172-ма психолози ще мотивират безработните. Психолози ще консултират безработните, за да ги мотивират да се регистрират и да започнат да търсят работа. Това предвижда една от мерките в националния план за действие по заетостта за 2016 г., който социалното министерство пусна за обществено обсъждане.
Засега психологическата помощ ще е достъпна главно за т.нар. уязвими групи сред безработните - младежи, хората, които стоят без работа над 1 година, възрастните безработни (над 50 г.), роми и хора в неравностойно положение.
Психолозите ще работят с безработните индивидуално и в неформална среда, като освен да ги мотивират, ще им помагат и да развиват от т.нар. меки умения за търсене на работа. Освен психолог с уязвимите безработни ще се занимават и индивидуални мениджъри на случаи. Ще бъдат ангажирани и ромски медиатори.
Според плановете на социалното министерство ще бъдат назначени 172-ма психолози и мениджъри.
Предвижда се и привличането на 100 младежи към общините. Идеята млади хора да издирват свои връстници и да ги карат да се запишат на трудовата борса тръгна през 2015 г., но през тази година проектът ще бъде разширен.
2 млн. лева са заделени от бюджета за назначаване на мотиваторите на безработни. Няма обаче разчет колко от останалите без работа ще получат възможност за назначение благодарение на това нововъведение. Заплатата на психолозите и медиаторите ще е между 450 и 500 лв. в зависимост от това дали имат висше образование.
Общо 32 400 българи без работа трябва да преминат обучения или да си намерят работа според разчетите в плана за заетост през 2016 г. на социалното министерство. Затова ще бъдат отпуснати 73 млн. лв., като целта на ведомството на Ивайло Калфин е безработицата през тази година да не надвиши 9,5%.
Близо 5,7 млн. лв. пък ще бъдат дадени за намиране на работа на дългосрочно безработните хора. Тези, които са на борсата без резултат повече от година, са един от приоритетите на националния план. Според статистиката близо 200 хил. души са дългосрочно безработните в страната - не са намерили нищо повече от 12 месеца.
Според плана на социалните 2700 дългосрочно безработни трябва да получат допълнителни квалификации и умения, така че да започнат работа през тази година.
И през 2016 г. ще продължи да съществува програмата "Помощ за пенсиониране", която по-рано министър Калфин обяви за неефективна. По нея ще се търси работа на безработни на възраст над 58 години. Те ще бъдат назначавани на субсидирани работни места за срок от 3 месеца до 2 години, за да успеят да изпълнят условията за пенсиониране. Предвидено е обаче програмата да обхване само 98 души, от които новите участници да са 50, а 48 са назначени по миналогодишната програма. Субсидираната от държавата заплата на хората в предпенсионна възраст ще е 500 лв.
Същата субсидирана заплата ще се дава и на 1100 души до 29-годишна възраст, които ще бъдат назначени в държавната и общинската администрация по програмата "Старт в кариерата".
За младежите, които нито учат, нито работят, е предвидено и обучение в 12 професии - продавач, готвач, барман, заварчик и пр. То ще се финансира с почти 2,5 млн. лв. и трябва да обхване 1890 души, от които поне 40% след това да започнат работа.
Най-голямата програма в плана за заетостта е за наемане на лични асистенти за хората с увреждания. За асистентите са заделени близо 11 млн. лв., като те ще работят на 5-часов работен ден.
5,6 млн. лв. ще отидат за субсидирана заетост на 1000 безработни с увреждания. Според документа такива са над 17 хил. души.
Над 1 млн. т пшеница са изнесени за 6 месеца. 1,062 млн. тона пшеница са изнесени през пристанище Варна през последните 6 месеца - от 1 юли до 3 януари. Това показват оперативни данни на земеделското министерство за търговията със зърно. Количеството на житото, което е заминало в чужбина, е с 52,9 на сто повече от същия период на предходната година. В края на декември за първи път от началото на новата реколта е регистриран износ на пшеница и през пристанище Бургас - около 6000 тона.
Въпреки засиления износ на жито хлебният баланс на страната не е застрашен, защото има достатъчно количество от новата реколта, а и запаси от старата.
При търговията с ечемик и рапица обаче има спад на изнесеното зърно. В чужбина са продадени 118 559 т ечемик и 88 335 тона рапица. Това е съответно с 35,2 и 43,9 на сто по-малко от предходната година.
Изостава и износът на царевица през пристанище Варна. За периода 1 септември 2015 г. - 3 януари 2016 г. количеството е със 70,3% по-малко на годишна база. Причината е сравнително слабата реколта от царевица заради продължителни периоди на засушаване.
При слънчогледа, който също беше засегнат неблагоприятно от времето, обаче има ръст в износа с 4,9 процента. За чужбина са заминали 88 148 тона.
Данните на земеделското министерство показват, че през пристанища Варна и Бургас не е имало внос на зърнени и маслодайни култури.
Според анализа на агроведомството при изкупните цени има ръст между 3,4 и 22,3 на сто. По-значително е увеличението при рапицата, слънчогледа и царевицата и по-слабо при фуражната пшеница и ечемика. Изключение прави средната цена на хлебната пшеница, която е с 1 процент по-ниска на годишна база.
Ново превъртане на бившия "Рубин" къса връзката с КТБ. Нова серия от операции около стъкларския завод "Рубин" в Плевен са на път да скъсат всякакви връзки към първия голям кредитор КТБ. Последните елементи в схемата включват цесия към регистрирано преди по-малко от месец дружество и течаща в момента продажба за 15.5 млн. лв. на 70 сгради на завода от частен съдебен изпълнител по искане на малка софийска фирма.
Приятелят на премиера Бойко Борисов Александър Сталийски и съпругата му Виолета Сечкова спасиха депозитите си в КТБ от съответно 20 и 10 млн. лв. чрез поредица от цесии с "Кепитъл инвестмънт", чрез които преди година се смени контролът над активите на плевенското предприятие. Пряка връзка на новия собственик със Сталийски няма, но името му "изтече" в записите между съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова, където той е цитиран, че сам се е похвалил, че е взел стъкларския завод. Сегашната препродажба най-вероятно цели активът да се превърти отново и да се отдалечи от КТБ и заплахата от други кредитори. Синдиците на фалиралата банка имат право да атакуват цесиите на Сталийски и Сечкова, но досега няма информация да са го направили.
Веригата дотук
Броени дни преди Коледа частният съдебен изпълнител от Плевен Цветозар Найденов обяви за продажба имот от близо 230 дка и построените на него 70 сгради, а исканата цена за всичко това е 15.5 млн. лв. без ДДС. Процедурата върви и в момента, като евентуално подадените предложения ще бъдат отворени сутринта на 19 януари. Според съобщението имотът е собственост на "Рубин пропърти", което се явява длъжник по изпълнително дело, заведено от "Уинър".
Въпросната фирма е с предмет на дейност консултантски услуги. Тя е регистрирана в столичния квартал "Надежда 3" и е с едноличен собственик 32-годишния Николай Топалски. Капиталът й е 5 хил. лв., а отчетът й за 2014 г. показва 0 лв. приходи. Потърсен за информация какви са вземанията на "Уинър" от плевенския завод и откъде произтичат те, Топалски помоли да се обадим по-късно, след което спря да вдига телефона си.
Документи в Търговския регистър показват, че фирмата е бивш акционер в собственика на активите "Рубин пропърти". През март 2015 г., "Уинър" е апортирала движими вещи, оценени на 6.24 млн. лв., в капитала на компанията и е получила близо 20% от акциите. Тя е придобила активите на 21 януари 2015 г. от също неизвестната "Булсенд" срещу 4.7 млн. лв.
Фирмата обаче не остава за дълго съсобственик в предприятието. В края на август тя прехвърля акциите си на "Рубин трейдинг". По-рано това е направил и другият акционер в "Рубин пропърти" - "Кепитъл инвестмънт", и така от септември заводът се сдобива с нов едноличен собственик - "Рубин трейдинг".
Сега частният съдебен изпълнител продава 70 сгради, които през декември 2014 г. са апортирани от "Кепитъл инвестмънт". Тогава става ясно, че сделката е чрез цесия с предишния собственик на актива - "Рубин инвест", и става на данъчна оценка 12.18 млн. лв. Сега вероятно се продава същият пакет от сгради и земя.
Пореден нов кредитор
Промяна има и при кредитора - "Глас контрибюшън" чрез договор за цесия от 23 декември е поело вземанията на "Кепитъл инвестмънт" от "Рубин пропърти" и "Рубин трейдинг". Срещу това цесионерът, регистриран само дни по-рано, трябва да заплати цена от 42 235 360 лв., която далеч надвишава това, което частният съдебен изпълнител очаква да получи от продажбата на активите. В същото време капиталът на "Глас контрибюшън" е 50 001 лв., а акционерите отново са физически лица без някакъв сериозен друг бизнес. А това само засилва съмненията, че сделката е просто част от схема за заличаване на връзките към истинския собственик на завода.
Компанията за търсене на полети Skyscanner откри офис с 27 програмисти в София. Базираната в Единбург компания за търсене на полети Skyscanner отвори офис с 27 програмисти в сърцето на София, а до юни планира да удвои броя им. Skyscanner съвсем скоро може да се превърне в една от стартъп компаниите "еднорози", получили оценка от инвеститорите над 1 млрд. долара. Очаква се търсачката да набере още 100 млн. долара от нови инвеститори, за да финансира експанзията си, съобщи в края на миналата година The Sunday Times.
Компанията работи с малък екип в София още от октомври 2014 г., но след не повече от година решава да открие модерен офис в "Перформ бизнес център", където скоро ще работят общо 54 програмисти. "Много съм горд от факта, че България вече не е само аутсорсинг дестинация, но тук се разработват продукти с висока добавена стойност", коментира Филип Филипов, директор на международния b2b екип на Skyscanner, както и ръководител на българския офис на компанията. Според него фактът, че голяма чуждестранна компания (от ранга на "еднорозите") започва да развива продукт тук, е сериозно постижение за страната. Показателно за това е, че част от екипа в София е разработил изцяло решение за гиганта Microsoft. "Не са много фирмите и екипите, които могат да кажат - ние работим по продукт, който Microsoft използва. Обикновено е обратното", посочва Филипов. "Много сме горди от това, че можем да предложим нещо на подобна компания, която да ни се довери, че решението ни технологично е по-добро от това, което те биха разработили."
Защо Skyscanner
Въпреки че компанията несъмнено има конкуренти в нелеката задача да сравни хиляди полети, тя определено е сред водещите - най-вече на Стария континент. "Историята ни е доста интересна, понеже започнахме с нискобюджетни авиолинии на много труден пазар - Европа, където всяка държава има различен език и култура", обяснява Филипов. Според него фактът, че Skyscanner успява да покори континента и да се насочи към Азия, позволява на компанията много по-лесно да влезе и на други пазари. Реално търсачките, които сравняват полети в САЩ, работят с много малък брой агенции, тъй като там има по-малко авиолинии и основни летища. Оттам и потребителите имат по-малък избор. В Европа има стотици авиолинии, които са на различни пазари. "Това е много важно за нас, тъй като ние работим на различни езици за разлика от много от нашите конкуренти. Освен това имаме и изключително много партньори - над 1200, докато голяма част от така наречените метатърсачки имат между 30 и 40", пояснява ръководителят на българския офис. Важно предимство на компанията е и нейният b2b екип, чиито решения вече се използват от много от конкурентите й.
Исторически Skyscanner е b2c платформа (бизнес за клиент) - тоест всеки един потребител може да отиде на сайта и да го използва. Това е основният модел, подобен на този на компании като Google и Facebook. Екипът b2b пък разработва решения за бизнеса - дава данни на партньори на компанията, помага им да създадат решение, подобно на това на Skyscanner, или им осигурява статични данни, които да използват за анализ. "Над 50 млн. различни потребители (както е известно в индустрията - "unique monthly visitors") идват всеки месец на нашия сайт - това са статичните данни", пояснява Филипов. "Тези потребители генерират 50 млн. различни търсения, което е много и ценна информация, защото показва къде, кога и с кого искат да пътуват. Събираме тази информация, която е изключително полезна за летища и авиолинии, които я използват." Интересен пример е, че благодарение на данните на Skyscanner летището в Единбург вижда, че много хора търсят полети от Единбург до Торонто, но реално осъществяват покупките от Глазгоу за канадския град. Причината е, че има директен полет между Глазгоу и Торонто на Air Canada, който е предпочитан от шотландците. Така, след като летището в Единбург анализира ситуацията и потенциалните клиенти, които губи, то започва също да предлага директни полети до тази дестинация.
Българският екип
Част от екипа, който разработва решения за бизнеса, е именно в София. "Когато започнахме с този екип в Единбург, бяхме пет души, а впоследствие наех двама души в България, които работеха от къщи. В един момент започнахме да обсъждаме с основателя и изпълнителен директор на компанията Гарет Уилямс да им наемем стая, където да работят. Той каза, че това може да се случи, при условие че наема още двама души в страната", разказва Филипов. Но вместо още двама те наемат още петима професионалисти в България, които допреди това са работили като екип за глобалната музикална платформа Soundcloud. Това се случва през октомври 2014 г., когато фирмата наема и малък офис в столицата. "Видяхме, че в България има страхотни програмисти и така взехме решението, че този офис трябва да се разраства. Тогава вече решихме, че трябва да намерим нов офис на ново място", обяснява Филипов. В момента компанията е наела дългосрочно офис в "Перформ бизнес център", в който планира да запълни всички 54 работни места. Мястото е решено като офисите на Skyscanner във всички точки на света и може да се конкурира по оригиналност с познатите с удобства, места за развлечения и уникален дизайн работни пространства на Google.
"В момента екипът в София е от 27 души, но сме в процес на постоянно и сериозно търсене на нови кадри", разкрива Филипов. "Процесът на подбор не е лесен - имаме тестове, интервюта и в Единбург, и с нас тук, така че влизането не е лесно. Но хората, които успеят да минат през този дълъг процес, могат да се зарадват на един добре подбран екип, а нещата, с които се занимават, са сложни, интересни и много вдъхновяващи, понеже сме тех компания на глобално ниво", заявява директорът на b2b екипа.
Учителите в България остават най-ниско платените в ЕС. Въпреки широко рекламираното увеличение на част от учителските заплати преди три месеца българските преподаватели остават най-ниско платените в ЕС. С 4970 евро (9720 лв.) средна действителна заплата за 1 година учителите ни са на дъното, дори след Румъния, където годишната заплата е 5617 евро за началните учители и 5710 евро за по-горните класове. Това показват данните от последното проучване на образователната мрежа "Евридика" за учителските и директорските заплати и надбавки през 2014/2015 г., направено сред над 35 държави в Европа.
България не стои добре и по друг показател - у нас учителската заплата е далеч от БВП на глава от населението. Тя представлява 59.1% от БВП, докато в други държави е от порядъка на 80-90%, а в някои и значително го изпреварва. Все пак страната ни е в съзвучие с тенденцията в цяла Европа миналата година да се увеличават учителски заплати, макар и със съвсем символичната сума от 70 лв. върху минималното заплащане за съответната длъжност.
Години след реформата във финансирането на средното образование и въвеждането на делегираните бюджети доходите в системата у нас продължават почти да не помръдват, особено на фона на другите в Европа. 3 г. по-рано - през учебната 2011/2012 г., средната годишна заплата за учител у нас е била 4780 евро, т.е. увеличението е едва със 190 евро. За сравнение - в Румъния през 2011/2012 г. средната заплата за началния курс е била 4995 евро, а в по-горните - 5078 евро, т.е. тук увеличението е с над 620 евро за същия период.
Нашите учители могат да се похвалят с леко по-високи заплати от румънските си колеги при позициите, където се полага минимално заплащане. В северната ни съседка най-ниската заплата за учител, преподаващ в последния клас на гимназиалния етап, е 3122 евро на година, а у нас - 3252 евро. Максималното годишно възнаграждение за румънските преподаватели е 8297 евро, докато при нас не е известно.
Прави впечатление и че у нас минималната заплата е еднаква за всички учители от всички класове, докато в повечето страни има разлика във възнагражденията, като те нарастват пропорционално на възрастта на учениците, на които се преподава. В групата на нископлатените учители са и тези в Литва - с минимална годишна заплата за гимназиален учител от 3774 евро, Латвия - 4860 евро. Любопитно е, че в Македония учителят е по-добре платен, отколкото в България - 5654 евро минимално годишно възнаграждение. В пъти по-добре са гърците, които могат да се похвалят с минимално годишно възнаграждение за учителите от горните класове в размер на 13 хил. евро. Максималната заплата в южната съседка гони 25 хил. евро.
На другия полюс са страни като Германия, Дания, Франция, Холандия, Великобритания. В Германия например преподавателите в гимназиалния етап започват от 50 хил. евро годишно, като най-високата заплата там стига до 70 хил. евро. В Дания таванът е 57 хил. евро при минимално възнаграждение от 44 хил. евро на година. Във Великобритания заплатите на преподавателите във второто ниво на гимназиалния етап почват от 28 до 48 хил. евро. Във Франция учителските заплати варират от 27 до 47 хил. евро, в Холандия - от 34 хил. до 71 хил. евро, а в Австрия - от 33 хил. до 69 хил. евро.
Най-впечатляващите заплати са в Люксембург - там преподавателите получават минимални годишни заплати от 81 хил. евро, а максимални - 141 хил. евро. Люксембург е страната - член на ЕС, с най-високи доходи на населението.
Проверки на ВЕИ-тата стигнаха до прокуратурата. Проверките на ВЕИ фирмите, започнали през лятото на миналата година, са към своя край, а част от сигналите вече са изпратени в прокуратурата, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова. Става въпрос за два сигнала, при които дружества от Сливен и Каварна са продавали ток на по-висока от определената им от енергийния регулатор цена.
Според министър Петкова предстои в близко време резултатите от проверките да бъдат обобщени. До момента държавната финансова инспекция е проверила над 30 зелени централи. Докладите се изпращат с копие до ресорното министерство и до енергийния регулатор. Те трябва да покажат какво е финансовото състояние на дружествата и как те са осчетоводявали приходите и разходите си. Отчита се и на каква цена са продавали тока, както и каква цена им е била определена от КЕВР.
Отделно от това трябва да бъде извършена и проверка на дружествата, изградили централите си с пари от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), които са получили и преференциални цени за изкупувания ток. Според министър Петкова енергийният регулатор трябва да уточни дали има двойно финансиране и кои са фирмите нарушители. Неофициално обаче от КЕВР заявиха, че не правят подобна проверка.
За първите 4 месеца след като заработи, фонд "Сигурност на енергийната система" е превел 183 млн. лв. на НЕК, съобщи още министър Петкова. Фондът бе създаден в края на миналото лято с цел да намали поне отчасти дълговете на задлъжнялата НЕК. Парите ще отидат за скъпия ток от ветропаркове и фотоволтаици, както и за компенсиране на скъпия ток от двата американски теца - "Марица-изток" 1 и 3.
Вероятно точно заради приходите от фонда НЕК отчете положителни резултати в края на 2015 г. "Електрическата компания е намалила загубата си за миналата година до 238 млн. лева. За първи път от години тя е на печалба от 14 млн. лв. за регулаторната си дейност", обясни министърът.
След малко повече от седмица се очаква да започне реално и борсовата търговия с ток за индустриалните потребители. Борсата тръгна показно в пробен режим в края на миналата година. Справка за цените и търговците ще може да прави всеки, който пожелае. Засега в борсовата търговия като продавачи ще участват НЕК, АЕЦ "Козлодуй" и държавната ТЕЦ "Марица-изток" 2.
350 000 коли спират от движение заради липса на «Гражданска отговорност». Около 350 000 автомобила без застраховка „Гражданска отговорност" ще загубят служебно регистрацията си до два месеца, предупреждават застрахователи.
„В момента гаранционният фонд изпраща писма на незастрахованите собственици на МПС-та с указания или да сключат „Гражданска отговорност", или да свалят от отчет автомобила. Предвижда се и в рамките на 2-3 месеца да има единна система, която ще позволява автоматично дерегистриране", съобщи пред БНР застрахователят Милен Петков.
Служебната дерегистрация на незастраховани автомобили се въведе с промяна в Кодекса за застраховане, приет през последните дни на 2015 г. Тогава беше намалена и глобата за шофиране без задължителната за автомобилистите полица от 400 на 250 лева.
„Целта е да се разреши проблемът с автомобилите с българска регистрация, ползвани от румънски, италиански и други граждани в чужбина. След това за катастрофи, предизвикани от тях, плаща българският Гаранционен фонд", обясни пред "Труд" зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Ралица Агайн-Гури.
В момента само в Румъния има над 100 хил. автомобила с българска регистрация по оценки от застрахователния бранш.
Според промените регистрацията на автомобилите, които нямат сключена "Гражданска отговорност", ще бъде служебно прекратявана от Пътна полиция. Все още не е ясно обаче как ще става връщането на регистрацията.
Същевременно изплатените обезщетения по застраховките „Гражданска отговорност" растат, показва статистиката на КФН. Към края на ноември общият им размер възлиза на 299 млн. лева, което е месечен ръст от 26,3 млн. лева.
„Агресия" прехвърлена на ром с 23 фирми. "Нищо подробно нямам да казвам. Не искам да ме показвате. Информация без далавера не давам. Няма интервю за мили очи!" Това каза по телефона пред "Труд" с изявен ромски акцент 38-годишният Петко Васков Митов от София. Той е управител на 23 фирми, сред които е и "Росарт" - дружеството, наследник на "Агресия груп". На хартия той държи контрола и над още 4 фирми, свързани с убития бизнесмен Александър Антов.
Екип на "Труд" потърси Митов или следа от него на два възможни адреса, на които са регистрирани някои от бившите дружества на Антов. Оказа се, че и двете посочени седалища на фирми не съществуват.
63-годишният шеф на "Агресия" бе застрелян с два куршума в главата в петък вечерта в софийското село Бистрица. Престъплението очевидно е извършено хладнокръвно от професионалист, който си прибрал гилзите и завлякъл тялото встрани от мястото на екзекуцията.
Въпреки твърденията, че бизнесът на Антов е изцяло светъл, вчера се появи версия, че убийството е заради прехвърлени дългове или неизпълнени финансови ангажименти. МВР отказа информация. Криминалисти не отговориха дори дали "управителят" Петко Митов е вече разпитан.
Смъртта застига Антов като собственик на "Вотан-А" ЕТ и управител на "Маринели билд" ЕООД на дъщеря му Мая Антова, сочи справка в системата "Дакси". Не бе потвърдена информацията, че дружеството на Антова притежава марката "Агресия" заедно с предприятието в кв. "Надежда" и луксозните магазини в София и Пловдив.
Модната къща "Агресия" бе прочута с това, че облича известни бизнесмени и политици на символични цени с рекламна цел. Сред клиентите й са премиерът Бойко Борисов, заместникът му Цветан Цветанов, бившия посланик на САЩ Джеймс Уорлик и много други.
"Няма политик, който не го познава. Убеден съм, че служителите на МВР ще положат максимални усилия да се стигне до разкриването на извършителите", каза вчера Цветан Цветанов.
Ботьо Ботев: Убийствата са, за да разсейват полицията
"По-вероятно ми се струва, че при убийството на бизнесмена Александър Антов не става въпрос за бизнес интереси. Когато се говори за мотиви, трябва да се обхване целият жизнен път на човека", каза вчера бившият шеф на отдел "Убийства" Ботьо Ботев. Той лансира и вероятността убийството на Антов 24 часа след това на висаджията Весо Дебелия да е имало за цел да бъдат разкъсани силите на МВР.
Дъщерята Мая Антова: "Агресия" беше сърцето му
"Трудно ми е да опиша болката в сърцето и душата ми. Трудно е да кажа благодаря за искрените и сърдечни съболезнования, защото баща ми ще живее вечно в моето сърце. Той беше човек, готов да помогне на всеки и да му подаде ръка. Тези, които го познаваха, знаеха, че той има две деца. Аз бях кръвта му, а модна къща "Агресия" - сърцето му." Това написа вчера във фейсбук дъщерята Мая Антова.
Рестарт до седмици на Южен поток. Москва връща проекта "Южен поток". За това се похвалил самият премиер Бойко Борисов в най-близкото си обкръжение, научи "Стандарт". В края на миналата седмица министър-председателят бил толкова щастлив от възстановяването на проекта, че радостно потрил ръце и възкликнал: "Сега ще видят всички те дали Ердоган е добър, а Бойко - лош!"
Според експерти, работата по газопровода "Южен поток" ще бъде подновена до няколко седмици. Два международни фактора тласкат Москва към възстановяването на проекта "Южен поток". Първият от тях е рязкото влошаване на руско-турските отношения през 2015 г. Първо Анкара цяла година лази по нервите на Москва с опити да извие ръцете на "Газпром" с по-високи отстъпки за доставките на газ за Турция - нещо, което руснаците никога и на никого не са позволявали. Второ, Анкара буквално си направи сепуко, като свали Су-24 на чужда територия.
Вторият фактор е буксуването на голямата надежда на Москва - проектът "Силата на Сибир". В последния работен ден на миналата година "Газпром" отмени търг за строителството на 800 км от газопровода, който трябва да доставя годишно по 38 млрд. куб. м газ на Китай. Рецесията на китайската икономика и мрачните перспективи пред нея засега ще отложат реализацията на "Силата на Сибир". На този фон Европа си остава единственият сериозен потребител и изряден платец на природния газ за Москва. Затова и реанимацията на проекта "Южен поток" е навременна и икономически целесъобразна.
Самите тръби за изграждането на подводния участък от проекта все още си стоят на пристанищата Варна и Бургас, като руснаците плащат редовно за заеманите складови площи, обясниха и от двата ни черноморски порта. Реанимираният проект "Южен поток" ще бъде съобразен с условията на Третия либерализационен пакет, твърдят запознати. Проектът напълно се вписва в идеята за изграждане на газовия разпределителен център "Балкан" край Варна, подкрепен от Брюксел проект, който без руския газ просто би бил абсолютно немислим. Така че с малко забавяне и може би малки изменения газопроводът "Южен поток" ще се реализира.
Чистка сред горските. Двайсетина началници и инспектори от държавни горски стопанства ще бъдат уволнени заради допуснати нарушения. Това съобщиха за "Стандарт" източници от земеделското министерство. Чистката, каквато не е имало през последните 15 години, е заради купища сигнали за нарушения, получени в края на годината. Част от сигналите са били пратени и лично на земеделския министър Десислава Танева чрез Фейсбук страницата й. Министърът е разпоредила веднага проверка на сигналите, като тя е стартирала между Коледа и Нова година. Установени са редица нарушения като нерегламентирана сеч, неспазване правилата на работното място, липса на добър контрол на фирмите, които секат на територията на стопанствата, препродаване на дървесина. Заради тях най-малко 20 инспектори на държавни горски стопанства ще се разделят с постовете си, а още десетки ще получат последно предупреждение. Сред тези, които ще се разделят с поста си, е и началникът на "Държавно горско стопанство София", научи "Стандарт". Министър Танева ще е безкомпромисна с всички , които нарушават закона. И всички те ще бъдат санкционирани, като проверката няма да е последна, обясниха източниците ни от земеделското ведомство.
Почивките по вода на половин цена през зимата. Круизните пътувания по Средиземноморието са на половин цена през зимата, като за седемдневен воаяж по вода се плащат между 400 и 500 евро вместо обичайните 1000 евро. В пакета влизат нощувките и изхранване без напитките, ползването на всички спортни съоръжения, анимационна програма за малчуганите и други развлечения, за които пасажерите получават информация от вестника, който се печата всеки ден на борда. През лятото за почивка по същата дестинация се дават двойно повече, уточни за „Монитор" Илиян Иванов, председател на Българско круиз общество. При подобно пътуване за децата до 18 години не се плаща за престоя. В цената не влизат и леглови екскурзии на сушата, уточни още той. За българите пътуванията по Средиземно море са №1, тези дестинации обхващат 80 на сто от всички круизни пътувания.
Около 10 000 нашенци са избрали почивка на борда на корабите - хотели през миналата година, двоен ръст очакват в бранша за 2016 година. За да тръгнат на подобно плаване, сънародниците ни могат да се качат в Атина или Истанбул.
През новата година Аляска става по-достъпна за българите каза още Иванов. Причина за това е, че отпадат визите за Канада за притежателите на виза за САЩ. Достатъчно е да се направи онлайн регистрация в имиграционната служба на Канада и българските граждани ще могат безвизово да се включват в маршрути към Аляска, към Хавайските о-ви, тръгващи от Ванкувър, както и да посещават Източното крайбрежие от Нова Англия към Халифакс и Квебек. Освен това се спестяват и по 70 долара на човек и събирането на голям брой документи.
Бум на покупките по телефона и през нета. Оборотът на търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет през ноември е нараснал на годишна база с 16.3 на сто, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
Ръст спрямо ноември 2015 г. е отчетен и при търговията с фармацевтични и медицински стоки - с 9.4 на сто, с компютърна и комуникационна техника - с 4.7 на сто, с битова техника, мебели и други стоки за бита - с 3.6 на сто, и търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали - с 3.5 на сто.
Спад е регистриран в търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия - със 7.7 на сто, и търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия - с 1.8 на сто.
По предварителни сезонно изгладени данни през ноември 2015 г. оборотът на търговията на дребно в страната нараства с 2 на сто спрямо същия месец на предходната година.
Носим скъпи дрехи на аванта. Българката започна да прави номерата на много други европейски държави и да носи скъпи дрехи на аванта. Това разказа за „Новинар"
25-годишната Милена, която вече повече от половин година всеки ден е с различен тоалет, без да плати и стотинка за него. „Отдавна съм чувала за тази практика и знам, че в Германия например, отдавна живеят така, но все не се престрашавах до един ден, в който ми се наложи спешно да сменя дрехите си, а не ми се даваха пари за нови.
Тогава просто отидох в един магазин в мола на известна марка и се облякох от главата до петите за около 150 лева. На следващия ден си свърших работата и отидох да върна дрехите, съответно си получих и парите", разказва Милена.
По думите й след това започнало да й харесва да сменя гардероба и стила си по-често и това се превърнало в практика. „Единственото важно е дрехите да не се перат и да са с етикет, когато ги връщам, затова избирам само такива, на които етикетът се разкопчава, за да мога после да го върна", допълва тя.
Младата жена обяснява, че никога не са я питали за причината да върне дрехата, а понякога дори изпраща някой друг да я върне и вземе парите й. Така на практика можем да „инвестираме" определена сума, която да се върти непрекъснато от магазин в магазин, а ние да сме с различни дрехи всеки ден или поне, докато не ни научат в моловете. „Случвало ми се е да нося една дреха и почти месец и след това да я върна", каза още Милена.
Това пък ни кара да се запитаме, дали не си купуваме дрехи „втора ръка" дори от лъскавите магазини в столицата.
От големите вериги признават, че знаят за тази порочна практика, но няма какво да направят, защото политиката на магазините ги задължава да приемат върната стока до месец, а понякога и повече, стига тя да е с етикет, касова бележка и да не е повредена.
Цените на храните тръгнаха нагоре. В началото на 2016 година цените на храните тръгнаха нагоре. Това показват данните на Държавната комисия за стокови борси и тържища. Индексът на цените е скочил с 1,98 на сто.
Скокът е най-отчетлив при плодовете и зеленчуците. Поскъпнали са доматите, зелето, картофите, морковите, както и ябълките, лимоните, портокалите и мандарините. Цената на зелето се е покачило със 7,9 на сто и се продава за 0,82 лева за килограм.
Картофите са по-скъпи с около 4,8 % и се търгуват за 0,65 лева. Доматите струват 1,84 лева , което е с около 1,7 % повече. Морковите са с около 9,2 на сто по-скъпи.
Те могат да се намерят на цени от 0,83 лева. Ябълките струват 1,08 лева, а мандарините са по 1,30 лева. Портокалите са се покачили с 1,9 на сто до 1,06 лева за килограм. Цената на лимоните се е повишила с 2,6 % и вече е 1,96 лева.
При храните има скок при кравето сирене, фасула, брашното и пилешкото месо. Замразеното пилешко вече е 3,86 лева, пилешките гърди се продават за по 8,02 лева, а бутчетата вървят около 3,04 лева.
Понижение има при олиото, каймата, захарта, прясното мляко. Оризът е с около 4,4 на сто по-евтин и достига цена от 1,94 лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |