Общините не събират 1/3 от местния данък и такса смет. Близо половината общини в България пропускат да съберат една трета от начислените на жителите си данък сгради и такса смет. При големите областни градове всеки четвърти има същата слаба успеваемост. В същата група на непотърсилите съществена част от приходите си попада и столицата. Това показва анализ на Министерството на финансите на събраното от общините през миналата година, предоставен на депутатите от бюджетната комисия по повод предложените промени в Закона за публичните финанси.
От числата се вижда, че най-трудно се събират дължимите данъци върху недвижимите имоти, като при най-зле представилата се община - Бобов дол, процентът е 35.
Колко пропуска София
Най-голямата община - Столична, също има проблем със събираемостта и през 2015 г. процентът при данъка върху недвижимите имоти намалява до 66.8%. Това е дори под нивото на средната за страната събираемост на имотния данък за 2014 г. - 68.8%. София, която е седмата най-лошо представяща се сред областните градове, е и във втората половина - на 167-а позиция сред всички 256 общини.
Зам.-кметът на София Дончо Барбалов оспорва процента. По негови данни общината е събрала от данък сгради над 96% от планираното, или сума над 95 млн. лв. "Има увеличение през последните години и дори предварителните данни показват, че към средата на март сме събрали с 15 млн. лв. повече приходи от местни данъци и такси спрямо предходната година", добавя зам.-кметът.
Сметките на общината обаче традиционно се правят по спорен модел - като бюджетират, те гледат колко са събрали предходната година и залагат лек ръст, като не казват колко биха били приходите, ако се направи сметка за дължимото от всички собственици на сгради в столицата.
Отчет за изпълнението на бюджета на Столичната община за 2015 г. все още не е публикуван. По думите на Барбалов това ще се случи след общественото му обсъждане, което е насрочено за 8 април. От плана за бюджета на общината за 2015 г. се вижда, че от данъка върху недвижимите имоти са планирани приходи на стойност 99 млн. лв., от автомобили - 80 млн. лв., а от такса смет - почти 190 млн. лв. Или общо почти 370 млн. лв. Ако към тази сума се приложи несъбраното според финансовото министерство, излиза, че общината само за година е пропуснала да събере от данъкоплатците сума от порядъка на 170 млн. лв.
Кой колко
Данни показват, че шампион е бургаската община Камено, която може да се похвали с 96.4% събираемост на данъка върху недвижимите имоти през 2015 г., а спрямо предходната година има нарастване с 6 пункта. Подобен е процентът при такса смет, докато при автомобилите е малко над 60%. На другия полюс е Бобов дол, където според таблицата данък върху превозните средства плащат едва 25% от собствениците на автомобили. Кюстендил пък получава едва 25% от дължимата такса смет.
При такса смет роля при събираемостта играе данъчната оценка, която в много от малките градове е твърде ниска. Топ три по висока събираемост на такса смет са Камено, Златица, Мирково, които успяват да си получат над 90% от сумите.
Съдейки от числата на финансовото министерство, Пловдив се справя по-добре със 73.4% събираемост на данъка върху недвижимите имоти за 2015 г. Числото остава непроменено спрямо предходната година. Варна отчита 69.2% постъпления от данък сгради. Не успяват да си съберат имотния данък и някои курортни общини като Банско.
От областните градове най-зле е положението в Ловеч, където събираемостта не може да мине 50% от дължимото и при данък сгради, и при такса смет. От администрацията на Корнелия Маринова не пожелаха да коментират темата.
Като цяло от данните е трудно да се направи извод - има зле и добре представящи се общини и сред малките, и сред големите. В някои градове проблем са и корпоративните платци - където много фирми са в несъстоятелност или в затруднено положение. Въпросът обаче е колко активни са общините в събирането. Защото вдигането на ставките е много лесно, но търсенето на равнопоставеност сред данъкоплатците изисква повече усилия от местните власти.
Освен това общините имат нов стимул - за първи път от 2016 г. могат да получат по-висока субсидия от държавния бюджет, ако потърсят данъците и таксите си. Министерството на финансите предвиди финансово поощрение за общините, които са успели да съберат над средното за страната ниво от данъка върху недвижимите имоти. Всяко кметство, успяло да надмине 68.8%, е получило допълнително пари, които се изчисляват по специална формула.
Спадът на депозитните лихви се ускорява. Свръхликвидността в банковия сектор свали лихвените проценти по привличаните от финанасовите институции средства от бизнеса и домакинствата до под 1%. Това показват данните от публикуваната в понеделник лихвена статистика на Българската народна банка към февруари. Падащата доходност по депозитите продължава да е предпоставка и за поевтиняването на цената, при която банките финансират бизнеса и домакинствата, като през последния месец лихвите по кредитите са се понижили в почти всички сегменти.
Все по-осезаемо намаляващата доходност по спестяванията обуславя и забавянето в темповете, с които частни и корпоративни клиенти насочват средствата си към банките. Търсенето на кредити обаче все още остава слабо, показват данните на регулатора.
Предпоследната граница
Към февруари средната годишна доходност по депозитите на домакинствата в левове вече е 0.81%. Лихвите в сегмента стигнаха до психологическата граница от 1% през януари след пет години трайно понижение, които от началото на годината отново показват признаци на ускоряване. Спадът на месечна база през февруари е с 0.19 процентни пункта (пр.п.) след отчетени 0.18 пр.п. през януари, докато през втората половина на 2015 г. пониженията бяха в диапазона от -0.03 до -0.12 пр.п., с изключение на два месеца, когато корекциите бяха леко в посока нагоре. Колебанията през второто полугодие на миналата година даваха основание да се смята, че депозитните лихви вече търсят балансовата си стойност. Въведената от БНБ от началото на 2016 г. отрицателна лихва по свръхрезервите, които кредитните институции държат в централната банка обаче, усили натиска върху тях за управление на натрупаната прекомерна ликвидност в балансите им. Така поне за момента това, изглежда, оказва ефект и по-линия на по-ускореното понижаване на предлаганата доходност по привличаните средства.
Същата тенденция се наблюдава и по отношение на лихвите по евровите депозити на домакинствата, които от началото на годината се понижават с по 0.15 пр.п. месечно и към края на януари средната им стойност е 0.71%. Спестяванията на бизнеса носят средна годишна доходност от 0.6% в левове и 0.73% в евро, като при вложенията в местната валута понижението е с 0.04 пр.п. спрямо януари, а при тези в европейската корекцията е в положителна посока - с 0.15 пр.п. в сравнение с отчетените предния месец 0.58%.
От средата на 2014 г. лихвите по депозитите на домакинствата намаляват с по над 1% процент на годишна база, като вливането на допълнителни 3.6 млрд. лв. от гарантираните депозити във фалиралата Корпоративна търговска банка в края на 2014 г. и началото на 2015 г. допълнително ускориха пониженията. Очакванията и на БНБ, и на представителите на сектора са и през тази година предлаганата доходност да остане близка до нулата, без обаче да се прогнозира въвеждането на отрицателни лихви, каквито примери вече има по отношение на някои депозити от големи корпоративни и институционални клиенти в еврозоната.
Бавното размразяване
Данните от лихвената статистика показват, че в първите месеци на годината падащата доходност като че ли дава резултат и обемите на новопривличаните за съответния месец от банките депозити намаляват. При кредитните портфейли обаче все още е трудно да се очертае толкова видим резултат от падащите лихви. В корпоративния сегмент обемите на новоотпуснатите заеми през януари и февруари като цяло остават по-ниски в сравнение с наблюдаваното в последните месеци на 2015 г. Същото се отнася и за ипотечните кредити за домакинствата, където обемите ново финансиране остават почти непроменени на месечна база. При заемите за потребление през февруари статистиката показва лек ръст в обема на новоотпуснатите средства, но той идва след известно забавяне месец по-рано и така на практика равнищата остават съизмерими с края на 2015 г.
Очакванията на банкерите все пак са през настоящата година търсенето на кредити да се активизира, като за това ще допринесат и намаляващите цени на финансирането. През февруари средната годишна лихва по потребителските заеми в левове пада до 10.32% (-0.40 пр.п. спрямо януари), а прогнозите са до края на годината да намалее до под 10%. При кредитите за потребление, отпускани в евро, понижението е до 6.75% (-0.54 пр.п.). Средната цена на ипотечното финансиране през месеца е 5.36% (+0.07 пр.п.) в левове и 5.89% (-0.01 пр.п.) в евро, а очакванията са до края на годината лихвите да са в диапазона 4-5%.
Най-осезаемо през последния месец е поевтиняването на корпоративните кредити - с 1.5 пр.п. до 4.41% в левове и с 1.36 пр.п. до 5.61% в евро. В този сегмент обаче традиционно колебанията на месечна база са по-осезаеми, което обикновено е резултат от по-големи единични сделки.
Разделянето на пакетите за лечение се отлага за догодина. Разделянето на пакета за лечение, който плаща здравната каса, на основен и допълнителен ще влезе в сила от 2017 г., обяви здравният министър Петър Москов. Причината за отлагането е, че няма технологично време промяната да се случи тази година, без да предизвика хаос.
Конституционният съд обяви текста в закона, с който се разделиха пакетите, за противоконституционен заради липсата на критерии как се определя коя болест е приоритетна и за коя ще трябва да се чака. Тепърва ще се внася и гласува в парламента нов, изчистен текст, но двата пакета трябваше да влязат в сила от 1 април, когато се очаква и служебният рамков договор на здравната каса. "По него лекари и болници ще сключват договори за работата си през 2016 г. и няма как да сключат договори за един пакет, а след три месеца - за друг", обясни Москов. Затова сега системата ще работи само с основен пакет, наредбата за който също беше спешно приета от МЗ.
Разделянето на пакета за лечение на основен и допълнителен е една от най-приоритетните за Петър Москов промени. Според него тя трябваше да доведе до справедливост и хората с тежки социалнозначими болести да имат 100% гарантирано лечение, а състояния, за които може да се чака, да се финансират по-малко и за тях да се чака. Дори и без намесата на КС това едва ли щеше да стане, защото в написания от самото здравно министерство допълнителен пакет имаше едва 3 клинични пътеки.
Докато личните лекари във Велико Търново, Ямбол, Разград и Кюстендил вчера протестираха срещу недостатъчното финансиране на системата, от правителствената пресслужба обявиха, че са осигурени допълнително 12 млн. лв. за високотехнологично лечение на онкоболни - радиохирургия и лъчелечение, или т.нар. кибернож. От тази година у нас има вече няколко подобни апарата. След това новината беше повторена и на брифинг с участието не само на Петър Москов, но и на финансовия министър Владислав Горанов. "Допълнителните пари ще отидат най-вече за осигуряване на по-големи обеми лечение с радиохирургия, за да няма пациенти с онкологични заболявания, които да се налага да чакат", поясни Москов. Освен това ще се дадат и 3 млн. лв. повече за клиничните пътеки по неонатология и 4 млн. лв. за прегледи на хипертониците. Вече всеки диспансеризиран пациент с хипертония ще има право на 4 прегледа годишно, а не както се предвиждаше досега - на 2, което предизвика и недоволството на личните лекари.
"Парите за увеличението ще дойдат от това, че приходите от здравни вноски вървят добре", обясни Москов. Според Горанов обаче очакваното преизпълнение на бюджета на НЗОК от вноски за тази година е горе-долу толкова, колкото и обещаните пари за рак и неонатология - "поне" 20 млн. лв. над заложените 2.1 млрд. лв.
Москов освен това гарантира, че цената на нито една дейност, плащана от НЗОК, няма да намалее. Имало е вариант, договорен от "анонимни, неизвестни индивиди от лекарския съюз, и анонимни, неизвестни индивиди от здравната каса", който предвижда намаление на цени в онкологията, но той нямал нищо общо с ръководствата на касата, МЗ и правителството. Сега обаче цените са коригирани и намаления няма да има.
Протести
Личните лекари във Велико Търново обявиха тридневен протест, като вчера затвориха кабинетите си. "Протестираме срещу нормативния хаос, който вече ни превръща в такива администратори и писарушки, че ние ставаме опасни за здравето и дори живота на нашите пациенти. Най-спешното, което искаме, е да остане да действа националният рамков договор за 2015 във вида му, в който го познават нашите пациенти в момента, без да се прилагат недомислените нормативни актове от рода на наредбите. Следващото нещо, което искаме, е всички наскоро приети закони и наредби да бъдат отворени за редакция, като настояваме това да се случва с участието на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари. Държа да уточня, ние за пари не говорим. Става дума за правила, процедури и по възможност да бъдем лекари", обясни пред БНР председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари във Велико Търново д-р Христо Димитров.
В Ямбол джипитата не преглеждаха пациенти между 11 и 12 часа, в Кюстендил се събраха пред градската поликлиника. "Пълен абсурд е. Взимат пари. Освен това не знаеш къде отиват, за кого ги взимат, защото ти, като дойдеш, плащаш абсолютно всичко, отиваш в болница, плащаш абсолютно всичко. Няма смисъл", реагираха пациенти в Ямбол. "Подкрепям ги, защото не може да се полага една хилядна част от талона и само за един талон за цялата година. Здравният министър така ли се лекува?", смятаха обаче други.
Следващите региони, където ще спират работа личните лекари, са Пазарджик, Перник, Сливен, Смолян и Ловеч.
КЗК проверява "Лидл" за злоупотреба с пазарна мощ. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи, че е започнала проверка на "Лидл" за "злоупотреба с по-силна позиция при договаряне" заради оплакване на фирмата "Битас", която от 2012 г. доставя юфка, макарони и спагети на търговската верига. На практика това е първият случай, при който КЗК прилага промените в Закона за защита на конкуренцията, приети заради твърденията на производители, че големите хипермаркети им извиват ръцете за цени, такси и отстъпки.
В конкретния случай доставчикът се оплакал в комисията, че продава тестените изделия под марката Duetti, която е собственост на "Лидл", но ги опакова и етикетира на собствени разноски, а освен това "Лидл" му дал срок да се сертифицира допълнително за собствена сметка. Затова от "Битас" поискали цените да бъдат повишени с 9%. От "Лидл" обаче известили доставчика, че или трябва да свали цените поне с 10%, или ще прекратят договора. Фирмата предпочела "развода", като от "Лидл" задържали част от вече доставените стоки. Междувременно веригата започнала да купува едно от изделията от конкурент на "Битас" на същите цени. Точно затова жалбоподателят смята, че искането на големия търговец за сваляне на цената е било неоснователно и от позиция на силата. Ако КЗК установи, че наистина има нарушение, глобата е до 10% от оборота на веригата.
За и Против
Промените в закона, насочени срещу търговските вериги, бяха приети миналата година основно по настояване на БСП. Тогава бе въведено понятието "злоупотреба с пазарна позиция", като най-често се посочваше, че веригите изнудват своите доставчици да свалят цените и да плащат такси "рожден ден" и "предно място на щанда". Критиците на поправката обаче твърдяха, че пазарът на бързооборотните стоки е голям, конкуренцията е свободна и никой не насилва малките фирми да продават стоките си точно на търговските вериги.
60 милиона мигранти чакат край границата. Европа може да приеме към 5 милиона мигранти изобщо, а не за година, за да се погрижи за тях. А отвън на границите ѝ чакат още 60-90 милиона. Това заяви за "24 часа" математикът проф. Николай К. Витанов от Института по механика на БАН.
Той и екип от института са изчислили, че по балканския път тази година ще преминат 1,2 милиона бежанци. От тях в Гърция без статут на мигранти ще останат около 200 000, в Македония - 140 000, в Сърбия - още 100 хил. Това са 440 хиляди души на западната ни граница, а ние сме се вторачили в границата с Турция. Оголени сме в гръб.
По-опасна ще е втората вълна - от Подсахарска Африка - тя ще се усети силно към 2040 г., а пикът ѝ ще е към 2070-а.
Към 2055 г. двете вълни от мигранти ще се слеят и Европа ще се сблъска с нещо невиждано.
Заловиха служители на държавния ЕСО с джаджи за кражба на ток. Висококвалифицирани експерти, с техника за манипулиране на електромери, заловиха полицаите във Варна.
На 22 март около 14,30 часа на ул. "24" в района на "Евксиноград" са задържани 36-годишният Й.Т. и 45-годишният Т.С. в момент, в който отварят капака на електрическо табло, собственост на "Енерго-Про". На място са установени самоделни устройства за софтуерна манипулация и безжична връзка между лаптопа и електромера, съобщават от пресцентъра на прокуратурата. Скандалното е, че заловените са служители на Електроенерийния системен оператор, чиято отговорност е да управлява голямата мрежа на държавата.
Шефът на ЕСО Иван Йотов научи от "24 часа" за действията на хора от варненското поделение. Той заяви, че намерението му е те да бъдат уволнени. Малко по-късно от министерство на енергетиката заявиха, че министър Теменужка Петкова е разпоредила проверка и уволнение на двамата, ако се окаже, че са виновни.
При последвалите процесуално-следствени действия двамата предали доброволно технически устройства, матрици за изготвяне на пломби, уред за поставянето им, преносим компютър, дистанционни, ключове за електрически табла и други средства, използвани за осъществяваната от тях дейност.
Претърсени са били два адреса и един автомобил на двамата мъже. Намерени са схеми за дистанционните устройства. Работата по досъдебното производство продължава.
Електричари разясниха за "24 часа" как става подготовката за кражба на ток.
Техници монтират в електромера електронен елемент, нещо като платка, който изключва автоматичното управление на уреда и го прехвърля в компютър. На поръчителя на услугата се връчва дистанционно управление, с което той може да включва и да изкюлва електромера. Ако битовият потребител забележи хора на енергото да проверяват таблото, с дистанционното пуска електромера и всичко минава безпроблемно.
Според експерти от енергото в манипулацията на електромерите действат цели бригади, които се озовават на повиквания в цялата страна. Имало обяви в интернет, тарифата тръгвала от 500-600 лв. Дори имало абонаментна такса - част спестеното от месечната фактура. Така, ако от енергото хванат манипулиран електромер и го сменят, поддръжката идва и поставя нов елемент, който да позволи пускането и спирането на уреда с дистанционно.
100 имота над милион на пазара в София. Над 100 имота, всеки с начална цена от над 1 милион евро, предлага пазарът на недвижими имоти в София. Част от тях са луксозни къщи в покрайнините на столицата, други са бивши посолства, разположени в центъра на града, трети се причисляват към архитектурните паметници, показва справка на сайта за недвижими имоти imot.bg.
"Допреди половин година изборът на масивни постройки около София на цени над 1 млн. евро бе малък. Сега една от индикациите, че пазарът на недвижими имоти не само се възстановява, но вече отчита и ръст, е луксозният сегмент", отбелязва Милена Богданова от интернет платформата.
Освен на луксозния сегмент брокери отчитат съживяване на пазара на апартаменти ново и старо строителство. "Младост", "Център" и "Люлин" са трите най-търсени района в София за покупка на жилище през цялата 2015-а и първите месеци на 2016 г. Това показва проучване на агенция за недвижими имоти "Адрес", изготвена за "Труд" на база реално сключени сделки.
Кварталите "Дружба", "Манастирски ливади", "Овча купел", "Надежда", "Лозенец", "Изток", "Изгрев" и "Витоша" допълват топ 10 на районите с най-много продажби на жилища.
Ако добрата инфраструктура, развитието на метрото, Бизнес парк-София и много търговски вериги са основна притегателна сила за купувачите в четирите части на "Младост", то конкурентните цени, мащабното развитие на новото строителство и бързите метровръзки с центъра на София правят мегаполиса "Люлин" привлекателен за много жители на столицата с ограничен бюджет", коментира маркетинг-мениджърът на компанията Калоян Богданов.
Метрото, ремонтът на булевард "Ломско шосе" и новото лице на района около Централна гара са основните фактори, които превръщат жк "Надежда" в добро място за живеене за друга част от столичани.
От компанията отчитат и 20% ръст на запитванията за сделки в София в първите месеци на 2016 г. в сравнение със същия период на предходната година. Според Богданов раздвижването на активността на пазара на имоти се дължи на редица фактори, сред които падащите лихви по депозити, все по-достъпните ипотечни кредити, отпускани от кредитните институции, конкуренцията между банките и умереният ръст на доходите на населението.
"Цените по квартали в София варират от 700 до 3000 евро и зависят от редица компоненти", отбелязва Богданов и прогнозира ръст в цените на имотите в София в рамките на 10% през текущата 2016-а в сравнение с 2015-а. По думите му новото строителство ще бъде във фокуса на интереса през тази година, тъй като новите проекти отговарят в по-голяма степен на нуждите на купувачите.
Тенденция: Купувачите - млади хора със стабилен бизнес
Продажбите на жилищни имоти в София от началото на годината досега са нараснали почти двойно спрямо същия период на 2015 г., отчита агенция Bulgarian Properties. Според консултантите това се дължи най-вече на повишения брой сделки с жилища ново строителство, които за тази година са около 50% от общия брой продажби в столицата.
"За сравнение новото строителство за периода януари-март на 2015 г. е едва около 15% от продажбите в София", коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на компанията. Купувачите са предимно млади семейства и хора над 40 години със стабилен бизнес и доходи, които купуват както за собствено ползване, така и за инвестиция. Нерядко покупките са и от българи, живеещи в други градове на страната, както и в чужбина", обобщават от Bulgarian Properties.
Университетски болници се разграничиха от стачката на джипитата. "Ние, членовете на Асоциацията на университетските болници, се разграничаваме от заявените стачни действия на лекари и медицински персонал", се казва в декларация на Асоциацията на университетските болници.
"Защото те не са решението. Защото вече повече от 20 години се опитваме да преодолеем проблемите със стачки и конфронтации, от което загубиха най-вече нашите пациенти. А здравната система не удовлетворява никого.", заявяват от Асоциацията, цитирани от "24 часа".
Затова настояваме вместо на улицата всички страни в липсващия диалог на тема „реформа в здравеопазването" да седнат на масата на преговорите и заедно да намерим решение на неизяснените въпроси, на противоречията и несъгласията между нас.
В медицината революции и чудеса не съществуват. Всички резултати идват след много, дълги и съвместни усилия на много хора. Реформата също не може да се случи от днес за утре - при това, като се следва само една безпогрешна линия. Затова сме убедени, че посоката на промяна трябва да бъде подкрепена, а разногласията да бъдат изчистени в съвместни разговори.
Това ще бъде доказателство за отговорното ни поведение, като лекари, които са призвани първо да гарантират качествено, постоянно и навременно лечение на пациентите си и като мениджъри, които трябва да осигурят стабилност на лечебните заведения, в които работим.", споделят от Асоциацията.
Оперират херния с парите за рак. Пари, предназначени за лечение на болни от рак, са били пренасочвани за операции на херния и далак. Чиновници от здравната каса и лекари са намалили с 60% средствата за клинични пътеки в онкологията. Орязани са и парите за педиатрията, и за недоносените бебета. Скандалното разкритие направи здравният министър Петър Москов след спешна среща с премиера Бойко Борисов и финансист номер 1 Владислав Горанов. Проектът с орязаните средства е бил подготвян за Национален рамков договор. Москов посочи, че нито той, нито шефовете на Касата или хора от неговото ведомство са правили подобно предложение. Става дума за лобизъм, който е прекратен, обяви здравният министър. Вчера кабинетът реши да отпусне още 12 млн. лева за лечението на онкоболните.
Парите се отпускат, за да се гарантира 100% покритие на лечението от НЗОК в рамките на годината. Средства ще бъдат осигурени над заложените в бюджета на Касата за настоящата година. Това ще гарантира възможността да се използва пълноценно новата апаратура, която беше закупена през миналата и в началото на настоящата година. Ще се подпомогне лечението на онкоболните в България, като се има предвид, че всяка година се откриват около 35 000 нови случая. Досега пациентите плащаха процедурите от джоба си и в много от случаите пътуваха за лечение в чужбина. На срещата е решено още амбулаторните процедури и клиничните пътеки да се запазят, както досега, с изключение на лъчелечението и радиохирургията, за които се предвижда увеличение на средствата. Москов коментира пред журналисти, че причината за "срещата на високо ниво" се е наложила, защото "анонимни представители на лекарското съсловие и анонимни чиновници от НЗОК" са преговаряли за намаление на средствата с 60% за онкоболни и увеличаване на парите за операции на херния на корема.
По думите му нито ръководството на Здравната каса, нито ръководеното от него министерство са правили подобно предложение. Москов обясни, че 12-те млн. се отпускат допълнително заради преизпълнение на бюджета на Здравната каса. "Досега българските граждани правеха това в чужбина, от собствения си джоб", коментира Москов и добави, че също така се увеличават с 3 млн. лева средствата за неонатологията и с 4.5 млн. лева за прегледи за хипертония, което означава не 2, а 4 прегледа, платени от касата. Министърът добави, че се увеличават и с 635 хил. броя направленията, които могат личните лекари да издават за прегледи от специалисти. Министърът на финансите Владислав Горанов посочи, че ръстът на приходите от събрани здравни вноски е 5.5% от началото на годината до днес спрямо същия период на 2015 г., което е с 21 млн. лева повече спрямо година по-рано. "През тази година ще надградим здравните услуги със 129 млн. лева повече. Ще определяме здравноосигурителния статус на хората не само на база на трудовите договори, а дали по тях са постъпили вноски в приходните агенции. Често работодателят съобщава за сключване на трудови договори, но не информира за тяхното прекратяване", посочи Горанов.
Прогнозират скок на долара до 1,86 лева. Доларът ще остане силен, като през лятото ще се търгува в границите между 1,73 лв. и 1,86 лв., смята Димо Димов, валутен дилър в Карол АД. Това означава, че през следващите месеци може да се очаква поскъпване на щатската валута с 5-6% от сегашното ниво от 1,75 лв. за долар. Доларът ще бъде силен, към момента няма основания да се смята, че ще има срив на щатската валута, коментира за "Стандарт" Димо Димов. Според него от една година насам има консолидация в много широки граници и тя най-вероятно ще продължи. "Обикновено лятото няма големи движения, а скоро идва лято. Сигурно ще има консолидация до края на годината. Евро-долар ще е между 1,13 и 1,05", каза Димо Димов. Според него по-сериозно движение на долара може да има, само ако се чака някаква важна новина. А единствената важна новина, която ще се разбере в първия петък на април, е нивото на безработица в САЩ. Но едва ли това ще определи генерално посоката, заяви Димов.
ДАНС нахлу в "Кинтекс" заради авер на Василев. Агенти на ДАНС и прокурори влязоха вчера в държавната оръжейна фирма "Кинтекс" заради съмнителни сделки с авер на укриващия се от родното правосъдие в Сърбия банкер Цветан Василев. Това потвърдиха за "Монитор" източници от агенцията.
Агентите и представителите на Софийска градска прокуратура са отишли в дружеството, за да търсят документи за източване на държавната оръжейна фирма. Това ставало чрез неизгодни договори, сключени от държавния оръжеен търговец с частната компания "Емко", обясниха източници сред разследващите. От прокуратурата обясниха, че по случая тече предварителна проверка и засега няма образувано досъдебно производство.
Заради появилата се информация за течащи в „Кинтекс" обиски от икономическото министерство по-късно през деня обясниха, че претърсвания и изземвания не е имало. Поискани били само документи, свързани с текущо разследване, които са били предадени от компанията. От министерството обаче не уточниха за кое разследване и за какви документи става дума.
Фирмата „Емко" е собственост на Емилиян Гебрев. Името на оръжейния бос се свързва с избягалия банкер Цветан Василев и дори Гебрев беше спряган като възможен купувач на завода Дунарит. Военният завод в Русе е част от бизнесимперията на Василев и той на няколко пъти се опита да го запази за себе си като прехвърли собствеността върху свои подставени лица. Преди месец „Емко" е подала заявление до Комисията за защита на конкуренцията, в което съобщава, че иска да придобие „пряк едноличен контрол" върху „Дунарит". Сделката е доста странна, тъй като акциите на русенския завод, както и дяловете на прекия му мажоритарен собственик - "Кемира", са обект на запори от НАП и от синдиците на фалираната КТБ.
Името на Гебрев, който е кандидат за нов собственик на „Дунарит" се свързва с няколко скандални случая. Негови бяха гръмналите оръжейни складове в Севлиево. Беше и кандидат да приватизира ВМЗ-Сопот и Арсенал. Освен това името му фигурира и в „Черната нота", пратена до МВнР през 2012 г. от Руската федерация. В нея пишело, че заедно с други трима оръжейни търговци - Генчо Христов, Петър Манджуков и Николай Ибушев продавали оръжия в Грузия и в други размирни райони, в които се водят бойни действия.
Крадци задигнаха 220 бона от банков клон в Русе. Крадци задигнаха валута, равностойна на 220 000 лева, от трезор на офис на Пощенска банка в центъра на Русе. Дръзкото деяние изправи на крак полицията в крайдунавския град от ранната сутрин днес.
Малко след началото на работния ден в понеделник банковият клон на ул. „Александровска" бе затворен, а мястото - заградено с лента, видя репортер на „Монитор". От полицията първоначално само съобщиха, че сигналът е подаден в 8:28 часа чрез тел. 112 и че на мястото са изпратени няколко екипа на полицията и дежурна оперативна група на областната дирекция в Русе. В ранния следобед директорът комисар Теодор Атанасов направи кратко изявление пред клона на банката.
„От съседно помещение чрез отвор е проникнато в помещение, където се съхраняват паричните средства. Техническият оглед не е приключил, поради което не е установена точната парична сума, която е предмет на кражбата", уточни Атанасов и отказа да съобщи повече подробности поради следствената тайна. Той обясни, че към момента няма заподозряно конкретно лице.
Няколко часа по-късно от Районната прокуратура в Русе съобщиха за размера на откраднатата сума. Парите са били в различни валути - левове, евро, долари и паунди. От прокуратурата потвърдиха появилата се сутринта неофициална информация, че крадците са успели да разбият стена на подземните гаражи под банката и са направил отвор. През него с подготвени средства са придърпали част от парите, които са били на рафт на трезора.
Потвърди се също информацията на „Монитор", че проникването в банката е станало през почивните дни. Липсата на парите обаче била установена в понеделник сутринта, когато започнал работният ден на служителите. След началото му първите клиенти са били помолени да напуснат и е подаден сигнал на тел. 112. Защо обаче не са се задействали системите за сигурност, не е ясно. Комисар Атанасов отказа да даде отговор на този въпрос, като уточни, че изнасянето на подобна информация не е в интерес на разследването.
Действията по разследването се ивършват под ръководството на Районната прокуратура в Русе. Извършени са огледи и са иззети следи. Продължава работата по разследването и разкриването на извършителите. Образувано е досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 195, ал 1 от Наказателния кодекс, уточняват от прокуратурата.
От банковия клон вчера не беше направен коментар на инцидента. Не бе обяснено и дали днес /вторник/ банката ще работи с клиенти. В късния следобед от централата на Пощенска банка разространиха съобщение, че парите на клиентите им са защитени и те няма да претърпят финансови загуби от случая в Русе.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |