Любовен "атентат" паникьоса София. След злополучното учение в НДК преди два дни министър-председателят, МВР и службите вчера демонстрираха и как не бива да се реагира при сигнал за заплаха от тероризъм. Вместо да дадат ясно и логично обяснение на мистериозно предупреждение на Държавния департамент на САЩ към американците за възможна заплаха в градския транспорт около столичния хотел "Плиска", управляващите сътвориха абсурден сюжет от недомлъвки, обвинения и смехотворни твърдения. Премиерът Бойко Борисов в традиционен стил наруга медиите, че всявали паника, и разкритикува американците, че "такава глупост не им прави чест".
В целия хаос така и не стана ясно какво точно се е случило. Засега е известно, че в сряда бдителен гражданин е сигнализирал на тел. 112, че чужд гражданин има намерение да извърши самоубийствен терористичен акт в автобус край хотел "Плиска". При разследването е установено, че става дума за неуредени любовни отношения между българин и чуждестранен гражданин, съобщи шефът на ДАНС Димитър Георгиев на среща с премиера Бойко Борисов. В хода на проверките българските служби обменили информацията с международните си партньори. Случаят бил изяснен за четири часа по думите на главния секретар на МВР Георги Костов.
Тази версия щеше да е много проста и логична, ако не беше намесата на САЩ. Малко преди полунощ в сряда на "Фейсбук" страницата на консулската служба на Държавния департамент се появи предупреждението към всички американски граждани за опасност в България. Това се случва за първи път по отношение на България, но пък имаше предупреждения за възможни терористични атаки в Брюксел дни преди те да се случат. Държавният департамент предупреди гражданите на САЩ за получен сигнал за "възможна заплаха срещу неуточнена линия или линии на градския транспорт в близост до хотел "Плиска". Американците бяха посъветвани да избягват района и да използват друг вид транспорт. Сутринта американското посолство в България заяви, че не коментира неприключили разследвания. Предупреждението бе отменено 12 часа след като бе качено, а от посолството лаконично обясниха, че опасността вече не е актуална. "Посолството оценява проактивността на мерките, взети от българското правителство във връзка с конкретни заплахи. Посолството ще продължи да работи в тясно сътрудничество по антитерористични въпроси. Скорошните събития в Европа подчертават необходимостта да се проявява повече внимание и бдителност", се казваше в съобщението.
През цялото това време МВР яростно отричаше и замазваше историята, с което само още повече увеличи паниката. Пръв рано сутринта по телевизията се появи главният секретар на МВР Георги Костов, който повтаряше, че няма реална заплаха за автобусите, преминаващи край "Плиска", без да обясни за какъв сигнал става дума. От думите му се разбра, че бдителни граждани са подали множество сигнали предния ден под влияние вероятно на атентатите в Брюксел. Един от тези сигнали бил въпросният.
Не толкова спокойна беше кметицата на София Йорданка Фандъкова, която обяви в социалната мрежа, че има засилено полицейско присъствие в района на "Плиска" и е разпоредила на шофьорите на градския транспорт да са с повишено внимание. Докато сюжетът се развиваше, около хотела имаше паркирани няколко патрулни коли. В обяснителния режим влезе и външният министър Даниел Митов, който пред bTV призова да се доверим на главния секретар на МВР.
След това Министерският съвет разпространи информация от среща на Борисов с председателя на ДАНС Димитър Георгиев. "Информацията за готвен атентат в района на квартал "Изток" в столицата не отговаря на истината", докладва Георгиев. Той обясни, че сигналът е подаден на телефон 112, проверен е от ДАНС и МВР. Шефът на службата хвърли "бомбата", че "става въпрос за неуредени любовни отношения между българин и чуждестранен гражданин".
Малко по-късно интригата стигна своята кулминация благодарение на премиера Бойко Борисов. "Оказа се, че е любовна история между еднополови. Една голяма любов предизвика тази истерия. Хората се взривяват от любов понякога", обяви той. Според него "сигналът е с ниска степен на опасност, но в ситуацията, в която се намираме, сме длъжни да проверяваме всяко твърдение за заплаха".
Обясненията на управляващите поставят няколко въпроса, на които никой не желае да отговори. Защо, ако става дума за любовен скандал, е уведомено американското посолство? За всички сигнали на тел. 112 ли се уведомява американското посолство и само то ли има тази привилегия, защото останалите посолства не издадоха такова предупреждение за опасност? Кога точно е било уведомено посолството - преди или след като случаят се е изяснил? И защо, ако случаят е бързо разплетен, посолството все пак издава предупреждение към американците? И какво се случи междувременно, към обяд, когато посолството обяви, че опасността вече не е актуална? И най-важният въпрос за българските граждани - доколко реална е била опасността от атентат на "Плиска"? И какво се е случило с главните "герои" - българинът и чуждият гражданин, който според едната информация е афганистанец, според друга - американец, та опасността вече не е актуална?
Самият Бойко Борисов не скри раздразнението си от Държавния департамент. "Абсолютно недопустим и некоректен е начинът, по който американските дипломати изнесоха в публичното пространство информацията, получена от българските им колеги. Искам да уверя българските граждани, че държавата проверява всеки един сигнал, който би представлявал опасност за гражданите, и не би скрила от обществото, ако съществува и най-малка заплаха за здравето и живота на хората", казва Борисов, цитиран в прессъобщение на правителствения пресцентър. По-късно Борисов обвини медиите в истерия: "Не мога да разбера откъде идва нашата истерия. Аз не мога да коментирам американските дипломати, но мога да кажа, че в случая такава глупост не им прави чест".
На финала ДАНС обяви телефонен номер - (02) 814 70 70, и имейл адрес - signals.nctc@dans.bg, на които може да се подават сигнали за терористични заплахи.
Топлофикациите масово не искат да свалят цените. Топлофикационните дружества масово възразяват срещу проекта на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за по-ниски цени от 1 април, стана ясно на вчерашното обществено обсъждане. Регулаторът предложи поевтиняване на топлото и горещата вода от 3% за София до 22% за Плевен. Падането на тарифите за топлофикациите е възможно, той като цената на природния газ ще бъде намалена с 23% от 1 април. Намаление се очаква да има и за тока на т.нар. когенерации - централите, които произвеждат и топло-, и електроенергия. Цените на парното, горещата вода и тока ще бъдат приети окончателно на закрито заседание на КЕВР на 31 март.
Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев вчера коментира, че дружествата от сектора са натрупали 93 млн. лева загуби миналата година и предложенията на КЕВР са неприемливи. От "Топлофикация -Плевен" обясниха, че след тежка авария и скъп спешен ремонт са приключили 2015 г. с над 8 млн. лева загуба". Това според директора Йордан Василев трябвало да се калкулира в цените за абонатите. Шефът на бургаската топлофикация също е против поевтиняването и дори заплаши, че поради безпаричие може да се стигне до "неизпълнение на лицензионните задължения".
В последните години КЕВР се опитва да задържа цената на парното, а увеличава тази на тока, произвеждан от когенерациите, който се изкупува на високи цени от държавната НЕК и после натоварва сметките на всички потребители. "Сега, когато цената на природния газ върви надолу, е моментът това изкривяване да бъде преодоляно. Затова регулаторът предвижда цените на тока, произвеждан по високоефективен начин от топлофикациите, да бъдат намалени между 14 и 17 на сто", изтъкна шефът на комисията Иван Иванов.
Евтиният газ трябва да се използва за намаляването на цената на тока, смятат и работодателите - БСК, АИКБ, БТПП и КРИБ.
Защо "Лукойл" атакува Марешки. В това, че Веселин Марешки вече половин година е трън в петата на петролната индустрия в България, едва ли има съмнение. Неговата бензиностанция във Варна продаваше горивата си със средно 20-25 стотинки по-евтино спрямо конкурентите от големите вериги. Първоначално това предизвикваше пренебрежение, но след това всички бензиностанции в града бяха принудени да се съобразят с него и бензинът и дизелът в морския столица стана най-евтиният в България. Другата новина е, че цялостно през март маржът на дребно вече е свит в цялата страна.
От кого купува Марешки
Ясно е, че компаниите в бранша всячески се опитват да разклатят бизнес модела на Марешки, обвинявайки го, че купува некачествени или контрабанди горива. Тази седмица обаче за първи път ударът има някакво конкретно измерение - "Лукойл - България" поиска Марешки да разкрие откъде купува на едро бензина и дизела си. Причината за въпроса са твърденията на аптекарския предприемач, че ги получава от дистрибутори на "Лукойл", "ОМВ България" и "Ромпетрол". "При настоящите цени на едро на бензин и дизел твърдението на господин Марешки, ако отговаря на истината, буди основателни съмнения, че въпросните посредници прилагат неправомерни практики, за да прикрият истинския произход на горивата си. Другият логичен вариант е те да продават на загуба, което също е забранено от закона", се казва в официално съобщение на "Лукойл - България".
За последния месец, съдейки по цените, които VM поддържа, бензиностанциите (които наскоро станаха две, новата е в Айтос) трябва да губят по 4 стотинки на всеки продаден литър А-95 и по близо 7 стотинки за литър дизел, ако се снабдяват от "Лукойл". Подобен парадокс е трудно обясним, тъй като пак според твърденията на Марешки той работи на минимална надценка и няма как да си позволи за известен период да работи на загуба, ако в предишен не е работил на добра печалба.
Увеличаване
Това естествено поставя въпроса за източниците на неговите горива. Всъщност повечето играчи на пазара отричат да му доставят горива. Преди два месеца Христо Вълков, един от двамата представители на "Полисан", каза за "Капитал", че знае за тяхно гориво, което е стигнало до VM. "Но през дистрибутори, не директно", уточни той. На въпроса дали купува от "Полисан" Марешки пък отговори "нямаме такъв доставчик".
"Аз ако работя във Варна на загуба, то и те работят на загуба. Аз също мога да ги попитам те откъде се снабдяват", каза в четвъртък Марешки пред "Капитал Daily". Той допълни, че се е опитвал да закупи горива директно от "Лукойл - България", но те му отказали. Марешки отклони отговора откъде точно купува с: "Искам да мога да купувам от всеки, който ми даде по-добра цена", и хвърли поредното предизвикателство, обявявайки, че ще открие десет нови бензиностанции.
Три пазарни въпроса
Петролно-детективската история с доставчиците на горивата за VM обаче задава поне три интересни загадки (с които КЗК може да се занимае, докато си търси нов състав) и един още по-интересен факт.
Първата касае по-скоро "Лукойл". Ако е вярно, че Марешки купува от някой от дистрибуторите на компанията, това означава, че доставчикът продава с нищожна надценка. Това на теория е възможно - винаги може да има някой търговец, който е заявил повече горива, отколкото може да продаде, и при спадащи цени да е готов на всичко, за да се освободи от тях. Проблемът е, че поне допреди няколко години "Лукойл - България" не позволяваше нейните горива да се дистрибутират на цена под определен праг. Израз на това бяха и скочилите до небесата надценки в началото на тази година. Тази практика поне официално трябваше да е премахната от 2012 г., но много участници на пазара подхвърлят, че това не точно така. Сега някой от дистрибуторите може и да е нарушил омертата, което всъщност може да е ядосало "Лукойл". В момента компанията има много тясно поле за маневриране поради течащото разследване на Комисията за защита на конкуренцията и едва ли ще си позволи директно да атакува дистрибуторите си, докато фланговата атака през Марешки не е толкова очебийна.
Втората загадка е свързана с вноса. От години цената на едро на "Лукойл - България" е средно с 15% по-висока от международните цени (според котировките на Platts European Marketscan за средиземноморския пазар). Тоест поне на теория на местния пазар би трябвало да има огромна конкуренция. На практика нещата са малко по-различни - разходите за транспорт, обработка в акцизен склад, поддържане на задължителни резерви в Държавния резерв и премията на дистрибутора са около 150 лева за тон. Тези допълнителни разходи до известна степен уравняват разликата между цените на "Лукойл - България" и котировките на Platts. Със спадането на цените на горивата вносът става още по-труден, тъй като част от разходите на вносителите са фиксирани, което води и до намаляване на печалбата им. Последното естествено ги обезкуражава да играят на малкия български пазар.
Въпреки това винаги е възможно да се намерят по-евтини горива - от Молдова и доскоро от Русия. Вносителите обаче не искат да продават под цените на "Лукойл", от една страна, за да не дразнят големия розов слон на пазара, а от друга - за да не се лишават от лесна печалба. За единични обекти те могат да си позволят и по-ниски цени, тъй като това остава почти незабелязано на по-общия фон. Не обаче и с Марешки, ако той купува от тях, тъй като шумотевицата около него винаги е висока.
Преди да стигнем до третата загадка, трябва да отбележим значителния спад в надценките на бензиностанциите (т.е. разликата между цената на горивата на едро и дребно). Както се вижда на графиката, в момента те са около или под 10%, което е доста под обичайното ниво. В бранша се счита, че 15% марж е нормален, като в началото на годината той беше стигнал над 30%. Причината за свиването на надценката са растящите цени на едро, които следват движението на петролните котировки нагоре, като в същото време цените на дребно почти не са мръднали.
Тук стигаме и до третата загадка. Защо цените на дребно не се повишават със същото темпо, с което се вдигат цените на едро. Стандартното обяснение е, че март е мъртъв месец откъм автомобилно движение и бензиностанциите предпочитат сега да успокояват потребителите. Втората възможност е те да е притесняват да не скочи драстично разликата между техните цени и тези на дребните продавачи на горива, какъвто е и VM. Трето обяснение е, че успокояването на цените цели да притисне Марешки и евентуалните му последователи, тъй като те вече ще трябва да продават на ръба на загубата. А това няма как да продължи дълго.
КФН: "Булгартабак" не е разкрил важна информация по законовия ред. Второто по пазарна капитализация публично дружество - "Булгартабак холдинг", не е разкрило по правилата важната информация и затова регулаторът може да му наложи малка глоба. Това става ясно от отговори на Комисията за финансов надзор (КФН) на въпрос на "Капитал". Нарушението е, че вместо до специализираните борсови сайтове за важна информация и отчети компанията е обяснила само на сайта си, че спира износа за ключов пазар и затваря "София-БТ". Колко важна е новината показват спадът в цената на акциите - с 28% до 42 лв. за лот последна цена в четвъртък. Въпреки това според регулатора няма съмнения за накърнени интереси на инвеститорите или за извършени пазарни злоупотреби.
Освен това КФН не планира да се захване с обследване на собствеността на публичната компания. Първо, мажоритарният пакет е скрит зад офшорки, а от миналата седмица и нови 12% преминаха към свързана с холдинга дубайска офшорка.
В нарушение на правилата
Съобщението, което "Булгартабак холдинг" публикува на страницата си миналата сряда, носи всички качества на термина вътрешна информация, за която следва да се прилага строго определен ред на разкриване до регулатора и заинтересованите страни. Причината е, че това може да доведе до съществена промяна в цената на акциите й и да ощети интересите на инвеститорите. За публичните дружества този ред далеч не се изчерпва със съобщение на корпоративен сайт, който играчите на борсата няма как да проверяват непрестанно. Процедурата изисква такава информация да се оповестява едновременно до всички заинтересовани страни и регулатора. Затова компаниите на капиталовия пазар сключват договори и плащат на специализирани агенции, които им помагат да изпълнят законовото си задължение.
Проучвайки поведението на "Булгартабак" по отношение на информацията за износа и затварянето на фабрика, КФН е установила, че към 23 март тя не е била подавана от дружеството към регулатора. Тя е налична единствено на страницата на компанията в интернет, но не е била подавана към инвеститорите през X3News или Infostock, с които явно дружеството има договор. Въпреки това регулаторът приема, че съобщението е разпространено пред обществеността, макар и не по установения за това ред. За извършеното нарушение е предвидена имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение - от 1000 до 5000 лв., посочват от регулатора в писмени отговори до "Капитал".
В него от КФН обясняват и защо според тях няма съмнение за ощетени инвеститори или пазарна злоупотреба: "Разкриването на вътрешна информация от страна на ръководството на "Булгартабак холдинг" АД на интернет страницата на дружеството е постигнало целеното от законодателя уведомяване на инвеститорите за решения, можещи да повлияят на търговията с финансови инструменти, издадени от дружеството. В случай че тази информация не бе разкрита, а се предприемеха директно действия по изпълнение на взетите решения, би било налице сериозно накърняване на интересите на инвеститорите, съответно биха се създали условия за търговия на база тази неразкрита вътрешна информация. Посочените от Вас решения на ръководството на "Булгартабак холдинг" АД, касаещи дейността на холдинга, са публично огласени, предвид което всички инвеститори могат да вземат инвестиционните си решения, като ги вземат предвид."
Това виждане не се споделя масово сред инвестиционната общност. Управителят на "Бул тренд брокеридж" Владимир Малчев е на мнение, че тази информация не е била разкрита по нормалния и правилния начин, за да е полезна. "Най-малкото тя не е изчерпателна. Това не е информация до инвеститорите, а до масовата публика", посочи експертът и обясни, че такова съобщение би трябвало да е придружено от повече разяснения, например какъв е обемът на продажбите към Близкия изток, които спират, защото за средния инвеститор единственото известно е какъв дял от приходите на "Булгартабак" прави този износ. По-умерен в оценката си е Гено Тонев от пловдивския посредник "Юг маркет", според когото информацията е била "сравнително добре комуникирана", но със сигурност "Булгартабак" е можела да положи малко повече усилия в интерес на инвеститорите.
Старата битка за търговия
Другият по-съществен въпрос покрай събитията около "Булгартабак" от последните две седмици е свързан с големите прехвърляния на пакети акции. Ден преди съобщението за спиране на продажбите за Близкия изток, на 15 март Едоардо Миролио прехвърли 7.22% от дружеството на неизвестен купувач. Опитите на "Капитал" да разбере кой е той със запитвания до Централния депозитар и Българската фондова борса (БФБ) не доведоха до резултат, а това е важно обстоятелство, тъй като няколко дни по-късно този купувач препродаде с печалба пакета на дубайската офшорка TGI Middle East FZE. Тя придоби и официалния дял от 5%, който депутатът от ДПС Делян Пеевски държеше в "Булгартабак" до миналата седмица, и така уголеми пакета си до над 12%. Тази информация следва да бъде разкрита от дружеството до регулатора и инвеститорите, но преди това трябва да им бъде докладвана от самите акционери. Тъй като не са изтекли законовите срокове, за нарушение на този етап не може да се говори, обясниха от КФН.
"Капитал" попита и дали регулаторът ще разследва евентуална връзка между TGI Middle East FZE и другите два големи акционера на "Булгартабак" - Stiga Anstalt и Woodford Establishment, които си поделиха собствеността над собственика на холдинга BT Invest през 2014 г. и 2015 г. Търсената цел на раздробяването беше да се избегне търговото предложение към миноритарните акционери в дружеството.
Основания да се търси свързаност между новия акционер и старите офшорки има: например дългогодишният изпълнителен директор на "Булгартабак" Венцислав Чолаков представлява и мажоритарния собственик BT Invest, и дубайската TGI Middle East FZE. В сектора той се приема за доверено лице на Делян Пеевски, който нееднократно е посочван от бившия си партньор Цветан Василев като краен собственик на цигарения холдинг.
За да се случи това обаче, регулаторът трябва да докаже връзка и да задължи крайния собственик да спази закона. "Не може да се направи извод, че към момента съществува лице, за което е възникнало задължение за отправяне на търгово предложение, коментират от КФН и уточняват, че следва да се имат предвид и ограниченията на нормативната уредба по отношение на установяването на действителен собственик на дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, независимо от които КФН извършва проучвания и обменя информация с административни органи в страната и чужбина именно с цел максимална защита интересите на инвеститорите."
Министрите слизат от колите на НСО. От 1 април вицепремиерите и министрите вече няма да ползват автомобили и шофьори на Националната служба за охрана. Такова решение взе на подпис в четвъртък правителството по предложение на министър-председателя Бойко Борисов.
Самият премиер остава с охрана и автомобили на службата, както изисква законът за НСО. Според него държавните гардове осигуряват транспорт и охрана на президента, вицето му, премиера, председателя на парламента и главния прокурор. Само транспорт пък ползват министрите, членовете на Конституционния съд, бившите президенти и премиери до 4 г. след мандата им, както и представителите на други държави, чийто ранг съответства на предвидените в закона случаи.
"Отдавна с министрите сме говорили по темата, имат си ведомствени автомобили и шофьори. А и искат да ходят пеша или с метрото", обясни вчера премиерът Борисов. Освен това така давали пример на гражданите, че няма заплахи за сигурността в страната, обясни още той.
Тази промяна ще позволи на НСО да спести средства за по-важни дейности и да насочи ресурс за по-добра охрана на определените от закона лица или застрашени политици, обясниха от пресслужбата на МС. Сред застрашените, които се пазят от гардовете на службата, са Ахмед Доган, Лютви Местан, Делян Пеевски.
Бюджетът на службата за тази година е 33 млн. лева.
Още в сряда на оперативно заседание на кабинета се обсъждало отказването от автомобилите на НСО, разказа премиерът Бойко Борисов.
Министрите му обаче все още не са решили как ще се придвижват, показа проверка на "24 часа".
Държавата плаща въздушната бърза помощ. Държавата и правителството плащат за цялата логистика с хеликоптерите линейки. Това обяви министърът на здравеопазването Петър Москов при откриването на чисто ново спешно отделение в столичната болница "Света Анна" (бившата Окръжна). Пациентите, на които се наложи транспортиране с въздушна линейка, няма да дължат нищо, разясниха и от здравното министерство.
1 дка площ заема новото спешно отделение, към него има хеликоптерна площадка и е с най-модерното оборудване, обясни шефът на болницата д-р Славчо Близнаков. Това отделение е част от спешния болничен комплекс, който изгражда здравното министерство.
Инвестирани са 1 млн. лева
20 млн. лв. отпусна правителството за спешната помощ и с тези пари първо ще бъдат увеличени заплатите, а след това и модернизирани спешните отделения. Отделно започва и усвояването на 85 млн. евро от фондовете, като до 2 години всички спешни отделения и центрове ще са модернизирани, обяви Москов.
Като юридически игрички определи здравният министър подадените жалби в административния съд срещу новия стандарт за спешна помощ. "Идва ми друга дума наум, но с премиера се разбрахме да не ползваме лоши думи", допълни той.
"Стандартът пази пациента. Ако се помелите на пътя, ви трябва ето това отзад, а не един фелдшер със слушалката си. Ролята на държавата е да гарантира, че пациентът в спешно отделение ще бъде лекуван адекватно", допълни Москов.
С 36 млн. лева е увеличено финансирането от здравната каса за извънболничната помощ, включително и за общопрактикуващите лекари, обясни министърът по повод заканите на джипитата да протестират срещу новия рамков договор. "Ако увеличаването на направленията и прегледите за пациентите е нещо лошо, нека протестират", допълни той.
"Правим огромни усилия. Говорих с лекарите, санитарите и сестрите. 700 хил. лв. на година е увеличил заплатите в тази болница", коментира премиерът Борисов.
1.50 лв. става билетът за градския транспорт в София. Хартиените билети за градския транспорт в София поскъпват, научи „Труд". От Центъра за градска мобилност (ЦГМ) все още не са обявили конкретна цена, но се очаква повишението да бъде с между 50 и 80 стотинки. Според неофициалната информация билетите ще струват 1.50 лв.
Най-късно в понеделник от ЦГМ ще внесат в местната управа конкретно предложение за превозните документи. В него не се предвижда поскъпване нито на електронния билет, нито на картите за пътуване.
Билетът за градския транспорт сега струва 1 лв, като цената му не е вдигана от 8 години. През 2015-а от ЦГМ поискаха той да стане 1.20 лв. Тогава столичният кмет Йорданка Фандъкова отхвърли предложението и заръча да се подготвят по-атрактивни карти за пътуване.
Общината очаква по-високите цени на билетите да мотивират хората да пътуват с абонаментни карти. Така щяло да се намали и гратисчийството.
Зам.-кметът Любомир Христов обясни, че политиката на СО е да се стимулира използването на различни видове карти, за да може софиянци да пътуват на възможно най-ниски цени. Изчисления показват, че с абонаментна карта еднократното пътуване излиза двойно по-евтино, отколкото с билет - 50 ст.
Към момента има еднодневни и месечни превозни документи. Редовната цена на месечните абонаменти карти за всички линии е 50 лв., а само за една избрана линия - 23 лв. Има и карти, които се предлагат само за пътуване в метрото. За студенти, ученици, пенсионери и хора с увреждания се предлагат префренциални цени.
Стотици таксита блокираха "Орлов мост" в центъра на София. Над 200 таксиметрови коли блокираха столичния площад „Орлов мост" малко преди 19:00 часа тази вечер и продължават да прииждат още. Протестът на шофьорите е заради законови промени, според които от началото април всеки водач трябва да има лиценз за превозвач. Промените предвиждат таксиметровите коли да са само на регистрирани търговци, които ще наемат шофьори на трудов договор.
Акцията на жълтите автомобили е нерегламентирана. Столична община не е била предупредена.
Движението се пренасочват по обходни маршрути. Шофьорите са твърдо против нововъведенията, а мотивът им е, че трябва да изхранват някак семействата си. Първоначално протестиращите са пропускали линейки и тролей през блокадата, но впоследствие движението напълно е блокирано.
Пазим се от Гърция с телена ограда. Имаме готовност да разположим леко преградно съоръжение на границата с Гърция. То ще е от типа телена ограда "Бруно". Това съобщи вчера военният министър Николай Ненчев след заседание на Комисията по отбрана. Той обаче отказа да съобщи подробности кога и къде ще бъде разположено съоръжението. Ненчев отговори на депутатски въпроси за готовността ни за реакция при терористични актове и за овладяване на евентуална бежанска вълна към страната. "След атентата в Брюксел сме предприели допълнителни мерки, засилили сме охраната на някои обекти", увери министърът. На въпрос има ли сигнали от служба "Военна информация" (военното разузнаване) за подготвяни у нас терористични актове, Ненчев заяви, че в миналото е имало такива. Те са били проверени, но към момента няма. Сигналът за района на "Плиска, той коментира така: "Това беше очаквано. Има злонамерени лица, които се опитват под една или друга форма да създадат допълнително паника. Ще вземем допълнителни мерки, надявам се и МВР да си свърши работата".
В същото време Аню Ангелов, съветник на премиера Бойко Борисов, съобщи, че се готви Закон за борбата с тероризма. До няколко седмици проектът трябва да бъде готов и внесен в парламента. Военният министър поиска още съдействието на народните представители за допълни средства за армията за, които ще бъдат използвани освен за охрана на границата, и при реакция при евентуални терористични актове. Списъкът включва предпазни средства, очила за нощно виждане, радиостанции за около 1.5 млн. лв. Средствата трябва да бъдат одобрени с постановление на Министерски съвет. Към момента на Въоръжените сили за подпомагане на МВР по охраната на границата са отпуснати 2.5 млн. лв. В сряда е приключило съвместно учение с МВР на ГКПП "Илинден". В него са се включили около 40 военни от специалните сили от 68-ма бригада. "Понякога хората трябва да свикват, че от време на време ще провеждаме и такива внезапни учения, за да можем да умеем да реагираме в реални условия. Ясно е, че ще присъстваме и на границата с Македония, Гърция и Сърбия. Затова информирах колегите, че не би трябвало да тълкуват присъствието ни там като заплаха за тяхната национална сигурност". Учението се наложило заради оперативна информация за очаквана бежанска вълна откъм Гърция, призна министърът. В средата на април ще бъде реализирано съвместно учение на Военноморските сили с гранична полиция за охрана на Черно море. В него ще участват няколко патрулни кораби.
Парното надува цената на тока с 285 млн. лв. Произвежданият скъп ток от когенерациите на топлофикациите и заводските централи надува цената на електроенергията с 285 млн. лв. Това заяви в КЕВР при обсъждане на цените на тока и парното от 1 юли председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Затова той поиска понижението на цената на газа с малко над 23% от 1 април да не се отразява в поевтиняване на парното, а само на тока, произведен по топлофикациите. Велев призова да не се спекулира с понятието "производство на електроенергия по високоефективен начин", тъй като изкупната цена на "кафявия ток" е субсидирана и се продава много по-скъпо от пазарната. От субсидията се възползват само клиентите с парно, които са едва 11% (според експерти - 16%), а се плаща от всички граждани и бизнеса като добавка "Задължения към обществото".
Предложението на работната група на КЕВР, обсъждано вчера, бе понижението на природния газ да намали цената на парното в различна степен за отделните топлофикации - от под 1% за Пловдив и 3% в София, до 10% - за Плевен.
За премахване на кръстосаното субсидиране на парното чрез цената на тока се обяви и председателят на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов, според когото цената на тока "подпира" топлинната енергия.
Производството по високефективен начин е само един от компонентите в добавката "Задължения към обществото", припомни председателят на КЕВР Иван Иванов. Останалите са цените на тока от "американските" ТЕЦ и на "зелената енергия".
Като цяло топлофикациите се обявиха както срещу свалянето на цените на тока от когенерациите, така и на топлинната енергия.
Трябва да се промени изцяло моделът на ценообразуване на топлофикациите, заяви председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев. Досегашният модел доведе дружествата до загуба от 93 млн. лв. за 2015 г., посочи той. Според Иван Иванов обаче именно благодарение на ценовите решения на КЕВР от есента загубата на топлофикациите е намалена значително.
Окончателното решение за цените на тока от когенерациите и на топлоенергията от 1 април ще бъде взето от КЕВР до края на месеца.
По-ниски банкови такси за социално слабите. По-ниски банкови такси за основни операции ще плащат хората, получаващи месечни социални помощи. Това се предвижда в законопроект за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи, публикуван за обществено обсъждане. По този начин ще плащаме по-малко за откриване и закриване на банкова сметка, както и за внасяне на средства по нея. Ще ни бъдат начислявани и по-малки суми, когато теглим пари в брой от гише или банкомат.
От проекта, публикуван на сайта на Министерството на финансите, става ясно, че всички банки, които притежават лиценз от БНБ, ще дават на потребителите си документ с информация и помощ във връзка с предлаганите платежни сметки и свързаните с тях такси и условия за ползване.
Законопроектът предвижда още банките да предоставят на потребителите платежни услуги по сметките за основни операции срещу приемливи такси, независимо от броя платежни операции, извършени по сметката.
От своя страна пък БНБ ще трябва да направи интернет сайт, на който да има информация за таксите на всички банки и предлаганите от тях платежни услуги. Така гражданите и фирмите по-лесно ще могат да сравняват таксите на различните трезори и да изберат най-изгодната за тях.
Потребителите ще получават и подобрен отчет за всички такси, събирани от доставчика през последните 12 месеца. Освен тази информация, банките ще ни предоставят и речник, включващ основните термини, които използва финансовата институция.
Обмисля се и процедура за бързо и лесно прехвърляне на платежна сметка от една банка към друга, но в рамките на страната. Всички граждани пък ще имат достъп до банкови сметки, независимо от финансовото си състояние и ще им бъде позволявано да извършват основни операции, пише още в проекта.
Ще бъде осигурена и възможността на хора, които не пребивават постоянно у нас, но живеят законно на територията на ЕС, да откриват платежни сметки в банки в България.
В преходните и допълнителните разпоредби е описано още, че ще бъдат въведени и промени по Закона за кредитните институции, чрез които съдебните изпълнители ще имат достъп до регистъра на БНБ за банковите сметки и за хората, които са имали сейфове в банките.
Целта е съдебните изпълнители лесно да събират информация за имуществото на длъжниците. Към момента в Закона за кредитните институции се казва, че информацията за номерата на банковите сметки, титулярите и упълномощените от тях лица се пази в срок от 5 години от датата на нейното постъпване в БНБ. Според промените в закона обаче данните вече ще се съхраняват 5 години от датата на закриване на банковата сметка или от датата на прекратяване на договора за наем на банков сейф.
Ученици за две гимназии отпаднали само за срок. 1866 ученици са отпаднали от училище през първия учебен срок на настоящата учебна година. Това съобщиха за „Монитор" от Министерството на образованието и науката. Бройката е приблизително колкото учениците в две гимназии като Втора английска, в която в момента се обучават 912 ученици.
Най-голяма част от отпадналите ученици - 1183-ма, вече са вън от образователната система поради социални и семейни причини. В повечето случаи става дума за хлапета от бедни семейства, чиито родители нямат средства да им купуват учебници, дрехи и да им дават джобни, обясни за „Монитор" шефът на дирекция „Организиране, контрол и инспектиране" в МОН Лазар Додев. Той добави, че често отпадналите ученици са от семейства, за които образованието не е ценност и приоритет, а самите им родители са неграмотни.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |