1 млрд. лв. загуба за наши фирми от спада на цените на металите. С 1 млрд. лв. на минус са добивната индустрия и металургията у нас спрямо 2011 г. Пета година при едно и също и дори увеличено производство влизат по-малко пари.
През 2011 г. произведената продукция на основните метали и прокат е за 8,3 млрд. лв., а 2014 г. - 7,31 млрд. Данните за 2015-а още не са готови, но се очакват по-ниски приходи заради поевтиняването на суровините с около 30% през миналата година.
Световната криза в добива и производството на метали удря българската индустрия, заяви за "24 часа" Политими Паунова, председател на Българската асоциация на минната индустрия.
Цената на медта е паднала почти 2 пъти, дава пример Паунова. Била е над 8000 долара на тон, сега е 4400-4500 долара. Само за 2015 г. спадът е 30%. Тенденцията продължава и в последните 2 месеца с по 100 долара на тон.
Цената на оловото за последната година е с 20% надолу. Сравнено с 2011 г., спадът е с повече от 1000 долара на тон, до 1600 долара. И цинкът за последната година е поевтинял с 30%. Котировките на алуминия за последните пет години са паднали от 2500 на около 1400 долара на тон. При стоманата и изделията от стомана спадът за последните 2 години е над 20%.
По данни на Българската минно-геоложка камара цената на златото от 1000 долара за тройунция е най-ниската от 6 години.
Продукцията на бранша не е намалена, защото това са предприятия с непрекъсваем процес. Фирмите са направили инвестиции с кредити, производството сега няма нищо общо с онова, което е било към 2000 г. Предприятията са модерни като космически станции, казва Паунова. КЦМ е инвестирала в реконструкция на цинковото производство досега 500 млн. лв. "Арубис" са вложили над 1 млрд. лв., "Стомана" - 500 млн.
Инвестициите са 4 млрд. лв. за целия отрасъл. На фона на падащи цени, които удрят индустрията, която дава 4-5% от БВП на страната.
Заради вдигането на добавката "задължения към обществото" почти двойно се увеличили разходите.
Всяко от големите предприятия, които произвеждат мед, олово, цинк и стомана, харчели със 7-8 млн. лв. повече. Общо за металургията е пресметнато, че увеличението на добавката ѝ струва 30-40 млн. лева в повече
При "Стомана", КЦМ, "Арубис" увеличените разходи за това, че са задължени да доплащат с добавката за тока на ВЕИ, американските централи и когенерациите, им струват по 8 млн. лв. на година, изчислява Паунова.
В същото време 12 държави в ЕС прилагат схеми за подпомагане на енергоинтензивните индустрии при закупуването на еленергия от ВЕИ. Последно на 14 декември ЕК е нотифицирала наредби за намаляване на разходите на тези индустрии в Словакия и Литва.
И при нас бе написана наредба, с която да се намалят разходите на тези предприятия. Тя предвижда със задна дата да им бъдат възстановени парите, които са дали за добавката в частта и за ВЕИ. Само че наредбата заседна в Брюксел.
Защото се оказа, че България не е нотифицирала държавната помощ за ВЕИ-тата, заради преференциалните цени на които НЕК изкупува еленергията им. Брюксел не е сигурен дали тя е правомерна.
В началото на годината министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза, че ще се иска одобрение от ЕК едновременно и за ВЕИ, и за енергоинтензивните индустрии, което ще забави процеса.
Така че производителите на метали няма как да калкулират двойното увеличение на "задължения към обществото" в продукцията си, първо, заради срива на цените, който според прогнозите ще продължи още 3 години. И второ - заради 12-те европейските държави, които вече нотифицирали помощта си. Това ще направи българските мед, стомана, цинк, олово, злато неконкурентни.
Отрасълът дава работа на над 24 000 души
Металите имат дял от 14,7% от индустриалното производство в страната и създават 4,6% от добавената стойност в индустрията, сочат данни на Министерството на икономиката.
Равнището на заплатите в сектора е едно от най-високите - 1 076 лв. средно на месец. В производството на метали са заети 11 000 души. Цялата минерално-суровинна индустрия осигураява пряко 24 000 работни места и още около 120 000 в обслужващи компании, сочат данни на Българската минно-геоложка камара.
Произведената продукция от предприятията от бранша е 7,4 млрд. лв. През 2014 г. оборотът на външните пазари възлиза на 6,3 млрд. лв., което прави над 14% от износа на България. Основни пазари са Белгия, Турция, Италия, Германия, Китай.
През 2014 г. общото количество на изнесените скрап, черни метали и изделия от тях е 1,396 млрд. тона. В периода 2007-2014 г. е налице тенденция на намаляване на износа на черни метали с 47,2%, посочват от министерството.
Водещи производства са на алуминий, олово, цинк, калай, мед, благородни метали, производство на профили и др. Бизнесът се държи от над 200 фирми, като около 55% от тях са разположени на територията на областите София, Пловдив, Велико Търново, Габрово и Русе.
Сред фирмите, произвеждащи основни метали, могат да се откроят "Аурубис България", "Стомана индъстри", "София мед", КЦМ, "Промет стийл", "Алкомет", "Монбат рисайклинг", "Берг монтана фитинги", ЗПТ, "Омега". Общото производство на черната и цветната металургия през 2014 г. е 1,565 млрд. тона, което представлява ръст от 5,4% спрямо 2013 г.
Вносът на метална продукция е за 3,6 млрд. лева, с което е формирано положително търговско салдо от 2,5 млрд. лева.
15-годишна спаси от смърт шофьор на тролейбус, глътнал си езика. 15-годишната ученичка от Спортното училище "Тодор Каблешков" в Стара Загора Мария Стоилова спаси от сигурна смърт шофьор на тролейбус в Стара Загора, на който станало лошо и си глътнал езика зад волана по време на движение. Тийнейджърката първа се притекла на помощ на 43-годишния Филип Точев, когато уплашената кондурката започнала да вика, макар в тролея да имало и възрастни пътници.
Инцидентът станал към 10 часа преди обяд в петък, но за него бе съобщено едва в понеделник. Развълнуваният Филип дойде лично в училището, за да благодари на своята спасителка.
"Никой не ме е учил специално как се оказва първа помощ. Но майка ми е астматичка и съм виждала как постъпват нейни приятели, когато е получавала, макар и рядко, припадъци - първо проверяват дали не си е глътнала езика. Така направих и аз, мъжът бе паднал по очи върху волана и наистина си беше глътнал езика. Беше почнал да пожълтява. Не ме беше страх, аз му отворих устата и извадих езика от гърлото му", разказа пред "24 часа" момичето, което учи в 9 "в" клас и тренира плуване.
То започнало да успокоява мъжа с думите, че сигурно е преуморен от работа и потърсило вода, за да го напръска с нея.
"Карам тролейбус от 18 години. На тръгване от последната спирка всичко беше нормално, шегувахме се с кондурката. На спирката до бившия ресторант "Тракия" в квартал "Кольо Ганчев", както обикновено, се качиха група ученици от Спортното училище, с тях в тролея винаги е весело. Внезапно, малко преди да стигнем до следващата спирка, усетих, че ми става много лошо. Едва успях да спра тролея, дори съм завил подсъзнателно вляво и съм препречил улицата - добре, че наблизо не е имало други автомобили и не съм ударил никого. После съм припаднал и не помня нищо. Когато се осъзнах, това момиче се беше надвесило над мен и ми бъркаше в устата, за да ми извади езика", разказа на свой ред шофьорът Филип.
После личният му лекар казал, че в оня момент бил доближил двете граници на кръвното си налягане и затова припаднал. Леко била повишена и кръвната му захар.
Въпреки инцидента в понеделник след обяд Филип Точев пак пое смяната си като шофьор на тролейбус номер 2 по линията Мототехника - стадиона в Стара Загора. Преди това той се отби до училището, за да благодари лично на Мария. Но закъсня за импровизираното тържество, на което директорът на Спортното училище Димо Неделчев връчи похвална грамота на своята ученичка.
Мария е много добре дете, споделиха за нея и от интерната за деца, лишени от родителски грижи "Мария Терезия" в Стара Загора, където момичето живее, тъй като майка му не може да се грижи за него.
Шофьорът Филип Точев е ерген, но обеща пред "24 часа" един ден, когато вдегне сватба, непремено да покани Мария Стоилова за шаферка.
Два завода за автокомпоненти ще има край Димитровград. Фабриките за авточасти, които са сред малкото нови чужди инвестиции в България, се разширяват към нов адрес - Димитровград. Там турската Sa-ba планира да произвежда външно и вътрешно осветление за автомобили. Покупката на парцела, върху който ще се разположи новият завод, се очаква да приключи до края на януари. За региона това означава 6 млн. лв. инвестции и 300 нови работни места.
Още по-голяма инвестиция в региона, която ще отвори няколко хиляди работни места в сектора на автомобилните компоненти, ще бъде обявена в средата на февруари, каза кметът на Димитровград Иво Димов, но не уточни името на компанията. По описанието на проекта обаче може да се съди, че става дума за японската "Язаки", която още преди време обяви, че търси място за разширение на производството си в България. Според Димов и двата завода могат да започнат работа в началото на следващата година.
В основата на избора на Димитровград стоят новата магистрала Марица и наличието на персонал.
До една година
За пръв път Sa-ba е установила контакт с местните власти преди около шест месеца, каза Димов. По думите му интересът на компанията към Димитровград е провокиран от добрата инфраструктура и близостта до магистрала "Марица", както и от оказаното съдействие. "Първоначалните планове на Sa-ba бяха да закупи 20 дка общински терен, но след анализ установи, че той не я устройва", обясни Димов. По думите му в момента компанията е избрала 30 дка частен терен между Хасково и Димитровград, а покупката евентуално се очаква да се финализира в края на този месец. "Надявам се, че през пролетта ще започнат дейностите по проекта", каза Димов и уточни, че строителството ще отнеме най-много година.
Турската компания
Турската Sa-ba Endustriyel Urunler Imalat ve Ticaret е създадена през 1976 г. и произвежда осветление за много автомобилни компании, сред които Ford, Renault, Volkswagen и Aston Martin. Продуктите й включват фарове, стопове, мигачи и т.н. При представянето на проекта в края на миналата година изпълнителният директор на компанията Серкан Караоглу каза, че в завода в Турция работят 295 души. Това означава, че с фабриката си край Димитровград предприятието на практика ще удвои дейността си.
Sa-ba вече е регистрирала собствена компания в България. В края на миналата година в Търговския регистър е вписано дружеството с ограничена отговорност "Са-ба България" с капитал 1000 лв. и седалище в Кърджали. В него 75% държи Sa-ba, а останалите 25% са собственост на трима турски граждани. Това са Махмут Йозлю, Хюсейин Йозлю и Серкан Куруоглу, които са и като управители на компанията. Предметът на дейност е проектиране и производство на високотехнологични осветителни тела и пластмасови изделия за автомобилната промишленост, производствени и битови помещения, офиси и т.н.
Тайнственият инвеститор
За предстоящата голяма инвестиция между Димитровград и Хасково беше съобщено на бизнес форум миналата есен, но подробности не бяха обявени. Иво Димов потвърди за "Капитал Daily", че разговори се водят вече от две години, а в средата на февруари проектът официално ще бъде обявен. Инвестицията е за 30 млн. лв., а очакваните работни места са 3500. Първата копка на новия завод ще бъде в края на април или началото на май, а строителството трябва да приключи в началото на следващата година.
По думите на Димов във фабриката ще се произвеждат кабели за автомобилната индустрия, а инвестицията ще бъде направена от японска компания, която вече работи в България. Това на практика стеснява избора до едно дружество. От общо пет фирми, произвеждащи кабели за коли в страната, две са турска собственост ("Аркомат" и "Нурсан отомотив"), една е германска ("Електрокабел България"), една е германско-японска ("СЕ Борднетце - България") и една е японска - "Язаки България". Последната е и най-вероятният тайнствен инвеститор. Още преди време компанията, която има заводи в Сливен и Ямбол, обяви, че търси място за трети. По данни от ДАКСИ в дружеството в България вече работят над 5000 души. От "Язаки" не бяха открити за коментар.
Малко централи на биомаса хванаха последните високи цени. Само осемдесет централи на биомаса успяха да хванат последния влак на преференциалните цени в енергетиката. Привилегията окончателно отпадна от 1 януари тази година освен за най-малките покривни фотоволтаични инсталации, които обаче са блокирани по административен път. Така биомасата, която в последните две години се превърна в една от най-примамливите инвестиции, окончателно загуби привлекателността си със започването на 2016 г. Атрактивната за повечето инвеститори преференциална тарифа вече не съществува и решените да се занимават с подобен бизнес ще трябва да оцеляват на пазарен принцип. Те обаче едва ли ще са много.
В края на 2015 г. след сериозна лобистка съпротива основно от ДПС парламентът одобри премахването на преференциите за централите, правещи енергия от оборски тор. Преди това през март бяха отменени и високите цени за всички останали централи на биомаса над 1.5 мегавата. Така много започнати проекти и такива, които са почти напълно завършени, не успяха да се възползват от високата цена. Други все пак успяха да се вмъкнат в кратките срокове, преди законодателните промени да бъдат окончателно приети. От изчисленията по подадената информация от електроразпределителните дружества излиза, че от средата до края на 2015 г. са инсталирани около 10 МВ.
Равносметката на мегаватите
Близо 61 мегавата (виж таблицата) са всички присъединени централи на биомаса към края на 2015 г., сочат данните, представени в резултат на запитване на "Капитал Daily" от трите електроразпределителни дружества и Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Числото не е никак малко, като се има предвид, че тези централи могат да работят 7500 часа годишно. При преференциална цена средно от 450 лв. за мегаватчас това ще струва на Националната електрическа компания (НЕК), а оттам и на хората и фирмите около 200 млн. лв. годишно.
Трябва все пак да се има предвид, че в бройката вероятно влизат и централи, които са били присъединени, но не получиха преференциална цена заради законодателните промени, които ограничиха атрактивните цени само до оборския тор.
Новите централи
През втората половина на 2015 г. на територията на ЕВН реално са успели да се присъединят три нови централи, с което в момента работят общо 17, става ясно от сравнението на данните, с които "Капитал Daily" разполага. Инсталираната мощност на новите мощности е близо 4 мегавата. Това не е изненада, тъй като след отнемането на преференциите за проектите над 1.5 мегавата атрактивни станаха именно малките централи, използващи оборски тор. Точно затова от самата ЕВН бяха информирали енергийната комисия в парламента, че повечето от проектите на тяхна територия са започнали да се трансформират, така че да отговорят на условията за преференциална цена. Между тях бяха и проектите, свързани с бившия депутат от ДПС Венцислав Каймаканов.
От ЕВН коментираха, че имат още три проекта, които са в много напреднала фаза на присъединяване. От дружествата не дават информация за конкретните инвеститори, така че е невъзможно поименно да се види кой е успял в последната минута да получи от високите цени.
При ЧЕЗ от средата на 2015 г. също са присъединени четири нови централи, с което техният брой вече е 12. Отделно дружеството има 13 обекта, които са в процес на изграждане, общо за 11.6 мегавата.
При "Енерго-про" инсталираните мощности са най-скромни - от средата до края на 2015 г. има присъединена само една нова централа за 1.5 мегавата.
Малко по-различна е ситуацията при ЕСО. Според данните на дружеството към тяхната мрежа има присъединени две централи. Едната за 3.2 мегавата, влязла в експлоатация през 2011 г., а другата е за 17.9 мегавата присъединена през 2013 г., която поради мащаба си вероятно е заводска централа.
По план до края на 2017 г. към мрежата на ЕСО трябва да бъдат присъединени още две централи общо за 21.3 мегавата. Поради мащаба им вероятно също става въпрос за заводски съоръжения, но от ЕСО отказаха да предоставят допълнителна информация за проектите.
След закона
Законодателните промени от последната година попречиха на много почти завършени проекти за биомаса да получат преференциална цена. Естествен резултат от това е, че инвеститорите имат намерение да съдят държавата. Такъв е случаят с централата на ЧЕЗ в Смолян, която е напълно завършена, но не работи. Нейната мощност е общо за 5 мегавата, два от които за електроенергия и три за производство на топлоенергия. Според Андрей Бъчваров, който е председател на Българската асоциация за биомаса и управител на проекта за биомаса на ЧЕЗ, компанията има намерение да съди държавата за пропуснати ползи. Той самият обаче признава, че опитът му с подобни проекти в други страни показва, че липсата на преференциални тарифи не е толкова лоша, тъй като те са дългосрочно зло и изкривяват пазара.
В подобна ситуация е и централата на "Ебиос енерджи", в която основен дял държи "Електра холдинг". Основен акционер в последната е "Луксур енерджис" на испанеца Хосе Оскар Лейва Мендес и Камелия Рускова. Те има изградени две централи от по 5 мегавата край пловдивското село Строево, които обаче също не успяха да вземат преференциална цена.
Според Андрей Бъчваров именно тези два проекта са били основният мотив за законодателните промени от март, които сложиха край на тарифите за подобни проекти.
Със сигурност "Грийн форест проджект", свързана с "Белла България", има намерение да пусне централата си в Етрополе от 5 мегавата, след като модифицира технологията, за което "Капитал Daily" писа. Не е ясно дали тя е сред присъединените, но явно от компанията не са се отказали от намерението си, тъй като в средата на януари са публикували обява за работа, според която се търси биолог за работа в централата.
При всички положения инвеститорите, които пропуснаха преференциалния влак, ще трябва да се справят с пазарните условия (освен ако не намерят вратичка в законодателството) като всеки друг бизнес.
Бунтовете срещу съдебната система се разрастват и радикализират. Нарастващата престъпност, недоволството от работата на полицията, недоверието в съдебната система и липсата на бързи и справедливи наказания за престъпленията принуждават хората да предприемат драстични мерки за оказване на натиск върху правораздавателните органи. В няколко града през последните дни граждани окупираха съдебните палати, където трябваше да се гледат дела от голям обществен интерес. Така бе във Враца, Стрелча, Бяла Слатина, с. Галиче. Във "Фейсбук" дори се организира "Национален протест срещу безобразията в България", който е подкрепен от над 135 000 души. Той ще се състои на 28 януари пред парламента, а заявка за участие са дали граждани от над 30 града.
Най-напрегната вчера бе обстановката в Стрелча. "Хората са настръхнали и заплашват с линч бившия кмет на Пазарджик и Стрелча от БСП и настоящ общински съветник Иван Евстатиев, ако той бъде освободен от ареста", съобщи bTV. Евстатиев е задържан и разследван за сексуално посегателство и привеждане в безпомощно състояние на непълнолетно момиче. Местните жители искат от главния прокурор открит процес, който "да се случва пред очите на хората", и настояват Евстатиев да не бъде общински съветник в Стрелча. В сряда общинският съвет ще се събере на извънредна сесия, за да отнеме почетното гражданство на обвиняемия.
Случаят с бившия кмет на Пазарджик е поредният казус, в който обстоятелствата не са ясни. От съобщението на прокуратурата се разбира, че става дума за полов акт с 16-годишна девойка, която е била в безпомощно състояние. Предстоят множество експертизи, които да установят детайлите. Според Наказателния кодекс случилото се не би било престъпление, ако няма принуда, заплаха или привеждане в безпомощно състояние. Роднините на момичето обаче твърдят, че тя е била дрогирана и изнасилена.
По подобен начин неяснотите около побоя в центъра на Враца, при който загина 18-годишният Тодор Йорданов, позволиха напрежението да ескалира. Няколко дни десетки хора се събираха пред съда с въпроса "Има ли полиция, прокуратура и съд във Враца???". Още на първия протест гневът на събралите се изригна след новината, че двамата арестувани за побоя на ученика са обвинени в причиняване на смърт по непредпазливост вследствие на причинена лека телесна повреда. Заради бурната обществена реакция главният прокурор Сотир Цацаров спешно командирова 7 прокурори от Върховната касационна прокуратура, които да проверят как върви разследването. Те моментално преквалифицираха обвинението в най-тежкото - умишлено убийство по хулигански подбуди. До момента не е ясно на какво точно се дължи смъртта на Тодор, въпреки че прокуратурата обяви, че по тялото му са установени 28 контузии вследствие на побоя.
В петък определянето на по-лека мярка за неотклонение на обвиняемите - домашен арест, отново взриви десетките хора, заобиколили Съдебната палата в града. Те дълго време блокираха изходите, заплашваха и да препречат улицата, за да не могат обвиняемите да бъдат изведени.
Протестите във Враца продължиха и вчера. От 7 часа сутринта на улицата в града се събраха съученици на 18-годишния младеж и негови съотборници от клуба по таекуондо, които са недоволни от решението на съда обвиняемите да останат под "домашен арест", предаде bTV. Пред входа на Съдебната палата бяха поставени цветя. Недоволните призоваха съда да си свърши добре работата и очакват адекватна присъда.
GSM оператори получиха забрана да държат насила клиенти. Комисията за защита на потребителите (КЗП) забрани на два от най-големите мобилни оператори в България да отказват на абонатите си прекратяване на контрактите с мотиви, които не са предвидени нито в договорите, нито в общите условия към тях. Това съобщиха вчера от комисията. Досегашната практика на телекомите няма каквито и да е правни основания, твърдят от комисията.
КЗП вече е връчила заповедите на двата телекома да преустановят нелоялната практика, обясниха пред "Сега" оттам. Проверките са по жалби на недоволни клиенти и са заведени в края на миналата година.
Единият от операторите отказва на клиенти да си прекратят договора, ако заявлението не е подадено точно в обекта, в който е сключен. Според юристите на КЗП, след като подобно условие не е залегнало в договора с оператора, той няма право да го изисква от потребителя.
Другият търговец на мобилна услуга изисква искането за прекратяване да бъде на типова бланка за предизвестие, въпреки че и това не било писмено описано предварително. Общите условия на дружеството допускат писмената заявка да бъде подадена освен по образец и в свободна форма. На практика търговецът изисква от абонатите си да попълват бланка за допълнително споразумение към договорите по образец. Той се предоставя в магазините на телекома и трябва да се подаде точно месец преди изтичането на договора. Ако тези изисквания не са спазени, договорът не се прекратява.
Тези действия на търговците неоснователно създават трудности на потребителите и представляват нелоялни търговски практики, категорични са в становището си от КЗП. Операторите обжалват получените заповеди, затова не се съобщава кои са нарушителите. В случай че съдът потвърди решенията на контролния орган, потърпевшите от действието на тези практики клиенти могат да претендират за обезщетения по съдебен ред.
Разводът с телекомите от години е проблем за потребителите. Преди година и половина например КЗП заведе колективен иск срещу трите най-популярни оператора заради прекомерно високите неустойки при прекратяването на договорите. Исковете са заради клауза, която задължава клиентите да платят всички месечни такси до изтичане на срока на контракта в случай на разтрогването му по тяхно желание, независимо от причината за това.
Пациенти призраци смучат 75 млн. лв. през болниците. Икономии средно от 5% се очакват в болничната помощ и от средствата за медикаменти в бюджета на НЗОК за 2016 г., след като се въведе пръстов идентификатор за болните българи. Това означава, че досега тези пари са източвани от пациенти призраци.
Новата мярка ще намали измамите, злоупотребите и отчитането на фалшиви болни, съобщи вчера за „Труд" Тома Томов от КТ „Подкрепа", член на надзорния съвет на НЗОК. А според представителя на БСК в надзора - Григор Димитров, ще е много добър резултат, ако от разходите на болниците годишно се спестят 75 млн. лв. Просто казано - най-малко толкова изтичат само от лечебните заведения.
Засега мярката трябва да се въведе от 1 април т.г., но ако обявената обществената поръчка за изграждането на софтуера се обжалва, може да се отложи за средата на година. Не е уточнено също дали първото регистриране чрез пръстовия отпечатък, който ще се превръща в биометричен цифров код, ще става при джипито или при първия независимо какъв контакт със системата - като влизане в болница или при получаване на лекарства в аптеката.
След като от 1 април м.г. бе въведено изискването за влизане и изписване от лечебно заведение само с лична карта, до края на 2015-а са икономисани 10 млн. лв. Най-честите нарушения в болниците м.г. са били за прием без нужда, за дублиране на хоспитализации (т.е. един пациент се отчита в две болници едновременно) и за неизпълнение на всички грижи според клиничната пътека. „А в две болници у нас намерихме кашони с лични карти на пациенти, които не бяха в лечебните заведения... Случаите са предадени на прокуратурата и ДАНС", каза директорът на „Болнична помощ" в НЗОК д-р Страшимир Генев. Преди 3 години пък колегите му открили изписани лекарства на 5-има починали - злоупотреба, която пръстовият идентификатор няма да допуска.
Административен хаос. Размотаване със седмици за нова терапия
Може да се наложи пациенти да сменят терапията си, което ще им струва размотаване със седмици, ако доставчиците на 400 медикаменти в списъка на НЗОК не се съобразят с изискването за намаляване на доплащането от страна на болния. Става дума за т.нар. ценови коридор, според който от средата на февруари пациентът няма да дава от джоба си повече от 60% от референтната стойност за опаковка от лекарствения продукт, ако си купува някой от останалите медикаменти в групата.
Ако лекарството се получава в аптеката само с рецепта, ще е лесно - нужно е пациентът да отиде при лекаря и той да му назначи друга терапия, казаха експерти. Но ако се набавя с протокол, ще са нужни седмици.
Дължим още 122 млн. лв. на здравни каса в ЕС за лечението на българи
НЗОК дължи още 122 млн. лв. на чужди здравни каси в ЕС за лечението на българи след като в края на миналата година им бяха преведени 14 млн. лв.
Това съобщи Кирил Ананиев, председател на Надзорния съвет на здравната каса и зам.финансов министър. Още този месец представители на НЗОК ще започнат разговори с немските здравни каси, на които дължим най-много средства, за планово изчистване на задълженията.
Близо 50 млн. лева са надсъбраните приходи от здравни осигуровки през 2015-а, каза още Кирил Ананиев. А допълнително през годината за: първична извънболнична помощ се преведени 7 милиона лева, за специализираната - 14 милиона лева, за денталната помощ - 2 милиона лева, за медикодиагностични дейности - 2 милиона лева, за лекарства за домашно лечение - още 54 млн. лв., за медикаментите за злокачествени заболявания - 71 милиона лева, а за болнична помощ - 241 млн. лв.
С подписването на рамковия договор от 1 април т. г. директорите на регионални каси ще купуват от изпълнителните на медицинска помощ дейности по основния и допълнителния пакет. Още не е ясно какви средства от бюджета на НЗОК ще се заделят за лечението по основния пакет и колко за допълнителния.
Три вида контрол ще бъде осъществяван върху отчетените медицински грижи. Той ще бъде внезапен, преди фактурирането на дейността и последващ, добави председателят на надзора. А контролът ще бъде извършван не само от експерти на НЗОК, но и съвместно с МЗ, БЛС и Българския зъболекарски съюз.
Крайната мярка при преразход, с който НЗОК не може да се справи, е като се надвишат обемите за медицинските дейности, да се коригират цените на клиничните пътеки. Т.е. ще се понижават, което обаче трябва да се приеме по време на преговорите с лекарския и зъболекарския съюз. А ако не се постигнат заложените обеми, тогава ще се повишават цените на пътеките.
България пропадна в класация за аутсорсинг. От почетното 9-то място България пада с три позиции в международна аутсорсинг класация. Това стана ясно от публикуваните официални резултати на годишния индекс на консултантската фирма A.T. Kearney, определящ най-привлекателните дестинации за аутсорсинг, съобщават от Българската търговско-промишлена палата.
Страната ни вече заема 12-та позиция. Причината за спада, според консултантската компания, е, че у нас расте цената на труда - поради нарастване на данъци, осигуровки и регулации.
Индексът на консултантската фирма анализира 55 страни с помощта на три отделни показателя: финансова атрактивност - включва показатели като средна работна заплата, цени на наеми, електричество, комуникации, данъчна тежест, корупция, стабилност на валутата и др.; квалификация и наличие на необходимата работна ръка и бизнес среда - отразява общото макроикономическо и политическо състояние на страната.
България влошава резултата си по първите два от тях спрямо предходната година, а т. нар. финансова атрактивност е с най-голям коефициент на тежест.
От БТПП подчертават, че многократно са предупреждавали, че неизбежен резултат от непазарното вдигане на минималната работна заплата и разпространяване на високите стойности на минималните осигурителни прагове ще се отрази на средата и на условията за правене на бизнес.
Увеличаването на минималните осигурителни прагове, което беше направено, засегна IT сектора, заради високите нива на заплати. Това доведе до увеличение на разходите за персонал, които са сред основните за този бранш, уточняват от работодателската организация.
България има най-висок ръст на разходи за труд в Европа през 2015 г. Данните са от проучване, провеждано ежегодно от Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати.
Според БТПП не било икономически обосновано административното налагане на увеличение на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове. И то при очакван ръст на производителността на труда до 1% през 2015-2016 година (съгласно пролетната макроикономическа прогнозата на ЕК от 2015 г.), минималната заплата се вдигна от началото на тази година с 10.5%, а минималните осигурителни доходи - със 7.5%.
"Тези решения, взети без оценка на въздействието и при липсата на механизъм за изменението на минималното възнаграждение и минималните прагове означават неизбежно влошаване на атрактивността на страната ни за инвеститорите, което се вижда и от класацията на A.T. Kearney. За съжаление, БТПП има опасения, че това ще се случи и в други класации", изтъкват още от работодателската организация.
Бензинът пада до 1,75 лв. за 8 март. Цените на бензина А95 и дизела ще паднат до 1,75-1,77 лв./литър за Международния празник на жената - 8 март. Причината за това, разбира се, е поредният драстичен срив на петрола на световните борси. Фючърсите на европейския еталон Brent със срок на доставка през март в търговията на ICE вчера се сключваха на цени от около 28,70 долара за барел, като играеха между 27,67 и 29,59 долара/барел. И фючърсите на Тексаският еталон WTI в електронната търговия на NYMEX се движеха между 28,36 и 29,84 долара за барел.
От началото на октомври насам петролът се срина с около 70% за Brent и 68% за WTI.
Само през изминалата седмицата Brent загуби 4,40 долара от цената си (спад от 13,74%), а
WTI свали 3,52 долара (11,28% надолу).
Противно на традицията у нас и в съответствие със световната практика дизелът след Нова година продължава да се продава на по-ниски цени от бензина. Вчера "ЛУКОЙЛ" даде добър пример на останалите вериги, като свали цената на дизела до 1,88 лв./литър. "Шел" веднага последва примера му с цена от 1,89 лв. за литър дизел, а ОМВ и Еко свалиха най-масовото гориво до 1,90 лв.
Най-евтин дизел у нас продават двете малки вериги "Круиз" и SNG, които вчера изравниха цената му на 1,82 лв./литър. Продължава и търговската война между двете бензиностанции на "ЛУКОЙЛ" и Веселин Марешки във Варна, където горивото продължава да се предлага съответно за 1,58 и 1,59 лв./литър.
Останалите три големи вериги продължиха да продават дизела на цени от 1,94 лв./литър.
Няма промяна в цените на автогаза, а при метана трябва да се отбележи единствено свалянето на цената от ОМВ - до 1,39 лв./кг.
Една от причините за падането на цените на "черното злато" на международните пазари е отмяната на санкциите срещу Иран, в резултат на което страната вече може да изнася повече петрол. Затова се очаква натискът върху цените на петрола да продължи.
Чуждите инвестиции скочиха с 20 на сто. Преките чужди инвестиции в страната от януари до ноември 2015 г. са 1,467 млрд. евро (3,3% от БВП) като нарастват с 20,6% (250 млн. евро) спрямо същия период на миналата година. Само за ноември чуждите инвестиции са на стойност 96,7 млн. евро, при 218,8 млн. евро за същия месец на 2014 г., обявиха от БНБ. Дяловият капитал (парични и апортни вноски на чужди компании в капитала на български дружества, както и сделки с недвижими имоти) възлиза на 988 млн. евро за първите 11 месеца на миналата година. Той нараства с 506 млн. евро (105%) спрямо дяловия капитал, привлечен за същия период на 2014 г. (482,1 млн. евро). Но рязко падат чуждите инвестиции в недвижими имоти. За 11-те месеца на 2015 г. те са на стойност 50,4 млн. евро, при 115,1 млн. евро година по-рано. Този спад с 56% основно се дължи на намаляване на руските купувачи. Въпреки това все още най-големият дял от инвестициите в недвижими имоти идва от Русия - 49,6%, или 25 млн. евро.
Реинвестираната печалба на чужди компании в български дружества възлиза на 590,6 млн. евро за периода януари-ноември 2015 г., при 153,7
млн. евро година по-рано. За сметка на това взетите заеми на български предприятия от компаниите майки зад граница намаляват със 111,7 млн. евро, при ръст с 580,6 млн. евро за периода януари-ноември 2014 г. Най-много чужди инвестиции в страната идват от Холандия, като за 11-те месеца са на стойност 681 млн. евро.
Преките инвестиции на български компании в чужбина за периода януари-ноември нарастват с 19,3 млн. евро, при 429,4 млн. евро година по-рано.
Метрото задръства София на три места. Тапите заради строежа на третия лъч на метрото в Столицата ще започнат от сряда. Тогава ще се стесни и затрудни движението на две места по бул. Патриарх Евтимий", тапа ще има и по улица „Св. Георги Софийски" около ВМА.
От 00.00 часа на 20 януари до 31 март се затварят крайните ленти на булевард „Патриарх Евтимий" между „Васил Левски" и „Хан Крум". Колите ще се движат еднопосочно в двете средни пътни ленти на булеварда. Забранява се и движението на пешеходци по левия и десен тротоари в същия участък. За да има къде да минават хората ще се направят два временни ленти по 1.50 м. Забранява се паркирането по лявата лента от пътното платно на булеварда в посочения участък; забранява се влизането на ППС по лявата лента от пътното платно на бул. „Васил Левски" при кино „Одеон", съобщават от Центъра за градска мобилност.
Втората тапа по булевард „Патриарх Евтимий"ще е между „Витоша" и „Княз Борис І", където движението на автомобили също ще се извършва еднопосочно в двете средни пътни ленти на булеварда.
Затруднение ще има и по улица „Св. Георги Софийски" между бул. „Пенчо Славейков" и ул. „Константин Иречек". Там машините за копаене обаче ще заемат южната зелена площ и южния пешеходен тротоар. Хората ще могат да се движат само по северния тротоар. От 04.30 часа на на 19-ти януари до 24.00 часа на 31-и март се закриват местата за почасово платено паркиране в района, като и около спирката пред УМБАЛ „Александровска".
Заради метрото ще има промяна маршрута на тролей № 7, който ще тръгва от Люнин, но вместо до кино Одеон, ще стига до площад „Сточна гара".
Надуват сметката на родители с деца. Лъскаво заведение, намиращо се недалече от центъра на Стара Загора, включи в менюто си специална надценка за родители с малки деца.
Изискването поразило майката на три деца Живка Александрова. В средата на юли м.г. тя разлистила менюто и прочела, че ресторантът не разполага с площадка за детски игри и съответно такива не се допускат. При нарушение от страна на родителите клиенти върху сметката им се начислявали 50 на сто от консумацията, но не по-малко от 20 лв.
„В първия момент не повярвах на очите си. Помислих, че става въпрос за нелепа шега и попитах сервитьорката как трябва да разбирам този текст. Отговориха ми, че такова било изискването на шефовете. Ако не ми отървало, да съм отидела на друго място", разказа пред Агенция Монитор Живка Александрова.
Тя се опитала да намери отговор и на дефинираното понятието „детска игра", но не успяла.
„Питам се, ако моите и на съпруга ми общо пет деца човъркат с пръчица пръстта в саксиите с цветя, които са сложени в градината - това ще се таксува ли като игра и ще трябва ли да ми начислят 50 на сто отгоре върху сметката? Или ако децата ни се заиграят с късметчето, което се дава заедно с кафето? Вместо отговор получих вдигане на раменете и отправяне към шефовете. Отказах да ползвам услугите им тоя ден, само заснех менюто. Впоследствие размислих и написах жалбата си до Комисията за защита от дискриминацията. Оказа се ,че контактът с тази институция не е лесен, особено за живеещи в провинцията", разказа още Александрова.
След продължили почти 3 месеца разправии с администрацията на КЗД тя все пак се договорила с тях да контактуват чрез мейли, а не чрез традиционните писма. Не за друго, а защото пощенската й кутия в кооперацията, където живее, е разбита и рискува да не получи отговорите.
На заседание на комисията днес, която трябва да разгледа жалбата й срещу "Експерт 007", собственик на кафе-аперитив „Бизар", жалбоподателката ще бъде представлява от познат юрист. Не за друго, а защото няма излишни пари за автобусни билети и хотел в София, а и няма на кого да остави децата си.
„Не желая да коментирам този случай, има комисия, там сме предоставили отговора си. Знаете ли какви са изискванията за разкриването на детска площадка в заведение? Ами ако някое от децата се нарани, защото майката или таткото са се увлекли в разговор?", лаконично каза представилата се като управител на „Бизар" Таня Иванова. Тя обеща да предаде репортерския въпрос на някой от собствениците на заведението.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |