НАП проверява 190 богати с коли с чужди номера. 190 българи, собственици на луксозни автомобили с чужди номера в страната, са проверени от НАП, научи "24 часа".
Проверките са стартирали в края на миналата година.
По искане на данъчните КАТ издирил пълната документация за всеки автомобил, както и имената и точните адреси на техните собственици.
През април м. г. по време на бала на КРИБ премиерът Бойко Борисов призова притежателите на коли с чужди номера да ги пререгистрират и да си платят данъците. Той дори се закани колите, паркирани отпред, да бъдат снимани.
Данъчните са установили, че коли с транзитни номера се водели фирмена собственост, но се използвали основно за лични нужди. Така се връщал неправомерно ДДС.
Около 70 човека от проверяваните побързали да сменят регистрацията на колите и си платили налозите.
За 23-ма собственици била разпоредена данъчна ревизия, след като станало ясно, че са с ниски доходи или имат фирми на загуба, но карали лъскави коли.
По правилата транзитни номера могат да се използват у нас до три месеца. След това колата трябва да се регистрира и да се платят акциз и местни данъци.
Ако автомобилът е на фирма, трябва да се обяви пред НАП за какви цели ще се ползва, за да не се връща ДДС, ако е за лични нужди.
Всички инвалиди между 15 и 64 години ще минават през 2 комисии за пенсия. Единствено децата с увреждания ще продължат да получават от държавата инвалидни помощи по облекчен режим. Това предвиждат плановете на социалното министерство за реформа на инвалидните пенсии. Децата до 16-годишна възраст не получават пенсии от осигурителния институт, а на родителите им се изплащат помощи от Агенцията за социално подпомагане.
Когато навършат 16 г., децата с увреждания могат да получат инвалидна пенсия. За да стане това обаче, те ще трябва да преминат проверка от социална комисия в НОИ дали всъщност не могат да работят и да се издържат. Тази втора комисия ще е задължителна
за всички инвалиди в трудоспособна възраст, т.е. между 15 и 64 г., научи в. "24 часа". Тя ще може да изисква повторни медицински и лабораторни изследвания, които да потвърдят заключението на ТЕЛК. Целта е да се насочват и хората с увреждания към подходяща за тях професия и преквалификация.
От явяване пред втората комисия освен децата ще бъдат освободи и хората над 64 г., тъй като те вече също не получават инвалидни пенсии след забраната да се съчетава вземането на пенсия за възраст и такава за инвалидност. Пенсионерите инвалиди могат да ползват услуги и помощи от АСП.
Концепцията за инвалидните пенсии ще бъде представена подробно в края на следващата седмица, каза в четвъртък вицепремиерът Ивайло Калфин. В началото ѝ пък трябвало заедно със здравния министър Петър Москов да изчистят последните подробности как ще си взаимодействат ТЕЛК и социалните. Идеята е досегашните ТЕЛК да не дават вече заключение за работоспособността, а само да определят дали дадена болест е причина за инвалидност.
Пускат в интернет ваучери за бавачки
Bаучерите за домашни услуги като бавачки, ремонтни дейности и почистване ще се купуват онлайн. Това обясни зам.-министърът на труда Гълъб Донев. През 2016 г. ще се изгражда системата за продажба на ваучерите и ще се определят цените за субсидираните от държавата домашни услуги.
Ваучерите ще се купуват свободно от всеки българин през интернет портала. Концепцията обаче предвижда ограничения за количеството, което може да бъде взето за един месец от един човек.
Фирмите, които приемат плащания с ваучери, ще се регистрират и ще трябва да наемат за домашните услуги безработни, обясни още Донев. Според него това щяло да става през агенции за временна работа.
България ще настоява в Европейския съюз да бъде въведена социална защита за работещите извън родината си домашни помощници и селскостопански работници, обяви пък вицепремиерът Ивайло Калфин. Много голяма част от работещите зад граница българи са заети именно в тези области, а в тях няма никаква социална защита, мотивира се той. Важна за страната ни била и планираната евродиректива срещу канцерогенните вещества на работните места, обясни още Калфин.
Пеевски купува и фалиралия "Химко". Компанията на Делян Пеевски "НСН инвестмънт" е подала единствена оферта за активите на "Химко" и е избрана за купувач, съобщи пред "Капитал" синдикът на фалиралото дружество Росица Томова. Началната цена беше 11.7 млн. лв. и вероятно за толкова е офертата.
Сериен купувач
Това е поредната покупка на депутата през дружеството "НСН инвестмънт", в което Пеевски има 90%, а майка му Ирена Кръстева - 10%. В началото на тази година беше заявено намерение за придобиване на 50% от "Техномаркет", преди това през август 2015 г. тази компания купи 5% дял в "Булгартабак холдинг" от Петър Манджуков (с борсова оценка за около 20 млн. лв.), а в самия край на 2015 г. купи и 18% дял в пловдивската фабрика за цигарени филтри, гилзи и опаковки "Юрий Гагарин" (при сделката пазарната оценка на дела беше 8 млн. лв.).
Един от основните неизяснени въпроси е за произхода на средствата на депутата за серията придобивки. През ноември капиталът на "НСН инвестмънт" беше увеличен с 1 млн. лв., като Пеевски е записал 900 хил. лв. От подаваните до този момент от депутата от ДПС декларации пред Сметната палата не се вижда той да е декларирал, че притежава такава сума.
Извън скорошните публични придобивки Пеевски е спряган и като контролиращ строителни компании - "Водстрой 98", "ПСТ груп" и "Техноекспортстрой", където пряко участие не е показано до момента. Освен с цигарения холдинг името му се свързва и с проекта Lafka, дистрибутора на вестници и цигари "Експрес логистика и дистрибуция", две млекопреработвателни предприятия в Пазарджик и Казанлък, тържище край Пазарджик, много сайтове и медии извън официалните "Телеграф" и "Канал 3".
Терен и скрап
"Химко" за последно е произвеждал торове през 2002 г. Пред "Стандарт" адвокатът на Пеевски Александър Ангелов, който го е представлявал и по тази сделка, твърди, че част от производството ще бъде възстановено. Според представители на сектора това е невъзможно. Заводът не е работил 13 години, технологията е стара, част от съоръженията липсват, а и не отговаря на европейските екоизисквания. Така вероятно интересът към сделката е по модела "Кремиковци" - нарязване на съоръженията на скрап и разчистване на терена от около 700 декара.
Преди три години екип около бивши мениджъри твърдеше, че врачанският завод може да работи с около четвърт от капацитета си, като пусне "новата" си седма линия за карбамид, която е инсталирана през 1983 г. и има ресурс за още 15 години. Специалисти обаче твърдят, че за подновяване на производството ще трябва да бъдат инвестирани поне 15 млн. лв. Освен това ключови за работата на завода активи като пречиствателната станция, теца и склада на пристанище Варна вече са собственост на други фирми.
В страната работят два торови завода - "Агрополихим" и "Неохим". Акционерът и изпълнителен директор на първото Филип Ромбаут каза, че са оглеждали площадката три пъти. Това, че не са подавали оферта, сочи, че не виждат икономическа логика във възстановяване на производството. Нужната инвестиция би била 50 млн. лв., оборудването е по стари технологии (вече на пазара се търсел гранулиран карбамид) и окончателната оценка е била, че вложението в стари активи няма как да е по-ефективно от изграждането на зелено.
Това показва, че наистина много по-вероятно е бъдещето на врачанското предприятие да е на скрап. По оценки на разглеждали актива за производство оборудването е от неръждаема стомана и приходите от нарязването му биха могли да избият цялата цена от 12 млн. лв.
Малко кеш за "Булгаргаз" и НЕК
"Химко" фалира през 2012 г. За пръв път активите бяха предложени за продажба през март 2014 г. при начална цена 28.6 млн. лв., но кандидати нямаше. Тогава имаше вреден план те да бъдат купени от държавно дружество. През миналата година синдикът отново предложи земята, сградите и съоръженията за 22.8 млн. лв. До сегашната продажба, където ниската цена е привлякла интерес за оглед от трима кандидати. Те са направили оглед, но депозит от 1 млн. лв. и оферта е била внесена само от "НСН инвестмънт".
Продажбата няма да зарадва кредиторите, най-големи сред които са "Булгаргаз", НЕК и Националната агенция за приходите. Те имат да получават 80 млн. лв. Сегашните под 12 млн. лв. ще бъдат разпределени между всички, тъй като няма привилегировани кредитори с обезпечения.
Това ще стане, след като Пеевски плати цената. Срокът е 2 месеца след подписването на предварителен договор. Към момента "НСН инвестмънт" е обявен от синдика за избран купувач и няма срок за завършване на преговорите.
Бизнесът с храни ще става по нови правила. Производителите и търговците на храни ще работят по нови правила, тъй като Министерството на земеделието и храните е почти готово с нов пакет закони. Той е работен заедно с браншови организации и логично засега от тях няма критики, но допълнителната бюрокрация може да се окаже проблем за малките компании. От обявеното дотук става ясно, че ще има допълнителна регулация за едни, а облекчена за други, за потребителите ще има повече информация, а държавната агенция ще има по-широки права.
Това стана ясно в четвъртък по време на обществено обсъждане на новите проектозакони - за храните, за хранителната верига, за оценка на риска по хранителната верига, плюс изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Всъщност проекти не бяха предоставени на журналисти и компании.
Хранителният сектор е сред най-големите в страната - по данни на земеделския министър Десислава Танева през 2014 г. в страната са потребени храни на стойност 9.2 млрд. лв., а заетите в него са 112 хил.
Повече опции, но и още контрол
Най-ключов в пакета е новият Закон за храните. Сега действащият е от 1999 г. и е променян и допълван над 30 пъти. В работната група по проекта участват представители на всички браншови организации от хранително-вкусовата индустрия. Това обяснява липсата поне на този етап на сериозни критики към предложенията в него.
В проекта се определят общи и специфични изисквания към храните, които се пускат на пазара, както и към собствениците на компании, които произвеждат, преработват и дистрибутират храни. Въвеждат се изисквания и към индустрии, които имат отношение към сектора - например производители на опаковки, превозвачи (виж карето). Регламентира се търговията с хранителни продукти по интернет.
Увеличават се правомощията на контролните органи по отношение на сивата икономика, така че при разкриване на нелегални цехове те веднага да бъдат затваряни. По сега действащото законодателство нерегистрираните в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) производства се смятат за частна собственост и е нужно разрешение на съда за влизане в тях. Предвижда се и повишаване на санкциите за нарушения.
Според министър Танева промените ще ограничат незаконните търговия и внос, както и ще създадат условия за равнопоставеност на всички стопански обекти. "Ще направим публични всички регистрирани обекти по агрохранителната верига, за да се знаят техният вид, права, планиран контрол. Ще дадем възможност на потребителя както да получи информация за нарушенията, така и сам да предизвиква контрол на съответния обект", обясни намеренията на министерството Десислава Танева.
Земеделското министерство има намерение също така да вкара компаниите, които пускат на пазара вредни храни, в публичен регистър. Танева посочи още, че 438 052 обекта се контролират от 1514 инспектори на агенцията. Тези за производство на храни и за търговия на едро са 8504 и се наблюдават от 700 инспектори.
Още два нови закона
Проектът за нов Закон за хранителната верига цели опростяване, уеднаквяване и актуализиране на 9 действащи закона и няколко подзаконови нормативни акта, съобщи д-р Илиян Костов от министерството. По думите му с този закон трябва да стане ясно кой прави политиката на безопасност на храните, кой извършва контрола и оценката на риска. Новият проектозакон предвижда и контрол на посевния и посадъчен материал. Част от регулациите са свързани с мерки при управление на кризи, извънредни ситуации и измами по хранителната верига. "На европейско ниво няма обща рамка по отношение на измамите, засега всяка държава членка сама регулира този сегмент на контрола", уточни д-р Костов.
Проектът за нов закон за oценка на риска по хранителната верига предвижда създаденият през 2011 г. Център за оценка на риска да премине към земеделското министерство. Сега той е на подчинение на агенцията по храните. В 16 от 28 държави на ЕС този център е в структурата на министерството на земеделието.
Очаква се в края на януари подготовката по новите законопроекти да приключи и те да бъдат качени на сайта на министерството. Промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност са в по-напреднал стадий - предстои второ четене в парламента.
Какво се променя
- Въвежда се изискване за регистрация на обектите, които произвеждат и пускат на пазара материали и предмети, предназначени за контакт с храни (опаковки например). Регистрирането ще става в БАБХ.
- Всеки бизнес оператор, който пуска на пазара за първи път хранителни добавки, трябва да уведоми областната дирекция по безопасност на храните.
- Всеки, който пуска за първи път на пазара (отнася се и за производство, и за внос) храна със специално предназначение (за кърмачета, на зърнена основа, за деца, за специални медицински цели и др.), трябва да уведоми Министерството на здравеопазването.
- Притежателите на интернет сайтове за търговия с храни от разстояние трябва да се регистрират в БАБХ. Разписани са и условия към предлаганите храни, едно от които е те да бъдат доставени от одобрени от агенцията обекти.
- Регламентират се условията и редът за извършване на дейности по хранително банкиране и дарения с храни. Храните, които се даряват, трябва да са произведени в регистрирани обекти, а дарителите ще информират БАБХ.
- Транспортните средства за превоз на храни от животински и неживотински произход трябва да бъдат регистрирани в съответната областна дирекция по безопасност на храните, където е регистриран обектът.
- Облекчават се някои административни процедури. Обектите за производство, преработка и дистрибуция на храни от неживотински произход ще подлежат на регистрация в БАБХ, а не на одобрение (което включва проверка на място). Изключение правят обектите за всички видове бутилирани води, които се регистрират в регионалните здравни инспекции към Министерството на здравеопазването. Досегашното изискване за одобрение остава само за обектите за храни от животински произход.
- На регистрация в областната дирекция по безопасност на храните ще подлежат и обектите за производство и търговия на едро с материали и предмети, предназначени за контакт с храни.
- Обектите за директни доставки на малки количества храни до крайния потребител или до местни търговци на дребно също подлежат на регистрация в областните дирекции на агенцията.
- Създава се консултативен съвет по храните към министъра на земеделието и храните за координиране на държавната политика по безопасност на храните, в който влизат и представители на браншовите организации.
Очакват се и други новости - за изискванията към бутилираните води, за размера на санкциите при нарушение на законодателството, за представителност на професионалните организации на производителите, преработвателите и търговците на храни и др., но какви точно ще са те ще стане ясно след публикуване на окончателния текст на проекта.
България е под натиск да стане "фронтова линия" срещу бежанците. Идеята България да се превърне в първата защитна линия на Европейския съюз срещу нелегалното влизане на мигранти набира сила в част от страните - членки на съюза. Заедно с Македония страната ни е разглеждана като възможна "резервна гранична система" на ЕС. Причината е неспособността на Гърция да се справи с бежанския проблем и опасността Турция да пусне отново мигрантите през границите, след като Брюксел се бави с отпускането на 3 млрд. евро помощ за Анкара.
Засега създаването на резервната гранична линия се лансира основно от Унгария и Чехия, но не е ясно какво точно имат предвид - дали да бъде подсилена южната граница на България и Македония с чужди граничари, или двете държави да се превърнат в буферна зона. Вчера в София ненадейно пристигна унгарският външен министър Петер Сиярто. "Смятам, че трябва да се инициира присъединяването на България към Шенгенското пространство. Гърция не може да защити Европа, но Македония и България могат", заяви той. "До 35 млн. души живеят по южните и югоизточните граници на ЕС и много лесно могат да решат да тръгнат. Трябва да сме готови за тях, а в момента сме беззащитни", подчерта по-късно Сиярто в лекция пред Атлантическия клуб. Според него първо трябва да спрем физически нерегулираното и незаконно преминаване на този поток.
Премиерът Бойко Борисов и външният министър Даниел Митов не дадоха подробности за разговорите по бежанския въпрос с унгареца. Митов каза само, че от гръцка страна трябва да се установи стриктен контрол по границата на Гърция, която е външна на Европейския съюз.
Сиярто анонсира и изненадващо посещение на унгарския премиер Виктор Орбан следващата седмица. Именно от Орбан дойде първо предложението за нова защитна линия по северната гръцка граница и бързо приемане на България в Шенген. Според премиера на Унгария "следващата защитна линия, която трябва да изградим, е по протежението на северната граница на Гърция". "Хубаво е, че Турция е обещала защитна линия, но ние трябва да изградим наша собствена, с наши ресурси, за да се спре, не да се забави, но да се спре миграцията", каза той. Той смята, че България трябва да бъде приета в Шенген, а Македония трябва да получи финансова подкрепа и друга помощ, за да може да засили защитата си.
Думите на Орбан са в пълен синхрон с изказването на чешкия премиер Бохуслав Соботка от вторник, който заяви, че трябва да бъде създадена "резервна гранична система" по линията България-Македония. Според него е необходимо засилване на охраната на шенгенските граници. "Но тъй като засега нищо такова не действа, трябва по линията България-Македония да се създаде резервна гранична система", каза той. Според него ЕС трябва да изпрати там техническо оборудване, което да позволи регулиране на мигрантския поток, след като той не може да бъде регулиран в Турция или в Гърция.
На практика Унгария, Чехия и Словакия вече помагат на Македония да се справи с бежанския проблем. През декември м.г. Орбан и подалият оставка Никола Груевски подписаха двустранно споразумение, според което Унгария ще подпомогне Македония в опитите да защити границата си. Първите 31 унгарски полицаи пристигнаха в Скопие в началото на януари. В средата на месеца се очаква Чехия да изпрати още 25 полицаи, както и финансова помощ от 740 хил. евро. Словакия също ще участва с 25 души. Засега обаче усилията не дават резултат. Вчера Македония отвори границата с Гърция и нови 2000 чужденци влязоха на път за Европа.
БСК: Грешна политика на правителството води до проблеми за бизнеса. Шоковото увеличение на тока за бизнеса от лятото на миналата година, повишените разходи за осигуровки, заплати и данъци наред с новите цени на винетките и данък "уикенд" са сред основните причини стоките и услугите да запазват своите цени. Това се казва в подробен анализ на Българската стопанска камара (БСК), публикуван вчера в новата рубрика на камарата "Стига вече". Грешни решения на правителството са в основата на проблемите за бизнеса, сочи анализът.
Преди няколко дни Бойко Борисов нападна бизнеса, с коментара, че когато цените на горивата са паднали драстично, цените на стоките не са били намалени. "А като поскъпваха горивата, плашеха с поскъпване на хляба, тока, какво ли не. Къде са сега КРИБ?", запита премиерът, нервиран от искането на работодателската организация за оставка на вътрешния министър Румяна Бъчварова. Според националната статистика обаче вече трета поредна година България е в дефлация. За 2015 г. в сравнение с 2014 г. цените на основните стоки са паднали с 0.4%.
В анализа на БСК е посочено, че цените на производител за 11-те месеца на 2015 г. намаляват средно с около 1 на сто, като най-голям е спадът в строителството (-3.7 на сто). Увеличение има само в сектор "енергетика", където цените се регулират от държавата.
Експертите изтъкват още, че поевтиняването на петрола не се е отразило съществено на цените у нас. В България бензин А95 поевтинява с 12.2%, а дизелът - с 9% (сравнението е на цените от декември 2015 и декември 2014 г.), докато цената на петрола на международните пазари за същия период намалява почти наполовина - с 43.4 на сто. Всъщност в средата на сегашния януари България се оказва сред страните с най-скъпи горива преди облагане с данъци, такси и акцизи - 0.465 евро за бензина и 0.473 евро за дизела, посочват от БСК. По-високи цени на бензина имат само Испания, Дания и Малта, а по-скъп дизел - Ирландия, Португалия, Чехия, Дания и Малта.
Преди година вицепремиерът Томислав Дончев нареди на КЗК да изясни защо българите зареждат с най-скъпия дизел в ЕС. Става дума именно за цената на горивото, преди то да бъде обложено с данъци - акциз и ДДС. Месеци по-късно КЗК започна секторен анализ, който все още не е готов.
Основен проблем за производителите е и цената на тока, която бе увеличена през лятото на миналата година въпреки протестите на бизнеса. Миналата седмица работодателите от АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ обявиха, че подновяват натиска си към правителството заради отлаганата с месеци реформа в енергетиката, която води все повече дружества към свиване на разходите и дори към фалит.
От БСК изтъкват, че се увеличава и данъчноосигурителната тежест, а от Нова година минималната и със 75% - спрямо 2010 г. Проучване на консултантите от A.T. Kearney показва, че вдигането на разходите за данъци, осигуровки и регулации гони инвеститорите. Преди година максималният осигурителен праг бе увеличен на 2600 лв. През 2015 г. бяха увеличени административно и минималните осигурителни прагове, а от януари те са отново завишени средно с над 8%.
Пада тайната за парите на големците. Депутатите Мартин Димитров и Петър Славов са спечелили делото срещу отказа на управителя на БНБ да им предостави данни за възнагражденията, получени персонално от Управителния съвет на Централната банка преди фалита на КТБ.
557 000 лв. са получени от УС на БНБ за първото полугодие на 2014 г., преди фалита на КТБ, съгласно данните, които имаме, но как са разпределени между 7-те члена на съвета, кой колко е получил индивидуално? На този въпрос трябва да ни бъде отговорено, съгласно решението на съда, подчерта Димитров.
"Какви допълнителни възнаграждения е получил шефът на Банковия надзор преди фалита на КТБ, т.е. как е била оценена неговата работа през тези шест месеца и колко допълнителни възнаграждения е получил той? За нас ще бъде любопитно, ако се окаже, че той е прибрал добри суми, което означава, че този, който определя сумите е оценявал високо неговата работа преди фалита на КТБ", коментира още Мартин Димитров.
"Интересува ни имало ли е въобще методика, по която са определяни допълнителните възнаграждения. Методика, която да прави връзка между свършената работа, постигнатите резултати и изплатените средства. Ако е нямало методика, то тогава някой еднолично е решавал", категоричен бе Димитров.
"Призоваваме БНБ след това ясно съдебно решение да не търсят нови вратички, да не се крият, а да отговорят на нашите въпроси, които са обект на силен обществен интерес", продължи той и допълни: "Защото трябва да знаем в специалния регулатор БНБ какви пари са раздавани преди фалита на КТБ, за каква работа и как той се е самооценил".
Димитров призова сегашния гуверньор Димитър Радев "да покаже, че наистина води нова политика и да изпълни решението на съда в кратки срокове като предостави публично данните".
Фирмите с опасни храни лъсват в интернет. Всички фирми, които бъдат изловени, че предлагат некачествени храни на пазара, ще лъсват в интернет. Това обеща вчера земеделският министър Десислава Танева.
„Публичността е най-голямата мотивация операторите да бъде стриктни", каза тя. Обещанието на министъра дойде, след като миналата седмица шефът на Сметната палата Цветан Цветков разкритикува агенцията по храните (БАБХ), че крие фирмите нарушители и препоръча да обявява на сайта си марките на всеки опасен продукт, установен на пазара.
Танева уточни, че потребителите ще имат достъп до информацията през единна информационна система, която ще проследява продуктите от фермите до магазина. „Щом като нищо не ни ограничава в законите, тази система трябва да дава информация за операторите, при които са установени нарушения, както и какви са те.
Ще се посочва и кои инспектори са ги проверявали преди това и не са открили нарушенията", каза тя.
Експертът Тодор Тодоров допълни, че идеята за публичния регистър ще се съгласува и с Комисията за защита на потребителите. В момента при установени опасни продукти на пазара БАБХ уведомява какви количества е възбранила и започва да ги изтегля от пазара, но не съобщава имената на фирмите нарушителки.
Идеята за „черен списък", в който да бъдат изобличавани фирмите, мамещи потребителите, не е нова. За последно ексшефът на Агенцията по храните проф. Пламен Моллов дори публикува на сайта на агенцията класации с „добри практики" и „лоши практики", в които трябваше да се посочват фирмите нарушителки и отличници. В тях обаче така и не бе вписана нито една фирма.
С новия закон за храните за първи път ще се разпише, че за да може да продава храни онлайн, търговецът трябва да има склад, регистриран в агенцията по храните. Ще се въведат изисквания и към автомобилите за превоза на храни от неживотински произход като хляб.
В час без учебници. Децата, които догодина ще бъдат в пети клас, може да учат история без учебници през първия срок. Това е един от вариантите, които просветното министерство обмисля, ако новите учебници закъснеят. Догодина с новия училищен закон влизат в сила и нови програми, като петокласниците вече няма да учат българска, а световна история.
Просветният министър Тодор Танев заяви, че важното са не толкова учебниците, които са средство за самоподготовка, колкото това как самите учители спазват преподаването на новите елементи от учебната програма. "Лично аз имах един учител в Първа английска, който никога не използваше учебници", допълни той. Що се отнася до опасенията на учители, че децата в пети клас може да се наложи да учат по учебниците за седми, които са с по-сложни понятия, Танев уточни, че проблем с термините може да има при точните и природни науки. "Конституция навсякъде е конституция и пирамида е пирамида", каза още той. Министърът добави още, че в заповедта за новите учебници е направен "максимумът на административното творчество". Това означава, че на издателите се дава възможност всеки месец на десето число да внасят заготовките на онези учебници, които са готови. Самите издатели, които смятат сроковете за кратки, вече са обжалвали в съда. "Нека съдът да се изкаже. Аз бих посъветвал издателите да поискат чрез депутатите в закона да се заложи известно закъснение за първи и пети клас", каза още министърът. Той уточни, че няма право сам да повдигне въпроса пред законодателната власт, но, ако го питат, би изказал мнението си, че известно закъснение е нужно. Танев уточни, че ако в една и съща година се наложи да се правят и допечатки на стари учебници, и отпечатване на нови, това ще натовари бюджета.
Търсят площи за биомагазини и аптеки. Наемите на първокласни площи в добре работещите молове тръгнаха нагоре и през последното тримесечие на 2015 г. в София стигнаха 27 евро/кв.м. Това отчитат от консултантска компания Forton, партньор на Cushman&Wakefield за България и Македония. Увеличават се и наемите на търговските улици в София и други големи градове, като основно се търсят площи за аптеки, дрогерии и биомагазини, каза Росен Генев, мениджър "Търговски площи" във Forton. На столичния бул. "Витоша" наемите стигнаха 46 евро/кв.м за площ между 100 и 150 кв. м. А някои утвърдени на пазара марки продължават разширението си и се насочват към областните градове, където конкуренцията е по-слаба.
През 2015 г. сделките с бизнес имоти нарастват с 20%, като общият обем на инвестициите достига 236 млн. евро, посочват от Forton. При офис площите се забелязва активно търсене и лек ръст на наемите през последното тримесечие на 2015 г., каза Станимира Пашова, мениджър "Офис площи" във Forton. По думите й IT и BPO компаниите се разрастват и са сред водещите бизнеси, които имат интерес към наем на площи. Средната площ на нает офис за 2015 г. е 1200 кв.м. Наемите в София на първокласни сгради с добра локация в центъра или по големите булеварди са в диапазона 11-12,5 евро/кв.м. Дори офис проекти, които са в етап на изграждане и ще излязат на пазара през 2017 г., вече намират наематели, посочи Пашова.
Тогите и протестърите на Хидрата лапнали 33 млн. лева от грантове. Французите може и да съветват да търсим жената, но американците отдавна са открили, че зад всяко нещо всъщност стоят пари. В някои случаи - много пари. Над 33 млн. лева, повече от 21 млн от които от „Америка за България" и свързания със Сорос Институт „Отворено общество", са лапнали от грантове магистратите, адвокатите и т.нар. „експерти", протестиращи от сутрин до вечер по телевизионни студиа, онлайн издания и дебати в полза на олигархичния кръг „Хидра". Мафиотската ламя, пробваща се да подмени легитимните играчи на политическата и съдебната сцена, за да диктува правилата, да спаси от възмездие за обраните милиарди на данъкоплатците тарторите си Цветан Василев и Иван Костов и да върне аверите им на държавната хранилка, от която бяха изгонени през последните години. Това показва проверка на Агенция „Монитор" в регистрите на „Америка за България" и „Отворено общество", както и във финансовите доклади, представени от 16 НПО-та, свързани с Хидрата, пред Министерството на правосъдието. От тях лъсватярки задкулисни партньорства между съдии, адвокати, защитаващи олигарсии дори бивши правосъдни министри, които противоречат на абсолютно всички етични и морални правила. Както и че две дузини хора, познати на публиката главно като „протестъри", скрити зад маските на политолози, общественици или експерти по незнайно какво точно, от години се изхранват с проекти, по които лапат милиони, вземани уж от различни НПО-та, но в крайна сметка усвоявани от всички тях заедно. Въпросните партньорства са устойчиви, действат от повече от десетилетие, участниците в тях - почти едни и същи лица, а единствените, които се сменят, са хората, в полза на които играят, но винаги зад тези лица прозира един и същи силует - Командира.
Най-скандалното в този роден вариант на италианската Камора е финансовата обвързаност на арбитри, каквато роля по принцип трябва да играят съдиите в демократичните общества, със защитници на подсъдими. При това предимно на представители на олигархичните кръгове в страната. Именно такъв е случаят с лицето на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова и видната столична адвокатка Даниела Доковска, която в момента защитава интересите на обвиняемия за укриването на данъци за 62,8 млн. лева фармацевтичен бос и една от главите на Хидрата Огнян Донев. Справка в сайта на „Отворено общество" показва, че Доковска и Куцкова са били партньорки в проект от 2005 г. на свързаната със Сорос фондация за създаване на Бюра за правна помощ. Това далеч не е единственият досег между двете, чиито имена фигурират в НПО-та, свързани помежду си. Така например, според данните в системата за фирмено разузнаване ДАКСИ и докладите в регистъра на МП на неправителствените организации, до 2013 г. Куцкова е била в управата на „РискМонитор" на шефа на УС на „Отворено общество" Стефан Попов и адвокат Йонко Грозев. В същото време Йонко Грозев е и в управата на Българския институт за правни инициативи на проваления бивш правосъден министър Христо Иванов. Любопитното е, че когато Иванов се запъти към изпълнителната власт, на негово място, според финансовия доклад на БИПИ, в борда на института влиза именно адвокат Даниела Доковска. Там освен с Грозев Доковска си партнира и с един от програмните директори на „Отворено общество" - Иванка Иванова. Друг любопитен момент е, че „РискМонитор" е заделил част от парите, усвоени по проекти от „Отворено общество" и „Америка за България" за друга видна „протестърка" Антоанета Цонева. През 2011 г. сдружението е субсидирало нейния Институт за развитие на публичната среда, който сам по себе си също се е облажил с грантове за 1,2 млн. лева.
Нели Куцкова не е единствената от Съюза на съдиите, лъсваща сред грантаджиите, облажили се от милионите от „Отворено общество" и „Америка за България". На хранилката на двете донорски фондации е и членът на ССБ и настоящ кадровик на Темида Калин Калпакчиев.
Калпакчиев е автор на статии, публикувани на сайта „Медиапул", финансирани по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, парите по който у нас се раздават от „Отворено общество". Това изрично е указано под самите тях, но без да се уточнява дали и каква точно сума е отишла за автора. Тук е моментът да се припомни, че именно от „Медиапул" тръгна опитът за преврат на кръга „Хидра" в Темида. Сайтът публикува манипулирано становище от анонимен чиновник от ЕК, въз основа на което тогавашният правосъден министър Христо Иванов и настоящият шеф на ВКС Лозан Панов заявиха, че Брюксел настоявал обвинител №1 Сотир Цацаров да бъде отстранен от поста си, докато трае проверката по записите между Румяна Ченалова и Владимира Янева, публикувани от „Бивол". Самият проект, по който Калпакчиев се явява автор, пък се казва „Реформирай това" и е спечелен от фондацията, регистрирана от издателката на „Медиапул" и бивш глас на Иван Костов Стояна Георгиева - „Инфо спейс". Сумата по проекта е 43 173 евро и партньор на „Инфо спейс" по него е Българското училище за политика в лицето на видната аверка на друг от олигарсите в кръга „Хидра" Иво Прокопиев - Саша Безуханова. И говорейки за Прокопиев, той самият също се оказва виден грантаджия по две направления. През фирмата си „Икономедия", която е издател на „Дневник" и „Капитал", е гушнал от „Америка за България" 6 млн. лева за дигитализиране - сума, която би стигнала за качването онлайн на поне половината държавна администрация.
Както и през свързаната с него Фондация „Капитал", която се оказва и пъпната връв между Прокопиев и зелените протестъри, оглавявани от Тома Белев и сие.
В един от докладите на Фондация „Капитал" пред МП е записано, че сдружението на Прокопиев е партньор заедно с още 6 български организации (бел.р. - свързани именно със „Зеления октопод") и 4 международни по проект „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони" за 4,79 млн. швейцарски франка. Любопитното е, че на сайта на самия проект обаче Фондация „Капитал" е премълчана като участник.
Над 4 милиона мигранти идват в Европа до 3 години. Международният валутен фонд прогнозира, че 1,3 милиона мигранти може да достигнат Европа годишно между 2015 и 2017 година, пише "Дейли експрес". Това означава, че повече от 4 милиона души ще влязат на Стария континент в следващите три години, пресмята вестникът.
Проучването повдига въпроса колко бързо ще трябва да се интегрират бежанците, за да се получи икономически растеж за Европа в дългосрочен план?
В краткосрочен план МВФ смята, че икономиките на страните, поели голям брой бежанци, ще се разширяват за сметка на публичните разходи. Но в дългосрочен план икономическите последици ще зависят от скоростта на интегриране на бежанците на пазара на труда.
В проучването се отбелязва, че международният опит с икономическите мигранти сочи, че мигрантите са по-рядко наемани на работа и получават по-ниски възнаграждения от местните жители, въпреки че с времето тези разлики намаляват. За бавната интеграция влияят фактори като недостатъчното познаване на езика и липсата на работни умения, както и препятствията при търсене на работа.
В същото време в. "Гардиън" пише, че над един милион бежанци са пристигнали в ЕС миналата година. Тяхното пристигане претовари граничния контрол. Страните членки предаваха групите бежанци на други страни членки, излагайки на показ ограничеността на способността на Европа за сътрудничество пред лицето на най-забележителното мигриране на 21-вия век. Всяко национално правителство в ЕС, както и самият съюз все още се борят с последствията от това.
Въпросът, с който се сблъсква ЕС, е с какво да замени вече срутилата се система. Проблемите, които трябва да бъдат разрешени, включват охрана на външните граници, които се разпростират на хиляди километри от Арктика до Средиземно море. Също така включват необходимостта да се споделя отговорността по-пропорционално.
Това означава, че страните от периферията не трябва да бъдат оставяни с вълни от пришълци, с които не са в състояние да се справят. Както и че не трябва да се очаква богатите държави с либерални ценности да поемат цялата тежест на интеграцията, а страните с крехки традиции в толерантността да не бъдат поставяни на неразумен натиск, който да подхранва национализма и дискриминацията. Новата система трябва да бъде честна за бежанците и справедлива между страните - членки на ЕС.
Отговорът на проблема с бежанците за Европа е те да бъдат преразпределяни.
Междувременно стана ясно, че рязко е нараснал притокът на бежанци към Лесбос в Егейско море, като само за предишните дни повече от 20 лодки с над 700 бежанци и мигранти са се запътили от турския бряг към гръцкия остров. Представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците определи като рекордно количеството на мигрантите, пристигнали на острова само през този месец. Той изрази тревога от факта, че пътуванията на бежанците са били предприети при такива екстремни условия на времето.
Пратеници на гръцкия в. „Етнос" описват като драматични усилията на бежанците да се доберат на всяка цена до остров Лесбос, борейки се с ледените води и снежните виелици. Те съобщават още, че по време на пътуванията е имало и два инцидента, при които жена и дете са починали от хипотермия.
В репортажа се твърди, че дори и при такива лоши условия трафикантите не са се колебаели да принуждават насила бежанци с децата си да се качват в спуканите гумени лодки, за да ги откарат до остров Лесбос.
По данни на полицията само завчера в центъра за регистрация са пристигнали над 1200 бежанци и мигранти, което е невиждано голям брой за лошите метеорологични условия в района, пише още вестникът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |