Най-евтин е бензинът във Варна, най-скъп - в София. Драстични разлики в цените на горивата има в различите градове в България. Те варират от няколко стотинки до над 0.50 лв. за литър, установиха репортерите на в. "Сега". Забележително е, че огромни разлики има между цените на едно и също гориво на бензиностанции от една и съща верига. София се очертава като много скъп град, а Варна - като рай на евтиния бензин и дизел. Тенденцията е цените да растат с отдалечаването от морето.
Лидер по най-ниски цени в цялата страна е Варна, показва класация на сайта fuelo.bg. На второ и трето място по евтиния са Габрово и Кърджали, а най-скъпо излиза пълненето на резервоара в София. Преди столицата се нареждат бензиностанциите в Ловеч и Добрич. В "златната среда" по цени са Враца, Перник и Шумен.
Цените на най-масовия бензин варират от 1.56 до 1.91 лева за литър. При А98 разликите са още големи - цената му вчера се движеше между 1.70 до 2.23 лева за литър. Така например варненските бензиностанции, вкл. "Бенита", "Газтрейд", "Петрол" и др., масово са продавали А98 около 1.70 лв., докато в Кърджали, Шабла, София и Хасково са зареждали на значително по-високи цени.
Драстични разлики има и в продажните цени на дизела, които вчера варираха от 1.46 до 1.84 лв. за литър. На различна цена са продавали дизела си и от "ЛУКойл". Така например във Варна той се е търгувал за 1.46 лв./л, докато в Карлово цената е била 1.79 лв./л. Подобна е и ситуацията за ОМВ, която във Варна е продавала дизела за 1.46, докато литърът в Търговище е струвал 1.79 лева. Сериозни разлики има и в цената на метана.
Експерти, които не пожелаха да бъдат цитирани, обясниха пред в. "Сега", че е нормално една и съща верига да има различни регионални цени. Във Варна например, след като бизнесменът Веселин Марешки обяви агресивно ниски цени на горивата и започна масово да "отмъква" клиенти на другите бензиностанции, всички играчи се принудиха също да свалят гарда. "Те са готови да работят с минимална печалба и дори на загуба за определен период само и само да не губят клиентите си", обясниха експертите. Според тях разликата в цените идва и от "класата" на компаниите - някои правят по-луксозни бензиностанции, пращат служителите си на обучения, влагат подобрители в горивата и затова при тях е по-скъпо.
"Не съм на загуба, нашата сила е, че успяваме да намерим баланса между потребителите и моя интерес. Ние като бизнесмени сме доволни и това се харесва на потребителите", обясни пазарната си тактика Марешки. Вчера той обяви новите си планове. Сред тях е изграждането на бензиностанция и в София, която трябва да отвори врати до шест месеца. "В момента разглеждаме около 20 обекта, в които да реализираме нашата дейност в 20 града", каза още той на специална пресконференция във Варна.
"Цената на бензина скоро ще бъде под 1.50 лв., а в София е 1.90 лв. Цените на едро в София обаче са по-ниски, отколкото във Варна. За съжаление тези разлики не влизат в джобовете на българския народ, а навсякъде другаде. Някои платени от конкуренцията специалисти казаха, че това противоречи на свободния пазар. Вижда се, че при определени условия явно води до изкривяване на пазара. Държавата трябва да се намеси не с тежки регулации, а като сложи горна граница на цените на горивата, с която търговците да не могат да се договарят и да злоупотребяват", добави той.
Любопитен факт е, че цените на горивата, на които продават различните вериги в отделни региони, също са сходни въпреки започналото производство от КЗК за установяване на картел при големите вериги. Вчера в София например в обектите на седемте разследвани компания А95 струваше еднакво - 1.83 лева за литър.
Вчера петролните компании отказаха да коментират цените на горивата. От Българската петролна и газова асоциация, където членуват повечето фирми от бранша, също запазиха мълчание заради започналото производството за установяване на картел от КЗК. Комисията всъщност започна разследването на седем петролни компании - основни играчи на българския пазар, заради съмнения за незаконни картелни договорки точно когато цените "се разиграха".
Преди дни и от КЗК не можаха да кажат на каква печалба са работили фирмите, подозирани в картел, защото това е търговска тайна. Комисията засече близост в ценовата политика при "Шел България", "Ромпетрол България", "Еко България", "ОМВ България", "Петрол", "НИС Петрол" и "ЛУКойл България". Отделно от разследването срещу тях КЗК започна и производство за установяване на господстващо положение срещу "ЛУКойл Нефтохим" - отново заради съмнения за ценови игри.
Промяна в закона отменя изискванията такситата да излязат "на светло". Отмяна на новите изисквания за такситата предвиждат законови промени, внесени от депутати преди броени дни. По-строги правила към таксиметровите шофьори бяха въведени през декември, когато парламентът прие промени в Закона за автомобилните превози. Според тях таксиметровите услуги трябва да се извършват само от превозвачи или от наети по трудов договор шофьори, като водачите си плащат данъците и осигуровките. Другата възможност е водачът сам да се регистрира като превозвач. След тримесечно отлагане тези правила трябва да влязат в сила от 1 април.
Петима народни представители от ГЕРБ и депутати от БДЦ, АБВ и Патриотичния фронт обаче внесоха законопроект, с който се отменят тези изисквания и се въвежда патентен данък. С проекта ще се променят три закона - за автомобилните превози, за корпоративния данък и за местните данъци и такси.
Данъкът ще се определя с наредба на всяка община и ще е от 400 до 1000 лв. на година. Той ще се плаща за всеки таксиметров автомобил. Ако парламентът одобри поправките, налогът ще може да се плаща на две вноски - до 31 декември на предходната година и до 30 юни на годината, за която е дължим на общината. Отстъпка от 5% ще има за платилите изцяло авансово. Разрешението за превоз на пътници ще бъде едногодишно. Предвиден е преходен период за издадените вече разрешения до 31 декември 2017 г. Записани са и условията за отказ за издаване на удостоверение. Едно от тях е кандидатите да не са били глобявани за шофиране с алкохол в кръвта от 0.5 до 1.2 промила.
По-голямата част от бранша подкрепя новите поправки, установи "Сега". Председателят на "Съюз такси" Кирил Ризов заяви, че изискванията от 1 април са неадекватни, неприложими и неизпълними. "За да се пререгистрираме, ще са нужни не месеци, а шест години. Когато ги приеха в края на миналата година, депутатите не вникнаха в същността на поправките. На пръв поглед те звучат логично, но всъщност объркват правилата и не постигат целта си", допълни Ризов. Той заяви, че отмяната на действащата норма се подкрепя от няколко браншови организации - Националния съюз на превозвачите, Браншовата камара на таксиметровите водачи и превозвачи, "Съюз такси" и Асоциацията на таксиметровите синдикати у нас. "За" са и големите компании "Окей", "Едно евро", "Йелоу такси", "Ц експрес".
Таксиметровите шофьори са в готовност за протест, ако тези изисквания не се отменят. Те заплашват, че 30 хиляди таксита ще блокират големите градове. Все пак Кирил Ризов призна, че има и таксиметрови шофьори, които са против новия законопроект, но те били малцинство.
"Очевидно е намерено лоби за връщане на старото положение. Целта на приетите в края на миналата година поправки бе да се изсветли бизнесът. Фактът, че не се плащат данъци, е публична тайна. Това е трети опит за блокиране на желанието на законодателя да извади наяве всички таксита и те да си плащат данъците. Ако този опит успее, парламентът ще се компрометира", коментира депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов, който беше председател на транспортната комисия при въвеждането на сега действащите норми.
Икономиката е нараснала най-много за последните седем години. Икономиката на България е нараснала с 3% през миналата година. Освен че е изненадващ спрямо прогнозите, такъв темп на растеж не е имало от 2008 г. - последната силна година преди последвалата криза. Брутният вътрешен продукт (БВП) на България е достигнал невижданите досега 86.373 млрд. лв., показват предварителните данни на НСИ. Въпреки че все още няма разбивка за компонентите на растежа, на база отделните четири тримесечия може да се каже, че износът и държавните разходи, стимулирани от еврофондовете, движат основно икономиката напред.
Заедно с годишните данни за растежа националната статистика публикува и първата ревизия на числата за четвъртото тримесечие. Там има леко понижение до 3% (от 3.1%), но то се дължи на разширяването на отрицателното външнотърговско салдо. Като изключим това, всички компоненти на растежа са ревизирани нагоре - износ, инвестиции, крайно потребление и корективите.
Отвъд очакванията
Постигнатият резултат е изненадващ. Поне ако проследим какви бяха очакванията на международните институции и на Министерството на финансите в началото на 2015 г. Най-песимистичните прогнози на ЕК и МФ бяха за растеж от порядъка на 0.6-0.8%, а най-оптимистичните на Световната банка и МВФ - между 1.1 и 1.2%. Тези прогнози обаче бяха правени, когато новото правителство тъкмо беше дошло на власт, а ефектите от банковата криза и рязкото задлъжняване покрай нея все още не бяха ясни. През годината всички институции ревизираха нагоре своите очаквания, но в официалните си доклади нито една не предположи, че растежът ще надхвърли 2%.
Приятната изненада дойде и по линия на номиналния ръст на БВП. Въпреки дефлационната среда, в която се развиваше икономиката през 2015 г., произведената стойност е с близо 3 млрд. лв. повече спрямо предходната година. Резултатът надхвърли значително първоначалната прогноза на Министерството на финансите, заложена при правенето на бюджета за 2015 г. По-голямото число даде шанс на правителството да изхарчи 2 млрд. лв. над гласуваното в първоначалния вариант на бюджета, без това да окаже влияние върху съотношението на преразпределението към БВП.
Според Георги Стоев, управляващ съдружник в "Индъстри уоч", консервативното планиране на приходната част е препоръчително. "Това засяга и глобалните шокове, които може да се отразят на България, включително в спад на инвестиционната активност, задържане на ръста на работните места, а оттам и приходите в осигурителните фондове, включително спад на вноса на някои стоки и на приходите от ДДС съответно", казва икономистът в интервю за "Дневник".
Държавна намеса
Въпреки че все още няма подробни данни, от наличните числа за четирите отделни тримесечия се вижда ясно, че моторът на икономиката е износът, а през последните две огромно влияние върху скоростта на растежа имат държавните разходи. Това е видно от данните за крайното потребление и от корективите. В първия случай статистиката отчита годишен ръст от 2.7% през последния период. Разбивката обаче показва, че то се дължи основно на колективното потребление, което расте с 2.1%, докато при индивидуалното има нарастване с 1%. Колективното потребление се измерва с крайните разходи на правителството за колективни услуги, предоставени на обществото като цяло. Включват се услугите по поддържането на населените места, осъществени от общините, фундаменталните научни изследвания, държавната администрация, отбраната и сигурността на страната.
"Рязкото подобрение не е изненада предвид бюджетното изпълнение в края на годината. Публичните разходи през декември 2015 г. са близо 5.2 млрд. лв. Една от причините е ударното разплащане по европейски проекти поради приключването на крайния срок за плащанията по предходния програмен период", смята Десислава Николова, главен икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).
Бруто образуването на основен капитал (общите инвестиции) бележи ръст от 1.7%. Тук влизат както частните, така и държавните инвестиции. Въпреки че няма разбивка каква част от този растеж се дължи на държавата и каква част на домакинствата и бизнеса, според Десислава Николова правителството е отговорно за по-голямата част от инвестициите през годината. Тя също така е на мнение, че ограничаването на евросредствата заради началото на новия програмен период ще има негативно влияние върху икономиката. "Ясно е, че няма как да очакваме големи разплащания през тази година. Ще има негативен ефект, въпросът е доколко публичните инвестиции ще бъдат компенсирани от частните", добавя тя. Нейното мнение също така е, че въпреки спрените обществени поръчки за близо 2 млрд. лв. предвидените пари в крайна сметка ще бъдат похарчени от правителството.
Сериозната държавна подкрепа за икономиката идва и по линия на по-голямата събираемост на косвените данъци, които се отразяват в т.нар. корективи. Те нарастват през четвъртото тримесечие с 14.4% на годишна база, но растежът на годишна не падна под 10% и през четирите отчетни периода. Освен от събираемостта на косвените данъци този компонент е в пряка зависимост и от нетния лихвен доход на търговските банки (разликата между лихвите по кредитите и по депозитите). Според Георги Ангелов, икономист в институт "Отворено общество", това може да влезе в графата еднократни ефекти и показателят тази година вероятно няма да отчита такива покачвания.
Двигателят на икономиката
Първата ревизия показва добри новини по линия на износа на стоки и услуги - компонент, който зависи изцяло от частната инициатива. Докато експресните данни показваха нарастване с едва 0.7%, новото число е 4.2%. Повишаването беше очаквано от експертите, тъй като статистиката на НСИ, обявена преди месец, показа ръст на експорта на стоки от 5.2% на годишна база.
"От данните за миналата година се вижда, че за поредна година експортът е моторът, който движи икономиката и който допринася много за растежа", смята Десислава Николова. Според нея един от най-големите рискове през тази година е забавянето на износа. "Износът е нашият шанс да постигаме по-висок растеж. Той ни изтегли в най-тежките години на кризата, сега отново разчитаме на него", смята икономистът.
Продажбите навън обаче ще зависят в най-голяма степен от международната конюнктура. В най-голяма степен от значение е икономическото състояние на Китай и на еврозоната. Азиатската държава купува основно суровини от България, като годишно на този пазар се продава българска продукция за над 1 млрд. лв. "Трудно можем да избягаме от конюнктурата. Правят се опити за преминаване към продукция с по-висока добавена стойност, но процесът е бавен. Засега суровините, които заемат 40% от експорта ни, остават важен фактор", смята Николова.
Индустриалният сектор създава 27.6% от добавената стойност на икономиката, което е с 0.4 процентни пункта повече в сравнение с 2014 г. Секторът на услугите създава 67.3%, а аграрният сектор - 5.1% от добавената стойност.
Синдиците на КТБ започват втори опит за продажба на Банка "Виктория". Процедурата за продажба на Търговска банка "Виктория" ще бъде удължена, след като първият опит не даде търсения резултат, а ръководството й намери вариант за спечелване на допълнително време за привличане на кандидати. Извършеното през февруари увеличение на капитала й е формалният аргумент за рестартиране на конкурса, тъй като това е съществено обстоятелство, което може да повлияе върху интереса на потенциалните купувачи. Това става ясно от съобщение на синдиците на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ), която е едноличен собственик и на "Виктория", и в това им качество се разпореждат с нея под контрола на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. В съобщението си те посочват, че маркетинговият документ (teaser), с който ще се търсят инвеститори, ще бъде готов на 16 март. Тогава ще стане ясно и с колко точно ще бъде удължен срокът за подаване на оферти.
Какво се продава
Банката, която се продава, е бившата "Креди Агрикол" - една от малките на пазара (21-ва сред 30 участника на пазара към януари 2014 г.). Тя бе купена от КТБ през юни 2014 г., когато бе преименувана на ТБ "Виктория". След като КТБ затвори и бе поставена под специален надзор, същата мярка бе взета и по отношение на дъщерната й банка, което се отрази върху бизнеса й. За разлика от КТБ обаче за "Виктория" се намери вариант, при който банката можеше да посрещне тегленията от депозанти без външна помощ. С инструкция на БНБ бе извършена продажба на обособени части от кредитния портфейл, което привлече около 160 млн. лв. ликвидност. Вместо веднага след това да се пристъпи към продажба и на останалото от банката, синдиците на КТБ оставиха въпроса да отлежава година и половина.
Едва през декември миналата година те взеха решение за продажба на 100% от капитала на ТБ "Виктория" и наеха одиторската компания "Афа" да ги консултира за сделката. Продажбата трябваше да се проведе на три етапа, първият от които - подаването на оферти, приключи на 29 януари тази година. С изтичането на крайния срок предложения бяха внесени само от два консорциума с водещи участници Инвестбанк на Петя Славова и застрахователя "Лев инс", свързан с Алексей Петров.
Без да е ясно дали защото офертите им са били преценени като такива, които не биха получили необходимата регулаторна подкрепа за финализиране на сделката, или по други съображения, синдиците сега избират вариант да продължат търсенето. Намериха го в увеличаването на капитала на "Виктория" от 92 млн. лв. на 122 млн. лв., като операцията е чисто счетоводна и е кешово неутрална за КТБ. С нея се даде допълнително време на "Виктория" да продължи с търсенето на купувач, тъй като отчетената загуба от 9.3 млн. лв. през 2015 г. изяждаше от капитала й до ниво, което можеше да доведе до отнемане на лиценза й от регулатора.
С повече публичност от миналия път
Вдигането на капитала е съществена промяна за банката, която се продава, затова синдиците имат мотив да зачеркнат графика и резултатите от първоначалната процедура и да рестартират продажбата. Те са възложили на консултанта да напише нов маркетингов документ, който да изпратят до потенциалните инвеститори. Той ще бъде готов на 16 март и за разлика от предишния път ще бъде не само разпратен до потенциалните инвеститори, но ще се публикува и на сайта на КТБ, и на Фонда за гарантиране на влоговете, за да достигне до максимално широк кръг от заинтересовани.
В предишния маркетингов документ "Виктория" се рекламираше като притежаваща пълен банков лиценз, лиценз за членство във Visa International, завършена реорганизация, възможност за навлизане в нишови пазарни сегменти, опитен екип, оперативна инфраструктурна обезпеченост на дейността. Последният финансов отчет на банката е от декември и в него показва активи за 166 млн. лв., от които кредитен портфейл за 59.4 млн. лв. Депозитният е за 154.9 млн. лв.
Уволниха арогантна диспечерка от 112 заради починала жена. Диспечерка на спешния тел. 112 е уволнена дисциплинарно заради починала на улицата жена в София. Инцидентът станал в понеделник на улиците "Оборище" и "Кракра".
Според очевидци линейката се забавила 20 мин. Те изразиха и възмущение от диспечерката, приела сигнала.
"Изискал съм доклад от директора на Бърза помощ заради информацията за грубо държание, както и мерките, които ще бъдат предприети", заяви пред "24 часа" здравният министър Петър Москов. На него му е докладвано, че линейката е пристигнала на мястото за 14 минути, а всички останали 20 коли на Бърза помощ в София са били заети по това време.
"В момента, в който пресичахме, тази жена се свлече пред нас, аз я подхванах. Имаше още сърдечна дейност. Успя да ми стисне пръста. Веднага се обадихме на тел. 112. След 10 минути пак. Някаква жена много арогантно ни каза, че скоро няма да дойде екип", каза свидетел.
Според него линейката се е появила чак на 23-ата минута. При по-бърза реакция вероятно можеше да се направи нещо за жената, която не е страдала от заболявания, допълни свидетелят.
След като министър Москов е поискал доклад, шефът на Бърза помощ в София д-р Георги Гелев е разпоредил проверка. При нея станало ясно, че повикването е прието в 18,41 ч, а екипът е пристигнал в 18,55 ч. Дежурната диспечерка обаче се е държала непрофесионално и с поведението си е уронила общественото доверие в институцията, заявиха от Бърза помощ - София.
Спират от движение 19 000 коли заради неплатена "Гражданска отговорност". Близо 19 000 автомобила ще бъдат спрени от движение заради неплатена „Гражданска отговорност". Това съобщиха от Гаранционния фонд за „Труд". „До момента към 19 000 номера на автомобили са изпратени от фонда към КАТ, за да започне служебната им дерегистрация, във връзка с прилагането на новия Кодекс за застраховането", поясни Борислав Михайлов, изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Гаранционния фонд.
Собствениците на тези автомобили ще имат 14 дни срок, за да платят „Гражданската отговорност", преди автомобилът им да бъде служебно дерегистриран, допълни Михайлов.
По данни на фонда около 18 % от моторните превозни средства в страната са без задължителна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите.
Според Кодекса за застраховането всеки един автомобил, който има регистрация в България е длъжен да направи застраховка „Гражданска отговорност". По старите правила обаче собственикът на автомобила, за да не плаща „Гражданска отговорност", трябваше да отиде до КАТ и да пусне заявление да му бъде спрян автомобилът от регистрация. Сега това ще става автоматично от КАТ.
Собственикът на автомобил трябва да получат две уведомление - първото от страна на Гаранционния фонд, след това от Пътна полиция, че няма застраховка и че трябва да си я поднови. Ако той не го направи, следва автоматична дерегистрация.
Трябва да се прави разлика между дерегистрация и сваляне на регистрационните табели. До сваляне на регистрационните табели няма да се стига, уточняват експерти.
Когато човек бъде уведомен, че колата му е дерегистрирана, тя няма право да се движи.
По данни на Националната агенция по приходите през 2015 г. са били събрани едва 2,2% от наложените глоби за шофиране без застраховка „Гражданска отговорност". Събраната сума е в размер на 21 158 лв. От тази година глобата за шофиране без застраховка „Гражданска отговорност" е намалена от 400 на 250 лева.
Отиваме на война само доброволно. Българите ще ходят на война, за да бранят родината си, само на доброволен принцип. Този либерален подход е записан в проектопромените на Закона за резерва на въоръжените сили. Текстовете са предоставени за обсъждане и мнения на депутатите, след което ще бъдат публикувани за обществено обсъждане и внесени за гласуване в Министерския съвет.
В новия законопроект има отделна глава „Подготовка на гражданите за защита на отечеството". В общите положения обаче се въвежда текстът, че тя се извършва единствено на доброволен принцип. Това означава, че във военно положение хората, които нямат военна подготовка, няма да имат ангажимент към отбраната на страната.
Принципно този текст се бие отчасти с конституцията, където е записано, че „защитата на отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин. Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон".
Оспорваната и критикувана точка за вписване на военен отчет на всички младежи от 18 до 32 години е останала в проектодокумента. Мотивите за това бяха, че е необходимо да се попълват въоръжените сили в мирно време. След отпадането на наборната служба възникна сериозен проблем с попълването на резерва. На фона на този проблем липсва мотивация, защо е сложен таван от 32-годишна възраст за влизане в резерва. Експерти твърдят, че много малко хора от този възрастов диапазон ще пожелаят доброволно да минат през обучение и да се водят на отчет.
Според новите поправки цивилните служители, които са назначени по трудово или служебно правоотношение в МО, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и БА няма да имат право да служат в резерва . Аргументът е, че при военно положение или положение на война, те няма да бъдат освобождавани от изпълнение на служебните им задължения и няма да им се прекратява договорът.
Удължава се и срокът за обучение на резервистите. През годината те вече ще могат да бъдат викани за 25 дни, а в сега този срок е 15 дни. Предлага се и създаване на Единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се дава начална военна подготовка, както на резервисти, така и на български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип.
Допълват се задълженията на всички българските граждани, които са запасни с мобилизационно или без мобилизационно назначение да уведомяват органите по военния отчет при напускане на страната за повече от 6 месеца, както и при ползване на отпуск поради бременност, раждане или осиновяване и отпуск за отглеждане на дете, както и след завръщането и след прекратяване на отпуска.
Създава и законова възможността гражданите и студентите, които доброволно са се записали да преминат през курсовете по начална или специална военна подготовка да имат право на практически занятия с използване на оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия.
Въвежда се възможност за прекратяване на договора за служба в доброволния резерв преди изтичането на неговия срок без всяка от страните да дължи предизвестие, в случай на промяна на трудово/служебно правоотношение и отказ на новия работодател/орган по назначаване да подпише допълнително споразумение към договора за служба в доброволния резерв.
Фиаско за реформата на Петър Москов: Конституционният съд отхвърли здравните пакети. Конституционният съд почти единодушно отхвърли една от основните реформи на здравния министър Петър Москов - разделянето на пакетите услуги за осигурените в НЗОК на основен и допълнителен.
"Съдът обяви с 11 гласа за противоконституционна разпоредбата на чл. 45, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване, с която в изречение първо думата „основен" е заличена, а в изречение второ се предвижда пакетът да е основен и допълнителен и да се определя с наредба на министъра на здравеопазването, която да се актуализира веднъж годишно в срок до 31 октомври на съответната година. В тази част на решението особено мнение е изразил съдията Филип Димитров", съобщиха от КС.
"КС с решение по конституционно дело № 6/2015 г., образувано по искане на група народни представители от 43-ото Народно събрание, единодушно с 12 гласа отхвърли искането за установяване на противоконституционност и произнасяне за съответствие с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна, на разпоредбата на чл. 40, ал. 4 а от Закона за здравното осигуряване, отнасяща се до размера на осигурителната вноска, заплащан от бюджета на държавата, за лицата по чл. 40, ал. 3 ЗЗО", съобщиха още от съда.
Второто решение се отнася до "привилегията, която се създава, държавата да продължава да не плаща вноските за групите хора, които тя осигурява", както се изрази д-р Емил Райнов от БСП преди оспорването в КС. Става дума за осигуровките на децата, пенсионерите и чиновниците.
Според атакуваната разпоредба, която остава в сила, за лицата, които се осигуряват за сметка на държавния бюджет, ще се правят вноски за здраве само върху 55% от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се. Предвидено е изравняване на вноските с тези на самоосигуряващите се с по 5% на година.
"Важното е, че има орган в България, който да налага върховенството на Конституцията", коментира пред "Фокус" лидерът на БСП Михаил Миков. Според него взетото решение от Конституционния съд поставя на първо място интересите на хората, а не на бизнеса и икономиите в Здравната каса.
"Всичките ни аргументи по вота на недоверие са приети и споделени от Конституционния съд и от самото Министерство на здравеопазването. Българите могат да са спокойни, че въпреки гласовете на управляващите десни, няма да бъдат разделени на социално значими и социално незначими и ще има здравеопазване и за бедните", написа по-късно във фейсбук Миков.
От КС съобщиха, че пълният текст на решението ще бъде публикуван по-късно.
600 бона за програмисти. Държавата ще отпусне 600 бона допълнително на университетите, които приемат повече математици и програмисти. Очаква се солидният бонус да вкара поне още 300 студенти, прогнозираха от просветното ведомство.
В момента у нас учат едва 417 математици, а компютърджиите във вузовете са малко над 7000. В същото време родният бизнес твърди, че е готов да предостави 10 000 работни места за ИТ специалисти, но няма достатъчно желаещи да ги заемат. Дефицитът е голям въпреки високите стартови заплати и обучението на кадрите, което предлагат почти всички фирми.
Затова догодина компютърните науки и математиката ще бъдат единствените, за които университетите ще могат да приемат студенти без лимит.
Данъчни влизат в мандрите. Проверки в млекопреработвателните предприятия в страната започнаха екипи на Министерството на земеделието, Българската агенция по безопасност на храните и Националната агенция по приходите (НАП). Това обяви министърът на земеделието Десислава Танева в Стара Загора при откриването на международното специализирано земеделско изложение БАТА АГРО. "Ще се проверяват всички финансови документи, с които мандрите купуват суровини, продават продукция, както й внасянето на ДДС", посочи Танева. Тя поясни, че ще се проверят всички мандри в цялата страна, които са средно по 5-6 във всяка административна област.
Министър Танева заяви, че са направени редица промени в Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., които да дадат възможност на по-голям брой земеделски производители за достъп до програмата. Тези промени целят да подкрепят реалните фермери. "Надявам се нашият диалог да продължи и да намираме най-добрите решения, за да постигнем ефективно земеделие", обърна се министър Танева към присъстващите на изложението земеделски производители. "По новата ПРСР са кандидатствали 6600 земеделски производители, които са подали проекти на стойност 4 млрд. лв. Одобрението на проектите по мерки 4.1 и 6.1 ще приключи в края на месеца", каза министър Танева. Тя изрази надежда, че диалогът между министерството и бранша ще продължи за намиране на най-добрите решения.
БГ роми цакат гръцките каналджии. Български роми участват активно в създаден неотдавна нов канал за вкарване на нелегални мигранти в Гърция, като работят на почти десет пъти по-ниски тарифи от местните трафиканти. Само за 200, максимум до 400 евро на курс те вършат черната работа. Това съобщиха за „Монитор" местни журналисти, които се позовават на граничната полиция в гръцката област Еврос. (Еврос е гръцкото име на река Марица - бел. ред.) Източниците, пожелали анонимност, уточниха, че става дума за прекарване на мигранти през делтата на река Марица. Фактически това означава, че освен през Егейско море, откъдето преминава основният бежански поток, голям брой мигранти пристигат в Гърция и през район, който лесно може да се премине пеша или с най-обикновена лодка.
Преди години делтата на река Марица, недалеч от град Александруполис беше наситена с големи минни полета, за да бъдат преграда за евентуално турско нахлуване в Гърция. Този район практически не се охраняваше нито от армия, нито от полиция, тъй като е много трудно проходим. Преди 4-5 години делтата беше разминирана, като голяма част от мините бяха изпратени за утилизация в България и най вече в злополучния цех в с. Горни Лом.
Митничари хванаха тон ракия по обява в нета. Eдин тон нелегална ракия, предлагана за продажба в Интернет, задържаха служители на Митница Пловдив и мобилна митническа група. До незаконния алкохол те стигнали по обява за продажба на домашна ракия, публикувана в популярен сайт.
Митничарите си уговорили среща с подателя на обявата за закупуване на предлаганата ракия. Продавачът дошъл на срещата с пикап, а митничарите го изненадали с проверка. Установили, че в превозното средство има 43 пластмасови туби, всяка съдържаща по 10 литра без бандерол.
При последвалата проверка в дома на шофьора на автомобила в пазарджишкото село Акинджиево, са открити складирани в мазето на къщата други общо 570 литра домашно произведена ракия, без документи за платен акциз.
Именно за да бъдат ограничени в производството и търговията подобни нелегални производители, от началото на годината в сила влезнаха нови правила: вдигна се почти двойно акцизната ставка за казани с обеми над 500 литра и се въведе график за варене - от юли до декември.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |