"Лукойл": Марешки, откъде си купуваш горивата? Откъде Веселин Марешки се снабдява с горива - този въпрос отправиха официално от "Лукойл България".
Реакцията на компанията дойде, след като варненският бизнесмен заяви, че продава горива от "Лукойл", които са взети "през двама-трима посредници".
При настоящите цени на едро твърдението на господин Марешки, ако отговаря на истината, буди основателни съмнения, че въпросните посредници прилагат неправомерни практики, за да прикрият произхода на горивата си, казват от "Лукойл".
Другият вариант бил да продават на загуба, което също е забранено от закона.
В момента Марешки продава дизела за 1,52 лв. Справка при големите доставчици на едро показва, че при тях литърът е по-скъп - 1,58-1,60 лв.
Приеха здравната карта - леглата много, сестри и лекари не стигат. Болничните легла са в повече, а в същото време силно не достигат медицински сестри. Това показва Националната здравна карта, която правителството прие по предложение на министър Петър Москов.
Такъв документ се опитват да приемат всички правителства от 2003 г. насам, похвали се Москов след заседанието на Министерския съвет.
Националната карта определя нуждите от болнични легла и кадри и там, където леглата са повече, здравната каса може да не сключи договори с част от болниците, обясни здравният министър. Освен това приемането ѝ е задължително, за да се осигури еврофинансиране за модернизация на здравеопазването.
Болничните легла в България са с 2429 повече, отколкото са нуждите, и са неравномерно разпределени, констатира приетият документ. Според картата за цялата страна са нужни 35 855 болнични легла, а в момента има 38 284. Нормативът, по който са пресмятани нуждите, е 4,9 легла на 1000 души население.
Анализът на болничните легла по видове показал, че не достигат места в детските болници и клиники, сравнително добро е състоянието при леглата за интензивно лечение и в акушеро-гинекологичните болници.
Излишък пък имало в хирургиите и терапевтичните отделения и клиники.
За физиотерапия, рехабилитация и психиатрични грижи са нужни 16 802 легла, става ясно още от националната здравна карта. 6588 пък трябват за продължително лечение и палиативни грижи, което е значително повече от сега наличните. Планира се допълнителните да бъдат осигурени със закриване на клиники и отделения за активни грижи и прехвърлянето им към продължителните.
Големи липси има и при медицинския персонал. Най-малко 4886 джипита били нужни на България. Недостигът е от над 470 лични лекари Тук нормата е едно джипи да покрива 1500 пациенти.
Общият брой на необходимите лекари в извънболничната помощ е над 11 000, а на зъболекари - 9119, обясниха от правителствената информационна служба.
Не достигат и 10 805 медицински сестри, става ясно още от националната здравна карта.
При планирането на нуждите от кадри се цели повече здравна помощ да се дава извън болниците и освен това да се осигурят с повече персонал здравно-социалните грижи, които предоставят държавата и общините.
17 изнесени екипа на спешната помощ трябва да бъдат създадени в райони с труден достъп, предвижда още картата.
Оптимизмът на мениджърите за икономиката расте. Българските мениджъри стават по-големи оптимисти за икономиката на България и бизнеса на компаниите през тази година. Тенденцията личи от няколко проучвания сред представители на средни и големи фирми от последния месец. Най-новото е на Deloitte и то показва очакване сред финансистите за повишаване на приходите, инвестиции и разширяване на нови пазари за сметка на съкращаването на разходи и персонал. Директорите прогнозират и повече сливания и придобивания през годината и смятат да ползват повече кредити и капиталово финансиране за проектите си.
Резултати са от Седмото проучване на Deloitte сред 489 главни финансови директори от 11 страни в Централна Европа (включително България), проведено през последното тримесечие 2015 г. и предоставено на "Капитал". В страната са отговаряли близо 50 финансови директори на средни и големи компании с местни и чужди собственици.
Умерен оптимизъм за икономиката
За трета поредна година финансовите директори подобряват очакванията си за икономическия растеж. Расте броя на тези, които очакват растеж между 1.5 и 3% през тази година, като вече те са 48%, за сметка на тези които смятат, че растежът ще се ограничи до 1.5%. Прогноза за по-висок ръст в сряда направи и Уникредит Булбанк, която е за над 3% (виж долния текст). В анкетата на Deloitte отсъстват прогнози за толкова високо число.
Външните финансови и икономически рискове са вече по-малка заплаха. Вече 63% от участниците в проучването посочват, че нивото на външната несигурност е нормално, което е подобрение спрямо предходните години, когато външните рискове се оценяваха като по-високи от нормалното от около 75% от анкетираните. Подобен оптимизъм, само че сред българските изпълнителни директори, показа и проучване на консултантската компания PricewaterhouseCoopers (PwC), представено преди две седмици. В него около 36% от анкетираните показват увереност, че световната икономика ще расте въпреки геополитическите проблеми. Според тях външните рискове не са толкова притеснителни, колкото свръхрегулациите и липсата на кадри с ключови умения тук.
Проблемът с недостига на квалифицирани кадри се засяга и в проучването на Deloitte. Финансистите смятат, че безработицата ще продължи да спада, но очакванията им са само за леко подобрение на пазара на труда. Проучване на "Менпауър България" от началото на месеца показа, че 21% от 620 компании са заявили, че планират да увеличат персонала си през второто тримесечие, което е с 4 процентни пункта повече на годишна база и ръст от 2 процентни пункта спрямо предходното тримесечие.
Рисковете
Основните рискови фактори за бизнеса, които посочват главните финансови директори, са потенциалният пазарен натиск върху цените или спад в търсенето в България.
Другите заплахи са възможна рецесия и спад на търсенето в глобален мащаб, както и нарастващата бюрокрация. Така, въпреки че повечето главни финансови директори смятат, че нивата на външните рискове са нормални, те не са склонни към предприемането на повече финансови рискове в момента.
Повече инвестиции
Повече от половината финансови директори очакват да подобрят приходите си и само 17% очакват влошаване на този показател. Подобен резултат се вижда и в проучването на PwC, където 89% от анкетираните изпълнителни директори са били уверени в увеличението на приходите на компаниите си през следващите три години. За разлика обаче от изпълнителните директори, от които 72% са посочили, че обмислят оптимизиране и намаляване на разходите си, финансовите директори твърдят, че намаляването на разходите вече не им е основна грижа. За тях приоритет остава ръстът на приходите, увеличава се делът и на тези, чиито компании ще търсят разширение на нови пазари. Стремеж към нови инвестиции заменя желанието за намаляване на разходите, като около 15% от анкетираните слагат новите инвестиции като топ приоритет през годината спрямо едва 3% преди година.
Огромната част (83%) от главните финансови директори очакват и увеличаващи се сделки за сливания и придобивания. Спрямо предходната година се удвоява делът на анкетираните, които посочват вземането на кредит като атрактивен начин за финансиране. Това е резултат и от общия спад на лихвите заради високата конкуренция в банковия сектор, падащите депозитни лихви и сравнителното ниското търсене на кредити.
Правителството даде още 208 млн. лв. за спасяване на жп проектите. Правителството отпусна безлихвен заем на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) на стойност 208 млн. лв. Средствата са предвидени за приключването на 10 железопътни проекта, които се изпълняват по старата оперативна програма "Транспорт". Сред проектите са отсечките по трите основни жп направления: Септември - Пловдив, Пловдив - Бургас и Първомай - Свиленград. Предвидено е парите да бъдат върнати на централния бюджет, като се приспадат от държавната субсидия за компанията, която се определя всяка година със закона за бюджета.
Проектите по старата програма трябваше да бъдат завършени до края на 2015 г., за да не се загуби европейското финансиране. От НКЖИ обясняват, цитирани от "Медиапул", че са получили отсрочка от Брюксел до края на 2016 г., а отчетите пред Европейската комисия за възстановяване на плащанията трябва да се предоставят от страната ни до края на март 2017 г.
С одобрените от Министерския съвет в сряда средства общата държавна субсидия за предприятието ще достигне 450 млн. лв. за 2016 г. Със закона за бюджета вече са заложени субсидии за 135 млн. лв. и още 105 млн. лв. под формата на капиталови трансфери за компанията.
Проектите
Справка в сайта на НКЖИ показва, че общата стойност на трите проекта е близо 1.8 млрд. лв. Дейностите по тях включват реконструкция на трасетата, така че в някои участъци влаковете да могат да развиват до 160 км/ч, електрификация на линии, монтиране на сигнализация, ремонт на жп гарите и др.
Участъкът между Септември и Пловдив е част от Трансевропейската железопътна мрежа и е на обща стойност над 630 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ е на стойност 200 млн. лв., от които 160 млн. лв. от Кохезионния фонд. Стойността на трасето между Първомай и Свиленград е оценено на 663 млн. лв., като безвъзмездното финансиране е 281.3 млн. лв., от които 225 млн. лв. от Кохезионния фонд.
Рехабилитацията на линията между Пловдив и Бургас струва общо 480 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ за него е на стойност 343 млн. лв., от които 275 млн. лв. от Кохезионния фонд. Целта на проекта е осъществяването на напълно рехабилитирана електрифицирана железопътна линия между основните градски центрове Пловдив и Бургас. След завършването на проекта линията трябва да позволи развиването на максимална скорост от 160 км/ч, което ще доведе до увеличение на капацитета и значително намаление на времетраенето на товарните и пътническите превози.
Едногодишно закъснение
Още през 2014 г. стана ясно, че тези проекти изостават от сроковете, като сред основните причини за забавянето транспортният министър Ивайло Московски изтъкваше климатичните проблеми, най-вече наводненията. От информацията на НКЖИ става ясно, че закъснението ще е едногодишно. По данни на управляващия орган към края на 2015 г. изпълнението на жп проектите по старата оперативна програма е средно около 80%, като жп проектът Първомай - Свиленград е бил изпълнен на 90%, Пловдив - Бургас на 90%, а Септември - Пловдив на 70%.
С по-малко закъснение - от около три месеца, приключи ремонтът на трите жп гари, които се ремонтираха със средства по оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 - в Бургас, Пазарджик и София.
Военни може да патрулират по улиците на София. Военният министър Николай Ненчев допусна включване на военни в охраната на улиците на София. Това е един от сценариите, разиграни на среднощното учение на МВР и армията във вторник вечерта. Съвместни патрули между полицаи и военни са вече честа гледка по улиците на европейските столици след зачестилите атентати. "Ако се наложи - да", каза Ненчев на въпрос дали може армията да патрулира по същия начин из София.
Антитерористичното учение на МВР предизвика вълнения в социалните мрежи, след като очевидци заявиха, че минувачи са били принудително задържани и са им взети документите за проверка само защото са се оказали в неподходящо време на неподходящото място. От полицията съобщиха, че ще има репетиция на атентат, но не казаха къде, нито предупредиха хората да не минават оттам. Граждани, прекарали дълго време в тревните площи край НДК, където полицията е обособила "филтровъчен пункт" за проверките, се оплакаха, че не са получили информация защо стоят на открито под дъжда, а униформените са подходили още по-небрежно към случайно попаднали на мястото чужденци. Двама италианци според очевидци са били задържани за проверка, а след като получили обратно книжните си паспорти, единият бил изцапан с червено.
От МВР заявиха, че нямат данни за инцидент с чужденци. Оттам обаче поднесоха извинения за неудобствата, които са причинили на гражданите, благодариха за търпението им и обясниха, че задържането е станало, защото такива са били инструкциите на водачите на учението. Целта на МВР сценаристите била да има реализъм и дори самите екипи не знаели къде точно ще ги пратят. На мястото присъствали и т.нар. контролери, чиято задача била да записват за колко време екипите реагират на сигнал, как точно се справят на терен и т.н. Старанието за реалистичност било и причината да не се обяви, че ще има масови проверки на хората наблизо. Личните документи на минувачите били проверявани, защото това било стандартна процедура. Идеята била, че в случай на атентат всички, присъствали на мястото, трябва да се проверят. Хората били събрани в т.нар. филтровъчен пункт, който се намирал в градинката до пилоните край двореца. Според МВР цялата процедура е продължила около час и след това всички са били освободени.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова обаче изненада със своя гледна точка по въпроса. "Хората, които са били в района на учението, не би трябвало да са там, защото имаше поставени две зони от заграждения", заяви тя, след като беше изслушана от вътрешната комисия в парламента. Така реално отрече всичко, заявено от подчинените й. Бъчварова разбрала, че с учението има проблеми от социалните мрежи, след което е говорила със служители на МВР и те допълнително я информирали. Вместо обаче да провери случая с чужденците, тя зае отбранителна поза, твърдейки, че гражданите били наясно какво се случва, защото имало знаци в района и било избрано време, когато е най-поносимо за тях. Министърът отрече да са нарушавани граждански права и разкритикува оплакващия се, че е нарушил правилата и периметъра, в който може да бъде, и това е довело до тази ситуация. "В такова учение е нормално полицията да действа категорично, дори и по-строго", отсече тя и настоя за по-голямо разбиране. "Това е първото по рода си учение в контекста на терористичните заплахи, което ще даде по-добра основа да установим къде имаме пропуски и къде може да се подобри организацията. Аз лично видях такива", каза Бъчварова.
Главният секретар на МВР Георги Костов призна пред БНТ, че според първоначалния план изобщо не се е предвиждало медиите да бъдат уведомявани за учението, но след това е взето решение да не се създава паника и да се информира обществото. Това означава, че ако учението беше проведено тайно, попадналите във "филтъра" на МВР нямаше да знаят, че това, което се случва, не е истинско.
МВР и военните проведоха учение и на метростанция "Константин Величков" около 1.30 ч. през нощта. Изключена е била контактната мрежа, а екипите са слизали на релсите, влизали са в тунелите и са търсили бомби.
Събирачите на дългове търсят 2 млрд. лв. от граждани и фирми. Фирмите, специализирани да събират безнадеждни борчове, имат 2.6 милиона поръчки от банки, лизингови компании, телекоми и т.н. Случаите, по които работят т. нар. колектори, миналата година са намалели спрямо 2014 г., когато са наближавали 3 милиона, но пък сумите са пораснали. През 2014 г. средният размер на дълга е бил 485 лева, а за 2015 г. се е покачил на 747 лева, което означава над 50% ръст. Това показват годишните данни на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ) за 2015 г.
Фирмите събирачи са имали да "ловят" общо над 1.96 млрд. лева просрочени задължения на фирми и граждани към края на миналата година - с над половин милиард повече в сравнение с година по-рано.
Най-драстично е увеличението на безнадеждните вземания към банки, отчитат колекторите. Борчовете към банки формират 63% от портфейла на фирмите - ловци на борчове, при 35% през 2014 г. Най-голям е броят на задълженията за потребителски кредити, следвани от кредитни карти, а най-незначителен е делът на ипотечните заеми. Дълговете към фирмите за бързи кредити намаляват от 16% на 6% за година, а задълженията към телекомите остават като през 2014 г. - 16% от всички. Традиционно те са голям процент от възложените борчове, защото мобилните оператори не молят дълго длъжниците си и от рано се обръщат към колекторите.
От Асоциацията не очакват значими сътресения през 2016 г. "Дълговете, подавани към колекторски агенции, винаги са били резултат по-скоро от нежелание или погрешна преценка от страна на платците, а не от неразрешими финансови затруднения", обясни председателят на Асоциацията Райна Миткова. Всъщност близо 1/3 от фирмите с неизрядни платци смятат, че повечето неплатени сметки са на тарикати, които се надяват да им се размине, а не на наистина закъсали с парите хора. Около 1/4 от компаниите са установили, че плащанията се бавят заради свръхзадлъжнялост на клиентите.
Сидеров лъска 100 часа паметници. Лидерът на „Атака" Волен Сидеров ще чисти паметници цяла година напълно безвъзмездно. Това е една от пробационните мерки, които вчера Софийският градски съд му наложи, след като се призна за виновен за хулиганство и за четвърти път сключи споразумение с прокуратурата.
Става дума за случая пред парламента от лятото на 2013 г., когато се спречка с репортер от СКАТ и му повтаряше: „Извини се, бе", а след това блъсна в гърдите полицай. По тези обвинения прокуратурата предложи Сидеров да се регистрира по адрес поне 2 пъти седмично в продължение на година, да се среща за същия период с пробационен служител и заплатата му да бъде намалена с 13%. Съдия Вера Чочкова обаче не се съгласи и настоя намаленото на възнаграждение да се замени със 100 часа общественополезен труд за една година. Мотивът й бе, че е демонстрирал явно неуважение към обществения ред, а общественополезният труд ще превъзпита както него, така и останалите членове на обществото.
Тогава адвокат Явор Нотев запита дали може да се уточни какво точно ще върши клиентът му. Когато съдия Чочкова уточни, че това не е работа на съда, Сидеров обясни, че би искал да почиства паметници.
„С удоволствие ще се включа", каза той и дори благодари за промяната в споразумението.
„Радвам се, че сте доволен", отвърна Чочкова.
Това е четвърто поред споразумение за пробация на Сидеров за хулиганските му прояви за последните няколко години.
По-рано той се призна за виновен за безредиците в „Батак", нахлуването в НАТФИЗ и „акцията" в клекшопа на столичната ул. „Г. С. Раковски".
„Със сигурност това ще ме превъзпита, ще бъда съвсем друг човек", каза Сидеров.
България губи до 19 млрд. долара годишно от подкупи. Заради корупция България губи до 19 млрд. долара годишно, което е над една пета от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това сочи проучване "Цената на несъществуващата Европа в сферата на корупцията" на изследователския институт RAND Europe, направено по поръчка на Европейския парламент.
Данните на НСИ показват, че БВП на България по текущи цени за 2015 г. е 86,373 млрд. лв. Това означава, че загубите ни от корупция се равняват на малко над 33% от БВП. Щетите за целия Европейски съюз се оценяват до 990 млрд. долара на година.
Прочуването използва три индекса за нивото на подкупност във всяка от 28-те страни членки. България заема втора позиция и по трите показателя, като нивата ни са далеч над средните за ЕС.
По индекса ICRG (International Country Risk Guide), който измерва корупцията в рамките на политическата система, лидер е Латвия, а след нашата страна е Литва.
По показателя CPI (Corruption Perception Index), който измерва възприемането на нивата на корупция в рамките на страната и обществената информираност, преди България е само Румъния, а след нас е Гърция.
Последният критерий COC (Control of Corruption Index), който оценява управлението и ефективните инструменти за държавна подкрепа, поставя на първо място отново Румъния, а на трета позиция след нас е Хърватия.
28-те страни членки са разделени на четири групи. В групата на "отличниците" - страните с най-ниска корупция, са посочени Великобритания, Германия, Австрия, Люксембург и Ирландия.
Братя гангстери взривили Брюксел. Двама братя с богато криминално минало са извършителите на атентатите в Брюксел, при които загинаха 31 души, а 270 бяха ранени. Халид и Ибрахим ел Бакрауи и третият мъж, запечатан от охранителните камери на летището, на име Наджим Лахрауи, са участвали и в подготовката на атентатите в Париж през ноември, при които загинаха 130 души. Лахрауи, наричан от медиите "Мъжът в бяло", вчера бе издирван от полицията.
Късно снощи белгийски медии съобщиха, че той също се е взривил на летището. В атентата вероятно е участвал и четвърти нападател, чиято самоличност не бе установена.
Федералният прокурор на Белгия Фредерик ван Льо вчера съобщи, че първите два взрива в залата за заминаващи пътници на летище "Завентем" са настъпили през съвсем кратък интервал от време. Първата експлозия е в 7.59 ч местно време пред 11-то бюро за чекиране, а втората - 9 секунди по-късно пред 2-ро. На кадрите от видеозаписите се виждат трима мъже.
По отпечатъците на труповете е установено, че единият атентатор на аерогарата е бил Ибрахим Бакрауи, роден в Брюксел, белгийски гражданин. Той е по средата на снимката. Вторият терорист с тъмни дрехи все още не е разпознат, но се смята, че се е взривил на летището. Третият, който е с шапка и светла връхна дреха, е издирваният Наджим Лахрауи. Той е оставил багаж с бомба и е избягал от местопрестъплението. Този сак или куфар е бил най-плътно натъпкан с взривно вещество от всички използвани за нападението в терминала. На летището не е открито огнестрелно оръжие, използвано от терористите. Няколко белгийски медии съобщиха вчера по обед, че Лахрауи е бил задържан в брюкселския квартал Андерлехт. После обаче те сами опровергаха тази новина - наистина има арестуван мъж по подозрение за участие в атентатите, но той не е Лахрауи.
Отново по пръстови отпечатъци е установена самоличността на втория брат Бакрауи - Халид, самовзривил се в метрото на спирка "Маалбек". Той е влязъл във втория вагон и е задействал бомбата, която носел, докато влакът е бил на перона. Таксиметров шофьор, представил се в полицията, е помогнал за откриването на адрес в брюкселския кв. "Скаарбек", откъдето взел по-рано терористите. Шофьорът разказал, че е получил поръчка за трима човека и пет куфара. Когато пристигнал на адреса, колата се оказала твърде малка за багажа. Според други медии, единият от куфарите не се събрал в таксито и бил оставен в жилището. Тримата не позволили на шофьора да им помогне с качването на багажа в колата.
Двамата братя Бакрауи, посочени като камикадзета на "Ислямска държава", която пое отговорност за атентатите, преди 8 дни са избягали от полицията след престрелка. Двамата имат богато криминално минало и са добре познати на полицията и заради връзките им с ИД. Братята са били в затвора заради трафик на оръжия, обир и кражба на коли. През 2010 г. Ибрахим е осъден на 9 години затвор за стрелба по полицията с автомат Калашников по време на обир. През 2011 г. брат му Халид също получава петгодишна присъда за притежания на автомат и кражби на автомобили. Не е ясно кога са били освободени от затвора.
Те са издирвани от 15 март след престрелка с полицията, щурмувала леговище на терористи в предградието Форест. Тогава бе застрелян заподозреният терорист Мохамед Белкаид. Халид Ел Бакрауи също така е човекът, наел апартамента, където основният заподозрян за атентатите в Париж Салах Абдеслам бе заловен миналия петък. От своя страна Наджим Лахрауи е смятан за човека, направил поясите с взривове за атаките в Брюксел. Както и че е подготвил бомбите за атентатите в Париж през ноември. Той е бил един от най-издирваните хора в света именно заради атаките във френската столица. Избягал заедно с един от организаторите на атаките - Салах Абдеслам. Белгийските власти се опитват да издирят и Мохамед Абрини - близък приятел на "Мъжа в бяло" и на Салах Абдеслам. Междувременно стана ясно, че братът на Наджим е награждаван с медали спортист. Мурад Лахрауи се състезава за Белгия в дисциплината таекуондо. Той обаче се дистанцирал от своя по-малък брат, същото направило и семейството, което е от марокански произход. Всичките му близки се срамували от Наджим и неговия фанатизъм.
Съдебните изпълнители с достъп до сейфовете. Съдебните изпълнители ще имат достъп до регистъра на БНБ за банковите сметки и за хората, които са наели сейфове в банките. Това предвиждат промени в Закона за кредитните институции, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите. Целта е съдебните изпълнители лесно да събират информация за имуществото на длъжниците.
С промени в Закона за платежните услуги и платежните системи се разписват правила за откриване на платежни сметки в банките, чрез които да се извършват основни операции - внасяне и теглене на пари, получаване на преводи и изпълнение на платежни нареждания, както и плащане с банкова карта, включително и по интернет. Това се прави, за да изпълним директива на ЕС, като промените също са пуснати за обществено обсъждане от МФ. Те трябва да влязат в сила до 18 септември. Преди човек да си открие платежна сметка, банката трябва да му предостави информация за всички дължими такси за различните операции. Освен това всяка година банката трябва да дава на клиентите си отчет за събраните такси по платежните сметки през предходните 12 месеца, гласят промените. В отчета трябва да има данни за начислените лихви по сметката, или евентуално по овърдрафта, ако такъв е ползван. Наред с финансовата информация банките трябва да дават на клиентите си и речник за основните термини, които използват.
БНБ ще трябва да направи интернет страница, на която да има информация за таксите на всички банки за предлаганите платежни услуги. Целта е гражданите и фирмите лесно да могат да направят сравнение между предлаганите такси и да изберат най-изгодните за тях. С промените в закона се разписват и правила за прехвърляне на платежни сметки от една банка в друга. Като заедно с наличните пари по сметката ще се прехвърлят и всички ангажименти да получаване на пари по нея, както и за разплащане на суми, например за битови сметки за ток и вода. Така, ако една банка вдигне таксите за плащане през нейната сметка на тока, потребителят лесно ще може да се прехвърли в друга банка.
Хората, които законно пребивават в ЕС, ще могат да откриват платежни сметки в банките в България, без да пребивават постоянно в страната, гласят още промените. Това също се прави, за да изпълним директивите на ЕС. А съответно и българите ще може да си откриват платежни сметки във всяка банка в ЕС. В допълнение, за уязвимите групи потребители, получаващи месечни социални помощи по реда на Закона за социалното подпомагане, се предвиждат по-благоприятни ценови условия при използването на платежните сметки за основни операции, пише в мотивите към проекта.
7000 наши гастaрбайтери под лупата на службите. Между 7000 и 10 000 българи, които живеят в „горещите" брюкселски квартали „Моленбек", „Етербек" и „Скарбек", ще бъдат под лупата на родните служби срещу евентуално радикализиране и присъединяване към ислямистки организации. Въпросът вече е обсъждан между депутатите от комисиите по отбрана, за наблюдение на службите за сигурност и по вътрешни работи, които ще питат компетентните органи дали са предприети действия в тази посока, а ако не са, ще настояват за това, съобщи пред „Монитор" народният представител от ГЕРБ Христо Гаджев от военната комисия.
Точно тези три района буквално почерняха от униформени след кървавите атентати в Брюксел във вторник, а вчера в „Скарбек" чистачи откриха и компютър с имейли на лица, свързани с Ислямска държава.
„Българите в тези три квартала, които са арабски и турски, са главно мюсюлмани. Ние винаги гледаме на изток и на юг, да не дойдат проблемите оттам, но се оказва, че радикализацията е по-скоро на запад и трябва да обърнем фокуса и в тази посока", аргументира Гаджев необходимостта от специални мерки на родните служби точно в сърцето на Европа. Според него в тази връзка трябва да се мисли и как да се подобри взаимодействието и координацията между службите на международно ниво.
„Целта е ако чужда държава има сигнал за подготвяне на нещо на българска територия, по-бързо да ни информира", уточни Гаджев.
На фона на атентатите в Брюксел депутатите от военната комисия предложиха да се направят и промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, с които да се развържат ръцете на родната армия в борбата с тероризма. Темата повдигнаха както Христо Гаджев, така и зам.-председателят на звеното Валентин Радев. Става въпрос за поправка, с която да се позволи на армията да участва в съвместни действия с МВР при евентуална заплаха вътре в страната. Гаджев припомни, че наскоро депутатите разрешиха на военните да пазят браздата заедно с граничари, но въпросът за действията вътре в страната не бил уреден. Посочена е само възможността за охрана на „критична инфраструктура", като жп гари и аерогари. „Тази стъпка е важна, защото МВР има един брой служители, които при кризисни ситуации могат да се окажат недостатъчни, при положение, че в същия момент има допълнителен ресурс от хора и техника в армията. По-добре да се използва целият ресурс на държавата отколкото да се натоварва до краен предел само едната система", коментира Гаджев.
Междувременно вчера в Народното събрание бяха приети на второ четене и промени в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. С тях се разписва блокирането на сметки на лица и организации, включени в наши и международни списъци като свързани с терористична дейност или нейното спонсориране.
По-малко от денонощие след кървавите атентати в сърцето на Европа у нас бе проведено и мащабно антитерористично учение (виж вдясно). То е свързано с готвена мегаакция срещу криминалния контингент в страната и хора, които може да са свързани с терористични групировки. Във вторник на обяд самият министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова потвърди, че МВР в момента е в спецакция, но не даде повече подробности.
Според висшестоящи полицаи операцията е стартирала още сутринта със задействането на Плана за противодействие на тероризма, свързан с атентатите в Брюксел. Той предвижда службите за сигурност да извършват интензивно наблюдение на обекти и лица, за които има съмнение, че са свързани с терористични групировки или са част от престъпни банди. Всички ресурси на спецслужбите ще бъдат мобилизирани. Антитерористичното учение, което се проведе във вторник срещу сряда през нощта, всъщност е просто отиграване на мерките.
Планът предвижда още затягане на охранителните мероприятия около важни обекти от критичната инфраструктура - министерства, областни управи, кметства, дипломатически мисии и консулства. Засилено полицейско присъствие ще бъде разпоредено и на местата, където има голямо струпване на хора, както и религиозни средища. Цивилни полицаи пък ще има в районите на училищата, детските градини, жп гарите, летищата и метростанциите.
В учението във вторник беше отиграна и координацията между институциите, която се извършва от антитерористичния център, ситуиран в ДАНС. Негова отговорност е да сътрудничи и координира дейностите на МВР, Министерството на отбраната, Държавната агенция „Разузнаване" и НСО. Центърът координира и контактите със специалните служби на НАТО и ЕС.
Една от основните заплахи, които службите имат за задача да неутрализират, са радикални елементи, като например транзитно преминаващи през територията на страната чуждестранни бойци и хора, свързани с радикални групировки. Със задействането на плана автоматично под особено наблюдение попадат хора от рискови държави като Сирия, Афганистан, Ирак, Северна Африка и други кризисни страни и региони. Под прицел попада и криминалният контингент в страната, през който е възможно осигуряването на логистиката при организирането на терористичен акт. Засилва се и дейността на финансовото разузнаване, чиято цел е да проследи съмнителни финансови сделки или търговски операции, включително и случаите на пране на пари, които могат да се използват за финансиране на лица, свързани с международни терористични организации. Министерството на отбраната трябва да повиши бдителността по охраната на складове за боеприпаси и поделения. Засилва се и контролът върху цехове за обезвреждане на боеприпаси или предприятия, обслужващи военнопромишления комплекс. НСО пък ще трябва да подсили охраната на правителствените сгради.
И NEWS7 в процедура по несъстоятелност. Процедура по обявяване в несъстоятелност на „Балкан българска телевизия", държаща лиценза на телевизия NEWS 7, е стартирал Софийският градски съд.
Решението на СГС бе публикувано вчера в Търговския регистър и с него фирмата става поредния длъжник на КТБ, срещу когото стартира процедура по обявяване във фалит заради невъзможност да си плаща задълженията. С решението за начална дата на неплатежоспособността на телевизията се посочва 1 април 2014 г. Магистратите назначават и временен синдик и свикват през април първо заседание на кредиторите. Процедурата по несъстоятелност на ББТ е стартирана след иск от един от кредиторите на телевизията, към който се е присъединила и КТБ. През годините фалираният трезор финансира щедро NEWS7 и свързаната с нея TV7 с близо 300 млн. лева, повечето от които непряко - през фирми, свързани със забегналия в чужбина банкер Цветан Василев. ББТ обаче е теглила и пряк заем от КТБ, по който са дължими 4,6 млн. евро главница и 152 000 евро лихви, става ясно от решението на съда.
Решението на СГС може да бъде обжалвано пред Апелативен съд - София в срок от седмица.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |