КЗК решена да налага глоби на пазара на горивата. Комисията за защита на конкуренцията започва разследване на пазара на горива за потенциален картел между седем от основните вериги бензиностанции - "Шел", "Ромпетрол", "Еко", OMV, "Петрол", "Нис петрол" и "Лукойл България", така и за възможна злоупотреба с господстващо положение на "Лукойл Нефтохим Бургас". Решението е записано в изготвения секторен анализ на пазара на горива, който обхваща период от 2013 г. до средата на 2015 г. В него КЗК отправя препоръки и към министъра на финансите за предприемане на мерки, които да подобрят конкурентната среда в България.
Този път комисията е решена да стигне до края. "Ще превърнем съмненията в юридически факти, които да издържат в съда", коментира говорителят на КЗК Марио Гаврилов по време на пресконференцията, на която бяха представени заключенията на регулатора. Той не пожела да се ангажира със срок, в който разследването ще завърши, тъй като по думите му това зависи от желанието на компаниите да съдействат. При предишния секторен анализ на пазара на горивата от 2011 г. на КЗК й отне една година да излезе с решение.
Това не е първият опит на регулатора да докаже картелни споразумения на пазара на горива. При предишната процедура търговците се разминаха без глоба, след като сключиха споразумение с комисията, че ще преустановят досегашните си нелоялни практики.
Сега, ако се стигне до доказване на нарушенията, компаниите ще трябва да платят максимална глоба от 10% от годишния им оборот, като размерът зависи от тежестта на нарушението.
Секторният анализ, който беше стартиран в средата на миналата година, е бил завършен преди края на 2015 г. Причината той да не бъде финализиран официално тогава е, че експертите на КЗК са решили да се възползват от пресните промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които им позволяват да оперират при проверките си с данъчни и осигурителни данни, които на практика са помогнали на комисията да констатира основните несъвършенства в сектора.
"Лукойл Нефтохим" продава по-скъпо в България
За "Лукойл Нефтохим Бургас", която е единственият значим производител в страната, КЗК отбелязва, че е установила, че компанията трайно продава продуктите си за износ на по-ниски цени, отколкото вътре в страната. Става въпрос за съседни на България страни и Европа, посочи Гаврилов, без да конкретизира, тъй като голяма част от данните в анализа на КЗК са търговска тайна. От анализа на "Капитал" обаче е видно, че у нас "Лукойл България" традиционно продава на едро горивата си със средно 15% надценка над международните референти цени за региона.
Според данните на комисията това е трайна тенденция, която се наблюдава в периода от 2012 до юли 2015 г. В действията на бургаската рафинерия на практика липсва пазарната логика, тъй като основна част от клиентите на рафинерията са на територията на България, т.е. тук количествата са по-големи от изнасяните. Според секторния анализ тя доставя 50-60% от общото производство и внос на бензини и дизелово гориво в страната. Точно затова действията на "Лукойл" пораждат съмнения, че поставят в по-неблагоприятни условия клиентите на вътрешния пазар в сравнение с тези извън страната, се казва в анализа на КЗК. Друга възможност естествено е рафинерията да продава на швейцарското дружество на "Лукойл" - "Литаско", по-евтино, за да може то да спечели повече, т.е. да трансферира печалби извън страната. Но тук въпросът трябва да бъде проверен от НАП.
Бензиностанции в картел?
От анализа на КЗК ясно се вижда, че в определени периоди цените на горивата на дребно не са се движили в синхрон с нетните цени на производителите и тези на едро. Тази тенденция се изразява най-ясно в два периода - средата на 2013 и края на 2015 г. От анализи на "Капитал" пък е видно, че от 2012 г. надценката при тях скача рязко.
Това, което комисията наблюдава, е, че въпреки спада в цените на едро тези на бензиностанциите се запазват непроменени. В цитираните два периода дори има увеличение на надценката на търговците на дребно и в по-голяма степен маржът остава в тях, а не при продажбите на едро.
В същото време крайната цена на горивата реагира много по-бързо на нарастване на цените на едро и на производство, се казва в доклада на КЗК, докато намалението се отразява много по-бавно и с много по-малък процент. "Продължителното задържане на цената на дребно на високи нива и липсата на навременна и адекватна реакция спрямо понижението на цените на другите две нива на пазара би могло да е в резултат на антиконкурентни практики на пазара на дребно", се казва в доклада на комисията. Там също така се посочва, че въпросните вериги бензиностанции не се снабдяват с горива само от "Лукойл", а и от алтернативни доставчици, което също увеличава съмненията за картелиране.
Ограничения на пазара
В анализа на КЗК пише, че затегнатите мерки за контрол върху горивата след 2009 г. са довели до ограничение или затруднение на вноса на горива. Например изискването за разтоварване на бензина и дизела в данъчен склад и едва след това дистрибуцията му до търговските обекти е свързано с допълнителни разходи, които обезкуражават вноса. Предложенията на регулатора като цяло преповтарят препоръките от 2012 г. - облекчаване на режима на създаване на данъчни складове, двустранни споразумения за ползването на такива складове в други страни от ЕС, както и възможност вносителите да наемат складове от държавния резерв, за да съхраняват задължителните запаси от нефт и нефтопродукти.
Тежък проблем, за който се говори от години, е и сивата икономика в сектора на горивата. В анализа на КЗК обаче отново се казва, че има търговци, които не подлежат на регулиране и не спазват административните изисквания на пазара. Според комисията това се дължи основно на бариерите на пазара пред навлизането на нови търговци. Ведомствените бензиностанции също са посочени като основен източник на сива икономка. В тази връзка от КЗК предлагат да бъде изготвена цялостна регламентация на дейността на тези обекти.
Трафикът на хора е генерирал между 3 и 6 млрд. долара през 2015 г. Трафикът на хора може да е генерирал между 3 и 6 млрд. долара през 2015 г., като по-голямата част от парите са събрани и изпратени от роднините на имигрантите и бежанците, живеещи по целия свят, твърди Европол. Трафикантската мрежа използва както самите имигранти, така и техните семейства, намиращи се или в родната си страна, или на Запад и готови да платят, за да гарантират безопасното пътуване на своите близки, пише Reuters в обширен материал по темата.
Интервюта на близо 50 бежанци, на двама трафиканти и на европейски прокурори, както и документи, публикувани от властите на Италия и на ЕС, показват една сложна система, изградена от трафиканти в Африка и Европа. Този порочен бизнес използва и похвати като отстъпки, например безплатно преминаване на границата на един човек на група от десет души. През лятото цените се вдигат, като прекосяването с лодка на Средиземно море за един човек през август е 2200 долара в сравнение с 1500 долара година по-рано.
Доходоносен бизнес
Еритрейските имигранти, интервюирани от Reuters, са платили средно по 5400 долара на човек за транспортирането си през втората половина на миналата година. Това е почти осем пъти повече от прогнозирания от Световната банка годишен доход на човек от населението в Еритрея. Стотици хиляди еритрейци са напуснали страната през последното десетилетие, което ги поставя на четвърто място по брой бежанци, влезли в Европа за миналата година след сирийците, афганистанците и иракчаните.
Правителствата и полицейските служби в Европа се опитват да спрат трафикантите. Европол казва, че тя и нейните партньори са идентифицирали близо 3000 души от март 2015 г. насам, които са замесени в трафика на бежанци. Само италианската полиция е арестувала десетки заподозрени, които според прокуратурата са участвали в организирането на хиляди пътувания с лодка между Либия и Сицилия.
Сицилианският прокурор Калогеро Ферара посочва двама мъже - етиопец и еритреец, като ключови фигури в криминална мрежа, отговорна за транспортирането на хиляди бежанци в Италия. Според Ферара те контролират операции, които са "много по-големи, много по-комплексни и много по-структурирани, отколкото първоначално смятахме".
Ферара разказва, че двамата мъже са си набавяли имигранти от други криминални лица в Африка. По негови сметки от всяко транспортиране с лодка на 600 души трафикантите получават между 800 000 и 1 млн. долара. Друг трафикант, който е бил разследван от Ферара, е изкарал близо 20 млн. долара за десет години.
Трафикантите намаляват разходите, за да увеличат печалбата. Те използват евтини и паянтови лодки, които рядко имат достатъчно гориво и накрая имат нужда от помощта на европейските спасителни мисии. Около 150 хил. души са спасени за една година от италианската морска мисия, създадена в края на 2013 г. Тя беше прекратена в края на 2014 г., за да се спестят пари, и бе заменена от по-ограничена европейска операция.
Минимални загуби
Ако превозваните хора загинат, загубите на трафикантите са минимални. "Няма риск за бизнеса. Ако прекарваш наркотици и ги изгубиш, някой трябва да ги плати. Ако имигрантите потънат и повечето загинат, няма загуба на пари", казва Ферара.
До този момент трафикантските мрежи успяват да избягат от полицейските служби, тъй като се основават на анонимни клетки, намиращи се в много страни. Нито бежанците, търсещи услугите на трафикантите, нито техните семейства, плащащи сметката, искат да привличат вниманието върху това как оперират тези мрежи.
ЕК предупреди България, че закъснява с жп закон. България бе заплашена с поредно дело в Съда на Европейския съюз (ЕС) заради това, че не е приложила изискванията на общността в железопътния транспорт. Това съобщи вчера Европейската комисия (ЕК), която отправи предупреждение към още 6 държави - Германия, Гърция, Латвия, Люксембург, Румъния и Чехия. Предупреждението дойде в деня, в който депутатите ударно приемаха исканите от Брюксел текстове в закона на второ четене.
Страната ни не е транспонирала директивата за европейското единно железопътно пространство и е пропуснала и последния определен срок през миналата година, се казва в съобщението на ЕК. Става дума за основни разпоредби за отварянето на пазара в сектора на железопътния транспорт. С директивата се определят правилата за управление на жп инфраструктурата и дейностите в този вид транспорт, критериите за лицензиране на жп превозвачи, начините на определяне и събиране на инфраструктурни такси. Закъснението от определените от Брюксел срокове е сериозно - страните е трябвало да въведат мерките по директивата до 16 юни 2015 г.
Още на 22 юли миналата година ЕК е изпратила официално уведомително писмо за неизпълнените ангажименти, но досега нито една от страните не е уведомила комисията, че е въвела изискванията в закон. Точно затова ЕК отправя ново предупреждение - ако в срок до 2 месеца седемте страни, включително и България, не изпратят информация за предприетите мерки, комисията ще сезира съда в Люксембург.
Очевидно в изпълнение на указанията на Брюксел, вчера парламентът прие част от текстове в Закона за жп транспорта, внесен от Министерския съвет още през миналия ноември. Именно с тях трябва да се приложат изискванията на ЕК по директивата. Днес депутатите продължават с приемането на промените. Според гласуваните вчера текстове таксите за достъп до жп инфраструктура, която свързва обслужващи съоръжения, се определят според преките разходи за извършването на услугата. Утвърждава се независимостта на регулаторния орган и се разширяват неговите правомощия, за да се гарантира ефикасно управление и използване на жп релси и съоръжения. То трябва да осигурява равен достъп до мрежата на всички оператори. Въвежда се и липсващата разпоредба за използване на електронна товарителница при железопътен превоз на товари.
"Съмнителни" строители на "Хемус" обжалват спрения търг. Единият от двата консорциума, които през декември спечелиха търга за изграждане на 60 км от магистрала "Хемус", е подал жалба срещу анулирането на обществената поръчка. Това става ясно от съобщение на сайта на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Жалбата е подадена от обединението "ПСТ Хемус 2", в което водещ партньор е дружество, свързвано с депутата от ДПС Делян Пеевски. КЗК вече е започнала производство по случая. За другия консорциум, който бе излъчен за победител в обществени поръчки - "АМ Хемус Лот 1", свързвано с шефа на "ЛУКойл България" Валентин Златев, няма данни да е оспорвал прекратяването. Двата консорциума спечелиха търга за строеж на две отделни отсечки от общо 59 км още през декември със скандално високи цени и при неосигурено финансиране, но едва на 15 февруари премиерът Бойко Борисов установи, че в "обществото витаят съмнения" за нагласени търгове в полза на определени бизнес кръгове и имена, и нареди поръчката да бъде прекратена.
Вчера всъщност изтече срокът за обжалване на решението за отмяна на търга, което Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) взе на 15 февруари в изпълнение на премиерската заповед. Оказа се, че има още една жалба срещу това решение. Тя е подадена от турската "Ташяпъ", която за втори път се оплаква в КЗК по процедурата. Първата жалба бе срещу отстраняването й на по-ранен етап от състезанието за "Хемус", когато "Ташяпъ" подаде най-евтина оферта, но според тръжната комисия не е успяла да защити ниските си цени.
Преди дни премиерът разпореди масова ревизия на всички скъпи и съмнителни търгове.
Нова засечка
Вчера КЗК започна още едно производство по спряна пътна поръчка - тази за тунела "Железница" на магистрала "Струма", за която "Сега" писа. Търгът с прогнозна стойност от 250 млн. лв. беше прекратен от НКСИП в понеделник - с мотива, че има неясноти в процедурата. Вчера стана ясно, че фирма "С и Г Груп БГ" е подала жалба в комисията, която започва проверка и на тази поръчка.
Мутри с присъди за грабежи, побои, измами и изнудвания пребиха шофьор. Четирима охранители - Христо Христов, Александър Гечев, Георги Близнаков и Мартин Марков, пребиха 30-годишния Васко Наумов и съпругата му Мария Димитрова на околовръстното шосе на София в сряда.
Гардовете, които охранявали сочения за наркобос Ивайло Борисов-Ториното, са с повдигнати обвинения за хулиганство и нанасяне на средна телесна повреда, съобщиха от прокуратурата. Всеки от тях е криминално проявен. В досиетата им има регистрации и присъди за грабеж, измама, изнудване, побоища, кражба на кола, шофиране в пияно състояние, неплащане на издръжка, участие в организирана престъпна група.
Всички са бивши и настоящи спортисти.
Четиримата са от Червен бряг, Габрово и Пазарджик. Биячите са работили по договор към охранителната фирма, за която се твърди, че е контролирана от Златомир Иванов-Баретата. Той и Ивайло Ториното са подсъдими с още няколко души за разпространение на наркотици.
Жертвите на нападението Васко Наумов и Мария Димитрова също са бивши спортисти. Димитрова е една от водещите състезателки в националния отбор по троен скок. Участвала е на световни и олимпийски игри. Наумов е бил състезател по скок на дължина. Семейството има фитнес зала в София.
В сряда около 17,30 часа Васко Наумов пътувал по околовръстното. С него в колата била и Мария Димитрова. Според показанията на участниците в инцидента мицубишито на Наумов преминавало от лента в лента. При една от маневрите пътя му препречило лъскаво "Ауди А8". Тогава Васко натиснал клаксона, за да му обърне внимание и да не се блъснат. Точно до аудито се движел и джип "Крайслер", в който пътували 4-те мутри. Когато забелязали, че от мицубишито на Васко Наумов се свири и е близо до ескортирания от тях автомобил, те го изтласкали в крайната лента и го принудили да спре. До тях спряло и аудито.
От колите излезли охранителите Христо Христов, Георги Близнаков, Александър Гечев и Мартин Марков. Те се нахвърлили към Веско Наумов и го пребили с ръце и метални палки.
Според техните показания обаче Наумов ги обиждал и излязъл от колата си с палка. След това Мартин Марков я взел от ръцете му. Тогава Наумов почнал да ги псува. "Ей, шибаняци, ще ви е.. майките" и други обиди. Тогава Христо Христов го пребил със собствената му палка.
Мария Димитрова снимала с телефона си как бият мъжа ѝ, а клипчето се появи още вечерта във фейсбук. На него се чува как Наумов псува нападателите си, а те не му остават длъжни. Записът ще бъде доказателство по делото, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Камери от околовръстното показали, че колите на охранителите също са се движили от лента в лента, и то с по-висока от разрешената скорост.
В крайна сметка Васко Наумов е с избити зъби и рани по тялото от палката. След побоя мутрите потеглили с колите си, а Наумов и Димитрова подали сигнал в полицията. Биячите са се предали сами в 4-о РПУ. Целия ден в четвъртък там прекара и Васко Наумов, за да дава показания и разпознава нападателите.
Криминалистите са разпитали и Ивайло Борисов-Ториното, който е ползвал Христов, Гечев, Близнаков и Марков като охрана. Той обаче не е бил на мястото на инцидента.
25-годишният Христо Христов, който е биячът с палката, е най-младият от групата. Според профила му във фейсбук е завършил Духовната семинария. Тренирал е бокс и е бил републикански шампион като юноша. Родом е от Червен бряг. Бил е в спортно училище. Баща му също е бивш спортист и има зала в Плевен.
Мартин Марков е от Габрово. Той е фитнес маниак, както и останалите охранители, пребили семейството.
Един от задържаните - Георги Близнаков, пък е работил в спецназ - руския еквивалент на нашите барети. Мъжът е с множество отличия за службите си там, които пази в дома си.
Взимат лиценза за 4G мрежа на «Макс телеком». Мобилният телекомуникационен оператор Макс Телеком е напът да загуби лиценза си за радиочестотния спектър в обхват 1800 MHz, след като ресорната Комисия за регулиране на съобщенията (КРС) е стартирала на последното си заседание процедура по отнемането на разрешението, съобщава investor.bg.
Основанието за решението, взето на заседанието на 11 февруари, е „системно неплащане на дължимите такси". Според КРС за периода от 1 юли 2015 г. до 31 март 2016 г. компанията има финансови задължения към комисията в размер на 1,5 млн. лева. Според законовите разпоредби действието на разрешението се прекратява след отнемане на лиценза при системно неплащане.
Сега КРС дава 30-дневен срок на компанията за становище относно откритата процедура. След изтичането на този срок ще бъде извършена проверка за това дали компанията е заплатила дължимите такси. Ако това не е факт, лицензът ще бъде отнет.
Разрешението за лиценза за тази честота, която е сред най-желаните спектри за изграждане на 4G мрежи и в който имаше свободен ресурс, е от 15 декември 2011 г. Дотогава ленти имаха "Мобилтел", "Глобул" и БТК, а допълнителни лицензи на тази дата получиха „Макс телеком", "Булсатком" и "4Джи ком".
Практиката показва, че приоритет за операторите в този обхват е развитието на широколентовите технологии (UMTS, WiMAX, LTE и LTE Advanced) за изграждане на трето и четвърто поколение (3G и 4G) мрежи. Тези мрежи дават възможност за много по-високи скорости на предаване на данни, което от своя страна води до по-голямо разнообразие на предлаганите услуги за крайния потребител.
КРС вече стартира подобна процедура по отнемане на лиценза на „4 Джи ком". За последните три години компанията не плаща нито самото си разрешително, нито годишните такси за него. Решението на регулатора обаче се обжалва във Върховния административен съд (ВАС).
Изявление на ръководството на Макс Телеком ООД:
По повод публикувано решение номер 75 от 11.02.2016 г. на Комисия за регулиране на съобщенията, ръководството на Макс Телеком ООД информира медиите и обществеността, че споменатата информация е свързана със стандартна процедура, която цели да стимулира операторите да заплащат задълженията си.
До момента Макс Телеком ООД е заплатил над 50 000 000 лв. за лицензите си и ще заплати новоначислените текущи такси цитирани от КРС, така както го е правил винаги досега.
Уверяваме всички наши клиенти, че компанията продължава да предлага висококачествени услуги и следва стратегията си за дългосрочно присъствие на българския пазар.
Руснаците идват. България е на първо място сред дестинациите, подходящи да приемат руския туристопоток през 2016 г. Това заяви днес Олег Сафонов, ръководител на Федералната агенция по туризъм на Русия при представянето на страната ни в рамките на изслушванията в Държавната дума на Федералното събрание на Руската федерация. Това се случи в присъствието на първия й заместник-председател Иван Мелников.
На официално посещение там е и българският министър на туризма Николина Ангелкова. Добрата новина идва, след като миналото лято отливът на руски туристи у нас стигна 25%. "Миналото лято спадът на руски туристи у нас бе с 25%, очакваме идващото лято той да бъде преодолян, а и да имаме отгоре с 5-10 процентни пункта гости от Русия", прогнозира вчера пред "Труд" Румен Драганов, шеф на Института за анализи и прогнози в туризма.
Ръководителят на Руската федерация по туризъм обърна голямо внимание на срещата си с българския министър-председател Бойко Борисов в София отпреди месец, което бе оценено като ясна заявка за важността на руските туристи за България. Отчетено бе и предимството на страната ни като сигурна и спокойна дестинация. Презентацията на министър Николина Ангелкова се състоя пред Държавната дума на Русия, като се оказа, че подобно изслушване на български министър не е имало повече от 27 години. Министърът представи и възможностите на страната ни за планински, балнео- и спа, религиозен, екотуризъм и др.
Безплатни визи за русначета до 16 години
"Руските граждани до 16-годишна възраст, които идват на детски и организиран туризъм в България, ще получават безплатни визи, различни облекчения са предвидени и за собственици на имоти в България и лица, които са пребивавали в страната ни предишни години", подчерта Николина Ангелкова. "Полагат се всички усилия визите да се издават в много кратки срокове, за да се отговори на интереса към т.нар. last minute почивки. Визи се издават в 21 изнесени центъра в Руската федерация, като процедурите са ускорени максимално", допълни българският министър. От 1 февруари т.г. заработи телефон, на който руските туристи могат да получат информация за възможностите за туризъм в страната ни - 0700 20 991.
Бедният българин - три пъти по-зле от бедния румънец. През последните 4 години средната реална работна заплата, изчистена от инфлация и дефлация, е нараснала с над 27%". Така председателят на КНСБ Пламен Димитров коментира пред Нова телевизия новината, че според Евростат в България минималната заплата е 215 евро месечно, а за сравнение в Люксембург е 1923 евро.
По думите му ние сме сравними с Румъния, но въпреки това румънците са малко по-богати. 3,5 пъти по-малко неща може да си купи бедната класа в България спрямо бедната класа в Румъния, каза председателят на КНСБ.
Разликата с Гърция пък била два пъти в тяхна полза, въпреки че там минималната заплата е около 500 евро. А германецът живеел 2,7 пъти по-добре от българина, според Димитров.
Според него, има големи разлики в заплащането на труда у нас в различните сектори, която достига до 4-5 пъти. Най-високо платените взимат около 2500 лева, най-ниските доходи са 450 лева.
"Една трета от работещите в България са работещи бедни според данните на Евростат и получават под медианния доход. Това, че минималната работна заплата се увеличава, не значи, че българите стават по-богати", изтъкна Димитров.
По думите му статистиките за увеличаването на влоговете в банките не могат да бъдат индикатор, тъй като това засяга само една определена група хора, а 2/3 от българите всъщност нямат влогове.
Лихвите по влогове пълзят нагоре. Лихвите по новите левови депозити на граждани пълзят бавно нагоре за трети пореден месец (от ноември 2015 г. насам), сочат данните на БНБ. През януари нови срочни депозити на домакинствата са откривани при годишна лихва от 1,51%, което е с 0,03 процентни пункта повече, отколкото лихвата по откритите през декември влогове. Натрупаното увеличение на лихвите по левовите депозити за последните три месеца е с 0,1 процентен пункт. Това нарастване е твърде незабележимо, но при покачване в три поредни месеца може да се говори за тенденция.
Не така стоят нещата при депозитите на хората в евро, където лихвите продължават да падат. През първия месец от годината нови влогове на домакинствата в евро са се откривали при лихва от 1,09%. Това е по-малко с 0,08 процентни пункта спрямо лихвите от декември и намаление с 0,1 процентен пункт спрямо ноември. Разбира се, при сравнение на годишна база, сривът на лихвите е по всички депозити и е доста по-чувствителен.
При спестяванията на фирмите лихвите падат както по левовите, така и по влоговете в евро. През януари бизнесът е откривал левови влогове с лихва от 0,26% (месечен спад с 0,24 пр. п.), и депозити в евро с лихва от 0,58% (спад с 0,04%).
През януари лихвите по новите левови заеми за покупка на жилища продължават да падат - до 5,29%, при 5,44% за декември. До 5,9% падат и лихвите по заемите за жилища в евро.
Хит са домати като грах и грозде "Путин". Домати с размер на грах и грозде "Путин" може да засадите в градината си. На изложението АГРА 2016, което беше открито в сряда в Пловдив, интересът на посетителите привличат семена и посадъчен материал от миниатюрни домати "Бейби" с размер на грах, червен касис и черна кайсия, както и десертно грозде "Путин". Уникалните сортове домашна селекция на домати, овошки и лозя засенчиха световни асове в бранша. За втора поредна година в Международен панаир Пловдив едновременно се провеждат седем изложения, които обединяват агробизнеса, хранително-вкусовата промишленост и туризма - "Агра", "Винария", "Фудтех", "БиоАгра", "АПИ-България", "Хорека - Пловдив" и "Вкусовете на Италия". В тях участват над 670 изложители от 29 държави. Изложенията ще продължат до 28 февруари.
През 2015 г. произведената от земеделските стопани продукция се е увеличила при повечето отрасли, каза при откриването на изложенията министърът на земеделието Десислава Танева. Тя посочи като пример, че продукцията на биопроизводството расте с 30%, включително заради произведения био пчелен мед. Намалява обаче произведеното краве мляко, като това е вследствие на кризата в млечния сектор, която започна през 2014 г. в целия Европейски съюз, каза министър Танева пред телевизия Bulgaria ON AIR. Що се отнася до финансовите приходи на фермерите, статистиката показва тенденция надолу. Загубите са в резултат и от руското ембарго, каза министърът. "Сега трябва да говорим как да се излезе от кризата в аспекта на общия европейски пазар. Желанието на всички фермери е трендът да се обърне по отношение на цените на основни продукти като месо, мляко, плодове и зеленчуци. За да се случи това, трябва да се възстановят традиционни пазари, което ще повиши цените", каза Танева. Тя подчерта, че България сама не може да обърне сегашния тренд в цените на млякото, плодовете и зеленчуците. По думите й това трябва да се случи за целия Европейски съюз. В началото на тази седмица Центърът за сътрудничество между Китай и Централна и Източна Европа, който е базиран в София, информира, че са сключени договори за износ на осем продукта на български производители, например тестени изделия и минерални води за Китай, припомни министър Танева. Българските компании ще могат да продават продукцията си в свободните търговски зони на територията на Китай. Запитана дали ще изнасяме цигари за Китай, Танева посочи, че в момента българската страна работи за приключването на 22 процедури за различни продукти, за да стане износът възможен. Една от процедурите е за тютюн и се очаква през март инспекция от китайските власти да прецени дали одобрява условията за производството. Танева допълни, че процедурите за износ в Китай са продължителни - например тази за млечните продукти е отнела 4 години.
През седмицата кръчма, през уикенда - храм. Евангелска методистка църква във Варна пусна в храма чалга кръчма. В сградата в центъра на града се провеждат служби, беседи и проповеди, а в останалото време работи гостилница с детски пързалки в двора, показа репортерска проверка на „Монитор".
„Скъпата и ефектна сграда, построена с дарения на вярващите, не е просто сграда, а храм, а бе превърнат в кръчма... с чевермета, сачове и руйно вино", коментираха вчера случайни минувачи в центъра на Варна.
Пасторът Самуел Алтунян вчера следобед го нямаше, защото едва вечерта имал ангажимент и щял да дойде тогава, показа репортерска проверка на „Монитор". На работното време на заведението за бърза закуска „Готварницата" пише, че работи без неделя от 8 до 19 часа, а след 17 часа има и 30% отстъпка.
В същото време има и седмично разписание от неделя до събота с часове за богослужение, библейско изучаване, младежко, женско и мъжко събиране както и молитвено събиране, а в останалото време - кръчма.
Строителен бизнесмен на 56 г. се върна в класната стая.
56-годишният Владимир Владимиров стана отново ученик в Строителния техникум в Бургас. Мъжът е от Перник и е собственик на строителна фирма. решил да се върне в клас, защото си дал сметка, че трябва да "свери часовника" с новостите в бранша.
„Завърших през 1979 г., а сега дори бетоните са различни, за компютърните технологии да не говорим", казва Владимир. Той смята, че човек постоянно трябва да се обучава, иначе изпада от пазара на труда и конкуренцията го изяжда. „Отдавна исках да повиша квалификацията си, търсих в цялата страна, но се оказа, че само бургаският Строителен техникум предлага обучението, което е най-удачно", допълва той. бизнесменът признава, че бил много притеснен, че трябва да се върне в клас, но още щом прекрачил училищния праг и се запознал с учителите, всички страхове се изпарили.
Владимир има собствена строителна фирма от 1992 г. Близо 40 години работи в строителството, изпълнява важни инфраструктурни обекти, предимно в столицата. Признава, че гледа работниците си в ръцете и иска да не отстъпва на младите. Затова сега учи и AutoCAD - компютърна програма за чертане, нещо, за което през 1979 г. дори не можеше да си помисли.
ПГСАГ „Кольо Фичето" работи по рамкова програма на Министерството на образованието, за придобиване на Трета професионално-квалификационна степен. Курсът трае година и е на принципа на индивидуалното обучение, или на малки групи. За да го започнеш, трябва само диплома за средно образование и 6 месеца стаж в сферата на строителството.
„Владимир учи много сериозно. Ето, днес е на изпити, след това взима консултации. Възрастните ученици са много мотивирани", обяснява Дора Захариева, главен учител по професионално образование и класен ръководител на всички „възрастни" ученици.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |