Горива от ИДИЛ търсят в наши бензиностанции. До България стигат горива от „Ислямска държава" и се продават по наши бензиностанции. Такъв сигнал дошъл от партньорските служби до нашите, съобщи за „Труд" сигурен източник от митниците. Заради сигнала е хайката по колонките с гориво, която продължава вече пети ден. Вчера от ГДБОП и от ДАНС уточниха, че спецпроверките се провеждат в София и още 15 области в страната и обхваща над 50 търговски обекта, но отказаха да коментират версията за канала от ИДИЛ.
В нейно потвърждение са сателитни снимки на Русия и САЩ. По засечената схема дизелът и бензинът се докарвал у нас с танкери до пристанищата във Варна и Бургас. По документи горивото е от данъчен склад в Гърция и е вътрешна доставка за ЕС. Електронната система за управление на морския трафик сочела, че преди да пътуват до Гърция и оттам до България, танкерите правят необясними курсове до 7 турски пристанища в Черно и Средиземно море. Смята се, че там се товарят горивата, придобити от алъш-вериш между търговци от южната ни съседка и територии в Сирия и Ирак, контролирани от ИДИЛ.
Контрабандните петролни продукти били с ниско качество, тъй като са добивани в нискотехнологични рафинерии. Отклоненията от евронормите за бензина били 20-40%, а за дизела - 35-70%. Това било сигурен знак, че горивата не са от гръцки данъчни складове, а танкерите са пътували дотам, за да се снабдяват с документи за „изсветляване" на товара.
В разследване журналистката Валя Ахчиева от БНТ показа склад във Варна, в който турски танкер разтоварва дизел. Преди да ходи до Гърция, той престоял в турското пристанище Самсун.
„В парламента показах албуми от 8 пристанища с кораби, заснети в реално време, как разтоварват горива без контрол - заяви депутатът от ПФ Емил Димитров-Ревизоро. - Големият проблем е, че в Турция влиза нефт от ИДИЛ. Ако се окаже, че са препродавали тези горива на нас и ние безконтролно сме ги вкарвали в България, проблемът ще е още по-голям", категоричен бе Ревизоро.
Собственици на бензиностанция в нарушение: Натопени сме
9500 литра контрабандно дизелово гориво е открито в резервоар в бензиностанция "Мусчо" в Асеновград, съобщи зам.-шефът на ОДМВР-Пловдив Георги Георгиев. Тя е собственост на родителите на бившия футболист на "Ботев" (Пд), ЦСКА и "Етър" Дормушали Саидходжа. Вчера в бензиностанцията проверката продължаваше, видя екип на „Труд". "Жертва сме на поръчка на конкуренти, и то от най-високо място. На същите цени като нас продават още 3 бензиностанции в радиус от 1 км, но проверяват точно нас. Срокът за счетоводното приключване на годината е 31 март. Тогава ще стане ясно, че за контрабандно гориво и дума не може да става", твърди Дормушали Саидходжа.
Доставчиците на ток искат по-високи цени от 1 юли. Доставчиците на ток ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго про" искат увеличение на цените на тока за бита от 1 юли. Това стана ясно от съобщенията на трите дружества, публикувани днес. Единствено ЕВН обаче дава точна информация с колко иска да поскъпне токът.
Останалите две дружества ще внесат исканията си направо в Комисията за енергийно и водно регулиране до края на март. Все още липсва информация за предложенията на държавните централи за нови цени на тока от юли.
От ЕВН предлагат дневната тарифа за битовите абонати да поскъпне с 2,3%, а нощната с 3,5 на сто. Компанията е изчислила, че ако даден потребител ползва около 200 квтч дневен ток и 70 квтч нощен, месечната му сметка би се увеличила с 1,23 лева от 49,13 лева с ДДС на 50,36 лева.
От дружеството настояват за увеличение, за да могат да финансират поддръжката на мрежата си през следващия ценови период и напомнят, че имат 1,5 млн. битови клиенти.
Доставчиците на електроенергия имат задължение да публикуват предлаганите от тях промени в цените на тока до края на февруари.
През последните две години обаче ЧЕЗ и „Енерго про" заобикалят задължението си като публикуват само намерения, но не и конкретни цифри. Така например от „ЧЕЗ Електро" обявяват, че искат признатите им приходи да бъдат 610 349 000 лева за следващата година.
Тъй като искането е по-малко от приетото през миналата година (765 млн. лева), може да се тълкува, че компанията иска да има по-малки задължения, тоест увеличаване на цената на тока. От дружеството настояват да бъде премахнато и кръстосаното субсидиране между цените на тока за бизнеса и бита.
Подобно искане е обявила и „Енерго про", която настоява бъдещата цена на тока да покрива разходите на компанията.
Окончателно решение за цените на тока ще вземе КЕВР в края на юни. До момента комисията прогнозира, че ще има намаление, а не увеличение на услугата.
Повече нови пенсионери и растящи разходи. Разходите за пенсии трайно растат, а новите пенсионери се увеличават. Скачат и плащанията за болнични, но се свиват обезщетенията за безработни. Това са тенденциите, очертани в предварителния отчет на НОИ за изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване през 2015 г.
Разходите в консолидирания бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) към декември 2015 г. са надвишили плана със 139.9 млн. лв. и достигат 9.76 млрд. лв. Превишението се дължи основно на еднократните "великденски" и "коледни" добавки (на стойност около 100 млн. лв.) и на по-голямата сума, платена за болнични. Така общите разходи превишават с 4.9 млрд. лв. приходите в бюджета на ДОО. Оставащите необходими 4.9 млрд. лв. са били набавени чрез получени трансфери от държавния бюджет, т.е. от данъци.
Най-видима е промяната при новите пенсионери от силовите ведомства - те растат с 29.3% за година. Увеличението идва заради опитите (макар и неосъществени) на правителството от миналата година да намали обезщетенията при пенсиониране наполовина на служителите от сектор "Сигурност" и да премахнат допълнителното заплащане за прослужено време.
Все повече нови пенсионери
В сравнение с 2014 г. всички разходи - за пенсии, социални помощи и обезщетения, социални програми са се увеличили с 381 млн. лв. до 9.76 млрд. лв., а плащанията само за пенсии - с 291 млн. лв. до 8.45 млрд. лв. Въпреки това от НОИ отбелязват, че ако от сметките се изключат изплатените добавки по Коледа и Великден, изплатените средства за пенсии всъщност са били с 47.2 млн. лв. по-ниски спрямо плана за годината. А обяснението за по-високата сума е, че пенсиите се вдигнаха в средата на годината с 1.9%. Пораснали са и приходите от осигуровки - с 338 млн. лв. Това увеличение обаче е резултат от административни мерки - вдигане на минималния и максималния осигурителен праг.
Разходите за пенсии и помощи ще продължават да растат бързо - в бюджета за 2016 г. те са 10.037 млрд. лв., като 8.74 млрд. лв. от тях ще са за пенсии. Причината е, че пак е предвидено минимално увеличение - с 2.5% от юли.
И докато средствата, предвидени за пенсии, се увеличават, броят на пенсионерите съвсем леко намалява. Средномесечният им брой през 2015 г. е бил 2.177 млн. души, което е с 4180 души по-малко спрямо 2014 г. Това обаче се дължи на по-висока смъртност, а не на по-малко нови пенсионери. Всъщност към декември 2015 г. новопенсионираните лица надминават прага от 100 хил. души и вече достигат 107 663 души. Това е ръст с около 8.3% спрямо предходната година, като увеличаването на новите пенсионери всяка година се превръща в устойчива тенденция през последните години.
През 2015 г. средната пенсия е била 321.78 лв. - с 3.8% по-висока спрямо 2014 г. От НОИ изчисляват, че реалното ѝ нарастване е било с 5% заради средногодишната хармонизирана дефлация от 1.1% през годината. Отделените средства за болнични са били 403 млн. лв., или с 60 млн. лв. повече от предварителните разчети. С 12.7 млн. лв. по-малко от предвиденото обаче са били средствата за обезщетения за безработица - 339 млн. лв.
Масово пенсиониране в МВР и отбраната
С 29.3% нараства броят на новите пенсионери от силовите ведомства - от 2561 през 2014 г. до 3312 през 2015 г. В момента текат нови опити за промени на режима за тяхното пенсиониране, като според предложения проект за промени в Закона за МВР от екипа на министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова обезщетенията на нововлизащите в системата трябва да се свият от 20 на 12 заплати, а годишният отпуск да се намали от 30 до 25 дни.
За сметка на това броят на новите пенсионери по инвалидност леко спада с 3.4% спрямо 2014 г., но делът им продължава да е почти една трета (27%) от всички новоотпуснати пенсии. От 30 147 души през 2014 г. те са намалели до 29 113 през 2015 г. Поради трайната тенденция от 2000 г. да се увеличават инвалидните пенсии през изминалия месец от министерството на труда предложиха на мястото на трудово-експертната лекарска комисия (ТЕЛК) да се появят две отделни комисии - здравна и трудова. Втората ще решава дали хората с увреждания могат да се трудят. Детайлите за реформата би трябвало да бъдат приети до края на 2016 г. и да влязат в сила от 2017 г.
Банките започват годината с 29% свиване на печалбата. Банките започват годината с 85.4 млн. лв. печалба за януари, което представлява 29% спад спрямо отчетените през първия месец на 2015 г. От данните на БНБ личи, че това се дължи предимно на по-големи отчетени обезценки и по-високи административни разходи. Като цяло обаче очаквано данните показват нормализация спрямо последните два месеца на 2015 г., когато в подготовка на балансите за края на годината и за вече започналата проверка на качеството на активите имаше внушителни еднократни преоценки и размествания, както и големи отписвания, предприети от Първа инвестиционна банка. Това заедно с извънредния разход по вноската за новия фонд за преструктуриране към БНБ беше извело системата на загуба от 32.6 млн. лв. за декември.
Откъде идва печалбата
Според отчетите приходите от традиционните банкови дейности растат плавно. Нетният лихвен доход се покачва с 2.7% спрямо януари 2015 г. до 234 млн. лв. Така при синхронно спадащите приходи и разходи по лихви показателят остава около средните си нива за втората половина на миналата година. Нетният доход от такси и комисиони е 80 млн. лв. и също е с 1.8% по-висок спрямо година по-рано, но показва спад спрямо нивата от последните месеци.
Същевременно административните разходи се покачват с цели 25.6 млн. лв. до 163 млн. лв. Това се обяснява донякъде с подготовката за прегледа на БНБ, като съвсем малка част от покачването е за разходите за персонал. Допълнително 21.3 млн. лв. повече разходи спрямо януари 2015 г. са отчетени за обезценки, които достигат 66.5 млн. лв. И по двете пера обаче показателите се свиват спрямо декември.
По-съществени разлики спрямо началото на миналата годна идват и от международните пазари. Ако през януари 2015 г. банките отчитаха големи печалби от операции и преоценки на финансови инструменти вследствие на борсовите ръстове, сега при паниката на пазарите по тези пера има лека загуба. Същевременно в началото на миналата година бяха отчетени загуби от курсови разлики след изненадващите ходове на швейцарската централна банка да се откаже да поддържа тавана на франка, докато сега банките регистрират плюс от 23 млн. лв. Донякъде подобно на декември 2015 г. печалбата на банките е подкрепена и от 30 млн. лв. нетни "други оперативни приходи", зад които не е ясно какво точно стои.
Леко свиване на депозитите
Нова тенденция от началото на годината е спад на депозитите в системата с над 500 млн. лв., който обуславя и свиване на активите с около 0.5% до малко над 87 млрд. лв. Както още паричната статистика на БНБ показа, отливът се дължи основно на фирмените и междубанковите депозити. Банките са реагирали на свиването на ресурса си, както и на въведените отрицателна лихва върху свръхрезервите от БНБ, с намаляването на паричните си наличности и вложенията си в централната банка, които спадат с 5.1%, но според БНБ "делът им в балансовото число на банковата система остава висок (почти 1/5)". Освен това от централната банка отчитат и 4.1% ръст на инвестициите в ценни книжа, което вероятно също е породено от търсенето на начини да се извлече доход от свободния ресурс в условията на отрицателни лихви.
Армията опипва почвата за връщането на казармата. След като тества настроенията с предложението за зачисляване на военен отчет на мъже и жени от 18 до 32 г., Министерството на отбраната сюрпризира с нова идея - за връщането на задължителната наборна служба. Военният министър Николай Ненчев обяви, че ще бъде създадена специална комисия, която да разгледа всички възможности за възстановяването на казармата. Дебатът бе подхванат от депутати след информацията за военния отчет за всички младежи, които не са служили.
"След започналата дискусия ние проведохме разговори в МО. Може би днес или утре ще назнача комисия, която въз основа на експертизата, с която разполагаме, въз основа на опита на други страни ще направим нашето предложение и ще изложим нашите тези пред народните представители", обяви Ненчев. Въпреки че комисията е още в перспектива, министърът даде да се разбере, че в МО вече имат готова позиция по въпроса. "На този етап това, което мога да кажа, е, че ако се обсъжда военна служба в рамките на 3, 4 или 5 месеца, тя е напълно недостатъчна. Нашите разчети и това, с което разполагаме като информация, е, че за такава подготовка е необходима поне една година", допълни Ненчев. Той все пак направи уговорката, че ако Народното събрание реши, от МО ще изпълнят закона "независимо какво ще ни коства". Министърът припомни, че връщането на казармата е свързано и с конституционни и други законодателни промени, както и със сериозни разчети.
Наборната военна служба бе отменена през 2007 г. след поправка в конституцията. Депутатите отмениха текста, според който "изпълнението на воинските задължения, условията и редът за освобождаването от тях или за замяната им с алтернативна служба се уреждат със закон". Тогава народните представители са го заменили с друг текст, който развързва ръцете на МО да върне казармата само чрез промени в Закона за отбраната. Според чл. 59, ал. 2 от конституцията "подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон". Така формулиран текстът не изисква изменение в конституцията, за да се върне казармата. Много вероятно целта на започналия дебат за наборната служба да е подготовка към промяна в закона.
Миналата седмица идеите за задължителен военен отчет за всички младежи срещнаха сериозна съпротива. От ГЕРБ вече дадоха да се разбере, че няма да подкрепят предложените промени в закона за резерва, които предвиждат Главна дирекция ГРАО да предоставя на централното военно окръжие данни за хората на възраст между 18 и 32 г. Но и сега действащият закон позволява ГД ГРАО да предоставя данни на военното окръжие за всички пълнолетни граждани с военна подготовка.
Министър Ненчев даде и повече подробности около предстоящото включване на военните в охраната на границата при кризисни операции. Според него армията може да се включи с до 500 военни. Почти толкова бяха и допълнително командированите полицаи на границата с Турция по време на големия бежански наплив през 2013-2014 г. Военнослужещите ще преминат през специално обучение за съвместни действия с МВР. Ако се стигне до задържане на незаконно пресичащи границата, това ще се извършва от гранични или военни полицаи. Огнестрелно оръжие ще се използва само за самозащита и в краен случай. При масови безредици военните ще използват палки, щитове и шлемове.
КЗК може да започне проверка за картел и при млякото. Нова проверка за картел - този път за пазара на мляко, може да започне Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). През почивните дни земеделският министър Десислава Танева съобщи, че предлага да започне такова разследване. Повод за него са съмненията на животновъди, че мандрите изкуствено свалят изкупните цени. Фермерите от години се оплакват, че прекупвачите масово предлагат значително по-ниски цени и така обезсмислят производството на мляко.
"Към момента нямаме получена информация от земеделското министерство. Но ако те ни изпратят данни за евентуалните си съмнения, ние можем да започнем проверка", каза пред в. "Сега" говорителят на КЗК Марио Гаврилов. Той добави, че в последните години комисията често е получавала подобни сигнали от фермери, но до момента нито един от тях не е изложил писмено своите аргументи. "За да започнем проверка, трябва първо да проверим подадената при нас информация", обясни Гаврилов.
Според председателя на Съюза на говедовъдите Михаил Михайлов проверки за картел трябва да се направят и в други сектори освен при горивата. "В момента изкупните цени на млякото в Южна България се движат в рамките средно между 60-62 ст. за литър, в Северна България са някъде около 50-55 стотинки. Това не са нормални цени", възмути се той. Сметките показвали, че себестойността на млякото е 65 ст. за литър.
Последният анализ на сектор мляко, който бе направен през 2010 г. от КЗК, показа значителни дефекти на пазара. Търсенето и предлагането, както и определянето на цените към момента не се е променило особено, твърдят експерти. Анализът тогава показа, че секторът на производство на мляко е силно раздробен и на пазара има стотици малки ферми с незначителен брой крави - в рамките на 1 до 20 на ферма, което ги прави неефективни. Раздробените стопанства не са пазарна сила и това ги прави зависими от изкупвачите и преработвателите.
Кой ще замени Ваньо Танов? Шефът на митниците ген. Ваньо Танов почина внезапно на 58 години в понеделник. Според негови близки в понеделник около 6 часа сутринта той се почувствал зле. След обаждане на спешния телефон пристигнала линейка. Въпреки опитите за реанимация, на път за болница "Токуда" Танов изпаднал в клинична смърт в линейката. Съмненията на близките му са за масиран инфаркт. До 17 часа нямаше обявена причина за смъртта.
Негови колеги споделиха, че в последния месец кръвното му рязко се вдигало. Преди десетина дни Танов обещал пред приятели да си направи изследвания, след като припаднал във вилата си в с. Нисово, Русенско. Според слухове тогава е счупил прешлен, но колегите му са категорични, че не е споделял за травма. Те ще предложат поклонението да е в църквата "Света София." В родното му Смоляновци правят изложба "Танов и приятели".
През август 2013 г. Танов претърпя две операции - от жлъчка и кучешка тения в пикочния му мехур - и трите в болница "Токуда". Заради усложнения и застойна пневмония бе преместен във ВМА, откъдето го изписаха след успешно лечение.
Хора, които го посетиха в болницата тогава, разказаха за "24 часа", че изглеждал зле, отслабнал с 12 килограма, бил блед. Приемал само близки, въздържал се от разговори, не упреквал лекарите. Бил на системи и с катетри. Оплакал се, че престоят му в болницата сериозно е застрашил личния му бюджет. Не гледал телевизия и не четял вестници, в които имало клюки за митниците.
Отминавал с мълчание приканванията да подаде оставка. В края на юни 2013 г. министърът на финансите Петър Чобанов обяви, че ще го освободи.
До последно Танов пушеше много цигари. С бандерол. Под негово ръководство митниците и МВР заловиха рекордни количества контрабандни цигари през 2015 г. Контролираше изкъсо производители и вносители на горива. Не спусна чадър над корумпирани митничари. Запален пчелар.
Докато бе шеф на митниците, Ваньо Танов на няколко пъти влезе в остър конфликт с „Лукойл", опита да отнеме лиценза на бира „Леденика",
Около скандалите изтекоха флашки с негови разговори, навлече си гнева на митничарите след като въведе конкурси и тестове за лоялност, но си върна доверието им като с тях бе срещу решението на вицепремиера Симеон Дянков да премести агенцията в Русе.
Часове след смъртта му се завъртяха два сценария. Някои допуснаха, че не е изключено да не се търси титуляр за поста, а двете приходни агенции - митниците и НАП да се слеят под обща шапка.
Други спрегнаха имената на депутата Емил Димитров-Ревизоро и на шефа на Столична митница Стефан Златков. Във всеки случай до дни, финансовият министър Владислав Горанов ще определи и.д. за поста, докато правителството реши кого да посочи негов наследник.
Танов е инженер, но животът му мина в МВР. Назначен е за оперативен работник през 1985 г. в Русе. Издига се до директор в дунавския град. През 2005 г. поема ГДБОП. Под ръководството му антимафиотите провеждат разработки, приключили с осъдителни присъди за престъпни босове. През 2007 г., когато МВР се оглавява от Румен Петков, Танов подава оставка. Мотивът му - службата изчерпала възможностите си за борба с корупцията по високите етажи на властта. Същата година влиза в битката за кметския стол в Русе, но я губи. Политическото говорене никога не е било силата на Ваньо Танов.
През август 2009 г. за първи път бе назначен за шеф на Агенция "Митници". Казват, че бил предложен от Иван Костов, който лансирал него и Цветлин Йовчев като добри професионалисти. Освободен от поста от кабинета "Орешарски". Върнат е начело на митниците при второто правителство на ГЕРБ.
Мамини синчета плащат по 50 лв. на сотаджии, за да се изфукат с тях в дискотеката. "Kои са тези?", пита полицай шофьор на кортеж при проверките след побоя на околовръстното.
"Приятели. Защо?", отговаря мъж от задната седалка зад тъмните стъкла. Случката се разиграва преди дни в областен град. В пилотната кола има 3-ма души - шофьора, друг на предната седалка до него и охранявания, който се е настанил отзад.
След лимузината кара джип. Вътре има още 4-ма "приятели" на боса. Известни са на полицията. Яките момчета нямат договори. Някои са безработни, други са управители на фирми, през които действа шефът. Той пък е приближен на друг бизнесмен, който има реален бизнес.
117 кортежа на босове преброиха МВР и прокуратурата. Те обаче са поне 5 пъти повече. Бройката, съобщена след заседанието при главния прокурор заради инцидента с мутрите на Ивайло Борисов-Ториното, е на хората, които имат договори с частни охранителни дружества. Според управител на една от големите агенции за сигурност, които предоставят и услуга "лична охрана", хората с кортежи условно може да се разделят на 3 групи. Те ползват два или повече автомобила, за да се придвижват и да посещават публични места.
Първата категория са мамините синчета, които харчат парите на родителите си или участват в техния бизнес.
Втората група са криминално проявени като по-едри наркодилъри, рекетьори, сводници или участници в схеми за източване на ДДС и контрабанда.
В третата влизат богаташи, които имат реален бизнес с годишни обороти от порядъка на десетки и стотици милиони, плащат данъци и сигурността им е застрашена. С една дума - олигарси.
Петък вечер през топлия ноември м.г. Пред модерно столично заведение гъмжи от здрави момчета с черни дрехи. Говорят помежду си и обсъждат сексапилните момичета, които влизат в заведението. Паркирали са джиповете и лимузините, с които се движат шефовете им по двете платна на столичен булевард. Някои чакат в колите, други си говорят с колегите пред заведението. По-приближените гардове на босовете са в бара заедно с тях.
"Неблагодарна работа. 1500 лв. на месец, без договор. Винаги си на разположение. Стоиш, докато шефът реши. Тръгваш, където той каже, и не знаеш кога ще се върнеш. Случвало се е да не се прибера при семейството си цяла седмица. Иначе почти нямам разходи за храна и цигари. Всичко купува той", казва пред "24 часа" бивш охранител на столичен бос от средно ниво, който вече е сменил работодателя си. Занимава се с културизъм, но не е бил активен спортист. Твърди, че никога не се е бил по поръчка на шефа. За това си имало други хора.
Христо Христов, Георги Близнаков и Александър Гечев, които пребиха Васко Наумов на околовръстното шосе, са в профила на неуспелите бивши спортисти, които си намират работа като охрана на криминални типове като Ивайло Борисов-Ториното. Той е подсъдим заедно със Златомир Иванов-Баретата по две дела за наркотици. Кортежите с охранители на двамата обаче коренно се различават. Част от гардовете на Златомир Иванов са бивши служители на МВР, какъвто е и той. Иванов се вози в бронирани автомобили, а кортежът му включва още два или три джипа с охранители, облечени еднакво като войници, снабдени с бинокли, законно притежавани оръжия и бронежилетки. Златомир Иванов засили охраната си, след като стреляха по него през 2013 г. пред Съдебната палата. Повечето от хората като Ториното нямат договори с охранителите си.
Мутрите около подобни босове обикновено са от провинцията. Често ги откриват във фитнес залите или боксовите клубове.
Криминално проявен от друга наркогрупа в София викал със себе си момчета от футболна агитка. Гардовете на наркодилъри, лихвари и сводници се ползват и за ударни бригади, когато трябва да се накажат длъжници или да се респектират нахалници по дискотеките. Това явление обаче е все по-рядко, казват посетители на най-оборотните нощни барове в София. Далеч в миналото са времената, когато бодигардовете на Големия Маргин например правят изолиран кръг с телата си на дансинга, за да може босът да танцува на спокойствие.
Мамините синчета с парите на татко пък ходят с охрана, за да демонстрират присъствие и да впечатляват околните, разказват свидетели на посещенията им по заведенията. Те нямат нужда от толкова охранители. Покрай бума на отвличания в периода 2007-2010 г. десетки младежи с богати родители тръгнали с мутри около себе си, за да не станат жертва на похищение. Функцията на бодигардовете се изчерпва до шофьори, куриери и разчистване на пътя до сепарето в дискотеката. Маминото синче често назначава едно от момчетата си да бди над актуалното гадже и да обслужва прищевките му. Напоследък било модерно богати наследници да излизат с охрана само през уикенда. За целта плащат по 50 лв. на сотаджии, чиято задача е да придружават гаджето на "боса" до тоалетната.
Камерън праща джипове на Борисов. Благодарности за Бойко Борисов и джипове за българските граничари изпраща Дейвид Камерън. "Скъпи Бойко, пиша ти, за да ти благодаря за силната лична подкрепа по време на Европейския съвет и за ангажираността, която показа, за осигуряване на успешен изход за преговорите ни с ЕС", се казва в писмо, изпратено от британския премиер до българския му колега. То е подписано "Твой Дейвид". На среща на 18 и 19 февруари европейските лидери решиха да дадат "специален статут" на Лондон в ЕС. "Благодарен съм ти за готовността да проявиш креативност при търсене на решения", пише в писмото. В него се казва още, че Камерън е помолил служителите си да придвижат бързо предложението за предоставяне на автомобили "Ленд Роувър" за граничните ни полицаи.
"Добре разбирам, че исканията ни бяха трудни. Наясно съм и че Европа понастоящем е изправена пред много други сериозни предизвикателства. Ето защо съм изключително благодарен за търпението и разбирането, които показа. Историческото споразумение, което постигнахме заедно, ми позволява да дам ясна препоръка на британските граждани да гласуват за оставане в един реформиран ЕС на референдума ни на 23 юни", пише още в писмото на Камерън до Борисов.
В началото на декември британският премиер бе на визита у нас. Тогава двамата с Борисов посетиха граничната бразда край Елхово и Камерън похвали правителството за начина, по който пази външните граници на Евросъюза. Писмото завършва с "благодарност и най-добри пожелания", като е адресирано до "Негово превъзходителство г-н Бойко Борисов".
Туристическа полиция тръгва по хотелите. Туристическа полиция ще проверява хотелите и ресторантите. Създаването на туристически инспекторат се предлага с промени в Закона за туризма, които са пуснати за обществено обсъждане от ресорното ведомство. Инспекторатът ще контролира дейностите на обектите в туризма - както ресторанти и хотели, така и работата на ски писти, балнео и спа центрове, информационните центрове и туроператорите. За подобно отсяване на коректните в бранша от сивия сектор бизнесът настоява от години. Родните атракции и туристически забележителности ще бъдат вписани в Национален регистър, предвиждат още промените. В списъка ще бъдат включени обектите на материалното и нематериално културно наследство, природни забележителности, обичаи, обреди и атракции, които "Стандарт" от години популяризира в кампанията си "Чудесата на България". Обектите ще се вписват според значението, популярността им и включването им в туристически маршрути.
С промените в закона ще се позволи на туристическите информационни центрове да продават ваканции, без да имат лиценз на туроператор. Подобна конкуренция е нелоялна, коментира председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти Байко Байков. Във форумите браншът също е несъгласен с промяната заради опасението от нов играч на пазара при неравни условия. С промените ще се определят и критерии, на които да отговарят националните туристически организации. Предлагат се и нови глоби - 100 лв. за нарушаване на правилата на ски пистите, от 1000 лв. до 3000 лв. за работа на нерегламентирано ски училище, и 2000 лв. за туроператор, който не е сключил застраховка за определено пътуване.
Армия от 5000 нелегални гардове пази мутри. Въоръжена с палки и пистолети армия, наброяваща близо 5 хил. души, пази хора със съмнителен бизнес. Здравеняците са криминално прояви и работят напълно в сивия сектор - те нямат договори, нито пък лиценз да извършват тази дейност. Това съобщиха за „Монитор" от браншовите организации на фирмите, занимаващи се легално с лична охрана.
Според тях тези хора рушат реномето на сектора, не плащат данъци и са опасни за останалите. Те не са обучени, боравят с оръжие на махленско ниво и са неконтролируеми, категорични са експертите от сектор „Сигурност". Подобен беше и случаят с арестуваните четирима мъже, пазели Ивайло Борисов - Ториното, който е подсъдим за убийство и за разпространение на наркотици. Гардовете, които пребиха наша олимпийска надежда на Околовръстното в София, уж били на пробен период.
Според разследващите обаче те не били назначени или имали само сключени граждански договори. Подобна била практиката и на други места. Тъй като охраняваните хора се водели безработни и нямали официални доходи, те плащали на ръка. Заплатата на един такъв нелицензиран охранител рядко надхвърляла 1200 лева. „Тези хора са просто едни селски биячи. Те не са наети, за да пазят човек, а за респект. Много от тях обаче си вярват, че са голямата работа и докато това не бъде прекратено, все по-често ще виждаме подобни случаи като този от Околовръстното.
Обвинител №1: Темида не е трамплин за политици. „Политик не се става в рамките на мандат в съдебната система. Спекулата със съдебната реформа е оправдание за бъдещи планове на хора". С тези думи главният прокурор Сотир Цацаров реагира на поредните политически напъни на свързания с олигархичния кръг „Хидра" шеф на ВКС Лозан Панов.
По време на конференция, посветена на 120-годишнината от приемането на наказателния закон у нас, която събра висши представители на трите власти, Панов пак направи изказване, с което затвърди слуховете, че менторите му Иван Костов и Цветан Василев от „Хидра" го подготвят за политическото поприще.
"Независимо от всички искрени и режисирани пропагандни слова, съдебната реформа или ключът към нея не е единият член на прокурорската колегия", реагира Цацаров на мантрите, които Панов разпространява в един глас с ортаците си Христо Иванов и медиите от кръга „Капитал", че според „правилната" съдебна реформа, прокурорската колегия във ВСС трябва да се доминира от политическата квота, а в съдебната - от професионалната. Панов отново се опита да се заяде с премиера Бойко Борисов и дори си позволи да коментира оправдателната присъда на Цветан Цветанов като политическа.
"Да спрем с вредната теза за грешната, неумелата, неможещата прокуратура и всезнаещия съд, който се намира някъде във висините. Казвам това с пълното ми уважение към съда, защото аз 20 години съм бил съдия и никога няма да хвърля камък по съдия", добави Цацаров. По думите му съдебната реформа това е Законът за съдебната власт, процесуалните закони, мотивирани, обучени кадри.
Съдебната реформа не е брой на членове в прокурорската колегия
Ако това е политическият аспект на съдебната реформа... политик не се става в рамките на мандат в съдебната система. Спекулата със съдебната реформа е оправдание за бъдещи планове на хора. Може и да са прави, но решава избирателят, не решава пропагандата, а в нашата сфера решава практиката, решава съдът, решават хората, които могат да мислят и имат доверие", отсече главният прокурор.
По повод конкретните насоки на съдебната реформа, главният прокурор демонстрира едно мнение със своя предшественик на поста и настоящ шеф на Конституционния съд - Борис Велчев. „Само слепи хора могат да си мислят, че съдебната реформа не започва от реформата в МВР", коментира Велчев, като обърна внимание, че е ниска бройката на разкрити корупционни престъпления по високите етажи на властта.
„От създаването си в настоящия вид ГДБОП няма нито една разработка за корупция. Най-високото ниво, до което се е стигало, е председател на агенция. Прокуратурата не е библиотека, в която главният прокурор натиска папки, за да не влязат в съда", каза по този повод Цацаров. На конференцията, която се проведе в СУ, участие взеха и парламентарният шеф Цецка Цачева, както и вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |