Тясна, бавна и евтина магистрала Хемус. Новата отсечка на магистрала „Хемус" ще е по-тясна и по-евтина. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов, който инспектира ремонта на втората нова сграда на Софийския районен съд (СРС) и прокуратурата.
Той заяви, че ако се допусне скорост от 140 км/ч, дължината на пътя се удължава. Затова скоростта ще се намали на 120 км/ч, за да се спести от изграждането. Лентите ще са по-тесни и ще бъдат спестени до 150 млн. лв, увери Борисов. Той коментира и че няма да бъде платена неустойка за обществени поръчки, защото са спрени по законен начин. „Поръчките са развалени, защото тези обекти могат да се изградят с по-малко пари. А администраторът, който е подготвил предложенията, вероятно няма да остане на работа", каза още Борисов. И добави, че спряната поръчка за „Струма" вече се обжалва от фирма, която никога не се е занимавала със строителство. "Предполагам, че това е отмъщение", направи извод той.
След това „индиректно" благодари на гръцките фермери и полицаи, че са вдигнали блокадата. "Изпратихме послание до Европейския съюз, че ще провалим срещата в Брюксел между Турция и ЕС, ако не се изтеглят незабавно тракторите от границата. Разбраха ме добре и вчера се изтеглиха. Надявам се повече да не си го помислят, защото явно само този инструмент работи", каза Борисов. И разясни, че ако една държава не се яви или не упълномощи изрично друга да я представлява, заседанието на Съвета не може да бъде проведено.
Иначе визитата му в т.нар. Военно НДК бе съпроводена от пазарлък за пари. Докато обикаляше из коридорите, бе уведомен от шефа на СРС Методи Лалов, че ще има 35 съдебни зали, една от които е с 200 места. "За съда са необходими 5 180 000 лв", каза Лалов, подчертавайки че в сумата влиза софтуер и компютри. Мебелировката обаче била отделно.
Когато чу за пари, Борисов потърси с поглед финансовия министър и попита: „Къде е Горанов?" Министърът от своя страна каза: „Прекаляват малко с искането за пари."
В крайна сметка стана ясно, че строителят ще издаде сградата до края на март, а съдиите ще могат да се настанят в нея през ноември.
Бъчварова обвини синдикатите в МВР в лъжа. Вътрешният министър Румяна Бъчварова обвини Синдикалната федерация на служителите в МВР в лъжа. В понеделник оттам съобщиха, че готвят нов протест заради промените в закона за вътрешното министерство. Полицаите обявиха, че на 8 януари т.г. ръководството на МВР им предоставило законопроект, в който имало съществени разлики с приетия по-късно от кабинета. Изразиха и недоволство от орязването на отпуските им и от намаляването на обезщетенията при пенсиониране от 20 на 12 заплати.
„Полицаите имат право да протестират. Но аз искам да разбера основанията, защото това, което чувам, кардинално се разминава с истината. Ние не намаляваме обезщетението на полицаите, които в момента работят. Въвеждаме ограничения, които ще действат след 20 години. Не е вярно и че намаляваме заплатите. Аз веднъж имах възможност да призова синдикатите да бъдат честни", каза вчера Бъчварова. Тя бе категорична, че промените, залегнали в закона, били представени първо пред профсъюза. „Те много добре знаят, че нито един какъвто и да е било интерес на служителите няма да бъде засегнат. Не мога да разбера кой човек, който има морал и отговорност, използва неверни факти, за да реализира своята дейност", заяви Бъчварова след посещение в Академията на МВР. Малко след това стана ясно, че ректорът на полицейската школа доц. Бойка Чернева е подала оставка. Според БНР причината е несъгласието й с готвените промени в Закона за МВР, които засягат академията. Синдикатите не коментираха последните изявление на министърката. Те остават в стачна готовност.
Пощенска банка завърши сделката за бизнеса на Alpha Bank. Консолидацията на банките в България е постоянен рефрен. За нуждата тя да се случва се говори от години, прогнозите винаги са, че "ще се активизира под пазарния натиск", но накрая все нещо отлага плановете и ако въобще има обявени сделки и намерения, те пропадат. Сега обаче, макар и след деветмесечно забавяне, Пощенска банка успя окончателно да приключи сделката за придобиването на българския бизнес на гръцката Alpha Bank. Обявената сделка между двете банки с гръцка собственост в разгара на банковата криза в Атина през юли 2015 г. премина през одобренията на БНБ и Комисията за защита на конкуренцията още през миналата година, но впоследствие разчистването на баланса Alpha Bank отложи финализирането.
Това е първата подобна сделка от две години, когато Юнионбанк се вля в ПИБ, а преди това историята на банковите сливания се връща чак в далечната 2007 г. и отново включва Пощенска банка, която тогава придоби ДЗИ банк. С новото си попълнение Пощенска банка се изкачва с две места и се превръща в четвъртия по големина играч на българския пазар според размера на отпуснатите кредити и привлечените депозити, с активи за над 6.3 млрд. лв., посочват от институцията. След сделката в страната остават да оперират 27 кредитни институции.
Цената не се посочва, но при първоначалното й обявяване през лятото на 2015 г. гръцки медии и Reuters писаха, че покупката е за 1 евро. Преди седмица стана ясно, че Пощенска банка ще вдигне капитала си с 55 млн. евро, така че да може да отговори на регулаторните изисквания, след като поеме активите на Alpha Bank в България. Причината е, че дейността на Alpha в страната се осъществява чрез клон, поради което гръцката банка не поддържа собствен капитал на местния пазар.
Под общо име
"Днес поставяме основите на една по-силна универсална банка, с по-широка клонова мрежа и капитал, който ще ни позволи бъдещ растеж", коментира в прессъобщение главният изпълнителен директор на финансовата институция Петя Димитрова.
След обединението двете институции ще продължат да работят под бранда Пощенска банка, като придобитите офиси на Алфа банк - клон България, поетапно ще бъдат ребрандирани. Постепенно ще бъдат извършени и останалите процеси, свързани с оперативното сливане на дейностите, в това число и уеднаквяването на операционните системи, продукти и услуги на Алфа банк с тези на Пощенска банка, става ясно от съобщението.
"След оперативното сливане клиентите на банката ще могат да използват всички офиси, специализираните центрове, банкоматите и онлайн платформите за банкиране на Пощенска банка, както и единни тарифа, общи условия и лихвен бюлетин", посочват още от институцията.
Според огласения през лятото на 2015 г. план обект на придобиването са всички банкови дейности на Alpha в България, чиято стойност към датата на обявяването на сделката беше 500 млн. лв., както и кредити за 800 млн. лв. В плана се посочваше още, че след приключването на сделката клоновата мрежа на Пощенска банка ще се увеличи до над 200 локации в страната, а броят на служителите й ще достигне 3000 хил. души.
Капиталова инжекция
Преди седмица стана ясно, че за да отговори на регулаторните изисквания, които ще възникнат след поемането на активите на Алфа банк - клон България, Пощенска банка ще увеличи капитала си с 55 млн. евро (107 млн. лв.) до 560.3 млн. лв. Увеличението ще бъде гласувано на свикано за 11 март извънредно общо събрание на акционерите и ще бъде извършено чрез издаване на нови акции, като емисията ще бъде записана изцяло от гръцката Eurobank Ergasias, която към края на 2015 г. притежава 34.56% от капитала на българската институция. Мажоритарният пакет от 54.27% е собственост на холандския холдинг ERB New Europe, а останалите 11.16% са притежание на кипърския CEH Balkan Holdings. И двете холдингови дружества са част от структурите на гръцката Eurobank.
Вдигането на капитала ще помогне на Пощенска банка да запази съотношението на капиталовата си адекватност, което иначе би намаляло след поемането на активите на Алфа банк. Към края на 2015 г. те са на обща стойност 1.1 млрд. лв., от които кредитите и вземанията са за 742.2 млн. лв., показват надзорните данни на БНБ. Депозитният портфейл е за 1 млрд. лв.
Към декември активите на Пощенска банка са почти 5.6 млрд. лв., което й отрежда шесто място на българския пазар. С придобиването на Алфа банк тя би изпреварила Обединена българска банка (ОББ) и Райфайзенбанк (със съответно 6.6 млрд. лв. и 6.5 млрд. лв.) и би заела четвъртата позиция, освен ако в периода на сливането банката не изгуби много клиенти. Традиционно при такива операции винаги има отлив. В случая освен това като цяло Alpha Bank предлагаше по-високи лихви и по-ниски такси от Пощенска банка, така че не е изключено да има пренасочване на по-ценово чувствителни клиенти. На първо време това важи в по-голяма степен за депозитите (тъй като при тях има по-често падежи) и разплащателните сметки.
Продажбата на българския бизнес на Alpha Bank е част от одобрения от през миналата година от Европейската комисия план за преструктуриране на гръцката финансова институция. С излизането й от страната в България остават три финансови институции, които са собственост на гръцки банкови групи - Пощенска банка на Eurobank Ergasias, Обединена българска банка на National Bank of Greece (NBG) и Банка Пиреос България на Piraeus Bank.
След проведените през 2015 г. от Европейската централна банка (ЕЦБ) стрес тестове в Гърция беше установено, че четирите системно важни банки в страната - Alpha, Eurobank, NBG и Piraeus, имат общ капиталов недостиг от 14.4 млрд. евро. За да запълнят дупките, институциите предприемат различни действия - от емитиране на нови акции при цени доста над текущите борсови котировки в търсене на (международни) инвеститори до продажба на подразделения извън страната - NBG например се раздели с турската си дъщерна институция Finansbank, която беше най-голямата и най-печеливша в структурата й. Срещу почти 3 млрд. евро тя ще бъде придобита от Qatar National Bank (QNB), в която основен акционер е катарският държавен инвестиционен фонд. Сделката ще покрие значителна част от капиталовата
дупка на NBG, но очакванията са, че гръцката институция ще трябва да предприеме и други продажби на международни подразделения, което означава, че не е изключено за ОББ също да се търси купувач.
Държавата започва годината с рекорден излишък от почти 1 млрд. лв. Първите два месеца на годината държавата харчи много по-малко от събрания ресурс - бюджетът е на излишък през януари-февруари от почти 1 млрд. лв. Причината е, че страната е получила почти половин милиард лева повече средства от Брюксел спрямо предходната година, събира повече ДДС от вътрешното потребление, най-вероятно покрай новогодишния шопинг. Но разлика прави и един голям, но раздробен и отложен във времето разход - субсидиите за земеделските производители. От общо предвидени 1.5 млрд. лв. такива плащания през първите два месеца са платени около половината. Предходни години цялата сума беше концентрирана в началото на годината.
Ето и конкретните числа: излишъкът е 991.6 млн. лв. (1.1% от прогнозния БВП) през първия месец на годината. През януари 2015 г. превишението е било 69.1 млн. лв. (0.1% от БВП) и сегашното число е внушително, тъй като традиционно е месецът с едни от най-големите плащания и най-малко данъчни приходи. През февруари той леко се топи и към края на месеца Министерството на финансите (МФ) очаква излишък от 961 млн. лв., докато през 2015 г. първите два месеца са приключили на дефицит от 106 млн. лв. От ведомството обясняват подобрението сега с по-високите приходи и помощи, както и с по-ниските разходи.
Повече средства от ЕС
Приходите и помощите към февруари 2016 г. по консолидираната фискална програма са били с 15% по-високи на годишна база. За февруари все още липсват детайлни данни, но от финансовото ведомство обявяват, че размерът на помощите от ЕС се е увеличил с 260.3 млн. лв. спрямо същия период на предходната година, без да съобщават точния им размер. Той вероятно обаче е към 500 млн. лв., след като справка с данните от февруари 2015 г. показва, че тогава постъпленията от помощи, където се включват еврофондовете, са били 241.8 млн. лв. Само за януари 2016 г. приходите от помощи са били 220 млн. лв. За сравнение - година по-рано от Брюксел са дошли едва 35.5 млн. лв.
Положителният принос за бюджетния излишък на възстановяването на средства от Европейската комисия беше очакван - декември 2015 г. беше крайният срок, в който можеха да бъдат завършени проекти по стария програмен период, като тогава те бяха платени от националния бюджет, а връщането им от ЕС се случва през първите месеци на 2016 г.
Много ДДС от вътрешни покупки
Вътрешните сделки и потребление се оказват двигателят за растящите приходи в бюджета в началото на годината. През януари постъпленията от косвените данъци са се увеличили с 29.3% на годишна база до 1.737 млрд. лв. Традиционно най-голям е приносът на ДДС (1.156 млрд. лв.), като увеличението на приходите от него е 180.3 млн. лв. спрямо януари 2015 г. От МФ коментират, че това се дължи на вътрешните сделки, докато постъпленията от ДДС от внос страдат от трайно задържалите се ниски цени на петрола и металите и курса на долара към еврото. Нетният размер на приходите от ДДС от внос през януари е бил 220.9 млн. лв., с 31 млн. лв. по-нисък от януари 2015 г. и с 93 млн. лв. по-нисък от януари 2014 г.
Повече приходи в бюджета идват по линия на акцизите най-вече заради цигарите. От МФ отбелязват ръст и при горивата и алкохола. Така постъпилите средства от акцизите са 565.4 млн. лв., с 60.4% повече, отколкото януари 2015 г.
За сметка на това обаче постъпленията от преки данъци намаляват - с 4.3% на годишна база до 245.9 млн. лв. Спадът идва по линия на данъка върху дивидентите, ликвидационните дялове и доходите на местни и чуждестранни юридически лица. Нарастване има при приходите от данък върху доходите на физическите лица и корпоративен данък. Малко по-високи (с около 7 млн. лв.) са постъпленията по трудови правоотношения (163.4 млн. лв.), като за лекия им ръст влияят повишаването на средната работна заплата и броят наети лица, посочват от МФ. Тя пък расте вероятно заради административно вдигнатите минимални осигурителни прагове.
Приходите от мита са 13.1 млн. лв., а от други данъци - 45.8 млн. лв. Половината от събраните средства от мита са от внос на стоки от Китай. На второ място, но с доста по-малък дял (7.6%), са митата от стоки от Русия. С 2.5% до 539.2 млн. лв. се увеличават и приходите от социални и здравноосигурителни вноски, отново вероятно заради праговете.
Разходите намаляват
Разходите по консолидираната фискална програма намаляват от 4.86 млрд. лв. за периода януари-февруари 2015 г. до 4.54 млрд. лв. за същия период на 2016 г. Вече по традиция през декември министерството разплаща голяма част от задълженията си към бизнеса - най-вече ДДС. Тогава от МФ изтъкнаха, че към края на 2015 г. няма задържане на данъчен кредит. Така невъзстановеният ДДС към края на януари е 134.4 млн. лв., докато преди 2015 г. обикновено се е движил около 200 - 300 млн. лв. и дори повече. Донякъде като причина за по-ниските плащания може да се посочи и по-малката изплатена част от вноската на България в бюджета на ЕС - 179.7 млн. лв. спрямо 226.3 млн. лв. за периода през 2015 г. Все пак разместването в земеделските плащания изглежда като най-вероятната причина за по-свитото харчене. Тези средства обаче ще излязат от бюджета през следващите месеци, а после Брюксел ги проверява и разплаща до 3-4 месеца.
Обикновено март и април са добри за постъпленията в бюджета, тъй като в края на тези месеци изтичат сроковете за плащане на данък печалба и този върху доходите на физическите лица. Кабинетът обаче смята и да харчи - вече бяха обещани великденски надбавки за пенсионерите.
Задължителната забавачка ще може да се кара и вкъщи. 5-годишните деца, които подлежат на задължителна предучилищна подготовка, ще могат от тази есен да се подготвят за училище и от вкъщи или да ходят на забавачка само за няколко часа. Това става възможно с въвеждането на две нови форми на организация в детските градини - самостоятелна и почасова. Те са предвидени в училищния закон, а сега се регламентират в държавния образователен стандарт за предучилищното образование, представен вчера от просветното министерство.
Според проекта родителите ще могат да изберат да водят децата си на градина почасово - между 3 и 5 часа дневно. Графикът за това ще се определя с правилника на всяко детско заведение. Родителите ще заявяват всеки месец начален и краен час за детето си, като се съобразяват с посочен от учителите график. Тези деца ще учат заедно с другите, но ще има ограничение колко да бъдат - до две над пределно допустимия брой деца за една група.
За обучение в самостоятелна форма ще има ред изисквания. Родителите ще гарантират с декларация, че ще осигурят среда за учене чрез игра, съобразена с възрастта и опазваща физическото и психическото здраве на детето. "Родителят трябва да покаже, че знае какво иска да прави, т.е. ще е нужен план за развитието на малчугана, гарантиращ постигането на заложените в закона цели", коментира експертът от МОН Ваня Трайкова. Във въпросната програма трябва да се посочат избраните методи и подходи за обучение, примерно разпределение на темите за постигане на нужните компетентности, както и списък на избраните познавателни книжки. Разрешението за самостоятелната форма ще се взема от експертна комисия към регионалните управления по образованието, която може да провежда събеседване с детето. В нея задължително трябва да участва човек от съответната община и от Агенцията за социално подпомагане.
В края на годината пък учителите ще преценяват дали децата са постигнали заложените цели в стандарта. Ако се установи, че нямат нужните компетентности, следващата година се преминава към целодневна форма. Не е ясно какво става, ако детето е било в самостоятелна форма в последната предучилищна година и не е било подготвено добре за училище - дали училището може да откаже приема, или не. По данни на МОН в момента в задължителна предучилищна подготовка са обхванати около 85% от децата от 5 г. нагоре, като няма статистика дали се налагат глоби. В момента санкцията за незаписване на градина на дете, подлежащо на задължителна подготовка, е между 20 и 100 лв., а според новия училищен закон глобата се повишава от 50 до 150 лв. Няма данни също така да е отказан прием на дете в първи клас.
Зам.-министърът на образованието Диян Стаматов уточни, че предложенията подлежат на дискусия и към тези критерии могат да се добавят и още. По думите му очакванията на министерството са едва 1% от родителите у нас да се възползват от самостоятелната форма. Размерът на таксите за новите форми се решава от общинските съвети, затова не може да се прогнозира дали и с колко те ще бъдат по-ниски от целодневното обучение.
Сред новостите в стандарта са изричното посочване на играта като основно средство за обучение (досега тя бе отделен фрагмент от дейностите в забавачката), както и предоставянето на свобода на всяка детска градина да определя стратегията, организацията си, разпределението на учебното време и избора на познавателните книжки. Учебното време ще е както досега между 15 септември и 31 май, а неучебното - между 1 юни и 14 септември, когато няма да има задължителни занимания.
Според новия стандарт децата в първа група (между 3-4 г.) на седмица трябва да имат минимум 10 дейности, или т.нар. "педагогически ситуации" - по една по български, математика, околен свят, музика и конструиране и технологии, две по рисуване и три по спорт. Продължителността им е в зависимост от възрастта на детето - до 20 минути за първа група и до 30 минути за трета и четвърта група. За децата във втора група (4-5 г.) са предвидени 12 дейности, за трета група (5-6 г.) - 15 дейности, а за четвърта (6-7 г.) - 17 дейности.
В контекста на скандалите с учебните програми за по-горните класове и турското робство зам.-министър Стаматов изтъкна, че стандартът за предучилищното образование поставя акцент върху патриотичното възпитание и формирането на националната идентичност. По музика например децата ще се учат да играят ръченица, да разпознават и да се упражняват на традиционни български музикални инструменти и да изпълняват елементи от фолклорни обичаи. Извън това в края на 3-тата си година децата трябва да знаят какво е "малко" и "много", а на 5 г. - да броят до 10.
Освен по здравословни и други уважителни причини, удостоверени със съответния документ, децата ще могат да отсъстват и по семейни причини. За тях обаче се въвежда ограничение - максимум 10 дни отсъствия по семейни причини с предварително родителско уведомление, при неограничен брой досега - нещо, срещу което синдикатите са против.
Правната комисия реши докладът за КТБ да бъде разсекретен. Докладът на "Аликс Партнърс" за фалита на КТБ да стане публичен, реши вчера правната комисия в Народното събрание. Депутатите одобриха промени в Закона за банковата несъстоятелност, внесени от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев. Текстовете бяха приети с 13 гласа "за", 0 - "против" и 1 - "въздържал се". Предстои обаче първо четене на проекта в пленарна зала и е възможно преди окончателното му приемане в него да настъпят сериозни промени.
В момента парламентът разполага само с едно копие от 600-страничния доклад на английски език, който се съхранява в секретната секция на Народното събрание. Депутатите могат да го четат, но не и да разгласяват данни от него или пък да си водят бележки. "Ще предложим законодателни решения, ако трябва, за да може да се стигне до тази информация. Така няма да остане и грам съмнение, че искаме да скрием нещо от доклада и ще дадем възможност за изясняване на всички факти и обстоятелства във връзка с фалита на КТБ", обяви преди дни финансовият министър Владислав Горанов.
При обсъждането на законопроекта Борислав Стратев от Фонда за гарантиране на влоговете се обяви срещу разсекретяването на доклада, тъй като това можело да попречи на събирането на вземанията. "Огласяването на доклада е нарушение на договора и може да се навреди на масата на несъстоятелността", каза Стратев. Той отбеляза, че това е договор между два частноправни субекта. "Огласяването или разпространяването по този начин на доклада е нарушение на договора и може да доведе до сериозни неустойки за синдика", предупреди той.
"Не съм съгласен, че ако дадем публичност на договора, ще нарушим клауза за секретност. Ами да не сте ги давали тези клаузи. Не може един договор да е над Народното събрание", контрира депутатът от БСП Чавдар Георгиев.
"Аликс Партнърс" бяха наети през лятото на миналата година от синдиците на КТБ, за да разследват какво се е случило с активите на банката, както и да препоръчат действия за възстановяването им. От компанията се съгласиха становището им да бъде показано, но само пред депутатите и без да бъде оповестявано публично.
Българка болна от зика. Инфекцията с вируса зика, който се предава при ухапване от заразен комар, започва с температура над 38,5 градуса и болки по цялото тяло като грип, но 5 дни по-късно се явява ситен червен обрив. Това разказва за "24 часа" българката Лора Трайкова-Гонсалвес, която живее в Рио де Жанейро. Докато няма обрив и болки в ставите и мускулите, инфекцията не се определя като зика, обяснява Лора. Тя подозира, че се е заразила от комар по време на карнавала в Рио, когато е прекарала доста време навън заедно със съпруга си. Отчита като грешка, че не е използвала репелент.
Заболяването се проявява 10 дни след ухапването от комар и отшумява за 3 до 5 дни.
Ето я историята на Лора, разказана от самата нея:
Преди почти две седмици в една неделя усетих, че се разболявам и до вечерта имах болки в цялото тяло и вдигнах температура 38,6 градуса.
Взех хапче против температура и на другата сутрин вече я бях свалила.
В поликлиниката до нас ме разпитаха подробно какво усещам, но заключиха, че е обикновен грип, защото нямах нито обрив, нито главоболие, нито силни болки в ставите.
Пет дни по-късно забелязах, че областта около деколтето ми е силно зачервена.
Малките червени пъпчици и петна приличаха на алергична реакция и понеже наскоро се бях излагала на слънце, а и вече развих подобна реакция тук, не се притесних особено.
Но когато на следващия ден вече цялото ми тяло се обрина, взех антихистамин.
Сърбежът не беше толкова силен, колкото при предишната ми такава реакция. На другата сутрин усетих болки и скованост в двата си показалеца и в ходилата. Отидох първо в един от държавните здравни пунктове, където всеки има право на безплатен преглед и лекарства.
В разгара на лятото обаче се оказа, че тези пунктове са пълни с хора, защото не само зика, а всякакви бактерии се развиват особено успешно във влажния и горещ климат.
След като ме предупредиха, че ще ми се наложи да чакам най-малко три часа в претъпканата с изглеждащи наистина зле хора - някои спящи, други изпотени от висока температура, трети безсилно отпуснали се на недостатъчните да поемат всички седящи места, се отправих към съседна поликлиника, която приема моя допълнителен здравен план.
Тук има няколко компании, които предлагат допълнително здравно осигуряване и в зависимост от личния план човек може да избере сред частните лечебни заведения, които работят с тях, къде да бъде прегледан. Чакането в тях е значително по-кратко, но пък нищо не е безплатно.
От вратата лекарката, която ме прегледа, ме попита дали съм имала висока температура преди няколко дни, и след като видя обрива по цялото ми тяло, заключи, че трябва да ми направят кръвен тест, за да установят дали става дума за зика.
Час и половина по-късно резултатите от теста излязоха и ниският брой левкоцити в кръвта ми наведе лекарката на мисълта, че наистина е зика.
След като ми предписа по-силно антиалергично лекарство, което да пия в рамките на 5 дни, и още едно, ако пак вдигна температура, тя ми каза, че тъй като вирусът е все още нов и сравнително непознат, не знае дали след това ще си иразработя имунитет и повече няма да боледувам от зика.
За разлика от другата болест, която могат да причинят комарите, Aedes Aegypti - денга, за Зика още не се знае колко типа може да бъде и съответно колко пъти можеш да се разболееш от нея.
Розалия Димитрова e новият шеф на митниците. Розалия Димитрова е новият шеф на митниците, съобщи Министерството на финансите. Тя бе заместничка на починалия внезапно в понеделник Ваньо Танов.
Как тя стигна до горещия стол? правят догадки техни колеги. И разказват следната случка: Преди около два месеца шефове на митниците имали работна среща. На нея обсъждали реформата в системата, повишаване на събираемостта, битката с контрабандата. Всичко текло гладко и дори на моменти скучно.
Докато на въпросната среща изненадващо се появил премиерът Бойко Борисов. Бил поканен лично от покойния им шеф ген. Ваньо Танов. Премиерът влязъл точно в момента, когато пред колегите си говорела една от заместничките на Ваньо Танов - Розалия Димитрова.
Говорела простичко, почти тихо, но и с познаване на "материала" Премиерът се заслушал. А когато приключила рекъл шеговито: "Танов, кажи на колегите да слушат какво казва тя, защото жените са и работливи, и амбициозни".
Това си припомниха сега участници в срещата, след като от ведомството на Владислав Горанов официално съобщиха, че точно Розалия Димитрова ще седне в инфарктния стол на върха на митниците.
Разбира се, че никой от присъстващите тогава не е и предполагал, че поводът да си припомнят това ще бъде изненадващата смърт на ген. Ваньо Танов, когото премиерът и финансовият министър обичаха и уважаваха.
Вероятно обаче когато министър Горанов, е консултирал с премиера да предложи Димитрова за поста, Борисов си е спомнил за устатата дама. И не е възразил на този избор.
Дали Димитрова ще остане на върха на митниците временно, или за постоянно, предстои да се разбере. "24 часа" първи и единствен предположи нейното назначение ден преди то да стане факт.
Още повече че 51-годишната жена бе посочена за зам.-шеф на митниците лично от Ваньо Танов. Именно той я поканил да стане член на екипа му през август 2014 г. на мястото на предишния си заместник Чавдар Васев. Казват, че в сряда в митниците били леко, но не и неприятно изненадани от нейния избор. Разбира се намерили се хора, които твърдели, че освен да умее да говори, трябва и да е достатъчно твърда, за да я слушат.
Други пък залагали, че ако Розалия има нужната подкрепа, със сигурност ще успее.
А професионалната биография на Димитрова е свързана с митниците вече близо 24 години. Малко след като завършва Химико - технологичния институт, през 1991 г. тя започва работа в митниците - като стажант. Следва растеж в йерархията. През 2011 г. Димитрова вече е начело на ключовата Дирекция "Митнически режими и процедури".
"Това е важно, защото нашата система отхвърля чужди хора, които не я познават из основи" и решение да се сложи човек от вън би било по-неприемливо", сподели дългогодишен митничар.
Каквато и да е историята на назначаването на Розалия Димитрова, сигурно е, че и премиерът Бойко Борисов, и финансовият министър Владислав Горанов категорично ще изискват от нея да продължи със завидната събираемост на приходите от акцизи, започната от Ваньо Танов. А рекордните от над 4,565 млрд. лв. приходи от акциз не могат да се обяснят с икономически растеж, казваше Танов в началото на годината. В развитите държави отбелязват ръст 0.2% до 1-2%. У нас увеличението за година е 11, 8%! Това единствено показва, че в хазната влизат приходи, които години наред не са събирани", бяха едни от последните му публично изречени думи.
Жандармерия във всяко село. Постоянно присъствие на жандармерия във всяко село и повече полиция в градовете. Това предложи главният прокурор Сотир Цацаров като решителна мярка срещу битовата престъпност. Подобен подход има и в няколко европейски държави, обясни той.
Цацаров участва в междуведомствено съвещание в Академията на МВР заедно с премиера Бойко Борисов и вътрешния министър Румяна Бъчварова.
Заседанието събра прокурори, полицаи и агенти от ДАНС. Освен битовата престъпност другият акцент на сбирката е била борбата с корупцията по високите етажи. "Формулата, която ни постави министър-председателят и която се приема и от нас, е нулева толерантност към престъпността", заяви обвинител номер 1.
Това означава от разкриване на тежък грабеж в столичен мол до предотвратяване на всякакви прояви на безнаказаност по улиците, подчерта Цацаров.
Шефове отговарят за данъците на фирмата. Данъчните събират задължения към хазната на фирми от личните пари на техните шефове. Освен това търговски партньори на измамници също попадат под ударите на Националната агенция за приходи. Съгласно Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, членовете на органите на управление са солидарно отговорни за дълговете на фирмата, възникнали вследствие неподаване на декларации за данъци или осигуровки. Когато шефовете на фирми с големи задължения са извършили действия, които осуетяват събирането на налозите, или прехвърлят компанията на хора без никакви доходи или имущество, също отговарят солидарно за задълженията, заявиха от НАП. През 2015 г. ревизорите от НАП-София са открили 239 производства за търсене на солидарна отговорност от трети лица за неплатени данъци и осигуровки. В резултат от приключилите ревизии са разкрити задължения към бюджета в размер на 18,7 млн. лв. Част от ревизиите са свързани с укриването на ДДС. Според Закона за данък върху добавената стойност, ДДС може да се търси и от доставчика, и от закупилия стоката или услугата, ако ревизорите докажат, че получателят е знаел или е бил длъжен да знае, че данъкът няма да бъде внесен.
Ако дружеството няма имущество или активи, върху които да се наложат обезпечения за събиране на дългове към хазната, публичните изпълнители на НАП могат да пристъпят към принудително събиране срещу управителя на фирмата. Към тази мярка се пристъпва в случаите когато недобросъвестни управители на фирми с големи задължения, установени с ревизионен акт, прехвърлят активи на цени значително по-ниски от пазарните. Според ДОПК за намаляване на имуществото на фирма, което би могло да послужи за покриване на дългове към НАП, както и заради продажба на активи под пазарните цени управителят носи солидарна отговорност. Така управител на столична фирма ще плати от собствения си джоб над 200 000 лв., с които е намалил имуществото на дружеството. По време на ревизия, която установила, че фирмата му има задължения към хазната за стотици хиляди лева, за да избегне налагането на запори и продажба на имущество, управителят започнал да разпродава фирмените активи на безценица.
Отговорност от шефовете на една фирма може да се търси за всички видове данъци и осигуровки на компанията. Това може да са задължения по ДДС, корпоративен данък или осигуровки и данък върху доходите на работниците в дружеството, посочват от НАП. Също така когато дружество се представлява от повече от един човек, то отговорност за плащане на налозите може да възникне за всеки представляващ фирмата.
Всеки седми се шири в над 100 квадрата. Всеки седми у нас се шири в жилище с площ над 100 квадрата, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Близо милион са домовете в страната с 4 и повече стаи.
Над 50 на сто тях - почти 484 хил., са в градовете а други половин милион просторни жилища са в селата.
Логично лидер по брой на големи жилищни имоти е столицата, където има 47,4 хил - 4-стайни, почти 11 хил. - 5-стайни, и още толкова домове с 6 и повече стаи. Брокери от София прогнозират, че в следващите години има възможност делът на големите апартаменти да продължава да расте, защото и търсенето за тях върви нагоре. Общо просторните жилища в градските райони на столицата надвишават 69 хил., сочи още официалната статистика.
Оградата по границата готова до края на 2016 година. Оградата по цялата ни граница с Турция срещу нелегалното преминаване на бежанци, за доизграждането на която кабинетът отпусна още 35 млн. лв. миналата седмица, ще бъде готова до края на 2016 година, каза съпредседателят на ПФ Валери Симеонов.
"Имаме гаранция, че тази година оградата на българо-турската граница ще бъде изградена. Затова изпращането на армията по пограничните райони към този момент е отговорното решение. Има определен риск бежанската вълна да тръгне към България. Все пак си мисля, че оградата и другите предприети действия няма да го позволят. Държим изключително много на изграждането на оградата. Тя е изградена на равните и на рисковите участъци, през които минаваха на тълпи. Няма нито един преминал през тази ограда, коментира пред bTV депутатът, който щял да се бори с колегите си за връщането на казармата.
Междувременно струпалите се на границата между Гърция и Македония имигранти набъбнаха до 10 000.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |