Турция плаща на 200 наши имами. Около 2 милиарда долара харчи годишно турската дирекция по вероизповеданията - Дианет, за насаждане на ислямизма, включително и в България. Турция дава заплати на 22-ма свои служители у нас, издържа и около 200 имами, които са български граждани. Възнаграждението им се определя по точкова система, която отчита изпълнените задачи - проведени курсове по Коран и др.
Цялата дейност на турските проповедници се координира от представителя на Дианета в турското посолство в София д-р Улви Ата. Той официално се води съветник по социалните въпроси, но реално се изявява като главен мюфтия. Такива съветници има и в консулствата в София, Бургас и Пловдив.
Ата решава кой от българските имами каква заплата заслужава. Според неофициална информация на месец се разпределят 2 млн. лева за Главното мюфтийство. Парите се превеждат по карти на служителите през една от турските банки у нас. Те не влизат по сметките на мюфтийството, които са блокирани заради дела срещу вероизповеданието за неплатени 1,5 млн. лева съдебни разноски по изгубени процеси за връщане на джамии и имоти.
Около 70 души - служители на Дианета и техните семейства, са командировани у нас. Духовниците са назначени като зам. районни мюфтии в мюфтийства и духовни училища. Техните заплати са между 1000 и 2500 евро. Те идват тук с работни визи и визи за дългосрочно пребиваване D, става ясно от списъци, с които „Труд" разполага". Нашите мюсюлмани ги наричат гост-имами. Те са поканени от Главното мюфтийство, каквито права му дава законът за вероизповеданията.
Така в Благоевград и Гоце Делчев - при българомохамеданите, е изпратен проповедникът от Турция Ясин Гюн. Роднините му Нериман Гюн и Ихсан Керем Гюн също действат в Гоце Делчев. Гюн изнася лекции и в останалите районни мюфтийства като това в Айтоско. От сайта на Дианета става ясно, че командированите имат задача да работят сред бедните и ромите, както и да привлекат млади хора към религията.
Имат зам.-директори в училищата. Инвестират милиони за обучението
В трите средни духовни училища в Русе, Шумен и Момчилград, турските служители са назначени за зам.- директори, за да контролират обучението и изразходването на средствата. Заместник-директорът на СОДУ „Нювваб" в Шумен е Идрис Сагър, роденият в Анталия Музаффер Гедикоглу е в русенското училище, а Халук Йълдъз от Бурса - в Момчилгард.
Турската държава инвестира над 4 млн. лева в закупуването на терен и строителството на супермодерно училище за 1500 деца в Момчилград. За школото в Шумен е дала 1,5 милиона. Отделни училища са подпомагани през годините от турската благотворителна фондация „Дианет вакъф", която има образователни проекти, но и активно се занимава със строеж на джамии в цял свят.
Турските надзорници идват по покана на главния мюфтия
В момента в страната ни има 22-ма представители на Дианета, които реално ръководят българските мюсюлмани. Практиката България да приема турски проповедници е позволена при приемането на закона за вероизповеданията през 2002 г. Той дава право на ръководствата на регистрираните у нас религии да канят чужденци да проповядват. Така идват и католически мисионери, и всякакви други мисионери. Според запознати обаче броят на турските имами-държавни служители се увеличава значително с идването на власт на Ердоган в Турция.
При светското управление в Анкара Дианетът има към 70 000 служители, а сега са 130 000. Засилването на връзките между нашите мюсюлмани и Турция се дължи на топлите връзки с Анкара на бившия лидер на ДПС Лютви Местан и отцепилият се от ДПС днешен реформатор Касим Дал. Той неизменно присъства на вечерите в чест на гостуващи от Турция политици, давани от главния мюфтия Мустафа Хаджи.
Сметната палата: Агенцията по храните крие нарушители. Агенцията по храните не трябва да крие, а дори е длъжна да обявява на сайта си марката на всеки опасен продукт, който е установен на пазара. Това заяви вчера шефът на Сметната палата Цветан Цветков, като се аргументира, че по този начин се постига по-добрата превенция за здравето на потребителите. Той се мотивира, че големите хранителни вериги не се притесняват от налаганите глоби, а от отлива на клиенти.
От години агенцията по храните има практика да не съобщава имената на фирми, изловени да предлагат опасни продукти, въпреки че ги иззема от пазара и налага глоби. От агенцията се оправдават, че фирмите могат да обжалват актовете, които са им наложени, а ако паднат, след това да съдят агенцията за клевета.
Вчера шефът на Сметната палата бе категоричен, че ведомството понякога не е уведомявало потребителите за откривани вредни храни, като даде примери със случаи на изловени моркови с олово, ГМО пуканки и лазаня с месо, третирано с хормони. В случая с установените моркови с олово първата проверка е била при търговеца на едро, но продуктите вече са били в магазините и изземването им е било трудно, уточни все пак Цветан Цветков в тв интервю.
Съдебният съвет козирува на Борисов. В България разделението между властите е неприкрито фиктивно до степен, в която премиерът, изглежда, си позволява многозначително да предупреждава председателя на Върховния касационен съд със sms, който пък е получил услужливо от член на съвета.
За това поне говорят събитията, разиграли се в четвъртък на заседанието на Висшия съдебен съвет, на което окончателно бе сложена точка на проверката по казуса около записания разговор между съдиите Янева и Ченалова, придобил публичност като "Яневагейт". В диалога задочни герои са и премиерът, и главният прокурор, и няколко от членовете на ВСС.
Събитията от четвъртък включваха "къртица" от ВСС, която информира Борисов какво се случва на обсъждането на съвета със sms със съдържание: "Лозан Панов отново предложи да ви викаме във ВСС по записа на двете каки. Не го приехме", препращане на съобщението от премиера към председателя на ВКС Лозан Панов, който пък от своя страна го показа на медиите. Това стана причина Борисов да отиде "на крака" във ВСС, където призна, че е препратил sms-а, получен от "трето лице". Отрече да има каквото и да било общо със скандала "Яневагейт" и предупреди непряко председателя на ВКС да не се занимава с политика.
Това се случи на фона на сцена на пълно раболепие на мнозинството във ВСС пред премиера, а жълто-кафявите сайтове, обгрижващи интересите на Делян Пеевски, реагираха веднага, като стартираха още по-агресивна и цинична медийна атака срещу Лозан Панов. ВСС имаше намерение да започне проверка срещу Панов заради "политическата" му реч, но в понеделник се отказа, след като над 230 съдии се подписаха в негова защита.
Събитията накараха бившия министър на правосъдието Христо Иванов да коментира в профила си във фейсбук с думите: "Това не е скандал. Това е конституционна криза. Докато ВСС и прокуратурата се опитват да замажат проверките по "Ченалова - Янева", днешният случай доказа напълно съдържанието на разговорите. В България разделението на властите и върховенството на правото се отменят с sms-и, дори не със закони като в Полша."
SMS къртица
На заседанието си в четвъртък ВСС обсъди резултатите от проверката по аферата "Яневагейт" - записите, в които бившият председател на Софийския градски съд Владимира Янева споделя пред отстранения съдия Румяна Ченалова твърдения, които говорят за търговия с влияние сред висшите магистрати, включително членове на съдебния съвет. Ден по-рано Етичната комисия на ВСС приключи проверката си по аферата с извода, че няма данни за нарушение и всички способи за проверка са изчерпани, тъй като експертиза показвала, че записът е манипулиран.
Председателят на ВКС Лозан Панов попита Етичната комисия дали е направила опит да покани премиера Бойко Борисов или например градския прокурор Христо Динев при проверката на записите. И двамата се споменават от Янева в записа. Подобно предложение - за покана на Борисов - се появи и в началото на скандала, но мнозинството от съвета го отхвърли. Малко след 12 часа председателят на ВКС Лозан Панов прекъсна дебата, за да прочете току-що получен sms от номера на премиера Бойко Борисов. Логично изглеждащото обяснение бе, че премиерът е препратил на Панов sms-а, който той на свой ред е получил от член на ВСС. А вероятното послание: Панов да бъде наясно, че премиерът е информиран в реално време за случващото се във ВСС. "Време е съдебната власт да запази достойнството си", каза Лозан Панов пред журналисти и показа sms-a.
Премиерът идва във ВСС
След като съобщението стана публично достояние стана ясно, че Бойко Борисов се е обадил във ВСС и съобщил, че идва, за да даде обяснения по "Яневагейт". "Аз нямам никакво желание да се меся във вашата работа. Не се явявам при вас, защото многократно и публично заявих, че нямам нищо общо с двете съдийки. Дори си позволих да ги нарека каки, което е малко обидно може би", започна Борисов. При влизането му в залата, почти всички членове на ВСС станаха на крака. "Никога не съм си позволявал да казвам какво да правите, който ме познава знае, че нямам вайбър (в разговорите от "Яневагейт" Владимира Янева предполага, че Борисов е авторът на анонимки съобщения, които е получила през приложението за разговори Viber - бел. ред.). Аз просто имам лош навик да приемам всеки, който е в някаква беда", каза още премиерът.
"Много ви уважавам, но не се вкарвайте в политически игри. Най-чистосърдечно ви казвам, нямам отношение към записите", заяви още Борисов и добави, очевидно визирайки критиките към подменената съдебна реформа, изказвани неколкократно от Лозан Панов: "Аз нямам претенции да съм съдия или прокурор. Само дето аз получавам докладите, вие трябва да направите реформата в съдебната система, не аз. Всеки, който иска да се занимава с политика, да дойде оттатък на другия терен да ме бие на избори и да управлява." Премиерът се похвали с "максимално добри институционални отношения" с ВСС и затова си бил позволил да пита членовете на съвета защо отново го викат. Той ги покани на заседание на кабинета в сряда, за да ги пита за съдебната реформа.
Бойко Борисов скастри съдия Панов: "Всъщност изказването ви е политическо, вие ме критикувате за решенията на Народното събрание, държите ми сметка за решенията на парламентарните групи, това не ви е работа като съдия. Откъде накъде вие ще ми давате акъл как аз да се оправям с моята парламентарна група и промените в конституцията. Вие ме атакувате политически сега!"
Без отговори
Думата после взе Панов, който попита Борисов защо е изпратил sms-a, защо точно по време на дебата за "Яневагейт", защо си мисли, че се прави политика и кой точно я прави. Борисов не отговори на тези въпроси. Вместо това обясни, че искал да промени конституцията, но заедно с Реформаторския блок нямат необходимите гласове за това. "Мислих, че ме викате за някакъв гейт, а ме питате защо не сме променили конституцията? Исках да я променя, но Радан реши, че ще си прави нов проект. И за да стане президент, затова не стана", коментира Борисов.
"Обяснението" му е, меко казано, некоректно, защото конституцията всъщност бе променена, но с подменена и беззъба реформа, а депутатите на ГЕРБ подкрепиха именно орязания вариант вместо този, зад който стояха от РБ. По време на дебатите нито един депутат от ГЕРБ не взе думата. В резултат на това в края на декември Радан Кънев и ДСБ обявиха, че ще бъдат опозиция на властта, а едва преди два дни Кънев обяви и че планира нов десен проект.
Междувременно членът на ВСС Незабравка Стоева нападна Панов с думите: "Вие сякаш сте дошли от друга държава и не ходите по земята." А Милка Итова (също героиня в записите "Яневагейт") благодари на премиера и оцени решението му да дойде в съвета като "много достойно". Борисов си тръгна от ВСС с думите: "Ако има нещо, Лозан Панов да ме извини. Продължаваме да работим."
Минути след това членовете на съвета прекратиха проверката по "Яневагейт". Против предложението на комисията са били само трима, четирима са се въздържали, останалите са били "за". След края на заседанието пред журналистите слезе членът на съвета Юлиана Колева, която обясни, че премиерът е казал, че есемесът е получен от трето лице, което не е член на ВСС. Самото съобщние обаче говори точно за обратното, защото е написано от човек, който твърди, че е участвал в гласуването.
София ще развива система за велосипеди под наем чрез концесия. Много е вероятно през 2016 г. София да се сдобие със система за отдаване на колела под наем. След двучасов дебат в четвъртък Столичният общински съвет (СОС) направи първата сериозна стъпка в тази посока, като прие предложението за концесия за отдаване под наем на велосипеди и управление на рекламни площи.
Общинските съветници дълго спориха относно конкретните условия на бъдещия договор и много от тях поискаха допълнителни промени, но в крайна сметка одобриха проекта. В следващите месеци предстои общината да обяви процедурата и да стане ясно кои ще бъдат кандидатите за участие в нея.
Условията
Според гласуваните в четвъртък условия бъдещият концесионер ще трябва да постави т.нар. велогардероби на 33 предварително определени от общината локации, повечето от които в центъра на града. В замяна на това фирмата изпълнител ще трябва да плаща концесионна такса от най-малко 93 хил. лв. на година без първата година на договора, когато ще направи инвестицията. Концесионерът сам ще определя цените, на които гражданите ще могат да наемат велосипеди. Договорът обаче предвижда използването им в първите 30 минути да бъде безплатно, в резултат на което СОС дава и допълнителен стимул на концесионера - 150 рекламни елемента от типа "ситилайт" по протежението на 14 улици, булеварди и площади в центъра на града.
Според общинските съветници договорът за концесия трябва да е с период между осем и 12 години. Бъдещият концесионер трябва да инвестира не по-малко от 1.6 млн. лв., които да отидат както за оборудването на велосипедни станции, така и за поставянето на рекламни елементи. Основна роля при избора на фирма ще играят предложената концесионна такса (40%), по-краткият срок на концесията (40%), а инвестиционното и техническото предложение ще имат тежест от по 10% в оценката на кандидатите.
Голям спор и бързо гласуване
Концесията за велосипеди под наем е труден въпрос за Столичната община, защото обединява две проблемни теми - нерешеният с години казус със стопанисването на рекламните съоръжения в града и изграждането на велосипедна инфраструктура, което в София се случва изключително трудно. Неизненадващо тази точка предизвика напрежение в общинския съвет. Основният спор беше около това колко и от какво би печелил концесионерът и справедлива или надвишена е предложената от общината компенсация във вид на рекламни елементи.
Най-гласовити противници на концесията във вида, в който тя беше гласувана на заседанието, бяха съветниците от БСП и "Движение 21". Причина за критики бяха най-вече финансовите условия в концесията. Според Милка Христова от БСП "концесията в София е уникална, защото съчетание между реклама и велосипеди по такъв начин на друго място няма". Тя постави и въпроса защо рекламните елементи са само в централната част на града, а не са изнесени в периферията. Други съмнения бяха свързани с подценяване на приходите и надценяване на разходите на концесионера - според критиците фирмата ще печели повече от реклама, отколкото твърди докладът, а разходите за поддръжка ще бъдат по-ниски от предвидените.
Изчисленията за икономическия модел са правени на база информация от 2013 г., когато лихвените проценти бяха много по-високи, отбеляза и Стоян Александров от "Движение 21". По неговите думи условията на концесията трябва да бъдат "изпилени", така че частната компания да има по-голям стимул велосипедите наистина да се използват. Като странична дейност концесионерът ще може да отдава 150 рекламни елемента, а в момента подобен тип съоръжения при пълна заетост носят по около 800 - 1000 евро на месец. "При такива условия освен Красимир Гергов и неговите сателитни структури никой няма да участва и не мога да разбера защо си затваряме очите", коментира още Александров.
Общината до момента има печален опит с дългосрочните договори, както личи от споразуменията с "Карат-С", каза и Борис Цветков от БСП. Много дълго време това ни блокираше в промените на маршрути, цените на билетите и т.н. Имаме проблем с контрола на подобни концесии и горчив опит с това колко трудно се предоговарят условия, както е видно от примера на "Софийска вода", допълни той аргумента си против толкова дългосрочно обвързване и за велосипедите.
Заради тези критики към детайлите няколко общински съветници предложиха точката да бъде отложена, докато текстът не бъде изчистен. В крайна сметка тази идея не беше приета, а съветниците се обединиха около една-единствена промяна. Първоначално в текста на доклада беше записано, че работното време на велогардеробите ще е минимум седем месеца в годината - от 1 април до 31 октомври, с работно време от 7 до 19 часа. Според новото решение на СОС обаче то трябва да е денонощно и целогодишно.
Концесията беше одобрена от СОС с 42 гласа "за" и нито един против с подкрепата на ГЕРБ, Реформаторския блок и "Група 5", докато БСП и националистическите партии се въздържаха.
Борисов осъди за 50 хил. лева депутата Чуколов, обидил го. Депутатът от "Атака" Десислав Чуколов е осъден да плати 50 хил. лв. на премиера Бойко Борисов за обида. Решението на Софийския апелативен съд (САС) е от 7 януари. То може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд (ВКС).
С решението САС е увеличил санкцията на Чуколов от 25 хил. лв., колкото е постановил градският съд, на 50 хил. лв., колкото е "справедливият размер на обезщетение". Толкова е всъщност и пълният размер на предявения иск.
Делото е гражданско - за причинени неимуществени вреди. Премиерът Бойко Борисов, чийто пълномощник е топадвокатът Марин Марковски, завел делото, тъй като се почувствал засегнат от изявление на Чуколов в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви на 13 ноември 2013 г. Тогава депутатът националист казал, че ако Борисов "не е на власт, мястото му е в затвора".
Безспорно е, отбелязва съдът, че по това време Борисов е председател на ГЕРБ и бивш министър-председател, бил е кмет на София и главен секретар на МВР, не е осъждан.
Той гледал предаването вкъщи и бил много ядосан според свидетели. По този повод се обадил до пресслужбата на партията и коментирал със служители: "Много неща мога да преживея, обаче да ми кажат, че съм за затвора, вече е прекалено, минава всякакви граници." Възмущението му продължило и през следващите дни, "усещало се, че е унизен и обиден".
Удовлетворен съм от решението на съда, коментира адвокат Марин Марковски. Борисов води и 3 дела срещу лидера на "Атака" Волен Сидеров. "Всичките са спечелени, САС ги обедини в едно дело, сега чакаме решение на ВКС по него", уточни Марковски.
Съдят ме, защото си позволих лично мнение, коментира Чуколов пред "24 часа". Според него "явно съдиите от втора инстанция също си пускат SMS-и с Борисов". Депутатът обяви, че ще обжалва. "Дано на следващата инстанция да не срещна поредните влюбени в Борисов съдии", каза още той.
Подозират много близък човек за убийството на Александър Антов. Mного близък човек от семейното обкръжение е подозиран от МВР за убийството на президента на модна къща "Агресия" Александър Антов.
Според работната хипотеза на криминалистите той не е физически убиец, а може би е поръчител на атентата, който предизвика силно обществено напрежение.
Общо две са версиите, свързани с близки и със семейството на убития бизнесмен, които предстои криминалистите да "изчистят". Твърде вероятно е през следващата седмица заподозрените роднини да бъдат разпитани на детектор на лъжата в Института по психология на МВР. Тестът на полиграф ще покаже дали тази следа е реална.
Дъщерята Мая отиде в шоуто на Слави и обяви, че иска да знае кой е убиецът, колкото и да я боли. Някои видяха в това намек, че действително поръчителят може да е човек от най-близкото му обкръжение.
Младата жена говори през цялото време видимо разстроена, със затворени очи. Целта на появата в Би Ти Ви бе да опровергае написаното за баща ѝ в дните след убийството.
В първия момент професионалната кариера и коректният стил на работа на Александър Антов хвърлиха в смут разследващите, клиентите, колегите и партньорите. 24 часа след покушението започнаха да излизат странни факти около последните години от живота на бизнесмена.
Оказа се, че за да се спестят данъци, той или негов близък е продал фиктивно фабриката, магазини, земя и складове на врачански ром бушон.
Година преди да бъде убит, Александър Антов е прехвърлил четири от фирмите си на безработен циганин, на чието име се водят общо 23 дружества.
Само срещу 60 хил. лева моделиерът прехвърля бизнеса си на Петко Васков Митов.
Какво се крие зад скандалната сделка, не е ясно, но 38-годишният нов собственик е напълно непознат в бранша и затова с основание се предполага, че е подставено лице на неизвестни кредитори.
През 2014 г. 63-годишният шеф на модна къща "Агресия", който бе застрелян с два куршума в главата на 8 януари вечерта в софийското село Бистрица, е продал завода си в столичния квартал "Надежда" за скромната сума.
Периодът, в който стават мистериозните прехвърляния, съвпада с времето, в което втората съпруга на Антов - Мария, се разболява от тумор в главата.
Бизнесменът преживява кошмарен период, в който се грижи сам за нея, пътува денонощия с автомобил до Германия за процедури, води я дори на преговори, защото тя отказва да стои сама. В началото на 2015 г. той получава инфаркт.
Дали това е свързано с факта, че седмици преди това - на 5 ноември 2014 г., Антов с фирмата си "Агресия груп" прехвърля завода си на бул. "Рожен" 22 в жк "Надежда" на "Бреда кардс България" за 59 250 лв. Активите включват земи - 9500 дка, магазин на бул. "България" 58, общо 4 сгради - едната с 234 км. м площ, и още една от 956 кв. м, трета с 1828 кв. м застроена площ, както и четвърта с 3321 кв. м. Освен това е прехвърлена и 9,4 дка земя.
Собственик на "Бреда кардс България" е друга фирма, която пак е собственост на Петко Васков Митов.
"Агресия груп" престава да съществува на 13 май миналата година, когато се преименува на "Росарт" и отново минава под контрола на същия човек.
След Поничките подхващат и Чокови. Двамата братя Десислав и Иван, които пребиха до смърт 18-годишния Тодор в центъра на Враца, вече са с обвинения за умишлено убийство по хулигански подбуди. Това стана часове след като главният прокурор Сотир Цацаров свика спешна оперативка заради убийството и разпореди прокурори от ВКП да заминат на проверка във Враца. В сряда на Десислав и Иван, известни като Поничките, бяха повдигнати само обвинения за непредумишлено убийство. Това предизвика протест на стотици врачани в сряда вечер и масово недоволство в социалните мрежи.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че решението на наблюдаващия делото прокурор от Окръжна прокуратура-Враца за промяна на обвинението не е повлияно от общественото недоволство. "Тази правна квалификация е изведена от събраните допълнително нови доказателства. Тя все още не е окончателна, тъй като предстои заключение от съдебно-медицинската експертиза", обясни Арнаудова. Според новоповдигнатите им обвинения двамата братя ще отговарят за умишлено убийство по хулигански подбуди по чл. 116, точка 11. По този текст законът предвижда между 15 - 20 години затвор, или доживотен без право на замяна. Това е най-тежкото обвинение за убийство. Румяна Арнаудова каза, че и свидетелските показания също са допринесли за завишаване на обвиненията. Повече от 15 души са разпитани от началото на разследването. Иззети са и записите от камерите от околните банки. Вчера екип от 20 опитни обвинители от Върховната касационна прокуратура бе изпратен по спешност във Враца и Бяла Слатина. Магистратите ще контролират работата на МВР и районните прокурори по разследванията за убийството на Тодор Йорданов във Враца и действията на кмета на село Галиче Ценко Чоков и сина му Мартин. Обвинител номер 1 свика спешна оперативка вчера и поиска първите резултати от проверката да му бъдат докладвани още вечерта. От ВКП проверят хода на разследването срещу братята Иван и Десислав Дамянови, както и аргументите защо са им повдигнати обвинения за причинена смърт по непредпазливост след нанесена лека телесна повреда. Екипът от ВКП ще провери и твърденията на кмета на града Калин Каменов, който съобщи, че е изнудван да плаща "данък спокойствие" на местния бизнесмен Даниел Бузов. Прокурорите ще се срещнат с кмета на Враца и за да установят каква е била реакцията на правоохранителните органи. По разпореждане на главния прокурор във Враца е изпратена и мобилната криминалистична лаборатория на Национална следствена служба, с която пътуваха четири вещи лица. Трима от тях са съдебни медици, които се ръководят от ръководителя на Съдебна медицина във Военномедицинска академия, както и кардиопатолог.
Вещите лица ще извършат допълнителна аутопсия на починалото момче. Пред медицинския екип са поставени множество въпроси, от които основни са какви телесни увреждания има по тялото и главата на починалото момче, каква е причината за смъртта и има ли причинно-следствена връзка между нараняванията и настъпването на смъртта, обясни Арнаудова. До края на вчерашния ден трябваше да бъдат готови и докладвани на обвинител номер едно първите резултати от действията на проверяващите екипи. Доказано е, че Тодор е носил бокс със себе си, приятелката му е потвърдила това пред съдия. Част от нараняванията по ръцете му сочат, че е бил с бокс в дясната ръка. От свидетелите се знае, че след нападението той е пуснал бокса на земята и негов приятел го е взел, прибрал го е в джоба си и след това го изхвърлил на 15-20 метра от мястото на инцидента. Въпреки огледите обаче предметът не е намерен. Нападателите на Тодор са го били с юмруци и с ритници. Двамата нападатели са неосъждани. Установено е, че не са се познавали с Тодор Йорданов. Арнаудова съобщи, че няма наличие за употреба на алкохол и наркотици у лицата. Тъй като двамата братя има опасност да се укрият, се очаква днес съдът да им наложи мярка "задържане под стража". По делото има 15 свидетели.
Първоначалното леко обвинение срещу тях предизвика гняв и стотици врачани излязоха на протест в сряда, за да изкажат съпричастност си към болката на почерненото семейство и да кажат "НЕ" на насилието и агресията. Много от тях отправиха обвинения, че за пореден път полицията и прокуратурата няма да си свършат работата. Врачани искат най-тежкото наказание за двамата братя. Те припомниха, че това е трети случай на убит от бой младеж във Враца. Протестите и изказванията на хората разгневиха окръжния прокурор на Враца Десислав Начков, който ги окачестви пред tribali.info като "натиск върху прокуратурата". Той призова хората да се успокоят и да оставят разследващите да си свършат работата.
Обвинител номер 1 прати екип и в Бяла Слатина заради скандалите с кмета на Галиче Ценко Чоков и неговите синове. 17-годишният Мартин бе разследван за серия от побои, но в повечето случаи жертвите оттеглиха жалбите си от страх.
Държавата удря незаконните горива. Държавата ще нанесе удар срещу нелегалната продажба на течни горива. Като всички контролни органи ще се обединят в борбата срещу незаконните практики в сектора. Това е решено на среща, организирана от Националната агенция за приходите. На срещата са участвали представители на НАП, Агенция "Митници", Главна дирекция "Пожарна безопасност", Български институт по метрология, Държавна агенция за метрологичен и технически контрол, както и на Българска петролна и газова асоциация. Данъчните са представили практики, които за някои ведомства не са проблем, но се оказват незаконни от гледна точка на друг контролен орган. Например продажбата на гориво от мобилна цистерна с монтирана електронна система с фискална памет на стационарен обект с дистанционна връзка с НАП, при което от фискална гледна точка няма нарушения, но нарушава редица разпоредби в областта на планирането, проектирането и строителството. Зам. изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова подчерта, че е много важно всички институции да подобрят координацията помежду си, така че да се прекратят порочните практики в сектора, за да бъдат спрени загубите, които търпи бюджетът. В края на срещата е решено да бъде свикана междуведомствена работна група, която да направи преглед на законите и наредбите, които регулират търговията с течни горива, за да се набележат мерки за съвместни действия.
По 200 души годишно на съд за ментета. Около 200 души всяка година отиват на съд заради производството на ментета. Те отговарят пред Темида за престъпления против авторските права. Голяма част от тях обаче признават вината си, сочи статистиката на Върховната касационна прокуратура, предоставена на „Монитор".
Тези закононарушения са регламентирани в два члена в Наказателния кодекс - 172а и 172 б, в които са включени продажбата на стоки с търговска марка без съгласието на притежателя й, както и промишлен дизайн, сортове растения или порода животни. Законът предвижда наказание и за записването, възпроизвеждането, разпространението и излъчването на чужди обекти на авторско право (най вече музикални произведения) без съгласието на носителя на това право.
Според разследващи най-честото нарушение е продажбата на дрехи и обувки, които копират световноизвестни марки. Има обаче и доста дела за имитации на дизайн, като на готовия продукт е поставено логото на друга фирма. Статистиката на прокуратурата сочи, че разследванията на незаконно записване и разпространение на чужди песни и видеоклипове са малка част от общия брой на престъпленията против интелектуалната собственост.
Във водата в 14 от 29 града открили замърсители. Проучване на качеството на водата, извършено от Асоциация "Активни потребители", показва, че в 39% (20 от 52) от пробите или в близо 50% (14 от 29) от градовете, включени в проучването, има един или повече замърсители в питейната вода. Допълнително в тези населени места се наблюдават потенциални проблеми с други показатели, чиито стойности са близки до максимално допустимите. Установеният от нас процент на отклонение от стандартите е изключително висок. За сравнение, в достъпните данни, предоставени от ВиК дружествата и контролните органи, усреднено се докладват само около 1% отклонения.
В 21 проби от 11 града един или повече показатели се доближават до разрешените пределни стойности. Само в 11 проби (21% от всичките 52) от 4 града (14%) няма абсолютно никакви замърсители. Населените места без проблеми с питейната вода са Етрополе, Враца, Монтана и Панагюрище. С най-замърсена вода са Ботевград (3 несъответстващи показателя), Димитровград, Костинброд и Златица - по 2.
Обвиниха братята във Враца в предумишлено убийство. Двамата братя Десислав и Иван, известни като Поничките, които пребиха до смърт 18-годишния Тодор в центъра на Враца, вече са обвинени в умишлено убийство по хулигански подбуди. Това съобщи говорителят на главния прокрурор Сотир Цацаров - Румяна Арнаудова пред Нова тв.
В обвинителния акт е посочено, че бабаитите са нанесли множество удари по тялото и тила на Тодор, което говори за умисъл при умъртвяването.
От прокуратурата добавиха, че седем прокурори от Върховната касационна прокуратура се захващат с разследването за смъртта на Тодор. Те поемат случая по изричното настояване на Сотир Цацаров, който разпореди проверка на Окръжната прокуратура във Враца.
Съвсем скоро тялото на тийнейджъра ще бъде подложено на повторна аутопсия от лекари от ВМА. От спешна помощ във Враца изпратили доклад до здравното министерство, в който посочват, че са стигнали за 5 минути до мястото на инцидента.
Освен това добавят, че трудно се добрали до момчето заради струпалите се хора. Когато успели, Тодор бил с разширени зеници, неефективна сърдечна дейност и без дишане. Поставена му е една ампула адреналин през интубационна тръба и една ампула атропин.
В 13.16 часа тялото е пристигнало в болница и е предадено на спешно приемно отделение, където е починал.
От прокуратурата твърдят, че Тодор е носел бокс в дясната си ръка. Според тях такива показания е дала и приятелката му Грета. Магистратите добавят, че Тодор изпуснал бокса на земята и друг свидетел го взел и изхвърлил, заради което боксът не е намерен.
Съвсем на друго мнение беше самата Грета, която обясняваше пред телевизиите своята версия.
"Тошко не е вадил бокс, те извадиха срещу него. Не стига дето го превъзхождаха по килограми. Те идваха към нас, отвориха вратата му. Естествено, че ще излезе. Той има смелост, има и чест. Имаше агресия от тяхна страна отвсякъде, дори към мен имаше агресия, на думи агресия. Ако можеха да ме докопат, и мен щяха да набият", разказа Грета.
Тя добави, че единият от братята побойници го държал, а другият го е биел. Ужасът продължил 10 минути. Пуснали го едва когато припаднал.
Над 11 000 души вече са подписали петицията за доживотни присъди за двамата братя.
Междувременно хиляди шокирани от нелепата смърт от цялата страна казаха „Аз съм Тодор" в социалните мрежи, поставяйки снимка на починалото момче. По този начин изразиха съпричастността си към случилото се и съчувстват на почерненото семейството.
Не липсват обаче и зложелатели, които се опитват да извлекат полза от драмата. В някои от случаите под снимката на убитото момче във Фейсбук се призовава, освен да се хареса, и да се споделят различни страници, прилъгвайки потребителите с томбола за скъпи смартфони.
Натовски самолети ще могат да пазят небето ни. Чуждестранни самолети ще могат да се включат в охраната на небето ни. Депутатите разрешиха вчера съвместните патрули с участието на натовски изтребители. За целта бе направена промяна в Закона за отбраната и въздушните сили.
Създава се законова уредба, по силата на която ще се осъществяват задачите по Air Policing (б.а. -въздушен патрул, англ.ез.).
Приемането й е част и от препоръките на НАТО, приети на срещата на върха на Алианса в Уелс през 2014 г., касаещи провеждането на съвместна мисия за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО.
Очаквано темата предизвика спор сред депутатите. Над два часа се проточи разискването. Неизбежно се стигна и до обвиненията кое правителство е допуснало разпада на армията ни. Породиха се и въпросителни доколко членството в НАТО е от полза за България и гледат ли на нас сериозно евроатлантическите ни партньори.
От БСП - Лява България бяха категорични, че допускайки чужди сили да бдят над небето ни, ще бъде удар върху бойната ни авиация, която има дългогодишни традиции. От ГЕРБ им опонираха, че никой няма да изземе ролята на българските летци.
„Това, което вие направихте с авиацията, няма как ние да го оправим сега за 2 години", заяви Красимир Велчев в отговор на БСП.
Янко Янков от ДПС коментира, че неговата партия подкрепя законопроекта, защото това ще е от полза на националната ни сигурност.
„Ние превантивно разширяваме възможностите на българската власт да защити територията на страната", изтъкна депутатът.
Междувременно военният министър Николай Ненчев уточни, че в закона се посочва, че до въвеждането на съвместните патрули ще се прибегне само при необходимост. Засега не се налага да търсим помощ от съюзнически държави.
„Имаме ресурс и възможности да охраняваме въздушната ни граница", каза Ненчев и подчерта, че няма да предоставяме небето си на друг. А ако се стигне до обща охрана, ще бъде подчинена на българско командване.
Ако парламентът одобри законопроекта и на второ четене, по преценка в бъдеще може да бъде изготвен международен договор за охраната на небето ни. С коя държава обаче би могло да стане това не е ясно. Изборът обаче е изцяло наш като „държава домакин".
От изказването на Ненчев пред журналисти стана ясно, че са водени само неформални преговори. В интервю за бТВ от сряда министърът разкри, че е имало разговори с Италия, Франция и Полша.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.888410 |
GBP | 2.313140 |
CHF | 2.074710 |