеделник обаче ВКС обяви, че това противоречи на основния закон, на Хартата на основните права на ЕС и на Европейската конвенция за правата на човека. Те гласят, че всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови права или законни интереси, и това се отнася за всички стадии на процеса. Освен това тези норми казват, че съдилищата осигуряват равенство и условия за състезателност на страните в съдебния процес.
С тези мотиви на 11 януари ВКС спря делото за фалита на КТБ - до произнасянето на КС по текстовете в Закона за банковата несъстоятелност, които дават на синдиците големи правомощия, а на акционерите - никакви.
Ако КС отмени въпросните разпоредби, това решение ще действа занапред, но не и за казуса "КТБ", коментираха юристи пред "Сега". Но според адвокат Менко Менков, който представлява "Бромак", акционерите ще могат да искат възобновяване по извънреден способ на вече приключилото дело за отнемане на лиценза на банката. Той обаче не е особен оптимист. "Дори КС да се произнесе в наша полза, дотогава нищо няма да е останало от КТБ", каза адвокатът. Според него съдиите от ВКС са можели, вместо да сезират Конституционния съд, да приложат директно европейската конвенция и конституцията и да дадат право на фирмата на Василев и на Оманския фонд да участват в делото.
Съдиите от ВКС обаче са се застраховали по този въпрос, като заявяват, че правото на ЕС не намира директно приложение в случая, тъй като според Директива 2001/24/ЕО в областта на банковата несъстоятелност е приложимо националното право, което държавите членки следва да тълкуват съобразно основните принципи на правото на ЕС.
Адвокат Менков оценява случващото се като изключително сериозен пробив в досегашния развой на казуса, но се опасява, че евентуалната победа ще е само морална. Акционерите вече заведоха дело в съда в Страсбург и очакват положително решение през следващите години.
A.T. Kearney: България губи атрактивност за инвеститори заради по-високите осигуровки. България падна с три места и вече заема 12 позиция в годишната класация за най-атрактивна аутсорсинг дестинация на консултантсата фирма A.T. Kearney. Така се влошава един от малкото измерители, по които страната беше видима за инвеститорите. Причината за по-задното място според консултантската компания е, че расте цената на труда - и то не пазарно, а заради вдигане на "разходите за данъци, осигуровки и регулации".
До миналата година България беше в топ 10 в света, където беше единствения европейски представител. Сега пред нас е Полша, а тенденцията, която инвеститорите виждат, е за влошаване на условията. Все пак трите позиции няма как да са фатални. Знакът е по-ключов за управляващите, които всяка година вдигат осигурителните прагове, а следващите две години ще увеличат и още вноската за пенсии.
Причините за по-лошото място
Индексът на консултантската фирма, който обхваща 55 държави, се изчислява на базата на сбора на три показателя - финансова атрактивност, наличие и подготовка на кадри и бизнес среда. България влошава резултатът си по първите два от тях, спрямо миналата година. Бизнес средата в страната се е подобрила, но с малко, според консултантите от A.T. Kearney. Общата оценка на България се е понижила от 5.62 точки спрямо 2014 г. на 5.60 през изминалата година.
Основната причина за излизането от Топ 10 според консултантската фирма се дължи на "малки увеличения в разходите за данъци, осигуровки и регулации". Най-вероятно се визира увеличението на максималния осигурителен праг, което беше направено през миналата година и което засегна най-вече IT индустрията, заради високите нива на заплати, които се дават в този бранш. Това доведе до увеличение на разходите за персонал, които са сред основните за този сектор. Разликата в показателите не е голяма, но другите страни показват по-добри резултати спрямо миналата година, което води до видимо разместване в класацията.
В анализа се посочва, че Полша, която задминава България, е подобрила разходите за персонал и до края на 2015 г. заетите в аутсорсинг сектора трябва да достигнат 170 хил. души. За сравнение в тук в бранша заетите са 40 хил. души и през последните години това е един от най-растящите бизнеси. В аутсорсинга в страната по-значимите компании са 160, а очакваният ръст на индустрията за 2016 г. е малко под 20%.
Румъния също ни настига, като предлага ниски цени на труд, добри и достатъчно специалисти при IT услугите. България все още е по-атрактивна откъм финансовите показатели и бизнес средата, но изоставаме спрямо северната си съседка спрямо наличните кадри, показват показателите на индекса на AT Kearney.
Ако България излиза от челната десятка, то сред първата тройка размествания няма. Лидер е Индия, следвана от Китай. Бразилия е изненадата, като заема четвърто място след като се привдижва с четири позиции по-напред от предходното издание на класацията на AT Kearney. В челната десятка единственият губещ е Мексико, която си разменя позицията с Бразилия и вече е осма. Страните, които изместват България са Чили, Полша и Виетнам.
Нова тенденция
Една от основните тенденции в сферата на аутсорсинга според AT Kearney е, че се търсят повече автоматизирани софтуери за предоставянето на определени услуги и процеси с минимална или никаква човешка намеса.
"За първи път се появява тенденция - автоматизацията - която може да размести лидерите като Индия и Китай в областта на аутсорсинга", коментира Арджун Сетхи, директор в AT Kearney и автор на доклада.
Собствените приходи на Столичната община са нараснали с 6.6% през 2015 г. Собствените приходи на Столичната община (данъчни и неданъчни) са достигнали 552.5 млн. лв. през 2015 г. Това показват предварителните данни за изпълнението на бюджета на столицата, обявени от зам.-кмета по финансите в общината Дончо Барбалов. Спрямо предходната година има увеличение с 36.2 млн. лв. (6.6%). От предварителния отчет обаче се вижда, че приходната част продължава да не се изпълнява спрямо предварително заложените цели, но все пак има минимално подобрение спрямо 2014 г. "Планът за приходите се прави на база историческите данни и е нормално да има отклонения. А и ние нямаме стимул да залагаме занижени приходи", коментира Барбалов.
В предварителния отчет няма данни за общите бюджетни приходи на общината. Те обаче се формират освен от собствените приходи, но и от държавната субсидия и от парите, разплатени по европейските средства. Барбалов е посочил, че изплатените европейски средства за миналата година са били 318.4 млн. лв., а по-план взаимоотношенията с централния бюджет са 294 млн. лв. Така общата сума на приходите достига 1.165 млрд. лв. Към нея трябва да се прибавят и нетната стойност на заемите, но за тях няма информация.
Пред "Капитал" Барбалов обясни, че засега няма точните числа за общите разходи за 2015 г., те ще станат ясни едва през март. "Все още не мога да кажа и конкретни числа по отделните пера на бюджета, тъй като в момента има около 16 млн. лв., разплатени чрез ПОС терминали, и не знаем за какво са били платени тези пари", каза той.
Капиталови разходи
В отчета на зам.-кмета обаче има данните за капиталовата програмата на общината, които показват, че тя е с близо 250 млн. лв. по-малка спрямо изпълнената през 2014 г. Тогава общината е разплатила 716 млн. лв. Планът за 2015 г. предвиждаше капиталовата програма да достигне 705 млн. лв., като повече от половината трябваше да са средства от европейски програми. При официалното представяне на бюджета за 2015 г. столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че средствата във финансовия план ще се насочат към изграждане и рехабилитиране на уличната мрежа, строителство на детски градини и игрища, внедряване на мерки за енергийна ефективност в обществените сгради.
През 2015 г. усвоените европейски пари по проекти са достигнали 318.4 млн. лв., което е с около 150 млн. лв. по-малко спрямо година по-рано. Инвестираните собствени средства за миналата година се оценяват на 148.8 млн. лв., или с около 100 млн. лв. по-малко.
План за 2016 г.
По думите на Барбалов бюджетът за 2016 г. ще бъде одобрен на следващия общински съвет. Той обаче беше представен официално още в края на ноември и тогава стана ясно, че през тази година София ще разполага с 20% (318 млн. лв.) по-малък бюджет (1.18 млрд. лв.), основно заради забавяне на новия програмен период. Ограничаването на парите от Брюксел е принудило общината да свива наполовина цялата си инвестиционна програма и ще се концентрира в дострояването на метрото и част от компонентите на Интегрирания проект за градско развитие.
Цялата инвестиционна програма на общината през 2016 г. ще намалее два пъти - до 318 млн. лв. Причината е краят на първия европейски програмен период и бавното начало на втория. На практика еврофинансирането през следващата година ще бъде фокусирано изцяло в изграждането на третия лъч на метрото - планираната инвестиция е около 180 млн. лв. Причината е, че проектът е готов, а "Метрополитен" има добре разработен механизъм на работа с европейските програми. Останалите 15 млн. лв. от европрограми ще отидат за енергийна ефективност на училища и детски градини.
В разходната част се забелязва, че освен от инвестиции общината планира да спести от разходи за сигурност и отбрана и от лихви по заеми. За сметка на това са планирани 25% повече средства за ремонт на пътища и близо 20% повече за благоустройство и комунални дейности. Вижда се обаче, че общинската администрация, включително общинският съвет, ще получат над 15% повече пари с новия бюджет.
Бойко Борисов: Ако ме бутнат, ще ходят дълго да се молят на пауните* Нека да пазим стабилността, която имаме в България. Ужасно е това, което се случва в Истанбул. Ако разбутаме сравнително здравата власт у нас, години няма да се направи правителство. Обещавам им го на всички, които си правят криви сметки.
Това заяви премиерът Бойко Борисов в авиобаза Граф Игнатиево във вторник.
Премиерът реагира остро на писмото на КРИБ, изпратено до вътрешния министър Румяна Бъчварова с копие и до него. Най-голямата работодателска организация постави ултиматум за оставката на Бъчварова, ако убийството на собственика на "Агресия" Александър Антов не бъде разкрито бързо.
Посланието е подписано от шефа на КРИБ Кирил Домусчиев, който в момента е в Тайланд.
"Бих препоръчал от Тайланд и от дългите почивки да не ми дават съвети, защото явно там малко се отделят от действителността. Искам да попитам г-н Домусчиев така ли мислеше, когато идваше да му помагаме за неговото хоби - футбола", отсече Борисов.
Същият този бизнес е мълчал, когато правителството свалило ръста на сивата икономика, което помогнало на родното производство. Близо 3 млрд. лв. са постъпили вповече в бюджета в резултат от борбата с контрабандата.
"Нека бизнесът да се съсредоточи върху това да намали цените на стоките, които произвежда в момента с евтините горива. Надявам се от КРИБ да бъдат умерени в оценките и исканията си, защото по тази логика две-три убийства могат да свалят всяко правителство, всеки министър. Те дават огромен шанс на криминалната престъпност да клати държавата, когато си пожелае", подчерта Борисов.
Премиерът даде пример с Франция, където бизнесът не е излязъл да настоява за смени на министър, премиер или президент след убийства или тереростичните атаки.
"За МВР има кой да мисли. Там ще се справят. Говоря с главния и със зам. главния прокурор. Знам какво правят - напредват доста", каза Борисов. По думите му не вътрешният министър разкрива убийствата, а професионалното ръководство на МВР и хилядите служители в него, на които това им е работата.
Борисов добави, че Бъчварова е на отдавна планирано и многократно отлагано досега посещение в Китай. Лично той дал съгласие за него.
"Нека си изкарат почивките в далечните държави, а и на мен да ми поотмине малко. Тогава мога да приема да разговарям с тях", каза Борисов по адрес на КРИБ.
Той увери, че по поръчковите убийства у нас се работи усилено. За тях имало данни кой, кога и как ги е извършил. Пред съда обаче трябвало да има годни доказателства, за да издържат.
*Премиерът има предвид пауните в двора на Ахмед Доган.
Намериха концесионер на Летище Горна Оряховица. Консорциум "Гражданско летище Горна Оряховица" е определен за концесионер на летище Горна Оряховица, става ясно от проекта за решение на Министерския съвет, адресиран до кмета на общината инж.Добромир Добрев и до всички заинтересовани страни. Определеният концесионер е бил единственият участник в процедурата за предоставяне на концесия, информират от местната администрация. Предстои проектът за решение да бъде гласуван на заседание на Министерски съвет.
Определен е двумесечен срок от влизане в сила на решението за сключване на концесионния договор.
Срокът за концесията е 35 години. Концесионерът има гратисен период от влизането в сила на концесионния договор до изтичане на 48 месеца, през които не дължи концесионно плащане. След изтичане на гратисния период концесионерът ще извършва годишно концесионно плащане, в размер на по-голямата от следните две суми: 10 на сто от общия размер на нетните приходи от всички дейности за текущата година, които са свързани с ползването на Обекта на концесия и дължимия ДДС върху сумата, или 70 000 лв. без ДДС, коригирана с приложимия за съответния период инфлационен индекс, съгласно концесионния договор.
Инвестициите, които концесионерът ще извърши за срока на концесията са в размер на 32 100 000 лева, в това число 22 400 000 лева за първите 4 години от срока на концесията.
Убиха с юмруци 18-годишно момче в центъра на Враца. Двамата братя Десислав и Иван Петрови, известни във Враца с прякора Поничките, пребиха до смърт с юмруци 18-годишно момче. Убийството станало около 13 ч на ул. "Иванка Ботева" до Дома на науката и техниката в центъра на града. Теодор Йорданов предизвикал гнева на Поничките, като натиснал клаксона на колата си, докато те пресичали пред него пеша. "Тримата не се познавали. По данни на очевидци свадата между тях възникнала, когато братята минавали по пътното платно и чули сигнал от старо ауди, шофирано от момчето. След размяна на реплики за правилника на движението последвал побой, а по-късно момчето починало", каза говорителят на полицията във Враца Красимир Василев.
Жертвата издъхнала в местната болница, където я закарали с линейка. Тя пристигнала за 5 минути, след като била повикана по тел. 112 от свидетели на трагичния инцидент. На местопрестъплението се озовала незабавно и патрулка с униформени.
"След бързи заградителни мероприятия единият от братята е задържан в районното управление, а малко по-късно там е приведен и другият", добави полицейският говорител. Уличените в престъплението са на 34 и 36 години.
"Момчето пътуваше с приятелка. Смъкнаха го от колата, единият го хвана за ръцете, а другият го заудря с юмруци в лицето. Повикахме ченгета. Когато дойдоха, то лежеше на земята и едва дишаше - спомни си очевидец. - Ченгетата се разтичаха и след малко хванали по-малкия брат Иван." По-големият брат избягал, но бил обявен за издирване и след няколко часа сам се явил в местното РПУ с адвокат, допълни източник от полицията. Десислав бил регистриран за кражби и шофиране след употреба на алкохол.
От окръжната прокуратура съобщиха, че незабавно е разпоредено разследване, извършен е оглед на местопроизшествието, разпитани са 12 свидетели и разпитите ще продължат през следващите дни пред съдия. Назначена е съдебномедицинска експертиза, иззети са записи на случилото се, направени от минувачи. Назначена е видеотехническа експертиза.
Очевидец: Никой не се намеси
"Бях на 50 метра и видях как няколко души гледат, а един бие момчето. Никой не се намеси да го спаси или да попречи на биячите. Когато се приближих, видях, че то лежи, а приятелката му пищи и плаче." Това разказа вчера пред "Труд" пряк свидетел на убийството в центъра на Враца. - Аз питах какво става и ми казаха, че момчето щяло да блъсне двама пешеходци и после се псували. Наблизо има кантора на нотариус и други офиси. Оттам излязоха хора, донесоха вода да го заливат. Опитахме се да спрем коли да го карат до болницата - тя е съвсем близо, ама никой не щеше да го качи", добави очевидецът.
Купуваме двигатели за МиГ-29 от Русия. Хибридната война на българското военно министерство влезе в нов етап. Премиерът Бойко Борисов и военният министър Николай Ненчев обявиха, че ще поръчат шест чисто нови двигателя за изтребителите МиГ-29. Нови двигатели за такива самолети има единствено в Русия, заявиха за „Труд" оръжейни експерти. Военното министерство ще търси да купи и кутии за самолетните агрегати и други части, които има само в складовете на РСК МиГ.
Борисов и Ненчев наблюдаваха вчера в авиобаза „Граф Игнатиево" полет на български МиГ-29 с двигатели, които ни бяха дадени назаем от Полша. Заради хибридната война министър Ненчев отказа руската компания РСК МиГ да поддържа самолетите ни и сключи договор с Полша да ремонтира 6 двигателя.
Министър Ненчев демонстративно летя вчера на МиГ-29. Летци от базата се шегуваха дали ще е толкова смел да се качи на изтребител, който ще бъде с ремонтирани в Полша наши двигатели, но с незнайно какви части.
„В напреднала фаза сме държавата да си откупи обратно авиоремонтния завод „Авионамс", съобщи премиерът. Не е ясно за какво им е той на военните, тъй като в него са били ремонтирани единствено МиГ-21. Това е бившият завод ТЕРЕМ „Георги Бенковски"-Пловдив, приватизиран преди пет години от дружества до банкера Цветан Василев. Мажоритарен собственик на „Авионамс" е „Хедж инвестмънт България" АД. Неин собственик е фирма EFV International Financial ventures LTD, регистрирана на Британските Вирджински острови.
Терор до Босфора спира туризма. Самоубийствен атентат окървави вчера Истанбул. Загинаха поне 10 души, девет от които германски туристи. Предполага се, че именно групата германци е била мишена на атаката. Тя бе извършена в най-туристическата част на Истанбул. Външно министерство призова българите, които пътуват до съседната ни държава, да бъдат изключително внимателни.
Генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов съобщи, че няма данни за пострадали българи при атаката. Мощният взрив разтърси района на площад "Султанахмет", където стотици туристи се тълпят ежедневно, за да видят историческите забележителности. В близост до мястото на атаката се намират Синята джамия и църквата "Света София".
Взривът е бил толкова силен, че се е чул в далечния квартал "Бешикташ". При атентата бяха ранени 15 души, много от които също германци. Турските власти коментират, че мишена на терористичния акт очевидно е била група от 33 туристи от Германия. Пострадалите бяха откарани в болница, двама от тях са в критично състояние. Сред тях има трима турски граждани и трима германски туристи, които са с леки наранявани. РИА Новости съобщава за ранени туристи от Южна Корея, Германия, Норвегия и Перу.
Очевидци разказаха страховити сцени от мястото на атентата. "Беше самоубийствен взрив. Цареше хаос, всички тичаха нанякъде", разказа Мурат Маназ. Германската туристка Каролине каза, че експлозията е била толкова силна, че земята се разтресла. "Започнах да тичам с дъщеря ми. Скрихме се в близка сграда и останахме там половин час. Беше много страшно", каза Каролине. Ердем Короглу, който работи в близък офис, разказа, че навсякъде по земята лежали тела. "Беше трудно да се разбере кой е жив и кой мъртъв. Сградите се разтресоха от силата на взрива", каза Ердем.
"Срещнах терориста и буквално видях очите му, видях как взриви бомбата", разказва един от ранените при атентата. По това време там е и изселникът от България Ердинч Халим. "Бяхме на метри от мястото. Жена ми трябваше да си вземе дипломата за магистратурата от филиала на здравното министерство, изпратена от университета "Ататюрк" в Ерзурум. В един момент се чу страшен гръм, писъци, настана хаос. Жена ми изпадна в паника, разплака се, трябваше бързо да я изведа. Видях човешки тела и разкъсан труп, не пожелавам на никого да види подобна картина, нито да живее в постоянен страх от терористични атаки", разказа Ердинч.
Турският премиер Ахмет Давутоглу заяви, че зад атентата стои джихадистката групировка "Ислямска държава". "Ние установихме, че извършителят на нападението е чужденец, който е член на "Ислямска държава", каза премиерът в Анкара. Турският вицепремиер Нуман Куртулмуш съобщи, че нападателят е сириец, роден през 1988 г. Той е бил идентифициран по открити части от тялото му. Камикадзето е влязло неотдавна в Турция, но не е било в турския списък на заподозрени бойци.
Ахмет Давутоглу се обади по телефона на германския канцлер Ангела Меркел, за да й поднесе съболезнования. Впоследствие той се зарече всички свързани с атентатора да бъдат открити и наказани, както и да продължи борбата срещу ИД. Самата Меркел изрази "сериозна загриженост" заради случилото се, допълвайки, че е засегната германска група туристи. "Днес е ударен Истанбул. Ударен беше Париж, Тунис, Анкара. Международният тероризъм отново показа жестокото си и нехуманно лице днес", каза Меркел.
Случилото се беше осъдено от турския президент Реджеп Тайп Ердоган. "Атентатът отново показа, че като нация трябва да действаме като едно сърце, като едно тяло в борбата срещу тероризма. Принципната и решителна позиция на Турция в борбата срещу тероризма трябва да продължи до края", каза Ердоган. Според него Турция е топмишена на всички терористични групировки от региони.
Кремъл: "Южен поток" не съществува. "В този момент такъв проект не съществува". Това заяви Дмитрий Песков, прессекретар на президента на Русия Владимир Путин, по повод информацията за рестарта на проекта "Южен поток". "Той беше спрян.
Следователно няма теми за преговори", категорично подчерта Песков, цитиран вчера от руските медии.
В понеделник и представител на Министерството на енергетиката на Русия опроверга пред ТАСС подновяването на работата по "Южен поток" с думите: "Статусът е същият, проектът е спрян".
И самият премиер Бойко Борисов вчера официално опроверга рестарта на "Южен поток". "Питам - може ли аз да не знам, че "Южен поток" ще се възобновява? - коментира Борисов. - И в същото време да пишат абсолютни лъжи, че някой от моето обкръжение, видите ли, обявяват как си протривам ръцете и викам: "Ще стане!". След като ние с Европейската комисия, с всички наши партньори, единственото, което сме казвали, е, че искаме газовият разпределител във Варна да поеме поне от 4-5 места газ. Водим преговори дори за съвместно участие на наши предприятия в Гърция и т.н.", ядосан заяви премиерът Бойко Борисов.
"Някой да си прави активно мероприятие с подобно заглавие и след това същите тези услужливи сайтове на успели бизнесмени почват да ги коментират, все едно вече е факт - коментира премиерът. - И се налага днес руснаците да го опровергават, ние да го опровергаваме", допълни Борисов. "Нима Путин във всяко свое изявление не сочи мен и България като главен виновник", възкликна още ядосан премиерът.
По-рано вчера обаче руският сайт "Известия" в голяма статия съобщи, че преговори по проекта "Южен поток" действително се водят "между "Газпром", руските и българските власти поне от есента", като се позова на "няколко свои източника в дипломатическите кръгове". "Те започнали веднага след като правителствените преговори между Русия и Турция за алтернативата на "Южен" - "Турски поток" дойдоха до задънена улица", пише още "Известия". Според източници на "Известия" в българското министерство на енергетиката от началото на септември България е започнала свои собствени двустранни преговори за възобновяването на работата по "Южен поток" с основните потребители на руски газ в Източна и Южна Европа, в частност - с Италия и Сърбия.
Проверяват ЕРП-тата за колко дни плащаме с една фактура. Започва съвместна проверка на експерти от Министерството на енергетиката и на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в трите електроразпределителни дружества - „Енерго-про", ЕВН България и ЧЕЗ. Проверките ще се извършват по график. Те започват днес, с посещения на място на територията на ЧЕЗ и ще продължат до края на месеца, съобщиха от енергийното ведомство.
Ще се проверява дали ЕРП-тата спазват общите условия на дружествата за работа с клиентите. Както и дали няма фактури за срок по-дълъг от 31 дни. Експертите ще проверяват и надеждността на енергийната система и снабдяването с електроенергия, както и спазването на правилата за бързо отстраняване на възникнали аварии.
Преди година бяха направени аналогични проверки. Целта на сегашните е да се установи как електроразпределителните предприятия са подобрили работата си с клиентите, обясниха от министерството. От там казаха, че към момента няма постъпили сигнали от граждани, че ЕРП-тата не са спазили срока от 31 дни за фактурирането на енергията.
До 2 бона глоба за кмет, който крие, че общината е закъсала. От 500 лв. до 2000 лв. глоба ще отнасят кметовете, които скрият, че общината им е финансово закъсала. Това предвиждат промени в Закона за публичните финанси, които бяха предложени за обсъждане от финансовото министерство. Основен акцент в тях е редът, който се въвежда за финансовото оздравяване на общините.
Според проекта до 10 март всяка година кметът трябва да извършва оценка дали общината му не е с финансови затруднения. Оценката ще се прави по 5 критерия, определени от Министерството на финансите. Ако са налице повече от три от тях, то е сигурно, че кметството го е закъсало.
Един от признаците за това е, ако през последните 3 г. общината е с бюджетен дефицит. Друг критерий се отнася за задълженията по бюджета, които не трябва да надвишават 5% от разходите за последната година. Освен това ще се смята и дали неразплатените задължения към края на годината надхвърлят 15%, а поетите ангажименти за разходи - 50 на сто. С проекта последните две цифри обаче за завишени спрямо действащите норми, които са съответно 5 на сто и 30 на сто. Ще се отчита и това дали разходите през последната година са нараснали с темп по-висок от средния за последните четири години, както и дали плащанията по общинския дълг не надхвърлят 15% от всички приходи на общината за последните три години.
Ако оценката установи, че общината е във финансови затруднения, трябва да бъде открита процедура по финансово оздравяване и да бъде изготвен план за това. Общините могат да разчитат на временни безлихвени заеми от централния бюджет, ако плановете им са съобразени със становището по тях на министъра на финансите. Ако и те не помогнат, ще могат да се теглят заеми, но само след съгласие на министъра. Общините „отличници" по справяне с финансовите си несгоди могат да се надяват на допълнителна субсидия от бюджета за изпълнение на оздравителния си план.
По данни на финансовото министерство към края на ноември миналата година общината с най-много просрочени задължения е Сливен - 19,3 млн. лв. В топ 5 се нареждат още Перник (13,9 млн. лв.), Кърджали (12,3 млн. лв.), Велинград (11,1 млн. лв.) и Видин (7,3 млн. лв.)
Номер едно по процент на просрочените борчове спрямо бюджета си е Белоградчик с близо 91 на сто. Стамболово е на второ място с 57,5%, на трето се нарежда Велинград (53,8%), на четвърто - Пирдоп (50,1%) и на пето - Симитли (49,9%).
Като цяло общините, които нямат просрочени задължения по бюджета, са 120, а тези, които не отчитат просрочия по сметките за средствата от ЕС, са 247.
С други промени в закона се заличава текстът, според който дефицитът за дадена година не може да надвишава 2% на касова основа. Остава европейското изискването той да не надхвърля 3 на сто на начислена основа. Наред с това, заради важни инвестиционни проекти и значителни структурни реформи, измененията в закона допускат структурният дефицит да надхвърли 0,5% от БВП. Това отклонение трябва да бъде коригирано в рамките 4 години.
Новинар
Бездомници стават градски екскурзоводи във Виена. Стартираща компания в австрийската столица Виена помага на бездомници, като предлага обиколки на града през погледа на хората без покрив над главите си. Компанията „Шейдс турс Виена" е дело на 32-годишната Перине Шьобер, чието желание е да промени предразсъдъците на хората спрямо бездомниците и да им осигури достъп до пазара на труда.
За целта Шьобер, която е специалист по управление на туризма, включва в специален регистър 12 хиляди бездомници в Австрия. Близо 7100 от регистрираните в базата данни на компанията са хора без подслон във Виена. Идеята е изпадналите от пазара на труда хора отново да влязат в активния трудов живот. Досега едва четирима са проявили интерес към обучението за екскурзоводи. Бизнес начинанието се финансира от пари, набрани чрез продадените на туристите билети.
Бездомниците предлагат 2,5-часова обиколка на столицата, в която туристите може да попаднат в спешен нощен приют, социална кухня и обучение със социален работник.
„Опитваме се да привлечем социалното внимание към бездомните и в същото време да премахнем страха и стигмата, която вървят ръка за ръка с хората без подслон", пояснява Шьобер.
Туристическите обиколки започват пред някой от приютите, когато социалните институции отварят врати за гостите си, за да не се нарушава спокойствието на изпадналите в нищета. Цената за посещение на група от 10 човека е 150 евро. Обикновено основната целева група на обиколките са ученически и студентски групи, бизнес и социални организации, както и църковни сдружения.
Туровете няма да се съсредоточават върху личната история на екскурзоводите заради личната болка. Един от водачите, Дитер, споделя пред австрийската телевизия ORF, че обиколките няма да пленяват с красоти, които туристите биха искали да запечатат с фотоапаратите си.
По-скоро целта им е да се разбере какво точно представлява живота на бездомниците.
„Това може да се случи на всеки. Едно време и аз бях човек, който беше убеден, че подобна съдба не може да ме застигне", споделя Дитер. След десетки години на служба в армията бившият ветеран „прегаря" и се озовава на улицата, където живее и до днес.
Цената на олиото скача. Цената на олиото ще се увеличи. Това прогнозира директорът на Софийската стокова борса Антонина Белопитова на годишния отчет на борсата, където станаха ясни резултатите от дейността й. „Очакваме по-малка продукция от слънчоглед и затова респективно вдигане на цената му.
В момента украинският слънчоглед се продава за 410 долара за тон без ДДС, а българският за 760 лева, което е повишение с 16 на сто", обясни Белопитова.
По думите й това веднага рефлектира върху цената на една бутилка олио на рафта в магазина, която в момента на едро е 1.80 лева без ДДС.
Подобна съдба очаква и захарта, която по данни на борсата у нас вече е с 15 на сто по-скъпа. „Такава е ситуацията и в Лондон, и Ню Йорк, където увеличението е с 8 и 10 на сто", допълни директорът на борсата.
Според отчета на стоковата борса през 2015 г. най-много се е търгувало с горива, като най-предпочитан е бил дизелът, а борсата е отчела 15 на сто повече оборот.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |