Бум в продажбите на жилища "на зелено". Бум в продажбите на жилища "на зелено" в София, отчитат агенции за недвижими имоти и кредитни експерти.
„От началото на годината забелязваме значително увеличение в продажбите на апартаменти в София и другите големи градове, но изненадващо голям е интересът към покупка на жилища "на зелено". Причината е, че на пазара се изчерпаха добрите жилища старо строителство и хората вече предпочитат да купят апартамент, който могат да преустроят още докато се изгражда, заяви пред „Труд" Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център.
Според експертът най-много се търсят двустайни и тристайни жилища като тази година купувачите предпочитат да платят с кредит, за разлика от миналата, когато сделките са ставали предимно в кеш.
„Постоянно одобряваме клиенти за кредитиране за имоти "на зелено". Банките не отпускат подобни заеми и затова тези, които сега купуват апартамент на изкоп или на първа плоча, получават от нас първоначално одобрение за кредит и след взимане на Акт 14 им се дава кредит. При тристайните апартаменти бюджетът на купувачите е между 80 000 и 100 000 евро, а за двустайните между 60 и 80 000 евро на зелено", обясни шефът на Кредит Център.
Тошев прогнозира 10% поскъпване на жилищата до края на годината и увеличение на покупките на имоти ново строителство.
Сериозен ръст в продажбите на жилища "на зелено" отчитат и агенциите за недвижими имоти.
„Докато миналата година по това време се купуваха основно апартаменти в завършени сгради с акт 16 или в доста напреднал етап на строителство, то през тази година 80% от реализираните продажби са в комплекси, които са "на зелено", или в много ранен етап на строителството", заяви Полина Стойкова, изпълнителен директор на "Bulgarian Properties".
Стойкова даде пример за комплекс в Кръстова вада, от който само за 3 месеца са разпродадени "на зелено" 70% от жилищата.
„Най-много се купуват двустайни жилища, но има голям интерес и към тристайни и многостайни, като в някои от комплексите инвеститорите дават възможност и за обедняване на жилища с цел формиране на по-голямо жилище според нуждите на купувачите, което предизвиква доста голям интерес", допълни Стойкова.
Цените на имотите ново строителство и "на зелено" започват от 800 евро/кв.м. и надхвърлят 2000 евро/кв.м. Купувачите са млади семейства, както и хора над 40-те със стабилен бизнес и доходи. Те купуват жилища както за собствено ползване, така и за инвестиция. Нерядко покупките са и от българи, живеещи в други градове на страната, както и в чужбина, отчитат от "Bulgarian Properties".
„Очакванията ни са подемът в жилищния пазар в София да продължи и през 2016 г. с допълнително увеличение на обема продажби и нарастване на цените в столицата с около 7%", прогнозира Полина Стойкова.
По думите й новото строителство ще бъде хит през тази година, тъй като новите проекти отговарят в по-голяма степен на нуждите на купувачите, по-модерни и по-добре проектирани са, с по-качествени материали и на добри цени.
59% от българите: Корупцията расте, няма правосъдие. Според 58,6% от българите въпреки напредъка в различни сфери корупцията като цяло расте, правосъдие липсва, от което се облагодетелстват малки групи в ущърб на обществото. Едва 22,3% смятат, че въпреки някои трудности, корупцията не пречи на успешното развитие на страната. Това сочат данните от регулярното национално представително проучване на агенция „Алфа Рисърч", проведено в периода 18-25 февруари 2016 г., и от експресно национално проучване, реализирано от агенцията между 28 февруари и 4 март сред 1723 пълнолетни граждани.
Общественото мнение държи отговорни за липсата на резултати в борбата срещу корупцията висшите съдии и прокурори и управляващите. 62,2% от българите смятат, че най-сериозните проблеми в съдебната власт са по нейните върхове, тъй като там се прикрива корупцията по високите етажи на властта. 66% от гражданите очакват самите магистрати да поведат битката срещу корупцията.
63,4% от анкетираните одобряват инициираното от премиера Борисов спиране на обществени поръчки. Същевременно 56% не виждат политическа воля за борба с корупцията при спирането на поръчките, 41% откриват такава.
Фокусирането на общественото внимание върху корупцията, липсата на видим напредък в чувствителни за обществото сфери и появилите се пукнатини в управляващата коалиция връщат доверието към правителството до стойности отпреди половин година, констатират от „Алфа Рисърч". Положителните оценки за дейността му спадат от 24% в края на 2015 г. до 20% в началото на март 2016-а. Одобрението за премиера Борисов спада от 38% на 33%, а неодобрението нараства от 30% на 35%.
Мнозинството от министрите са с отрицателен индекс за дейността си. В челото на класацията за най-добре справящи с работата си са регионалният министър Лиляна Павлова (32,6% успешно срещу 7,6% неуспешно работещ министър), министърът по еврофондовете Томислав Дончев (19,4% успешно срещу 3,5% неуспешно) и социалният министър Ивайло Калфин (23,8% успешно срещу 8,4% неуспешно).
Здравният министър Петър Москов е успешен за 17,1% от българите, но вотът на недоверие и персоналните атаки срещу него увеличават до 24,5% дела на хората, за които той е неуспешен.
Проучване на „Екзакта рисърч груп": Срив в рейтингите на всички институции
Срив в рейтингите на всички държавни институции установява национално представително изследване на агенция „Екзакта рисърч груп", проведено между 16 и 24 февруари. Най-много е пострадал публичният образ на прокуратурата и на съда, които са одобрявани едва от по 7% от българите. 14 на сто одобряват работата на главния прокурор. Неодобрението към прокуратурата за последните пет месеца нараства с 13%, а към съда с 12%.
Полицията е одобрявана от 32% от българите, армията - от 28%. С 9% се свива одобрението към парламента - до 13 на сто, неодобрението е 77%.
Президентът е одобряван от 31% от българите, той прибавя нови 11% неодобрение за последните пет месеца.
От септември правителството губи 7% от рейтинга си и днес има 28% одобрение и 60% неодобрение. Положителните и отрицателните оценки за работата на премиера Борисов са изравнени - по 45%.
Спорна поръчка и за почистването на Варна. Почистването на Варна през следващите пет години може да отидe в компании, свързани с братята Кирил и Георги Домусчиеви и собствениците на "Титан", след спорна обществена поръчка за над 60 млн. лв. Два техни консорциума - "Варна 1" и ЗМБГ, са класирани на първо място, като са наградени с максимални точки за техническа оферта, а цените им са най-високи. Градът е бил разделен на пет зони, като двата фаворита не се конкурират никъде - вероятно обяснение може да се търси във факта, че и в двете обединения участват фирми на Домусчиеви и лесно е можело да се координират.
Нередностите в търга бяха забелязани и огласени от лидера на ДСБ Радан Кънев, който поиска обществената поръчка за сметопочистването да бъде спряна от премиера Бойко Борисов.
Един за всички
Офертите в поръчката са били подадени още миналия юли. Седем месеца по-късно се появява първият знак за раздвижване - в края на февруари кандидатите са били поканени за отваряне на цени, а от документа се виждат и техническите оценки. Само "Консорциум Варна 1" и ЗМБГ получават максималните 100 точки, а останалите кандидати имат поне наполовина по-малко. По сходен начин имаше проблем и със състезанието за София. Там в един от районите поръчката беше обжалвана пред КЗК и ВАС и съдът я върна, като обясни, че всички членове на комисията са дали огледален брой точки на кандидатите с абсолютни еднакви мотиви, а това е забранено според методологията на търга.
Кънев показа документи, от които става ясно, че най-близкият конкурент на двата победителя - обединението "Грийн партнърс БКС" (свързано с Румен Гайтански-Вълка), е получило по 48 точки в наддаването за петте района на Варна. А цените, предложени от ЗМБГ и "Консорциум Варна 1", са средно с около 40% по-високи от тези на конкурента им, което според Радан Кънев е около 20 млн. лева за периода на петгодишните договори, които предстои да бъдат сключени.
Заради високите технически оценки победители излизат "Консорциум Варна 1" и ЗМБГ. Първият ще почиства районите "Младост", "Владиславово" и "Аспарухово", а вторият - "Одесос" и "Приморски".
В "Консорциум Варна 1" влизат дружествата "Ай Ес Ви Трейд" и "Нелсен чистота". Първата компания се води собственост на две физически лица, но от отчета й става ясно, че се финансира от свързаното с Домусчиев дружество "Есте пропъртис", което през 2009 г. е отпуснало заем от 9.7 млн. евро на "Ай Ес Ви Трейд", а за контакти е посочен e-mail с разширение huvepharma.com, което също е от групата на братята. "Нелсен чистота" пък е част от "Титан интернешънъл холдинг" и "Титан АС". Двете компании от години отговарят за събирането на сметта "Младост", "Аспарухово" и "Одесос". Тандемът "Титан" - Домусчиев спечели и поръчките за повече от половината от кварталите на София през миналата година.
ЗМБГ също има връзки с Домусчиеви. В капитала й с 40% участва дружеството "Бул инвест груп 2009", което е собственик на футболния клуб "Лудогорец".
Сигнал за спиране
"Призоваваме компетентните органи да извършат разследване на възложителя за смяната на състава на тръжната комисията, да разследват дали тази нагласена документация, която е дала 100 точки на избраните фирми, а те предлагат 40% по-висока цена, е минала през Комисията за защита на конкуренцията и по какъв начин комисията е допуснала подобна тръжна документация да мине", каза Кънев.
Искането си за спирането на обществената поръчка за почистване на Варна лидерът на ДСБ обоснова и с това, че ЗМБГ и "Консорциум Варна 1" са участвали само в наддаването за районите, които са спечелили, и така на практика не са били конкуренти в конкурса за възлагане на обществената поръчка.
"По този начин без критерии, без яснота и със смяна по време на процедурата на състава на тръжната комисия се стига до ценови предложения, при които тези две фирми печелят петте района с по-високи цени от тези на конкурентите си", каза още Радан Кънев.
Според него премиерът Борисов трябва да спре и тази обществена поръчка, както направи с други две варненски процедури. Става дума за обществената поръчка за реконструкция, модернизация и разширение на пречиствателната станция в курорта Златни пясъци на стойност близо 25 млн. лв. и тази за строителство и ремонт улици и паркове за 120 млн. лв.
По десетгодишна инерция
Сагата с договорите за почистване на Варна продължава вече над осем месеца. Договорите на сметопочистващите фирми, концесионери за централния градски район "Одесос" и район "Аспарухово", изтекоха на 27 юли м.г. (за останалите райони още не са), след което продължиха да изпълняват задълженията си "на добра воля", но община Варна нямаше правно основание да продължи плащанията за дейността им. Затова кметът на Варна Иван Портних поиска от общинския съвет да му бъде разрешено да подпише анекс за удължаване на съществуващите договори до избора на нови изпълнители.
По-късно, по време на предизборната си кампания през миналия октомври, Портних се оплака, че администрацията му е наследила концесионни договори, сключени преди повече от десет години от предшественика му Крил Йорданов.
В началото на годината след снеговалежите през януари Портних обяви, че няма да плати нито една стотинка на "Титан интернешънъл холдинг" и "Титан АС", тъй като не са се справили със задълженията си за почистване на снега. По този повод кметът на Варна обяви, че наложената санкция на "Титан АС" ще бъде 120 хил. лв., а само за година и половина глобите за лоша работа, наложени на сметопочистващите фирми във Варна, са надхвърлили 1 млн. лв.
Въпреки всички тези закани новото състезание за почистване не показва нов стил.
Нов опит за въвеждане на данък "такси". От следващата година таксиметровите услуги ще се облагат с еднократен данък. Той ще се събира от общините и ще замести корпоративния данък, който сега е 10% върху печалбата. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, внесен в деловодството на парламента от депутати от управляващата коалиция. Законопроектът е почти идентичен с предложението, което народните представители отхвърлиха на първо четене в пленарна зала в средата на ноември.
Освен въвеждането на данък "такси" от 1 януари 2017 г. се връща възможността таксиметровата дейност да се извършва и от "лица, извършващи дейността от името на регистриран превозвач".
Ще мине ли
За разлика от предишния законопроект този най-вероятно ще бъде одобрен от депутатите в парламента. "Надяваме се този път да има подкрепа, защото промените предоставят допълнителен източник на приходи за общините и е в посока децентрализация", коментира за "Капитал" зам.-председателят на бюджетната комисия Диана Йорданова.
Одобрението на промените този пъти изглежда сигурно, тъй като сред вносителите има депутати от четири партии, докато предишният вариант бе внесен само от представители на ГЕРБ. Сред вносителите сега са депутатите от ГЕРБ Диана Йорданова, Станислав Иванов, Атанас Ташков, Клавдия Григорова-Ганчева, Свилен Иванов, както и колегите им Петър Кадиев от АБВ, Искрен Веселинов от Патриотичния фронт и Петър Петров от Български демократичен център.
През ноември законопроектът бе отхвърлен със 71 гласа "за", 38 "против" и 42 "въздържал се". Промените бяха подкрепени от народните представители от ГЕРБ и двама от АБВ, останалите парламентарни групи гласуваха с "против" и "въздържал се".
Данък "такси"
В законопроекта е записано, че общинските съвети по общини ще могат да облагат всеки таксиметров автомобил с между 400 и 1000 лв. годишно. Според управляващите конкретният диапазон е избран на база размера на минималната работна заплата (МРЗ). Към момента той е 420 лв., а планът на правителството е през 2017 г. да достигне 460 лв. Алтернативният данък ще се дължи за всеки отделен автомобил, който има лиценз и разрешение от "Автомобилна администрация" да извършва таксиметрови превози.
Идеята за въвеждането на еднократен годишен данък бе подкрепена и от Националния съюз на превозвачите още при представянето на първия законопроект. Мотивите на управляващите, а и на големите таксиметрови компании са, че с отпадането на патентния данък през 2007 г. държавата на практика не събира нищо от подоходния данък върху таксиметровите услуги. По данни на НАП през 2014 и 2015 г. се събират по-малко от 6 млн. лв. под формата на данъци и осигуровки. И това при положение че по данни от "Автомобилна администрация" само в София разрешение за извършване на таксиметрови превози имат 7714 коли, които най-често се използват поне от двама водачи.
Ако данъкът върху таксиметровите услуги бъде прехвърлен към общините, бюджетът ще бъде засегнат именно с тази сума. "НАП ще се лиши на централно ниво от тези пари, но на местно ниво общините ще спечелят", коментира Йорданова. Според нея сумата е незначителна и показва нагледно колко е сив секторът на таксиметровите услуги.
Засега обаче няма финансови разчети за ефектите от въвеждането. "Всичко зависи от това, което заложат самите общини. Тяхно право е да определят размера на данъка и съответно от това ще зависи фискалният ефект", добавя тя.
Спорна поправка
Депутатите отново предлагат да отпадне приетата в края на октомври 2015 г. поправка в Закона за автомобилните превози, която задължава големите таксиметрови компании да наемат на трудов договор шофьорите и да им плащат осигуровки. Предложението тогава дойде от Цветомир Михов и Иван Вълков от ГЕРБ.
Това обаче предизвика недоволството на големите компании, които в момента реално не извършват транспортна дейност. Те предоставят автомобили на лизинг, маркировките по автомобилите и радиочестота. Чрез своите фирми шофьорите би трябвало да си плащат осигуровките и данъците върху печалбата. Практиката обаче е фирмите да се регистрират на хора от малцинствата, а впоследствие се обявяват в несъстоятелност и в бюджета не влизат нито пари от осигуровки, нито от данъци.
Според Диана Йорданова връщането на стария режим не е лобиране за големите фирми. "В толкова кратък срок компаниите няма как да реорганизират работата си", обясни тя. Веднага след отхвърлянето на първия законопроект транспортният министър Ивайло Московски заяви, че е "необходим баланс между всички интереси, така че таксиметровата услуга да бъде в полза на потребителя и да не нанася щета на изпълнителя".
Вузовете ще получават бонус за обучение на повече програмисти. Сериозен стимул очаква университетите, които наесен успеят да привлекат повече студенти по три важни за икономиката професионални направления с дефицит на кадри - математика, информатика и компютърни науки и комуникационна и компютърна техника. Държавата ще дава на висшите училища по 2000 лв. за всеки студент от тези направления, приет над миналогодишния брой на първокурсниците в съответното направление. Това предвижда проектопостановление на просветното министерство, публикувано за обществено обсъждане.
Бонусът от 2000 лв. ще се дава за капиталови разходи и ще е отделно от субсидията (1663 лв.), която получават висшите училища за издръжка на студент в тези три направления. Така парите за допълнителните бройки ще бъдат над двойно повече. Целта е сумата да се използва за оборудване на компютърни кабинети, закупуване на модерна апаратура и др., с които да се привлекат повече младежи. Финансовият бонус за тях върви и с други поощрения. Приоритетните направления ще могат да запълнят максималния си капацитет, даден от Националната акредитационна агенция, за разлика от другите направления, при които приемът ще бъде ограничен по специална методика.
Само по себе си това не гарантира повече студенти, но е стимул за университетите да се опитат да повишат интереса. Капацитетът специално при математиката и информатиката от години стои незапълнен. Софийският университет например в момента обучава 176 студенти по математика (от 1-ви до 4-ти курс) при общ капацитет за 4 години 1200 души. Ако през 2016/2017 г. той успее да привлече повече от тазгодишния прием, който е 83 кандидат-математици, за всеки студент отгоре ще получава по 2000 лв. към обичайната издръжка. При приети 250 студенти СУ би получил 334 хил. лв. допълнителни приходи само по направление "математика". За сравнение - това представлява около половината от капиталовите разходи за всички направления, отпуснати за учебната 2015/2016 г.
Просветното министерство не е предоставило подробни разчети за ефекта от предлаганите промени, като от малкото налични данни личи, че очакванията му за тази година са скромни. То прогнозира, че приемът по математика, информатика и комуникационна и компютърна техника ще се увеличи с около 300 бройки за всички университети. За обезпечаване на този прием ще са нужни 600 хил. лв., които ще се осигурят от бюджета на министерството за 2016 г., твърдят от ведомството.
Приемът извън приоритетните направления ще се определя на базата на три показателя - оценката от програмната акредитация на вуза, оценката за научната му дейност, която включва цитируемостта в международните бази данни и броя на докторските програми, и оценката за реализацията на студентите, вземаща под внимание приложението на придобитото висше образование и безработицата сред завършилите. Формулата позволява на всеки университет да пресметне в кои специалности студентите му ще бъдат орязани и в кои приемът ще бъде увеличен. Сметки показват, че в СУ например почти няма да има намаление на студенти, с изключение на едно-две професионални направления с ниска реализация. За сметка на това пък ще има увеличение при право (от 367 на 495 души), икономика (от 49 на 56 души) и др. За УНСС се очертава орязване на студентите дори в две от най-популярните му направления - икономика (намалението е от 442 на 375 студенти) и администрация и управление (от 680 на 578 студенти). Там обаче може да има леко увеличение на бройките за право - от 269 на 282. Свиване очаква и друг голям университет - ТУ-София, отново при приема в администрация и управление.
"Корекциите в приема не са на ниво университети, а спрямо отделни професионални направления", коментира зам.-министърът на образованието Николай Денков. По думите му екипът на МОН тепърва ще прави разчети за всяко висше училище - в кои професионални направления колко точно студенти повече или по-малко да се очакват. Предстоят и разговори с ректорите, за да може всеки да набележи стратегия в кое направление да се съсредоточи. Това трябва да стане до 10 април, когато университетите следва да са готови със заявките си за приема.
Проектопостановлението определя и списък на 31 приоритетни професионални направления, при които коефициентът за издръжка на един студент ще бъде увеличен в различна степен. Освен съобщените до момента педагогика, физически, химически, биологически и инженерни науки, математика, информационни и компютърни технологии, електротехника и животновъдство сред приоритетните направления попадат още енергетика, транспорт, корабоплаване и авиация, материали и материалознание, архитектура, металургия, проучване и добив на полезни изкопаеми, биотехнологии, както и различните изкуства - изобразително, музикално и танцово и театрално и филмово изкуство. Не е ясно с колко точно ще бъде завишена издръжката и дали това ще засегне общия норматив за издръжка на един студент в дадено професионално направление, или само даваните бонуси за качество на най-добрите в обучението.
България още не е върнала неправомерно изхарчени агросубсидии за 2009 г. Европейският парламент призовава България да подобри възстановяването на еврофондовете за земеделие, които са изразходвани неправомерно. Това става ясно от годишния доклад за 2014 г. за защита на финансовите интереси на ЕС и борбата срещу измамите с европейския бюджет.
Документът е една от точките за обсъждане по време на започналата снощи седмична сесия в Страсбург. До края на 2014 г. не са възстановени дори и половината от средствата по случаите на нередности, разкрити през 2009 г., става ясно от документа. Освен България сред "забавилите се" да върнат средствата са още Франция, Гърция и Словакия.
От документа не става ясно каква сума трябва да внесе България. Според Европарламента 2014 г. е била третата поредна година, през която се отчита увеличение на случаите на измами с евросредства. В края на миналата година стана ясно, че страната ни трябва да върне в бюджета на ЕС 317 хил. евро заради неправилно разходване на средствата по земеделските фондове в периода 2010 - 2014 г. Сумата за предните години сега не е спомената. Още 17 страни са имали проблеми с раздаването на субсидиите. Една от най-сериозните санкции е за Ирландия - 59 млн. евро, следва и Холандия, която има да връща 52 млн. евро.
Същевременно ЕП отбелязва, че през 2014 г. всички служби на държавите членки са разработили и приложили свои стратегии за борба с измамите. Сред тях са България, Гърция, Хърватия, Малта и Словакия. В същото време се призовава Европейската комисия да следи отблизо за прилагането на тези стратегии.
Борисов спира ГЕРБ за избор на КЗК, ядосан от "маймунджилъци" на Радан Кънев. ГЕРБ няма да участват в избора на нов състав на Комисията за защита на конкуренцията, въпреки че предложиха бившия главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков за председател.
Премиерът Бойко Борисов е възложил на шефа на депутатите от ГЕРБ да намери начин и партията да не участва в избора, съобщи в понеделник министър-председателят.
"Повече няма да нося отговорност и да позволявам някой да руши репутацията на ГЕРБ, Цветанов или който и да било в НС. Казват ни предварително, че каквото и да изберем, е мафия. Затова съм възложил да намерят законов начин ГЕРБ или да прекратят процедурата, или да не участват. Няма да дам повече върху нас да се упражняват и да се правят на морално чисти, защото не са. Или да седнат на масата на преговорите и да изберат състав, който да се ползва с доверие и да работи, защото очаквам от нея работа", заяви Борисов в Брюксел. По-рано през деня лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че се водят задкулисни партийни договорки за новия състав на КЗК.
ДСБ да се определят дали са част от Реформаторския блок, който има издигнати кандидати, препоръча Борисов. Той окачестви изявлението на Кънев като "маймунджилъци", на които повече ГЕРБ нямало да се връзва.
"Всъщност голямата партия в парламента, движейки напред законите и това, което трябва да се прави в страната, изпадаме в положение да ни обвиняват в какви ли не грехове. А ние нямаме нито един", заяви Борисов. Той определи поведението на ДСБ едновременно да е част от РБ и в опозиция като "заболяване".
Според Борисов оттеглянето на ГЕРБ от процедурата щяло да принуди Кънев да избира - или да остави БСП и ДПС да определят състава на новата КЗК, или да обяви, че харесва сегашната комисия.
Българин поръча новото бугати за 2,4 млн. евро. Българин е поръчал новата най-бърза серийна кола в света - Bugatti Chiron, стана ясно на салона в Женева. На въпрос на щанда на компанията в "Пал експо" дали това е собственик на предишното супербугати - Veyron, служител отговори, че тези клиенти са с предимство, но не е задължително да си притежавал вейрон, за да имаш новата хиперкола. Припомняме, че бизнесменът Румен Гайтански притежаваше Veyron.
От новия модел на Bugatti ще бъдат произведени само 500 бройки, като цената на всяка от тях е 2,4 млн. евро, без в тази сума да бъдат включени данъците и таксите.
Най-бързата серийна кола в света е с разграфен до 500 км/ч скоростомер.
От 0 до 100 км/ч Bugatti Chiron ускорява за 2,5 секунди, до 200 км/ч достига за 6,5 секунди, а до 300 км/ч - за 13,6 сек.
В стандартен режим максималната скорост е 380 км/ч. За достигането на 420 км/ч колата се нуждае от активирането на допълнителен специален ключ.
Автомобилът разчита на W16 двигател, развиващ мощност от 1500 к.с. и 1600 Nm въртящ момент, като максималната скорост е ограничена по електронен път на 420 км/ч за движение по обществени пътища.
Двигателят на автомобила работи в комбинация със 7-степенна роботизирана скоростна кутия с 2 съединителя.
Хиперколата е получила и система за задвижване на четирите колела с възможност за блокировка както на предния, така и на задния диференциал.
Адаптивното шаси на Chiron на своя ред предлага 5 режима на работа, като променя височината на пътния просвет, работата на системата 4х4 и на активния заден диференциал, аеродинамиката на колата, а също така и алгоритмите на системата за стабилизация и на спирачната система.
Заради бежанците: Европа позлати Турция. Брюксел клекна пред Турция заради вълната бежанци. Анкара поиска обещаните 3 млрд. евро да бъдат удвоени, за да спре напиращите към Европа мигранти. Новото условие бе поставено от турския премиер Ахмет Давутоглу на срещата му с лидерите на ЕС снощи. Освен това визите за Шенген на турските граждани ще паднат още до края на юни вместо през октомври.
Според източници на Ройтерс Давутоглу дори поискал 20 млрд. евро на предварителната среща с германския канцлер Ангела Меркел и холандския премиер Марк Рюте в неделя.
В крайна сметка допълнителните 3 млрд. евро трябва да бъдат отпуснати до края на 2018 г.
В замяна Турция е склонила да приема обратно всички нередовни мигранти от гръцките острови, включително сирийци.
България е от спокойните държави и пази добре границата си. Това увери пред журналисти в Брюксел вчера премиерът Бойко Борисов, където участва в срещата ЕС-Турция и в извънредния Европейски съвет. Като доказателство министър-председателят посочи, че в неделя вечер миграционният натиск на българската граница е бил 17 души. "Вече е незначителен, защото съоръженията стават все по-големи", обясни Борисов. "Към момента мисля, че сме от спокойните държави. Самите потоци знаят, че България добре пази границата и търсят най-лесната за пробив ограда", посочи премиерът. Относно това дали бежанските потоци не мога да тръгнат и към нашата страна Борисов напомни, че поради тази причина у нас са изградени съоръжения, проиграни са занятия и учения. "Тук има парадокс - пазим шенгенски граници по шенгенски образец, а не сме в Шенген", отбеляза премиерът и изрази надежда тази година парадоксът да бъде приключен.
"Нови пътища сигурно ще се отварят - има през Финландия и през Норвегия, откъде ли не", предположи Борисов. "Към момента можем да бъдем спокойни като народ, но в същото време трябва да бъдем изключително бдителни, затова сме поставили достатъчно съоръжения и апаратура, която в дълбочина да покрива териториите и ако идва вълна, превантивно да я спрем", обясни премиерът. Той уточни, че се разчита на мобилните термокамери, а и Великобритания и други държави могат да помогнат с допълнителна техника. Борисов обяви също, че е разговарял със зам.-председателя на ЕК Кристалина Георгиева за осигуряването на финанси, ако е необходимо. "До момента не поставям ребром въпроса за финансите, защото България доказва, че може да пази шенгенска граница", обясни министър-председателят. "Позицията на правителството е, че всички външни граници трябва да се затворят, да се минава само през официалните ГКПП. Надявам се днес това да бъде финализирано, Турция, за парите, които ще получи, да си изпълнява ангажиментите, Гърция да си изпълни ангажимента. Корабите на НАТО вече са в териториалните води между Турция и Гърция", посочи Борисов. Относно очакванията му от извънредния Европейски съвет премиерът отбеляза, че се надява той да успее да успокои всички граждани на Европа.
Проверяват фейсбука на кандидати за работа. Вече има работодатели, които гледат и фейсбука на кандидатите при назначаване на работа. Това разказа Светлозар Петров, управител на JobTiger, при представянето на предстоящия кариерен форум "Национални дни на кариерата". Освен че могат да намерят първата си работа или стаж, по време на изложението младите хора могат и да получат консултации как да оставят добър дигитален отпечатък и как да подготвят CV-то си.
Петров уточни, че фирмите, които проверяват как се изявяват бъдещите им служители в социалните мрежи, все още не са много, но има такива. Ако поведението им в интернет е несъвместимо с фирмената политика, назначението им може да се окаже под въпрос.
Лошо впечатление правят и нелепи имейл адреси както и CV, попълнено с правописни грешки. Според Петров най-честата причина младите да дават автобиографии, пълни с грешки, е това, че те подценяват значението на CV-то, пишат го набързо и смятат, че това е просто формалност, докато в същото време фирмите гледат много сериозно на този документ. Други пропускат да напишат личните си данни и, когато ги одобрим, не знаем къде да ги търсим, разказва Петров.
Националните дни на кариерата започват от 15 март в столицата и ще продължат в различни населени места чак до началото на април. Петров обясни, че щандовете във Варна и Пловдив вече са напълно заети и няма място за повече кандидати. В столицата се очаква ръст с около 20% на фирмите, които предлагат работа. Досега те обикновено са били около 160-170, а през изложението годишно минават 19 000 млади хора. Един на всеки шест успява да си намери стаж, разказва Петров. При това повечето стажове, които предлагат работодателите, вече са платени, като сумите се въртят около минималната работна заплата. По-високо платени стажове има главно в ИТ сектора.
Противно на очакванията, за изложението са се записали не само фирми, които предлагат места в най-търсените браншове като ИТ, но и много компании производители, които търсят кадри за най-различни позиции.
Според Петров, освен че могат да си намерят работа или стаж, завършващите студенти могат и да си "сверят" часовника какво точно се търси на пазара на труда, какви знания и умения им трябват и какво още да научат. Освен това могат да си поговорят с представители на компаниите в неформална среда и след това да не се притесняват толкова много, когато ги поканят на интервю за работа. Паралелно с изложението ще текат и дискусии, на които фирмите ще отговарят на въпросите на кандидати за работа.
33 лева добавка за инвалид, 115 - за ветеран от войната. Един на трима пенсионери получава добавка към парите си за старост. Размерите им обаче са различни, а образуването им поражда допълнителен дисбаланс, който задълбочава и без това огромната несправедливост в системата. Това показва справка, получена от Националния осигурителен институт по искане на „Монитор".
Така например ветераните от войната вземат 115 лева добавка на месец, а възрастните с увреждания - близо 4 пъти по-малко - едва 33 лева. При това добавката им се полага само, когато са с над 71% инвалидност и са излезли в пенсия до 2015 г. Тогава тя бе отменена, но остана за хората в заварено положение.
Борисов: Бежанците заобикалят България. Към момента мисля, че сме от спокойните държави. Самите бежански потоци знаят, че България добре пази границата и търсят най-лесната за пробив ограда. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Брюксел, където пристигна за участие в срещата ЕС-Турция и в извънредния Европейски съвет заради миграционната криза. Той отчете, че натискът по нашата граница вече е незначителен, като снощи имало опит за влизане от едва 17 човека.
На срещата в Брюксел се очаква европейските лидери да вземат решение за затваряне на т. нар. Балкански път - от Гърция, през Македония, Сърбия, Словения, Австрия. На въпрос дали това няма да отвори принудително врати към България Борисов отговори: „Затова у нас се проиграха занятия и учения, изградени са съоръжения. Към момента можем да бъдем спокойни като народ, но в същото време трябва да бъдем изключително бдителни, затова сме поставили достатъчно съоръжения и апаратура, която в дълбочина да покрива териториите и ако идва вълна, превантивно да я спрем". Той даде изключително висока оценка на армията и гранична полиция, чиито учения наблюдава лично през почивните дни. „Тук има парадокс - пазим шенгенски граници по шенгенски образец, а не сме в Шенген, надявам се тази година този парадокс да бъде приключен", каза още Борисов.
Премиерът все пак посочи, че е възможно отварянето на други пътища за бежанския поток като например през Финландия и Норвегия.
Борисов подчерта, че пред останалите европейски лидери отново ще настоява всички външни граници на ЕС да се затворят, така както е и шенгенското споразумение, за да се минава само през официалните контролно-пропускателни пунктове. „Надявам се днес това да бъде финализирано. Турция, за парите, които ще получи, да си изпълнява ангажиментите, Гърция също. Корабите на НАТО вече са в териториалните води между Турция и Гърция", отбеляза премиерът. Той вече бил говорил със зам.-председателя на ЕК Кристалина Георгиева за осигуряване на финанси и за България, ако се наложи. „До момента не поставям ребром въпроса за финансите, защото България доказва, че може да пази шенгенска граница", отбеляза Борисов.
От Брюксел премиерът размаха пръст към реформаторите, и по-специално към лидера на ДСБ Радан Кънев, който по-рано през деня обяви процедурата за избор на нов състав на КЗК за опорочена. „Много долна политика се води. Това, което прави ДСБ в момента е шизофренно, чисто заболяване - участват в управлението, а се правят на опозиция", разгневи се Борисов. И обяви, че след като Кънев, ДСБ и гражданската квота „дезертират" от процедурата, и ГЕРБ нямало да участва. „Повече няма да дам върху нас да се упражняват и да се правят на морално чисти, защото не са. Хванах им вече тактиката и повече няма да дам ГЕРБ да се върже - дърпат се от парламента, оставят двама-трима човека в залата, гласуват една част от БСП и ДПС с нас и те на другия ден викат - виждате ли, те са заедно. Що за маймунджалък е това?!", възмути се Борисов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |