Половината от сиренето и кашкавала са фалшиви. Половината от сиренето и кашкавала на пазара у нас са имитации. Това каза пред „Труд" председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров. В тях има много малко мляко и предимно растителни мазнини. В част от сиренето например, съдържанието на вода стига до 70%, затова като го сложите във вода, то се разпада, допълни Зоров.
По думите му потребителят може да е сигурен, че няма истинско сирене по 3-4 лева и кашкавал по 5-6 лева за килограм.
Фирми препакетират гауда и евтини сирена от Европа, които предлагат за български кашкавал, обясни още Зоров. Това е стока, която няма къде да се продаде в Европа защото е с ниско качество или липсва пазар за нея заради руското ембарго. За да я изхвърлят, чуждите компании трябва да платят на екарисажи, затова предпочитат да я продадат на външни пазари. Хващали сме евтини сирена и гауда, продавани като български кашкавал, потвърдиха от Българската агенция по безопасност на храните за „Труд".
Затова бизнесът предлага у нас да се забрани производството на имитиращи продукти, а сиренето и кашкавалът да се правят само от мляко.
Според информация на асоциацията мляко с несвойствени добавки, внос от Европа, е открито в мандрите при проверките на земеделското министерство и агенцията по безопасност на храните. Не можем да кажем дали става въпрос за сурово мляко или суровина, но то е използвано за производство на млечни продукти у нас, уточни той.
От Агенцията по безопасност на храните потвърдиха, че са констатирали нарушения при проверките в мандрите, но резултатите ще бъдат обявени след приключването им.
Ще позволят ли на КАТ да ни пипа номера на колата. Какво се случва, ако някоя сутрин автомобилът ви осъмне с откраднат преден номер? Едва ли подозирате, че за вас ще започне трагедия, сравнима със сюжета на няколко произведения на Франц Кафка, взети заедно.
Ето как. Понеже табелките се монтират в КАТ, вие логично смятате, че първо трябва да отидете там. Грешка. Трябва да отидете в Районното полицейско управление по местоживеене и да съобщите под формата на писмена жалба, че ви е била открадната табелката. Когато вечно сънения дежурен приеме сигнала, той ви обяснява, че в следващите три дни цялото МВР ще бъде вдигнато на крак да издирва вашия номер. Но има известен шанс и да не го намери, затова е нужно след този срок да отидете на среща с кварталния полицай. Той ще ви даде бележка, че табелката е безвъзвратно изчезнала и следва с този документ да отидете в КАТ, за да подадете документи за пререгистрация.
Минали се поне четири дни, през които не сте имали право да използвате автомобила си. Изгубили сте поне 6-7 работни часа, през които да висите по гишета и приемни. Щетите в пари ще са още по-големи, ако колата е служебна. Ами я се представете, че кола с вашия преден номер е заснета да вози убийци или крадци, та в дома ви нахлуят маскирани полицаи и ви арестуват... Бедна ви е фантазията през какви още кръгове на чиновническия ад може да минете.
Защо разказваме всичко това? Нали кражбата на преден номер на колата не е масово престъпление, случаите са единици, а не десетки или хиляди... Така е, но преди 20-ина дни парламентът прие на първо четене поправка в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), която заплашва да превърне задигането на автотабелки в национален спорт. Става дума за записването в закона на нова принудителна административна мярка (ПАМ), при която на пътя се сваля предния номер на нарушителя, включително и при наличие на неплатени глоби.
Естествено - бъдещата ПАМ се предлага от катаджиите. Те намират мярката за изключително дисциплинираща, защото някой може да седне да кара без книжка или застраховка, без това да личи, но ако колата е без номер - ще я залаят и уличните кучета. Освен това, сега рушветът се движи в порядъка от 20 до 50 лв. Той ще скочи до 100, че даже до 200 или до 300 лева, когато полицаят с бяла фуражка получи право да вади отвертка от джоба на светещата си жилетка и да се доближава застрашително до предницата на автомобила.
Всички молитви на КАТ да остане този текст в ЗДвП в момента са насочени към транспортната комисия на парламента. Бившият й председател Гроздан Караджов, който нямаше нищо против да уйдисва на катаджийски акъли, подаде оставка и сега на поста му е друг реформатор - Настимир Ананиев. Под негово ръководство трябват да бъдат гласувани на второ четене и тази ПАМ, и още поне 10-15 спорни поправки. Сред тях е изискването за зимни гуми за всички пътни превозни средства (в това число трамваите, верижните трактори и валяците - б.а.), без да са гласувани дефиниции какво са летни и какво са всесезонни гуми. Или да се премахне знак Е32, указващ района за засичане на скоростта с камери, което противоречи на тълкувателното решение на Върховния административен съд, с което през 2014 г. бяха спрени всички мобилни радари, монтирани в полицейските патрулки.
На г-н Ананиев и колегите му от всички партии трябва да е ясно отсега - дали ще гласуват да се превърне обикновеният българин в слуга на униформения полицай, бил той на пътя или зад гишето за номера. Да, да - същият оня милицоинер, който на Великден дежуреше пред църквата, за да не пуска богомолците в храма. Или обратното - депутатите първи ще дадат пример как се реже най-масовата корупция в България - катаджийската. Нещо, което ни се препоръчва във всеки мониторингов доклад на ЕК.
Под 1 % катастрофи с нови водачи
Един човек е загинал от началото на тази годината при катастрофа, предизвикана от водачи със стаж под 2 години. За същия период жертвите по пътищата са 112. Това прави под 1% произшествията с убити, предизвикани от новобранци. Въпреки това в парламента ще се гледа цял пакет предложения за ограничаване правата на новите шофьори. Сред тях има и идиотщини, например като да им се забрани да карат с разрешените 140 км/ ч по магистралите, като че ли радарите могат да засичат кой шофьор преди колко време е взел книжка.
Пеевски продаде официалния си дял в "Булгартабак" на офшорка, свързана с... Пеевски. Позната вече офшорка се завръща като собственик в "Булгартабак холдинг", като е купила 12.2% от капитала. От бюлетина на Централния депозитар се вижда, че дяловете от 5% и 7.2% в цигареното дружество, които до миналата седмица бяха на дружества на Делян Пеевски и Едоардо Миролио, са придобити от TGI Middle East FZE. Това се е случило в две договорени сделки на 18 март за малко над 59 млн. лв. извън борсовия пазар директно чрез инвестиционен посредник на цена доста над текущата.
Така вече над 90% от собствеността на дружеството е скрито зад компании с неясен собственик, като всички следи водят към изпълнителния директор на "Булгартабак" Венцислав Чолаков, който в сектора се приема за доверено лице на Пеевски.
Кой е купувачът
Дубайското TGI Middle East FZE е познато дружество. През март 2014 г. то беше посочено като собственик на лихтенщайнската офшолрка Livero, която купи 100% от виенската BT Invest - собственикът на 80% от "Булгартабак холдинг". Дотогава мажоритарен акционер беше дружество на VTB Capital. После в рамките на една година в две сделки австрийската компания смени собствениците си и от януари 2015 г. досега по 50% държат Stiga Anstalt и Woodford Establishment, и двете базирани в Лихтенщайн.
Въпреки промените мениджър на BT Invest е все Венцислав Чолаков. Името му изскочи и от документ по сделката, който сайтът bivol.bg публикува преди месеци - там Чолаков е посочен като директор на TGI Middle East FZE.
Още през 2014 г., когато Комисията за защита на конкуренцията скоростно разгледа промяната на собствеността, в решението пишеше, че крайният дубайски собственик Prest Trade (което пък е собственик на TGI Middle East FZE) е физическо лице без друг бизнес. Два източника на "Капитал" тогава казаха, че в документите заличеното име на физическо лице всъщност е било точно Венцислав Чолаков.
Друга линия, по която TGI се свързва с "Булгартабак", са мениджърите й - управляващият директор на дубайското дружества Шреаз Фандиз е и в бордовете на двете фабрики на "Булгартабак", а на предстоящото общо събрание на 31 март предстои да смени Чолаков като изпълнителен дилректор на холдинга. Предвижда се в борда да влезе и друг представител на TGI - Рахул Нимкар.
Така излиза, че реална промяна по-скоро няма, а, напротив, макар и зад паравана собствеността се окрупнява и вече свързани лица контролират 92% от капитала на "Булгартабак". Според интервюта на Цветан Василев Пеевски и майка му са били собственици на Livero, като фамилията и сега контролира мажоритарния дял в холдинга.
Или в резюме - Пеевски продаде официалния си дял, но все по-голяма част от собствеността остава в мъгла и нищо не пречи всичко да е пак собственост на депутата, но завоалирано. Но така той вече няма да трябва да обяснява защо износът на компанията се срива, затваря се едната от двете му фабрики в страната, не се изкупува тютюн.
Тайният печеливш
Пакетът на Миролио беше продаден по-рано през миналата седмица през нерегулирания сегмент на борсата на чувствително по-ниска цена, но кой е бил междинният собственик, държал книжата само няколко дни и реализирал печалба от около 8.5 млн. лв., не става ясно.
Битката сред търговците на ток вади нови големи играчи. Борбата за клиенти на свободния пазар на електроенергия набира скорост, като данните обаче все още са оскъдни за това дали има сериозно разместване на пазара и кои са основните печеливши. Един от най-добрите индикатори, които са публично достъпни, са обществените поръчки, обявени основно от държавните и общинските предприятия и институции. Те показват, че освен обичайните заподозрени - енергийните търговци на трите ЕРП-та, на пазара сериозно са навлезли "Мост енерджи" и "Енерджи съплай". Данните на регистъра на Агенцията за обществени поръчки не са съвсем надеждни, тъй като в договорите има много условности с малки букви, които променят конкретните числа, но все пак отразяват тенденцията на пазара.
"Мост" - новото име на пазара
Един от най-агресивните търговци на пазара е "Мост енерджи". Последната голяма сделка, която сключи, е с НДК през февруари. Двегодишният договор е на стойност 2.145 млн. лв., а посоченото количество енергия, което трябва да бъде доставено, е 12 500 мегаватчаса, като в документите се прави уговорка, че то е ориентировъчно и може да е по-малко или повече. Ако се вземат посочените количества, излиза, че за мегаватчас НДК трябва да плаща 170 лв. с включени мрежови разходи, такса "задължение към обществото" и разходи за балансиране. За сравнение, преди това НДК е плащал годишно по 3 млн. лв. за доставката на електроенергия.
Друга голяма поръчка, която печели "Мост енержди", е за доставка на електроенергия на Българската национална телевизия за 1.1 млн. лв., която е със срок на изпълнение 3 години.
Самата "Мост енерджи" е създадена през 2010 г., а от Търговския регистър се вижда, че акционери с равни дялове са Тони Тенева и Ясен Симитчийски.
Има много място за старите играчи
Безспорен лидер обаче остава ЧЕЗ, която се възползва от положението си да обслужва най-много клиенти в страната. Една от последните големи поръчки, която беше взета от енергийния търговец на ЕРП-то на Западна България, е на общинското дружество "Столичен електротранспорт". На практика то е на свободния пазар от началото на 2007 г., като количеството закупувана електроенергия остава непроменено оттогава - в размер на 100 хил. мегаватчаса за срок от две години. Стойността на различните поръчки варира около 8-9 млн. лв. На последната поръчка, обявена в средата на миналата година, обаче изведнъж значително скача до 14 млн. лв., и то при положение че количеството електрическа енергия отново е същото и не се очаква тенденция за покачване на цените.
В крайна сметка договорът с ЧЕЗ е сключен с крайна цена от 8 млн. лв., което прави по 80.20 лв. за мегаватчас, което вероятно не включва мрежовите разходи и допълнителни такси, които са около 80 лв. за мегаватчас.
ЕВН и "Енерго-про" също се представят добре, но поне според данните от АОП изостават в конкуренцията при обществените поръчки. Там много сериозно навлиза "Енерджи съплай" на Соня Кадиева (съпруга на депутата Георги Кадиев). По-малки играчи са "Енерджи МТ" (собственост на Румяна Георгиева) и "Енерджи маркет", в чийто съвет на директорите влизат Илко Аков, Владимир Мънев и Христо Януцев.
Сериозни консуматори
Една от най-големите поръчка за покупка на електроенергия е на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), последната от които беше обявена в понеделник. Тя е на стойност 4.04 млн. лв., което при обявеното количество електроенергия означава по 86 лв. на мегаватчас. В документите изрично е записано, че тази цена не включва такса "задължение към обществото", ДДС и акциз.
За сравнение - ценовите нива в момента се движат около 70 лв. за мегаватчас по данни от търговци. Например на последните дългосрочни търгове в края на миналата година са били постигнати цени от около 70 лв. за мегаватчас. В същото време не е имало сериозно търсене заради очакването цените в региона да се запазят ниски. Индикация за това дават и цените на дългосрочните договори за 2017 г., постигнати на борсата в Унгария, сключени за 35 евро за мегаватчас. Дори и с всички допълните разходи по балансиране цената на електроенергията в България вече варира около 80 лв. за мегаватчас (точна цена не може да се даде поради различните характеристики на потребителите).
Може да се каже, че НКЖИ все пак следва тенденцията, тъй като обявената индикативна цена все пак е по-ниска от тази на търга от миналата година. Тогава според обявеното количество мегаватчас е договорен за 110 лв., като в цената не влизат мрежовите разходи по доставката и "задължение към обществото". Тогава за изпълнител е избрана "Енерджи съплай". Компанията е избрана според критерия най-ниска цена. Останалите кандидати не са изненада - "Енерго-про", "ЕВН трейдинг", "ЧЕЗ трейд", "Мост енерджи" и "Енерджи МТ".
Едни от големите възложители на обществени поръчки за доставката на ток са болниците. Сред тях се откроява тази на Военномедицинска академия, която според регистъра на АОП обявява за първи път подобна поръчка в края на 2015 г. Тя е с индикативна стойност от 3.5 млн. лв., а прогнозното количество електроенергия, което ще бъде доставено за срок от две години, е 27.346 мегаватчаса. В крайна сметка поръчката е сключена за сумата от 3.7 млн. лв. с ДДС, а за изпълнител е избрана ЧЕЗ. Останалите кандидати са ЕВН, "Енерго-про" и "Енерджи МТ".
Според изчисленията за един мегаватчас болницата ще плаща 130 лв., които включват всички допълнителни разходи и такси по доставката, балансиране, ДДС и акциз.
Нормално е интересът на търговците на електроенергия да бъде насочен към големите клиенти на пазара. Кръгът от компании, които участват на големите поръчки, поне засега не е особено широк, вероятно заради сериозните гаранции, които се изискват от възложителите. В бъдеще обаче конкуренцията и сред търговците може да се увеличи, което може да доведе до по-добри условия и за клиентите.
Борисов: В България няма корумпирани политици! В България корупция по високите етажи на властта няма, имаме най-евтините магистрали на планетата, бием Румъния по всякакви критерии, а за лошите доклади на Брюксел за страната ни са виновни само безотговорни медии и политици. Тези и други басни и небивалици наговори вчера премиерът Бойко Борисов в пространно интервю по Нова ТВ.
Премиерът най-напред смая водещите и зрителите с твърдението, че Румъния диша праха на България. Според него "сме изпреварили румънците отдавна и във всяко едно отношение". Фактите обаче сочат, че румънската икономика произвежда годишно по 7200 евро на човек, а нашата - само по 5700 евро. Безработните в северната ни съседка през януари са само 6.5%, у нас са 8.6%. Колкото до правосъдието и борбата с корупцията, докладите на Европейската комисия са повече от красноречиви. Румъния получава все повече похвали и шансът съвсем скоро да се раздели с унизителния мониторинг от ЕК е реален, а критиките към България не секват.
При представянето на новия мониторингов доклад ЕК обяви, че "постигането на реални резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта и по делата, свързани с организираната престъпност, продължава да бъде най-сериозното предизвикателство пред България". Борисов обаче даде вчера изумително обяснение защо в Румъния има осъдени корумпирани министри, депутати, магистрати, а у нас не. Просто "техните министри крадат", а президентът им даже "търси политическо убежище в Молдова", а у нас няма осъдени по високите етажи на властта, защото просто няма корумпирани политици. "Превенцията е по-важна за мен. Просто аз знам, че правя всичко възможно да не крадат. И който го докопам, знае, че ще си замине. Метлата ще играе и дори с парцала ще забършем след това", онагледи ролята си на мощен антикорупционен фактор Борисов. И обобщи - "България със сигурност не е най-корумпираната държава". За да подчертае в какъв оазис живеем, той обяви, че румънски компании прииждат у нас, защото тук, в страната ни, се работи по-добре и е по-стабилна и прогнозируема.
Не така обаче смятат българите. Според последното проучване на "Алфа Рисърч" близо 60% от българите са убедени, че корупцията расте. И над 62% смятат, че най-сериозните проблеми в съдебната власт са по нейните върхове, тъй като там се прикрива корупцията по високите етажи на властта. "Екзакта Рисърч Груп" също регистрира срив на доверието към институциите и особено към прокуратурата и съда, които получават едва 7% доверие.
Главният прокурор Сотир Цацаров очевидно също не е съгласен, че в България няма корупция по високите етажи на властта. Преди няколко седмици той остро разкритикува ГДБОП по този повод. На въпрос на предшественика си Борис Велчев дали е доволен от бройката разкрити корупционни престъпления по високите етажи на властта Цацаров отвърна: "Може би някой трябва да си зададе въпроса колко разработки за корупция по високите етажи на властта са влезли в прокурорските кабинети. Може би трябва да се разбере, че ГДБОП няма нито една разработка за корупция. Най-високото ниво, до което се е стигало в оперативните разработки, е председател на агенция."
В присъщия си стил обаче Борисов вчера обвини за лошия имидж на България предшествениците. Негативният доклад на ЕК за правосъдието се дължал на кабинета "Орешарски", който управлявал година и половина и му спрели еврофондовете. Всъщност самият Борисов вече има година и половина стаж и е смехотворно днес да се оправдава с пороците на кабинета "Орешарски". Според Борисов ЕК критикува страната ни, защото "на българския казан няма охрана - след като определени неправителствени организации и медии са тези, които подават данни, така ще е". Без капка свян и самокритичност обаче премиерът вчера се похвали: "Имаме пълната подкрепа на Брюксел, на колегите ни там до един и особено това, което последния месец правим, всички дойдоха да кажат: "Нашият Бойко се върна". Не е ясно тогава защо ЕК вярва на "безотговорни" медии и неправителствени организации, а не на "своя приятел" Бойко Борисов, когато пише докладите си. И защо, ако всичко в България е прекрасно, прокуратурата ще бъде подложена на безпрецедентен мониторинг от холандски, английски и немски прокурори.
Накрая, верен на своя стил, премиерът хем определи евромониторинга като полезно за страната ни сътрудничество, хем благодари на българските евродепутати, започнали кампания за неговото отпадане като безсмислен, дискриминационен и дори вреден.
Борисов отчете и невероятни успехи в битката с контрабандата, като заяви, че до него не е стигала информация от Турция за българска следа в каналите за цигари в Близкия изток. "Турските колеги прекрасно знаят, че от България за Турция контрабанда не се прави. За това отговарям аз. В същото време, особено в цигарите, вече контрабандата е под 8%, което никога не е било в България", каза той.
Парното поевтинява от 3% в София до 22% в Плевен. Очакваното поевтиняване на природния газ от 1 април ще понижи и цените на парното и топлата вода в страната, макар и с доста различни проценти. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предлага топлоенергията да поевтинее с между 3 и 22% от началото на следващия месец. Най-сериозно - с 21.88% - ще е намалението в Плевен, където ще плащат по 36 лв. за мегаватчас без ДДС. За София и Пловдив понижението ще е само с 3 процента.
Поевтиняването идва в края на отоплителния сезон и на практика няма да се отрази съществено на сметките за парно. По регламент подаването на топлина се спира при три последователни дни с температури над 12 градуса и дългосрочна прогноза за затопляне, а тези условия ще са налице след броени дни.
Предложенията за промени ще бъдат обсъдени със самите дружества още в края на седмицата, а окончателното решение за новите цени ще дойде в края на месеца. Въпреки че газът ще поевтинее значително (около 23%) от 1 април, част от топлофикациите може да не се съгласят с разчетите на КЕВР. Част от тях имат хронични проблеми със събирането на дължимите суми от абонати и съответно бавят плащания към доставчици. По данни на Асоциацията на топлофикационните дружества браншът е завършил 2014 г. със загуба от 78 млн. лв. Само три от дружествата, работещи на регулиран пазар, са излезли на печалба. Информацията за 2015 г. все още се обобщава, но едва ли има особено подобрение.
В момента КЕВР прави разчети и за това дали и с колко може да поевтинее и токът. Ако има промени, те ще влязат в сила от 1 юли, когато започва новият регулаторен период, обясни наскоро председателят на КЕВР Иван Иванов.
Най-добра година за пазара на труда. Преди дни НСИ публикува обобщените си годишни данни за 2015 г. от наблюдението на работната сила, които показват, че миналата година е била най-силната за пазара на труда от началото на кризата. Броят на заетите се е увеличил с 50 500 спрямо ръст с 46 500 през 2014 г., а коефициентът на заетост се е покачил с 1,1% до 49,1% (за населението на 15 и повече години).
Коефициентът на заетост вече изпреварва стойността си от 2007 г. и ако този темп на създаване на нови работни места продължи и през 2016-2017 г., има голяма вероятност тази или следващата година да достигне най-високото си ниво въобще (50,8% през 2008 г.).
Притеснителното е, че има няколко групи, които не участват в създаването на новата заетост:
1. Хората с основно образование - коефициентът на заетост в тази група се запазва непроменен спрямо 2014 г. (20,8%), а броят на заетите дори намалява;
2. Хората с начално и по-ниско образование - коефициентът и тук остава без промяна от 2014-а (11,4%), а работните места се свиват;
3. Младежите на 15-24 г. - при тях заетите намаляват с 9500 спрямо 2014 г., а коефициентът на заетост се смъква до 20,3% през 2015 г. спрямо 20,7% в предходната година.
Паралелно с увеличената заетост в икономиката през 2015 г. се наблюдават други два положителни процеса - намаление както на безработицата, така и на икономическата неактивност.
При безработицата се отчита спад на броя на безработните със 79 400 през 2015 г. - най-големият до момента (откакто започва да се съставя статистиката за работната сила през 2003 г.). Макар и основната причина за спада на безработицата да е новата заетост, част от обяснението се крие и в демографските процеси, т.е. в ежегодния спад на населението.
Коефициентът на безработица също бележи рекорден спад миналата година, с 2,3%. Коефициентът на безработица намалява във всички групи по възраст и образование с изключение на тези с начално и по-ниско образование, където се покачва до 43,1% (спрямо 42,7% през 2014 г.), въпреки че броят на безработните леко се свива дори и в тази група.
Това, което трябва да се отбележи като изключително положителна динамика в данните, е, че намаляват, както краткосрочно, така и дългосрочно безработните. Разбира се, тук не знаем до каква степен намалението е заради демографските процеси или заради намирането на работа във всяка група, но е факт, че спадът на безработните е равномерно разпределен между краткосрочно и дългосрочно безработните. Все пак безработните с престой извън заетост над 2 години, макар и да намаляват с близо 20 000 миналата година, остават най-многобройната група в редиците на безработните - около 40% от всички безработни са именно такива дългосрочно незаети, като техният дял дори се покачва спрямо 2014 г. (когато са били 38% от всички).
Както беше отбелязано, друга положителна тенденция през 2015 г. е, че икономически неактивните (тези, които нито работят, нито търсят активно работа) също намаляват - с 15 900 души, като броят на обезкуражените намалява с 19 200 за годината.
Прави впечатление, че намалението на неактивните е дошло именно от тези, които желаят да работят, но по някаква причина не търсят активно работа (най-често - обезкураженост, т.е. липса на вяра, че могат да си намерят работа). Реално точно тази част от неактивните - желаещите да работят, заедно с безработните, показват неизползвания ресурс на трудовия пазар. За 2015 г. техният сбор е около 561 000 души.
Към момента изглежда, че положителните тенденции на пазара на труда ще продължат и през 2016 г., тъй като този пазар следва с известно закъснение тенденциите в производството. А съвкупното производство миналата година изненада с доста по-висок ръст от очакваното, като БВП реално се увеличи с 3% спрямо очаквания за не повече от 2% в началото на годината.
Отворените данни за свободните работни места на Агенцията по заетостта също показват, че оживлението на пазара на труда продължава и в началото на 2016 г. Към 17 март 2016 г. свободни са 15 313 работни места, като техният брой показва продължаващо нарастване спрямо данните за февруари (15 152) и януари (11 291). Претеглена към броя на свободните работни места по различните обяви, средната брутна заплата за свободните работни места в страната на база 8-часов работен ден е 599 лв. при 536 лв. през август 2015 г. Т.е. видно е, че и тенденцията на чувствително покачване на заплащането, която наблюдавахме през 2015 г., продължава и през 2016 г., включително и заради поредното вдигане на минималната заплата от началото на 2016 г. (с 40 лева до 420 лв.).
Големият въпрос, от който ще зависи продължаващото подобрение на пазара на труда, е каква част от тези над половин милион души, които са неизползваният ресурс в икономиката, имат търсените от работодателите качества, умения и образование, т.е. доколко те са "продаваеми" на трудовия пазар. Всяко бъдещо повишение на заетостта или намаление на безработицата и неактивността ще зависят именно от отговора на този въпрос.
Тютюнопроизводители са в готовност за протести. Тютюневата общност е в готовност за протестни действия срещу политическите и икономическо- медийни кръгове, които целят съсипването на българската тютюнева индустрия. Това се посочва в отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов и министъра на земеделието и храните Десислава Танева, изпратено от Национална асоциация на тютюнопроизводителите- HAT 2010, Национална конфедерация на тютюнопроизводителите в България и Съюз на производителите на ориенталски тютюн- СПОТ БГ. Ето целия текст на писмото:
„Уважаеми господин министър-председател,
С настоящото писмо бихме желали да Ви информираме, че цялата тютюнева общност е в готовност за протестни действия срещу политическите и икономическо- медийни кръгове, които със своите действия целят съсипването на българската тютюнева индустрия. В последните няколко седмици те целенасочено налагат кампания по разрушаване имиджа на Булгартабак, което може да се класифицира единствено като злонамерена акция срещу всеки един български тютюнопроизводител. Седемдесет години Булгартабак води последователна политика за развитие и запазване на нашия поминък и като българска компания винаги е била коректив и е задавала стандартите за партньорско поведение между продавач и купувач. Оттеглянето на Булгартабак от покупката на български тютюни ще обрече на мизерия десетки хиляди български семейства, тъй като тя е една от малкото фирми с трайни интереси в областта на тютюна в България.
Уважаеми господин Борисов,
Искаме да ви уверим, че високо ценим и приветстваме усилията, които лично Вие, министър Танева и цялото правителство, полагате за разширяване на пазарната реализация на българския тютюн, както и за създаването на условия за предвидимост и стабилност на Сектора Тютюн, чрез усъвършенстване на институционалната и законодателната рамки. Твърдо сме убедени, че няма да позволите злонамерените и зловредни политически, икономически и медийни кръгове да разрушат една отговорна българска компания и целия сектор български тютюн".
Трима горят заради Хемус. Държавни служители ще бъдат наказани от Бойко Борисов заради спрените обществени поръчки. Това съобщи лично премиерът в интервю за Нова тв вчера. Заради съмнения за нарушения при обявяване на процедурите ще бъде закрита и една от агенциите, обясни Борисов.
Става въпрос за подопечната на строителното министерство Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти", научи "Стандарт". Структурата, която възлагаше търговете за големите пътни проекти, ще прекрати дейността си още тази седмица. Повод за закриването й става прекратената поръчка за изграждане на новите отсечки от магистрала "Хемус", които бяха спрени от премиера Борисов. "Достатъчно е в конкурс да зададеш 140 км пределна скорост и с това да оскъпиш с 200 млн. проекта. То е законно, защото максималната скорост по магистрали е 140 километра", обясни министър-председателят. Таванът на скоростта по автомагистралите у нас бе вдигнат през 2012 г. с промяна в Закона за движение по пътищата. За подобна мярка, преди да бъде приета, се обявиха част от бранша, както и шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров. Доводите за промяната са новите участъци тогава на магистралата от София до Бургас, по които шофьорите се движат с тази пределна скорост, въпреки ограниченията към момента от 130 км/час. Тези 10 км по-голяма скорост обаче се оказват солени за бюджета на проектите за изграждане на магистралите. "Като ги сложиш 140 км, радиусът на завоя става 5 км, разстоянието между мантинелите е около 3 декара. Стават по-дълги, виражите са по-обли, трябва да има тунели, повече мостове", обясни Борисов. Така и цената естествено нараства. Затова и при новия търг за двете отсечки с обща дължина около 60 км от магистрала "Хемус" скоростта по трасето ще се намали от 140 км/ час на 120 км. С тази промяна съответно автоматично ще се намали и широчината на трасето. Така "поне 150-200 млн. ще се спестят от само тази отсечка", каза премиерът.
Той коментира и съмненията за евентуален картел в строителството. Според Бойко Борисов в началото родните компании от инфраструктурния бранш са работили на загуба, за да добият опит, който е бонус при кандидатстване за нови проекти. Така тези 5-10 фирми, които тогава са изграждали на безценица и най-евтино в Европа, сега са разбрали, че могат всички да печелят, вместо да си правят дъмпинг едни на други. Преди дни пък Камарата на строителите в България излязоха с декларация, че не може да се говори, "че пет фирми печелят големите поръчки". И припомниха, че за да отговорят на критериите на търговете, им се налага да се сдружават както помежду си, така и с чужди компании. А като подизпълнители по проектите работят още десетки семейни и малки фирми, обясниха от сектора. 20 000 обществени поръчки - малки, средни, големи, е имало миналата година в България. Борисов обясни, че е спрял част от големите тогава, "когато те трябваше да отидат вече в КЗК, когато трябваше да се плащат авансите и когато ги разгледах из основи".
Марешки продава по-евтино горивата на "ЛУКОЙЛ". Горивата, които продавам в момента на моите бензиностанции, са от "ЛУКОЙЛ България". Това каза Веселин Марешки, бизнесмен от Варна и кандидат за президент в предстоящите избори, в седмичното обзорно предаване "Беновска пита" по "Канал 3" и "Радио К2". Въпреки че горивата минават през 2-3 посредника преди да стигнат до мен, аз пак ги продавам по-евтино от веригата "ЛУКОЙЛ", заяви Марешки. През декември изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Андрей Делчев обясни, че при 30 долара цена на петрола горивата, които тогава струваха около 2 лв., нямало накъде да падат повече, най-много с 2-3 ст./литър, припомни Марешки. Тогава аз казах, че Делчев е объркал нулите и че горивата ще поевтинеят с 23 ст., припомни той. И днес виждате, че дори и в София цените са около 1,73-1,80 лв./литър, посочи Марешки и допълни, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да стигне докрай в разследването на пазара на горива, за да докаже съществуващия на практика картел.
Идеята ни е до края на годината да открием между 30 и 50 бензиностанции, за да отговорим на очакванията на хората, каза Марешки. Когато имаш работещ бизнес модел - няма проблем с намирането на средства за изграждането на нови търговски обекти за продажба на горива, обясни той. Банките са за това, но ако се наложи да търся спешно пари, може да се стигне дотам, че да продам част от бизнеса с лекарства, за да инвестирам в нови бензиностанции, каза Веселин Марешки. Смисълът на живота е човек да живее така, че да бъде полезен на другите, допълни той. Именно това е и основната причина номинацията на Веселин Марешки да бъде една от сензациите на тазгодишните награди за значими постижения в бизнеса - VIP Business Awards 2016. Марешки е определен като "явление в бизнеса" заради ниските цени на неговата бензиностанция VM Petroleum, която откри през октомври във Варна. Цените на горивата вчера на нея бяха 1,64 лв. и 1,52 лв. на бензина А 95 и на дизела, а автогазът се продаваше за 0,69 лв./литър.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |